Yuki 00,03,07 |
|
(7.2.2020 19:43:49) Aleno, problém je u těch různých míň chápavých dětí, že mívají i míň chápavý rodiče, menší nebo snad žádný zájem o vzdělání a takový stavební inženýr, pokud je schopný a něco umí, chce předat spoustu informací, všechny je považuje za ohromně důležitý a zajímavý a přitom si vůbec neuvědomuje, že ty děti potřebují úplný základy, a ti odborníci ty základy většinou neumí vysvětlit, považují je za tak jednoduchý, že se přece není potřeba tím zbytečně zdržovat a když bude odborník na fyziku, přírodopis, zeměpis a chemii, ty normální nebk slabší děcka nemají šanci
zkuste se podívat do sešitů dětí na druhým stupni, mám syna v 7. třídě, je to jak slovník cizích slov, denně v každým předmětu několik nových termínů, vzorečky, značky, slovíčka, není divu, že si z toho týden po písemce nic nepamatují
|
Alena |
|
(7.2.2020 22:55:17) " a takový stavební inženýr, pokud je schopný a něco umí, chce předat spoustu informací, všechny je považuje za ohromně důležitý a zajímavý a přitom si vůbec neuvědomuje, že ty děti potřebují úplný základy, a ti odborníci ty základy většinou neumí vysvětlit, " priznam se, ze bych od tebe takove pausalizovani a cernobile videni fakt necekala.
|
Yuki 00,03,07 |
|
(7.2.2020 23:03:57) ukaž mi stavebního inženýra na základní škole, který učí fyziku tak, aby ji pochopilo i dítě s po3, já takovýho neznám, já znám inženýra, který učí matiku tak, že děcka nechápou
ale budiž, není to stavební inženýr
když syna učila ing biologie, byla to učitelka druhýho stupně, oni byli na prvním, tolik pojmů po dětech nechci já ani na tom druhým, nebavilo to ani jednoho, doma jsme vysvětlovali, byl to přesně ten slovník cizích slov, no a místo aby dostudovala, odešla
a je jich víc, co znám, jsem ve škole dost dlouho, fakt mezi nimi nebyl nikdo, koho bych chválila já jako rodič nebo děti, nejen moje
|
Eudo |
|
(7.2.2020 23:33:11) No, ja jsem mela na nejvyssim stadiu pul roku kolegu s Ucitelskou legitimaci (=u nas po ukonceni Vysoke pedagogicke, kterou ma mit kazdy ucitel, musi byt ukoceno Ucitelskou legitimaci, aby byl prijat jako ucitel).
Po pul roce mu bylo doporuceno, by dal vypoved. Deti vubec nic nechapaly, nic nevysvetloval z fyziky a matematiky. Pri kazde hodine popsal dve tabule drobnym pismem, coz si meli opsat a dalsi hodinu byla pisemka.
Takhle prosel kazdy rok nejmin 2 skoly. Ackoli se mu reditele snazili vysvetlit, ze takhle tedy ne.
Jinak byl hodnej a tichej….
|
|
Lassiesevrací |
|
(7.2.2020 23:40:27) Yuki, hlavní problém základek je mj. ten,že se snaží učit všechny všechno. Fyzikou bych všechny děti nezatěžovala. Jeden rok pro všechny - základy, pak bych jí dala jako volitelnou. Jiné děti by šly třeba raději cestou jazyků, praktických činností atd.
|
Yuki 00,03,07 |
|
(8.2.2020 0:02:28) lassie, přesně tak, fyzika, matematika 8 a 9 třídy je pro většinu úplně zbytečná, neuchopitelná a nikdy to nevyužijí, a další a ještě větší nesmysl a trápení dětí i učitelů je povinný druhý jazyk, i pro děti s Po4 na speckách
Na druhou stranu je dobrý využít volnosti, kterou máme, a nechtít po dětech spoustu údajů, ale jenom jim vysvětlovat, co se kolem nich děje. blbě se z toho dávají známky a dávat je musím, ale s výjimkou matematiky, češtiny a angličtiny se dá výuka přizpůsobit nebo diferencovat, to jde i v těch třech hlavních
|
|
Delete |
|
(8.2.2020 0:05:02) Lassiesevrací,
jenže za rok ty základy fyziky ani neukážeš. A "zatěžovat fyzikou" mi také přijde dost děsivé. Těžká fyzika, kterou bych fakt nenutila každému, je až v devítce, do té doby, když je čas a prostor, tak se právě ve fyzice dá udělat spousta věcí, které děti baví a zajímají.
Jo, pokud se to přetaví na drcení vzorečků a výpočtů, je to nepřiměřená zátěž, ale ono to jde i jinak.
|
Lassiesevrací |
|
(8.2.2020 0:34:00) Delete, fyzika není pro každého. Starší dceru absolutně nezajímá. Je jedno, jakou mají výuku (sešit plný vzorečků a jinak nic) - nenadchne jí Techmania, IQLandie, pokusy, které tam ukazují.. přežije to tam, ale nevyhledává to. Syna to baví, mladší dcera vypadá nadějně. Ale baví jí čeština, angličtina, němčina, dějepis....proč by se musela učit několik let fyziku?
|
Delete |
|
(8.2.2020 1:36:56) Lassiesevrací,
"proč by se musela učit několik let fyziku?"
Ze stejného důvodu, proč se někdo jako já musel několik let učit jazyky nebo dějepis. A troufám si říct, že fyzika je i pro nenadšence do běžného života poměrně užitečná. Ale hlavně, fyzika, stejně jako ostatní předměty na druhém stupni, především ty -pisy, je každý rok jiná. Nejede do jednoho roku scvrknout ochutnávku od všeho, aby člověk zjistil, jestli třeba to nebo ono ho zajímá.
Jazyky jsou jiné, tam rok od roku prohlubuješ, co už umíš, ale na obsahu se moc nemění. Ve fyzice je sakra rozdíl, jestli se učíš elektřinu, magnetismus, optiku, mechaniku....a každého zajímá něco trochu jiného...jak rozhodneš, co dáš do toho jediného rozhodujícího roku? Stejné to máš se zeměpisem (někoho baví polohopis, jiného třeba hospodářský zeměpis, obecná geografie a nauka o Zemi), přírodopisem (botanika, zoologie, biologie člověka, geologie, ekologie, dendrologie...) i dějepisem (pravěk, starověk, středověk, novověk)....
I zjištění, že mě něco z toho nebaví nebo mi nejde, má význam. Akorát to nejde určit na základě jedné kapitoly z celého oboru. A to, že dceru nenadchne Techmania apod. může klidně s tou výukou souviset. Pokud je znechucená z výuky, jako že je, tak už dopředu je uzavřená ke všemu, co s tím neoblíbeným předmětem souvisí. Znám to od sebe, mám to tak se zeměpisem a dějepisem. Až v dospělosti jsem zjistila, že by mě obojí vlastně mohlo bavit a zajímat, kdyby výuka těch začátků probíhala jinak.
Ostatně, mě třeba na základce ta fyzika taky nebavila a nezajímala. Od začátku jsem se profilovala matematicko - biologicky, fyziku jsem pro sebe objevila právě až ve chvíli, kdy jsem ji začala učit. A hodně mi pomohlo právě to, že mě dřív nijak extra nezajímala. Donutilo mě to hledat jiné cesty a způsoby, jak to nebo ono dělat. Do té doby jsem ji prostě jen uměla natolik, abych mohla studovat technickou školu. Zatímco biologie mě třeba bavila od mala hodně, ale ani to mi nepomohlo, abych byla schopná vystudovat čistě přírodovědný obor.
To, že v dětství někoho něco nebaví, ještě vůbec neznamená, že se mu nehodí si to alespoň zlehka oťukat. A to je mimo jiné ten problém, že se z fyziky dělá děsná věda plná vzorců a výpočtů, v mnohém se jde příliš brzy příliš do hloubky, děti získají pocit, že je to příliš těžké a "vypnou". Jenže ono by na základní škole nemělo jít o nějaké hluboké znalosti, jako spíš o umění podívat se na věci z různých pohledů.
Mě navíc baví mezipředmětové vztahy, takže bych uvítala nějaké ty dějepisné souvislosti, které mě osobně nebaví vyhledávat. Vem si třeba Archiméda, super příběh, na základě kterého se dá vysvětlit a pochopit celá podstata ponořování a nadnášení. Vzoreček netřeba.
Tohle mě na učení asi baví nejvíc. Pokud jsi nadšenec, tak učit stejně naladěné jedince je poměrně jednoduché a je fakt, že to člověka většinou nabíjí. Ale najít cestu i pro ty, kterým to tak nejde nebo je to nebaví, to chce trochu námahy. Když se to ale povede, tak tě to doslova nakopne.
A i děti, které fyzika nebaví, oceňují, když chápou, o čem to vlastně je.
|
Lassiesevrací |
|
(8.2.2020 9:22:06) Delete, ono to takhle popsané vypadá hezky, ale přesto nesouhlasím. Vůbec nerozporuji, že člověka ten předmět může nadchnout později - mám to tak s dějepisem. A tak proč se to neučit později, pokud k tomu najdu cestu (?). Řeknu ti, kdy jsem já potřebovala fyziku - před měsícem. Předtím 30 let ne. A to jen proto, že jsem si musela vyhledat různé vzorečky k počítání páky, Newtonovy zákony a kdo ví, co ještě, abych dceři pomohla a ona neměla jedinou trojku mezi samými jedničkami. Určitě se dá fyzika učit zajímavěji, to vidím jako jeden z problémů, ale přesto trvám na tom, co jsem psala. Ve školách se do dětí rve všechno naráz, neumí pak nic z ničeho. Všechny ty zákony, které se děti učí.... Člověk si jednou lehne do vany a prostě vidí, že se svojí váhou si měl dát míň vody , na to ale nemusí být děti o dvě hodiny týdně déle ve škole. Prostě dát rok, možná tedy ty dva roky a pak ty děti nechat volit.
|
Renka + 3 |
|
(8.2.2020 9:33:03) Lassie, já tedy zrovna fyziku, alespoň základy, považuji za velmi důležitý předmět. Ono si ani neuvědomíš, kolikrát v životě fyziku použiješ. Ne přímo, že bys zrovna musela něco počítat. A že by měla dcera jedinou trojku mezi jedničkami? To přeci vůbec nevadí, ale lepší nějaké povědomí o fyzice, než žádné. Moje děti by ti tohle řekli o dějepisu. Taky nechápou proč se učí, když je absolutně nezajímá, nesnáší ho. A podle mého názoru by se nic nestalo, kdyby se dějepis neučili v tom rozsahu, jak se ho učí. Já si myslím, že pro nějaké základy od všeho je právě nejlepší věk ten druhý stupeň ZŠ. Střední školu si pak už každý může vybrat podle svého uvážení, aby tam nebyla ta fyzika, nebo ten dějepis. Nebo se smířit s tím, že v tom, co mu nejde, bude mít horší známku.
|
Kudla2 |
|
(8.2.2020 9:35:30) "A podle mého názoru by se nic nestalo, kdyby se dějepis neučili v tom rozsahu, jak se ho učí. "
To jsem si taky říkala, že možná někdy "méně je více", a že se občas do těch dětí snažej narvat obrovský objemy látky, který ony ale nepochopěj a za chvíli se jim to komplet vykouří z hlavy, takže si říkám, že možná užitečnější by bylo trochu míň,ale pořádně.
|
Analfabeta |
|
(8.2.2020 10:53:47) Dějepis je moje velké hobby. A znalosti se mi hodily. Když jsme byli v Paříži u známých, tak se náš hostitel zmínil o "Žándark", že si jí hodně považuje. Chvíli trvalo, než mi docvaklo, že mluví o Janě z Arku. No, a dcera chtěla vysvětlení, kdo to je a oč se jedná. Tak jsem z hlavy dolovala příběh stoleté války a její konec, a co tedy pro Francouze Jana z Arku znamenala. Pak jsme se jeli podívat na její náměstí. Historie a zeměpis se mi setsakra hodily při cestování, koneckonců i biologie. Když jsem v poušti potkala živého štíra nebo když jsem v ptačí rezervaci viděla černou labuť, věděla jsem okamžitě, že vidím na vlastní oči něco, co se hned tak nevidí (a páč nemám dotykáč, tak jsem si pak další informace dohledávala na netu). Kdybych neměla široké znalosti mnoha oborů, překročím štíra, na labuť ani nepohlédnu, protože černejch ptáků je všude hafo, a ňáká Johanka z Arku mi může bejt naprosto ukradená, stejně je dávno mrtvá, tak co.
|
|
|
Lassiesevrací |
|
(8.2.2020 9:40:57) Renko, kdo ty základy má. Opravdu si tady někdo pamatuje něco ze ZŠ? Zná tu někdo z hlavy vzoreček na výpočet páky? Věřím, že se někdo najde, ale většina lidí si ani nevzpomene, že nějaký takový vzoreček je.
Základy jsou základy, ale že mají děti 3x týdně odpolední a jsou tak zahlcené zbytečnosti, že nemají základy z ničeho, to mi vadí.
|
Kudla2 |
|
(8.2.2020 9:42:33) Co vzoreček na výpočet páky - hlavně JAK to v běžném životě vůbec použít.
|
Analfabeta |
|
(8.2.2020 10:59:18) Kudlo, přesně. Vzoreček znát nemusím, ale praktické využití ano. Vozili jsme kamení na kolečku. Dcera si naložila největší kameny na ruce, ne na kolo, a že nemůže kolečko urvat, že je to na ni těžké. Tak jsem se jen smála, že se měla líp učit, když ve fyzice probírali nerovnoramennou páku. Když jí to docvaklo, tak vozila daleko těžší váhu a pomalu s prstem v nose (což tedy u kolečka jaxi nejde, když ho musíš vzít oběma rukama, že)
|
|
|
Renka + 3 |
|
(8.2.2020 9:44:00) Lassie, o vzorečkách nemluvím, ale o takových praktických věcech. Vždyť by ty děti ani nevěděly, jak funguje jednoduchý obvod nebo odstředivá síla nebo gravitace. To jsou prostě základy, které by měl každý znát.
|
Lassiesevrací |
|
(8.2.2020 9:50:20) Renko, ale síla a obvod jsou právě v těch prvních dvou letech. Jinak zeptej se prvního dospělého, kterého potkáš, na Newtonovy zákony.
|
Renka + 3 |
|
(8.2.2020 9:55:07) První dospělý, kterého dnes potkám, je můj manžel a ten je na 100 % zná . On ve své práci používá fyziku denně, takže naopak řešíme, že to ta paní učitelka neřekla úplně přesně. Hele, to co máš ty s fyzikou, my máme přesně s dějepisem, u všech tří dětí, a to mají každí jinou učitelku. A nejstarší dcera je v oktávě na gymplu, tam má fyziku zcela dobrovolně, jenže kdyby nechtěla, už ji mít nemusela, je volitelná. Zato dějepis, který nesnáší a pravidelně už od ZŠ jí kazí vysvědčení, má i té oktávě povinně, vůbec nechápe proč.
|
Lassiesevrací |
|
(8.2.2020 9:58:37) Byla jsem líná napsat "prvního dospělého, kterého fyzika neživí" a to mám za to
|
Renka + 3 |
|
(8.2.2020 9:59:28)
|
Lassiesevrací |
|
(8.2.2020 10:00:51) Jinak to vypadá, že bych s takovým volebním programem - zkrátit povinnou fyziku na ZŠ - mohla i prorazit, jak to tady čtu
|
Okolík |
|
(8.2.2020 10:45:09) Lassie, to je opravdu "výborný nápad". Takže tvé dítě nebaví fyzika, tak ji zrušíme, jedno moje dítě nebaví biologie a chemie, pryč s nimi, chemie je moc těžká. Další moje dítě nesnáší dějepis a zeměpis, pryč s nimi, jsou nudné. Jistě se najdou děti které nebaví další předměty, tak je zrušíme ....
|
Monty |
|
(8.2.2020 10:49:11) Okolíku, upřímně řečeno, když si vezmu, jak se dneska většinově učí, tak by bylo nejlepší zrušit to komplet a začít znova od začátku. Ono totiž to striktní oddělování předmětů fakt není zrovna ta nejlepší možnost, jak učit cokoli, včetně fyziky.
|
|
Lassiesevrací |
|
(8.2.2020 11:00:11) Okolíku, to špatně čteš. Nerušila bych nic. Dala bych povinně 1-2 roky základy a v 8. a 9. třídě by si děti volily podle svého zaměření. Tzn.hodin by měly všichni stejně, jen někdo by si vzal víc jazyků, někdo přírodní vědy. Dává mi to smysl mnohem víc, než ta nalejvárna všeho do všech s výsledkem,že nikdo neumí nic. Ostatně na některých školách ty rozšířené výuky už fungují, u nás na ZŠ chtěli dát možnost biologii, tuším. A v některých státech může dítě přeskočit výš v předmětu, ve kterém vyniká. Proč tohle brzdit a cpát do dětí, co jim vůbec není vlastní?
|
Okolík |
|
(8.2.2020 11:02:38) Protože je to ZÁKLADNÍ škola, která poskytuje ZÁKLADNÍ vzdělání. Příliš brzká "specializace" už na ZŠ, no nevím ....
|
Lassiesevrací |
|
(8.2.2020 11:11:58) Ano, základní. Sama Delete psala, že třeba v 9.třídě je fyzika zbytečně těžká a povinně by jí nedávala
|
|
Yuki 00,03,07 |
|
(8.2.2020 11:16:53) otázka je, co všechno jsou základy, goniometrii ani lomený výrazy nepovažuju za základ
|
Okolík |
|
(8.2.2020 11:19:33) Ale o redukci učiva jsem přece psala. Nikde nepíšu, že se v těch předmětech má učit všechno to co se učí teď.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Monty |
|
(8.2.2020 10:14:19) Nepamatuju si jedinej vzoreček. Ani z fyziky, ani z ničeho jiného. Resp. pamatuju si pár chemických vzorců a kdybych si dala jo práci, tak vydoluju i nějaké to jejich utváření, krácení a názvosloví oxidů (ný, natý...). Chemie mě docela bavila. Tím to ale končí. Fyziku na základní teoretické úrovni chápu, takže když se třeba na přednášce v bunkru přednášející zeptá, proč jsou chodby klikatý, tak mi dojde, že je to kvůli tlakový vlně apod., ale spočítat ve fyzice neumím ani tu páku.
|
Renka + 3 |
|
(8.2.2020 10:34:31) Já si myslím, že počítání ve fyzice je už ale ten vyšší level. Důležité jsou ty vztahy, jak a proč se co děje. Tam si myslím, že fyzika určitý otisk zanechat může. Každý si ty vztahy neodvodí. Druhá věc je, že je fyzika poměrně těžká a když to uchopí špatný učitel, tak jsou z toho děti nešťastné, že mají špatné známky a učí se něco, čemu nerozumí. Ale to je fakt u všeho, to není vina toho předmětu jako takového.
|
Monty |
|
(8.2.2020 10:40:37) Renko, samozřejmě to není vina předmětu jako takového. Je to vina učitelů, kteří mají pocit, že fyzika JE jen o počítání vzorečků a pamatování si jednotlivých veličin. Fakt si nevybavím, že by nám ve fyzice učitel vyprávěl cokoli o teorii. Neustále se počítalo. Písemky z fyziky byly jen o počítání a o veličinách. Jestli "Pepíček" ví, jak něco teoreticky funguje bylo učiteli u prdele, musel to umět spočítat. Když ne, dostal pětku. Motivace jako kráva. Když to srovnám s chemií, kde se taky počítalo, tak tam bylo naopak teorie dost a pak to počítání dávalo smysl a bylo zajímavé. Protože sis pod tím "počítáním" uměla něco konkrétního představit. Ve fyzice se teoretickou částí učitel neobtěžoval.
|
Eudo |
|
(8.2.2020 11:15:00) Monty, ja jsem nikdy fyziku a chemii nemela rada. (=slaby slovo). Na zakladce jsme meli ucitele, ktery tehda soucasne dalkove studoval matiku a fyziku, vyucovani ho nezajimalo a spis mu prekazelo ve studiich.
