| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Je vysoká vzdělanost žádoucí?

 Celkem 160 názorů.
 Tizi 


Téma: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(14.9.2021 20:36:29)
Většina lidí se shoduje, že společnost, která je více vzdělaná, je na tom lépe. Nedávno tady proběhlo zajímavé téma o dětech z nefunkčních rodin, které mají malou naději na absolvování vyšší školy. Dneska jsem otevřela článek s titulkem "Zoufalý nedostatek zaměstnanců." Z článku vyplynulo, že aktuálně firmy nejvíce hledají pomocné dělníky. V nabídce se dále hojně inzerují místa pro montážní dělníky, obsluhu vysokozdvižných vozíků, řidiče nákladních automobilů, svářeče, kuchaře a číšníky.

Když nedávno naše firma inzerovala otevřenou pozici pro absolventy s vysokoškolským diplomem ekonomického směru, přihlásilo se 50 zájemců na jednu pozici. Přemýšlím, kde se stala chyba. Proč vzdělaní absolventi mají problém najít práci a firmy si zoufají nad nedostatkem pomocných dělníků? Je vlastně pravdivá mantra, že společnost potřebuje co nejvíc vzdělaných lidí?
 Nessie a příšerky 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(14.9.2021 21:13:30)
A není to tím, že mladí lidé netouží po práci pomocného dělníka?
Vycházím z toho, co vidím ve škole, že z celého ročníku (cca 60 lidí) se třeba jen 3 hlásí na učební obor.

Otázka ale je, jak je na tom těch 50 VŠ absolventů, jestli skutečně aktivně hledají práci a nemůžou uplatnění najít. Tu zkušenost nemám, v mém okolí jsou všichni široko daleko zaměstnaní, napříč věkem i vzděláním.
 lela, rosa, niki 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(14.9.2021 21:25:42)
Zajimave tema...

Ano, vsichni chceme vzdelane deti,ze? Nekdy za kazdou cenu...
Jen tak mezi nami, dobry instalater ci truhlar je dnes k nezaplaceni...
Na druhou stranu, ne vsichni jsou studijni tipy..ale kde jsou? To pobiraji radsi prispevky?
 Silvie+dva kluci 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(14.9.2021 21:26:36)
V dnešní době už ale neplatí rovnítko mezi dosaženým vzděláním a platem. To, že děcka ve škole netouží po dráze manuálně pracujícího dělníka je tak spíš dáno určitým nastavením společnosti, kdy se na rodiče dítěte, které jde na učňák, dívají ostatní téměř s lítostí, jako co pak bude chudáček dělat. Všichni doufají, že právě vyšší vzdělání přinese těm děckám vyšší příjmy a obecně lepší postavení. Přitom realita je jinde. Syn maturovat letos na průmyslovce, dostal se na VŠ, ale ve firmě, kde teď chodí na brigádu, ho přemlouvají, ať u nich zůstane, že jim naprosto chybí kluci, co umí spustit systém u stroje, zapojit ho a nebo obsluhovat CNC. Plat, který by mu dali, je rovný tomu, co mám já po více jak dvaceti letech praxe se dvěma VŠ, takže tak :-)
I v době, kdy jsem dělala na pracáku, byli v evidenci především lidé se základním vzděláním a středoškoláci z různých paoborů. Když je tam někdo vyučený, tak spíš proto, že má buď nějaký zdravotní problém nebo se mu do práce jednoduše nechce. Přítel dělá manuálně, i když by nemusel, ale vydělá mnohem víc peněz než kdyby seděl v kanclu. Je šikovný, nebojí se práce a při své práci je precizní.
 Monty 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(14.9.2021 21:52:25)
Silvie,
zhruba tak. Šikovný řemeslník má dneska peněz jak želez, příjmům kancelářských krys by se ze srdce zasmál. A tím, jak je jich čím dál tím méně, na rozdíl od lidí, co dřepí po kanclech, o práci opravdu nouzi nemají. Učňovské školství jsme zničili, i rodiče, co by dítě za normálních poměrů dali vyučit ho radši nacpou někam na střední, ne proto, že by "pohrdali řemeslem", ale proto, že se z učilišť (čest výjimkám!) stala odkladiště problémových žáků bez motivace o cokoli. Pokud se dítě nenarodí do řemeslnické rodiny, má dneska dost smůlu. A zákazník zrovna tak, musí si ze svých skromných příjmů dost utrhovat od huby, aby toho šikovného řemeslníka vůbec zaplatil, když už má to štěstí, že ho sežene. ~;)
 Nessie a příšerky 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(14.9.2021 22:00:09)
"Učňovské školství jsme zničili, i rodiče, co by dítě za normálních poměrů dali vyučit ho radši nacpou někam na střední, ne proto, že by "pohrdali řemeslem", ale proto, že se z učilišť (čest výjimkám!) stala odkladiště problémových žáků bez motivace o cokoli."

To máš, Monty, bohužel pravdu. Sama nevím, co dělat, pokud syn, studijně nadaný typ, bude za pár let trvat na svém plánu jít na učňák. Protože když vidím, kdo na tuhle školu odchází, nemůže být úroveň vysoká.
 Alena 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 18:21:36)
"protože tohle ji baví - truhlář - hezky jako ostatní, uznali jí tedy všeobecné předměty, ale naprostá ztráta času, co říká o praktické výuce není publikovatelné." Ano, bohuzel uroven ucnaku nemusi byt vysoka, cetla jsem nekolik clanku od tech, co chteli po vejsce na remeslo (cukrarina, truhlarina) a vysledek naproste zklamani. Tihhle lidi vedi, co chteji, maji zajem, takze si vsimnou nekvalitni vyuky.Ze by je ucili mistri nebo ze by byly pristupne moderni postupy ci material.... Kdo se chce naucit dobre remeslo, tak nejlepee si zaplatit soukromou praxi u skutecneho mistra v oboru.
 libik 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 18:23:39)
Baví ji truhlář, no tomu říkám žena ´, jedna laminová deska to určitě není karton mléka.
Ale znám i pokrývačku~:-D
 libik 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 18:50:08)
Co je takzvanýho na truhláři, který vyrábí z lamina neboli z materiálu, který pro značnou část nábytku svými vlastnostmi nejvodnější a navíc v dnešní době splňuje ekologické i dizajnové parametry?

Nojo, Rodina plná fajnšmekrů, co má například celodřevěný koupelnový nábytek~:-D
 libik 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 19:04:15)
Nová Jano, čím dál méně rozumím tvým termínům.
"Domtruhlář" samozřejmě ví, jak vznikne ohýbané dřevo, ale těžko si na to koupí technologii a prostor pro případ, že 1x za 10 let přijde paní a bude chtít něco s ohýbaným dřevem. Pro tyto případy takový člověk koupí ohýbané dřevo od dodavatele.

Jinak absolventi oboru truhlář by měli umět jak s různými druhy dřeva, tak s laminem či dýhovačkou (což je podle mě nejvyšší level řemesla)

Čalouník je jiný obor než truhlář.
 libik 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 19:22:33)
Nová Jano, našla jsme několik středních UMPRUM, kde studují truhláři. Přesto vím, že obor skomírá. Je to tak divný?
Kdo nemá kuchyni z Ikea, Oresi aj. (třeba na Rodině~;))
 Senedra 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 19:25:05)
libik, třeba my ~t~

Oslovili jsme několik místních firem a od jedné jsme si nechali kuchyń udělat.

Ty z Oresi a spol mají jednu chybu - nejde v nich moc dělat nějaké skopičiny - mají prostě standardizované segmenty a když chceš něco jiného, tak máš smůlu.
 Monty 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 19:35:51)
Senedro,
tak u té Siko kuchyně šly i "specializované segmenty", dala se z ní poskládat i kredenc, ovšem dávat dohromady to musel truhlář. ~;)
Navíc to teda vyšlo o dost dráž než ta kuchyně na míru od truhláře, jenže "náš" truhlář je sice skvělej, ale strašně časově vytíženej, kdybychom čekali na něj, tak budeme mít kuchyni tak nejdřív za pět let. ~;)
 Senedra 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 19:43:30)
Jo, přesně - když už nějaké vychytávky šly, tak s náležitou přirážkou. Takže ta kuchyń na míru nakonec vyšla jen o málo dražší.

My si nechali kuchyň dělat už před skoro 10 lety, takže si už něco nepamatuju. Ale vím, že se mi v jednom studiu líbila dvířka, chtěla jsem je v jiné barvě a řekli mi, že je prostě nedělají.
 Monty 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 19:29:21)
Libiku,
my nemáme kuchyni z Oresi nebo IKEA. Máme ji od truhláře. Teda tu doma, na chalupě máme nějaký Siko s dodělávkama. ~;)
 angrešt 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 20:04:53)
taky máme kuchyň na míru od truhláře, z masivního dubu. Vzali jsme si ji i z bytu do domku. tady jsme ji teda potřebovali trochu rozšířit, jenže náš truhlář již netruhlaří, neb ho přejel kombajn, takže jsme koupili něco z IKEA a manžel to předělal na míru.
 Půlka psa 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 19:00:03)
"tam se ovšem nedostane běžný kluk či holka a já osobně bych tam ani svoje dítě neposlala, i kdyby to šlo"

No a co je s tou školou špatně? Proč se tam nedostane běžný žák? Proč bys tam dítě neposlala, pokud je škola takhle prestižní?
 X__X 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 9:10:45)
To máš, Monty, bohužel pravdu. Sama nevím, co dělat, pokud syn, studijně nadaný typ, bude za pár let trvat na svém plánu jít na učňák. Protože když vidím, kdo na tuhle školu odchází, nemůže být úroveň vysoká.

