| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Nejednoznačná bible

 Celkem 137 názorů.
 Mirek_ 


Téma: Nejednoznačná bible 

(12.4.2013 13:42:31)
Sledoval jsem občas diskusi o pekle a dalších rozdílech mezi věroukou SJ a (nejspíš převážně) katolíků. Věřím tomu, že všichni diskutující byli vedeni dobrými úmysly a jsou přesvědčeni, že jejich výklad bible je ten pravý. Rovněž si myslím, že diskuse nevedla k posunu názorů kterékoli strany.
Nebude tudíž spíše problém v tom, že:
a/ bible je nejednoznačná a je možné ji s nejčistějšími úmysly a svědomím vyložit mnoha způsoby?
b/ diskutující přikládají bibli a jejímu „správnému“ výkladu význam nepřiměřeně velký vzhledem k bodu a/?
c/ diskusí budují spíše příkopy („proč je pro mě nepřijatelné učení...“) než mosty (co na učení druhé skupiny je pro mne přijatelné nebo v čem jsou oni dál než my)?
 Martina, 3 synové 


Re: Nejednoznačná bible 

(12.4.2013 13:51:27)
Rozdílné výklady bible (ale pochopitelně i jiné vlivy) vedly ke vzniku různých křesťanských církví a sekt, namnoze hluboce znepřátelených. ~;)

 Petronela s pubescentom 


Re: Nejednoznačná bible 

(12.4.2013 14:58:11)
Mám v rodine kňaza, ktorý študoval v neďalekom kňažskom seminári. Profesor, radšej nemenovaný kňaz a monsignor, vtedy chlapcom-seminaristom povedal:

"Biblia sa dá interpretovať donekonečna a kto to nechápe, ten je idiot, prepáčte, ale ináč to už neviem povedať".

Ja s ním súhlasím ~;) Ale to nie je o Biblii - prevrátiť sa dá čokoľvek, pozri pipky hľadajúci v rozprávkach rasizmus, rodovú rovnosť, sexizmus apod. Oni to tak chcú interpretovať, tak to tam proste nájdu ~;)
 Vanka 


Re: Nejednoznačná bible 

(12.4.2013 14:58:44)
Až se někdy budeš bavit se skutečným věřícím, tak zjistíš že právě ta pevnost, stálost, jediný správný výklad je to proč se stali věřícími. Těžko věřit v něco co by nebylo stálé, že.
Když církev přizná možnost mýlky, nebo se sklopenýma ušima řekne, že si není jista výkladem = o co se jako věřící budou opírat?
 kosatka2 


Re: Nejednoznačná bible 

(12.4.2013 15:06:45)
já jsem teda pár farářů zažila, co dovedou říct před farníky i v osobním rozhovoru "nevíme". Podle mě když někdo hledá 100% jistotu, objektivitu a stálost, neměnnost, je to spíš na psychiatrickou péči (což se pochopitelně s žádnou vírou nevylučuje).
 Nikaia+08+10 


Re: Nejednoznačná bible 

(12.4.2013 15:13:39)
ano, aneb jak praví Halík: co se nechvěje, není pevné...
 Petronela s pubescentom 


Re: Nejednoznačná bible 

(12.4.2013 15:15:21)
~R^ Halík je vynikajúci.
 Epepe 


Halík 

(12.4.2013 18:43:17)
Vážně vám tak připadá?
Protože já ho kdysi nesnášela, přišel mi moc nabubřelý. Pak jsem ho při čtení jeho knihy o světových náboženstvích vzala na milost a poopravila si názor. Ale teď, co jsem viděla to jeho Tajemství rodu, tak jsem naznala, že jsem měla asi předtím pravdu. To je tak neuvěřitelně pyšný a ambiciózní člověk ...
To je ale jen můj názor, zajímá mně, jak ho vidí katolíci.
 stormer 


Re: Halík 

(12.4.2013 20:39:38)
I podle mě je p.Halík pyšný a nezdravě ambiciózní člověk. Stejný názor mají i moji rodiče - konzervativní katolíci.
 Půlka psa 


Re: Nejednoznačná bible 

(12.4.2013 15:13:51)
"Až se někdy budeš bavit se skutečným věřícím, tak zjistíš že právě ta pevnost, stálost, jediný správný výklad je to proč se stali věřícími."

Řekla bych, že věřící se stávají věřícími, protože věří, že existuje Bůh. Moc nechápu, co to má dělat s pevností, stálostí a jediným správným výkladem.
 Alena 
  • 

Re: Nejednoznačná bible 

(12.4.2013 15:28:15)
NO, ja takove "skutecne verici" nastesti neznam :). Za to znam dost tech, vcetne fararu, co bojuji s pochybnostmi.
 Mirek_ 


Re: Nejednoznačná bible 

(12.4.2013 17:19:49)
Tak já věřím, že zítra ráno zase vyjde slunce a zároveň věřím, že jednou za spoustu let svítit přestane.
Takže v tomto smyslu jsem "skutečně věřící", čestné slovo.
 Mirek_ 


Re: Nejednoznačná bible 

(12.4.2013 17:23:06)
Čili věřím v něco, o čem zároveň věřím, že to není stálé.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(12.4.2013 17:28:50)
Vanko, jsem křesťanka, teď aktuálně sice ne, ale kážu, a nemám vůbec problém říct - tady není jistý výklad, může to být tak či tak ~;)
 CisloPi 


Re: Nejednoznačná bible 

(12.4.2013 18:30:39)
"skutečný věřící" - Vanko, to se prosím tě, pozná jak? Kdo si osobuje právo to posuzovat?
 Ananta 


Re: Nejednoznačná bible 

(12.4.2013 20:36:02)
O co se budou opírat, když ta berlička nebude? To je zajímavá otázka. Podle mě ti co se opírat potřebují se opírají a ti co už ne, tak jdou mnohem náročnější cestou k Bohu a ne k nějaké lidmi upředené fantazii.
 Kamisi 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 0:33:05)
Ananto souhlasím, jen bych řekla, že ta cesta "ostatních" nemusí být nutně náročnější. Většinou je ale svobodnější, tolerantnější a objektivnější.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 9:27:42)
Kamisi, ohledně té objektivnosti a větší svobodě - mohla bys být prosím konkrétní a uvést příklady?
 Kamisi 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 11:19:04)
Ráchel, myslím to tak, že když se člověk upne k jedné víře, k jedné církvi, odmítá jiné možnosti, ochuzuje se o velký kus poznání. Lidé, kteří přijmou konkrétní víru, vstoupí do konkrétní církve, jsou svazováni danými pravidly, věří, že co je psáno, to je dáno a velmi často se za hranice té víry nevydají.

Vyrůstala jsem v křesťanské rodině, v evangelické, přesto jsem tak nějak od mala věděla, že tohle není jediná cesta k Bohu. Těžko uvěřit, že jen jedno náboženství může být to správné, když je jich na světě tolik. Z toho mi logicky vyplynulo, že ve skutečnosi je Bůh jen jeden, jedno jak ho lidé nazývají.
Další životní poznání mě v tomto jen utvrdila. VŠICHNI lidé jsou součástí Boha. Nezanevře na nikoho jen proto, že ten člověk věří něčemu jinému, nebo je bezvěrec.
Tohle je největší důvod, proč nepřijímám žádné konkrétní náboženství.
To, jakým způsobem různá náboženství Boha a víru popisují, vytvořili lidi. Bibli napsali lidi. A další lidi jí pak překládali, šířili a přepisovali dál. Původní myšlenky jen těžko mohly být zachovány ve svém přesném původním významu.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 11:42:24)
Kamisi, ty to stavíš jako upnutí se k víře, k církvi apod. Nějaké náboženství či organizace skutečně nikomu nepomůže. A samozřejmě ani to, že člověk vyroste ve věřící rodině, z něj neudělá křesťana (či cokoliv jiného).
Kdybych měla říct, k čemu se upínám, tak k Bohu samotnému. Podstatný je pro mě můj osobní vztah s Bohem a nevím, co by na tom mělo být nesvobodného.
Jak vnímáš to, že Ježíš sám si nárokoval, že on je jedinou cestou k Bohu?
 Kamisi 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 12:17:46)
Ráchel, já jsem původně reagovala na výrok Vanky a na reakci Ananty na ní:
"Když církev přizná možnost mýlky, nebo se sklopenýma ušima řekne, že si není jista výkladem = o co se jako věřící budou opírat?"
a trošku jsem to zobecnila, protože vnímám, že takhle to má spousta věřících.
Já se taky považuju za věřící, ale ne ve smyslu žádného konkrétního náboženství. Navíc osobně nerada používám slovo "věřící", protože já vlastně nevěřím, některé věci prostě vím a u některých se domnívám, ale nevylučuju, že by něco mohlo být ještě trochu jinak. A taky vím, že další věci se ještě dozvím.

