| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Nízká úroveň čtenářské gramotnosti

 Celkem 131 názorů.
 Majákova 


Téma: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 16:43:28)
"Při srovnání se zjištěními z minulého šetření České školní inspekce v oblasti čtenářské gramotnosti (školní rok 2015/2016) je patrné, že v mnoha ohledech zůstal stav setrvalý: dominují především základní dovednosti bez dostatečného podílu kritického uvažování nad informacemi v textu i nízká míra jejich zobecňování. Přetrvává také spíše negativní postoj žáků ke čtení."

Prosím o zodpovězení mých otázek, komu by se chtělo. Mám tři dotazy na rodiče, které se týkají podpory čtenářské gramotnosti. Hodně se o toto téma zajímám a cíleně vyhledávám nápady a inspirace do výuky ČJ (čtenářská gramotnost se rozvíjí samozřejmě i v jiných předmětech, v každodením životě, ale mě zajímají konkrétně hodiny ČJ).

1. Jak vy jako rodiče podporujete u svých dětí čtenářskou gramotnost a četbu jako takovou?

2. Co konkrétně jako rodiče očekáváte od učitele ČJ, aby se zlepšila čtenářská gramotnost vašich dětí?

3. Co konkrétně dělají učitelé vašich dětí, aby se zlepšila čtenářská gramotnost vašich dětí ...daří se jim plnit vaše očekávání?

Děkuji za váš čas a ochotu předem.
 Yuki 00,03,07 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 17:00:19)
čtenářská negramotnost ohrožuje šanci na vzdělání, bez schopnosti číst není šance se cokoliv naučit, čemukoliv rozumět. Myslím, že není nic důležitějšího na prvním stupni, než právě rozvoj čtení.

Svoje starší kluky jsem k čtení vedla od narození, možná i dřív, zvlášť ten druhý ještě dávno před narozením slyšel, jak čtu staršímu. Obě hodně brzo četli a čtou pořád, hodně, moc, pořád. Dokonce i v době přeplněné počítači a jinou technikou se u nás pořád čtou knížky, dokonce se teď mladší rozhodl znovu přečíst Tolkiena, protože je zvědavý, co si z toho vzal tenkrát a co teď, jak moc se to bude lišit.
U nejmladšího se mi nepodařilo ho k čtení dostat. Snažila jsem se, snažím se pořád, ale nejde to. Kvůli začátku v kojeňáku nemá základ k tomu, aby vůbec vnímal mluvení a čtení, nejde to. Kupodivu před lety přečetl knížku, dost velkou, pak přestal a odmítá se k tomu vůbec vrátit.

S tím souvisí to, co očekávám od školy - že učitelka čj má větší přehled o literatuře vhodné pro děti tohoto věku, pro děti s neochotou číst, že mu nabídne knížku, která by ho mohla bavit, že mu dá podmínky, kdy bude vidět, že i jeho vrstevníci čtou, že nesedí pořád jen u počítače a mobilu, že se o knížkách budou bavit, že mu prostě ukáže, že knížka není jen v naší trochu podivné rodině, ale že patří k životu všech. On je hodně ovlivnitelný kolektivem, tak doufám v pozitivní sílu kolektivního čtení, i když každý čte něco jiného,

Teď je ve škole, kde toto snad i funguje, nebo aspoň mám ten dojem z jeho povídání.
Myslím si, že nám ve snaze o přitažení ke knížkám hodně uškodil učitel na prvním stupni. Protože syn odmítal číst, domluvili jsme se spolu se synem, že si teda přečte něco, co bude fakt jednoduché, mohlo by ho to bavit, že to zkusíme spolu. I když už mu bylo asi 10, dala jsem mu Letadélko Káně, protože má rád letadla, děj je jednoduchý, já ho znám, takže jsem to nemusela číst, abychom o tom mohli spolu mluvit. Knížku přečetl, děj zvládl převyprávět, po kouskách a pak i celý. Knížku zapsal do Čtenářského deníku a učitel, který věděl o jeho nechuti ke čtení, mu řekl, že tuto knížku mu neuznává, protože je pro mnohem mladší děti... přitom v papírech z ppp (má po2, mimo jiné má nějaké ty dys poruchy) je doporučení k čtení jednoduchých textů, právě s ohledem na tu nechuť ke čtení a k problémům, které má.
Letadélko Káně byla poslední knížka, kterou přečetl. Od té doby nic. Je to už možná rok a půl.
Čtenařák už pak asi nepsal, nevím, se mnou o tom nikdo nemluvil.

teď má učitelku s přístupem takovým, že doufám, že se to zase zlomí zpátky
 Majákova 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 17:08:00)
Yuki, tak "neuznat" knížku, to je dost silné kafe. Ještě se zeptám, vedly všechny tvé děti nějaký čtenářský deník, nebo portfolio?
 Yuki 00,03,07 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 17:27:58)
Majáková, nejstarší míval čtenářský deník na prvním stupni, na 8g asi ne, o ničem nevím, nenadával, tak asi ne :)
prostřední musel mít na 1. stupni, ale protože má všechna dys, tak brečel, že nemůže číst, dokud nemá napsané... tak jsme po dohodě s učitelkou měli lepší systém, on četl a pak mi diktoval, já jsem mu to zapisovala, v jeho větách. Kolem 3-4. třídy začal psát sám, na 8g psal už sám, ale ne nějak moc, dodržoval povinný počet knížek, po domluvě s učitelku četl knížky pro starší, protože to, co bylo v seznamu pro nižší gympl, četl kdysi na 1. stupni

nejmladší musel na 1. stupni, to jsem popisovala, teď je v 6. třídě, zatím o ničem nevím, ale chci se na rodičáku právě na to čtení zeptat

osobně čtenařák považuju za zbytečný, na základce, protože vede jen k tomu, že to od sebe děcka opisujou, jako kdysi my.
K maturitě se hodí mít nějaký seznam, možná i s pár větama ke knížce, ale jinak v tom smysl nevidím. Přínosnější je o knížce mluvit, říct, v čem je dobrá, třeba ji doporučit spolužákům.
 Alca 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 20:39:58)
Yuki

"K maturitě se hodí mít nějaký seznam, možná i s pár větama ke knížce, ale jinak v tom smysl nevidím. Přínosnější je o knížce mluvit, říct, v čem je dobrá, třeba ji doporučit spolužákům."

Jo, přesně tak. Navíc dneska existuje spousta knih typu "Čtenářský deník", kde jsou obsahy těch děl shrnuté, když to člověk četl, tak mu to bohatě stačí na rozpomenutí se. Já měla u maturity otázku na jazyk literárních děl a i bez zápisů v čtenářském deníku jsem dokázala pohovořit o vybraných knihách z mého seznamu četby (ten seznam četby se mi fakt hodil, protože mě pak nedusili na teorii, ale ptali se na specifický styl třeba v Rozmarném létě, dílech Hrabala, Máchovu Máji apod.).

Ale přijde mi fajn třeba jen rátce napsat svůj názor na knihu, to se asi hodí :)
 Simeona+3 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 17:41:20)
Ad čtenářský deník: líbí se mi, co zavedla učitelka mého syna (2.stupen ZS). Musí u každé knížky napsat několik úryvků, které ho zaujaly a proč. Nadává, samozřejmě, přemýšlení bolí ~t~
 Majákova 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 17:47:31)
Setkávám se s tím, že děti na 1. stupni psávaly úryvek z knihy, ale nikdy s žádným hodnocením, úvahou, což mi přišlo docela zbytečné, ale zase na druhou stranu...na 1. stupni si aspoň procvičily psaní. Já tedy vyžaduji od žáků vlastní zhodnocení knihy, své názory musí i něčím podložit. Snaží se i o jakýsi rozbor - posoudit knihu z několika hledisek (vypravěče, jazyka, žánru, formy atd.) Obsahy chci velmi stručné, ty mě nezajímají. Spíš jen aby si oni sami vzpomněli po čase, o čem asi kniha byla.
 Majákova 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 17:52:10)
A používáte při výběru knih třeba nějakou internetovou stránku (např. www.ctenipomaha.cz)? Informují vás učitelé třeba o tom, co je možné najít na internetu? Jak využívat různé programy, stránky třeba k procvičování mluvnice? Uvítali byste to, nebo brali spíš jako opruz, že vám učitelka krofá do vašeho volného času, nebo zbytečně poučuje?
 Majákova 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 18:02:14)
Kruci, a o kterou třídu se jedná?
 TaJ 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 18:15:06)
Kruci, já Lovce mamutů taky milovala, ale syna tohle téma prostě jednak vůbec nezajímá a za druhé je to pro něj prostě moc obsáhlé a moc složité na čtení...to samé Rychlé šípy - taky ho to nijak nezaujalo, nic mu to neříká, jako komiks se mu to četlo taky blbě, pro něj je to pak zas moc rozkouskované a nevnímá ten příběh...
 Majákova 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 18:19:11)
Pro ty kluky toho moc není, myslím, co by je zajímalo. Většinou brzy po těch poseroutcích, pokud čtou, přejdou na fantasy. Osmáci a deváťáci už přechází často na současnou dospěláckou tvorbu. Čteme na pokračování ve třídě.
 TaJ 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 18:26:15)
Majákova, tak toho našeho naštěstí spíš zajímají takové ty dětštější knížky, takže u něj zatím spíš bodují takové knížky jako Pohádky pana přednosty, nebo třeba Skřítek Medovníček, knížky od Krolupperové, nebo Pospíšilové apod...takže jako Harry Potter, nebo nějaké fantasy, případně i ten Poseroutka, to je úplně mimo jeho záběr...navíc Poseroutka má z jeho pohledu strašné obrázky, nebarevné a je to psané divným písmem...jemu se prostě ta knížka musí líbit už od pohledu, včetně obrázků, jinak to často ani neotevře, nebo to hned odloží...
 Majákova 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 18:28:56)
Moc pěkné obrázky a grafiku má Strašidýlko Stráša z r. 2018 od autorky Hany....Aleny Mornštajnové. Syn má ještě rád knihy Rošťák Bertík, vyšlo jich mnoho dílů.
 TaJ 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 18:31:16)
Majákova, díky, kouknu na to, u něj měl úspěch třeba Bubáček od Krolupperové, to mělo tři díly...
 Majákova 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 18:39:11)
Ten Rošťá Bertík je takový modernější Steklač. Krátké kapitoly, vtipné, obrázky, ale ne v množství Poseroutky. Dobře se čte.
 TaJ 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 18:54:18)
Majákova, tak zrovna na toho Bertíka koukám a to asi taky nebude jeho šálek kávy...přesně tenhle typ obrázků právě moc nemusí, ale zkusíme na to kouknout v reálu, třeba budu překvapená...
 Simeona+3 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 19:01:57)
My jsme po přečtení klasiky mého dětství (Lindgren, klasické pohádky, Křemílek a spol.) začali číst Dahla (sedmi a desetiletá), syn dál i Verna, Dumase, Durrella, Tolkiena. Pak máme dilema, protože je bilingvni a nedává smysl, aby četl české překlady anglických knih. K Vánocům dostal Tree of Lies a několik dalších, čte je teprve teď. Musím si je taky přečíst.
 Oliverka 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 10:07:39)
Taky doporucuju knizky Od Roald Dahl. Na tech se rozecetl syn.
 Vítr z hor 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 18:48:29)
Kdyz jsem vytahla Lovce mamutu, uplne jsem zapomnela, jak tam na zacatku sezrali kobylku. Mladeznice to skrz kobylku vzdaly 😳
 TaJ 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 18:51:26)
Větře, u nás takhle kdysi neprošli Neználkové, protože v tom prvním dílu je tam hned ze začátku, jak ti malíčci byli rošťáci a darebové a ty malenky byly naopak hodné a jak jim malíčkové dělali co nejhoršího mohli...dál už mě číst nenechal, nelíbilo se mu, že se takhle chovali...
 Majákova 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 18:54:33)
TaJ, já proto nesnášela ty dva medvědí bráchy Pane, pojďte si hrát!
 Alena, syn 2005 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 19:02:37)
Neználek se u nás taky ujal : -) Jako jedna z mála z hromady knih z mého dětství - vánoce bez knížky jsem si neuměla představit...
 Lída+2 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 8:25:40)
Syn objevil v knihovně Kluci holky Stodůlky.....nadšeně si to přečetl. Stejně tak Ostrov přátelství(a to si nesla v maturitním ročníku jako knihu jeho života, nebo jak se ten den s knihou jmenoval) od Zaplatala a Báječný trest od Nohejla.
 Majákova 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 18:51:57)
Větře, dnes by kniha nepřošla přes hnutí Duha. :-)
 Senedra 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 19:27:19)
Kruci, když dcera v sekundě přinesla seznam četby a mimo jiné jsme v něm našli první díl pentalogie od Sapkovského, tak manžel šel na třídní schůzky, aby viděl češtinářku, která dala Zaklínače do povinné četby. Jeho češtinářka třeba sci-fi jako část literatury vůbec neuznávala.