mám holku ve čtvrťáku, tak nějak jsme se bavily, jestli už jako ví, co a jak pak dál. no, neví. ale říkala, že od nich ze školy některé děti po maturitě jdou ještě na učňák. to mně přijde jako dobré řešení. maturita je dnes takový základ, přeci jenom dá větší všeobecný přehled, než učňák, kde je učivo osekané. když člověk chce, může pak pokračovat na vejše. no a není problém si po maturitě udělat učňák zrychleně, jenom odborné předměty, pokud ho člověk chce. ať už proto, že ho obor zajímá nebo proto, že mu otevře snažší cestu k živnosťáku.
 Monty 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 9:22:33)
X_X,
znám i lidi, co si učňák nebo nějakou specializovanou "nástavbu" na úrovni toho učňovského nebo středoškolského oboru s maturitou dodělávali i s VŠ, protože buď byli na něco šikovní nebo je něco zaujalo víc než překládání papírů z místa na místo někde v korporátu. ~;)
 Rigel 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 10:31:53)
Monty, a co to bylo za obory, pro zajímavost ? Jestli se ti VŠ stali instalatéry, zedníky, elektrikáři, truhláři ? ( jen že vím, že sehnat právě tyto řemeslníky je těžké , a určitě mají budoucnost, pokud se rozhodnou v 15, že se tak vyučí )
zároveň u elektrikáře bych se bála fakt nějaký rychlokvašky... tam může jít o hodně, když si ho pustíš domů. Zaslechla jsem nedávno, že se uvažuje o zrušení padesátky ( nutností mít pravidelně školením a zkouškami obnovovanou padesátku ) jako podmínky, právě asi kvůli lidem, kteří nemají elektrotechnické vzdělání ( bez kterého tu padesátku v současné době nemohou získat ) . Jasně, kdekdo bastlí doma tu elektriku jak se dá, ale někdy to je o držku
 Monty 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 10:47:33)
"Jestli se ti VŠ stali instalatéry, zedníky, elektrikáři, truhláři ?"

Rigel,
spíš gastro vč. pivovarnictví, plus ta truhlařina, resp. obecně "práce se dřevem".
Elektrikáři, to tedy nevím "z nynějška", ale můj nebožtík tchán už kdysi dávno zběhl z VŠ a pak se léta živil jako elektrikář, takže si na to taky musel něco dodělat...
 Rigel 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 10:55:21)
tak to jsou takové obory, na které možná lidé "sběhnou " aniž nějaké vyučení potřebují, gastro, pivovarnictví...
 Monty 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 10:58:05)
Rigel,
no, to právě není úplně pravda, on často nějaký ten glejt/certifikát/výuční list potřebuješ, minimálně ve chvíli, kdy tu činnost přestaneš dělat pro potěchu sebe a party kamarádů ve vlastní garáži.
Jsou živnosti volné a živnosti vázané, na které ŽL bez toto glejtu nedostaneš. ~;)
 Rigel 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 11:48:57)
ano, určitě musí ti lidé pak oficiálně mít nějaké zkoušky ( třeba na to pivovarnictví ), jen nevím, jestli i nějaké ofic. vzdělání, nebo praxi. Jestli třeba ti, kteří se stanou sládkem v minipivovaru, musí odchodit nějakou " školu " a praxi.
 Monty 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 11:49:54)
Jestli třeba ti, kteří se stanou sládkem v minipivovaru, musí odchodit nějakou " školu " a praxi.

Rigel,
pokud vím, tak musí. ~;)
 Rigel 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 11:51:52)
jo, taky znám jednoho chemika VŠ, který se stal sládkem, jen nevím, musel - li k tomu odchodit učňák. Kdysi bylo např. tak, že pokud mám titul z vše, tak jsem mohla mít gastro provoz aniž bych byla v oboru vyučená, nebo jím nějak vůbec dotčená. Nevím, jak je to v současnosti.
 Košík_růží 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 11:01:51)
Jako že gastro nebo pivovarník nemusí nic umět? Ohledně toho gastro to bylo jasně vidět v Ano, šéfe!, jaký žblafy lze připravit, když personál nic neumí. U piva je to stejný
 kosatka2 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 11:28:50)
Personál v gastru musí dnes umět především: vyndat z mrazáku, hodit do friťáku a vylovit. S tím si vystačí v 85% "restaurací" a českej národ si chrochtá blahem.

Mladší ségra spolužáka se učila na cukrářku, tak jsem od ní zjišťovala, co se dá udělat bezlepkového (cukroví, zákusky) - valila oči a absolutně netušila, ani nechápala, o čem je řeč.

Jinak přes kamarádku znám lidi, co si po VŠ dodělávali dálkově krejčovinu a úspěšně se tím živí, je třeba mít kontakty na vyšší střední třídu a mít vkus a pak se tím dá uživit.
Pak znám ještě právníky - pivovarníky. Nová móda, každá vesnice či čtvrť si vaří svoje.
Ve zdejší lesní školce je prý jaderný fyzik, co si dává pauzu a staví kadibudky, ale toho osobně neznám a myslím, že si ani nic nedodělával.
Jiní 2 VŠ nám doma dělali elektřinu a dřevěné prvky.

Nejlepší byli podlaháři - éterický muž, jeho žena, jeho dcera, jeho tchyně - taková dámská parta.
 Rigel 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 11:50:28)
jo, určitě je to pak vidět, jaký žblafy lze připravit. Druhá věc, jeslti i tak ti lidé jdou do oboru, i když připravují žblafy ( nevím, jestli k tomu, aby člověk vařil v restauraci, musí mít výuční list ? )
 libik 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(14.9.2021 22:12:12)
Učňovské školy zničila vidina lepšího uplatnění a lehčí práce, nevím, jak jsme je mohli nezničit.
 magrata1 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 7:52:31)
Mizerná úroveň, na praxi mnohde v podstatě zametali a chodili pro svačiny, nikomu se s učni nechtělo zdržovat. Mizerná pověst (pamatuji si pár případů, kdy učně v dílnách nikdo nehlídal, takže např. strčili vzduchovou vapku spolužákovi do zadku, ten to nepřežil, u nás spadl učeň ze střechy, nebyl zajištěný, zabil se... Těch případů v 90. letech bylo víc.
Kdyby učňáky nezískaly tuto pověst, ale prestiž, v této situaci bychom nebyli.
Taky by se mělo tlačit na rozvoj řemesla, ale neznám žádnou montovnu, kde by potřebovali 1000 instalatérů nebo truhlářů, takže průmyslová lobby tlačí na rozšiřování oborů, které za pár let mohou být nahrazeny robotizací. A práci ve strojírenství může dělat člověk s průmyslovkou, pokud mají dobrou praxi.
Já jsem byla na výměně se školou v Belgii. Měli tam obor hair design, takové účesy, co tam zvládli druháci, tady dělají jen ti nejdražší kadeřníci. Prváci jen česali, myli hlavy, dělali masáž... a stříhali plastové hlavy, u druháků stál mistr a konzultoval s nimi každé stříhnutí, třeťáci už stříhali, barvili... sami. Tady učnice kadeřnice odmítají i navrhování, mistři se s nimi rozhodně nijak nepiplají. Dobří kadeřníci si po škole musí udělat několik školení, aby vůbec měli páru, jak pracovat.
 Košík_růží 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 8:49:36)
Učňáky jsme nezničili kvůli nadbytku středních škol. Učňáky jsme zničili proto, že učni dřív chodili na praxi do firem. Učni se většinou učili pro nějaký konkrétní podnik, kam taky chodili na praxi. Jenže montovny žádné učně nepotřebovaly. Takže se zavedli tzv. státní učni. No, a ti zase nezískaly žádnou firmu, které by jejich učební dobu sponzorovala. Tudíž praxi provozovaly školy, které na to neměly dílny. Ono koupit obráběcí stroj není žádná legrace, prostě učni jsou drazí. Jo, nějaký čas byla taky idea, že by si učně vzal pod křídla nějaký soukromý řemeslník. Jenže ten si a) nebude vychovávat konkurenci, a za b) učeň občas něco zprasí, musí se mu stát za zadkem a učit ho od věci jednodušší ke složitější. Což zase toho řemeslníka zdržuje od práce, takže si tolik nevydělá. A ještě by měl platit učni za to, že ho zdržuje od práce? Cha, cha, chá, řemeslníci se na výchovu učňů vybodli - no, a to byl poslední hřebíček do rakve učňáků. Učni se prostě nemají kde a na čem učit. Malá firma na učně nemá peníze, velká dlabe na to, any investovala do učně, který následně odejde ke konkurenci. Tohle jsme prostě totálně zprasili a napravit to a dát řemeslům zase jejich dobré jméno bude hodně dlouho trvat.
 Rigel 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 10:00:33)
Zrovna moje bývalá šéfová , ta vždycky nadávala na dobu ministra Pilipa, kdy "se rušily učňáky ", její učňák, kde dělala mistrovou švadlenám ( měla oděvní průmyslovku plus nějaké pedagog. minimum ) byl zrušen , a jediné, co na tom ona získala, byla možnost levné odkupu šicích strojů (overlock ) vyšší třídy personálem.
 libik 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 10:17:38)
Rigel, já nevím, jestli v době, kdy je trh přesycen dostupnými hadry od nejnižší k dobré kvalitě, má smysl se vyučit švadlenou.~d~
 Rigel 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 10:23:32)
Libik, asi nemá. Jsme zvyklí už chodit v levných, často nepadnoucích šatech. Možná ale v té době zahynuly i jiné učňáky, než ten švadlenový.
 Monty 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 9:47:03)
Juliett,
tak ona je ta snaha po "vzdělání, umožňujícím teplé místo v kanceláři" pochopitelná v kontextu doby, kdy vznikla. Ještě generace našich babiček zažila fakt nepříjemnou dřinu, a to nejen v práci, ale i v domácnosti. Takže jim přišla perspektiva "překládání papírů" jako super věc a v té první generaci to určitě super věc byla.
Ve 21. století se všemi jeho vymoženostmi, kdy už se doma předře málokdo a dokonce i v tom zemědělství, kde je trvale nejvyšší podíl "těžké práce", se mohutně a efektivně mechanizuje, lidi čím dál tím častěji zjišťují, že je to "teplé místo v kanceláři" vlastně příšerný opruz, který je nenaplňuje ničím, natož pak nějakou "radostí".
 Rigel 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 10:10:32)
no, co tak mluvím s našimi řemeslníky - instalatéry nebo elektrikáři, tak je jejich běžná práce taky nenaplňuje nějakou radostí :-) a pocitem naplnění. Prostě práce. Každý řemeslník není umělecký kovář.
I ten náš elektrikář ve firmě už nemá sebou podržtašku, který by mu sekal zeď ( a zapravoval pak po něm )
 libik 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 10:15:56)
Dobře Monty, ale jak tedy řešit nedostatek pomocných dělníků?
 monam 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 12:16:16)
Učiliště vždycky byly plné problémových žáků. tedy už v době, kdy jsem na střední šla já, více než 30 let zpátky.
 1kulička 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 8:54:17)
Silvie, a jsi si jistá, že kdyby syn dál studoval a u toho měl nějakou tu brigádu z oboru, že by neměl ještě na lepší plat a pozici? Samozřejmě, co je lepší je relativní, ale argument, že máš 2 VŠ a 20 let praxe ještě nic neznamená. To můžeš mít klidně plat 200 tisíc nebo taky 40 tisíc.
Já mám jen jednu VŠ a můj plat by nikdo žádnému středoškolákovi, ani nastupujícímu VŠ nenabídnul.
Jinak samozřejmě nemám vůbec nic proti šikovným řemeslníkům, naopak to obdivuju. Ale pomocný dělník ani číšník není nic atraktivního pro nikoho. Jako jsou podniky, kde číšník je elegantní a nepřetížený zaměstnanec, ale že by byl nějak dobře placen, tomu nevěřím. Navíc je po nich poptávka zřejmě proto, že hodně hospod zavřelo nebo aspoň snížili stavy a teď znovu otvírá
 Monty 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 8:58:44)
"Já mám jen jednu VŠ a můj plat by nikdo žádnému středoškolákovi, ani nastupujícímu VŠ nenabídnul."