K otázce "Jak vnímáš to, že Ježíš sám si nárokoval, že on je jedinou cestou k Bohu?".
Domnívám se, výklad Bible je v tomto zkreslený, že pokud Ježíš něco takového řekl, tak to myslel tak, že on skutečně JE cestou k Bohu, ale stejně tak je cestou k Bohu každý člověk, každý z nás. On sám sobě je jedinou cestou k Bohu, ty sama sobě jsi jedinou cestou k Bohu, já sama jsem taky jedinou cestou k Bohu. Ve smyslu každý sám si řídí svůj život a každý k Poznání a Bohu nakonec dojde. Každý svojí cestou.
(Ono trošku těžko se diskutuje o Bohu, když si možná Boha představujeme každý trošku jinak. Slova jsou velmi omezeným prostředkem ke komunikaci. :-) )

 Kamisi 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 13:03:52)
Ještě jak ses ptala na ty zdroje. Ony jsou to spíš střípky z různých směrů, z různých pohledů a názorů, které jen dohromady dají ucelený obraz.
Samotné, vytržené, můžou působit jako nedůvěryhodné, ale to je na každém jak je zhodnotí.
Já vycházím z poznání, že nežijeme jen jediný život, že neexistuje pouze hmotný svět, a že je možné komunikovat i jiným způsobem, než jakým jsme zvyklí. Takže následující texty pro mě byly přínosné a dotvořily onu mozaiku.
1) kniha Chlapec, který viděl pravdu (momentálně je bohužel vyprodaná a na stejnojmenném DVD jsou jen úryvky podstatných částí)
2) http://www.jeshua.cz/ - překlad poselství Ježíše na základě komunikace Pamely Rose Kribbe s ním. Tady je vyprávění Baudyšových o tomhle poselství: http://www.youtube.com/watch?v=2nj1IGZ4gb4

 Ananta 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 16:17:16)
Z mé zkušenosti je to mnohem těžší, protože najednou nemáš tolik záchytných bodů, mantinelů a řekla bych, že člověk dělá i víc chyb, ale je to tak nějak autentičtější cesta. Ostatní to můžou vnímat jinak, docela by mě zajímalo jak, ale myslím si, že moc lidí takto nejde, bud jsou organizovaní a nebo jsou tzv. něcisti což já až tak na mysli nemám.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 16:23:36)
Anato, já se holt autenticky dostala k tomu, k čemu jsem se dostala, a autenticky v tom pokračuji :)
 Ananta 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 16:35:31)
Jo, já jsem měla na mysli spíš náboženské dogmatiky, napsala jsem to moc zkratkovitě, působíš na mě hodně otevřeně.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 16:55:25)
Anato, ale já jsem "fundamentalista" :) - stojím na fundamentu toho, že Ježíš je Boží Syn a jediná cesta k Bohu Otci. Nějak jsem si to v praxi ověřila :)
 Ananta 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 17:58:20)
No jo no, to se dá vyložit různě. Bud že si představuješ osobu, po hinduisticku Avatara tzn. Boží vtělení (což je i Budha, Krišna...), která nese určité atributy, jako pravdu a lásku a je jimi a nebo nějakou fantazii, což se obávám dělá hodně věřících, já nejsem věřící, já jsem hledající a o některých věcech přesvědčená s malou zenovou výjimkou, že "pouze nevím" což je pro mě víc než víra :-))
 Bez_Nicku 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 19:27:38)
Lidé od jógy a hinduismu s oblibou tvrdí, že křesťanství a jóga/ hinduismus jsou jen dvě cesty, které jdou k témuž cíly. Dle Bible jde k Bohu jediná cesta, skrz Ježíše Krista. Jméno Ježíš je podstatné, musí to být Ježíš Bible, žádný jiný. Ne Ježíš, který jeden z proroků jako v islámu nebo Ježíš, který není Bůh, skutečný Boží Syn. Řeči o jiné cestě jsou zdvořilým ale velmi rafinovaným odmítnutím Ježíše Krista.
Ježíš řekl, že on je ta cesta, pravda i život. Současně vyloučitl, že by byla cesta jiní. Všichni jiní jsou podvodníci, zloději a lupiči.
Oni ti jogíni dobře vědí, že jejich cesta a křesťanství je něco jiného. Křesťanská víra učí, že jednou se člověk narodí, žije a potom bude soud - po vzkříšení mrtvých. Oni učí, že člověk, když žije správně, např. nejí maso, zlepšuje svoji karmu a rodí se stále ve vyšším znovu. Dokud nesplyne s božstvem, když dosáhl nejvyššího stupně na základě svých předchozích životů. Dle Bible to není pravda, člověk má šanci jen jednou, dokud žije na tomto světě. Žádná reinkarnace není
Hinduistická trojice božstev, Brahma, Višnu a Šiva, to je něco zcela jiného než Bůh Bible, který se dal poznat jako Bůh Otec, Syn a Duch Svatý. Stvoření je popsáno jinak, vykupitel je Ježíš a ne Višnu či jeho vtělení. A bůh ničitel a současně bůh sexuální perverze, ten v křesťanství nemá obdobu.
Hindiuismus je v Evropě a Sev. Americe velmi populární, ale stačí se podívat do Indie, kam to vede. Špína, bordel, chudoba, že nemají lidi co jíst, zaostalost. Běžné znásilňování žen, posvátná řeka Ganga je fakticky fekální stoka, kde konají náboženské obřady. To jak se tam žije, to je ovoce náboženství, která tam mají.
 Ananta 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 20:10:18)
"Řeči o jiné cestě jsou zdvořilým ale velmi rafinovaným odmítnutím Ježíše Krista.
Ježíš řekl, že on je ta cesta, pravda i život. Současně vyloučitl, že by byla cesta jiní. Všichni jiní jsou podvodníci, zloději a lupiči."

To jsem se v Bibli nikde nedočetla, ten závěr o lupičích a to že je Ježíš cesta, pravda a život si myslím taky, to je podstata, ten zbytek je balast. To se může klidně jmenovat Brouk Pytlik o to až tak nejde, jde o ty hodnoty se kterými se ztotožnuje.

A tím jak to vypadá v Indii bych se až tak neoháněla, protože tady to v různých směrech vypadá a vypadalo s křestanstvím ještě hůř a Indie je navíc fakt mnohovrstevná a vyznává se tam kde co a zrovna třeba ti Krišnovci dbají na hygienu víc než evropané, mnoho Indů nezabíjí a nejí zvířata atp., nezabiješ....
 Bez_Nicku 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 20:44:47)
O těch lupičích atd. jsem četl, a to v Janově evangeliu, v 10 kapitole, cituji 6 Ježíš jim to řekl obrazně, ale oni nepochopili, co jim tím chtěl říci.
7 Ježíš k nim tedy znovu promluvil: "Amen, amen, říkám vám: Já jsem dveře ovcí.
8 Všichni, kolik jich přišlo přede mnou, jsou zloději a lupiči, ale ovce je neposlechly.
9 Já jsem dveře. Kdokoli vejde skrze mne, bude spasen a bude vcházet i vycházet a nalezne pastvu.
10 Zloděj přichází, jen aby kradl, zabíjel a ničil; já jsem přišel, aby měly život - život v plnosti.
11 Já jsem dobrý pastýř. Dobrý pastýř za ovce pokládá svůj život.
Ti lupiči jsou v 8 verši, ale přidal jsem pár veršů kolem, pro kontext. Mluví se o jiných mesiáších. V širším významu to platí i pro jiné alternativní prostředníky k Bohu, mimo křesťanství. Různé Kršny, Budhy ap.
Jak to v Indii vypadá, to je snadno ověřitelná realita. Navzdory např. nemocnicím, kde dělají zhruba tytéž zákroky, co najši lékaři a nebo odbornících v IT, kteří programují pro západní firmy. Mluvím o většině populace a celkovém nepořádku a špíně. Nezmiňoval jsem i takové praxe, jako že rodina usekne dítěti ruku, aby vyžebralo více peněz na obživu. To není zas tak výjimečné.
Jistě, v Indii je řada lidí stejně vzdělaných jak např. v Evropě, jsou tam lidi, kteří zachovávají hygienu, např. muslimové. V Indii je těch muslimů nejvíc na světě, při srovnání zemí, což je dané ale obrovskou populací. Ta zaostalost je zejména věcí hinduismu, i když jsou lidé, kteří žijí na naší evropské úrovni. Ale stačí vzít statistiky a je vidno, v jaké bídě tam žijí. Já to nevyčítám, ale jen mi připadá hloupé, aby ze země, kterou tahle náboženství (hinduismus není jedno náboženství, ale tisíce nebo statisíce různých kultů a miliony růstných božstev a démonů) přivedla do takové bídy, k nám jezdili učitelé a učili nás, jak máme žít. Je to totéž, když svoji ideologii dříve rozšiřovali ruští bolševici.
Ano, v Indii je část lidí vegetariánů, ale v zemi, kde tolik lidí je silně podvyživených, mi to fakt není vzor. V Bibli se počítá s jedením masa a já nevidím důvod, proč ho nejíst. Pro mě kráva nebo ovce nebo kuře nejsou převtělenou prababičkou a když jím maso, nestávám se tak kanibalem.
Z východních kultů jsou i perverzní sexuální praktiky, které jsou součástí náboženství. Myslím tím tzv. tantru, což je určitý typ duchovního cvičení. Ta tantra je i ukázkou, jak je to spojené s taháním peněz z lidí. Funguje to v podstatě jako erotická masáž, ale dají se tomu vznešená pojenování a vypadá to lépe. Než obyčejná "masáž" to ale vypadá lépe, lidé si připadají jako intelektuálové, podstata je ale zcela primitivní.
 Ananta 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 22:02:07)
Nebudu popírat, že je v Indii hodně chudých, ale praktikující filozofii a náboženství ve špíně obvykle nežijí pokud ano tak nepraktikují, protože znám nařízení ohledně hygieny a je opravdu přísné, žila jsem u hare krišnaků, tak o tom trochu vím.