S dětmi jsme četli hodně, samy čtou také, každé vánoce, vysvědčení a i někdy mezi oficiálními příležitostmi, se neobejde bez nové knížky. Trochu mhouříme oči i nad částečně brakovou literaturou, ale starší už předkládáme i nějaké kvalitnější knížky. Pravda, Revizorem se v zimě trochu prokousávala.

V práci teď třeba třídě čtu jednu knížku a děti mají slíbené, že až jí dočteme, tak se společně podíváme na film. Také nosí knížky na ukázku, dostanou pochvalu i za encyklopedii brouků ~t~ Máme ve škole několik sad různých titulů pro celé třídy, takže děti čtou ve škole. A postupně se zavádí čtenářský deník, čtenářské dílny... Dceřina třídní moc tuhle stránku nepodporuje, tak se nějak snažíme doma. Také s kolegyněmi jdeme tak, že nejdřív děti dostávají čtenářské listy, pak si knížky vybírají samy, potom mají část výběr z doporučených knih a nakonec na druhém stupni dojdou i přímo k povinné četbě.

Jeden rok se nám povedlo, že jsme navštívili loutkové divadlo - Nekonečný příběh, to děti i samy říkaly, co se jim líbilo v divadle, co ve filmu... Nebo jsme četli první díl Harryho Pottera a pak se dívali na film...
 Majákova 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 19:32:03)
Senedro, ty sady knih pro celou třídu, jak píšeš, používáte na 1. stupni asi. Máte sady knih pro celou třídu i na 2. stupni?
 Senedra 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 19:34:42)
Něco máme i pro druhý stupeň, ale až tak se to nevyužívá, není čas. Přeci jen, dotace hodin češtiny je při přechodu z 1. stupně na druhý najednou poloviční.

Když jsme třeba měli v čítankách ukázky ze Čtvrtkových pohádek, tak jsme pak další měsíc postupně pouštěli ukázky z Večerníčků.
 Senedra 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 19:37:21)
A zrovna jsem překlikla na TV program a na ČT 2 běží něco o K.J. Erbenovi. Na jaře půjdu na Kytici do Národního, jsem dost zvědavá na zpracování.

Ještě k Babičce- v našem okresním městečku teď hrají Babičku v divadle, slyšela jsem, že zpracování se dost povedlo, tak svoje vlastní robátka vezmu za kulturou.
 Lída+2 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 8:22:34)
kruci , zlatá naše Zš......všichni se zaregistrovali na čtení pomáhá.....a četl si každý co chtěl.....,aby mohl vyplnit knihu.

Jednou za týden byl v pátek....když měl někdo přečteno. Přinesl knihu do školy....pohovořil o ní a na kolečko napsal název a autora a svoje jméno a datum....a přidělalo se to jako další dílek housenky kolem třídy.

V čtení pomáhá se jelo i na 8G....knihy tam jsou od všeho pro každou kategorii....

Navíc je to bavilo.
 Majákova 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 17:59:13)
Někdo zmínil, že by uvítal práci s texty - to děláme pravidelně v hodinách, časově se to dá krásně stihnout. Horší je to s vlastní kreativní tvorbou, myslím slohové práce, eseje apod. K tomu je třeba klid, soustředění delší čas. Lze řešit i tak, že část zvládně dítě v hodině (ale soustředění je mnohem horší), zbytek doma, nebo celé doma. Ale narážím opět na současný trend nepřenášet žádnou práci ze školy domů, i když na to mají minimálně týden, nebo dva.
Vadí vám osobně, nebo vadilo by vám, kdyby děti vlastní práce (slohy, úvahy...) psaly doma?
 Sio 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 18:05:45)
Slohy děti píšou nejspíš jenom doma - ze školy si nosí zadání + zhruba osnovu, na vypracování mají týden, každé pondělí odevzdavaji. mají to tak od pololetí druhé třídy. Nijak mi to nevadí, jim taky ne.
 TaJ 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 18:12:43)
Majákova, já bych tyhle věci uvítala, kdyby dostávali za domácí úkol...třeba si přečíst nějaký text, napsat vlastními slovy obsah a odpovědět na pár otázek, co s tím souvisejí...bohužel oni z ČJ dostávají úkolů minimálně, většinou mají z matematiky, pokud vůbec...jako chápu, že ve škole toho stihnou dělat dost, když jich je ve třídě pár, ale zas je tam několik dětí (včetně toho našeho), které prostě dobrovolně doma tyhle věci dělat nebudou, zatímco když to mají zadané ze školy, tak to bez problémů udělají - to je přesně situace u nás...úkoly dělá samozřejmě a bez dohadů a vlastně prakticky úplně sám...ale běda, jak se snažím navrhnout něco navíc, co bychom mohli procvičit...to tady pak lítají vzduchem tužky, vzteká se a vymlouvá, že tohle za úkol ale nemají, tak to dělat nebude... Asi se zkusím ve škole domluvit, jestli by sem tam nemohli dostávat tyhle úkoly navíc...
 Vítr z hor 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 18:51:23)
Naopak. Klidne 1-2xtydne. Ale je to dost prace i pro ucitele, aby to za neco stalo. Musi to pak vsechno precist, zhodnotit, na hodine rozdat, rozebrat a zadat dalsi.
 Monika 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 21:06:55)
Od druhého stupně mi to přijde úplně normální, psát doma slohy, ne?
 TaJ 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 18:06:17)
Majáková, já si tyhle věci na PC apod. hledám sama, ale ve škole nám taky ledacos jsou schopní poradit...vždycky to vítám, informací a tipů není nikdy dost...
 Yuki 00,03,07 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 18:16:12)
Majáková, vzhledem k tomu, že ještě trochu z češtiny umím, tak mi stačí jakákoliv učebnice, kde jsou příklady, na tom zjistím, když neumí, vysvětlím, na co ještě stačím, ale úplně nemám čas ani já, ale ani syn, aby ještě dělal z něčeho navíc, ale já jsem lenoch, práci doma považuju za smysluplnou, pokud se má něco naučit a je v jeho silách si to zapamatovat, a pak slovíčka, ale jinak co neumí, to se stejně nenaučí, a když to nějak sesmolí, tak to může být spíš ke škodě než k užitku

a potom... já taky po 6 hodinách ve škole nemám chuť už nic dělat, on jde ještě do hudebky nebo na sport, a pak se má učit, to je šílený, chodit do školy je horší, než chodit do práce
 Hanka 75 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 6:13:26)
V první, druhé třídě.. měli naše děti psát řekla bych klasický čtenářský dení: jméno autora, něco o něm, hlavní postavy, něco o nich, děj knížky, kde a kdy se knížka odehárvá (často pro dítě oříšek, zvláště, když to v knížce není uvedeno), co je zaujalo, hlavní myšlenka knížky... naprosto nezvládnutelné pro tak malé děti bez dopomoci rodičů. Nevím, jak to dělají děti, jejichž rodiče se s nimi neučí a na školu nepřipravují, fakt nevím...