Uz jsem tu jednou psala, jak kdysi na gymnaziu ja z fyziky jednickar, 3 kluci trojkari. Fyzikar vyzadoval odrikani kapitoly do pismene podle ucebnice, ja mam pamet. Ti kluci rozumeli, umeli toho daleko vic, ze vsech v budoucnosti jaderni fyzici s nakyma cenama. Ze mne jazykar (=miluju to).
Na nasi skole starych velice oblibenych fyzikaru a matikaru bylo cela leta 4 -5, pak zacali odchazet do duchodu a nebylo jednoduchy najit nahradu. Drive popsany ucitel se udrzel par mesicu, byl nahrazen Ruskou, o ktere jsem taky psala, ktera vybehla po par tydnech ze tridy a vice se neukazala. A prisly jedna po druhe 3 mlady holky po studiich. Holky mely plno napadu. Na Nobeluv den usporadaly projekt. Nejdriv prednasku, pak ruzne laboratorky atd atd.
Jelikoz mi odpadly hodiny, sla jsem si do auly sednout, ze "jazykove" pomuzu svym zakum. Ty holky to tak zabavne a jednoduse zapojily do toho, co zrovna probiraly ve tride. Po vsech Tech letech jsem pochopila, o cem ta fyzika a chemie vlastne je a ze to vlastne je zabavnej predmet.
|
Lassiesevrací |
|
(8.2.2020 11:20:42) Jistě, že to může být i zábavný předmět. Že to ty děti nebaví, není fyzikou.
|
Eudo |
|
(8.2.2020 11:22:04) "Že to ty děti nebaví, není fyzikou"
Presne tak. Coz jsem v mem prispevku celkem vysvetlila.
|
|
Vítr z hor |
|
(8.2.2020 11:33:05) Přesně, strašně záleží na učiteli. Moje děti fyziku vášnivě milují - mají obrovské štěstí na učitele.
|
|
|
|
Delete |
|
(8.2.2020 16:05:55) A když byla řeč o páce a výpočtech, tak ukázaka testu na otáčivé účinky síly (jako ne že by test na výpočet páky taky nebyl, ale bylo tam i několik řešení bez počítání a hlavně to nebyl jediný způsob, jak otestovat znalost).
|
Eudo |
|
(8.2.2020 16:25:17) Delete - tak ja bych v tyhle tride propadla. A za cela dlouha leta myho zivota jsem se s tim NIKDE v praxi nesetkala (a to mam krome ruznyho humanitniho a jazykovyho vzdelani i dalkovou prumyslovku s vybornym vysvedc enim, proti svy vuli, protoze zrovna v ty dobe jsem jiny zamestnani nemohla najit). NIC si z toho nepamatuju. Ale z duvodu potreby mam i IT VS kurzy, a zde netapam, protoze mne to bavi.
|
|
|
|
Lassiesevrací |
|
(8.2.2020 10:53:28) Renko, dcera neměla ani učebnici. Jen sešit. Se vzorečky a Newtonovy zákony. Popsáno cca 5 listů v sešité A5. Nevěnovala jsem pozornost, že v tom plave. Mladší nastoupila do první třídy, syn do primy, nevšimla jsem si. A když jsem si všimla, musela jsem se zorientovat, co berou, najít nějaké informace na netu (+ videa na YouTube) a pak teprve dcera pochopila. Nejdřív se furt vztekala, že nic "zeširoka" nepotřebuje, že musí umět ty vzorečky, ale nebyla vůbec v obraze. Dostala pak dvě jedničky.
|
|
|
Yuki 00,03,07 |
|
(8.2.2020 10:48:23) Monty, a právě o tom to je, když se mluví o tom, že je potřeba ubrat polovinu učiva
já třeba v přírodopise vůbec nechápu, proč by se mělo učit tolik teorie, kolik je jí v učebnicích a kolik se učívalo dřív, snažím se chodit ven, mluvit o tom, co má praktický význam, samozřejmě zmíním, že existuje dejme tomu kopinatec, ale proč by měl kdokoliv na základní škole znát jeho anatomii? zato o klíšťatech a hraboších jsme si povídali minimálně dvě hodiny. a poslední dobou měním přírodopis na výuku čtenářské gramotnosti, protože jestli mají z přírodopisu základky něco umět, pak je to vyhledávat informace, pochopit přečtený text, a samozřejmě první pomoc. to ostatní můžou klidně zapomenout
a stejně je to v dějepise, není potřeba podrobně znát dějiny středověku, dějepis by se měl mnohem víc zabývat novodobým vývojem, vysvětlovat, proč kdo s kým proti komu, český minulý století, a zase umět hledat v textu, umět pochopit text, vidět souvislosti
ve fyzice a chemii ukázat spoustu věcí, jak či funguje, co je to smog, jak škodí, proč nemají slívat při úklidu dva čistící prostředky najednou, proč si k tomu úklidu brát rukavice a větrat a kdyby se nenaučili ani jeden vzoreček, nevadilo by to
jenže z čeho se snadněji vyzkouší celá třída? co se snadněji udělá jako zápis do sešitu? pořád ještě máme pocit, že je důležitý odučit učivo
v matice se jede tak, aby se stihlo probrat, že dvě třetiny dětí vůbec netuší, co se děje, opisují z tabule, nikoho nezajímá, není čas, a tak počítají goniometrii a přitom neumí sečíst desetinná čísla
opravdu je proč ubrat, před sto lety se dalo předávat skoro všechno, co lidstvo znalo, dnes je potřeba učit číst a spolupracovat
|
Okolík |
|
(8.2.2020 10:54:02) Tak všude se píše o revizi RVP, tak třeba neco ubyde ... Řešením fakt není že zrušíme fyziku. Řešením je ubrat obsah nebo spojit předměty, jak píše Monty. Ale kdo ty spojené předměty bude učit?
|
Alena |
|
(8.2.2020 11:01:04) Kdo by je ucil, ucitele. Je treba se oprostit od predstavy, ze ucitel (hlavne zakladkovy) ma predevsim detailni vlastnosti v oboru a musi neco neustale vykladat.
|
Okolík |
|
(8.2.2020 11:04:16) Aleno, tak možná nějací noví renesanční učitelé. PedF v Praze prý umožňuje jednooborová studia. Nevím o tom, že na se to někde "slučovalo".
|
Alena |
|
(8.2.2020 11:10:06) Jasne, dokud pedagogicka fakulta "neslouci" a neporadi, tak si ucitele neporadi :). Neblazni,rada dobrych ucitelu svuj obor neuci, alternativni skoly sloucene obory maji, projektove vyucovani taky neni neznamy pojem. Dobry, neustale vzdelavajici ucitel to zvladne. Jisteze by si zaslouzil podporu a vetsi prachy, ale snad to prijde.
|
|
|
Monty |
|
(8.2.2020 11:06:59) Aleno, tak navíc ještě mohou učitelé zapojit i žáky. Ten princip "učitel stojí na stupínku, vykládá a všichni si píšou poznámky" těžko může fungovat v době, kdy mají děti neomezený přístup k informacím a pokud jsou navíc do něčeho zapálené, vědí často i to, co učitel neřeší, protože v RVP to není a jeho samotného to nezajímá. I diskuzí a dialogem se učí. A často efektivněji než klasickou frontálkou. Znám to od svého dítěte, to učitelé zapojují do výuky od prvního stupně, protože využití nadšence "z lidu" tu motivaci může probudit daleko lépe než výklad učitele.
|
Alena |
|
(8.2.2020 11:16:54) ale samozrejme. Na internetu, v eknihach, jsou tuny zajimavych informaci a nazornych videi, ale devatak ma stohy papiru a opisuje zapisky z tabule nebo z projektoru.
|
Monty |
|
(8.2.2020 11:17:58) "Na internetu, v eknihach, jsou tuny zajimavych informaci a nazornych videi, ale devatak ma stohy papiru a opisuje zapisky z tabule nebo z projektoru."
Aleno, přesně tak.
|
|
|
|
|
Yuki 00,03,07 |
|
(8.2.2020 11:24:05) okolíku, spojené předměty bych učila mnohem radši, líbila by se mi tandemová výuka, zkoušíme to občas, takže já jsem pro
taky vidím jako nesmysl, že učitelé neví, co umí děti z jiných předmětů a předpokládají, že umí konkrétní příklad - dějepis 6. třída, učili se o tom, že už nevím kdo uměli používat odmocniny. jenže v 6. třídě děti nemají tušení, co jsou to odmocniny, to se učí v 8.
nebo se zase v dějepise v 7. třídě učí o Skandinávii, ale zeměpis Evropy je taky někde v osmé
a spousta podobných, ani by mě to nenapadlo, jak moc toho je, ale co se učím se synem, vidím tu nelogičnost současnýho školství hodně zblízka, a možná proto k tomu mám jiný přístup
|
Monty |
|
(8.2.2020 11:45:59) Yuki, jj, je to blbárna, jinak se to nazvat nedá. A pak to, co psala Alena. Pracuje se stylem 19. století a přitom je po ruce bambilion možností, které by děti jak zajímaly, tak i bavily daleko víc.
|
Yuki 00,03,07 |
|
(8.2.2020 11:53:46) já jako pozitivní vnímám to, že se konečně mluví o nutnosti změny ve školství, otázka je, jaká ta změna bude, tím se to buď zlepší, nebo úplně dorazí a já se bojím, že ta druhá varianta je pravděpodobnější, protože TEĎ bude levnější, rychlejší a jednodušší a budoucnost řešit není potřeba
|
|
Federika |
|
(8.2.2020 12:05:26) To je jeden z důvodů, proč tolik řeším školy. Dneska je víc možností , ale většina škol si jede pořád po svým a navíc jedině to považuje za správný. A´t jim klidně koly naloží, ať děti a studenti makají,ale jaksi...ať dělají smysluplný věci nebo aspoň většina ať je smysluplná, kruci...
|
Yuki 00,03,07 |
|
(8.2.2020 12:45:38) já jsem po zkušenostech dospěla k názoru, že nejvíc prospívá dětem taková škola, která v nich neubíjí jejich zájmy, která tu zájmy naopak umí podpořit i za cenu ústupků v jiných předmětech, a taky škola, která jim pomůže k lepšímu sebevědomí, k tomu skutečnýmu
mám ve třídě děti, který to mají doma opravdu složitý, oni potřebují, aby jim aspoň v té škole bylo dobře, aby viděli, že se s nima někdo baví normálně, slušně, pochválí, poradí, odpustí, přitom jsou mantinely, a ty děcka to oplácí svým chováním, a pak i přístupem k učení, někteří doma bohužel opravdu nemají co dobrýho pochytit. někomu škola dá víc toho vzdělání, jinýmu zase výchovy, podle aktuální potřeby, v tomto je individualizace nutná a dá se to i při hodně dětech ve třídě
|
|
|
|
Delete |
|
(8.2.2020 16:17:36) Yuki,
no a přesně fyzika....učí se vzorečky od šesté třídy, přitom v matematice jsou výrazy s neznámou a rovnice až v osmé.
Takže učit v sedmičce rovnováhu na páce přes výpočty je pakárna. Využila jsem pak, že stihli v matice probrat trojčlenku, přímou a nepřímou úměrnost, pak vypočítat zvládli i ti nejslabší. Ale základ a podstatu vidím jinde než v tom výpočtu.
|
Andulka, tři děti |
|
(8.2.2020 16:23:18) Delete,
to, že učivo odbor.předmětu je napřed, než M, je běžné.
Jednoduše se to v dřívějších dobách dělalo tak, že vyučující odb.předmětu přišel, odvykládal několik hodin látku matiky a pak se vrátil do svého předmětu.
|
|
|
Delete |
|
(8.2.2020 16:23:18) Yuki,
jo a tandemová výuka a propojování předmětů, to by mě hodně bavilo. Ale u nás tedy není s kým.
Ale přesně, dějepis - zeměpis, fyzika - chemie - biologie nebo někdy zase fyzika - matematika, jindy čeština - dějepis...
V tomhle je na prvním stupni úžasná prvouka. Že to můžeš neoddělovat a naopak to kdyžtak ještě propojit s tou M a ČJ a VV a PČ a HV....a jak ti to vyhovuje...
|
|
|
|
Monty |
|
(8.2.2020 10:58:13) Yuki, v tomhle naprosto souhlasím a proto ostatně nechápu převládající nadšení biflovacími školami, jejichž benefitem je, že děti probírají věci "víc do hloubky". Z toho důvodu, že dítě, které se učí pro známky bez hlubšího zájmu si stejně často samo nedokáže určité vztahy odvodit, propojit navzájem znalosti jednotlivých předmětů a nabiflované zapomene, pokud se tomu samo aktivně nevěnuje a nemá o ten obor zájem. Zvlášť v rámci základního vzdělávání je podstatné umět pracovat s informacemi a vzájemně je kombinovat se vztahem k praxi. Biflování se "dobře známkovatelných" dílčích a z větší části nepoužitelných "znalostí" je úplně k prdu.
|
Okolík |
|
(8.2.2020 11:06:09) Pod učením do hloubky si představuju právě ty souvislosti, že se neklouže jen po biflovacím povrchu, ale pronikne se i pod něj.
|
Monty |
|
(8.2.2020 11:09:10) Okolíku, já nevím, jestli to při tak striktním oddělení jednotlivých předmětů vůbec jde. Uvědomme si, že je tu nějaký velký balík "informací", které se pěkně známkují v písemce, nějaká hodinová dotace, počet žáků, který je nejčastěji 20 - 30 ve třídě a nutnost nejen látku vyložit, ale i vyzkoušet. Moc prostoru na nějaké kontextové vyučování v tomhle systému nevidím.
|
|
|
|
|
|
|
|
libik |
|
(8.2.2020 9:48:28) no zrovna páka je pro člověka, co viděl ve fyzice páku, asi dovoditelná a i kdyby jedinec zapomněl, jak se označuje délka a síla, tak bude vědět, že čím těžší, tím kratší a naopak.
|
|
Půlka psa |
|
(8.2.2020 10:01:26) "Opravdu si tady někdo pamatuje něco ze ZŠ? Zná tu někdo z hlavy vzoreček na výpočet páky? Věřím, že se někdo najde, ale většina lidí si ani nevzpomene, že nějaký takový vzoreček je. "
Vzorečky si nemapatuju. Teda tu páku jo, ale většinu ne. Ale to ani nejsou vzorečky, to jsou vztahy a ty plynou z toho, jak to funguje. Dají se odvozovat postupně jeden od druhého. Neni k tomu třeba ani učebnice, ani google, stačí hlava. Ale mla jsem tedy fyziku ještě později na střední a na vysoké, takže nevám, co si pamatuju odkud..
|
Lassiesevrací |
|
(8.2.2020 10:10:24) Půlka, je to něco, v čem jsi dobrá. Takže TY si to odvodíš.
|
|
|
|
|
Delete |
|
(8.2.2020 14:33:33) Lassiese vrací,
hele, o dvou letech už se dá diskutovat. Já tvrdím, že rok je prostě málo.
A přesně o té vaně je ten příběh o Archimédovi. Děti to znají ze života, co se stane, když si lehnou do vany. A teď si představ, když jim to ukážeš v malém, máš vrchovatou kádinku, něco do ní vložíš, ona přeteče, ty tu vodu nachytáš do misky, pak zvážíš...u toho jim povídáš něco o zlaté koruně a králi, co nechtěl být okraden, takže to není jen pokus pro pokus...
Nepotřebuješ vzoreček.
Se vzorečkem na páku jsi mě úplně vyděsila. Co to jako má být?
Páka je o tom, že když se nechci nadřít, musím vědět, kde zmáčknout kliku, kam zatlačit, aby se něco těžkého pohlo, jak naložit stavební kolečko, abych ho vůbec zvedla, jak uvolnit matku, když potřebuješ vyměnit kolo na autě....život....