K masu bych napsala snad jen to, že zabíjení zvířat považuju za jeden z největšéch omylů a alibismů křestanů, protože ve starém zákonu jsme původně dostali od boha ku pokrmnu byliny nikoliv maso až pak později, když bylo jasné, že člověk je tvor krvelačný, bylo toto změněno na vládu na zvířaty, zajímá mě, kde je v Bibli vůbec psáno že máme jíst maso, krev je myslím zakázaná což maso vlastně vylučuje, nejsem si jistá. Nemá smysl se bavit o obětinách, protože oběti zvířecí byly i v hinduismu dokud byli na světě brahmanové, kteří uměli provádět speciální obřady a mělo to svůj význam. Tato doba je podle véd, což je nejobsáhlejší filozofie vůbec, doba kali yugy tzn. doba hádky a sváru, ve které už nežijí lidi schopni tyto oběti provádět.

Taky mě napadá co je pro křestana tedy láska, pokud se soustředí na to kdo všechno je dábel a co je od dábla a okultní, místo respektu, úcty a pokory ke všem žívým bytostem, což učí třeba budhismus, ten fokus, ten je pro mě zásadní a to nehledě na to, že selhávám a chybuji taky na každém kroku.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 22:24:46)
Anato, soustředit se na to, co je od ďábla, skutečně není zdravé. Což ovšem nevylučuje, že se tomu chci vyhýbat.
 Bez_Nicku 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 23:23:58)
Ono celé desatero, zdá se, je vymezeno negativně. Nebudeš ctít jiné bohy, nebudeš smilnit, krást, vydávat křivé svědectví atd. Je to asi tak. Podstatou desatera je láska. Jenže láskou dnes lidi označí třeba sexuální perverzi, např. homosexualitu či cizoložství. A ty zákazy ukazují, co láska není. Pak je zřejmé, co láska je. Pozitivní popis je dosti těžký, nelze lásku označit za nějaké vágní pocity.
Kdo slouží ďáblovi a démonům, tak nemůže sloužit Bohu a lidi nemiluje. Typický příklad je např. hrabivost, mamonářství - což je modlářství. Zde je zřejmé, že hlad po majetku je opakem lásky. Zkušenost jen potvrzuje, že z nezdravé touhy po majetku lidi neberou ohledy na druhé. Určitým projevem může být např. krádež nebo podvod, opět opak lásky.
 Bez_Nicku 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 23:18:45)
Chudoba, tady pochopitelně myslím styl života, který má negativní sociální dopady. Např. nemoce, nemožnost vzdělání, podvýživu. Nemyslím tím skromný styl života. Nelze posuzovat dle učitelů jógy či hinduismu v cizích zemích. Ti obvykle si žijí dobře, dobře si žijí asi i různí guruové v Indii. Mluvím ale o tom, že většina Indie je hinduistická a země jako celek žije v bídě, myslím tím ty stránky, že jako WC slouží chodník či ulice, Ganga je fekální stoka, lidi bydlí v chatrčích bez vybavení toaletami ap.

Než člověk zhřešil, tak dostal k jídlu ovoce, maso není zmiňováno, i když není ani zakazováno. Po hříchu člověka tu je oběť, Bůh lidi oděl koženými suknicemi (Gen 3,21), což znamená, že zvířata musela být zabita. Po potopě Bůh přímo Noemu říká, že lidem dal k jídlu maso: Gen 8, 3 Každý pohybující se živočich vám bude za pokrm; jako zelenou bylinu vám dávám i toto všechno. Zákaz požívat krev nevylučuje jedení masa, znamenal pouze způsob porážky. Např. běžná porážka na jatkách, kde se zvířatům prořízne krční tepna a nechají se vykrvácet je v pořádku.

Dle Bible je člověk Božím obrazem, zvířata nikoli. Ano, Bible neučí takovou úctu a pokoru vůči všem živým bytostem jako východní náboženství. Člověk má nad zvířaty panovat, nejsou mu rovna a nesmí být předmětem uctívání.

Z toho hezky vidíme, že pohled hinduismu či budhismu je zcela jiný než křesťanství. V křesťanství zas není přijatelná sebevražda, která je v podstatě součástí kultury Japonska. Tam se nebere za něco negativního a vychází to z místního náboženství.

V Asii celkově život člověka nemá moc cenu - z pohledu kultur a zvyklostí. Obrovskou cenu mívá život vládce, případně i jeho vrtochy. Život člověka má cenu dle toho, jak vysoko ve společnosti je. Běžný člověk má cenu velmi nízkou. Zato zvířata požívají velké úcty.

Křesťanství je v jistém smyslu velmi výlučné a nesnášenlivé s jinými náboženstvími. Ovšem z občanského hlediska, země, kde jsou systémy založené na křesťanských tradicích, tak bývá ta nejvyšší svoboda a tolerance. Ta "nesnášenlivost" je spíše věcí "teorie". Ono třeba nejde tvrdit, že obojí je pravdivé, že peklo existuje a současně peklo neexistuje. Logika učí, že jen jedno tvrzení je pravdivé a opačné tvrzení pravdivé není. Východní náboženství v podstatě popírají logiku. Říkají že je pravdivé něco a současně i negace té věci. Což je blbost, to řekne každý, kdo zná elementární základy logiky.

Já nikomu neberu jeho víru či přesvědčení. Pouze říkám, že věci vidím jinak a že dotyčný názor považuji za špatný. Myšlenková pluralita je mnohdy nesmysl, buď platí jedno, nebo druhé. To neznamená, že bych lidi k víře nutil. To ani nejde, i když pokusy v historii tu byly. Pak nejde o skutečnou víru, ale jen konformitu s něčím, což je rozdíl.
 Filip Tesař 


Re: Nejednoznačná bible 

(14.4.2013 7:56:37)
„myslím tím ty stránky, že jako WC slouží chodník či ulice, Ganga je fekální stoka, lidi bydlí v chatrčích bez vybavení toaletami ap.“

A já myslím tím ty stránky, že jako WC slouží chodník či ulice, Temže je fekální stoka, lidi bydlí v chatrčích bez vybavení toaletami ap.
A já myslím tím ty stránky, že jako WC slouží chodník či ulice, Seina je fekální stoka, lidi bydlí v chatrčích bez vybavení toaletami ap.
A já myslím tím ty stránky, že jako WC slouží chodník či ulice, Tibera je fekální stoka, lidi bydlí v chatrčích bez vybavení toaletami ap.
To vše řekněme počátek 19. století a dřív, mnohde v Evropě i později. Ještě dnes vypouští polovina domácností v nejmenované mělnické čtvrti své splašky vesele do řeky – nejspíš ti, co fandí józe, ti, co mají domácí čističky, budou jistě dobří křesťané.
Ve městech v arabských královstvích měly domy splachovací záchody 1500 př. Kr., v Indii byla veřejná kanalizace ještě dřív. Asi měl nějaký křesťan stroj času.
 Zufi. 


Re: Nejednoznačná bible 

(14.4.2013 9:33:11)
~g~
 Filip Tesař 


Re: Nejednoznačná bible 

(14.4.2013 9:39:43)
~;((
 Ananta 


Re: Nejednoznačná bible 

(14.4.2013 12:14:31)
:-) děkuji za doplnění ~R^
 Filip Tesař 


Re: Nejednoznačná bible 

(14.4.2013 7:58:06)
„V Asii celkově život člověka nemá moc cenu - z pohledu kultur a zvyklostí. Obrovskou cenu mívá život vládce, případně i jeho vrtochy. Život člověka má cenu dle toho, jak vysoko ve společnosti je. Běžný člověk má cenu velmi nízkou.“

Ach, podívejme se na různé evropské země před x-sto lety. A co je sto nebo dvě nebo tři sta let z pohledu věčnosti? Feudální Evropu lze obecně popsat slovy: Život člověka měl cenu dle toho, jak vysoko ve společnosti byl. Nemusíme ostatně hledět jen do Asie a do Evropy, podíváme-li se na složitější společnosti kdekoli během historie, zjistíme, že model, v němž život vládce, případně i jeho vrtochy, má obrovskou cenu, život běžného člověka velmi nízkou a život ostatních podle toho, jak vysoko ve společnosti jsou, je nejběžnějším modelem lidské historie posledních pěti tisíciletí, nepočítáme-li lovecko-sběračská společenství (i když i tam, pokud existoval nadbytek zdrojů, což umožňovalo stratifikaci společnosti, např. na kanadském tichomořském pobřeží, vidíme jasný náběh k témuž). Nejběžnější model je to i v evropské historii s výjimkou 20. století (samozřejmě, někde ta výjimka platí jen pro krátký úsek 20. století a někde nikdy) a 21. století (někde stále platí ten obecný model).
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(14.4.2013 10:47:47)
Bible nás neučí, abychom uctívali zvířata a vůbec stvoření, nicméně země nám byla dána, abychom ji dobře spravovali.
A teď to rychle nenajdu, ale myslím v příslovích je verš, který odsuzuje týrání zvířat.
 Ananta 