Teď mají sešity předtištěné na deník (a to by bylo myslím lepší zvláště pro ty menší děti), naopak s vyšším věkem si i tu výše uvedenou "klasicku" umím představit.
Tady je předtištěno: jméno autora, název knížky, kdo jsou hlavní postavy... a pak jednou: co se mi nejvíc líbilo, jindy:, komu a proč bych knížku doporučil, nakreslit některou postavu apod. poměrně záživnější "úkoly" ke přečtené knížce. Přijde mi to pěkné a lákavější a snažší pro děti. Nad knížkou se přitom také zamyslí.. (jen úvaha, jak to máme, měli jsme u nás).
 TaJ 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 17:23:25)
Yuki, my jsme třeba syna vedli ke čtení odmalička, už jako miminu jsem mu hodně četla a vyprávěla, později v batolecím věku si moc rád prohlížel knížky, vydržel klidně hodinu i déle poslouchat čtení před spaním od nás, knížky měl vždycky rád...my s manželem jsme oba jako děti četli hodně a čteme celkem ještě i teď, rozhodně to není o tom, že by nás doma s knížkou syn neviděl...a přesto od chvíle, kdy začal chodit do školy a naučil se číst, čte nerad, od nás si čtení občas poslechne rád ještě teď, ale ne už tolik jako dřív, ovšem sám knížku prakticky nevezme do ruky a to mu podsouváme cokoli, co by ho mohlo zajímat, dokonce i ty knížky o těch jeho milovaných vlacích obvykle prolistuje, prohlídne obrázky a tím to končí...čtení nesnáší...tak nevím, kde jsme udělali chybu...přečte akorát z donucení pár knížek do čtenářského deníku (a to ještě naštěstí může podle svého výběru, protože představa, že by přečetl třeba Lovce mamutů, které měli původně letos na seznamu, je dost utopie)....ale možná je to u něj tou dysfázií, doteď to dokázal dost kompenzovat, ale teď jsme ještě přišli na to, že pořád trochu vázne porozumění při čtení, takže je to čtení pro něj prostě asi složité a odrazuje ho to...když mu čteme my, tak dobrý, pokud čte něco sám, tak pokud je to delší text, tak za chvíli už neví, co čte...v SPC mi ten problém s porozuměním při čtení teď i potvrdili...bohužel je to začarovaný kruh, protože aby se to zlepšilo, tak to potřebuje trénovat, ale jelikož to vázne, tak to prostě nesnáší a je problém ho k tomu donutit...podsouvám knížky, které by se mu mohly líbit, hledáme nějaké zajímavé procvičování na PC apod...ale žádná sláva, nějaký velký čtenář z něj asi prostě nikdy nebude...~d~, horší bude právě to učení ostatních předmětů, tam si prostě musí něco přečíst a naučit se to...leda bych mu to nahlas předčítala...
 Yuki 00,03,07 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 17:33:05)
TaJ, jj, souhlasím, pokud má děcko problém s porozuměním textu, číst nebude, to je jasný, proto je potřeba neodradit zbytečně dlouhým a náročným textem, radši zůstat u toho krátkýho a jednoduchýho, ono si děcko samo řekne, že chce složitější, až to zvládne, jenže toto škola nerespektuje a tak nám to kazí
 TaJ 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 18:04:13)
Yuki, jo, on naštěstí jak je v té malé logo třídě, tak domluva se školou je dobrá, letos měli do čtenářského deníku na seznamu Lovce mamutů, Rychlé šípy, Ronju dceru loupežníka a nějakou encyklopedii, tuším Historie světa, nebo tak něco...v podstatě všechno je to pro něj o ničem, než by to dočetl, tak by nevěděl, co bylo předtím...naštěstí ve škole jsou rozumní, takže jsme se domluvili, že si může vybrat knížky podle svého, hlavně když něco bude číst...ovšem kromě těch 5 povinných knížek nejspíš stejně žádnou další do ruky nevezme...jinak s těmi jednoduchými texty souhlasím, pro něj jsou teď přijatelné knížky z edice první nebo druhé čtení, prostě větší písmenka, méně textu, víc obrázků...a hlavně ho musí zaujmout, což u něj jsou naprosto mimo objekt zájmu knížky typu Deník poseroutky, Lichožrouti a podobné věci, co v jeho věku děti třeba čtou...Hatty Potter ho nezajímá ani když mu ho čteme my, ani filmová verze ho nijak nevzala, ještě tak možná první půlka prvního dílu...pak už ho to nebavilo...jinak teď svítá naděje, zjistili jsme, že by mělo vyjít v knížce Jak vycvičit draka (Bezzubka a Škyťák) - to má třeba rád i jako film, teď se zrovna chystáme na ten třetí díl, co bude v kinech...na Déčku to dávají jako seriál apod...tak to možná i přečte, prý si to dá do čtenářáku :-)
 wer 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 21:28:10)
Nám se osvědčilo, když kousek přečetlo dítě, pak kus já a tak jsme se střídali,aby to odsýpalo.
I na druhém stupni jsme doma dyslektikovi četli nahlas. V jeho rozečtené knížce, pár stránek, aby se děj trošku posunul a nepřestalo ho čtení bavit.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 17:27:55)
Yuki, tohle by se mu mohlo líbit :) - třeba byste si to mohli přečíst společně
http://www.samuelcz.com/shop/_115053-dobrodruzstvi-pana-wellingtona.htm
 Yuki 00,03,07 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 17:39:42)
Ráchel, děkuju, už jsem si to napsala
 Kopřiva Dvoudomá 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 17:02:10)
1. Chodíme spolu do knihovny, dáváme knížky jako dárky, hodně čteme dětem před spaním i přes den, hodně čteme my sami, což děti pochopitelně vidí, podporujeme poslouchání mluveného slova, naopak TV a počítač používají děti minimálně.

2. Očekávám, že učitel vybere materiály lepší kvality, než vidím u dětí (čítanky, kde nejnovější literatura jsou příšerný básničky od Žáčka, a jinak Sládek a Erben a podobné zkameněliny - dnes, kdy je takový výběr!). Očekávám, že učitele bude zajímat, jak děti o textu uvažují, jaký je jejich vkus, co se jim líbí, bude podporovat vyjadřování názorů a schopnost pro ně nalézat argumenty - namísto aby vyžadoval prefabrikované odpovědi na prefabrikované otázky. To se netýká jen češtiny.

3. Učitelka ZŠ moje očekávání neplní. Nevidím (kromě návštěv knihovny se třídou) nic, co by v dítěti skutečně jakýkoli zájem podnítilo. Naopak rigidní hodnocení zájem o cokoli spíše utlumuje, zejména trvání na očekávaných odpovědích a negativní hodnocení odpovědí vlastních, věcně správných, nebo odpovědí, kde se dítě marginálně odlišilo od zadání - např. trojka za text, v němž správně označilo všechna zájmena, ale podtrhlo je, nikoli zakroužkovalo.
 Yuki 00,03,07 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 17:07:07)
Kopřivo, dnes je sice ohromný výběr, ale knížky jsou plný chyb, korektory nikdo nechce, stálo by to peníze, takže váhám, jestli je opravdu lepší mít knížky současný, nebo starší, ale zase čeština těch starých je taky stará, což mi vadí. Nedávno ve sklepě objevený Bořík a spol je nečitelný
 Majákova 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 17:17:37)
Yuki, přesně, Boříka jsme taky nedali :-) Problém je ten, že vydavatelství chrlí velké množství knih různé kvality, je těžké, se v současné literatuře pro děti a mládež zorientovat. Nelze kupovat vše a naše školní knihovna upadla zapomnění. Když dětem půjčuji knihy, půjčuji knížky své vlastní s rizikem, že se mi už nevrátí.

Ad. čítanky...většinou hrozné, staré, blbé texty. Na nové nejsou peníze.
 Yuki 00,03,07 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 17:42:59)
teď jsme právě mluvili se staršíma klukama o knížkách. Prý pěkná knížka Černé koráby. Jo, milovala jsem ji taky. Jenže kdyby ji tak někdo přepsal do dnešní češtiny...

nechtěl by na tom někdo vydělat? je to díra na trhu
 wer 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 21:35:54)
Jako že, Černý koráby? Nebo jak to myslíš, do dnešní češtiny?
 Majákova 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 21:45:06)
wer ... https://www.databazeknih.cz/knihy/cerne-koraby-i-40401
 Ropucha + 2 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 17:13:26)
Majáková, my máme ze všech stran čtenářské geny, knihy jsou rodinný standard, takže jsme měli velice usnadněnou situaci.

1) Dětem jsme od malička četli a vyprávěli, kupovali knížky a časopisy. Nikdy se u nás nesledovala televize a děti v předškolním věku neznaly PC. Naučily se samy číst a automaticky se navykly vnímat tímto způsobem, ještě než šly do školy.

2,3) Učitelé mohli přispět seznamováním se zajímavou literaturou, debatami o přečtených knihách, tvořivý mi úkoly, návštěvami edukačních programů pořádaných knihovnou, zapojováním do soutěží ..
 kosatka2 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 17:26:42)
1. Čtení nahlas před spaní s mladším, starší smí taky poslouchat. Večer po čtení před spaním si sami čteme, a dítěti nabídneme, že si smí číst nějakou dobu s námi, jinak ať jde spát. Děti milují časopisy a komixy, vybrat vhodnou knížku aby zaujala je docela loterie. Vím, že 4. díl pottera na něj bude příliš náročný.

2. Od školy nic moc v toto neočekávám, učitelku máme vcelku prima.

3. Narážím na to, že čtenářské úkoly můj syn nemá rád - nerad kreslí a nemá to úhledné, nebaví ho kreativní otázky typu "kdybys byl čepice postavy z knížky, co bys dělal, kdyby..." Obvykle knížku přečte, ale ten zápis je strašný boj - obvykle má dvojku, že to má neúhledné, nedostatečně pěkný obrázek, příliš stručné odpovědi...
přitom syn někdy čte bráchovi nahlas, dokonce i za chůze, v tramvaji a tak.
 Yuki 00,03,07 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 17:31:44)
Kosatko, obrázek do čtenařáku... to je úplná katastrofa, a ještě na známku - tak je to čtení, nebo výtvarka? ať to pančelka namaluje líp...
 kosatka2 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 17:26:42)
 Vítr z hor 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 17:30:46)
1. S dětmi i před dětmi čtu, mluvím o knihách, nabízím jim knihy, vykládám jim o nich horem dolem (léta jsem pracovala s knihami), čtu jim zábavné věci (jak moje desetiletky milují Oscara Wilda!), pouštím jim audioknihy (například v autě), v knihovně máme kolem 8tis knih, plním jim čtečku, čteme noviny, literaturu faktu, porovnáváme zprávy z více států či kontinentů, luštíme nápisy v různých památkách, diskutujeme etymologii...

2. Očekávám pravidelnou práci s textem – ideálně 1x týdně summary jakéhokoli textu a 1x týdně zpracování eseje na nějaké téma. Zrušit větný rozbor a podobné nesmysly a věnovat se naplno opravdové práci s textem.
Ano, někdo tu jednou psal, že na střední škole potřeboval vedlejší větu podmínkovou, aby byl schopen se naučit cizí jazyk, ale kvůli takovému exotovi se snad druhy vedlejších vět nemusí učit celý národ? Ostatně moje děti v 10 letech ovládají výše zmíněný útvar v dalších 2 jazycích kromě češtiny - aniž by věděly, co je vedlejší věta podmínková.

Bylo by skvělé, kdyby mým dětem někdo dokázal přiblížit jakékoli knihy a nakonec i náročnou literaturu, aniž bych to musela být furt já, ale nedělám si iluze. Stačila by mi ta suchá práce s textem, to by měl zvládnout každý příčetný učitel, na hloubce vzdělání ani osobním vkusu v tomto případě moc nezáleží.