Kuličko,
pokud si pamatuju, cos o svém platu psala, tak nabídnul, ale jen v omezeném počtu oborů. Obvykle "specializované IT".
 Monika 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(14.9.2021 21:41:39)
Tak i řidič náklaďáku, svářeč nebo kuchař potřebují pro výkon práce určité vzdělání. Vzdělání není jen vysokoškolské, i vyučený člověk je vzdělaný v určitém oboru. A ti opravdu nevzdělaní často nejsou schopni fungovat ani jako pomocní dělníci, i kdyby to třeba chtěli zkusit ...
 Košík_růží 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(14.9.2021 21:47:49)
To je těžký. U nás si třeba mladý kluk, veterinář, otevřel dílnu a dělá stoly na stolní tenis. Veterinařinu po několika špatných zkušenostech pověsil na hřebík a vrátit se k tomu nechce. Vietnamská holčina, takto absolventka VŠE, provozuje prodejnu domácích potřeb, neb zjistila, že si vydělá víc, než jako zaměstnanec s VŠE. No, a lidi, co nemají žádné vzdělání, zase moc nemají potřebu pracovat, mají dojem, že do konce života budou dostávat slušné dávky.
 Rodinová 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(14.9.2021 21:57:57)
Dobry tema postaveny na otazce Co to je dobry vzdelani…
 libik 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(14.9.2021 22:08:26)
Tak povede to k tomu, že pomocní dělníci budou mít dobré ohodnocení, v mládí si tak může i vysoce vzdělaný odborník něco našetřit, nemusí jezdit na jabka na Nový Zéland.

Asi je dobře, že to, co lidi něchtějí dělat "jen tak pro zábavu", se zaplatí, ne?

Pomocný dělník bez vzdělání po 50 let kariery je vyřízenej. Ve vzdělané společnosti se nám tam protočí za slušné prachy silná mládež.



 kosatka2 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(14.9.2021 22:11:43)
Tak kuchaři a číšníci jsou jasní, v covidové době je to nejisté povolání. V Praze obvykle číšníci a servírky bývají studenti - brigádníci, sama jsem to dělala.
Ohledně různých dělníků vím ze zemědělského kraje, že se s nimi dost vyj.bává, takže to dělají hlavně cizinci. Dostanou jen základní mzdu a něco k tomu na ruku, dřou dvanáctky.
Já dlouhodobě nezaměstnanou znám jen jednu osobu (vyučena). Nepracuje, protože se jí nechce, a je dost sociálně nezdatná.
Tady v Praze je s některejma učňákama problém, že je to hlavně sociální rozdíl. Tam kde bydlím je učňák i gympl a přesně na dětech poznám, kde budou vystupovat, podle oblečení, stylu mluvy, obezity...
Řekla bych, že v Praze je furt poptávka po zdravotnících i sociálních pracovnících, řemeslníků by bylo třeba několik vlaků.
 libik 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(14.9.2021 22:13:40)
Ty podle obezity poznáš kdo je chytrý a vzdělaný?~:-D
 kosatka2 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(14.9.2021 22:17:45)
Tak ono to chce číst celej odstavec, ne vytrhávat jednotlivosti z kontextu, že...
 libik 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(14.9.2021 22:22:47)
Kosatko, já moc MHD nejezdím, nicméně když vyrazím a je někde převaha mládeže, tak dle mluvy a oblečení bych řekla, že je to prašť jako uhoď.

Moje dcera je nově na střední, zřizovatelem je církev, ve třídě samej skautík. Dneska jsem se podivila nad tím, v čem jde do školy a byla jsem ujištěna, že kdybych viděla kolegy, tak ji pochválím, jak střídmě a nenápadně vypadá.:-)
 kosatka2 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(14.9.2021 22:23:58)
A jestli bych směla přiložit ještě jedno polínko mimo téma, bydlela jsem na rozhraní panelového sídliště a domků. Taky jsem přesně poznala, kdo z tramvaje půjde doleva a kdo doprava. Podle shrbenosti a zavazadel (tašek, igelitek). Pomohly i detaily - náušice, účes.
(Jo a bydlela jsem na tom sídlišti a taky shrbená tahala tašky.)
 libik 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(14.9.2021 22:18:09)
Pevalo, můj syn je cvalda, proto von se nestal inžinýrem~t~
 Alena 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(14.9.2021 22:34:22)
"Proč vzdělaní absolventi mají problém najít práci a firmy si zoufají nad nedostatkem pomocných dělníků?" Ale takto realita nevypada. Z nekolika inzeratu nelze vyvodit, ze mezi pomocnymi delniky (tedy osobami, kde se ocekava zakladni vzdelani) je mene nezamestnanych nez mezi dejme tomu vysokoskolaky, je to naopak.