Re: Nejednoznačná bible 

(14.4.2013 12:12:39)
Je horší týrání zvířat nebo jejich zabíjení?
 Ananta 


Re: Nejednoznačná bible 

(14.4.2013 12:12:59)
repektive je zabíjení lepší než týrání?
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(14.4.2013 12:14:07)
Anato, zabíjení pro zábavu a týrání je podle mého názoru špatné; zabíjení kvůli potravě nikoliv.
 Ananta 


Re: Nejednoznačná bible 

(14.4.2013 12:15:56)
Ale v našich podmínkách nepotřebujeme zabíjet abysme přežili, zabít zvíře je povoleno dokonce i ve filozofiiích kde je jinak zapovězeno v případě, že nemáš jinou možnost jak přežít.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(14.4.2013 12:20:22)
Anato, tak to je na dlouhou diskusi. Jak už tady kdosi citoval, zvířata nám byla dána (po pádu) také k tomu, abychom je zabíjeli a jedli - osobně v tom skutečně nevidím nějaký problém. I v rámci NZ, kde se mluví o jezení masa, je toto normálně připouštěno. Ovšem v tomhle jsou v rámci křesťanství různé pohledy - najdeš i křesťanské vegetariány, zvláště např. mezi adventisty. Pro mne je toto téma nikoliv základní, na kterém mám potřebu se shodnout.
 Ananta 


Re: Nejednoznačná bible 

(14.4.2013 12:28:34)
OK, to je v pohodě, já ani nikomu vegetariánství nevnucuji, jen ukazuji na ten rozpor, jak s láskou v srdci zabíjím živé tvory, které cítí bolest stejně jako my, obzvlášt savci. Proto mi bude vždycky blíž budhismus, vlastně jsem z jedné takové opulentní oslavy láskyplnných křestanu kdysi znechuceně odešla.
 Bez_Nicku 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 23:32:00)
Ještě přidám, že křesťanství má zcela jiná měřítka pro sexuální život. Předmanželský život není dovolen, stejně jako cizoložství ( i kdyby žena byla nevyléčitelně nemocná a neschopná sexuálně žít), zakázána je pornografie, masturbace, návštěva nevěstince. Ve východních náboženství tu je daleko větší benevolence. V křesťanské víře je důvod ten, že sex má své místo jen v rámci rodiny a nedovolené formy to podkopávají.
Ve východních náboženstvích tu je daleko větší volnost, stačí navštívit nějaký indický chrám, kde to je jak pornočasopis, i sami bohové se mezi sebou páří. Důraz ovšem je, aby lidi nejedli maso. Nejedení masa vede zpravidla k malnutrici. Nakonec Gándí sám měl zdravotní problémy a pak zařadil konzumaci mléka a jeho zdravotní stav se zlepšil. Tento člověk např. praktikoval život v celibátu. Oženil se ve 13, manželce bylo 12. V naší kultuře nemyslitelné, ale asi je hlavní, že nejedl maso. Od snad 36 let v celibátu. Praktikoval tak, že s ním uléhali mladé ženy (on byl už starý tehdy) a on se hlídal, aby neměl erekci. Tohle by mu křesťanská víra nedovolila, současně by jako ženatý měl sexuálně žít.
Ještě k chudobě. Ona je spojená s kastama. Většina lidí jsou ale ty nižší kasty. Pokud nějaký duchovní učitel s vysoké kasty přijede k nám, on chudý nebude. A kastovní systém je úzce spjat s náb. systémem. Jistě, své kasty mají i Sikhové, nejen hinduisté. Gándí se snažil kasty odstranit, ale to povědomí kast stále tam je.
 Filip Tesař 


Re: Nejednoznačná bible 

(14.4.2013 7:57:39)
„Oženil se ve 13, manželce bylo 12. V naší kultuře nemyslitelné.“ Budeš se divit, ale myslitelné a prováděné v různých dobách v různých částech křesťanské Evropy, s požehnáním kněží, mezi vysoce i nízko postavenými. A ti, kdo zavedli do praxe dnešní systém plnoletosti, byli často ateisté...

 Filip Tesař 


Re: Nejednoznačná bible 

(14.4.2013 11:19:00)
Ježíš se k sexuálnímu život vyjadřuje nepřímo, v odpovědi na dotaz ohledně možnosti rozvodu (tehdy se rozváděl pouze muž od ženy, nikdy naopak), přičemž říká, že jediným důvodem k rozvodu je manželčino smilstvo (Matouš 19).

Z apoštolů se k tomu vyjadřuje pouze Jakub, když říká, co mají pohané převzít ze židovského zákona: nežít ve smilstvu (Skutky 15:20).

Vše ostatní je od Pavla: tělo není pro smilstvo, nýbrž pro Pána (1. Korintským 6:13); kdo se dopouští smilstva, hřeší proti vlastnímu tělu (1. Korintským 6:18); Pokud jde o to, co jste psali: Je pro muže lépe, když žije bez ženy. Abyste se však uvarovali smilstva, ať každý má svou ženu a každá svého muže. Muž ať prokazuje ženě, čím je jí povinen, a podobně i žena muži. Žena nemá své tělo pro sebe, ale pro svého muže. Podobně však ani muž nemá své tělo pro sebe, ale pro svou ženu. Neodpírejte se jeden druhému, leda se vzájemným souhlasem a jen na čas, abyste byli volní pro modlitbu. Potom zase buďte spolu, aby vás satan nepokoušel, když byste se nemohli ovládnout. To ovšem říkám jako ústupek, ne jako příkaz. Přál bych si totiž, aby všichni lidé byli jako já; ale každý má od Boha svůj vlastní dar, jeden tak, druhý jinak (1. Korintským 7:1-7); proto umrtvujte své pozemské sklony: smilstvo, necudnost... (Kolosským 3:5); a každý z vás aby uměl žít se svou vlastní ženou svatě a s úctou, ne ve vášnivé chtivosti jako pohané (1. Tesalonickým 4:4-5); manželství ať mají všichni v úctě a manželé ať jsou si věrni (Židům 13:4).

Pavel ještě shrnuje: smilníci, cizoložníci... nemravní, zvrácení nebudou mít účast v Božím království (1. Korintským 6:9).

Můj osobní závěr: Pro Ježíše je sex vcelku okrajovým tématem, kritizoval mimomanželský sex.

Pro Pavla, který sám uznával jako vrchol křesťanského života absolutní celibát, je manželství ústupkem, uznává manželský sex, doporučuje při něm zdrženlivost, vše říká obecně, celkový rámec je zřejmý, ale jaké všechny formy sexuálního života jsou odsouzeníhodné, je ponejvíce formou výkladu, např. o homosexualitě se Pavel jednoznačně nevyjadřuje nikdy.

Jinak pro úplnost, v bibli najdeme také tohle: za cizoložství smrt, za mužskou homosexualitu smrt (ženská se nezmiňuje nikdy, takže čistě podle litery Písma je dovolena, i předmanželsky a mimomanželský), za soulož s mentruující ženou vyhnání, kdo uvidí svého otce nahého, zemře (3. Mojžíšova, 13).
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(14.4.2013 12:16:57)
Filipe, Pavel se o homosexualitě zmiňuje, např. právě 1.Kor 6,9, ovšem některé překlady jsou jaksi "politicky korektní".
 Filip Tesař 


Re: Nejednoznačná bible 

(14.4.2013 13:20:27)
Děkuju, to jsem nevěděl. Nemyslím, že ty překlady jsou "politicky korektní", ať už s uvozovkami nebo bez, mám doma ekumenický překlad České biblické společnosti z roku 1985, kdy byla u nás sice homosexualita už nebyla trestná, ale mlčelo se o ní, a politické korektnosti ne nevědělo zhola nic (já o ní poprvé slyšel na přednášce na FF UK, kolem poloviny 90. let, od čechokanadského profesora, a pro všechny posluchače to bylo naprosté novum). Takže bych řekl, že když už, jde spíš o snahu vyhnout se nemravným slovům, o kterých se ve slušné společnost nemluví (omlouvám se, nemám rád výpady proti politické korektnosti tam, kde nejsou namístě).

V každém případě, přiznám se otevřeně, že v tomto ohledu pro mne ani Pavel není jednoznačným vodítkem. Jednak beru v úvahu dobový kontext, kdy v bohatších vrstvách (hlavně mezi muži) nezřídka snažili vyhledávat neobvyklé, dosud nezažité sexuální zážitky, včetně homosexuálních. Je otázkou, zda Pavel vůbec něco tušil o rozdílu mezi přirozeným a naučeným homosexualním chováním.