3. Chválí je, že hezky čtou. A za to, co konkrétně čtou. A občas řekne, že se jim to bude hodit na 2. stupni. Moje očekávání... no viz bod 2. Matematikářka tento týden konečně vytáhla slovní úlohy, to je také hezká práce s textem. Ale škoda, že se jsou to prakticky první slovní úlohy tento rok.
 Simeona+3 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 17:36:08)
Ahoj, zajímavé téma. Oběma holkám (9 a 7) večer čteme, snažím se vysvětlovat neznámá slova, ale je pravda, že netrenujeme převyprávění příběhu vlastními slovy. Se starší se učím vlastivědu a přírodovědu, tam se snažím o to, aby pochopila souvislosti (těžba určitého nerostu, rozkvět průmyslu, který ho zpracovává, tradiční výrobky v té oblasti atp.). Kritické myšlení by bylo dobré rozvíjet napříč předměty, číst odborné články na probírané téma a s dětma je rozebrat, ptát se na jejich názory a trvat na odůvodnění jejich argumentace.
 Velšice 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 18:58:11)
Klukum jsem cetla od te doby, co zacali vnimat az cca do treti tridy, pak cetli oni mne, pak uz sami. Jeden tedy nerad, jeden vyslovene rad. Telefony vse zabily. Nyni cte paradoxne ten, co to nemusi. Ne ze by byl nadsen, ale je na gymplu, maji dobry vyber, tak to jde. Druhy, drive vasnivy ctenar, necte. A povinna cetba? Nyni psal F.L.Veka~e~ Ptala jsem se cestinare, zda si opravdu mysli, ze tohle deti privede ke knizkam. Pry " jezis, on to cetl? To jsem ani nepredpokladal." Proste pokracuje v povinne cetbe, co byla za nas a rovnou predpoklada, ze to deti obslehnou z wikipedie :-( To mi prijde skoda.
 Vítr z hor 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 19:01:39)
Kolegyne syn psal minuly tyden brutalni pisemku z Eugena Onegina, tento tyden z Kytice. Naprosto silene rozbory, doplnovani vynechanych slov, vysvetlovani vyznamu. Nedivila bych se, kdyby ty knihy po zbytek zivota nenavidel.
 Majákova 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 19:12:36)
Větře, tak to ale nebyly rozbory celých knih, ne? Spíš bych tipla, že se jednalo o pracovní listy - práce s ukázkou. Na tom nic špatného nevidím, když se děcko seznámí s knihou touto cestou, to děláme také (ale ne na známky). Je rozdíl číst celou knihu, nebo jen ukázku. Je fajn, když si dítě uvědomuje, že se jazyk neustále vyvíjí. Já třeba ráda pracuji i s úplně starými texty...děti třeba teď docela nadchl Daniel Landa a jeho pojetí chorálu Ktož jsú boží bojovníci. Pracovali jsme i se samotným textem...pakosti a drabanti některé vyloženě nadchli :-)
 Lída+2 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 8:32:36)
Velšice , na našem 8G je seznam asi 110-115 knih.....které se hodí k maturitě....prakticky je jedno kolik toho přečtou....je tam klíč, podle kterého se pak vybírají knihy na tu maturitu...z každého období....a když jich tam máš 10-12ks.....tak prostě něco vybereš a přečteš.....

Jinak loni staršímu neodmaturovala spolužačka, málo četla.....přečetla 19 knih....a tu jednu jedinou si prostě na ústním vytáhla.....smůl no.
 Majákova 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 8:36:03)
Lído, ta housenka je super nápad, díky.
 Lída+2 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 8:44:24)
Majákova, jj bylo ro super....13 dětí za školní rok omotali 3/4 třídy.....prostě nic psát a povídat. A pak i IVT vyplnit to čtení pomáhá. Tam zároveň vybírali z toho co by si mohli číst......

Taky jsem to hodnotila velmi pozitivně.
 neznámá 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 18:58:11)
1) Dětem od malička čtu, snažím se vybírat zajímavé knížky, nechávám je vybírat knížky v knihkupectví - bohužel bez efektu
2) Učitelka má reálnou představu o dětech, nenutí jim třeba Čapka, když ví, že to nezvládnou, klidně je podporuje v četbě komiksů nebo rybářských časopisů, důležité je, že čtou. Sama jim předčítá z knížek, o kterých si myslí, že zaujmou.
3)Ano, učitelka splňuje moje očekávání, bohužel dítě se ne a ne chytnout.


 Alena, syn 2005 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 19:00:59)
Já měla pocit, že náš učitel čj ho od čtení spíš naprosto odradí... povinná četba Babička, Filosovská historie, Výlety pana Broučka atd - děs... Já čtu denně, synovi jsem četla od mala, pak mu nadšení vydrželo tak do třetí třídy a teď nepřečte nic...
A naprosto nevýchovně přiznávám, že čtenářák, tak trochu už s mým vědomím, prostě opisuje z netu - protože ani já, jako fakt náruživý čtenář jsem Babičku, ani Jiráska prostě nedávala...
 Majákova 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 19:03:40)
Aleno, zvěrstvo.
 Simeona+3 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 19:03:44)
Uznávám, že pro kluky to moc není, ale Babičku jsem milovala. A i Jiráska jsem přečetla, ale já jako děcko zhltla všechno.
 Yuki 00,03,07 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 19:07:36)
nejsem kluk a Babička mě nebavila, na jen ji sice přežvýkala, ale bez efektu, přestože jsem to fakt četla, tak jsem nevěděla v písemce skoro nic

mimochodem to je pořád ještě věc, která se tu neobjevila, to moje přečtení Babičky je ukázkový rozdíl mezi "umět číst" a "přečíst"
 Alena, syn 2005 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 19:14:35)
Ve mě se dost dlouho tlouklo svědomí, že by to přečíst měl, že ho nebudu podporovat v opisování... S Babičkou jsme bojovali společně - nakonec jsme si v autě (nedalo se tomu utéct : -) poslechli audio CD - četla ji báječně Libuška Šafránková...
Ale nebavila mě, ani tenkrát v pubertě, ani teď před přechodem : -)))
 Yuki 00,03,07 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 19:17:06)
moje svědomí, co se týká čtenářských deníků, je v klidu, mám dva starší bráchy, opsala jsem i to, co jsem četla, a oni, přestože taky četli pořád, opsali od starších spolužáků, a četli jsme všichni moc, ale to, co nás bavilo
 Majákova 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 19:20:45)
Aleno, ale já nemyslela jako zvěrstvo to opisování čtenářáků, ale tu povinnou Babičku a Jiráska :-)
 Alena, syn 2005 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 19:23:25)
Jasně, já to pochopila.. A po Babičce v šesté třídě jsem usoudila, že nebudu dál trápit ani jeho ani sebe a opisování neřeším..
Jen letos v devítce mají Romeo, Julie a tma - tu jsem mu doporučila - byla bych ráda, kdyby ji alespoň zkusil...
 Majákova 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 19:28:32)
Ať zkusí Zlodějku knih, ale na kluka asi moc dlouhá...klidně i film. Je to velmi zdařilé zpracovaní. Rozplakala jsem jím už několik tříd. ~;) Já tedy na konci třídu zcela opouštím, nedávám to. Byl to jediný film, kdy děcka neragovaly na zvonění a nechtěly třídu opustit ani v pátek po 6. hodině. Musela jsem je nakonec vyhnat, aby nám nezavřeli jídelnu.
 Senedra 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 19:31:36)
Majáková, jo, to je úžasný výkon....
 Monika 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 19:10:17)
Úplně si nejsem jistá pojmem "čtenářská gramotnost". Upřímně řečeno jsem ti ho asi dosud vykládala hlavně jako "čtení s porozuměním" plus tedy fakt, že dítě vůbec něco čte ~;) Ale asi je ta definice širší?
K otázkám:
1) S dětmi jsme od malička prohlíželi knížky a povídali si, co je na obrázcích atd., se starším tedy (jak je asi obvyklé) o dost víc, před spaním jsme četli, vzdali jsme to, když si děti chtěly raději povídat než poslouchat četbu.
Obě děti jsou přirozeně inteligentní, syn četl už před školou, dcera skoro, oba od začátku vždy rozuměli tomu, co četli (pokud samozřejmě to byl pro ně přiměřený text). Přesto ani jeden moc nečtou, u syna to jednu dobu vypadalo, že se trochu rozjel, ale zase to "umřelo", asi kvůli mobilu a spol. Školní četbu přečte (Řecké báje a pověsti byly tedy trochu boj s výpiskama, ale dal to), ale navíc se mu nic moc nechce, rozhodně ne beletrie. On teda výrazně líp než texty vnímá mluvené slovo, miluje dokumenty všeho druhu v televizi a obsah si fakt pamatuje, včetně bohaté slovní zásoby a faktu, že umí mluvit spisovně jako kniha :-)
Dcera tedy zatím se každý měsíc "protrápí" jednou (jakoukoliv) povinnou knihou, kterou si zásadně chce vybrat sama, což činí podle tloušťky knihy, obalu a obrázků uvnitř ...
2. Od učitelů očekávám, že dokážou alespoň trochu nadchnout děti pro nějaké knihy, synova učitelka nám třeba i opatřila z knihovny seznam "oblíbených nových knih" a na výslovnou žádost rodičů zavedla čtenářské deníky, ale s nechutí, protože říkala, že dle dlouholetých zkušeností ví, že děti buď čtou a nebo nečtou ~;) Dcery učitelka bohužel je ten typ, co už tady někdo psal, že má tendence řešit, kterou knihu "uzná", což dcera řeší tak, že ty které by se paní učitelce nelíbily, do školy nepřinese s tím, že je musela vrátit do knihovny - učitelka všechny ty knihy o konících nemůže znát, takže netuší, že to má písmenka pro prvňáky a 40 stran ~;)
3.Nejsem asi schopna posoudit nad rozsah odpovědi 2), já jsem nikdy neměla konkrétní očekávání, pokud jde právě o čtenářskou gramotnost. Učitelka syna na 1. stupni byla celkové výborná, učitelka dcery slabší, ale slyším o horších. Synova učitele na 8G zatím nejsem schopna posoudit, ale přijde mi jako rozumný člověk. Chuť do čtení jsem doufala, že v dětech podpořím sama, ale nijak zvlášť se mi to nedaří ~:(
 Koulička M 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 19:27:22)
1/nabízím knihy, ponoukám k používání knih pro získávání informací

2/cvičit čtení s pochopením textu

3/neočekávám
 K_at 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 19:40:22)
Majakova, 1)hodne jsem ji cetla, i v dobe,kdy uz cist umela. My cteme s muzem dost. Ale dite posledni roky lezi v AJ comicsech,naposledy louskala dokolecka Metro a Podzemi. Ale tim se opakovane probira cca rok a pul. At pujcim,co pujcim,tak to neotevre. Vraci se obcas k Pratchetovi. Slovni zasoba od detstvi velka.
2) vubec nevim,nejsemsi jista,zda nekdo na ZS podporil. Mozna ze nejaka inspirace z rad referatu od spoluzaku
 Majákova 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 19:45:18)
Kat, dcera miluje tyto komiksy: https://www.knihydobrovsky.cz/a-komiks-71781096
 K_at 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 19:50:40)
Dik, to vypada dost zajimave!
 Senedra 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 19:55:26)
Majáková, zkoušela jsi Hraničáře?
 Majákova 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 21:04:08)
Já, nebo žáci? Žákům ho k četbě nabízím.
 kachna_ 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 19:44:27)
od učitelů v tomto směru neočekávám nic, mohu být překvapená pouze příjemně.