"Zcela jednoznačně se ukazuje, že míra
nezaměstnanosti je významně závislá na stupni dosaženého vzdělání, čím vyšší je míra dosaženého vzdělání, tím nižší je míra nezaměstnanosti."
https://www.czso.cz/documents/10180/23203246/analyza_vzdelani.pdf/885d8a85-75a6-4c5b-961e-787aea2eb39e?version=1.0
 Černá kronika 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(14.9.2021 22:35:51)
Za mě (80.léta) šla větší půlka dětí ze základky na učňák. A že na některý obory nesměly být trojky nebo maximálně jedna, dvě. Např. na prodavačku ve zlatnictví, na kadeřnici. Obor "prodavačka" byl určený pro různý odvětví. Ty holky, co se vyučily prodavačkou o tom svým oboru, o tom prodeji něco věděly. Dneska prodává kdekdo. Existuje dneska vůbec obor "prodavačka"? Řekla bych, že ty moje vrstevnice, co se teknkrát šly vyučit, by se vyrovnaly současným maturantům. Vidím ve svým okolí, jak ti/ty, co na základce bojovali se čtyřkama, šli na střední školu, odmaturovaly na druhý, třetí pokud, tak jasně, jsou i soukromý školy.... Následně šli na VŠ a oni jí udělali. Dělali jí dlouho, ale mají jí. Má takový vzdělání vůbec cenu? Má příbuzná dělala bakaláře neuvěřitelných 8 let. Spolužačka mojí dcery dělala bakaláře 5 let a maturitu měla na třetí pokus. Synovo spolužák odmaturoval taky na třetí pokud a nyní pátým rokem studuje bakaláře a prý to letos dá... Co si myslím o vzdělání? Dneska je to fraška.
 Alena 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(14.9.2021 22:44:18)
"Za mě (80.léta) šla větší půlka dětí ze základky na učňák" Take jsme zili v zaostalem na prumysl zamerenem statu, kde bylo "zapotrebi" vice horniku nez maturantu. Dneska je skladba pracovnich mist naprosto jina, vetsina lidi pracuje ve sluzbach, pracuje s technologiemi, ke kterym vzdelani potrebuje, to nejde srovnavat, jsou to jine svety. Vyssi vzdelani je pro spolecnost vzdy dobre, uz jenom proto, ze vsichni jsme volici.
 Černá kronika 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(14.9.2021 22:52:09)
Přepokládala bych, že se poměrně s dobou bude měnit i úroveň učňovských škol, že zařadí nový technologie, nový postupy a já nevím, co všechno. A určitě to tak nějak bude, ty školy těžko mohly zůstat na úrovni 80. let. Přesto tam jde minimum děti.
 magrata1 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 8:10:59)
Studuji VŠ, dcera taky, o školství se dlouhodobě zajímám. Neznám nikoho, kdo by studoval Bc. déle než 4 roky, pokud mu studium nezkomplikuje zdravotní stav, těhotenství, práce na plný úvazek, takže škola je na vedlejší koleji. Většinou pátý rok si platí ti, kteří třeba pozdě podali žádost o přerušení studia, protože byli v zahraničí. Mám takovou kamarádku, která navazující Mgr. studium dělala 4 roky právě z toho důvodu. Nestihla včas přerušit a zapsat se zpět šla o měsíc později, takže jí neuznali předměty, které měla hotové a musela vše studovat znovu.
Jestli ve vašem kraji se to rojí takovými lidmi, jsem ráda, že žiju na Slovácku, kde by 99,9% rodičů takové dítě koplo do zadku tak, že by se zastavilo až u výrobní linky.
To, že někdo maturuje na 3. pokus může mít mnoho jiných důvodů než inteligence. Pubertální blbnutí, problém s cizím jazykem, takže státní maturitu nedá, přitom z matiky měl jedničku...
 Černá kronika 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 14:28:57)
Hele, snadno. Ta má příbuzná neudělala závěrečky na jednom bakaláři, tak začala studovat úplně jiný obor a ten dělala 5 let. Druhá je spolužácka mé dcery, studovala na bakaláře 5 let, maturovala na druhý pokus, poprvé neudělala češtinu. Synovo spolužák odmaturoval napotřetí a nyní studuje VŠ, vypadá to, že letos bakaláře dokončí, studuje 4. rokem. Aby to nedělalo dojem, že jsem proti vzdělání... Jen si myslím, že by měla být jistá soudnost, což často není. Ale to jde zase ruku v ruce s dalšími vlivy.
 Len 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 8:34:35)
Hm, na kolikaty pokus jsi odmaturovala ty?
 Černá kronika 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 14:21:41)
proč se ptáš?
 sally 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(14.9.2021 23:59:26)
společnost potřebuje lidi s kvalitním vzděláním. Nikoliv vysokým, dlouhým, obecným atd... Např. žhavé obory (typu počítače) jsou ze školy úplně mimo - než se něco dostane do skript a než ten student projde studiem, tak jsou zcela zastaralé znalosti a věci. Tj. absolutně na pikaču. To středoškolák, který "si" doma programuje nebo dělá něco takového, je mnohem užitečnější, než někdo, kdo si odseděl x let někde na škole.
 Kopřiva Dvoudomá 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 7:50:06)
Sally, šmarja, ten vysokoškolák SI taky programuje. Jakož i ti, co ho učí. Myslíš, že na VŠ půdu novinky neproniknou, protože jsou všichni vytížení starýma skriptama, jo? Tam ty novinky naopak vznikaj.
 Půlka psa 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 8:06:04)
Přesně to jsem chtěla napsat. Je to můj obor jak z hlediska studia, tak z hlediska praxe, takže to vím. Na programátorské předměty žádná tištěná skripta nejsou a jdou tam ti lidi, co si na střední programovali a učí je taky ti lidi, co na střední programovali a všichni to dělají i nadále. Na vysoké teda samozřejmě už za mzdu a neprogramují si jen tak pro radost jak na střední, ale jsou to většinou ti stejní lidé.

Ne, že by ta vysoká byla úplně nutná, on se programátor chytne i bez ní, ale určitě tam nezakrní, aby byl potom úplně nepoužitelnej. Z vlastní zkušenosti můžu mluvit jen za dvě školy, ale obě měly a dodnes mají výborné technologické zázemí, propojenost s praxí a do pracovního života použitelné absolventy.
 K_at 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 5:38:18)
Tizi, myslím, že je to jednoduché - jednak "společnost" potřebuje vzdělané - myšleno asi jako stát, ČR. Prostě obecně státu se daří lépe, když má vysoké procento lidí s přehledem, schopností analyzovat informace, atd. To nebude souviset asi přímo s prací. No a pracovní trh - ty ne (úplně) kvalifikované, nebo poptávané pozice budou narážet často na zoufalé platové podmínky, a taky na kovidem ovlivněný příjezd dělníků z jiných zemí. Gastronomie je v háji, protože se lidí logicky bojí pracovat někde, kde nemají jistotu.
 Ruth 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 6:41:09)
Vím, že je to běžně používaná fráze, ale ... ""firmy si zoufají nad nedostatkem pomocných dělníků""... jak za ex režimu.
Představím si manažera, jak lomí rukama. Za nadprůměrný plat.
Nesehnals zaměstnance? Tak tu firmu zavři, přestěhuj nebo víš co? Vypadni. Uvidíme, zda tvůj nástupce bude stejně pasivní.""Nejsou lidi. To ONI.a pod.""
 breburda71 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 7:24:27)
Je málo dětí a hodně středních škol..Můj strejda (je to teda už dávno) na konci osmé třídy musel "odmaturovat" před komisí z lidu, pak s jednou trojkou už to moc na střední školu nebylo, tak šel na autoklempíře, měli docela drsnou matiku, deskriptivní geometrii, museli vyrábět různé tvary z plechu, museli si umět vypočítat spotřebu plechu (tj. obsah pláště) a spoustu dalšího..
Dneska jdou na učnák děti, co se nedostanou na žádnou, ani soukromou střední ( známých kluk se dostal s pětkou z matiky v pololetí devítky), což je minimum..
Remeslník musí umět spoustu věcí, když to má k něčemu vypadat, kdyžto na pásovou výrobu stačí asi kdekdo, tam toho moc vymejšlet nemusíš..
 Vítr z hor 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 7:38:55)
Naopak se nyni na stredni skoly snazi dostat nejsilnejsi rocniky, takze mozna dojde na slova tech, kteri by si prali vice ucnu. Nabo naopak - deti budou nastupovat na vysnene skoly pozdeji, mezitim budou cekat na tech, kam se jim podarilo dostat a zvysi tak konkurenci pro pristi roky.

Ve chvili, kdy je uroven ucnovskych oboru nizka a malokdo by chtel nechat svoje deti ve spolecnosti tamnich ucnu dele nez 5 minut, tak proste nezafunguje nacpat je tam pod tlakem ruseni dalsich skol.
 breburda71 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 7:45:41)
Větře, v Praze a okolí asi jo, tady zatím ředitelé škol obvolávají děti, co skončily v přijímasčkách úplně na chvostu a spíš se o ně "perou"..
A samozřejmě souhlasím s tím, že učnáky jsou fakt příšerný, to je ale důsledek toho nadbytku středních škol a snahy mít za každou cenu maturitu
( já jsem v roce 1989 maturovala z integrálů a derivací, moje sestřenice o 6 let později si vytáhla u maturity bramboračku, na rodinné škole)..
 Vítr z hor 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 7:51:30)
Breb, ale to je prave problem naseho skolstvi, ktere pomalu ale jiste speje k vytvareni ghet.
Sikovne dite z Prahy se horko tezko dostava na maturitni obor (a co teprv prijde za rok), zatimco na nekterych periferiich berou na studia vsechny.
Problem zacina uz na zakladkach, ktere maji zejmena v regionech desive ruznorodou uroven a fakt zalezi na tom, kde dite bydli.
 Monty 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 8:44:20)
"Problém našeho školství" je především v tom, že je ve všem o několik desetiletí pozadu a základní VŠEOBECNÉ, POVINNÉ vzdělávání neplní svou funkci - když si odmyslím zlomek těch, kteří jsou zjevně duševně choří, pak všichni ti dnešní kazatelé "grafenu", "čipů ve vakcínách", "plánované genocidy", "škodlivé chemie" apod. museli projít základní školou a očividně to na nich nezanechalo žádné stopy. Kromě toho, že umí (strašlivým pravopisem) psát a možná sčítat a odčítat do stovky.

Devalvace vzdělání neznamená, že má mnoho lidí nějaký typ/stupeň vzdělání, ale to, že k získání takového vzdělání je potřeba stále méně a méně reálných schopností/dovedností.
Jasně, že v roce 2021 není potřeba u maturity překládat antické texty z/do latiny a řečtiny, v tomhle je opravdu "doba jinde", ale ne zas natolik jinde, aby státní maturita z cizího jazyka byla na úrovni 9. třídy ZŠ. ~d~
 Rigel 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 10:21:51)
bojím se, že dostanu velkou sodu, ale nemá vliv i to, co je část populace schopná vstřebat za vědomosti ? zvnitřnit si to jako běžnou věc. Ne jako akademický pojem . Vím, že je to něco , o čem se obtížně píše , či diskutuje. Zároveň vidím v praxi - v naší firmě, kolik lidí má těžko překonatelné potíže s procenty ( asi si nedokážou představit "co je za tím " ? ) Jedná se o lidi vyučené a ve svém oboru fachmany ( elektrikáře, truhláře ), a i lidi s maturitou ( obchodní škola, rodinná škola )
 Monty 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 11:01:52)
Rigel,
otázka je, do jaké míry je to jejich vlastní limit a do jaké "zásluha" školskýho systému. Když už jsme u těch procent, jsi si jistá, že se ve škole dostatečně prezentuje fakt, že 50 % je totéž, co 1/2? Myslím tím základní školu. Protože přesně na to jsem narazila během školní docházky vlastního dítěte. A podruhé před PZ na střední, kdy příklady s procenty dělaly problém i manželovi, který prošel úspěšně i VŠ matikou a nemyslím si, že by to pro něj měl být nezvládnutelný oříšek. ~;)
 Konzerva 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 11:09:51)
Monty,

já až po střední škole přišla na to, že zlomek je totéž co dělení, takže 1/2 (neumím to napsat pod sebe) je totéž jako 1:2. ~q~
 Monty 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 11:18:31)
Konzervo,
jo, přesně takové věci mám na mysli.
Matematika se prostě na školách učí blbě. A když už někdo přijde s nějakou inovací typu Hejný, tak to zase není univerzálně použitelný pro všechny žáky a vyhovuje to zase jen poměrně úzké skupině.
U nás pořád platí "proč to dělat jednoduše, když to jde dělat složitě" a především úplně odtrženě od praxe. Na jedný straně vychází RVP z toho, že prvostupňový dítě má problém s rozpoznáním domácích zvířat, na druhý se od nich očekává speciální typ matematickýho myšlení, který je k určitému propojení úkonů dovede "samovolně". Ovšem pozor, to samovolné propojení je pořád ještě od mnoha učitelů postihováno horší známkou, protože "postup".
Nedivím se, že je matematika nejméně oblíbený předmět. Mně taky ve škole bavila přesně jen do chvíle, kdy moje "samostatný myšlení" vedoucí ke správnému výsledku bylo oceněno trojkou a červeně psanou poznámkou "Postup!!!" přes půl stránky. ~;)
 libik 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 11:23:39)
Monty, sorry jako, mně učil matiku na zš na vsi "obchodní příručí" dobrého kádrového profilu, smrděl a strašně slintal. Nebylo mu rozumět,