Kromě toho Pavlovým ideálem byla absolutní sexuální čistota, což, přiznám se, se pro mne vydává směrem budování království Božího zde na zemi.

Konečně, z osobní zkušenosti z oblastí jižní a jihovýchodní Evropy vím, že odmítání homosexuality, předsudky nebo přímo nenávist (zaštiťovaná nábožensky) vůči ní bývá nejsilnější tam, kde je společnost nejvíce patriarchální, kde vládne nerovnost mezi muži a ženami, kde představa homosexuála narušuje tradiční obraz muže: v představách heterosexuálních mužů zženšťuje tradiční mužnost, a ohrožuje tak jejich vlastní představu mužnosti. To je jeden z praktických důvodů, které mne vedou k odmítání rovnoprávnosti homosexuálních vztahů: za jejich odmítáním se se podle mne často skrývá obhajoba patriarchální nerovnosti. Je to společensky mnohem méně významné než jiné nerovnosti, k jejich obhajobě byla využívána církev, ale jde podle mne podobným směrem, jako když se argumentovalo, že barva pleti černochů sama o sobě svědčí o tom, že jsou zavržení, a že uspořádání, v němž jsou bílí páni a černí otroci, je přirozené. Argumentují-li tak běloši, samozřejmě se to přirozené může zdát snadno. Podobně, argumentují-li heterosexuálové, že homosexualita je nepřirozená, je to pro ně dost snadné. Jedni potěšení ze sexu mít smějí, jiní ne. Ale pořád je to: jedni svobodu mít smějí, jiní ne. Ale to už odbočuji, omlouvám se.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(15.4.2013 10:19:37)
Filipe, tu politickou korektnost jsem myslela trochu v nadsázce, proto ty uvozovky. Opatrnost v tom jmenovat výslovně homosexualitu myslím už tehdy, a to z různých důvodů. (Mmch to, že termín politická korektnost se u nás usídlil až v 90. letech myslím neznamená, že tu jaksi neexistoval obsah toho slova či jak to říci).
Ještě na okraj pro upřesnění: doslova by se to z řečtiny dalo asi nejlépe přeložit jako "lidé praktikující homosexualitu".

Pokud tomu rozumím, vyděluješ Pavlovy listy z celku NZ, nicméně ony do kánonu patří, ať už si o tom kdo myslí, co chce. Mimo jiné byly do něj zařazeny proto, že jsou v souladu se zbytkem Písma (to bylo jeden z hlavních vodítek).

Asi si pleteš sexuální čistotu s celibátem. Jsem vdaná a sexuálně aktivní, ale to neznamená, že nemohu žít v sexuální čistotě.
Myslím, že je Pavel dostatečně férový v tom, že říká "toto já osobně preferuji", zvláště z praktických důvodů bylo pro něj při jeho kočovném životě asi skutečně mnohem výhodnější žít v celibátu, než s sebou tahat manželku a děti. Zároveň říká, že manželství je samozřejmě zcela legitimní možnost.
Jeho vyzdvižení celibátu bylo v té době a kultuře bylo myslím důležité a je platné i dnes. V církvi se mnozí singles můžou cítit tak nějak mimo - protože je hodně orientovaná na rodinu a děti. Takže Pavlovy verše o celibátu jsou pro ně nosné v tom smyslu, že lze prožít plnohodnotný život i jako svobodný/á.

Ta souvislost s agresivním postojem vůči homosexualitě a šovinismem je zajímavý postřeh, to jsem si nikdy nevšimla, nejspíš na tom něco je. Pokud si je muž sám sebou nejistý, bude mít vždy potřebu utvrzovat si svou hodnotu pomocí agresivního vymezování se - ať už vůči ženám, jiné rase či homosexuálům.
Obecně lidé, mají-li nejistoty sami o sobě, tak si dodávají hodnoty a jistoty tím, že ukazují na ty, kdo jsou "horší" (a je vcelku jedno, kdo to je). Když se jedná o věřící, tak pokud neprožili skutečnou jistotu Boží lásky, milosti, přijetí, odpuštění, tak budou koukat na to, kdo je "větší hříšník" - viz ten příběh o modlícím se farizeovi a celníkovi.



 Filip Tesař 


Re: Nejednoznačná bible 

(15.4.2013 12:00:48)
Nevyděluji Pavlovy listy, ale odděluji prostě Ježíše a ostatní. Cožpak sám Pavel neuznával různé výklady? Ani on sám se přece nepovažoval za autoritu postavenou na roveň Ježíšovi. Pavel představuje vysoce kvalifikovaný výklad Ježíšova učení, ale pořád výklad. Nakonec i v Pavlově době a dlouho poté, dokud se křesťanství nestalo ke své smůle státním náboženstvím, bylo běžné uvažovat nad různými možnými výklady. Když to dělám i dnes, nejsem proto křesťanem - následovníkem Krista?

S čistotou a celibátem máš pravdu, míchal jsem pojmy.

A za to šťourání s politickou korektností se omlouvám. Řekl bych jen, že to přece jen nebyla nějaká politická, ale společenská korektnost - určitá slova se zkrátka nevyslovují, ale opisují, přece jen jiný případ. Ale to není podstatné.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(15.4.2013 12:33:18)
Filipe, ono té politiky je v té církvi taky leckdy dost :D
Uvažovat nad různými výklady je samozřejmě ok. Pavel není Ježíš, to je jasné; nicméně měl plnohodnotné zjevení Krista. Součástí toho, že jsem křesťan, je také to, že uznávám biblický kánon. V tomto smyslu je to pro mne vše v NZ co do závaznosti stejně důležité; věřím, že celá Bible byla inspirovaná Duchem svatým.
Evangelia také nenapsal Ježíš. Je to záznam toho, co si učedníci pamatovali, a zahrnují také určitý výklad - už jen výběrem a řazením událostí apod.
 Filip Tesař 


Re: Nejednoznačná bible 

(15.4.2013 12:57:07)
Filipe, ono té politiky je v té církvi taky leckdy dost :D
Uvažovat nad různými výklady je samozřejmě ok. Pavel není Ježíš, to je jasné; nicméně měl plnohodnotné zjevení Krista. Součástí toho, že jsem křesťan, je také to, že uznávám biblický kánon. V tomto smyslu je to pro mne vše v NZ co do závaznosti stejně důležité; věřím, že celá Bible byla inspirovaná Duchem svatým.
Evangelia také nenapsal Ježíš. Je to záznam toho, co si učedníci pamatovali, a zahrnují také určitý výklad - už jen výběrem a řazením událostí apod.

Mám určité povědomí o tom, jak asi tradice zachovala Ježíšovo učení. Přesto pro mne pořád zůstává Ježíšovo učení, jakkoli třeba upravené tradicí, tím stěžejním, proč chci být křesťanem a proč si říkám křesťan. Na všem ostatním se shodovali Ježíšovi následovníci na základě určitých kritérií, jestli se nemýlím, pak asi: autorem je apoštol nebo někdo z apoštolského okruhu, je spis ve shodě s Ježíšovým učením, odráží morální hodnoty v souladu s Duchem svatým, je přijímán většinově? Snad se pletu v detailech nebo formulacích, doufám však, že ne v podstatě. Ze samé podstaty vyplývá, že těžko mohu být následovníkem Ježíše, pokud odvrhnu ostatní spisy, které z Ježíšova učení bezprostředně vycházejí. Ale pořád pro mne zůstávají výkladem, ne vlastním učením. Možná, že mne proto nebudeš pokládat za křesťana (i když je rozdíl mezi křesťan a člen organizované křesťanské církve; přestože se ono "kde jsou dva nebo tři shromážděni v mém jménu, tam jsem já uprostřed nich" se dnes bere spíš metaforicky).
 Bez_Nicku 