Fyzika je taky třeba o tom, proč se říká "kdo maže, ten jede", proč je hloupé cpát do miniaturních vozítek naftový motor, proč nestát ve vodě, když měníš žárovku, proč dávat vzpěry, když kopeš díru, proč a hlavně jak odizolovat dům, abys tam neměla plíseň, jak velká je bezpečná vzdálenost v autě....
A když to budeš říkat jen jako poučky, ty děti to nebude zajímat stejně, jako je nezajímají vzorečky, byť jim to někdy může zachránit život nebo ušetřit hodně peněz...
Když to mají prožít (neznamená nutně všechno vyzkoušet, jde právě o to prožívání i té hodiny jako takové), potřebuješ prostě čas.
Víš jak děti třeba baví měřit tloušťku papíru? Nebo trubky? Nebo objem třídy bez počítání? Vážit vzduch? Zkoumat, kolik mincí se vejde do úplně plné sklenice vody? Pokládat špendlík nebo desetník na hladinu... Jenže nestačí jim to ukazovat a nechat je s tím hrát, musíš u toho i povídat, vysvětlovat, prostě dodat omáčku, protože jinak to zapadne.
Když tak mluvíš o tom, co jsi kdy v životě potřebovala, tak to se dá napasovat na še. Jde o to, že ve 13 letech to prostě nemůžeš vědět, co se ti kdy bude hodit a co ne. A abys měla za třeba 20 let aspoň představu, kde začít, když najednou dojdeš k tomu, že to nebo ono potřebuješ, chce to mít alespoň minim ální povědomí o existenci některých jevů. A padlo to tu opakovaně, ze všech školních předmětů je právě fyzika ta nejvíc spjatá s běžným životem. Jen se z ní dělá příliš brzy velká věda .
|
Okolík |
|
(8.2.2020 14:37:28) No, trošku zapomínáš na biologii a chemii, Delete ..., Prostě přírodní vědy vůbec.
|
Delete |
|
(8.2.2020 15:09:07) Okolíku,
nezapomínám.
Jen by pak ty moje romány byly ještě o hodně delší .
Můj ideál je tyto tři vědy neoddělovat, učit je společně s tím, že se dá odlišit, kdy je to víc fyzikální, kdy chemické, kdy biologické, ale prostě dohromady. Při šesti hodinách týdně (při zachování současné hodinové dotace) by se s tím dalo krásně pracovat.
Píšu hlavně o fyzice, protože tu učím nejdéle a z těch tří oblastí je mi, co se praktického života týče, nejbližší.
|
|
|
Lassiesevrací |
|
(8.2.2020 17:11:07) Delete, opravdu smekám, jak si dokážeš hodiny fyziky připravit a jsem přesvědčená o tom, že děti tvé hodiny baví. Bohužel, jak je zřejmé z diskuze, většina lidí takto na fyziku nevzpomíná, navíc ani po 30 letech ta výuka nevypadá o moc lépe. Že je fyzika spjatá s běžným životem, je pravda, ale nemyslím, že by mi k pochopení věcí pomohly ty nudné hodiny fyziky ve škole. Člověk se celý život učí, vnímá jevy kolem sebe, na řadu věcí prostě člově přišel sám (viz. voda ve vaně, kolečko a váha nákladu atp.). A hlavně hodně se toho člověk pořád dozvídá (třeba ty Techmanie a IQLandie, tam jsme v podstatě pořád a pořád jsou věci, které jsou pro mě nepochopitelné). Pokud by bylo rovnítko mezi výukou fyziky a znalostmi o věcech kolem nás, neváhala bych ani minutu a o redukci počtu hodin fyziky bych ani nepípla. Bohužel to jsou ale jen hodiny, které děti proleží ve škole na lavici. Vadí mi, jak děsně neefektivní je náš vzdělávací systém. Kolik času tam ty děti v podstatě hnijí. Beru to tak, jak za synem docházela učitelka v nemocnici (věděl toho víc, než spolužáci, i když chodila max. 1x denně na hodinu) nebo vezmu-li v potaz, jak jsem dceři fyziku vysvětlila já (aniž bych jí uměla - našla jsem to přes google a najednou to umí) nebo příprava na PZ (opět - ze školy nic moc znalosti, člověk to děti musí opravdu doučit doma).
|
Vítr z hor |
|
(8.2.2020 17:24:31) Lassie, jestli mas rada IQlandii a Techmanii a obcas trochu cestujes, vrele doporucuji Cite de la Science v Parizi. Je to mnohem vyssi level tehoz. Je tedy treba umet minimalne anglicky, lepe francouzsky.
|
|
Delete |
|
(8.2.2020 19:09:07) Lassiesevrací,
jo, mě současná situace také trápí, tak s ní bojuju, jak umím. Snažím se to dělat jinak, ukazovat, že to jinak jde, ale je to boj leckdy velmi marný a strašně vysilující.
Bojuješ totiž současně na třech frontách.
Jednu už tu někdo popsal, tuším, že Yuki, rodiče velmi často trvají na stejné škole, jakou znají ze svého dětství oni. I když sami fyziku nesnášeli, tak je děsí představa, že když se dítě nebude drtit totéž, tak že se vlastně nic nenaučí. Ale tahle fronta se celkem dobře právě ve fyzice posouvá, protože jak fyzika baví a zajímá málo lidí, tak mnohým stačí, když je dítě spokojené a oni se mu v tomto směru nemusí věnovat. Horší je to pak v matematice, kterou všichni považují za důležitou (jen kvůli přijímačkám, pro život až tak ne) a nebo v dějepise, který zase většina nepovažuje za těžký, takže když dítě nepapouškuje podle představ rodiče, je určitě něco špatně. Já si na rodiče nestěžuju, ale taky chvíli trvalo, než přijali, jak učím. Teď ve druhém průchodu 1. - 3. třídou jsem to měla snazší, protože má u mě ve třídě místně velmi uznávaná učitelka. Ta mi důvěžuje, takže i důvěra ostatních rodičů je hned jinde. No a ve fyzice, tam jsem prostě mezi slepými jednooký král.
Pak jsou tu děti. Už jen přesvědčit je, že s nimi nechceš bojovat, je někdy prostě problém, zejména když ostatní učitelé bojují. Když něco dělá jinak jen jeden učitel, nemá šanci, děti, které na to nejsou zvyklé, ty hodiny zničí. Mají pocit, že si mohou dělat, co chtějí, a pak přijdou s tím, žes je nic nenaučila. Chce to delší "předvýchovu", jenže na to zase s množstvím toho, co se očekává, že budou umět, prostě není čas. Když si děti zvyknou, že v tom nebo onom předmětu se to dělá jinak, je celkem vyhráno. Takže v šestce má smysl to zkusit a často se povede. Když začneš v osmičce už je to spíš o štěstí. Ale i s poměrně klasickou klasikou se dá udělat hodně dobrého, když škola není vystavěná na tom permanentním boji mezi učitelem a žákem.
No a nejtěžší fronta jsou samotní kolegové. Když něco děláš jinak a daří se ti, hážou klacky pod nohy a znehodnocují to, protože se bojí, aby to po nich také někdo nechtěl. Počád řeší a kontrolují, jestli umí všechno to, co umí ti nejlepší od nich (což je často hodně nad povinný základ, protože to jsou prostě chytré děti) a když ne, hned je špatně úplně všechno. Když to nefunguje, nebo potřebuješ pomoct s jednou konkrétní věcí, tak se ti vysmějou, že to máš z toho, co děláš.
Každá škola má jádro, které určuje, co je a co není přijatelné. Pokud je jádro autoritativní, nemáš s jakýmikoliv inovacemi šanci. Ani demokracie není v tomto směru ideální, protože skoro každá škola má tendenci navenek vystupovat jednotně, takže když většina bude učit a propagovat desetiletími nezměněnou klasiku, ten tlak na to, aby se ostatní přizpůsobili, je velký. Pak je dost podstatné vedení, čemu dává přednost, jestli určité nesourodosti, nebo většině. Když je jádro laděné inovativně, bojovat nemusíš. To bývají školy nové nebo malé, kde to všechno záleží na několika jedincích a kde ta jejich spolupráce je základ.
Zrovna v pondělí jsem jednu takovou navštívila v rámci Kavárničky matikářů. Třeba učitel, co učí dějepis a matematiku ukazoval, jak i děti, které nechtějí jít studovat, může zaujmout Pyhagorova věta. On to právě propjuje s tím děhjepisem a přes historické zajímavosti je do toho vtáhne. Bylo tam toho hodně, výuka v blocích, společný projekt a obecně spolupráce učitelů, kombinace známek a slovního hodnocení, celková atmosféra, samozřejmě ředitelka, která má učitele na dlouhém vodítku, takže mají přesně tu volnost, kterou potřebují, a přitom to funguje jako celek... Jo a ten učitel matematiky mimo jiné zmínil, že fyziku by učit nechtěl, že ji chodí i nerad suplovat, a není to poprvé, co jsem se s podobným vyjádřením od matikáře setkala. Ale ono to dává smysl, protože ten, kdo si uvědomuje, že fyzika není jen přetavená matematika, tak i odhadne, jestli na to má a jesli by ho to bavilo. Jak teď učím i tu matiku, tak to taky vidím, jak je to strašně jiné. Baví mě teda obojí, ale učit fyziku je pro mě jednodušší. Taky jsem se do výuky matematiky nikdy nehnala, sparla jsem do toho až teď a úplně jsem si vybírat nemohla. Když mi v půlce srpna ředitel řekl, že místo 6 hodin fyziky budu mít 4 hodiny matiky, dost mě to naštvalo.
A to je taky jedna z věcí, co ničí výuku. Často učitelé učí předměty, ke kterým nemají žádný vztah. Někdy dokonce i takové, které samy nesnáší (to když vedení má na někoho pifku a schválně mu je dá do úvazku, taky se děje a ne ojediněle).
|
|
|
|
Delete |
|
(8.2.2020 15:05:13) Jo a přesně v tom věku, ve kterém je tvoje dcera, mi k samým jedničkám vycházela trojka ze zeměpisu. Neuměla jsem ho a nevěděla, jak se ho naučit. Nemám pocit, že by mi kdy k něčemu byl, akorát jsem občas za blbce, protože nevím, kde hledat Barmu nebo Kongo. Jako trefím světadíl, to jo...
Přesto by mě nenapadlo, že by měl být zeměpis třeba jen rok...vždyť každý rok se učí o jiné části světa a z jiného úhlu pohledu, tak jak by se z toho vybíral ten roční základ pro všechny?
Já mám pocit, že právě ten základ je ve všech oblastech rozložený do těch alespoň dvou, ale většinou čtyř let, protože míň je prostě málo.
Problém vidím spíš v tom, že se učí často příliš mnoho nad ten základ. A je to velmi často proto, že při studiu jde učitel strašně do hloubky a úplně ztrratí představu, kde ten základ je. RVP většina nechápe, protože to je při studiu vedlejší, pořádnou didaktiku nemají. Zažila jsem didaktiku zeměpisné části oblasti Člověk a jeho svět pro 1. stupeň, byla to skvělá přednáška ze sociální geografie, bavila mě, ale o tom, jak ve čtvrté a páté třídě učit vlastivědu a od první do třetí třídy prvouku, jsem se nedozvěděla ani slovo. Takže jsem klidně mohla dojít k závěru, čtvrťák musí umět vyjmenovat všechny státy EU včetně roku, kdy který vstoupil, protože od toho se přeci odvíjelo další dění v Evropě....a bohužel to tak i je....řada učitelů zrovna tohle po dětech chce... Přitom v RVP je jako učivo: Evropa a svět – kontinenty, evropské státy, EU, cestování a k tomu výstupy po páté třídě, které by se toho učiva měly týkat: ČJS-5-1-01 určí a vysvětlí polohu svého bydliště nebo pobytu vzhledem ke krajině a státu ČJS-5-1-02 určí světové strany v přírodě i podle mapy, orientuje se podle nich a řídí se podle zásad bezpečného pohybu a pobytu v přírodě ČJS-5-1-03 rozlišuje mezi náčrty, plány a základními typy map; vyhledává jednoduché údaje o přírodních podmínkách a sídlištích lidí na mapách naší republiky, Evropy a polokoulí ČJS-5-1-04 vyhledá typické regionální zvláštnosti přírody, osídlení, hospodářství a kultury, jednoduchým způsobem posoudí jejich význam z hlediska přírodního, historického, politického, správního a vlastnického ČJS-5-1-05 zprostředkuje ostatním zkušenosti, zážitky a zajímavosti z vlastních cest a porovná způsob života a přírodu v naší vlasti i v jiných zemích ČJS-5-1-06 rozlišuje hlavní orgány státní moci a některé jejich zástupce, symboly našeho státu a jejich význam
Jenže většina učitelů skončí přečtením toho učiva a pak koukne do učebnice, tam jsou státy většinou uvedené, často v poznámce někde mimo hlavní těxt, ale je to jedno, je to v učebnici, takže páťák se učí vyjmenovávat státu EU a roky, kkdy který do EU vstoupil.
A podobné je to ve všech předmětech, přičemž mám pocit, že na druhém stupni je to ještě horší než na prvním. Pak se divíme, že jsou děti znechucené, když do nich valíš pro ně zcela neuchopitelné informace příliš brzy a ještě pro ně nezajímavým způsobem. A protože fyzice rozumí většinou jen fyzikové a fyzkáři, tak se na děti buď hrne hodně, protože ten někdo, kdo fyziku umí do velké hloubky, takže má zkreslené představy o tom, co je ten potřebný základ, nebo proto, že fyziku učí někdo, kdo jí nerozumí, a pak do dětí valí vše, co najde v učebnici a ještě způsobem, který děti nemají šanci pochopit, protože se to scukne na ty vzorečky a výpočty .
|
|
|
Kudla2 |
|
(8.2.2020 9:33:42) Delete,
to píšeš moc hezky.
To s těma "nebavícíma" předmětama je fakt, některé předměty nás učili lidi, kterým to bylo lhostejné, trvali na formalitách a nedokázali nadchnout, takže člověk nabyl dojmu, že ho to "nebaví" a "nemá na to hlavu", přičemž při jiným přístupu by ho to naopak mohlo docela chytnout.
Myslím, že dětem, které učíš, lze jen tiše závidět.
|
|
|
Půlka psa |
|
(8.2.2020 5:56:04) "Proč by se musela učit několik let fyziku?"
Fyzika je i tom, jak funguje svět. Z nepochopení fyziky jsou pak ty dotazy, proč stavět elektrárnu, když elektřina je za zásuvky. Daleko spíš nechápu, proč se mají všichni plošně učit na ZŠ pět nebo kolik let v kuse teorii gramatiky a rozpoznávat souvětí podřadné s vedlejší větou příčinnou a kdovíjaký další prakticky nevyužitelný ptákoviny. Fyzika je oproti tomu fakt ze života.
|
margotka78 alias shit-roller |
|
(8.2.2020 6:39:45) To je pravda. My jsme měli otřesné učitelky fyziky. Kvůli tomu jsem kouzlo této vědy objevila až v dospělosti, hodně toho nevím, spíš jen základy. Zato češtinářku jsme měli poctivou, hodně přísnou, ale spravedlivou a já ji měla hodně ráda. Takže gramatika mi jde trochu líp než fyzikální zákony. Tím, že jsem se gramatiku hodně dobře naučila na základce, jsem se jí skoro nemusela věnovat na střední. I druhy vět a stavbu souvětí bych dnes poznala. Je fakt, že z češtiny se maturuje, takže to je trochu jiné. Ale ti učitelé na zš mi přijdou dost klíčoví.
|
Půlka psa |
|
(8.2.2020 6:53:08) Já si vůbec nepamatuju, že by se na střední ještě gramatika vůbec dělala. Mám pocit, že byla literatura, slohy a všechno možný, ale z gramaticky snad nic.
|
margotka78 alias shit-roller |
|
(8.2.2020 8:23:30) Psaly se diktáty a písemky z těch rozborů. To bylo k maturitě. A sloh s gramatikou velmi souvisí.
|
Alena |
|
(8.2.2020 9:27:03) Posledni cesky diktat jsem psala pri prijimackach na gympl.
|
|
|
Marika Letní |
|
(8.2.2020 9:25:13) Taky si nepamatuju gramatiku na gymplu. Předpokládalo se, že kdo se tam dostal, ten ví. Učila se jen literatura. Sem tam jsme psali sloh. Diktát na gymplu asi nikdy.
|
|
|
|
Lassiesevrací |
|
(8.2.2020 9:33:32) Půlka, "Fyzika je i tom, jak funguje svět. Z nepochopení fyziky jsou pak ty dotazy, proč stavět elektrárnu, když elektřina je za zásuvky."
Troufám si tvrdit, že kdo bude mít rok-dva fyziku, takhle se ptát nebude. Netřeba to dětem nutit do devítky.
|
Renka + 3 |
|
(8.2.2020 9:36:05) Je třeba dobré vědět, že na mokrém povrchu dostanu smyk a že se do vany neleze s elektrickými přístroji. Pro děti do devítky naopak správný čas. Kdy jindy by se to měli učit, když se pak rozletí po různých SŠ, kde už ta fyzika fakt není?
|
Monty |
|
(8.2.2020 9:40:02) Renko, ano, to by bylo jistě dobré. Jsem si ale jistá, že jsem ve škole nikdy nic takového neslyšela. Ve škole byla fyzika POUZE vzorečky. Desítky vzorečků a různých veličin. Jediný předmět, který mě vůbec nebavil. Až tak, že jsem ho nesnášela. Nemůže za to ale ten předmět, nýbrž jeho výuka.
|
Kudla2 |
|
(8.2.2020 9:41:44) Monty,
i já mám s fyzikou stejnou zkušenost - vzorečky a počítání příkladů zcela bez souvislosti s realitou, která by byla opravdu užitečná.