Já vím, že mám obor asociující zaujetí čísly, ale není tomu tak, dodnes se místy cítím spíše zpěvákem než matematikem~:-D

Prostě,kdo nepochopí základní věci dejme tomu do 15 let, tak ho může učit Jan Ámos osobně, ale kde nic není ani smrt nebere~;)
 Monty 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 11:29:03)
Libiku,
v tomhle fakt nesouhlasím, praxe říká něco jiného.
Zvlášť když je to "přijití na to" dost často ve škole trestáno. ~;)
 libik 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 11:37:46)
Monty , ale i hodně zaplevelená mysl školáčka se zeptá sebe sama "sakra, co je to ten zlomek (procento) a dopracuje se k tomu. A pokud ne, tak to se bere někdy 3.4. třída poprvé a je tu maminka nebo tatínek (někdy dokonce oba)

Že byla taková náhodná konstelace rodinných příslušníků, kterým to ani po maturitě nedocvaklo, takže to neumí potomkovi ukázat, se mi nechce věřit.~d~
 Konzerva 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 11:41:19)
Libik,

ale někdy důvod nad tím přemýšlet. Ve škole jsme brali zlomky, tak jsem to počítala tak, jak mi řekli. Šlo mi to, tak nebyl důvod, proč bych nad tím měla nějak dumat nebo proč by o tom se mnou měli rodiče diskutovat.
 libik 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 11:45:48)
Prosim tě , Konzervo a jak vás učili zlomky (procenta)?
 Konzerva 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 11:51:44)
Nevím na co přesně se ptáš. Už si to moc nepamatuju. Ale asi v tom smyslu, že 1/2 je jedna polovina, 1/3 je jedna třetina, 2/4 jsou dvě čtvrtiny a vybarvovali jsme u toho kolečka nebo čtverečky.

Procenta podobně. Ale my jsme museli počítat přes vzoreček č=z.p. Ne přes procento. Takže když jsme počítali, kolik % je 38 ze 459, tak jsme museli jet přes vzoreček a rovnici, ne že si spočítám procento tím to vydělím.

V těch postupech, které jsme počítali, se prostě dělení nepoužívalo. A když byl nějaký příklad, tak bylo jasné, jestli se to má počítat přes procenta nebo zlomky nebo dělit - podle toho, co se zrovna probíralo.
 libik 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 12:03:23)
Konzervo , museli jste si minimálně říct, že jedna polovina z celku. A jelikož jsi asi znala z běžného života termín půlka, pokládám za raritní, že ti nedošlo, co je zlomek až do 20 let.

Jinak tedy, co čím dělíš?
Já bych spíš na tvůj úvod navázala, že to tím násobíš~;)
 Konzerva 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 12:14:51)
Libik,

to všechno jsem věděla ale odděleně. Jak jsem psala. ve škole to bylo tak, že podle toho, co jsme se zrovna učili, jsem věděla, jak to mám počítat.

až když jsem začala mít potřebu počítat něco v praxi, tak jsem se musela zamyslet nad tím, jaké jsou možnosti.

Když si počítám úrok, nebudu ho počítat ve zlomkách ale v procentech.

Když jsme počítali podíl na dědictví, počítali jsme podíly ve zlomcích a ne v procentech.

 Rigel 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 12:15:18)
ale ten vzoreček se právě váže k těm procentům, ne ? č=z.p
 Lída+4 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 16:01:56)
Konzervo, "museli jsme počítat přes vzoreček" považuju za totální zvěrstvo ze strany učitele. To je přesně ta sorta, co učí předpřipravený postupy, ale ne už myšlení. Pak z toho vycházejí děti, co prostě čísla ze zadání náhodně naflákají do libovolně vybranýho vzorečku, a vůbec se nezamyslí nad tím, co vlastně počítají a jestli výsledek dává smysl.
 Konzerva 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 16:06:28)
Ten vzoreček je dobrej jenom když potřebuju vypočíst právě tu část. Když potřebuju spočítat procenta nebo základ, je to jednodušší přes jedno procento. Nemám nic proti tomu vzorečku, někomu to třeba půjde líp s tím, ale mělo by se učit všechno, a pak už to nechat na každém, co mu líp vyhovuje. Ale my jeli jen vzoreček. Přes jedno procento mě to naučila máma, když jsem jednou měla něco spočítat z praxe a já si do rovnice přehazovala ten vzoreček a tak ona teprve zjistila, jak blbě to počítám.

Stejně tak do dneška neumím trojčlenku, protože my se jí vůbec neučili. a málo kdo mi to věří. Pouze moji spolužáci. ~:-D
 Monty 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 11:42:44)
Libiku,
já kupodivu procenta ovládám, nemusíš mít obavy, že bylo dítko zmateno jak kamzík na rovině. ~;)
Snažila jsem se jen na jednom příkladu z mnoha ukázat, že určitá "praktická matematická propojení" se ve školách často neučí vůbec, byť je to poměrně triviální záležitost a ničemu/nikomu by to neuškodilo, toť vše.
 kosatka2 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 11:56:56)
Libik, moje dítě se učilo zlomky až na jaře koncem 5. třídy stylem pizza. Procenta zatím vůbec nedělali. Měla jsem tu čest to dítě doučovat a naslouchat on-line výuce. Zatím pouze dělali zhruba nějaké jednoduché rozlišování větší/menší, jednoduché sčítání, odčítání a 5/100 = 0,05. Dětem se hodně plete čitatel, jmenovatel a co s tím. Moje dítě netušilo, že 1/2=0,5. Ani po nich nikdo nechtěl psát zlomek v základním tvaru. Jenom jim to předhodili, nějaké písemné procvičování neprobíhalo.
 Rigel 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 12:13:28)
takže děti netuší, že 0,5 je polovina něčeho ? to mi připadá jako scifi. teda jako děti, které už to ve škole berou, nemyslím žáky první třídy. Takhle to vypadá, že našrotí nějaké věci bez porozumění, nebo představy, co to vlastně znamená. Možná to dáváte za vinu současnému vzdělávácímu systému, ale je fakt horší, než ten, který jsme absolvovali my, kdy bylo ve třídě 40 dětí ? Potom je to všechno špatně ( nebo systém nepočítá s většinou, která si tu představu prostě neudělá )
 Konzerva 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 12:16:59)
rigel, že je 0,5 polovina, to možná tuší. Ale tipuju, že netuší, že 0,3 je zhruba třetina. A že 1/3 je to samé co 1:3.
 Konzerva 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 12:19:26)
Reklama: půjčíte si 10 švestek a jedenáct vrátíte. půjčka musí být jednoduchá.

Kolik lidí/děti si uvědomí, že to znamená, že půjčka má 10% úrok?
 Alena 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 12:15:41)
"Jenom jim to předhodili, nějaké písemné procvičování neprobíhalo." Tak na prvnim stupni si na pizze ukazuji co znamena, kdyz se rekne tretina, polovina, sedmina. Meli by ovladat co je to o ctvrtinu vic, o polovinu mene. Operace se zlomky (a po nich i procenta) se uci standardne v sedmicce.
 kosatka2 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 12:25:39)
Aleno, já reagovala na to, že Libik píše, že se zlomky učí 3., 4. třída.

Osobně jsem taky ve škole prozřela u kalkulačky, že lomítko je vlastně děleno, a proč nám to sakra neřekli rovnou.
 libik 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 12:29:52)
Já teda nevím, ale my jsme do zblbnutí vyjadřovali procenta ve zlomcích a naopak.