Re: Nejednoznačná bible 

(15.4.2013 13:52:03)
V opožděné reakci na včerejší odpověď. Pokud jde o Indii, tak jsem nikde nepsal ve smyslu vyvyšování se nad ty lidi, ve smyslu dětí dnešních zbohatlíků vůči ostatním. Pouze jsem připsal tu katastrofální situaci v Indii jejich náboženstvím. A hlavním tam je hinduismus, z něj jsou odvozeny i celá kultura, styl života, zvyklosti, kastovní systém, chápání smrti atd. Přišlo mi absurdní, aby ze země s takovýmto ovocen vlastního náboženství se tyto kulty importovaly k nám. Pro mě jsou všichni lidé rovni, odvozuji to z Bible, v kastovním systému hinduismu tomu tak není.
Nereaguji na vše, protože to bysme my dva mohli psát. Na jednu dlouhou reakci pět stejně dlouhých či delších odpovědí. Tady ta diskuse nemá rámec, kde by to mohlo fungovat. Na jednu stranu bysme to tady celé zatapetovali, na druhou stranu to kvantum třeba i dobrých myšlenek bych zůstalo v propadlišti.
Jinak se asi shoduji s Ráchel. Pro mě je Bible celá Boží slovo. Nerozlišuji např. Pavlovy epištoly a Ježíšovu přímou řeč v evangeliích. Pokud bysme chtěli brát, co říkal Ježíš a to ostatní jako nižší, tak můžeme rovnou odepsat celý Starý zákon. Ale právě to Ježíš nedělal, odvolával se na něj a byl pro něj absolutní autoritou. Psáno jest bylo něco, co šlo přebít nějakým vyšším argumentem. Bylo to nejvyšší možné potvrzení. Ap. Petr píše, že celé Písmo je inspirované z Božího Ducha. A Pavlovy listy jmenuje "mezi ostatními Písmy". Tj. staví na roveň tehdy známé Bibli, což byl Starý zákon. To je i můj přístup. A opět, i zde si umím představit dlouhé psaní. Jak např. dokládání mého postoje z míst z Písma. Tak i z opačné strany dlouhou řadou argumentů. Současně si myslím, že oba bysme měli po všech argumentech stejně to své přesvědčení dále. I proto to nechávám být, nemám úmysl dlouhé diskuse jak tu byly se SJ. Byly naprosto k ničemu, a zpětně je beru jak ztrátu času.
Je vůbec otázka, nakolit na téma víry se dá vůbec psá v takovéto diskusi, jaká tu je. Kdo je nevěří a hledá, tak mu můžu napsat, jak věci vidím a proč to tak vidím. Můžu zodpovědět i případné otázky. Jakmile ale má někdo jiný pohled, současně ale v Boha věří a nebo se tématem déle zabývá, tak to je jen na nekonečnou diskusi bez nějakého výsledku. Mým cílem je někomu pomoci v hledání. Vyvrátit něčí přesvědčení, z mého pohledu třeba nesprávné, to dost dobře nejde. Naposledy mi to ukázali SJ, ale neplatí to vůbec jen pro ně. Spíš jsem tu chtěl nějak zareagovat, tj. k reakci na své příspěvky se vyjádřit. Osobně totiž nemám rád, když se někdo odmlčí, nepovažuji to za slušnost. Nechci ale současně kvůli tomu jen psát a psát, když mi to nepřijde už smysluplné.
Omluva za případné chyby, psal jsem to hodně rychle, a nemám moc čas to po sobě pečlivě číst a opravovat chyby v pravopisu a nebo vyjadřování ap.
 Filip Tesař 


Re: Nejednoznačná bible 

(16.4.2013 8:48:38)
Ten kluk není zbohatlík. Jen mylně přisuzuje fakt, že jezdí autem s řidičem, a že táta taky jezdí autem s řidičem, jakémusi přirozenému stavu, který ho odlišuje od jiných, možná předpokládá, že děda dřív taky jezdil stejně a praděda taky... kdo ví. A podobně ty spojuješ dva jevy, do značné míry náhodně souběžné, do přímé závislosti.

Myslíš si, že současnost je přirozeným výsledkem postupného procesu, který začal v dobách prvních křesťanů, dokud nedospěl do dnešního stavu? Tak to ale nebylo. Londým před dvěma sty lety vypadal o poznání děsněji než dnes, Temže byla hnusná stoka, lidi kadili na ulici, plno chudinských brlohů. Jak si to srovnáš s tím, že šlo o křesťanskou kulturu?
Po většinu křesťanských dějin byla čínská města větší, čístší, lépe urbanisticky založená a spravovaná než evropská. Kdybys měl srovnat kolem roku 1500 Čínu a Evropu, dopadlo by to pro Evropu dost bídně. Vyvodíme z toho, že před pěti sty lety bylo lepší konfuciánství, zatímco dnes křesťanství? Za vlády pravověrně katolické vizigótské dynastie Španělsko upadalo (hluboko pod stav, v jakém bylo za pohanských Římanů), za vlády muslimů se ekonomicky pozvedlo, dřív se města měnila pomalu na vesnice, nyní rozkvetla co do velikosti, krásy, ekonomické síly. Co s tím?
Japonská města jsou většinou velice čistá a dobře spravovaná, lépe než například v katolickém Polsku. V Japonsku násilím vymýtili křesťanství v 17. století. Podle křesťanských měřítek jsou Japonci většinou pohané a modláři. Vyvodíme z toho, že pohanská kultura je lepší než katolická? Přidali bychom do vědomí, že je lepší než hinduistická, trochu trpké příchuti...
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(15.4.2013 16:29:23)
Filipe, možná, že si nerozumíme v pojmech - učení-výklad.

"Ze samé podstaty vyplývá, že těžko mohu být následovníkem Ježíše, pokud odvrhnu ostatní spisy, které z Ježíšova učení bezprostředně vycházejí."

Ano, tak by se to dalo říct. Proč bych ale řekla, že jsou součástí učení - protože od té doby vyšla hromada dalších spisů či knih výkladů Ježíšova učení, které mohou být také inspirativní a vycházet z Ježíšova učení, ovšem součástí NZ nejsou.

Zajímavé je, že řada lidí má problém s Pavlovými listy, ale co listy Petrovy, Janovy, Jakubův atd? (No, i když Jakubův se nepozdával Lutherovi :)

Ad "dva neb tři" - já tomu takto věřím, nicméně s tzv. "organizovaností" se mi to nevylučuje ;) Národ český je k jakékoliv "organizovanosti" hluboce nedůvěřivý a má pro to dobré důvody. Nicméně Církev je pro mne společenstvím, rodinou... Pokud se sejdu se dvěma, třemi členy rodiny, asi to moc organizace nepotřebuje. Pokud ale udělám sraz širokého příbuzenstva a má se sejít třeba 80 lidí, tak už to asi nějakou logistiku zahrnovat bude :)
 Maugha 


Re: Nejednoznačná bible 

(15.4.2013 16:11:46)
Filipe,

"Nakonec i v Pavlově době a dlouho poté, dokud se křesťanství nestalo ke své smůle státním náboženstvím, bylo běžné uvažovat nad různými možnými výklady. Když to dělám i dnes, nejsem proto křesťanem - následovníkem Krista?"

Tohle mi připadá cenné na téhle "laické" diskuzi - sledovat, jak si druzí hledají cestu.
Sáhodlouhé traktáty plné vyčtených frází a citátů, kde se ztrácí pointa, mi noc nedají.

Líbí se mi, jak píšeš.

 Tabitha+2 


Filip 

(16.4.2013 1:11:30)
.." Cožpak sám Pavel neuznával různé výklady?.."

Obavam se ze neuznaval.:-)

" Predevsim vsak vezte toto: žádné proroctvi Pisma NELZE VYKLADAT PO SVEM, zadne proroctvi nikdy nevzeslo z lidske vule, to v B-zim jmenu lide promlouvali z popudu Ducha Svateho..." /2 Petr 1:20-21/

Jestlize predpokladam, ze byl Pavel podobne naplnen Duchem sv. jako Petr, ktereho vyhledal, pak bych rekla, ze se na tom co je uvedeno v Petrove listu museli shodnout oba.

 Filip Tesař 


Re: Nejednoznačná bible 

(14.4.2013 7:54:03)
Jak to v Indii vypadá, to je snadno ověřitelná realita.“

Děláš chybu, když si současnost představuješ jako přirozený výsledek dějin od Ježíše nadále, ve stylu my křesťané jsme přirozeně dospěli k tomu a tomu, oni hinduisté přirozeně nemohli, neb jsou hinduisté. Ve skutečnosti v minulosti řada oblastí muslimských, čínských, ale i indických byla rozvinutější (i co se hygieny týče) než evropských-křesťanských. Je dobré mít na paměti i to, že protoindustriální Británie si ve spojenectví s místní vysokou šlechtou podrobila protoindustriální Indii a přeměnila ji plánovitě a účelově na surovinovou základnu, což mj. umožnilo nástup průmyslové revoluce v Británii, a nakonec teprve ta postindustriální Británie je to, co vidíme dnes jako „snadno ověřitelnou realitu“ (k tomu, jak vypadala ta raně industriální, stačí přečíst si něco od Dickense). Nevíme, jak by se hospodářsky vyvíjela Indie, kdyby to tak nebylo. Ostatně, sejděme se tady za 500 let a uvidíme.

