Pár postřehů z naší kuchyně
Do většiny těst a buchet není problém dávat bílou mouku v poměru 1:1 s celozrnnou pšeničnou- dávám většinou do kynutých buchet, bábovek a úplně bez problému. Stejně tak do většiny buchet... jde lehce nahradit klasický rafinovaný řepný cukr za třtinový nebo tmavý cukr a celkově sladkosti jde dosáhnout i přidanými rozinkami třeba i rozmixovanými pokud někomu rozinky vadí a nebo sušeným ovocem, medem.
Do polévek používám vedle klasických nudlí a písmenek coby zavářku ovesné vločky, bulgur, kuskus, rýži natural.
Rýži používáme z klasických zdravější parboiled a nebo rýži natural, úplně obyčejnou rýži jsem z něšeho jídelníčku odbourala už před "x" lety a vracím se k ní jen v případě dietky po průjmových onemocněních...
Knedlíky, občas rodince taky dopřeju ale už jsme je vytlačili převážně jen k tofu svíčkové nebo klasické svíčkové příp. v restauraci když je příležitost.
Těstoviny kupujeme převážně Panzani a nebo semolinové -někdo řekne, že je to vyhazování peněz, ale tím, že se nerozváří si z nich údajně tělo vezme víc
Vajíčka jsem se poslední dobou naučila kupovat domácí je-li možnost a nebo racionální a nepřeháníme to s jejich konzumací.
Olivový olej (vesměs extra virgin) používám dá se říct na úplně všechno slané vaření. Převážně kupujeme zn. Borges, Olitalia zkrátka dražší značky. Zkoušela jsem z levnějších Albert, Alnatura z DM apod. ale když si je dáš po lžičce za studena do pusy, tak rozdíl cítíš nosem i chutí okamžitě. Okem taky ty levnější jsou o poznání řidší a míň výrazné, takže rozdíl v nich je určitě.
Jahelník moc nepeču byť ho rodina miluje- tuhle parketu převážně nechávám na tchýňce, která ho dělá opravdu prvotřídní a na tolik mňamózní, že jí nechci lézt do zelí
Ale co děláme poměrně hodně často je ovesná kaše, kterou u nás milujeme úplně všichni.
Mám po tatínkovi problémy s rovnováhou cholesterolu, tak to s máslem moc nepřeháním, ale když už tak kupuju převážně Madetu, Tatru, ale netvrdím, že musí být lepší než levnější varianty, jen já je nekupuju.
Když už margarín tak Flora a na pečení Hera - vím, že existují snad zdravější varianty ve zdravých výživách, ale na ty jsem se ještě nekoukla.
Chleba peču domácí celozrnný semínkový s ovesnými vločkami ale když má rodinka chuť koupím bílé pečivo.
Sladkostem klasickým se úplně nevyhýbáme, ale když čokoládu, tak s vyšším obsahem kakaa, když oplatky, tak kvalitnější... sušené ovoce, z DM máme rádi takové ty z ovoce lisované tyčinky...
Jíme i maso, hodně omezeně uzeniny (spíš jen občas kuřecí libové párky, dětská kuřecí šunka nebo fitness kuřecí či krůtí šunka) a když už maso, tak sedlácké kuře (krmené kukuřicí), domácí krůtí, ryby, hodně zřídka ale taky hovězí libové kvalitní.
No a hlavně jak mi říká internistka i při zdravém či zdravějším způsobu stravování je důležité se hýbat