Pravdou je, že dnešní omladina v konsensu s místními revolučními názory neumí ani malou násobilku, takže ono to dneska trochu trvá vypočítat, že~:-D
 Monika 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 12:36:33)
Libiku, tak ono když víš, co a jak chceš počítat, tak jde při neznalosti malé násobilky použít kalkulačku. Ale je třeba vědět, v jakém pořadí mačkat jaká tlačítka ~:-D
Neznalost faktu, že 1/2 je to samé jako 50% nebo 3/5 je stejné jako 3:5 mně tedy u někoho, kdo má maturitu (byť možná ne z matematiky) taky překvapuje. Ale u dětí nikoliv, moje dcera je podobný typ - naučí se postup dle paní učitelky (která byla rovněž typ, který učí postupy, nikoliv principy) a ten aplikuje, aniž by se zamyslela, k čemu taková operace může být dobrá a co znamená ... Jenom jsem si myslela, že pokud by jí některé souvislosti nedocvakly ani do devítky, tak že se nemůže dostat na SŠ s maturitou ~:-D
 libik 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 11:20:06)
Jakže?????????????~8~

No tak ale to ti gratuluji, podle mého to nemuselo přijít vůbec~:-D

Jako není to proti tobě, Konzervo, ale je to neuvěřitelné~d~
 Konzerva 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 11:26:00)
Libik - a to mám gymnázium, takže matematiku na úrovni "vyšší dívčí". ~:-D

Ale jak píše Monty, spoustu věcí jsem ze školy neměla propojený. Prostě dělení zvlášť, zlomky zvlášť. Až praxe mě naučila vrátit se k základům a některý věci si propojit.
 Rigel 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 12:09:35)
no a právě to, co tu zmiňuješ, a i jiní ( že jako 50% je půlka atd. ) , věci, které mi vždy od mala připadaly jako jasné, nebo přirovnat si zlomek k dělení atd... věci, které jsem dlouho pokládala za samozřejmé. až v "praxi" firmy ( ne korporátu, ale české firmy, s českými řemeslníky, reálným produktem, majiteli, kteří se vypracovali z těch vyučených řemeslníků - a to sebou nese spoustu problémů v přístupu k daním a účetnictví ,a k těm věcem "vyšším " :-) jsem viděla, že samozřejmostí nejsou ani procenta pro lidi s maturitou , i když ta maturita nebyla z gymnázia. To mě vedlo k představě, že to není úplně samozřejmé , porozumění těmhle věcem, které mi připadají triviální. Nechci se tím vyvyšovat, jen uvažuju o tom, jaká je skutečná siutace v tom zvládnutí ne až tak moc abstraktních věcí, v tom vzdělání. Trend je mít bakaláře, maturita jakoby už neznamenala nic, ale lidé jsou pořád stejní. Budou to tedy v brzkém čase bakaláři, s promocí :-) kteří nebudou moc přirozeně chápat procenta , neřeknu-li více? Takové vzdělání je pak hodně jen formální věc ( aby naše země měla hodně vysokoškoláků )
 Monty 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 12:16:14)
Rigel,
ale ona už to svým způsobem je formální věc už dneska. Všimni si, kolik soukromých VŠ používá jako lákadlo pro studenty "u nás není matematika". ~;) Protože ta špatná výuka matematiky nese dlouhodobě trpký ovoce, o kterém tu už "dobrou čtvrthodinu" hovoříme. Jsem ten poslední člověk na světě, co by dehonestoval humanitní vzdělání, ale vzhledem k tomu, že jsem se měla osobně tu čest seznámit s úrovní některých soukromých škol a jejich absolventů (a bohužel i některých státních, byť tam jde o jiné obory než humanitní), nemám až tak úplně dojem, že by zrovna tohle bylo nějak zvlášť "společensky přínosné".
 Rigel 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 12:22:45)
no, chápu, že lidi neláká matematika. U ní a ( též neoblíbené fyziky ) se musí trošku víc přemýšlet ? je tohle tím problémem ? Taky kdy mě vzali na jaderku ( jsem studovala vše ) tak jsem nakonec zůstala tam kde jsem byla :-) s obavou, že bych tamní matiku nezvládla.
ale tady jde o takovou matematiku základnější úrovně. Jestli to tedy tolika lidem dělá problémy ( procenta a zlomky ) , což jsem kdysi netušila, tak snaha o vyšší vzdělání naráží na nějakou všeobecnou schopnost to pojmout, a pak nevím, jak dál. Produkovat maturanty a bakaláře bez tohodle porozumění mi připadá, že je spíš hra na něco. Znovu opakuji, že se tím nechci nijak povyšovat, sama mám zase jiné problémy než zlomky ?.ú
Jen že téma je věnované vzdělání ( touze společnosti mít víc a víc více akademicky vzdělaných lidí , že to snižuje nezaměstnanost ) ale schopnost těch lidí " pobrat " takové ne tak těžké věci jakoby zůstala stejná ?
 kosatka2 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 12:30:09)
Rigel, my na VŠ měli logiku a statistiku a přišlo mi to mnohem užitečnější a praktičtější, než ty předmaturitní integrály.
 Rigel 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 13:01:24)
integrály , to už vůbec neřeším :-) statistika je dobrá, škoda, že je často až na vš a jen na některé ( u nás bývala i na gymplu ), takže lidi neznají žádnou jinou charakteristiku střední hodnoty než průměr. Takže po mediánu nebo modusu mezd se moc nikdo nepídí, například.
 monam 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 12:31:16)
Zrovna včera jsem zjistila, že moje dítě (8. třída) vůbec netuší, že 1cm = 1/100 metru. Prostě se s tím ještě nesetkala. Vzhledem ke covidu se ani moc nedivím.
 Monika 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 12:38:48)
Monam, tak s centimetrem jako setinou metru se dcera stoprocentně setkala už na 1. stupni. Jenom to na ní asi nezanechalo stopy až do současnost ~;)
 Rigel 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 12:50:32)
"Zrovna včera jsem zjistila, že moje dítě (8. třída) vůbec netuší, že 1cm = 1/100 metru. Prostě se s tím ještě nesetkala. Vzhledem ke covidu se ani moc nedivím."
no a je tedy chyba ve školském systému, nebo i v reálném životě ( nikdy neviděla "centimetr" - krejčovskou míru ? nebo nezjistila, že těch centimetrů, co jsou na pravítku, je 100 do jednoho metru ? kdy se vlastně učí převody jednotek


 monam 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 12:59:03)
Rigel, asi jsem se špatně vyjádřila. Ona ví, že metr má 100 cm. Umí napsat, že 1 cm je 0,01 m. Ale neví, že je to jedna setina. Neumí to napsat zlomkem. Neodvodí zlomek z desetinného čísla. Prostě souvislosti jdou úplně mimo ní. Loni neměli vůbec fyziku, jen párkrát online, matikářka nestíhá některé věci suplovat a navíc i matiky měli za covidu o hodinu méně. Děsí mě to, protože za rok přjímačky.
 Rigel 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 13:03:00)
aha, nevidí prostě, co je za tím 0,01 m. To právě myslím, že to může mít docela dost lidí. Nebo v jiném vyjádření.
 Monika 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 13:29:44)
Monam, ale přeci 0,01 se přímo čte jako "jedna setina" - tam snad tu souvislost ani není třeba hledat?
 Alena 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 12:34:17)
" Jestli to tedy tolika lidem dělá problémy ( procenta a zlomky ) , což jsem kdysi netušila, tak snaha o vyšší vzdělání naráží na nějakou všeobecnou schopnost to pojmout, a pak nevím, jak dál" Ale tady ti bylo nastineno - a ja jsem presvedcena, ze to tak prevazne je - ze matematika se vzdy neuci zpusobem, ktery by detem vyhovoval. Ktery by je vedl k premysleni. Casto se predava nejaky najety postup. Znam prvostupnove ucitelky, kterym dela problem nektere priklady z prijimacek pro pataky - jsou zalozene casto na logickem usudku a ne naucenych postupech a oni se - stejna jako rodice deti -jako deti ucily to druhe.
 Monty 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 12:40:48)
"Ale tady ti bylo nastineno - a ja jsem presvedcena, ze to tak prevazne je - ze matematika se vzdy neuci zpusobem, ktery by detem vyhovoval. Ktery by je vedl k premysleni. Casto se predava nejaky najety postup."

Aleno,
přesně tak. ~;)
 Monty 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 12:39:42)
Rigel,
když ona je to "taková hra na něco" i z jiných důvodů než je ten, že část populace (bez ohledu na dosažený stupeň vzdělání) má "problém s procenty".
Problém je i v tom, že máme obrovské rozdíly mezi regiony - a dokonce i v rámci regionů - a skrze ně značná část SŠ/VŠ vzdělaných, ať už na jakékoli škole, to vzdělání nikdy k ničemu nevyužije, protože v místě bydliště je max. pár místních úřadů a montovna.
Kdo umí něco, po čem je poptávka - typicky ten řemeslník - tomu může být úplně jedno, jak je nebo není vzdělanej, a když si riskne pracovat načerno, nemusí mít ani ten výuční list; veškerý školní i mimoškolní vzdělávání je jen na jeho rozhodnutí, jestli si chce rozšiřovat obzory nebo ne. O práci se bát nemusí.
Kdo nic takového neumí a není ani "přirozeně podnikavej", aby si nějakou díru na trhu našel, ani do ničeho zapálenej tak, že by mu nevadil legrační plat, tak je pro něj možná pohodlný něco vystudovat "pro titul", aby mohl do státní správy, jenže kdo bydlí ve Vyšných Vlkodlakách, ten kromě školství nemá ve státním sektoru moc šanci.
Nakonec ti lidé stejně dělají "něco jiného" a často jsou rádi, že vůbec nějakou práci mají.
 Konzerva 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 12:42:22)
Monty,
řemeslník, kterej je dobrej, nemusí mít formální vzdělání, ale určitě má znalosti. Určitě ví, jak převádět procenta na zlomky, počítat objemy, obsahy a obvody a to různých těles s úchylkami, převody jednotek, má prostorou představivost, určité základy fyziky nebo chemie.
 Rigel 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 12:47:44)
Tak tím si nejsem zdaleka jistá. Máme ve firmě mladé i starší řemeslníky, co jsou fakt výborní, ale když potřebují něco s procenty, tak jdou za mnou " ty máš ty školy :-)) " , ať už jde o objem při čerpací zkoušce ( kýblíky vody ), nebo objem akumulační nádrže, nebo objem bentonitu do válcového vrtu ( utěsnění kolem trubky ), nebo procento stoupání svahu. případně u letitých machrů elektrikářů procento slevy, nebo procento DPH. Fakt mi takhle z praxe připadá, že je jim to cizí, i když jsou jinak výkonní ( a sama si je pozvu domů na cokoliv ) . že neplatí takové to " dobrý řemeslník umí i to a to - procenta a objemy .
 Konzerva 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 12:50:09)
Rigel,

já myslela řemeslníka, kterej dělá sám na sebe.
 Rigel 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 12:51:22)
jakože elektrikář, který seká zdi a táhne dráty stejně jako ti naši, umí líp procenta ?
 Konzerva 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 13:06:21)
Pokud si umí všechno sám spočítat (nedělá mu to kámoš nebo manželka), tak ano.
 Rigel 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 13:09:24)
je to častá situace, že papíry dělá manželka. On si samo umí spočítat, kolik cca materiálu ( ostatně, vodiče , vypínače, svorky atd. asi nekupuje úplně přesně na kus či centimetr )
 Konzerva 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 13:15:57)
"On si samo umí spočítat, kolik cca materiálu "

Vidím vliv vedlejších diskuzí - "samo" - nebinární řemeslník ~b~
 Rigel 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 12:54:07)
Jinak teda jde o i majitele firmy, kteří jsou původem vyučení elektrikáři a truhláři :-) a dělají 30 let sami na sebe a mají majetky o kterých se mi ani nesní :-). přesto ty procenta nějak váznou, o objemech, površích a úhlech ani nemluvím.
 libik 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 15:24:14)
Rigel, tak to s tebou nesouhlasím.