Chápu, že je příjemné chlubit se vyspělostí, do které se člověk jednoduše narodí, a cítit se nadřazený jiným, kteří se narodili jinam. Cítit se nadřazeně jiným lidem je pro člověka přirozené. Ale ty mi připadáš jako jeden chlapeček, spolužák mojí dcery, co se ve škole ostatním dětem chlubí, že má vlastní auto s řidičem, kdežto oni ne (je synem náměstka ministra školství a jezdí do školy služebním autem svého papá).
 Filip Tesař 


Re: Nejednoznačná bible 

(14.4.2013 7:56:13)
„Nezmiňoval jsem i takové praxe, jako že rodina usekne dítěti ruku, aby vyžebralo více peněz na obživu. To není zas tak výjimečné.“ Věř nebo ne, i v Evropě se ještě v 19. století zohavovaly děti kvůli žebrání, prodávaly žebráckým bossům atd.
 stormer 


Re: Nejednoznačná bible 

(12.4.2013 15:28:42)
Mirku, určitě máš pravdu. Bible je podobenství. Dá se vyložit mnoha způsoby.
Já osobně ale věřím tomu, že existuje jeden "nejsprávnější". Katolická církev je podle mého názoru založena na dobrém výkladu, ale postupem času se posunula někam jinam.
Diskuse o nejsprávnějším výkladu bible mi ale přijdou zbytečné. Já vnímám víru jako velmi osobní věc, nikoliv důvod k zařazení do nějakého řízeného stáda. Jediný "řídící" pro mne přijatelný je Bůh sám. Myslím si, že věřící lidé by měli být rádi, za každého dalšího věřícího člověka, nikoliv trávit čas spory o to, kdo věří líp.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(12.4.2013 17:34:17)
Myslím, že výklady se mohou dokonce vzájemně obohacovat.
Jsou určité základy víry, které jsou pro mne neměnné. Pak je spousta věcí, které jsou samozřejmě také důležité, ale můžeme jim rozumět různě.
Osobně se některým tématům v rozhovoru např. právě s katolíky vyhýbám, pokud ho nenadnesou oni sami - protože vím, že to nejspíš nikam nepovede.
Z mého pohledu je Církev s velkým C společenství, které jde napříč denominacemi (= různými církvemi) - společenství Božích děti neboli těch, kdo mají živý vztah s Bohem a přijali Jeho odpuštění. Takže mi je v zásadě jedno, jakou má kdo nálepku, zajímá mne spíš, co je pod ní. Pokud je tam prázdno, tak si asi moc v tomhle směru neporozumíme, i kdyby to dle nálepky byl ten nejzbožnější křesťan na zemi.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Nejednoznačná bible 

(12.4.2013 16:21:01)
máš asi pravdu, jo kdyby věřící všech náboženství, a ještě lépe i nevěřící, hledali v Bibli i jiných posvátných textech to obecně lidské a duchovno, kdyby netrvali na "jediné pravé cestě k Bohu" a tolik nelpěli na různých formálních záležitostech a ceremoniích, bylo by líp. Mezi věřícími i ateisty často postrádám pokoru a úctu k víře jiných.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(12.4.2013 17:35:38)
nojo, dášo, ale co řekneš na to, že Ježíš sám o sobě řekl, že On je jedinou cestou k Bohu?
 Ananta 


Re: Nejednoznačná bible 

(12.4.2013 20:45:13)
Jo je, protože taky řekl, že on je ta pravda a láska a proto je skutečně jedinou cestou a třeba Krišna a Kristus mají podobný kořen. Je to totiž jedno, Bůh má mnoho podob a nabízí mnoho cest.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Nejednoznačná bible 

(12.4.2013 23:02:50)
Ráchel, to by bylo na dlouhou debatu, a je to přesně jak říká zakladatel, Bible se dá vykládat různě - nedohodnou se ani všichni křesťané. Podle mě se Bible v žádném případě nedá brát doslova a ani jako historický dokument, chápu ji v symbolické rovině. Uznávám, nejsem zrovna ideální osoba na teleologickou debatu, nebyl mi dán dar víry v tom smyslu, jak víru chápe většina náboženství.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 0:09:21)
dášo, k výkladu Bible existuje řada metod. nicméně základem je rozumět tomu, že různé knihy Bible (Bible je totiž sbírka knih) jsou napsány v různém literárním žánru. Tedy knihy historické (zachycující nějaké události) je potřeba vykládat jinak, nežli Žalmy, což je v zásadě poezie apod. Např. básnické vyjádření, že Izrael je zřítelnicí Božího oka pochopitelně nelze vykládat tak, že Bůh má takové véééliké oko ve tvaru státu Izrael ~:-D
Křesťané se přou o různé výklady, ale v tom podstatném základě se shodnou, bych řekla.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Nejednoznačná bible 

(14.4.2013 15:06:05)
"Bible je totiž sbírka knih) jsou napsány v různém literárním žánru."

Ráchel, právě proto, že tohle vím, taky vím, že výklad Bible není jednoduchá záležitost. Je pravda, že v tom podstatném se shodnou všichni křesťané a u Starého zákona nejen křesťané. Narážela jsem na to, jaké věci byly v minulosti uvnitř křesťanství předmětem sporů, kdyby šlo jen o teleologické debaty, bylo by to v pořádku, jde mi o ozbrojené konflikty. Otázkou samozřejmě je, kdy šlo opravdu víru a kdy byla víra jen zástěrka pro jiné zájmy.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(15.4.2013 16:10:07)
dášo, myslím, že skutečně lze jakýmkoliv náboženstvím natřít vlastní zájmy... v tom není ani křesťanství imunní.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Nejednoznačná bible 

(15.4.2013 16:58:25)
Ráchel, ano, jakákoli víra či jakákoli idea může být jen záminka, proto to říkám.
 Kamisi 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 0:24:35)
Otázkou je, co Ježíš skutečně řekl, a co bylo zapsáno do Bible. Jestli je to ve 100% shodě. Protože z různých zdrojů se zdá být velmi pravděpodobné, že Ježíš se svým posláním nebyl tehdejšími lidmi zcela správně pochopen. Stejně tak výklad Bible není vždy jednoznačný.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 9:27:02)
Kamisi, a jaké zdroje máš tedy na mysli?
 TS Garp 


Re: Nejednoznačná bible 

(12.4.2013 17:56:05)
BSB - Běž se bodnout.~j~
 Dobra1 


Re: Nejednoznačná bible 

(12.4.2013 18:34:46)
Pokud budeš Bibli vykládat jako člověk, jedno z jaké církve, vždycky se na některá místa budou vztahovat různé výklady.

Pokud k výkladu přizveš Ducha Svatého, dostaneš vždy stejný výklad, bez ohledu na to, ke které církvi patříš. Díky tomu se lidé z různých stran mohli při společném překladu Bible z originálních jazyků shodnout i tam, kde se původně často neshodli.
 Mirek_ 


Re: Nejednoznačná bible 

(12.4.2013 19:33:13)
A výsledek jejich shody je k přečtení kde?
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 0:02:51)
no, dobri, to by bylo pěkné :), problém je v tom, když se začnou hádat, kdo Ducha svatého slyší lépe a neomylněji ;)
 Maťa. 


Re: Nejednoznačná bible 

(12.4.2013 22:00:09)
Moj děkan, ktorý ma křtil (katolícka církev), sám povedal, že všetko stopercentne nevysvetlí. A že to je vlastne dobre, pretože pravú pravdu každý pozná dokonale se vším všudy až TAM. Dle mého - má pravdu, ač s ním v iných veciach dosť polemizujem.
 Tabitha+2 


Mirek 

(12.4.2013 23:04:09)

a/ bible je nejednoznačná a je možné ji s nejčistějšími úmysly a svědomím vyložit mnoha způsoby?

Osobne verim, ze Pravda je pouze jedna, a my ji zatim nemuzeme dosahnout,ani obsahnout pouze se k ni jakymsi "skladanim mozaiky" a jejich casti, PRIBLIZOVAT..Celek pochopime, az ziskame "nadhled" a "vhled" zaroven..A to verim, ze bude okamzik, kdy nam bude CELA PRAVDA o B_hu, o nas samotnych a nasem zivote "vlita" s jejim PLNYM POZNANIM.Pro vetsinu lidi na svete verim, ze timto okamzikem je hodina smrti..Tudiz s ohledem na uvedene, verim, ze existuje MNOHO VYZNAMOVYCH vrstev jednoho psaneho textu,ktere se ale vzajemne NEVYLUCUJI ani si neodporuji,naopak se doplnuji..
Osobne tedy nemohu souhlasit, ze by moznych vykladu bylo vice, pouze ruznoroda duchovni "zralost" ctenare muze k tomuto pohledu evokovat.


b/ diskutující přikládají bibli a jejímu „správnému“ výkladu význam nepřiměřeně velký vzhledem k bodu a/? - Pokud nebyl proveden zasah do psaneho textu, ktery MENI ci odporuje puvodnimu vyznamu pred zmenou, je pak na miste prikladat mimoradny VYZNAM skutecne puvodnimu textu v kontextu TRADICE Cirkve, kterou neni mozne od Pisma sv. oddelit..Jelikoz pak se clovek vydava jako "samouk" na scesti, aniz by akceptoval ZKUSENOST mnohych pred sebou..

c/ diskusí budují spíše příkopy („proč je pro mě nepřijatelné učení...“) než mosty (co na učení druhé skupiny je pro mne přijatelné nebo v čem jsou oni dál než my)?