Knížku paní učitelka odmítla tehdy osmileté dceři také (měli jednu na pololetí, myslím, že to bylo poměrně bezprostředně před termínem donešení knihy), a to jen proto, že byla z edice "první čtení".

Po dceři vyžaduji relativně samostatnou práci s textem při tvorbě referátů, ale aktivně radím a dozoruji. Ale ty referáty, abych paní učitelce úplně nekřivdila, jsou dobrovolnou prací do školy.

 Majákova 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 19:46:48)
Lenko, na tvůj příspěvek ohledně zamítnuté knihy Prvního čtení si pamatuji.
 magrata1 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 19:45:05)
Dětem jsem denně četla skoro od narození. Prohlíželi jsme knížky, povídali si o nich. Každé Vánoce dostane každý člen rodiny aspoň jednu knihu.
Nejstarší dcera je čtenářka, prostřední moc ne (4. tř.), nejmladší taky nic moc. Ale rády poslouchají a když čtou, text chápou.
 Girili 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 19:56:58)
Mame prvnaka + skolkove dite.

1. Po cteni (ted uz cte syn cast textu sam) se ptame, co si pamatuji, jak tomu rozumi, co by delaly ony v popsane situaci, jak hodnoti jednani postav ap. Nevim, do jake miry to primo rozviji ctenarskou gramotnost, ale mne to dava nahlednout, jak rozumi a jak uvazuji.

2. Konkretne nevim, ocekavam, ze pedagog zna metody, jak ctenarskou gramotnost rozvijet.

3. Maji celkem fajn ucebnice na vyuku cteni + pracovni sesit, kde jsou cviceni, ktera overuji porozumeni textu.
Maji ve skole rodicovske cteni - vim, ze potom ucitelka s detmi probira to, co slysely. Dal me nic moc konkretniho nenapada.

Zda se mi, ze syn psany text vnima, rozumi, dokaze interpretovat, dokaze se zeptat, kdyz necemu neporozumi, takze se da rict, ze se skole dari naplnit ocekavani. ;-)


Se zobecnovanim, kritickym myslenim a aplikaci precteneho... to asi zatim nedokazu posoudit. ~d~
 Majákova 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 21:07:06)
Girili, co je to rodičovské čtení?
 Yuki 00,03,07 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 21:17:09)
rodičovské čtení - není to o tom, že rodiče přijdou číst dětem do školy?
 Girili 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 0:02:25)
Ano, rodic prijde detem do tridy neco precist, neco, co radi ctou s ditetem ap. Je to tusim v ramci projektu cele Cesko cte detem nebo jak se to jmenuje(?)
 Monty 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 19:58:56)
Neočekávám vůbec nic, výuka literatury mi přijde tragická od začátku až do konce. Čest výjimkám, které se to snaží dělat jinak a lépe.
Přivítala bych zrušení obludnosti jménem povinná četba, to by byl hezký první krok správným směrem.
 *Owls* 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 20:07:02)
Četli jsme dceři od malička. Vyprávěli jsme jí pohádky a společně jsme si vymýšleli (třeba v autě nebo na výletě..) příběhy.

Na ZŠ to, podle mě, vzal ředitel za správný konec. Dcera si mohla vybrat ze seznamu "povinných" knih 2 zvolit 3 tituly sama. O knihách pak ve škole mluvila. Nemuseli psát čtenářský deník, ale ředitel se jich ptal na detaily z knihy, které mohla vědět pouze proto, že ji přečetla. Na měsíc byla jedna kniha. Líbilo se mi to.

Nyní na 8G je to hodně podobné. Podporujeme ji tím, že jí kupujeme knihy, které chce a knihy, které se líbí nám. Má čtečku, takže může číst cestou do a ze školy.

Přesto se mi zdá, že čte málo. Já jsem tento týdem přečetla knihu za jeden den a noc. Tohle u ní neznáme.
 *Owls* 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 20:09:27)
Ne, že by bez čtečky nemohla číst v dopravních prostředcích, ale čtečka jí to usnadňuje v tom, že nemusí tahat další knihu, když zavazadlo s učebnicemi je těžké jak kráva.
 wer 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 20:58:27)
1. od malinka říkanky, básničky, prohlížení knížek, povídání o tom co je na obrázku, povídání pohádek a příběhů, vymýšlení vlastních pohádek a příběhů, čtení, čtení, čtení......

2. od školy očekávám, že se děti naučí i mluvnici a sloh, získají znalosti, které já nemám, (nebo neumím předat, protože nejsem pedagog)
rozšíří jim obzory
v neposlední řadě očekávám, že učitelé ty děti od literatury úplně neodradí

3. nevyžadovali čtenářské deníky

 Půlka psa 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 21:51:42)
Ohledně čtení nedělám nic moc. Jako malým jsem jim hodně četla, ale malé dítě máme už jen jedno. Větší děti máme čtivé samy od sebe. Konzumují veliké množství knih úplně dobrovolně, takže si čteme spolu každý svou knihu a povídáme si o nich.

Nečekám nic, s tímhle nějak problém nemáme.

Ani nevím, děti jsou školně samostatné, takže to jde mimo mně. Druhák má číst povinné pár vět denně, což přesáhne o mnoho stran. Ve třídě mají knihovničku, chodí se školou do místní vesnické knihovny a čtou v hodinách. Možná ještě něco, ale přesně nevím.
 Slonisko 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 22:15:58)

1. Snažím se podporovat, když byli kluci malí, tak jsem jim četla (dali jsme dokonce celého pána prstenů), nebo jsme četli spolu. Teď si o knížkách spíš povídáme a navzájem si je doporučujeme. (a taky jim knihy kupuju)

2.Pokud jde o čtenářskou gramotnost - očakávala bych, že se budou učit pracovat s textem - nějaká cvičení na téma - shrňte podstatu, zjednodušte, nebo naopak - rozviňte, dokončete text..

3. Nevím, že o tom že by čtenářskou gramotnost nějak výrazně podporovali, mladšího syna ve druhé třídě naopak totálně zablokoval požadavek přečíst a do čtenářského deníku zapsat jednu knihu měsíčně.


Zajímavé mi přijde, že každý z kluků je jiný typ čtenáře - starší je typický hltač knížek - užívá si samotný proces čtení a čte hodně. Ale nemá rád nic "moc smutného" jak říká. A taky čte radši anglicky, než česky.

Mladšího musí kniha zaujmout - to je pak taky schopen jí "zhltnout" za dva večery, ale pokud ho neosloví, tak jí klidně odloží nedočtenou. A vybírá si i složitější témata.

Oba už jsou teda dost velký, mladší je v devítce, starší ve druháku na střední, ale měli to tak, co pamatuju.






 sally 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 22:49:06)
u nás škola četbu hodně podporovala, v době, kdy děti neuměly ještě číst a psát, tak začínaly tím, že si ve školní knihovně půjčily na týden knihu a měli k ní nakreslit obrázek. Pak přibylo pár vět. Knihy si vybírali sami, nebyl nějaký "seznam".

Nicméně - starší kluk moc nečte, když už něco, tak má rád série - v cca deseti jedenácti přečetl Hraničářova učně, před tím Kočky (od Erin Hunter, nevím, jak se to jmenuje v češtině), teď (15 let) víc tu fantasy / sci-fi... Pratchetta nejspíš komplet, ságu o Honor Harrington, teď tuším čte Vorkosigany a Seanan McGuire.
Dcera čte furt, všechno, ale spíš kratší a jednodušší věci, i když teď se teda prokousává Pánem Prstenů.

Co si myslím, že hodně pomohlo, jsou audioknihy. Hodně cestujeme, když jsme měli na celou sezónu pronajatý bydlení na horách a jezdili skoro každý víkend tři hodiny tam a tři zpět, tak jsme odposlouchali většinu Harryho Pottera. Pak jsme přesedlali na Pratchetta, Seanan McGuire a Vorkosigany. Jako není to to samý jako číst knížku, to je jasný, na druhou stranu lepší, než kdyby celou cestu čuměli do telefonu - a určitou orientaci a porozumění příběhu to nabízí taky (a je pak jednodušší se o tom bavit, když jsme všichni slyšeli to samé).
 Evelyn1968,2děti 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(21.2.2019 23:00:35)
Děti i já jsme četly už ve školce, já čtu cokoliv pořád a všude~;), je to koníček, syn čte taky hodně, dcera teď načítá doporučenou četbu k maturitě.
 Hanka 75 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 5:46:57)
1. Jak vy jako rodiče podporujete u svých dětí čtenářskou gramotnost a četbu jako takovou?

Půjčuji jim hodně knížky z knihovny, opravdu hodně, aby měli na výběr. Některou jim mohu doporučit, že se mi líbila v jejich věku, nebráním si, když chtějí číst méně kvalitní literaturu např. teď propadli (10 let kluci) Deník malého poseroutky.
V první, druhé třídě jsem je pro čtení získávala pomocí komiksů, ty děti bavili nejvíc, ale proč ne ? Např. Cour a courek s ilustracemi Borna jsou moc hezcí a laskvě vtipní.
Četli jsme ze začátku co to šlo s dětmi, jednu stránku rodič jednu dítě, nebo i dvě rodič a jednu dítě...
Získali si nás také knížky Kouzelná třída (je několik pokračování), mohu doporučit pro prvnáčky, druháky.. je to napínavé, laskavé, kvalitní a člověk, dítě má vždy chuť se pustit do další kapitoly (krátké, je to označeno jako první čtení).
Pro ty, kdo nevědí, tak u nás v knihovnách (Praha) jsou knížky pro prvnáky, druháky označeny jako první čtení, velká písmena, kratší kapitoly, děj pro tuto věkovou skupiny (obvykle). S tou Kouzelnou třídou jsme měli úspěch. Myslím, že pro holčičky je to ještě zajímavější četba, ale i kluky velmi chytla.
Ne vždy ale doporučení samozřejmě platí např. knížky mohou být vhodnější jak pro starší tak i pro mladší děti (např. Ducháčci jsou myslím uvedeni pro starší děti, ale naše děti chytli v mladším věku a některé knihy naopak jsou pro starší než je uvedeno). No jistě záleží též na vkusu kterého dítěte.