A také si myslím, že je to velká škoda, protože fyzika může být zábavná věc, ale v tomto podání je to bohužel naprosto zbytečné, neodnesla jsem si z toho prakticky nic.
|
Lassiesevrací |
|
(8.2.2020 9:48:21) "A také si myslím, že je to velká škoda, protože fyzika může být zábavná věc, ale v tomto podání je to bohužel naprosto zbytečné, neodnesla jsem si z toho prakticky nic."
Ano, takhle to myslím.
Třeba dějepis se dost zlepšil. Našla jsem teď v Jizerkách na jedné chatě učebnici dějepisu pro SŠ z r.1983, tuším a to byl masakr. Dneska se to dá udělat i poutavě. Ale stejné, jako s tou fyzikou - kdo to chce mít víc do hloubky, ať si přidá hodiny, Já našla zalíbení v dějepisu až v dospělosti, v podstatě jsem se ho ale "učila" z gruntu. Neměla jsem nic v souvislostech, ty roky dějepisu na ZŠ mi nebyly moc platné.
|
|
Monty |
|
(8.2.2020 9:48:37) Kudlo, je to škoda. A dík za každého učitele, který to dělá jinak.
Mmch., nedávno jsme se o tom bavily s mámou, rovněž z ní vypadlo, že nesnášela fyziku a popsala ji naprosto stejnými slovy "samý vzorečky a veličiny, ve kterých se člověk ztrácel, bez jakéhokoliv vysvětlení, jaký to má smysl a vztah k realitě". Maturovala v roce 1968, takže to má bohatou historii.
|
Monty |
|
(8.2.2020 9:52:18) Jo, a aktuální postřeh ze současnosti - jak na ZŠ, tak na gymplu je při rodičáku jednoznačně největší fronta rodičů před kabinetem fyziky.
|
|
|
|
|
Kudla2 |
|
(8.2.2020 9:43:21) "Je třeba dobré vědět, že na mokrém povrchu dostanu smyk a že se do vany neleze s elektrickými přístroji. "
Ale třeba zrovna na tohle nepotřebuješ teoretickou výuku fyziky.
|
|
Lassiesevrací |
|
(8.2.2020 9:43:32) Renko,
"je třeba dobré vědět, že na mokrém povrchu dostanu smyk a že se do vany neleze s elektrickými přístroji",
takhle ano. Ale takhle se ve škole fyzika neučí. Ani omylem. Přimysli si k tomu desítky definic, vzorečky a zákony.
|
Renka + 3 |
|
(8.2.2020 9:46:31) Lassie, to je prostě o učiteli, jako u všeho, někdo to učí v souvislosti s realitou. On ale ten učitel musí sám té fyzice rozumět, což občas není bohužel pravda. Pak se děti biflují vzorečky. Někdo umí učit i ten dějepis zajímavě, jiný ne. Není to o předmětu, ale o způsobu výuky.
|
|
Delete |
|
(8.2.2020 15:35:42) Lassiesevrací,
takhle se ta fyzika učí...někde...paradoxně ji tak učí ten neschopný nekvalifikovaný inža, který by podle těch správně vystudovaných měl být do základní školy vpuštěn maximálně pro oživení výuky.
Nevím, proč se očekává, že když někdo učí 30 let vzorečky (to jsou ti naši učitelé), tak že když nastoupí někdo nový, tak se něco změní. Jednak na fakultách se nezměnilo nic a učí to stále ti stejní stejně, a pak tyhle mladé dostanou na starost ti zkušení, co to učí 30 let nějak, takže i kdyby v mladém vystudovaném učiteli byla nějaká jiskřička učit to třeba nějak jinak, bude velmi rychle uhašena.
Chvílemi mám pocit, že to není strach, že ta horda vystudovaných inženýrů, co jen čeká, až bude moct konečně vtrhnout do školství a začít ho ničit svou neschopností pracovat s dětmi, ale právě naopak. Že by někdo takový mohl ukázat, že to jde i jinak.
|
Yuki 00,03,07 |
|
(8.2.2020 15:47:22) Delete, ve spoustě věcí máš pravdu, ale nechápu, proč si všechno bereš tak osobně, chtělas učit, vystudovalas, učíš. asi dobře, fajn. ale je spousta těch, kdo to mají jinak, bráníš se pořád z mýho podhledu vlastně proti tomu, že by bylo potřeba udělat změny v systému, ve výuce budoucích pedagogů a v pomocí těm stávajícím, aby absolventi učitelství byli kvalitní a bylo na ně spolehnutí a ty pořád dokola dokazuješ, že ty učíš dobře já bych chtěla, aby učili dobře všichni učitelé
mimochodem tady dělá elixír vystudovaný učitel fyziky, a i ostatní jsou učitelé fyziky, občas to vede někdo jiný než ten hlavní, jeden z nich mě kdysi na gymplu učil, jsou to učitelé fyziky a snaží se úplně o to stejný jako ty, přestože to nejsou odborníci inženýři
mimochodem není moc tak univerzálních renesančních lidí, kteří by dokázali stejně kvalitně učit fyziku i první stupeň a výchovy dohromady, vlastně osobně neznám nikoho tak schopnýho, a to k tomu máš ještě děti vlastní, takže ano, jsi dobrá, ale takových po světě moc neběhá
|
Alena |
|
(8.2.2020 15:58:37) Yuki, mne spis prijde, ze ty porad dokola dokazujes, ze dobre, no, Delete je teda vyjimka, ale ty ostatni jsou opravdu nemozny. Nepripada mi, ze by si Delete brala tak moc osobne (i kdyz tva tvrzeni o inzenyrech se ji mohla dotknout, nastvala i me, a to mam tu ucici inzenyrku jen za kamaradku), zrejme si mysli, ze i neucitele mohou dobre ucit. Ja si to myslim, i to vidim.
|
Yuki 00,03,07 |
|
(8.2.2020 16:01:11) nejspíš máme každá jinou zkušenost
|
|
Eudo |
|
(8.2.2020 16:20:47) Oni i ti "neucitele" muzou ucit daleko lip, nez ti "opapirovani". Nekdo se ucitelem primo narodi...
|
|
|
Delete |
|
(8.2.2020 17:19:29) Yuki,
asi nečteš vše, co píšu, jinak bys nemohla napsat:
"bráníš se pořád z mýho podhledu vlastně proti tomu, že by bylo potřeba udělat změny v systému, ve výuce budoucích pedagogů a v pomocí těm stávajícím"
Píšu pořád dokola o tom, že špatně je to, jak se učí na fakultách i proč, a že zásadní je pomoc těm začínajícím, ovšem když jim pomáhají ti, co se to učili od stejných lidí stejně a 30 let to stejně dělají, tak se prostě nic nezmění, a naopak, mladý buď sklouzne do stejného marastu, nebo uteče....
To, proti čemu se osobně bráním, jsou řeči o neschopnosti těch, co nemají vystudováno, vůbec to zkusit. Šlo to tak desítky let a dopadlo to přesně tak, jak to dopadlo...ti, co je to chytlo, začali studovat pedagogiku, protože sami cítili, že to k té práci potřebují....ostatní odešli, protože jim to studium za to nestálo.... Teď je to 6 let jinak a už se mluví o tom, jak se degraduje to studium, které je v současnosti právě pro to, po čem se volá, dost k ničemu. Nejde o mě, jde op to, aby lidi jako já vůbec dostali šanci. Ono je to totiž mimo jiné i o tom, co se tu už řadu let píše. Pokud je člověk schopnější, tak prostě na peďák nepůjde, protože má řadu jiných a lepších možností. Když ale po letech zjistí, že prostě učit chce, tak už má jedinou možnost....investovat hodně peněz a času, aby si vůbec mohl vyzkoušet, že ta jeho představa o učení vůbec neodpovídá tomu, co chce dělat. Do takového rizika ti prostě nikdo rozumný nepůjde. Proto považuju za důležitou tu možnost nakouknout do profese ještě dřív, než začneš studovat.
Bavíme se o lidech, kteří už alespoň jednu VŠ mají, mají jinou práci, rodinu a každé další vzdělávání je o penězích, které se dají použít i jinde. Takový člověk už musí mít v ruce víc, než jen sen o tom, že chce učit, aby ty peníze byl ochotný zaplatit.
Jo, až se změní ty fakulty a jít na peďák nebude známkou toho, že na nic jiného nemáš, pak se můžeme bavit i o tom, že nejdřív vzdělání.
Vem si sebe. Taky nemáš peďák. Ale máš školu, která umožňuje učitelský obor. I kdybys nešla učit, máš pořád hodnotné vzdělání. Já jsem psala, že mě fyzika nikdy do té doby, než jsem si vyzkoušela ji učit, nebavila, takže jít studovat učitelský obor na matfyz mě ani nenapadlo. Pak má učitelské obory ještě filda, ale jinak končíš. Takže když nejsi vyhraněná některým z těchto směrů, což já nejsem, tak máš volbu jen mezi učitelstvím na PedF a školou bez učitelství. A protože mají PeF takovou pověst, jakou mají, volba je dost jednoznačná. A pak je to už holt jen o tom, nakolik se ti vyplatí ta další investice. A ona se nevyplatí, protože jak píšeš, lidí jako já není moc, takže jen málokdo z těch původně neučitelů ve školství zůstane.
Takže znovu, vadí mi, že se bojuje proti něčemu, co tu fungovalo desítky let, teď to tu je 6 let jinak, v důsledku čehož, spolu se špatně provedenou inkluzí, došlo k odchodu mnoha kvalitních učitelů, takže stejně učí kdekdo a dokonce bez VŠ vzdělání, případně bakaláři vychovatelství a někdy ani to ne, učí opravdu staří důchodci (u nás téměř osmdesátiletá paní), ale řeší se jen to, že inženýři bez ped. minima degradují pedagogické vzdělání a nemají ve školách co dělat. Tak, jak je to vedené od správně vystudovaných pedagogů, to beru jako dehonestaci inženýrského vzdělání. Jako kdyby pedagogům úplně unikala skutečnost, že zkusit učit půjde z inženýrů jen ten, kdo chce, protože jinak se uživí lépe a za více peněz. A když se náhodou ukáže, že mu to nejde, tak prostě vezme zpátečku a půjde zase dělat, co umí lépe. Pokud by to měla být zašívárna pro ty neschopné z inženýrů, co se jinde neuživí, pak je ale třeba připustit, že školství je skutečně takové, jaké ho mnozí popisují a za jaké ho považují. Protože si jinak nedokážu představit, že by neschopný inženýr byl ochotný podstupovat to, co podle mě skutečně výuka obnáší.
A poslední, u tebe jsem ještě navíc reagovala na tu poznámku o inženýrech s ped. minimem, o kterých jsi prohlásila, že nemají na ZŠ co dělat. Protože to už nebylo o pedagogickém vzdělání obecně, ale o tom, že ani ped. minimum není dostačující, abys na té ZŠ mohla učit. A to se mě osobně týká velmi a bohužel se s tím nesetkávám až tak málo, abych se nezačala bát, že se objeví tlaky se takových na ZŠ zbavit. Pro mě by to byl konec a proto je to pro mě tak strašně osobní.
Mimochodem, další paradox. Skoro 10 let učím na ZŠ fyziku, zatímco odborné předměty jsem 20 let neviděla a nikdy je nepoužila. Přesto by nikdo neřekl ani popel, kdybych je učila na středních průmyslových školách, odkud jsou lidé většinou přímo do praxe a podle zákona mám i po 20 letech nepoužívání své odbornosti dokonalou kvalifikaci pro tuto výuku. Zatímco na základce i přes ped. minimum a praxi musím pořád svou kvalifikaci obhajovat a je vlastně jen na řediteli školy, jestli mě jako kvalifikovanou uzná, protože fyziku jako takovou vystudovanou nemám. A to, co vystudované mám, na ZŠ nesmím dělat, protože na koordinátora EVVO prostě musíš mít další specializační vzdělání, i když z toho oboru máš státnice (a stejně je na tom vystudovaný ajťák, když chce dělat koordinátora IT).
Pořád mi není jasné, proč třeba 10 let praxe nemůže to ped. minimum nahradit. Nebo proč speciální pedagožka, která 30 let učí na prvním stupni, musela absolvovat dalších 5 let studia učitelství, aby mohla dál na tom prvním stupni učit, jen proto, že před 30 lety nezvolila tu jednu konkrétní specializaci. Proč dějepisář může kvalifikovaně učit fyziku, i když ji naposledy potkal na gymnáziu, v tom lepším případě, kdy šel z gymnázia a ne z jiné SŠ, zatímco stavební inženýr, který ji dnes a denně používá, se ani nesmí pokusit ji učit.
Tohle jsou ty věci, proti kterým bojuju. A jo, svou osobu používám jako argument velmi často, protože ne každý je sice tak všestranný a ne každého se tak tyhle kvalifikační potíže týkají z tolika směrů, ale mnoho lidí, kterých se týká alespoň něco z toho, co mám já.
|
libik |
|
(8.2.2020 19:13:51) Delete, protože pokud má mít učitelství kredit, mělo by být zaplacené a vnímané jako odbornost a ne být odkladištěm inženýrů, kterým to jinde nejde.
Teď je nedostatek doktorů na vsi, třeba Sušice nemá zubaře (a to je dost velká vesnice). Co kdyby to tam vzal nějakej inženýr šikovnej na ruce? Zaškolili by ho v hygieně, škola jako škola, ne?
|
Alena |
|
(8.2.2020 19:21:38) "protože pokud má mít učitelství kredit, mělo by být zaplacené a vnímané jako odbornost a ne být odkladištěm inženýrů, kterým to jinde nejde." tak i inzenyr, kteremu to nekde nejde by asi sehnal lepe placene misto s mensim stresem nez ucitelske. I ten inzenyr si tu pedagogiku musi udelat a tudiz vynalozit usili. Predstava, ze neuspesna osoba se pujde zaparkovat zrovna do skolstvi je dost neuveritelna (neuspesne osoby tam tedy zaparkovane jsou, ale mivaji pedagogicke vzdelani). Rekla bych, ze to bude spis nadsenec.
|
Yuki 00,03,07 |
|
(8.2.2020 19:32:13) a nebo má libik pravdu, mám v rodině ing, které během mateřské zrušili firmu, kde pracovala, no tak šla učit, aspoň má prázdniny s dětma pedagogický minimum si udělala ještě během vš, byla to fraška, dělala to na vut, kde studovala, byly jsme tenkrát dost v kontaktu, studovaly jsme zároveň a ve stejným městě, tak si pamatuju, jak to popisovala
takže nějaký vztah k učení fakt nemá, vlastní děti neumí naučit, učí se s nimi jejich otec, k přijímačkám na víceletý gympl se s nima učit nemůže, protože v češtině dělá chyby a matiku neumí
takový člověk nemá ve škole co dělat
|
K_at |
|
(8.2.2020 19:36:09) Yuki, ježkovy oči, ale takhle to mají leckdy i učitelé! Prostě je to kus od kusu. Bez ohledu na vzdělání....
|
Yuki 00,03,07 |
|
(8.2.2020 19:38:26) kat, ano, chyba je ve vzdělávání učitelů, včetně dvpp
|
K_at |
|
(8.2.2020 19:41:55) Yuki, chyba je opomíjet přirozený talent pro práci s dětmi napříč populací. To vzdělání by to jen mělo rozvinout, obohatit. A chyba je, že ve školství klidně mohou přežívat lidi, kteří by měli pracovat mimo kontakt s jinými lidmi. Natož y dětmi.
|
|
|
|
Půlka psa |
|
(8.2.2020 19:38:04) To vystudovala VUT, když neumí základoškolskou matiku?
|
Yuki 00,03,07 |
|
(8.2.2020 19:39:47) půlko, jj, přijímačky po 7. třídě, prostě to nedává
|
Půlka psa |
|
(8.2.2020 19:46:18) Teď jsem koukala, že v sedmičče se řeší příklady typu: "Sušením se z bylin ztrácí 75 % hmotnosti. Kolik čerstvých bylin musíš nasbírat, jestliže chceš odevzdat 1,5 kg sušených bylinek?"
Pokud to dnes nezvládá a před dvaceti lety se dokázala naučit vysokoškolskou algebru, statistiku, analýzu, ...., tak to evidentně není normální. Byla by dnes stejně špatná inženýrka jako učitelka, ale těžko to můžeš brát jako typický příklad inženýra, co jde s pedagogickým minimem učit.
|
|
|
|
Delete |
|
(8.2.2020 19:43:17) Yuki,
jinak řečeno, ani pedagogické vzdělání nezaručí kvalitu. A zase jsme u jádra. Ona ho má, může učit a není páka, jak ji ze školství dostat.
Kdyby ho neměla, bude muset nejdřív ukázat, že umí učit, a když ne, tak poletí. Když bude chtít učit dál, bude si ho muset dodělat (a to už by nemohla na VUT, to jde jen, dokud tam studuješ, o kvalitě si nedělám iluze, tam to fakt není priorita a vůbec se nepočítá s tím, že takový šlověk půjde na ZŠ), zaplatit, vynaložit to další úsilí....a do toho prostě lajdák nepůjde. Nebo jich bude mnohem míň.
Jo a za zásadní považuju, že se hned nedává smlouva na dobu neurčitou. Spolu se zkušební dobou je pak špatně učící neschopný inženýr chyba vedení.
|
|
|
Lassiesevrací |
|
(8.2.2020 19:35:41) "neuspesne osoby tam tedy zaparkovane jsou, ale mivaji pedagogicke vzdelani"
Přesně
|
|
|
K_at |
|
(8.2.2020 19:29:08) Libiku, tak pokud vnímáš školství jako místo pro zoufalce..... 😜 Ono to může být naopak, ten dotyčný shledává třeba větší smysl v práci s dětmi, než v kanclu prodávat znalosti protivnýmu šéfovi či zákazníkům. Třeba.
|
libik |
|
(8.2.2020 19:40:18) Kat, pokud inženýr v 35 pochopí, že chtěl vždycky učit a že to dává smysl a je ochoten se vzdát prosperující profese, tak holt musí na pedagodickou fakultu, tam obstát a obhájit a začít od píky, v tom mu nikdo nebrání.