Technická gramotnost řemeslníků je na vysoké úrovni, jinak by nepřežili nebo nevylezli z kriminálu, ony ty skřínky nesměj padat ze zdi, podlahy se propadat a elektřina zabíjet, připravovali jsme se loni s dcerou na přijímačky ve složení magistr humanitních oborů, účetní se středoškolským vzděláním(gymnázium) a elektrikář, hádej, kdo byl nejlepší v matematice :-)
 Rigel 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 16:00:37)
tak gratuluju nejlepšímu :-) ( hádám elektrikáři :-) , ale zrovna ti elektrikáři kolem mě mají dost problémy , s matikou. Přitom "jejich elektřina " nezabíjí, složité rozvaděče a frekvenční měniče jsou zapojovány,vůbec tomu nerozumím... schémátka se kreslí... už lééta,ale matika je slabší.
 kosatka2 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 13:00:16)
S řemeslníkama, co dělaj sami na sebe jsou někdy komplikace, že umí jednu věc a tu švihají furt dokola. Ale jakmile po nich chceš nějaký jiný materiál, něco míň běžnýho, nechtějí. "Já to dělám jenom takhle". Případně "beru materiál jen od týhle firmy". Nebo např. "sprchové kouty instaluji jen tyhle dva. Ten, nebo ten".

S firmou mi přišlo snadnější, že mám požadavek a oni pošlou někoho, kdo to umí, ne že mi bude řemeslník diktovat.
Cestou "řemeslník diktuje" se opravovala chalupa v rodině, aby se majitelé pražáci zalíbili na vsi, no jeden by brečel, když to pak vidí.
 libik 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 18:10:51)
Dobře Rigel, nebudu se tě ptát na to, kde a jak zkoušíš řemeslníky z matiky, ale podle mě člověk, co denně přepočítává zátěže čekoholiv a z kapsy mu ímrvére čouhá metr a kalkulačka, zhruba bude vědět, co je procento~d~
 Rigel 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 12:56:40)
no a tady nastupuje ta otázka tématu " Je vysoká vzdělanost žádoucí ? "
 Monty 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 13:16:37)
Rigel,
myslím, že nejvíce žádoucí je kvalitní a prakticky využitelný základní všeobecný vzdělání. Což nám citelně chybí.
Když to vztáhnu na nezaměstnanost, pokud je mi známo, tak na úrovni SŠ/VŠ je ten rozdíl zanedbatelný, nejhorší situace je u lidí právě se základním vzděláním. I když tam hraje roli víc faktorů jako je již uváděná lokalita a ochota části populace vůbec pracovat (zvlášť v situaci, kdy sociální dávky jsou často v součtu vyšší příjem než minimální mzda).
 Rigel 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 13:28:35)
základní všeobecný využitelný vzdělání . To nevím, jestli není spíš ideál. To "všeobecný" a "využitelný". To základní vzdělání moc kvalifikace do pracovního procesu asi nedodá ( ani není k tomu určený ? ) a za ty nekvalifikovaný práce je mzda většinou nízká, tedy nemotivující .
 Monty 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 13:38:21)
Rigel,
ono taky nejde o kvalifikaci. Je to přesně naopak. Jde o to, aby i ti nekvalifikovaní, co vypadnou ze systému vzdělávání po základce, neměli v hlavě buď čistou nulu nebo útržkovitý zbytný informace o mechorostech a lišejnících. Jasně, vždycky to NEJDE. Někdy fakt narazíš na naprostou neochotu. Ale většinou to aspoň trochu jde, resp. šlo, kdyby se chtělo.
 Půlka psa 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 13:46:15)
Myslím, že "všeobecný" by mohlo znamenat využitelný. A nejen to, ale dokonce mělo. Akorát to by se nesměly trávit roky základní školy řešením vedlejší věty příslovečné s přísudkem jmenným se sponou, ale něčím prakticky daleko použitelnějším.~5~

Prospělo by to těm, co nepůjdou studovat dál a těm, co se na tohle chtějí v budoucnu zaměřit, by to zcela jistě neublížilo, protože na vysoké to klidně můžou probírat co hrdlo ráčí.
 Monty 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 13:47:00)
"Akorát to by se nesměly trávit roky základní školy řešením vedlejší věty příslovečné s přísudkem jmenným se sponou, ale něčím prakticky daleko použitelnějším."

Půlko,
bingo. ~;)
 Půlka psa 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 13:53:04)
Když jsme si vyvolili, že tohle je to, co musí umět popelář s dokončenou základkou, tak se nesmíme divit, že pomalu neumí číst a psát. Nemyslím, že by neuměl písmenka, ale nerozumí a neformuluje. Ona to totiž není jeho chyba. I ty metry a centimetry by mohly být procvičenější, ale nejsou, protože kde na to vzít čas, když jsou tu ty extra důležité věci se sponou?
 kosatka2 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 14:06:49)
To mi připomíná mou kamarádku - doktorku u maturity z chemie. Měla našprtaný vzorečky, ale když se zeptali, kde okolo sebe, na stole, v místnosti vidí PVC, nevěděla. (a myslím, že dostala jedničku).

Roky se člověk šprtá názvosloví, a že se ředidlo nemá lít do kelímku od jogurtu se člověk naučí až vlastním omylem.
 Monty 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 14:10:16)
"...a že se ředidlo nemá lít do kelímku od jogurtu se člověk naučí až vlastním omylem."

Moje matka až někdy v 60 letech zjistila, že lít rozpálený olej z pánvičky do PET flašky není úplně funkční řešení.
Jinak tedy úspěšně odmaturovala na gymnáziu a tuším, že tehdy (rok 1968 nebo 1969) ještě i povinně z matematiky. ~;)
 kosatka2 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 14:15:15)
Tvoje matka má 1000 bodů za to, že nelije olej do odpadu.

Ale jaké by to byly krásné školní pokusy...
 77kraska 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 17:54:59)
MOnty, odkdy existuji PET flasky?

musim se podivat na google

ja jsem prvni pet flasku videla az nekdy v 80. letech....predtim jsem na vylety nosila kovovou cutoru

vlastne mozna byly pet flasky takove ty silne...
 77kraska 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 17:57:47)
tady pisou ze PET lahev byla patentovana v roce 1973

https://en.wikipedia.org/wiki/Polyethylene_terephthalate

 Monty 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 17:58:24)
Sedmi,
nevím, ale když bylo mojí mámě 60, tj. před 10 lety, tak už existovaly. ~;)
 77kraska 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 18:43:08)
pardon, ja to cetla jako v 60. letech....tedy v šedesátých letech

moje chyba
 libik 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 18:05:46)
Sedmi, dobře, ale i ten, kdo vidí petku poprvé ve 100 letech, možná pochopí, že je plastová, ne?
 Alena 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 18:10:20)
" ale i ten, kdo vidí petku poprvé ve 100 letech, možná pochopí, že je plastová, ne?" Coz jeste nemusi znamenat, ze vyhodnoti, ze tento plast zrovna nesnese vyssi teploty (kdyz muze mit zkusenost, ze jiny ano).
 libik 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 18:18:32)
Dobře, ale pochybuji, že šedesátiletá žena za svůj pěkný život byla zkušeností obeznámena pouze s plasty, které vydrží vysoké teploty. Takže pokud ji nenapadne prosté"je to z umělé hmoty", mohlo by ji napadnout "jestlipak je to z umělé hmoty, která vydrží vysoké teploty, aha, nevím, neleju"

Myslím si, že paní maminka Monty byla spíš myšlenkama jinde, Pelíšky určitě viděla:-)
 77kraska 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 18:47:20)
libik, ja osobne plasty nikdy neodhadnu a obcas nejaky znicim

jedna teta mi vykladala, jak dava do mikrovlnky i vanicky od Ramy...to bych jakzivo nedala, pred vlozenim do mikrovlnky peclive nadobu zkoumam

naopak nekolikrat jsem znicila plast vysokou teplotou cehosi....nektere plastove flasky zvladly horky napoj, jine nikoliv
 Konzerva 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 14:02:34)
Tak úplně bych gramatiku nezavrhovala, jistě to znáš:
Tvoje stará pila leží na schodech.
Tvoje stará pila, leží na schodech. ~b~

Ale mělo by vždy těm dětem (aspoň té většině, která je schopna to pochopit), jaké to má praktické důsledky, to, co se učí.
 Půlka psa 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 14:07:33)
Ovšem tohle je praktické použití v rámci strukturování textu. To je úplně jiná záležitost.
 Monty 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 14:07:39)
Konzervo,
používání interpunkce ovšem spadá pod pravopis, nikoli gramatiku.
 Konzerva 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 14:10:53)
Ale proč se tam ta čárka píše, to vyplývá z toho, jestli to dokážu rozdělit na dvě věty a mezi jakými větami se ta čárka píše.