Některé knížky z mého dětství se nám neosvědčily (nebo jsme je předložili klukům příliš brzy, no ještě je čas, zkusíme později). Ale nic nevnucujeme, jen nabízíme.
Obecně mohu říct, že se úroveň literatury pro děti velmi zlepšila oproti mým dětským rokům.

Jo ještě doporučení, poslech CD kolikrát děti zláká k četbě knih. My takto objevili Ducháčky (několik CD i knih). CD opět jdou v Praze půjčit v knihovně, pustíme v autě a pak si třeba společně přečteme i knihu.

Knihovnu vřele doporučuji, zadarmo velká nabídka knih a děti vyzkouší, odloží, nic to prakticky nestojí... a nebo se začtou a pak se půjčují další díly a knížky od téhož autora :-)

2. Co konkrétně jako rodiče očekáváte od učitele ČJ, aby se zlepšila čtenářská gramotnost vašich dětí?

Aby je nenutil do četby titulů, které se dětem nelíbí a aby i respektoval tempo čtení dětí. Např. naše dítě si vybralo tlustou knížku od Steklače (líbil se mu poslech CD). Nemohlo ji dočíst během čtvrtletí jako povin. četbu (výběr knihy a autora máme hodně ve vlastních možnostech), ale byl by nesmysl dítěti doporučovat kratší knížku s tím, aby ji stihlo dočíst, když si vybralo tlustší a holt ji nepřečetlo celou.. takto je to myslím správné. Naše učitelka je fajn a měla pochpení.

Čtení nahlas před třídou se snad již nedělá. Je to prý (nevím, já jako dítě četla skvěle, takže mne to nevadilo), protože je to náročné a zahanbující pro děti, které čtou špatně a pomalu.

3. Co konkrétně dělají učitelé vašich dětí, aby se zlepšila čtenářská gramotnost vašich dětí ...daří se jim plnit vaše očekávání?

Paní učitelka je fajn. Jezdí před školu Bibliobus a děti tam asi motivuje zajít. Naše dítě si tedy z Bibliobusu přineslo Deník malého poseroutky a teď to u nás jede... Paní učitelka (Praha) vzala děti do knihovny (na celoroční program pro školy), což některé knihovny pro děti v Praze dělají (každý měsíc se jde do knihovny aje tam pro ně program, mohou si půjčit knížky).
Víc nevím, nenutí je zcela do titulů na povin. četbu, máme a měli jsme tuším volnou ruku.. (no ne zcela např. nejdou komiksy a kniha musí mít nějaký počet stran.. přesněji asi délku). jo vlastně z počátku ne a to bych myslím vybrala pro své děti lépe než co měli za povin. četbu z počátku (nebylo to moc zábavné, chytlavé), ale nevidím to jako chybu paní učitelky, byla to literatura pro prvnáčky, jen nebyla moc zábavná ,co se pamatuji. Jiné pak již námi vybrané tituly je už chytli více (ale člověk také své dítě více zná).

Ještě se dopíši, že dětská literatura je dle mě na poměrně vysoké úrovni a jdou vybrat pro začínající čtenáře opravdu pěkné knížky, tak je škoda dětem předkládat některé méně záživné klasiky, nabídka je opravdu v dnešní době bohata na kvalitní dětskou literaturu (a i ty klasiky jsou kolikrát stále skvělé až nepřekonatelné, u nás např. Děti z Bullerbynu z těch klasik), jinak ta Kouzelná třída (opravdu vřele doporučuji pro první čtení, ještě je to z prostředí školy, tj. pro pvnáčky ozvláště kouzelné). Ted nevím zda už prvnáčci čtou na úrovni pro tuto knihu nebo jen slabikář, vykouřilo se mi to rychle... kdyžtak pro druháky. No prostě skvělé první čtení (za nás).
 Hanka 75 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 5:59:27)
Ještě k té dvojce, očkávám prostě pozitivní a inspirující přístup paní učitelky ke čtení, ne dávat to befelem, muset načíst, zadávat tituly a autory... respktovat děti a mít dobrý pedagogický přístup. Motivovat k čtení např. přečtení ukázky z knihy... (nevím, zda je ve škole prostor) nebo družině. Já jako dítě měla ráda, že nám družinářka po obědě četla. To ale fakt nevím, zda je v možnostech paní učitelky.
Měla jsem ráda jako dítě klasické čítanky s ukázakou, příběhem z některé knížky, to se mi opravdu líbilo.
Myslím, že by neškodila knihovny ve škole (v Praze tedy u nás vzhledem k dosahu veřejných knihoven zbytečná).
Jo a ještě mne napadlo organizovat výměnu knih (u nás máme např. ve školce polici, kam kdokoli může knížky dát a i si jakoukoli odnést), není to půjčování, ale dar. Ale je fakt, že ty )plně dobré knížky se tam moc neobjevují, ale někdy ano, když se tam odloží knížky po starších dětech nebo některé klasické tituly co doma měli např. prarodiče a rodiče je pro své děti nechtějí a někoho zase osloví.. no ale spíše u nás v Praze člověk narazí na tu výbornou dětskou literaturu v těch knihovnách.

Jo a naše škola dělá soutěž v básničkách )Pražské vajíčko ?), tak to si myslím, je také způsob, jak dětem zatraktivnit literaturu (často jsou básničky vtipné a prostě dobré). Kždé dítě si má nějakou vybrat a naučit (délku povin., ale přiměřená věku dětí).
Suplík tu tuším kdysi psal (něbo někdo jiný), že soutěže nemají být povinné, což je asi sprváně, ale u těch menších dětí mi přijde, že snad to povinné tolik nevadí. Je to spíše zábava, každý se nějakou naučí, odrecituje, tři nejlepší, které volí všichni postupují do školního kola... často rozhoduje tedy kvalita básničky, tak nevím, jak moc je to náročné pro děti, kterým rodiče s výběrem nepomohou, ale snad je zastoupí kdyžtak paní učitelka...
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 9:00:50)
přiznám se, že tohle téma je pro mne poměrně aktuální... nějak nedokážu přimět syna k čtení knížek ~d~ má pocit, že to je moc zdlouhavé, nebaví ho to... přitom i nahlas čte velmi dobře, střídají se s dcerou ve čtení mrňavce na dobrou noc, to mu nevadí, ale sám čte jen a pouze poseroutku... jinak knížku vezme, začne prvních pár stránek a odkládá... (kupodivu u hry, videa, filmu, povídání, udrží pozornost fakt dlouho)
moje podpora popravdě už moc není, pomalu to vzdávám... šla jsem spíš cestou hledání možných zajímavých knížek, povídání o nich a doporučování... muž zkoušel i "taktiku" sázky o přečtenou knihu (počet stran, kapitol...), ale jinak velmi soutěživý syn na to stejně kašlal, sázku s klidem prohrál - já s tím tedy nesouhlasím, čtení má být požitek a ne práce :-) pořád mě to teda mrzí, protože když už něco přečte, je schopný o tom mluvit, rozumí textu, má představivost, příběhy jako takové ho baví, ale je prostě líný aktivně číst ~d~
od školy jsem očekávala asi větší přísun podnětů ke čtení, možná víc doporučení, práci s texty, uvítala bych třeba, kdyby děti představovaly své oblíbené knihy... uvítala bych, kdyby se třeba v rámci literatury věnovali i možnému vlastnímu psaní... sama si pamatuju takové ty sborníky úryvků z knih (které mě často osobně přivedli k různým autorům), ale u dětí jsem nic podobného neviděla...
v praxi mám pocit, že škola moc čtení neřeší, syn si už několik let vystačí s poseroutkou pro čtenářský deník... teď se jim změnila češtinářka a on rozjel druhé kolo (teda aspoň neopisuje to původní, zápisy "tvoří" nové, ale ke starým dílům) ~8~
no na druhou stranu aspoň jim to čtení nezprotivují ~;)
(a popravdě znám spoustu fajn lidí, co prostě nečtou - jako VŮBEC - a taky žijou ~;))
 TaJ 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 9:17:13)
Rose, tohle je právě i u nás - nahlas čte bez problémů, ale číst si sám potichu ho nebaví, je to zdlouhavé a jak jsme teda zjistili, problém bude asi hlavně v tom, že to porozumění textu, když ho čte sám, není ideální...on i když si čte něco z učení, tak si to pro sebe čte polohlasem, jinak prý moc neví, o čem čte...jinak u filmů apod. vydrží taky v pohodě...jenom prostě to čtení je pro něj moc namáhavé, tam se nevydrží soustředit dlouho a pak mu uniká o čem čte...zatím to nevzdávám a zkoušíme to pořád, do knihovny chodíme, ukazuju a podstrkuju mu knížky, co by ho mohly zaujmout jak tématem, tak i tím, že nejsou moc obsáhlé a složité na čtení...ale vidím to spíš na audioknihy...
 TaJ 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 9:21:07)
Rose, jinak jak píšeš o tom vlastním psaní... ve škole s nimi ještě učitel dělá takovou pro ně velmi oblíbenou činnost - zadá jim několik v podstatě spolu nesouvisejících slov a mají z toho vymyslet nějaký příběh, píšou to přímo v hodině, takže žádná dlouhá příprava...fantazii teda ten náš má taky super, dost se u toho bavím, když to pak čtu~:-D
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 9:35:06)
tino, ono to psaní možná s tím čtením fakt souvisí, když o tom tak přemýšlím - syn, když má něco napsat, je to obvykle velmi krátké, ale musím uznat, že obvykle výstižné a jasné, on je dobrý v tom, jak vystihnout podstatu a krátce ji popsat... běžné knížky jsou pro ně prostě asi moc rozvláčné a to ho dráždí... ~:-D (obecně preferuje jednoduché přímé věci, je to prostě lenoch líná ~t~)
 Vítr z hor 


Čtenářská gramotnost není čtení knížek 

(22.2.2019 9:18:40)
Čtení knížek obvykle ke zvýšení čtenářské gramotnosti přispívá, ale není to totéž. Předpokládám, že čtenářská gramotnost je v ČR nízká, protože nikdo pořádně neví, co to je, takže se to ve školách moc nerozvíjí.

K rozvoji čtenářské gramotnosti patří především to, co se u nás dělá ve školách minimálně - aktivní práce s textem.

Definice čtenářské gramotnosti

Zpočátku "schopnost rozumět formám psaného jazyka, které vyžaduje společnost a/ nebo mají význam pro jednotlivce, a tyto formy používat". Podobně byla čtenářská gramotnost chápána i v rámci dalších provedených výzkumů, jako byl např. v roce 1997 mezinárodní výzkum gramotnosti dospělých IALS ("Čtenářská gramotnost je schopností používat tištěných a písemných informací pro fungování ve společnosti, k dosahování vlastních cílů a k rozvoji vlastních vědomostí a vlastního potenciálu.").