Ty, kdybys nazdala, že pro tebe není školství uspokojující, šla bys z fleku dělat projektanta? Protože ti dávají smysl hezké domečky?
|
K_at |
|
(8.2.2020 19:43:59) Libiku, já neříkám, že si dotyčný nemá dodělat vzdělání. Já jen říkám, že i člověk bez formální pedagogiky může mít talent předat informace dětem a může ho to bavit.
|
|
Alena |
|
(8.2.2020 19:45:58) " tak holt musí na pedagodickou fakultu, tam obstát a obhájit a začít od píky, v tom mu nikdo nebrání." To je hezke, a pro spolecnost uplne k nicemu. Ze skolstvi odesla rada praktiku, ktera sice ucila dlouho a mela dlouhou praxi, ale najednou se reklo, ze si musi doplnit takove a makove pedagogicke vzdelani. A oni ve volnem case poslouchali teoretiky z pedaku, ktery jim rikali, jak to maj delat. Vzhledem k tomu, jak jsou ucitele buzerovani administrativou a dalsi praci, ktera v jinejch statech ucitelum vubec neprislusi, nedivim se, ze to byla posledni kapka. Chybi nam tisice ucitelu, dalsi tisice vyhorelych sedi ve skolnich budovach, ale pripadny nadsenec s talentem ma leta dokazovat, ze je toho hoden. Tak to jo.
|
Lassiesevrací |
|
(8.2.2020 19:49:42) To je stejné, jako se středním zdravotním personálem. Všichni vědí, že dobrá sestra se učí praxí, přesto někdo vymyslel další studium. Jako že po ZŠ člověk bude dalších 7 let ve škole, aby byl zdravotní sestra. Takže těm budoucím zdravotníkům sebrali x let zkušeností, které mohli nabrat, kdyby nemuseli na VŠ poslouchat teorii o ničem. Snad se od toho už ustupuje.
|
Delete |
|
(8.2.2020 20:33:18) Lassiesevrací,
ano, i toto léta kritizuju. Podobně učitelky z mateřinek. Tam je, myslím, taky rozdíl, jestli máš jen střední nebo vysokou, přičemž ta s bakalářem po gymplu se považuje za kvalifikovanější, než ta ze střední pedagogické. Ale to bude vědět spíš Kat.
|
K_at |
|
(8.2.2020 20:55:59) Delete, určitě je učitelka předš.pedagogiky s VŠ tabulkově brána jako kvalifikovanější. Což je asi logické. Platově, pokud vím, je ten rozdíl asi ???2000 hrubého? Možná ani ne. Nechce se mi to hledat.
|
Delete |
|
(8.2.2020 21:12:09) Kat,
chápala bych to, kdyby před tím měla ta VŠ vzdělaná ještě ty 4 roky SPgŠ. Ta VŠ vzdělaná, ale s gymplem, je asi spíš teoretik, vhodný třeba na ředitelské místo, kde je dobré mít přehled o práci v MŠ, ale i další odbornosti. Na vyšší pozici bych chápala vyšší plat a i bych pro tu pozici očekávala a třeba i vyžadovala to vyšší vzdělání. Ale když se takové dvě sejdou ve třídě, tak mi přijde ta se SPgŠ minimálně stejně kvalifikovaná a rozdíl v platu nechápu.
|
|
|
|
|
Okolík |
|
(8.2.2020 19:50:33) Aleno, ty někoho takovýho znáš? Já asi neznám nikoho, kdo by z nepedagogického oboru chtěl do školy. Leda tak ty maminky malých dětí. Vlastně spíš znám opak - učitele prchající ze škol....
|
Alena |
|
(8.2.2020 19:55:36) Znam. Nekolik. A vsichni nakonec nejak tu pedagogiku (nastesti uz existuje treba ucitel na zivo) doplnili, doplni. Ale zacinali rovnou ucit.
|
Okolík |
|
(8.2.2020 19:57:47) Aleno a znáš je jako učitele? Nebo jsou to tví známí?
|
Alena |
|
(8.2.2020 20:05:41) Spis jako ucitele. Ale nasi kluci vzdycky chodili do aspon trochu alternativnich instituci, kde je asi vetsi nadseni pro vec, lidi spis prichazeji a ti co odchazeji nejdou ze skolstvi pryc, ale treba na lepsi mista (na reditelska mista, zalozit si svoje, pretahne je jina alternativa). Treba jedna byvala hudebnice sla cilene delat k jedne vyborne ucitelce asistentku a pristi rok sla ucit sama (prvni stupne), znam dalsi dve asistentky (pretazene reditelkou), jednu herecku, inzenyrku ze zemedelky...
|
|
|
|
Půlka psa |
|
(8.2.2020 19:59:02) "Aleno, ty někoho takovýho znáš? Já asi neznám nikoho, kdo by z nepedagogického oboru chtěl do školy."
Já o tom kdysi uvažovala pod dojmem těhotenských hormonů. Akorát pak jsem porodila a došlo mi, že nesnáším děti.
|
Lassiesevrací |
|
(8.2.2020 19:59:41)
|
|
|
kosatka2 |
|
(8.2.2020 20:02:41) Já teda znám hodně žen, konkrétně hudební vědkyni, teoložku, rusistku, socioložku a romanistku, které se rozhodly učit. A určitě v tom výraznou roli hrála i možnost skloubit práci s rodinou. Neříkám, že jsou nějaké geniální učitelky, ale minimálně polovinu z nich mělo už vedení školy vyhlídnuto a snažili se je všelijak nalákat a vyjít jim vstříc.
|
|
|
K_at |
|
(8.2.2020 19:55:15) Aleno, tak teď jsi to napsala úplně přesně.
|
|
|
Delete |
|
(8.2.2020 20:26:53) .libik,
akorát, když se rozhodneš změnit profesi takovým způsobem, tak si můžeš nejdřív zkusit ten domeček nakreslit, aniž bys to studovala. U toho zjistíš spoustu věcí, které neznáš, nevíš, a máš možnost se rozhodnout, jestli si to teda dostuduješ, nebo se na projektování domečků vykašleš.
Když se rozhodneš učit, tak nemáš možnost si to vyzkoušet a teprve pak se rozhodovat. Dokud do té školy nevlezeš, nikdy nebudeš tušit ani půlku z toho, co tě čeká.
Vlastně mě napadá, co by mohlo fungovat. Kdyby takový inženýr mohl dělat buď asistenta, nebo tandemového kolegu. Kdyby alespoň toto bylo možné bez ped. vzdělání. Ale to by zase mělo podmínku, aby ten vystudovaný a v tuhle chvíli řídící učitel uměl s něčím takovým pracovat a takový tým vést. Třeba u toho asistenta je pořád nejrozšířenější představa, že sedí u konkrétního dítěte a pomáhá mu. Přitom pokud funguje jako druhé ruce, nohy a oči toho učitele, tak ten kvalifikovaný by si měl s tím dítkem odborně poradit. Měl byů. Ovšem narážíme na to, že ani kvalifikovaný a na peďáku vystudovaný pedagog vlastně neví nic nad rámec obecné pedagogiky a didaktiky, takže má často problém i s tím, jak svůj obor učit, natož jak ho předat i někomu, kdo se nevejde do tabulek. Na tandemy zase nejsou peníze.
Prostě aby tam ten nekvalifikovaný člověk nebyl hned sám.
Zase mě napadá ta moje studentka. Je spokojená, nadšená z toho, že může jen sledovat a nezávazně zkoušet. Při suplování projde různými třídami a zjistí, že na stejné věci každá třída reaguje jinak. Má možnost si projít hodiny různých učitelů. Chodí na porady, vidí dokumentaci, takové ty věci nad rámec, dohledování všude možně....většinu z toho nemusí, nemusí dělat samostatné přípravy, a přesto odchází příliš zničená na to, aby ještě psala diplomku. Prostě buď je ve škole, nebo píše. Na spoustu věcí má možnost se připravit, až bude ve třídě sama, nezaskočí ji to. Něco takového má mnohem větší smysl, než nějaké formální vzdělání. To si myslím já.
|
|
|
|
Lassiesevrací |
|
(8.2.2020 19:33:03) A tak to já s tebou, Libiku, nesouhlasím. Pokud mé děti budou učit lidé, kteří věci rozumí, umí ji vysvětlit a hlavně respektují individualitu každého člověka, je mi jedno, jestli má pedagogické, zdravotnické, technické nebo jakékoliv jiné vzdělání. S některými "papíráky" mám tak děsivou zkušenost, že beru i bez papírů, s dobrým srdcem a jasnou myslí. Bohužel jsou učitelé, kteří i se vzděláním a dvacetiletou praxí nevědí nic o poruchách učení, ADD, ADHD a já nevím, o čem dalším. Neochota se učit, neochota změnit vlastní názor, neochota uznat chybu.
|
|
Delete |
|
(8.2.2020 19:34:31) .libik,
už základní předpoklad, že do školství se hrnou právě inženýři, kterým to jinde nejde, je sice hojně užívaný, ale podle mě zcela myslný.
Takový člověk si najde pohodlnější práci.
A to srovnávání učitelů s doktorama je prostě výsměch. Lékař studuje jeden obor, který jinde studovat nejde. Studuje 6 let jeden obor a pak si z něj ještě vybírá specializaci a studuje dál, než může tu specializaci dělat. Žádnou z těch částí studia nelze získat jinde.
Učitel je víceoborový odborník, který ale ani v jednom z těch oborů nedosáhne dostatečné hloubky, jako kdyby studoval jen jeden obor. Pět let studuje současně pedagogické vědy a psychologii a pak většinou dva další obory. Jak pedagogika, tak psychologie, tak ty zbylé vědy (tedy v budoucnu vyučované předměty) lze studovat zvlášť a na mnoha dalších školách než na pedagogické fakultě. Každý pět let. A přesto je učitel z ped. fakulty kvalifikován pro výuku zcela jiných oborů, které nikdy nestudoval. Vystudovaný dějepisář je ze zákona kvalifikovanější učit fyziku, než vystudovaný stavební inženýr.
Tak fajn, klidně ať tu fyziku učí ti dějepisáři, když myslíš, že lépe odhadnou, jak dětem s dysfázií vysvětlit rovnováhu na páce.
Pak mi ale taky vysvětli, proč někdo tak neschopný jako já, musí vystudovanému pedagogovi vysvětlovat, co je to vývojová dysfázie a proč mu to dítě v jeho předmětu neprospívá? Není právě to, že inženýři neumí pracovat s dětmi s SVP argument, proč musí jít nejdřív studovat? Neměl by tohle ten pedagog z pedagogické fakulty náhodou vědět?
Ale hlavně, že se chtějí srovnávat s lékaři.
|
Yuki 00,03,07 |
|
(8.2.2020 19:36:56) delete, ale ty máš vystudovanou specku, tak kdo jiný má kolegům vysvětlovat speckařský věci?
|
Delete |
|
(8.2.2020 19:50:42) Yuki,
no snad by je to měli naučit na fakultě, ne? Rozhodně bych jim to neměla vysvětlovat já.
Mně moje specka neplatí, chápeš? Nejsem podle zákona hodna tuto specializaci používat, i když jsem se vzdělávala stejně poctivě jako jiní učitelé, protože nejsem plnohodnotný pedagog. Celé studium má v mém případě stejnou hodnotu, jako bych si to o té dysfázii přečetla na netu nebo v knížce. Není na mně, abych vystudované pedagogy učila, jak pracovat s dysfatikem, zejména když ve škole oficiální speciální pedagog je. A zase se můžeme bavit o tom, o kolik je tenhle speciální pedagog kvalifikovanější učit dysfatika fyziku, než já.
Já jsem jen takové zpestření výuky .
|
Okolík |
|
(8.2.2020 19:55:03) Delete, ty jsi vystudovala speciální pedagogiku, tak speciální pedagog jsi. Proč o sobě pořád píšeš tak sebemrskačsky? Není důvod, proč bys kolegům nemohla poradit, jak pomoci dysfatikovi, pokud tě o to požádají?
|
Delete |
|
(8.2.2020 20:29:06) Okolíku,
nejsem. Mám jen speciální pedagogiku pro učitele, třísemestrální kurz rozšiřující kvalifikaci učitelům. Těm, co vystudovali učitelství v řádném magisterském studiu pedagogických věd. To já nejsem. Mám znalosti, ale nemám uznané vzdělání. Nejsem speciální pedagog.
|
Yuki 00,03,07 |
|
(8.2.2020 20:34:44) učitelé nemají tři semestry specky, ale bohužel se to dřív neučili vůbec, starší učitelé o specce neví nic, chybí dvpp pro všechny a hlavně kvalitní pomoc učitelům
tys měla smůlu na dobu, v roce 2000 mohl učit kdokoliv, pak bylo učitelů moc, přibližně 2006 propustili spousty učitelů, ztížili podmínky, a zapomněli se podívat, jak bude za deset let, jak typický pro naši republiku teď dovolíme učit komukoliv, tři roky ani nemusí začít studovat, za pár let zjistíme, že můžeme zavřít učitelský obory i pajdáky, protože kdo by tam chodil, tak se zase změní podmínky.....
|
Delete |
|
(8.2.2020 20:44:53) Yuki,
ne, já jsem měla štěstí v tom, že v roce 2000 jsem mohla nastoupit do školy a vyzkoušet si to. Pak už jsem jasně věděla, co chci, a šla za tím.
Smůla byla v tom, že se ty podmínky pořád mění. To byl důvod, proč už po třech různých pedagogických vzděláních a 10 letech praxe odmítám jít studovat dalších pět let, aby někdo konečně uznal, že můžu učit. Navíc s rizikem, že než dostuduju, tak se to stejně zase změní.
|
Půlka psa |
|
(8.2.2020 21:00:27) "To byl důvod, proč už po třech různých pedagogických vzděláních a 10 letech praxe odmítám jít studovat dalších pět let, aby někdo konečně uznal, že můžu učit"
Nám takhle odešla úplně nejlepší prvostupňová učitelka na planetě. Skoro v padesáti po hromadě let praxe přestala být dost kvalifikovaná. To člověk nepochopí. Tak je už pár let doma a okopává zahrádku, ale pro tu školu je to škoda. Byla skvělá.
|
|
|
Delete |
|
(8.2.2020 21:04:28) Yuki,
"učitelé nemají tři semestry specky, ale bohužel se to dřív neučili vůbec, starší učitelé o specce neví nic, chybí dvpp pro všechny a hlavně kvalitní pomoc učitelům"
Což je, podle mě, špatně. Když pominu ty obecné předměty, tak zbydou dva semestry v dnešní době velmi smyslupného studia. Proč není tlak na to, aby si pedagogové, kteří při svém studiu neměli specku ani jeden semestr, nějaké takové vzdělání doplnili? Proč není té speciální pedagogiky na pedagogické fakultě více?
Když jsem viděla, co všechno se ta skoro šedesátiletá učitelka s 30 roky praxe musela učit na teoretické zkoušky z matematiky (několik semestrů), kterou učí v 1. - 3. třídě (my jsme takové věci nedělali ani na té technické VŠ, prostě suchá teorie plná definic a matematických symbolů), a přitom za celých 5 let měla snad 1 semestr specky, v rámci kterého si jen vyjmenovali, co do speciální pedagogiky patří, ale už rozhodně nebyl prostor na to, aby se třeba dozvěděli, jak která vada ovlivňuje učení, natož aby se naučili, jak pomoci, tak prostě smysl takového studia nevidím. Ale hlavně, že ten papír má a může ještě těch asi 5 let, co jí zbývají do důchodu, učit.
|
Yuki 00,03,07 |
|
(8.2.2020 21:19:10) del, příprava učitelů je špatná, učí se teoretický zbytečnosti a neučí se nic pro praxi, vlastně stejně jak to potom učí tito učitelé ve školách děti
|
Delete |
|
(8.2.2020 22:21:17) Yuki,
"příprava učitelů je špatná, učí se teoretický zbytečnosti a neučí se nic pro praxi, vlastně stejně jak to potom učí tito učitelé ve školách děti"
takže je skoro jedno, jestli někdo něco takového absolvuje nebo ne...v současné době...
Tohle by se mělo řešit a ne pořád šíbovat s tím, který papír už je dostačující. Teď je prostě snaha nějak zaplácnout tu díru, která se otevřela před šesti lety a od té doby se pořád jen prohlubuje. Není to ideální způsob, ale je nejrychlejší a v současné době už ta rychlost má význam. I tak si myslím, že to inženýři nevytrhnou a žádné hordy se jich do školství nepohrnou, zejména, když vidí, jaké "nadšení" by je tam čekalo.
Když k tomu připočítám to, že nejsilnější ročníky jsou nyní v páté a šesté třídě (tuším, že rok narození 2008 je vrchol babyboomu), tak jde o akutní vyřešení zvýšeného počtu dětí a tříd na 2. stupni. Za pár let už nebudou nekvalifikovaní potřeba a buď odejdou, nebo tu kvalifikaci akorát dokončí a nejspíš se přesunou na střední školy, kam se přesune i ta nejsilnější vlna žáků.
A třeba se do té doby povede udělat něco i s těmi fakultami. (No dobře, v tomto směru jsem asi moc velký optimista.)