A větný rozbor a slovní rozbor zas souvisí s gramatikou.
 Půlka psa 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 14:17:38)
V mnoha jazycích je dokázané, že znalost názvosloví z teorie gramatiky ve výsledku nevede k lepší schopnosti se písemně vyjadřovat po formální ani po obsahové stránce. Testovaly se výstupy dětí, co podrobnou teorii gramatiky buď měly nebo neměly. Děti, co ji neměly, se zabývaly mezitím také jazykem, ale z jiného úhlu podhledu (psaly třeba slohy). V češtině by to nejspíš dopadlo stejně.

Tyhle stará pila záležitosti jsou sice roztomilé, ale jednak tahle záměna moc často nehrozí, jednak je význam odvoditelný kontextu a hlavně není třeba znát názvosloví, aby člověk dokázal strukturovat text a oddělit věty interpunkcí.

Příkladem mohu být já. Rozumím významu obou těch vět se starou pilou, rozumím významu té čárky a nejspíš ji i správně napíši, ačkoliv dávno neumím pojmenovat druh souvětí, druh vedlejší věty a nejspíš ani některé slovní druhy. Obecně mnohdy píšu čárky blbě, ale rozumím, kde je to významotvorné. Názvosloví a rozbory vět k tomu nijak nepotřebuji. Jsou to totiž mimoběžné věci.
 Alena 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 7:55:25)
"A samozřejmě souhlasím s tím, že učnáky jsou fakt příšerný, to je ale důsledek toho nadbytku středních škol a snahy mít za každou cenu maturitu" Ne, to neni, je to dusledek toho, ze se stat na ucnovske skolstvi naprosto vykaslal.

" já jsem v roce 1989 maturovala z integrálů a derivací, moje sestřenice o 6 let později si vytáhla u maturity bramboračku, na rodinné škole).." To ale asi nebude stejny predmet, ze? Tuhle poznamku nechapu, nikdo prece nepomeruje maturitu z odbornosti z rodinne skoly s maturitou z matematiky.
 breburda71 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 8:01:30)
Aleno, nene, opravdu to není stejný předmět~:-D
Ale maturitu máme obě, zpětně nikdo nikdy nebude zjištovat z čeho..Jen znalosti a vynaložené úsilí jsou odlišné..
 Alena 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 8:10:56)
Breburdo, mela jsem spoluzaky, kteri maturovali z tech integralu a zaroven z porevolucni obcanky, kde cast otazek nevyzadovala ani predchozi symbolicke precteni. Ty jsi take jiste maturovala i z neceho jineho nez z matematiky. A ze se maturuje na ruznych strednich skolach s ruznym zamerenim si urcite vsimli i zamestnavatele, je to tak po stoleti. Bramboracka neni zadne novum poslednich let.
 Půlka psa 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 7:54:57)
S těmi nematuritními obory je to imho tak..... Čím vyšší je vzdělání, tím větší je šance, že se člověk nějak uživí. S vysokou může mít skvělý plat nebo měnší plat, ale nějak to půjde. Se vzděláním bez maturity to může jít úplně skvěle (instalatér) nebo taky za tak málo peněz, že člověk nevyjde, ačkoliv ta práce je potřebná (uklízeči, sanitáři a mnoho dalších).

No a rodič u těch 15 letých dětí asi úplně neví, nakolik bude potomek zdatnej do podnikání a k tomu manuálně šikovnej, aby mohl dělat toho výborně vydělávajícího instalatéra, tak si to raději pojistí aspoň tou maturitou a nejlíp vysokou. S VŠE možná bude brát míň než ten instalatér, ale je to skoro jistý.

A nejde vlastně jen o šikovnost, když bude mít zedník problém se zády, tak je v háji, zatímco u sedavé práce by se to dalo, ale zedník na ni těžko přesedlá.
 Půlka psa 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 7:40:08)
Z těch padesáti zájemců o jednu pozici nejspíš všichni sehnali práci. On zase každý napsala na 50 míst a nějak se to rozvrstvilo. O ekonomických pozicích toho moc nevím, ale předpokládám, že na na ocet nezůstali.
 Vítr z hor 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 7:46:43)
Presne, Pulko. Nekteri zkratka permanentne obesilaji konkurzy a chodi treba kazdy tyden na pohovor, dokud nezavadi o neco lepsiho, nez maji prave ted. Pro absolventy ekonomek je to uplne bezny postup. Zvlast v korporatech maji mizernou politiku platovych postupu, takze ke zvyseni platu je proste nutne jit jinam.
 Kopřiva Dvoudomá 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 7:46:20)
Společnosti by neměly "zoufalý nedostatek dělníků", kdyby je zaplatily, a nedávaly jim minimálku.

Už jsem slyšela brečet hromadu podnikatelů, jak nemůžou sehnat tu a onu dělnickou profesi. Pak z nich vylezlo, kolik platěj.
 libik 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 12:33:20)
Vrrtáku a u voleb všichni budou volit pravici, protože si myslí, že levice je komunismus.

Víc než zlomky versus procenta mi vadí, že dost vysokoškolsky vzdělaných lidí se jaksi neorientuje ani v základních termínech, natož aby znala politický systém (v širokém slova smyslu, tedy to, jak věci fungují v naší společnosti)

(v tom duchu mě ranila otázka, která včera padla v naději, že Miloš náhle opustí náš svět)
 angrešt 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 8:23:31)
Tizi, směšuješ pojmy vzdělanost, dosažené vzdělání, vzděláním získaná kvalifikace k výkonu specifického povolání... což jsou dost odlišné věci.

Vzdělanější společnost je společnost s vyšší mírou vzdělanosti. Tj. schopná více využívat intelektuální potenciál, což má různé společensky příznivé efekty, od lepšího využívání přírodních zdrojů, pracovních sil... až po diskutovaný vliv třeba na trestnou činnost (i když u toho si já sama nejsem jista, jestli občas není zaměňovaná korelace za kauzalitu, třeba sem nakoukne někdo z oborů sociologických, psychologických apod.)

Společnost s vyšší mírou dosaženého vzdělání může a nemusí nutně být zároveň společnost s vyšší mírou vzdělanosti, ale velmi pravděpodobně jí bude, protože zvyšování dosaženého vzdělání obvykle koreluje se zvýšením vzdělanosti.

Společnost se zvýšením počtu lidí se vzděláním získanou kvalifikací pro výkon specifického povolání opět může a nemusí nutně být zároveň společnost s vyšší mírou vzdělanosti, protože zvýšení počtu kvalikovaných lze dosáhnout i změnou kvalifikačních kritérií. Přesto i tady je korelace vcelku obvyklá, jen nemusí být nutně lineární.

Stesky po "nedostatku pomocných dělníků" o významu vzdělání/vzdělávání/vzdělanosti nevypovídají nic. To je, pokud izolovaný, spíš osobní manažerský problém, v širším měřítku by bylo dobré podívat se na kolísání "importu" pomocných dělníků z východních zemí a vůbec spoustu nehezké problematiky na to navázané.

Počet lidí hlásící se na konkrétní pozici může vypovídat o dobrých podmínkách té konkrétní pozice, nebo třeba o schopnosti lidí s vyšším vzděláním si takové nabídky aktivněji vyhledávat a aktivněji na ně reagovat, nebo i o řadě dalších věcí. Izolovaná událost se nedá zobecnit nijak.
 Len 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 8:36:28)
Angreste~R^
 Půlka psa 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 8:39:11)
Angrešte, naprosto neskutečně obdivuji tvé analytické a vyjadřovací schopnosti. Je to samozřejmě přesně tak, jak píšeš. Akorát třeba já bych to nedokázala takhle komplexně domyslet a už vůbec ne napsat.
 angrešt 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 18:50:49)
Len, Půlko, děkuju :)
Shodou náhod jsem si o velmi blízkém tématu povídala v pátek s kamarádem a mmj. jsme spolu rozebírali tenhle článek - tak třeba vás taky zaujme https://clanky.rvp.cz/clanek/c/O/12157/%E2%80%9EINFORMACE-NEJSOU-ZNALOSTI%E2%80%9C-KDO-TO-REKL-CO-TO-ZNAMENA.html/
 Lída+2 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 8:27:08)
Moje zkušenosti jsou takové, že firmy mají inzeráty.

člověka si prohlídnou, jj potřebujeme Vás, ozveme se za 2-7dní. Smůla, místo je obsazené. A za týden tam je ten inzerát znova.

nebo přijdte se podívat jak se ta práce dělá v ten den X Y. člověk dorazí a na tom místě už sedí člověk. Aniž by dali info, že už se nemusí obtěžovat.

Strašný jednání některých firem.

Manžel si sháněl IT a měl jediný požadavek, ten člověk nesměl být NIKDY zaměstnaný, nechtěl ,aby měl nějaké trapné zvyky a vychovali si ho. Ten kluk 2 měsíce čekal, než HR udělalo lejstra.

Podle mě oni lidi chtějí,ale vše dlouho trvá a ty lidi nechtějí čekat X měsíců.
 aky 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 12:16:59)
...Proč vzdělaní absolventi mají problém najít práci a firmy si zoufají nad nedostatkem pomocných dělníků? Je vlastně pravdivá mantra, že společnost potřebuje co nejvíc vzdělaných lidí?

Ano, vzdelanie v spolocnosti je potrebne. Potom sa nebudeme stretavat s tym, ze niekto ako ty z dvoch pravd vyvodi uplne hlupy zaver a ludia nebudu volit komunistov.~3~
 monam 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 12:33:49)
,
 Vážný2 


Re: Je vysoká vzdělanost žádoucí? 

(15.9.2021 16:42:02)
To je jen na chvíli, brzy tahle místa omezí robotizace, kde jeden člověk bude ovládat x robotů roznášejících výrobky apod. AK tomu dotlačí firmy i nutné zvyšování min. mzdy.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.