Tyto definice se zaměřovaly na pojetí čtení jako nástroje k dosahování cílů, nezdůrazňovaly však aktivní a iniciativní úlohu čtenáře při porozumění a využití informací. Tento aspekt zařadil do definice pojmu čtenářská gramotnost až pozdější výzkum IEA PIRLS a zejména zatím poslední z těchto výzkumů - mezinárodní výzkum OECD PISA, jenž zdůraznil schopnost čtenáře nejen textu porozumět, ale také o něm přemýšlet a uplatňovat své myšlenky a zkušenosti. Definice čtenářské gramotnosti podle tohoto dosud nejrozsáhlejšího a nejprestižnějšího světového výzkumu zní:

"Čtenářská gramotnost znamená schopnost porozumět psanému textu, přemýšlet o něm a používat jej k dosahování určitých cílů, k rozvoji vlastních schopností a vědomostí a k aktivnímu začlenění do života společnosti."

https://clanky.rvp.cz/clanek/s/Z/446/CO-JE-CTENARSKA-GRAMOTNOST-PROC-A-JAK-JI-ROZVIJET.html/
 Saamajna 


Re: Čtenářská gramotnost není čtení knížek 

(22.2.2019 9:36:40)
~t~
Vetre, prisaham, ja tvuj prispevek pred psanim myho necetla!
 breburda71 


Re: Čtenářská gramotnost není čtení knížek 

(22.2.2019 11:07:43)
Větře,taky myslím,že čtenářská gramotnost moc nesouvisí se čtením knih..Syn teď ( na gymplu) má učitele, který po dětech ( už teda spíš studentech)čtenářskou gramotnost strikně chce. Žádné zázraky, jen třeba aby dělali přesně to, co je v zadání,když napíše, že chce odpovědi podtrhnout ( a ne vypsat z textu), že chce, aby jednoslovně nazvali jednotlivé kapitoly z textu ( kde není jinak nic zvýrazněné), aby našli v textu důkaz toho a toho jevu -nejmíň půlka třídy s tím má docela zásadní problém ( a to i děti, které se učí jinak velmi dobře,opisují jeden od druhého i úplné kraviny a rodiče na rodičáku bojují proti" těmhle metodám"...Syn s tím problém nemá, což jsem fakt ráda..
 Vítr z hor 


To je čtenářská gramotnost! A ne furt knížky, knížky... 

(22.2.2019 11:23:10)
Breburdo, ano, to je přesně ono, ten učitel je v našich podmínkách prostě zázrak!

"aby našli v textu důkaz toho a toho jevu"
Je to problém právě proto, že zřejmě s ničím podobným ve škole dosud nesetkali – zatímco v jiných zemích se tohle trénuje odmalička a pravidelně. No, my bychom zřejmě excelovali ve větném rozboru, kdyby to někoho zajímalo ~d~
 breburda71 


Re: To je čtenářská gramotnost! A ne furt knížky, knížky... 

(22.2.2019 12:16:10)
Větře, je to osamělý bojovník a teda musím říct, že značně neoblíbený..A já sama za sebe nevycházím z údivu, jak mizerně na tom někteří ( ve třídě skoro většina) jsou..Když dostanou zadání práce mailem, s podrobným návodem, tak místo aby se zamysleli,texty si pořádně přečetli a drželi se instrukcí, tak se začnou poplašeně svolávat do skupiny na FB a tam sáhodlouze řešit, "co to zase chce"..Syn se ze začátku taky nechal strhnout všeobecnou panikou, ale když jsem si to zadání nechala předložit, a ukázala mu, že fakt po nich nechce žádné zázraky, ale prostě text pořádně přečíst a pak o tom popřemýšlet, tak najednou bylo jasno...Ale spousta dětí a rodičů mu to má fakt za zlé, tenhle přístup, bohužel..A teď to vyvrcholilo tím, že se po nich chtěl krátkou esej, která měla být napsaná na základě faktů obsažených v daném textu, z toho vyvodit závěr a nic jiného - polovina třídy přidala fakta z vlastních zdrojů, aby toho bylo hodně:)...
 Majákova 


Re: To je čtenářská gramotnost! A ne furt knížky, knížky... 

(22.2.2019 15:23:47)
Breburdo, to je síla. To abych byla připravená, že na mě taky někdo přiletí. My si zase skoro každou hodinu ve škole četme kousek knížky (pokud ji někdo nezapomene doma) a chvilku se o tom pobavíme. Taky už jsem myslela na to, že nějaký nespokojenec poletí za vedením, že si "jenom" čteme a nic neděláme.
 breburda71 


Re: To je čtenářská gramotnost! A ne furt knížky, knížky... 

(22.2.2019 18:24:14)
Majáková, u nás je hlavní problém,že učitel tu čtenářskou gramotnost i známkuje...Bez ohledu na znalosti nebo i snahu,jak není splněné zadání a požadavky tak, jak je uvedeno, je hodnocení výrazně horší..
 Majákova 


Re: To je čtenářská gramotnost! A ne furt knížky, knížky... 

(22.2.2019 18:27:24)
No a v čem je problém? Na střední škole proč ne?
 breburda71 


Re: To je čtenářská gramotnost! A ne furt knížky, knížky... 

(22.2.2019 18:35:08)
Myslela jsem u nás -v naší třídě..Konkrétně my s tím problém nemáme, ale spousta dětí
( a rodičů) prostě tohle nechce, psát eseje, přemýšlet nad textem a vyvozovat závěry..Spíš by chtěli tu klasickou výuku, výklad, opsat zápis, " normální zkoušení"..Já jsem spokojená moc,protože ze začátku jsem úplně slyšela, jak to synovi v hlavě chroustá, než něco přečetl a vyvodil závěr, teď už se nebojí přemýšlet a vyjádřit názor..Ale spousta dětí s tím má problém..
 Majákova 


Re: To je čtenářská gramotnost! A ne furt knížky, knížky... 

(22.2.2019 18:38:06)
Jo jo, to moc dobře znám...děti se mají učit v dějepisu kdo, co, kdy a kde a ne si hrát :-) Velká část rodičů je konzervativní a má představu, že se jejich děti mají učit tak, jak se učili oni sami. To je podle nich správné.
 Vítr z hor 


Re: To je čtenářská gramotnost! A ne furt knížky, knížky... 

(22.2.2019 18:47:46)
Průšvih je, že my na to prostě nejsme zvyklí. ~d~ U nás se neřeší ani "kvůli tomu umřel" vs "díky tomu umřel"...musí to pro ně být hrozný šok.

Mmch jsem při studiu v zahraničí zažila i snížené hodnocení za volbu nevhodného formátu papíru (americký student si dovezl balík letteru), zadání prostě muselo být dodrženo v každém detailu (vč. odsazení, podtržení vodorovně či vlnovkou...), ale především šlo samozřejmě o pochopení smyslu zpracovávaného textu a formulace.
Docela mě štvalo, že nejhůř jsme to z naší asi dvousetčlenné skupiny zahraničních studentů zvládali právě my Češi (všichni studenti UK vč. doktorandů, všichni ovládající více cizích jazyků, čili zdánlivě žádná ořezávátka), několik se vrátilo domů hned na začátku prvního semestru a jeden skončil v psychiatrické léčebně.
Teprve po návratu jsem pochopila snahu, požadavky a výsledné zoufalství několika našich nepříliš oblíbených VŠ profesorů v ČR.
 Saamajna 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 9:33:46)
1. Cetli jsme detem vzdy a vsude, v tasce na kazdej termin nekolik malych knizek uz od mimina.
Kazdy vecer cteni v posteli, patri to k vecernimu ritualu.

Starsi (ted 12,5) knihy fakt "zrala"~:-D.
Na 1. stupni kdyz nadsene neco shltla a chtela dalsi dil, musela nam nejdriv napsat obsah a my kladli kontrolni otazky ~;). Byla to moc zabavna hra..
Treba H. Potter cetla rychlosti ca 1 kniha 5-6 dni, obsahy byly tak a` 2 A4 stranky rukopisu.
Pred 9. narozeninama je mela vsechny durch, teprve pak jsme spolecne zkoukli ty filmy.

Ted je ve faze prechodu od detskych do dospelackych, tak jsme opatrni s vyberem.
Posledni knihu jsem ji na otestovani (pred 3 dny) dala "Die Welle", je to politickofilozoficky. Behem vecera docetla a pak 2 dny o nicem jinym nemluvila, sla dokonce i za kantorama, jestli by nemohli neco takovyho vyzkouset taky.~t~

2.
Velka dcera: ucitelka na zakladce vyborna! Deti napr. nosily oblibene knihy z domu a ona jim je v kazde mozne chvili predcitala - pri svacinove pauze, pri vyrabeni, pri vytvarce...
Neco jako ctenarsky denik mely taky ale to bylo nezajimavy, spadalo to do kategorie "otravny povinnosti".

Mala je ted v 1.tride, jina skola, uvidime. Zatim dobry, kazdy pondeli dostanou A4 "textu" (zpocatku pismenka) na cteni domu, tak to cte vecer pred spanim v posteli. Krome naseho normalniho cteni pred usnutim.


3. Od ucitele materskeho jazyka ocekavam, ze bude pro deti vzorem a prikladem, ze sam bude nadseny ctenar/ pisalek/ basnik a bude "tim" a "to" ZIT a s detmi sdilet.
Deti se uci napodobou.
 Cimbur 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 9:35:55)
Hořce se kaju, u nás je totiž zajisté primární problém v rodině. Čtenářská gramotnost mých dětí je ve srovnání se mnou v jejich věku mizivá. Je to ovšem také digitální dobou. Zprostředkovali jsme jim příliš brzy digitální média. Četla jsem jim, čtu i nadále, pokud to moje plná zaměstnanost a únava dovolí. Motivuji je za přečtené knihy, aktivně hledám literaturu pro ně, koupím jim v podstatě jakokoliv knihu, pokud o ni projeví zájem. Škola podle mě dělá v tomto ohledu dostatek. Čtou ve škole společně, povídají si o knihách atd.
 TaJ 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 9:44:42)
Cimbur, jo, na té digitální době taky něco je...sice třeba u syna to nemělo asi moc vliv, protože chytrý mobil mám u nás zatím jenom já a navíc teprve rok, tablet jsme doma neměli nikdy, tak jen občas PC, ale do nějakých 7-8 let se tam koukal leda tak na videa vlaků apod., občas v TV nějaká pohádka apod...to i já jsem se koukala jako malá na televizi a přesto jsem knížky hltala, brácha taky... Ale je dost dětí, které mají v ruce tablet, telefon a další přístroje už třeba ve 2-3 letech, viděla jsem i menší...
 Rodinová 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 9:42:18)
Majakova, jen osobni postreh - mam dve deti, jedno vasnivy ctenar (stacilo postouchnout tehdy Harry Potterem), druhe se stejnym pristupem - nectenar.