Každpopádně mi ta bouře nevole kvůli něčemu, co se za pár let stejně zase změní, přijde nepřiměřená a zbytečná. Nechápu, že nevadí, že v současnosti učí bakaláři, na prvním stupni leckdy asistenti, protože prvostupňové učitelky vykrývají chybějící lidi na stupni druhém, ale vadí představa, že by snad mohl učit někdo, kdo má úplné vysokoškolské vzdělání, jen v jiném oboru. Nějak nevím, jak současnou situaci řešit jinak a lépe a pokud možno rychle. Zvedání platu na natolik zajímavou úroveň, aby se do školství vrátili ti vystudovaní řádně, co zdrhli jinam, moc nefunguje .
|
|
|
|
|
|
Delete |
|
(8.2.2020 20:40:14) Okolíku,
a kolegům samozřejmě ráda poradím, pokud oni jsou ochotní uznat, že bych to já mohla vědět, i když jsem jen inženýr. A o tom to je. Já nemám nikde na čele ani před jménem napsáno, že bych ty znalosti mít měla. Takže mohu dávat tak maximálně rady nevyžádané. A pak je rozdíl v tom, s kým se třeba v takové nezávazné diskuzi potkám. Většina těch mladých je fajn, ptají se. Ty starší prostě prohlásí, že to dítě je hloupé a ve škole nemá co dělat.
|
|
|
|
|
Okolík |
|
(8.2.2020 19:40:36) Delete, řada lidí neví, že učitelství není pohodlnější práce (viz můj předchozí příspěvek) Shodou okolností jsem min. týden vyslechla obchodě rozhovor 2 dám o třetí dámě - učitelce. Shrnutí: no co VONA si myslí, já jsem v krámě celej den na nohách, když se picnu na mejdanu, tak musím být na zákazníky milá, i kdyby se mi hlava rozskočila. To VONA dá dětem písemku a může si tam schrupnout, od 2 se může doma dostat .... A ty prázdniny, copak my si je nezasloužíme?
|
Delete |
|
(8.2.2020 20:06:37) Okolíku,
ano, já vím, a proto jsem psala o tom, že nikdo rozumný nepůjde nejdřív studovat, a teprve pak pracovat do školství, když už má jinou práci, rodinu a stojí to hromadu peněz. Nestojí to za zjištění, že ta práce není podle mých představ.
I kdyby byl ten konkrétní inženýr neschopný uplatnit se ve svém oboru, ještě to neznamená, že je neschopný na vše. Právě se může ukázat, že pro učitelství ty předpoklady má. Ale nepůjde nejdřív studovat, aby si to vyzkoušel, protože s inženýrským titulem je mnohem více dostupnějších pozic, do kterých nemusí investovat desítky tisíc a roky přípravy navíc, zejména pokud má rodinu.
A znovu zopakuju i to, že desítky let inženýři mohli učit a ped. minimum si doplnit později, mohli učit lidé jen s maturitou (ještě jich pár ve škole máme, nemuseli si dodělávat vzdělání díky výjimce ohledně věku a dělce praxe), teď je to jinak pouhých 6 let. Ze školství ten zákon odstranil řadu kvalitních učitelů, kteří prostě neměli čas a peníze na to, aby si to ped. minimum dodělali. Proto je teď takový nedostatek, plus ti, co odešli v důsledku inkuze, takže sice správně vystudovaní, ale naprosto nepřipravení.
Proč třeba není povinnost těch pedagogů, co na fakultě neprošli ani částečně speciální pedagogikou, si ji doplnit? Vždyť nemají kvalifikační předpoklady pro práci s dětmi s SVP o nic větší než ten inženýr s ped. minimem. Přitom nikdo nezpochybňuje jejich schopnost to zvládnout. A když to nezvládají, je větší tlak dostat ze škol ty děti, než aby se s tím naučili pracovat ti učitelé.
|
kosatka2 |
|
(8.2.2020 20:11:43) " A když to nezvládají, je větší tlak dostat ze škol ty děti, než aby se s tím naučili pracovat ti učitelé." díky moc, že to píšeš
|
|
Lassiesevrací |
|
(8.2.2020 20:18:32) Zrovna, jak mě šmíruje ten Fb, na mě vyskočilo: Chci změnu. Budu učitel.
"Učitel naživo je dvouletý program pro budoucí učitele (tzv. pedagogické minimum) v rozsahu 750 hodin. Program Učitel naživo je plně akreditovaný. Pro koho Je určen absolventům vysokých škol, kteří chtějí učit děti na druhém stupni základní školy nebo na střední škole. Tito lidé získali titul Mgr./Ing. (i nepedagogického směru), chtějí učit předmět(y) podle své odbornosti, ale chybí jim potřebné učitelské zkušenosti a pedagogické vzdělání. Od koho Program Učitel naživo realizuje Učitel naživo, z. ú. a Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů Praha, o.p.s. na základě vzájemné smlouvy. Plný název programu je "Učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů pro 2. stupeň ZŠ a SŠ".
|
Yuki 00,03,07 |
|
(8.2.2020 20:28:49) lassie, 750 hodin není málo navíc je to výborné připravený, a hlavně do toho jdou ti, kdo učit chtějí
|
|
Delete |
|
(8.2.2020 20:52:48) Učitel naživo je super. Znám několik těch lektorů z jiných kurzů...
Splňuje to mojí představu o tom, jak by takové doplňskové vzdělání mělo vypadat. Bohužel to stále neřeší ty peníze a čas. Snad jen to, že když v rámci toho studia zjistíš, že to není ono, tak zdrhneš dřív, takže těch peněz a času neztratíš tolik .
|
|
|
|
|
libik |
|
(8.2.2020 19:46:38) Delete, mně nepřísluší soudit, jak moc jsi lepší než ti vystudovaní nýmandi, třeba jo. Ale v každém oboru se najde nadšený amatér, což neznamená, že by amatéři měli ten obor zavalit a popřít tak jeho vážnost a existenci.
|
|
|
Okolík |
|
(8.2.2020 19:34:39) Libik to myslím vystihla. Ano, doufejme v nějaké srdcaře, kteří to dají bez ztráty kytičky. Ovšem obávám se, že část zájemců uvidí "3 měsíce volna a domů chodí ve dvě", jak si část veřejnosti práci učitele představuje. A budou-li to muži, ještě se o ně ředitelé porvou...
|
|
Federika |
|
(8.2.2020 19:47:26) Libik, ó, tam je naprosto skvělej zubař, můj příbuzný Ale má plno,to je fakt.
|
libik |
|
(8.2.2020 19:52:18) Jo, vlastně v rádiu říkali, že je tam jeden, co nebere a druhej, co jde asi ve 108 letech do důchodu a ti jeho pacienti jsou nahraní, protože tu ordinaci neprodal.
|
Federika |
|
(8.2.2020 19:54:10) Jo, tak nějak to bude.A ten, co nebere, má čekací dobu v ordinaci, ačkoli seš objednaná, klidně i několik hodin. Tam to ale je vůbec s doktorama děsný. A s nemocnicí ještě děsnější.
|
Lassiesevrací |
|
(8.2.2020 19:57:02) Zubař musí vzít akutní bolesti (například), takže ty časy jsou opravdu orientační. Někdy se to sejde a přijde těch akutních pacientů víc. On ten zubař taky nechce chodit domů večer, prostě se to někdy (většinou) natáhne.
|
Federika |
|
(8.2.2020 19:59:41) Jo, já si kvůli tomu našla raději zubaře v Praze, kterej bere akutní případy a jdeš úplně přesně na čas. Tohle bych nedávala. Ale kdybych žila trvale v Sušici a okolí, tak bych si počkala
|
Lassiesevrací |
|
(8.2.2020 20:20:08) V Praze je tolik zubařů, že když někdo o zubaře přijde, zvedne telefon a jde jinam. Ale když jsou dva zubaři na maloměstě a jeden náhle ukončí praxi, je to průšvih.
|
Monty |
|
(8.2.2020 20:25:12) "V Praze je tolik zubařů, že když někdo o zubaře přijde, zvedne telefon a jde jinam."
Lassie, to není tak úplně pravda. Měla jsem léta zubaře mimo Prahu, protože v Praze se fakt nedalo jen tak někam dostat, nové pacienty nebrali. A když jsem pak opravdu potřebovala mít zubaře v Praze kvůli zákroku, který vyžadoval několik návštěv a nechtělo se mi jezdit furt sto kiláků tam a zpátky, tak mě sice zubař vzal, ale jen jako samoplátce.
|
Lassiesevrací |
|
(8.2.2020 20:26:44) No ano. To je fakt. Je jich tam tolik, že mnoho z nich už nedostane ani smlouvu s pojišťovnou.
|
monam |
|
(8.2.2020 22:02:48) lassie, v Praze je málo zubařů. V přepočtu na počet obyvatel. A zubaři smlouvy s některými pojišťovnami, typicky VZP, ani nechtějí.
|
|
|
|
Okolík |
|
(8.2.2020 20:47:44) Haha, před pár lety, po stěhování to byl velký problém, nakonec chodíme celá rodina k sestře kolegyně, která se osamostatnila a otevírala si nově ordinaci a sháněla nové pacienty. Dneska už taky nebere.
|
Půlka psa |
|
(8.2.2020 20:52:34) Já si vygoogila dvě zubařské kliniky, do obou zavolala a obě braly. Do jedné jsem přihlásila sebe, do druhé děti. Jedno byl rok 18 a druhý 19. Nebyl s tím nejmenší problém.
|
Yuki 00,03,07 |
|
(8.2.2020 21:16:44) půlko, já jsem chtěla najít zubaře pro syna, dospělého, zubař, ke kterému chodíme my s manželem nebere, je to několik ordinací, nebere tam nikdo, naštěstí dětský nepospíchal, tak tam byl syn ještě v19 a pak se domluvil v Brně, že když tam chce za dva roky na vš, tak už má zubaře tam, akorát že je to od nás asi 60 km
my máme našeho zubaře asi 20 km, v našem okresním městě před pár lety taky neměl nikdo volno, když zubařka odešla do důchodu
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Alena |
|
(8.2.2020 15:55:08) "Chvílemi mám pocit, že to není strach, že ta horda vystudovaných inženýrů, co jen čeká, až bude moct konečně vtrhnout do školství a začít ho ničit svou neschopností pracovat s dětmi, ale právě naopak. Že by někdo takový mohl ukázat, že to jde i jinak." to mne napadlo jako prvni, ze je to obava z konkurence :)
|
K_at |
|
(8.2.2020 16:12:03) Aleno, ono to má ale svou logiku. Učitelé studovali x let. Někteří několikrát x let, podle toho, jak je zrovna změny legislativy buzeroval, a hnaly znovu do škol. A potom tě představa lidí, kteří přijdou "z ulice", bez těch mnoha a mnoha hodin různé psychologie, pedagogiky, speciální pedag.,dějin umění a kdesi cosi, minimálně prostě zarazí. A upřímně, pokud dotyční specialisté nejsou zároveň od pána boha učitelé, tak v mnoha případech budou plavat ne v látce, ale v té "lidské" části výuky, nesourodý kolektiv, různě specifické děti s různou potřebou tempa, metod atd.
|
K_at |
|
(8.2.2020 16:19:53) A úplně obecně házím do davu myšlenku: jsou předměty, které nutně nemusí učit učitel. Klidně ať jsou ve školství lidé s různými odbornosti a dovednostmi. Ale první věc je, jak dostat do škol dobré ředitele, kteří budou mít čas a možnost opravdu šéfovat. A na všechnu další agendu budou mít ty správné lidi. Ideální by byl tandem učitel - neucitel - asistent/i. Učitel by mohl mj.vest neucitele a spolupracovat s ním právě u těch tříd a dětí, kde je výrazná potřeba individuálníhi přístupu. To samé se začínajícími uciteli, kteří potřebují uvést do praxe. Ale zároveň můžou (měli by být schopni) předat starším kolegům zase třeba jiné nápady a elán. Jenže, to musí mít učitele CAS a energii řešit prostě to učení a dětí a kolegy a sebe. A nevycerpavat se na desítkách ptákoviny. A ředitel musí mít schopnost, vhled a čas vést svůj team, vybírat, usměrňovat lidí.
|
Analfabeta |
|
(8.2.2020 16:30:39) Aleno, já bych ještě ve škole zdůraznila KÁZEŇ. Neb škola bez kázně je jako mlýn bez vody, pravil už kdysi Komenský. Pokud bude učitelka 20 minut usměrňovat Pepíčka, tak jí na výuku moc času nezbude. Dřív se to vyřešilo pohlavkem, na tvrdší nátury rákoskou. Ono se to tehdy sice nesmělo, ale třeba ve škole, do které jsem chodila já, měl pan učitel na katedře položenou rákosku, oficiálně teda ukazovátko. Když bylo potřeba, neváhal ho použít. Díky tomu si ušetřil nervy, nevyřval hlasivky a děti něco naučil. Když pak v 90.letech zemřel, měl na pohřbu možná víc lidí než prezident.
|
Alena |
|
(8.2.2020 16:33:47) Analfabeto, ja si vybavuju, jak si v souvislosti s kazni zminovala, ze pohlavek ve skole nepovazujes problem, je mi jasne, ze se v nazoru na zachazeni s detmi mijime.
|
Analfabeta |
|
(8.2.2020 18:36:05) Aleno, základní problém je v tom, že ten pohlavek je někdy poslední šance toho učitele a neznamená mlácení dětí bez rozmyslu padni kam padni. Když jsem nastoupila do pomocné školy, někdy jsem ho skutečně použila. Po dvou měsících, když děti začaly reagovat na slova a pokyny, už jsem ho nepoužívala, protože to nebylo nutné a ani potřebné.
Měla jsem možnost se ve vietnamské komunitě seznámit s tím, jak děti trestají oni. Oni je nepohlavkují, ale tahají za vlasy, případně štípnou, a to docela bolestivě. Když jsem viděla rozzuřenou Vietnamku, jak rve syna za vlasy, tak jsem si chvílemi myslela, že ho musí skalpovat. Ale u nich je výchova docela přísná. Neexistuje odmlouvat staršímu, skutečně NEEXISTUJE! Hlavou rodiny je tam nejstarší žena, takže když jsem jako "babička" hlídala vietnamské kluky a šli jsme někam na akci, oni kolem běhali a "babi, babi", byli jsme okamžitě centrem pozornosti, protože kolem bělošky běhali dva čistokrevní Vietnamci. Taky jsem se s nimi nemusela nikdy zlobit, co jsem řekla, bylo svaté. S takovými dětmi pak můžete absolvovat cokoli a nemáte problém. Někdy jsem si říkala, že by nám trochu jejich výchovy neuškodilo. Akorát jsme se nemohli shodnout v názoru na vzdělání. Hoch, kterého jsem měla doučovat, byl premiant třídy. Po týdnu mi bylo jasné, že on ze školy umí, ale co mu skutečně schází, jsou reálie. Protože rodiče byli neustále v krámě. Jistě, oni chtěli pro děti všechno nejlepší, ale domnívají se, že učení a studium = sedět na zadku nad učebnicí. Takže jsem hocha začala brát na různé akce, třeba do hvězdárny, ale i třeba na pochod do Prčic, na fotbal, na výstavu, aby prostě znal nějaké české reálie a aby se pak vyrovnal ostatním dětem ve škole. To se ovšem rodičům nelíbilo, považovali to za zbytečnost a ztrátu času, takže jsme se po nějaké době jsme se rozešli. Hoch nafasoval další učitelku, se kterou poté seděl celé odpoledne nad učebnicí.
|
Eudo |
|
(8.2.2020 18:51:14) Alfabeto, mi to ned.
Co delaj Vietnamci a jine kultury ohledne vychovy svych potomku je uplne jina vec.
Mlacenim a ruznym jinym trestanim vcetne "pohlavku" v diteti akorat vypestujes truc, lhani a podvadeni. Jen aby se tomu trestu vyhnuli, ze strachu. Obzvlast deti s nejakou diagnozou.
|
Analfabeta |
|
(8.2.2020 21:46:20) Eudo, houbelec. Ony byly ty děti kolikrát doslova "ořvané", že na nějaká slova nereagovaly. Hele, když mě tu perete, že jsem byla tyran a pár facek ze začátku přiletělo, jak mi pak vysvětlíte, že se ke mně stahovaly i děcka ze zvláštky? Kolikrát jsem měla ve třídě i 20 děcek, kterým se nechtělo domů a chodily za mnou, aby s námi byly ve třídě nebo venku? Já jich směla mít ze zákona jen 10, ale běžně jsem jich mívala 20. Protože když si děti zvykly na to, že s nimi budu dělat naprosto jiné věci, než ti ostatní, akorát to nikdo ve škole nesmí vědět (taky jsme pokud možno chodívali mimo areál školy, kde se hrál fotbal, nebo jsme šli po naučné stezce. Ano budete se divit, ale děti nevzdělavatelné a na hranici vychovatelnosti to všechno zajímalo. Jen číst jsem to musela já, ony to nezvládaly). Já je tam volně nechala lézt přes pařezy a skákat přes padlé kmeny, to tam nikdo jiný nedělal. Kdybych na ně byla tyran, tak by mě po skoro po 30 letech mimo školu na ulici nezdravily, to by se mi vyhnuly. No, a když jsem ze školství odešla, moje děcka vyhlásila stávku. Část z nich už trvale zůstala doma. Což mohly, protože do dovršení povinné školní docházky jim zbýval rok, a když to podepsal lékař, byly od školní docházky osvobozené. No, a zbytek přešel s třídní učitelkou do ústavu sociální péče, takže pomocná třída ve zvláštce přestala existovat. Říkal mi to ředitel, když mi volal, abych přišla do školy, že se mnou potřebuje mluvit. Co jsem mu na to měla říct? On věděl, že ze školství odcházím, protože mám smlouvu na dobu určitou, jen jsem odešla o půl roku dřív, když jsem si našla jinou práci, se smlouvou na dobu neurčitou. Kdybych byla tyran, byli by ve škole všichni rádi, že se mně zbavili.
|
monam |
|
(8.2.2020 21:58:24) analfabeto, popravdě řečeno pohlavek se považoval za exces už v době, kdy já chodila do první třídy. Což je hodně dlouho. Zlobivým chlapečkům se výjimečně stalo, že dostali ukazovátkem přes zadek. Výjimečně! Obhajovat se můžeš jak chceš.
|
Eudo |
|
(8.2.2020 22:03:23) Monam, ja chodila na zakladku uz hodne davno. Jednou mi jeden mily spoluzak namocil cop do inkoustu, coz mi znicilo saty. Rustinar si ho vytahl z lavice a dal mu facku. Rustinar dostal na hodinu vypoved. A to je teda HODNE davno.
|
monam |
|
(8.2.2020 22:10:35) eudo, je mi 46. A je fakt, že jednou na matikáře za jedno to plácnutí rákoskou naběhla spolužákova maminka. nějak se to urovnalo, ale nebylo to úplně běžné (stávalo se to, to ano. Facky ne, nikdy. Pohlavek možná párkrát někdo dostal, spíše tedy záhlavec, a byl to exces). Jasně, v anglických sirotčincích měly vychovatelky také plnou podporu ředitele.
|
Půlka psa |
|
(8.2.2020 22:19:25) Já teda nikdy nic takovýho nezažila. Ve školce, ve škole, nikdy. Ani jsem o tom popravdě řečeno od nikoho neslyšela.
|
|
|
Okolík |
|
(8.2.2020 22:14:27) Eudo, tomu ani moc nevěřím. Jsem mladší než ty, občas byl nějaký z exces s pohlavky či rákoskou, ale bohužel nikdy ty agresivní pitomce nevyhodili. Leda, že by měl tvůj ruštinář ještě i nějaký jiný vroubek ....
|
Eudo |
|
(8.2.2020 22:39:23) Verit tomu nemusis. Ale za mych skolnich let bylo zakazano deti uhodit. Za cela skolni leta zadny ucitel krome tohohle nikoho neuhodil.