Myslim, ze se lidi deli na tyto dve vrozene kategorie, neco malo se delat da, ale pochybuju, ze se vrozeny nectenar da predelat na vasniveho ctenare.
Da se naucit cist knihy, neco z toho zapamatovat, ale ta vasen, ta tam neni ~;)
 TaJ 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 9:50:29)
Rodinová - jo, taky už se nějak smiřuju s tím, že moje dítě bude prostě radši lítat s kamerou po nádraží a lovit vlaky, než ležet doma v knížkách, jako jsem to dělala já:-), snaha byla a je, ale víc už asi udělat nemůžu...holt není každý knihomol...
 Vítr z hor 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 10:28:49)
Klid, ctenarska gramotnost neni o tom, jestli dite cte knizky, ale jestli rozumi tomu, co cte. Tj. pribalovy letak k leku, dopis z uradu, clanek o vyskytu simpanzu, zadani slovni ulohy - a jestli je schopen zminene informace smysluplne pouzit (treba k odpovedi na otazku nebo k tomu, aby se nepriotravil lekem).

Cteni knih vede spis k urcite kultivovanosti, rozhledu a tribeni vkusu, i kdyz taky rozviji zminenou ctenarskou geamotnost.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 10:36:58)
příbalový leták...
vzpomněla jsem si, jak jsem kdysi na zaměstnanecké ubytovně bydlela chvilku s ženskou ve věku mé matky, přišel za ní její partner, byl nějaký nemocný a dostal léky, tak spolu studovali příbalový leták a ona čte, že se to podává orálně, oba se zarazili, koukali na sebe a prý "to si to budeš strkat do zadku?" ~t~
(nevěřili mi, že je má polykat... docela by mě zajímalo, jestli se raději aspoň přeptali v lékárně nebo se doktor následně mohl jen divit, že léky nezabraly podle předpokladů)~t~
 Majákova 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 10:40:54)
Také si myslím, že lidé se dělí na čtenáře a nečtenáře. Moji rodiče byli oba vášniví čtenáři, můj manžel je zarputilý nečtenář.
 Begonie 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 11:07:24)
Ja nevim, cim to je. Syn dokonce tvrdi, ze knizka (=cteni) ten pribeh uplne zkazi ~d~. Nevim, co si mam pod tim představit. Asi, ze koukani na Harryho Pottra je jednodussi? zabavnejsi? veselejsi? nez si ho precist? I když to je jedna z mala knih, kterou precetl.
 TaJ 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 11:17:04)
Blanko, tak u nás je to někdy tak, že to, co vidí nejdřív jako film, pohádku apod., tak je často pak ochotnější vzít do ruky jako knížku, už je to pro něj trochu známé...ovšem někdy nepomůže ani to, Harry Potter ho nijak neuchvátil ani jako film, ani jako knížka (nejdřív jsme zkoušeli číst, ten začátek ho trochu zaujal, dál už ne, ani film na tom nic nezměnil).
 TaJ 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 11:10:19)
Kruci, jo, to může být docela začarovaný kruh, vidím to u nás...on o knížky celkem zájem má, ale jak se má do toho začíst, tak vydrží v nejlepším případě pár stránek a konec...a myslím, že právě proto, že tomu hůř rozumí, respektive ten děj prostě průběžně nevnímá jako celek a pak z toho čtení logicky nic nemá, natož pak nějaké potěšení...
 Marika Letní 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 12:14:16)
Tino, já bych měla obavy, že když nebude pravidelně číst (trénovat), tak to nebude umět nikdy. Já bych své dítě prostě nutila a motivovala jakkoli. U čtení se předpokládá, že to má být zábava, ale to je možné až po tom "mechanickém" zvádnutí čtení. Je to tak u spousty činností.
 TaJ 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 19:06:05)
Marko, on právě mechanicky čte v pohodě, u krátkých textů i to porozumění není špatné, ale u těch delších se v tom ztrácí no...navíc on je odmalička dost těžko motivovatelný, natož teď...naštěstí aspoň ve škole v hodinách dost čtou (momentálně prý Naschválníčky a docela se mu to líbí) a jak jich je ve třídě pár, tak se dost stačí i vystřídat...
 Vítr z hor 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 11:19:02)
"Vetre, jenže když dite (a pozdeji i dospělý) samo nic nečte, nemusí dělat výstup, všechny informace dostane predtistene, vše jen vyplňuje... tak pak právě nerozumí ani blbým letákům."

Přesně tak. Obecně lépe rozumí textu ti, kdo více čtou, ale není to samospásné. Stačí se kouknout na statistiky. V mezinárodních žebříčcích vycházíme skvěle v počtu přečtených na osobu. Už sice nejsme první na světě, ale pořád jsme šampioni.
Zároveň však vycházíme mizerně v čtenářské gramotnosti. Z toho vyplývá, že číst je fajn, ale zdaleka to nezachrání situaci.

Viděla jsem, jak se čtenářská gramotnost učí v zemích, které jsou na tom mizerně v počtu přečtených knih na osobu, ale přitom vycházejí slušně v čtenářské gramotnosti. Je to přesně to, co tu píšu pořád dokola – častá aktivní práce s textem, byť krátkým. Evidentně to funguje. Jo a taky mě štve, že se všechno hází na děti – málo čtou, takže jsou tupci, nerozumí ničemu. A říkají to často ti, kdo sice přečtou měsíčně 5 knih, ale nepochopí, jestli informace "14.-20.4. bude zastávka mimo provoz" znamená, že už 14. 4. u nich bus nezastaví.
 sovice 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 18:39:19)
Něco se dá cvicit tak trochu mimoděk i doma - zkontroluj podle receptu, jestli máme všechno na bábovku,npodavej tátovi postupně šroubky podle návodu, podívej se na účtenku, kolik stála čokoláda, do kdy maji záruku boty? Atd...~o~
 Supermanka 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 9:45:09)
1. Dceři jsem odmalička četla a spolu jsme o tom povídaly. Chodily jsme a chodíme do knihovny, ale kupujeme i nové knihy. Jakmile začala číst sama, přečetla stovky knih - ty, které si sama vybrala. Kdyby číst nechtěla, těžko jí donutím, ale asi i polopatické vysvětlování čehokoliv (třeba kreslené pohádky v televizi) může mít pozitivní vliv. Já považuji za plnohotnou knihu i Poseroutku, hlavně, když kniha baví. Dcera má vrozený talent na češtinu, čtení jí baví, čtenářskou gramotnost má při testování vždy 90-100%, v didaktických testech ztrácí 1-3 body, to vše bez přípravy. Loni při přijímačkách ztratila 1 bod, neučila se na ně.
2. Uvítala bych modernější seznam povinné četby, z klasiky si můžou děti přečíst jednu kapitolu a dost. Stejně té staročeštině ani nerozumí - já bych to taky nepřečetla. A taky bych uvítala, kdyby učitelé nezakazovali do čtenářáku např. toho Poseroutku. Možná by taky nebylo od věci, kdyby si toho odsuzovaného Poseroutku apod. sami přečetli, aby byli in :)
3. Učitel to vždy jen testoval a vyvěsil na nástěnku výsledky, nic víc, nic míň. Ostatně jako při testování z jakéhokoliv jiného předmětu. Smutné.
 Begonie 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 10:14:43)
Delala jsem, co jsem mohla a bylo to k prdu. Syna proste cist nebavi a je uplne jedno, co by cetl. Precetl snad 2 knihy, co ho zaujaly a od ty doby nemůžu na zadnou novou prijit. K Vanocum dokonce knihu chtěl!!!, dostal ji, ale myslim, ze nakonec precetl par stranek. Uplny muj opak, ja prectu i listek od tramvaje, vpodstate nic jiného nedelam.

Cetla jsem mu snad od narozeni, kupovala knizky, chodili jsme do knihovny, to ho ještě bavilo, ale skončilo to tim, ze by mel cist sam.

Ucitelky zadavaji povinnou cetbu celkem rozumnou, něco dobry, něco horsi, davaji i knihy dle vlastního vyberu, ale jeho to proste nebavi. Zadnou dys poruchu nemá, ze by ho cteni třeba namáhalo, jen je proste na to liny.

Letos mají třeba v cetbe Pana Kaplana. To je moje oblibena kniha, takze jsme skoncili tak, ze mu ji před spaním ctu. Bavime se oba vyborne, ale sam si to proste neprecte, neprecte, neprecte, kdybych mu stala na hlave. ~o~

 TaJ 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 10:21:17)
Blanko, takhle jsme to udělali s poslední knížkou do čtenářského deníku taky...vybral si ji sice sám, ale nějak se do toho nemohl začíst, tak jsem mu to přečetla já a on si z toho udělal obsah, napsal si tam všechny ty potřebné údaje (autor, ilustrátor, vydavatel apod.) a namaloval k tomu obrázek...tak třeba časem začne aspoň sám poslouchat audioknihy apod...chci teď zkusit v knihovně něco půjčit...
 Koníček mořský 


Re: Nízká úroveň čtenářské gramotnosti 

(22.2.2019 11:15:26)
Já osobně jsem četla od malička, protože rodiče i prarodiče také četli. U nás čtou tak nějak všichni, celá rodina, všichni příbuzní. Takže je to pro mě naprosto přirozené. Od mala jsem chodila do knihovny. Když přijdu někam na návštěvu, všechno čtivé v dosahu prohlédnu event.přečtu.
U syna to samé - od mala dárky knihy, od raného věku chodil do knihovny. Přesto se mi zdálo, že moc nečte ač by už mohl (asi 9 let). Řekla jsem si hop nebo trop a číst prostě musel. Zadala jsem knihu, musel jí přečíst a něco mi o ní říci (namátkově). Od té doby asi nenávidí Knihu džunglí. Po pár vynucených knihách se rozečetl a už jsem mu do toho nezasahovala. Pokud by ani po těch pár vynucených nezačal číst, nenutila bych ho již. Někteří lidé prostě nečtou - ač osobně jich moc neznám.
Od učitelů v tomto směru neočekávám vůbec nic. I když jsem četla hodně a ráda, školní četba mě prostě nebavila, protože byla školní.~;)
Číst v dnešní době, kdy je mnohem víc atraktivnější zábavy, je asi obtížnější. I výběr z přehršle nových a nových knih je asi obtížnější. Podle mě je ale vždy základ v rodině. Rodina jde příkladem. Učitel toho tolik nezmůže, ale flintu do žita by házet neměl a třeba v někom to čtenářské semínko zaseje.
 Pruhovaná 


Čtením a psaním ke kritickému myšlení 

(22.2.2019 11:55:10)
Znáte tento vzdělávací program? Mnoho učitelů asi ne, ale to je ono.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.