Dneska se to smi?????? U nas teda trestny.
|
Okolík |
|
(8.2.2020 22:43:04) Zakázáno to bylo a je stále, Eudo. Ale dělo se to. Dnes už doufám ne.
|
Delete |
|
(8.2.2020 22:51:18) Okolíku,
ale ano, děje se i dnes.
Jeden takový byl odejit a právě na jeho místo jsem nastoupila já.
Paradoxně ten samý učitel pořád na naší škole občas zaskakuje za dlouhodoběji marodné učitelky. Nikoho nebije, ale děti musí sedět na místě už před zvoněním, celou přestávku je s nimi zavřený ve třídě, děti smí akorát na wc, občas někoho dost bolestivě chytne...naštěstí to dnes už rodičům většinou vadí, takže do některých tříd nesmí, protože si to rodiče nepřejí, ale obecně je jeho přítomnost tolerovaná a mnohými kolegyněmi dokonce vítaná. Jeho odchod po tom, co to jedno dítě uhodil, nesly nelibě.
Kdysi ten pán učil moji asistentku, takže o jeho metodách vím víc, než je mi milé.
|
|
|
Alena |
|
(8.2.2020 22:54:27) "Dneska se to smi?????? U nas teda trestny." samozrejme, ze se to nesmi. Ostatne se to nesmelo ani za Analfabetiny ery.
|
Analfabeta |
|
(8.2.2020 23:00:14) To víš, že se to nesmělo! Byli jsme důrazně upozorňováni na to, že pokud k tomu dojde (a že se to může stát, to nikdo nevyvracel), nesmí tě NIKDO VIDĚT! Protože pak je to neprůkazné a je to tvrzení proti tvrzení. To bys musela dítě skutečně bít velkou silou tak, aby mělo modřiny. Z lehkého plácnutí nikdo modřiny nemá.
|
monam |
|
(8.2.2020 23:04:32) Analfabeto, raději už nic nepis
|
|
Federika |
|
(8.2.2020 23:04:35) hele, Analfabeto a to jsi hřešila na to, že ty děti jsou nějakým způsobem handicapovaný, agresívní, s problémem nebo jak? Protože dát třeba pohlavek mý dceři, která v životě pohlavek od nikoho nedostala, tak by z toho byla v šoku a samozřejmě by mi to okamžitě řekla. A můj syn by byl k smrti dotčen a chtěl by tě minimálně zastřelit Ale rozhodně bych se to dozvěděla.
|
Analfabeta |
|
(8.2.2020 23:25:52) Federiko, houbelec, copak jsem nějakej sadista? Jen někdy bylo třeba některý z dětí usměrnit, ale nemůžeš za ním běhat po třídě, když ti skáče po lavicích. To může i spadnout a zranit sebe nebo ostatní. To ho prostě musíš chytit, pevně držet, nepustit a mezitím ho nějakým způsobem zpacifikovat. Ono to nebylo často, jen párkrát v začátcích. Pak jsme si sedli. Ono totiž v některých třídách vládnul doslova zákon smečky a jako vůdce byl uznáván jen někdo. No, abys s nimi mohla pracovat, musela ses stát jejich "vůdcem smečky". To bylo stejné jako u pouličních part. Tam jsem taky poznala, že vedoucí agresivních partiček jsou děsní poserové, svalnatí jen navenek, ale nedej bože, když na něj fyzicky sáhneš, to se úděsem doslova složí a je bezbrannej jak mimino. Jenže to už je úplně jiná kapitola. A nejvýživnější byla práce s dětmi našich romských spoluobčanů, tam jsem o tom etniku ztratila poslední zbytky iluzí, že je bude možno někdy začlenit do společnosti.
|
Alena |
|
(8.2.2020 23:28:43) Analfabeto, jako obvykle zle jen konstatovat: to jsou strasny zvasty.
|
Analfabeta |
|
(8.2.2020 23:39:56) Aleno, jako žvásty se ti zdá proto, že se na věci, které byly před 30 roky běžné, díváš dnešníma očima. Jenže za těch 30 let se i společnost někam posunula, nemyslíš?
|
Alena |
|
(8.2.2020 23:44:29) Mne neni patnact, takze vim, ze s takovyhlema silackyma recma bys byla za primitiva i pred triceti lety. Natoz ted.
|
|
|
|
Federika |
|
(8.2.2020 23:37:23) Mám dítě s AS, agresívní. A vím, že je to někdy těžký. Občas jsem měla pocit, že ho snad někdy zabiju. Ale proč by mi ho měla oplácávat učitelka;, Nikdy se to nestalo. OK, je inteligentní a chodil do běžný školy.Al v dnešní době fakt není možný,aby učitelka pohlavkovala děti. Musí bejt zajištěný jiný možnosti.
|
|
|
|
monam |
|
(8.2.2020 23:06:31) Moje dcera měla ve třídě agresivního hocha a k němu pár dalších vylupju, kteří se nedokázali ovládat. Učitelky si tam podávaly dveře ale žádná nikdy nikoho nebouchla.
|
|
|
Stará husa |
|
(8.2.2020 23:29:41) Já jsem šla do 1. třídy v roce 1965. Museli jsme sedět s rukama za zády, hlásit se, když jsme chtěli něco říct a ticho muselo být, že by byl slyšet spadlý špendlík. No, ale protože děti jsou děti, tak to samozřejmě nebylo. Některé učitelky na nás hystericky řvaly,jedna fyzikářka už na chodbě, ještě ani nevlezla do třídy, jiné učitelky házely křídou nebo klíči, když se někdo bavil v hodině, učitelé většinou rozdávali záhlavce, tzv. vořechy nebo tahali za kotlety. Matikář mlátil provinilce pravítkem přes prsty a náš češtinář třískal po hlavě největší darebáky učebnicí. Nutno říci, že tohle se dělo většinou jen klukům, holky byly chráněné, i když taky zlobily. Doma jsme o tom nemluvili, protože jsme věděli, že naši rodiče by nám ještě přidali. Tehdy bylo běžné bít doma děti a hodně mých spolužáků mělo v tělocviku na zadku krvavá jelita. Když ale chodily v 90. letech do škole moje děti, už se nic takového nedělo, nikdy je žádný učitel fyzicky netrestal a já bych něco takového ani nedovolila. Svoje děti jsem nebila a myslím, že jsou vychované velice dobře.
|
|
|
Federika |
|
(8.2.2020 22:56:18) Ale nesmí. A ani u jednoho z dětí jsem to nezažila. Když jsem byla malá já, dával někdy ředitel "podžeberníky". A byl z toho průšvih. Už tenkrát. A to už je dávno.
|
|
|
|
|
|
monam |
|
(8.2.2020 21:59:10) natož facka, to už je vrchol.
|
|
Eudo |
|
(8.2.2020 22:01:03) " houbelec. Ony byly ty děti kolikrát doslova "ořvané", že na nějaká slova nereagovaly. "
Analfabeto - ja to s tebou nebudu diskutovat, protoze nase nazory jsou na uplne opacnych koncich a NIKDY se na tomhle neshodnem. Muj hluboce zakoreneny nazor je, ze se nebije nikdo. NIKDO, a natoz deti, ktery nejsou schopny svoje chovani nejak ovladat. Deti s diagnozami. Coz vsechny ty deti z tve pomocne mely.
Nezajima mne, co na to tvuj reditel -ja bych ti dala vypoved na fleku, a mela bych v tom oporu v zakonu.
A abys nemusela psat, ze nevim a nechapu, o co se jedna - jednak v tom mam praxi s integrovanymi detmi cizincu, ktere mam n starosti ja, a jednak i nastudovany a doskolovany prubezne. Na nasi skole je krome integrovanych deti v obycejnych tridach i zvlastni skola, nekolik oddeleni pro zaky nejvyssiho stupne s ruznymi poruchami, diagnosami a handikapy. Jejich ucitele jsou uplne fantastisky, trpelivi, obdivuhodni. Kdyz jim nekdo chybi, zadaji mne na zastup.
Nevim, jestli je do cestiny prelozeno neco od danskeho psychologa Hejskova. Jak se s takovymi detmi pracuje, o tom pise i moje dcera.
No a tady bys za uhozeni zaka nejen dostala okamzitou vypoved, ale reditel by te i nahlasil na policii. A ja s tim s hloubi duse souhlasim.
|
|
Okolík |
|
(8.2.2020 22:15:42) Analfabeto, to co píšeš je příšerný ...
|
Analfabeta |
|
(8.2.2020 22:32:03) Okolíku, dobře, je to příšerný. Tak já se teda zeptám, když je tady tolik učitelek s dlouholetou praxí: co uděláte s dítětem které dostane agresivní amok a začne ubližovat ostatním? Fyzicky ho nezpacifikujete, nesmíte se ho dotknout. Takže mu řeknete, ať jen v klidu pokračuje, že si zatím vypijete kafe? Nebo co uděláte s dítětem, které vás neposlechne, protože proč by to dělalo, že, a začne v průběhu výuky skákat po lavicích? To řeknete "jen skákej, bobánku, zvýšíš si aspoň fyzičku?" Jo, jasně, kdysi tu padla rada, že máte odvést jeho pozornost. Asi jsem to tehdy správně neuměla a ani nedokázala...
|
Okolík |
|
(8.2.2020 22:36:12) Dobře, že už neučíš ....
|
|
Eudo |
|
(8.2.2020 22:37:12) " co uděláte s dítětem které dostane agresivní amok a začne ubližovat ostatním?"
presne tak - odvest pozornost. Ostatni napr. muzou byt na chodbe nebo v jine mistnosti, dokud se neuklidni. A mit domluveno s kolegy nejky dohled nd nimi (=takhle to teda praktikuju ja v podobnych pripadech, a funguje to). Ovsem obvykle je v te tride s nekolika detmi i jeste nejaka jina osoba.
Nedovedu si vubec predstavit, ze bys to dite uklidnila uhozenim, tlacxenim ke zdi nebo tak nejak podobne, nebo rvanim...
|
Analfabeta |
|
(8.2.2020 22:57:25) Eudo, jsi na ně SAMA. Pokud pošleš ostatní ven a zůstaneš ve třídě s agresorem, ostatní jsou v ten okamžik možná venku, ale BEZ DOHLEDU. Jak zajistíš, aby se jim nic nestalo? Jak to uděláš, když jsi s dětmi MIMO AREÁL ŠKOLY? Zavoláš policii? Jak, když mobily tehdy ještě nebyly? Pošleš nějaké dítě pro pomoc? Nebo si holt musíš poradit sama, protože ti bohužel nic jiného nezbývá?
|
Eudo |
|
(8.2.2020 23:16:55) Analfabeto, ja nic neresim, kdyz je to akutni situace. To uz je pak dost pozde. Na deti na chodbe dohlidne kolegyne a ja "resim" podle okolnosti ve tride.
Vzdycky s kolegy mame nejaky plan a vzajemne si pomahame. A to nejen s detmi s diagnozou - ale par let jsem mela skupinu deti s chranenou integritou, ktere hledali hodni tatinkove. Dospeli meli zakazany vstup do skoly bez ohlaseni u reditele v reditelne u vchodu - jenze bocni vchody deti o prestavce otviraly...,
My jsme meli zamcene dvere a kdyz nekdo zaklepal, nikdo nesmel otevrit nez ja. S kolegyni spec.ped. jsme mely 2 tridy s dvermi mezi, ktere nikdy nebyly zamcene, takze parkrat vsechny deti spesne odesly k ni a ona zamkla a sveho zaka poslala k rediteli. Stalo se to parkrat. Jednou si takhle prisli cesti cikani pro 13. letou holku, kterou chteli provdat. (nasli ji lehko, poslala jim SMS, protoze se v nasem malem mestecku nudila… reditel stacil zavolat policii). Jindy to byl Libanonec, ktery hledal svou rodinu po pulce Evropy a chtel matku podriznout. Dcera ho cirou nahodou zahledla z naseho okna, jak obchazi skolu a policii zavolala sama.
A teda nechapu/neverim, ze jsi na tolik deti byla sama. Byva i jeden asistent. Vytahnout sama x deti s diagnozou mimo skolu na vylet je nezodpovedne.
|
Eudo |
|
(8.2.2020 23:36:14) Tohle mi prave prislo od me sestry z Australie. Je to sice anglicky, a dlouhy, a moc se mi to libi. Kdo chce, at si to precte, hodi se to do tematu. As she stood in front of her 5th grade class on the very first day of school, she told the children an untruth. Like most teachers, she looked at her students and said that she loved them all the same. However, that was impossible, because there in the front row, slumped in his seat, was a little boy named Teddy Stoddard. Mrs. Thompson had watched Teddy the year before and noticed that he did not play well with the other children, that his clothes were messy and that he constantly needed a bath. In addition, Teddy could be unpleasant. It got to the point where Mrs. Thompson would actually take delight in marking his papers with a broad red pen, making bold X""s and then putting a big "F" at the top of his papers. At the school where Mrs. Thompson taught, she was required to review each child""s past records and she put Teddy""s off until last. However, when she reviewed his file, she was in for a surprise. Teddy""s first grade teacher wrote, "Teddy is a bright child with a ready laugh. He does his work neatly and has good manners... he is a joy to be around.." His second grade teacher wrote, "Teddy is an excellent student, well liked by his classmates, but he is troubled because his mother has a terminal illness and life at home must be a struggle." His third grade teacher wrote, "His mother""s death has been hard on him. He tries to do his best, but his father doesn""t show much interest and his home life will soon affect him if some steps aren""t taken." Teddy""s fourth grade teacher wrote, "Teddy is withdrawn and doesn""t show much interest in school. He doesn""t have many friends and he sometimes sleeps in class." By now, Mrs. Thompson realized the problem and she was ashamed of herself. She felt even worse when her students brought her Christmas presents, wrapped in beautiful ribbons and bright paper, except for Teddy""s. His present was clumsily wrapped in the heavy, brown paper That he got from a grocery bag Mrs. Thompson took pains to open it in the middle of the other presents. Some of the children started to laugh when she found a rhinestone bracelet with some of the stones missing, and a bottle that was one-quarter full of perfume.. But she stifled the children""s laughter when she exclaimed how pretty the bracelet was, putting it on, and dabbing some of the perfume on her wrist. Teddy Stoddard stayed after school that day just long enough to say, "Mrs. Thompson, today you smelled just like my Mom used to." After the children left, she cried for at least an hour. On that very day, she quit teaching reading, writing and arithmetic. Instead, she began to teach children. Mrs. Thompson paid particular attention to Teddy. As she worked with him, his mind seemed to come alive. The more she encouraged him, the faster he responded. By the end of the year, Teddy had become one of the smartest children in the class and, despite her lie that she would love all the children the same, Teddy became one of her "teacher""s pets.." A year later, she found a note under her door, from Teddy, telling* her that she was still the best teacher he ever had in his whole life. Six years went by before she got another note from Teddy. He then wrote that he had finished high school, third in his class, and she was still the best teacher he ever had in life. Four years after that, she got another letter, saying that while things had been tough at times, he""d stayed in school, had stuck with it, and would soon graduate from college with the highest of honors. He assured Mrs. Thompson that she was still the best and favorite teacher he had ever had in his whole life. Then four more years passed and yet another letter came. This time he explained that after he got his bachelor""s degree, he decided to go a little further. The letter explained that she was still the best and favorite teacher he ever had. But now his name was a little longer.... The letter was signed, Theodore F. Stoddard, MD. The story does not end there. You see, there was yet another letter that spring. Teddy said he had met this girl and was going to be married. He explained that his father had died a couple of years ago and he was wondering if Mrs. Thompson might agree to sit at the wedding in the place that was usually reserved for the mother of the groom. Of course, Mrs. Thompson did. And guess what? She wore that bracelet, the one with several rhinestones missing. Moreover, she made sure she was wearing the perfume that Teddy remembered his mother wearing on their last Christmas together. They hugged each other, and Dr. Stoddard whispered in Mrs. Thompson""s ear, "Thank you Mrs. Thompson for* believing in me. Thank you so much for making me feel important and showing me that I could make a difference." Mrs. Thompson, with tears in her eyes, whispered back. She said, "Teddy, you have it all wrong. You were the one who taught me that I could make a difference. I didn""t know how to teach until I met you." (For you that don""t know, Teddy Stoddard is the Dr. at Iowa Methodist Hospital in Des Moines that has the Stoddard Cancer Wing.) Warm someone""s heart today. . . pass this along. I love this story so very much, I cry every time I read it. Just try to make a difference in someone""s life today? tomorrow? Just "do it". Random acts of kindness, I think they call it? "Believe in Angels, then return the favor."
|
|
Analfabeta |
|
(8.2.2020 23:37:32) Eudo, byla jsem ve školství před 30 roky, to žádní asistenti neexistovali. Dětí jsem mohla mít maximálně 10. Později, když mě poznaly děcka ze specky, protože jsem tam občas suplovala, tak ke mně začali chodit sami. Já se snažila, aby ta činnost byla pro děti pestrá a zajímavá. Jo, byla jsem jiná, než ostatní vychovatelky. především jsem odmítala sedět ve třídě a dělat s dětmi nějaké malovánky nebo činnost, kde by se ani neproběhly venku. Vždyť kolikrát byly v e škole od rána od 6:30 až do 16:00 a ani 10 minut nebyly venku? Mně by se to teda jako mámě příčilo. Takže jsme hodně chodily ven a dělali různé činnosti mimo areál školy. Jako vychovatelka jsem měla výhodu, že každému bylo naprosto jedno, co s dětmi dělám. Učitel musí učit podle osnov, já měla v tomto naprostou volnost. No, a děcka časem poznala, že jsem k nim spravedlivá. Že přesně vím, co se ve třídě děje. Když Lojza kousnul Pepíčka a Pepíček mu za to dal facku, tak já jsem potrestala Lojzu. Stalo se mi, že kolegyně neviděla kousnutí Lojzy a potrestala Pepíčka. Odvolání nebylo a ten chudák to schytal dvakrát. Ký div, že se mu to nelíbilo. No, a protože jsem se snažila o zajímavou činnost, tak se ke mně stahovala děcka, co už byla na družinu velká. Mně to ani moc nevadilo, já na to byla svým způsobem hrdá. Ono se s nimi dalo o lecčems mluvit a trochu je směrovat do života, protože to byli většinou Romové a to je komunita na práci dost obtížná. No, a vycházka mimo areál školy není výlet.
|
Eudo |
|
(8.2.2020 23:46:45) Analfabeto, ja jsem v zivote za cela ta leta delala kvanta ruznych veci =ucila velice ruzne skupiny deti, dospelych a senioru. Vzdycky jsem soucasne musela/chtela dalkove neco dostudovat - hlavne proto, abych se neco naucila sama. Pedagogika pro male/vetsi/dospele/seniory neni totez - ale da se z toho vychazet. Napriklad RESPEKT k jakekoli vekove skupine je vyborna vec. Cim dyl jsme v tom skolstvi, tim vic reditele/personalni ruznych vzdelavacich instituci vedi, co umim a zvladnu. Obvykle chteji, mabych prevzala nejakou tu "obtiznou skupinu". Ruzne si mne pretahuji a doporucuji. Vzdycky naucim plno noveho, co mi je dobry nekde jinde. Prave touhle kombinaci vseho.
|
Kudla2 |
|
(8.2.2020 23:55:09) Děvčata, Eudo a Analfabeto, ale vy si můžete se svou pracovní historií, tak, jak ji vyprávíte, podat ruce - díky své píli a znalostem jste s prstem v nose bravurně zvládaly obtížné situace, na které si ostatní kolegové netroufali, prakticky na co jste sáhly, to se vám dařilo, a když jste náhodou chtěly odejít, tak vás ředitelé škol uprošovali, abyste to nedělaly
|
Eudo |
|
(8.2.2020 23:59:04) AAAALE! Kudla se nam pridala do dizkuze!!! Vitam te s tvymi bravurnimi zkusenostmi.
|
Kudla2 |
|
(9.2.2020 0:08:52) Eudo, já žádný nemám, jen obdivuju ty tvoje
|
Eudo |
|
(9.2.2020 9:18:36) Prave, Kudlo… slepa zavist? Nic si z toho nedelej, porad neni pozde aspon zacit.
|
Kudla2 |
|
(9.2.2020 9:20:55) Kdepak, tohle už nemám šanci dohnat
|
Eudo |
|
(9.2.2020 9:23:26) nojo, tak se dal uzirej.
Ale nebylo by marny …. aspon neco...
|
Kudla2 |
|
(9.2.2020 9:34:23) Tak nevím, jsou někde nějaký lekce "chvástání na internetu", že bych se tam nechala zapsat, abych se nemusela užírat, že to neumím ?
|
|
|
|
|
|
|
|
Kudla2 |
|
(8.2.2020 23:55:47) ...no neříkala jsem to?
|
|
|
|
K_at |
|
(8.2.2020 23:38:44) Eudo, kamarádka před cca 16 lety dočasné pracovala na ZŠ ve zvláštní škole. První den po ní letěla židle, oslovení "ty pí..., Dě..ko" bylo normální. Řešila třeba bodnutí mezi žáky nůžkami atd. A BYLA TAM SAMA. Kdyby jí xkrat propadnuty kluk jednu uvalil, nikdo by o tom nevěděl.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Alena |
|
(8.2.2020 19:04:48) "Když jsem nastoupila do pomocné školy, někdy jsem ho skutečně použila. " ano, pamatuju se, zes to psala, proto je z meho pohlednu bezpredmetne se s tebou o skolstvi bavit.
|
|
monam |
|
(8.2.2020 19:05:55) pohlavkovala jsi děti v pomocné škole? je dobře, že jsi ze školství odešla.....
|
|
Federika |
|
(8.2.2020 19:50:12) Analfabeto, je mi to jasný, tys na tý vejšce fakt málo pařila, jak jsi psala Kdybys to dělala, nebyla bys tak nervózní a nemusely bys pohlavkovat děti. Já jsem pařila hoooodně a tak jsem žádný dít nikdy nepohlavkovala.
|
|
|
|
|
|
Alena |
|
(8.2.2020 16:29:42) ". A upřímně, pokud dotyční specialisté nejsou zároveň od pána boha učitelé, tak v mnoha případech budou plavat ne v látce, ale v té "lidské" části výuky, nesourodý kolektiv, různě specifické děti s různou potřebou tempa, metod atd." TO se jim stat muze, stejne jako se to stava tem ucitelum, co maji vsechny ty hodiny pedagogiky. „Nejsem si vědom výzkumu, který by říkal, že naši učitelé mají problém v odbornosti, ale znám výzkumy, které říkají, že mají problém zvládat děti,“ říká k tomu Ondřej Neumajer. (uciel na zivo)
Podle Miroslava Hřebeckého vše začíná už u přijímacích zkoušek na pedagogické fakulty. „Uchazeči píší vědomostní testy, přitom je to osobnost, co před tabulí rozhoduje. Můžu mít znalosti bůhvíjaké, ale když nemám určité klíčové dovednosti, děti si mě namažou na chleba,“ míní Hřebecký.
https://www.rodicevitani.cz/skola-a-ucitele/ucitele/v-cesku-je-nejmene-tricet-tisic-lidi-kteri-by-se-radi-stali-uciteli-proc-do-skol-nejdou-nejsou-to-jen-penize-v-cem-je-problem/
|
|
Delete |
|
(8.2.2020 17:59:57) Kat,
ti "lidé z ulice", ale také 5 let studovali a nejsou blbí, takže když narazí na nedostatek, jsou schopni ho vyřešit. Buď naznají, že jim to za to nestojí, a dál učit nebudou (většina), nebo jim dojde, že by to chtělo ještě něco, a pak si dodělají i tu pedagogiku, psychologii a didaktiku. Teoreticky. Protože fakulty jsou takové, jaké jsou. A když je pro tebe rozhodující vzdálenost, což u studia při zaměstnání většinou je, tak je ti úplně jedno, jakou má to studium úroveň. Hlavně, že máš papír. Tak to má dneska taky většina. Do praxe ti to na většině těch škol nedá nic. Učit se učíš za pochodu a překážky, které při tom zákonitě nastávají, překonává jen ten, kdo chce tu práci dělat. Kdyby absolventi pedagogických fakult netrpěli stejnými problémy, kterými trpí učící nepedagog, byla by to jiná debata. Ale "úmrtnost" čerstvých absolventů pedagogickcýh fakult na nemoc "nezvládání výuky" na nevybavenost pro boj se systémem je tak vysoká, že mě to jen utvrzuje v tom, že takové studium je ztráta času.
Já tu v podobných debatách vždy píšu, že já si na studium ped. minima nemůžu stěžovat a že mi to i kněčemu bylo, protože na UHK byl poměrně velký tlak na inovativní směry výuky a obecná didaktika tam byla fakt dobrá. Zato odborné didaktiky byly dost o ničem, vlastně nebyla pořádně žádná, protože se tam sešli lidé, kteří už řadu let učili. Já jako do té doby jen rok učící jsem tam byla výjimka.
|
K_at |
|
(8.2.2020 18:18:48) Delete, o tom vůbec nic nepíšu, že by byli blbí. Jsem si vědoma, že většinou byli rozhodně chytří, neboť vystudovali cca 5 let odborné VŠ. A zřejmě i v tom oboru dělali. Píšu pouze o tom, co se může vystudovaným pedagogům v první chvíli honit hlavou. Na to, že kterýkoliv učící člověk sám shledá, že to nedává, potřebuje doplnit, divzdelat, na to bych nespoléhala... To nefunguje ani dnes.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Analfabeta |
|
(8.2.2020 11:57:42) jakožto budoucí pedagogové jsme měli češtiny hodně. Ale bazírování na větách příčinných a znalosti doplňku taky nechápu. Dítě by se mělo naučit umět se prakticky vyjadřovat, tedy stavbu vět, stavbu vyprávění, logický postup toku textu. V životě je mu k prdu, jestli je věta hlavní nebo vedlejší, když neumí napsat deset řádků souvislého textu a dokonce bez pravopisných chyb (a že se těch chyb ve virtuálnu vyskytuje!)
|
Monty |
|
(8.2.2020 11:58:41) Analfabeto, o tom radši nemluv, nebo se naseru. Nechci si kazit víkend.
|
Analfabeta |
|
(8.2.2020 13:57:29) Monty, z FB to nejde vložit, tak to aspoň přepíšu: Prodám felicii nigdy me nenechala stav km 278 756 je to 1.9d jezdí jak núš po chlebu, nic neboucha nevrze jede fakt jak má … nejde řadit 3, 4, ale většinou s jedničky řadim hned na 5 jede to jak drak o tom žádná more … jen vážní zájemci a zadny splátky!!! nic!!! Auto ma tažne a pridam k tomu dršák na mobyl. Stojí jenom 12361 korun.
A ještě jeden: David Jindra - kdo mne chce Hledam stach 13-24. Za mnou Bajkal (na fotce portrét s jezerem v pozadí = moje poznámka). Konicki cedba, svatby, "koureni", vaping a cigarety (máčka).A muzik a četba se šermem. Nekdy dohromady. Nekdy ne. Na zhledu nezalezi, když budež heska kocka. Ďítě mi vadi, kocka ne, pes jo. Už vidím ty fronty 13-24-letých na krassavce inteligentního
|
Monty |
|
(8.2.2020 14:33:58) Analfabeto, ty jsi ve skupině Chudák čeština?
|
Analfabeta |
|
(8.2.2020 14:55:10) Ne, to se mi tu objevilo náhodou. Ale "Chudák čeština" si asi najdu, to může být zajímavý
|
Monty |
|
(8.2.2020 14:56:31) Analfabeto, buď připravena na nejhorší.
|
Analfabeta |
|
(8.2.2020 16:24:48) Monty, za 25 let práce s jazykem jsem už dost obrněná, nicméně net mě stále ještě dovede překvapit . Slova jako v neděly nebo v pondělí, Větnamec a podobné perly mě už nerozhážou, stejně jako překlad v jídelníčku: cosi + obloha a pod tím překlad Himmel/Sky. To se ke mně kdysi dostalo ještě v době předinternetové a několik let jsem to měla přilepené v práci na zdi nad stolem. Když jsem někde v marketingových textech viděla chyby, tak tohle mě uklidnilo, že může být ještě hůř.
PS: když to vidím, tak přemýšlím, ze co že to vlastně učitelé chtějí přidat. Nějak se nemůžu zbavit dojmu, že starší generace, odhadem tak 55+, dělá při psaní podstatně méně gramatických chyb. Že by za nás neexistovaly dys-něco? Nebo čím to asi tak může být?
|
|
|
|
|
Půlka psa |
|
(8.2.2020 16:02:00) To mi připomíná, jak jsem kdysi s dcerou bydlela na úplně odlehlém místě na samotě v lese. Na jiném odlehlém místě v tom samém lese bydlela rodina s dětma. Paní na mně sehnala mail a napsala mi něco jako:
dobrej den, sem Anna s křyžovatki v lese mám Aničku tři roki nema si s kim hrát taky mam Fanouška štyri roki přiťťe k nam na zahratku nas naštívyt jo a mam taki sina Lojzýka ve štvrtek ma narozenyny osum přiťte k nam na zahratku na dort s cerou jo a ještě mám taki holki tři sedum let přiťte v ten štvrtek na ten dort na zahratku
Dnes se z to stydím, ale totálně mě to vyděsilo, nedokázala jsem se ani dopočítat, kolik mají těch dětí. Ve čtvrtek jsem nakonec nesebrala odvahu....
|
sally |
|
(8.2.2020 16:32:01) Půlko, takovéhle emaily píše můj kamarád, těžký dyslektik. Velmi nadaný technicky, má nakonec VŠ, našel výborné uplatnění, ale holt do školy chodil na začátku sedmdesátých let, kdy se dysleksie řešila stylem "dejte ho do pomocný školy, když je blbej". Hrubky, špatná interpunkce, choatická sdělení. Třeba "poď na oběd v jedenáct nebo ve středu nemůžu" - a nevíš, jeslti chce dneska v jedenáct, nebo ve středu v jedenáct, jestli chce dneska nebo ve středu, nebo naopak ve středu nemůže. Holt většinou volá, protože s ním emaily a SMSky nefungují...
|
Půlka psa |
|
(8.2.2020 16:45:59) Sally, ono to tehdy taky bylo něco v tom smyslu, akorát se mi to teď nechtělo konstruovat. Vlastně z toho neplynulo, jestli myslí pozvání na odpoledne na ty narozeniny nebo naopak kdykoliv vyjma odpoledne, protože to budou mít rodinnou oslavu a nehodí se jim to. Nebyly tam oddělené věty, takže ty číslovky pak taky mohly být jak věk dětí, tak i hodiny příchodu na návštěvu (ma narozeniny osum přiťte na zahratku) Navíc se to tam celkově opakovalo všechno několikrát a každý ten úsek bych si vyložila jinak.
Naše dcery se nakonec o pár dnů později potkaly na neutrální půdě ve školce, skamarádily se a kamarádí se dosud. Ale občas se tedy dcera ptá, jestli rozumím, co jí to ta její kamarádka píše, že vůbec neví, jestli se teda chce sejít dopoledne nebo odpoledne, a kterýho dne, protože tam furt někdo zmateně slaví nějaký narozeniny.
Ona ta maminka neměla vychozené ani všechny třídy základky, takže to může být klidně záležitost vzdělání, ale dcera už je v devítce, je to chytré děvče a píše jen o kus líp, tak asi můžou mít nějakou rodinnou dyslexii.
|
|
|
Renka + 3 |
|
(8.2.2020 16:48:28) Půlko, tak to se divím, že si Anička neměla s kým hrát .
|
|
|
|
|
|
|
Marika Letní |
|
(8.2.2020 9:18:01) Lassie fyzika je o tom jak funguje svět. Já bych ji nezatracovala. Byla bych ráda za dobrého vyucujiciho. Také biologie a chemie. Lidé kteří nic nevědí mohou dopadnout blbě. Namátkou pán co kopal studnu a zavalila ho. Pán co čistil septik a otrávil se. Pánové v Německu co si vylepšili bazén suchým ledem. Pán co podřízl vzperu stadionu. To je jen za poslední dobu co proběhlo médii.
|
Lassiesevrací |
|
(8.2.2020 9:29:54) Marko, popisuješ to krásně, ale nemyslím, že nazpaměť naučená definice nebo vzoreček, který to dítě zapomene do hodiny od písemky, někomu zachrání život. Jo, kdyby se to učilo tak, že alespoň některé děti z toho něco pochopí a budou ty věci chápat v souvislostech, tak prosím. Já naše děti podporují ve vzdělávání, jak můžu. Kromě různých Techmanií a IQLandií mají desítky knížek, syn chodí i do kroužku fyziky, ale někoho to fakt nezajímá. To samé s cizími jazyky....jsem prostě pro, aby si děti na druhém stupni mohly trochu více volit. Syn třeba miluje biologii a zeměpis, bral by už na té ZŠ víc hodin, ale smůla. Dcera má ráda jazyky, našla jsem jí konverzaci s rodilou mluvčí. Takhle mi to dává smysl.
|
Marika Letní |
|
(8.2.2020 15:53:20) Lassie nepíšu o učení vzorečků a definic. Ale proč není dobře rušit fyziku. U mne by to jako volební program neprošlo.
|
Yuki 00,03,07 |
|
(8.2.2020 16:00:16) taky považuju za důležitý, aby děti měly základy všeho, ale měly by si odnést znalosti o fungování světa a schopnost učit se, ne vzorečky a definice
je to o způsobu výuky a o přístupu k učení, a ten přístup musí změnit učitelé, ale i rodiče, ti jsou totiž často neskutečně konzervativní a vyžadují školu, které rozumí, takže takovou, do jaké chodili oni
a vůbec jim nepřijde divný, že oni už dávno neumí svým dětem pomoc, nepamatují si to, nerozumí tomu... ale tak se učili oni a proto je to tak správně
|
|
|
|
|
|
|
|
|
monam |
|
(7.2.2020 23:19:06) Máme stavebního inženýra doma a matiku a fyziku se s dětmi učí on. Já (humantiní vzdělání) mám tendenci to strašně komplikovat. A to mám DPS!!!!
|
|
|
|