Mohu-li nejak hodnotit diskuse, zalezi co druha strana prinasi..Ackoliv /pokud mluvim za sebe/, jsem vyjadrila nadeji, ze se jednou snad vsichni v blazenosti obejmem, pokud mi to bude dano..
Nemohu ale budovat mosty s okultnim spolecenstvim, ktere zaklada svuj vyklad na prekladu treba jisteho Johannese Grebera, ktery sic jako byvaly katolicky knez, ale skoncil jako spiritisticke medium, a timto se vubec netajil, jelikoz i s touto okultni tematikou publikoval{ COMMUNICATION WITH THE SPIRIT WORLD OF GOD/ ..V 50 letech mu spolecnost SJ vycitaji jeho komunikaci s demony a v 80. letech mu srdecne oficialnim dopisem dekuji za jeho spolupraci pri novosvetskem prekladu Nove Smlouvy..Pritom poprve s timto vedomim jeho okultni praxe, jeho preklad SJ pouzili poprve 1962..Nevim tedy, cim by me mohli pohledy zmanipulovanych a ucelove zrizenych traktatnich spolecnosti Strazne veze s timto pristupem "obohatit"..~d~
 Tabitha+2 


Stekna 

(12.4.2013 23:49:27)
Chtela jsi nejaky "dukaz" o okultnim pozadi vaseho zakladatele..Treba na tomto videu mas jednu fotografii vaseho velkeho "bratra" v cele parade odeneho do ZIDOZEDNARSKE "zastery" s patricnym vyšperkovanim pro znazorneni stupne tzv. sveceni v lóži..

Okultni pozadi svobodnych zednaru snad neni potreba ozrejmovat..

v casovem miste 2:21 tohoto zaznamu..

pak je tam jeste na nejake stare fotce s nejakou "nahotinkou"..:-), takovy romanticky zaber..

Chapu, ze jeho skoro posledni starost, pred vlastni smrti /dle jeho spolubratra, ktery s nim cestoval to bylo asi 6 hodin pred tim, nez zemrel/,
" zahalte me do rimske togy", ti vubec nic nerikaji..stejne jako ostatnim radovym SJ, kt. ani netusi, kam az saha puvod jejich "uslechtileho spolecenstvi"..


Bylas u jeho hrobky a videlas symboly na jeho nahrobnim kameni i na pyramide u jeho hrobu? btw. pyramida je CISTY ZEDNARSKY SYMBOL..~6~
 Tabitha+2 


Re: Stekna 

(12.4.2013 23:49:41)

http://www.youtube.com/watch?v=I8950zTahD4
 Tabitha+2 


Re: Stekna 

(13.4.2013 0:05:44)
Tolik symbolika zakladatelske sekty "badatelu bible", ve ktere zacinal C.T.Russel
a na jeho nahrobni kamen..

http://www.youtube.com/watch?v=UlVs2DqPFXA
 Katy 


Re: Stekna 

(13.4.2013 4:20:50)
Milá Tabitho, jen krátce: Proč neustále zabýváš s Chováním /skutečným, nebo domnělým/ některých lidí. Proč se nesoustředíš na užitečnější věci?
Mezi Ježišovýmy apoštoly byl i Jidáš, který později se stal zrádcem. Tak už Ježíšovo učení padlo?

Nebo král Šalamoun, který napsal biblické knihy Přísloví, a Kazatel, ke koncí svého života se odvrátil od svého Boha Jehovy, a přece jeho ty knihy čteme s obdivem až do dneska. Mají nám stále co říct. Když už se tak silně zaměříš na některé jednotlivce, /prosím to jsem tady nechtěla napsat, abych neurazila cítění některých lidi/... tak jak hodnotíš chování pedofilních knězi? A to jsou tisíce a tisíce připady, a co mně zaráží, kdyby je cirkev vyloučil, bylo by správné, a ne je dát na jiná místa, aby se věci ututlali, a tam vesele ničili další a další děti. Kdyby světská spravedlnost konečně jim nešlápl na paty, tak se dějě dál a dál. Už tady nechci mínit o křižácké tažení, o upálení čarodejnic....

Píšu to proto, že se mi nelíbí ten Tvůj útočný postoj...
 Tabitha+2 


Katy 

(13.4.2013 10:01:31)

Tolik k pedofilnim skandalum ve SJ..

http://www.youtube.com/watch?v=_Dv4LnYead0
 Tabitha+2 


Re: Katy 

(13.4.2013 10:26:47)
http://www.youtube.com/watch?v=NZpScLCMqEk

http://www.youtube.com/watch?v=J3P2TuDpKBQ
 Tabitha+2 


dalsi pedofilni skandaly SJ..opravdu chces ukazovat prstem na katoliky? 

(13.4.2013 10:47:44)
kazde zneuziti je odporne a jsem za zadostiucineni vinnika,alespon tak, jak nabizi svetska jurisdikce..
V katolicke cirkvi se pripady soudi,jak pred cirkevnim soudem, tak svetsky..a probiha take "odskodnovani" tehdejsich obeti / i kdyz neni mozne v plnem rozsahu osobnosti cloveka/, kazdy si ponese za sebe sve..

takze pedofilni skandaly uvnitr SJ, jsou stejne odsouzenihodne,jako kdekoliv jinde, i v katolicke cirkvi..

http://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_548806&feature=iv&src_vid=L7ia4lcW0DI&v=nO6s7hc40Ic


http://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_597694&feature=iv&src_vid=nO6s7hc40Ic&v=WofZe9o2-UE



http://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_974794&feature=iv&src_vid=WofZe9o2-UE&v=L7ia4lcW0DI
 Tabitha+2 


Katy 

(13.4.2013 10:05:11)
Jidas, ale nezakladal spolecenstvi, ktere by ted lide , nebo treba i ja, nasledovali..V tom je ten rozdil, zabyvat se skutecnym skrytym zivotem zakladatele SJ a zabyvat se zivotem "nekoho xy" treba v obecne Cirkvi, na ktereho zivote, ci nazoru Cirkev NESTOJI.
 Tabitha+2 


Katy 

(13.4.2013 10:15:25)
.." odvrátil od svého Boha Jehovy.."


jeste maly dovetek

Shmolo d´ Melech se neodvratil od "jehovy", ale od Yahweh /Jahve/..
Prekvapuje me, ze tak bazirujete na B-zim jmenu, a uzivate patvar bez vyznamu..~d~
 Katy 


Re: Katy 

(13.4.2013 17:29:50)
Tabitho, prosím Tě, venku je konečně jaro, /snad už i zůstane/, máš rodinu, nebylo by lepší jít ven s dětmi, věnovat více rodině, zajít na výlety, do ZOO, nebo s kamarádkou do cukrárny na drby.... nebo si koupit něco jen tak pro radost, boty, kabelku....Víš i ten mozek si musí odpočinout, jinak člověk může dopadnout hodně špatně. ~e~

Vypnout na několik dni PC, nebo aspoň tuto stránku.

Člověk aspoň zjistí, jestli není už závyslý ...~:-D



 Mirek_ 


Re: Mirek 

(13.4.2013 11:34:52)
"Nemohu ale budovat mosty s okultnim spolecenstvim"
Můžeš a nemusíš, je to tvoje volba.
Mně se to jeví, jako že dokázání "pravdy" je pro tebe důležitější než slušnost k bližnímu. Než slušná diskuse bez argumentů ad hominem.

Pokud bych byl rozhodčí ve tvé diskusi se SJ, vyhrávají svědkyně na body právě za slušnost, mírnost a další křesťanské ctnosti, které z jejich projevů cítím. Ale to jej jen můj subjektivní pocit, a navíc i Ježíš si podle evangelií občas nebral servítky.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Mirek 

(13.4.2013 11:46:18)
Mirku, hodnotit Tabithu tady nebudu.
Ale chápu, že nelze budovat mosty mezi něčím, co stojí na naprosto jiném základě.
 Mirek_ 


Re: Mirek 

(13.4.2013 12:12:57)
Z mého pohledu mají SJ i katolíci spoustu společného, daleko víc než rozdílného. Záleží na tom, co chceme my dva i oni(y) zdůrazňovat.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Mirek 

(13.4.2013 12:16:56)
Mirku, a co třeba? Myslím z těch základních věcí?
 Mirek_ 


Re: Mirek 

(14.4.2013 7:09:32)
Jsou stejný živočišný druh a žijí na stejné planetě, o kterou by se podle společně uznávané knihy (bible) měli starat. Mají společného Otce, a většinu jeho pokynů chápou stejně (desatero, kázání na hoře...) Těch pár rozdílů člověk z ulice ani nerozliší.
Nejspíš by se shodli na tom, že se mají chovat hezky k sobě samým i k ostatním lidem i na tom, jaké vlastnosti by ono sami chtěli mít.
 Ananta 


Re: Mirek 

(13.4.2013 18:08:34)
Problém je, že pro většinu křestanu je "okultní" jakákoliv jiná spiritualita než křestanská.
 Bez_Nicku 


Re: Mirek 

(13.4.2013 19:16:42)
Malá reakce, teď jsem mimo diskusi, už asi týden. V Bibli se zakazují tzv. okultní věci, termín okultní tam není použit. Bible ale mluví jednoznačně o zákazu takových věcí jako věštění jakýmkoli způsobem, vyvolávání duchů zemřelých, různé čarování a magie. Spolu s tím je zakázáno uctívat jakéhokoli jiného boha, než Boha, který se zjevil Abrahamovi, Mojžíšovi a naposledy v Ježíši Kristu. Izraelské vyznání víry je o tom, že Hospodin (JHVH) je Bůh a že Bůh je jeden.

Ta jiná spiritualita, to jsou buď přímo pohanské kulty (pohanský znamená jiných národů než Izrael,), náboženství jiných národů a nebo k nim přidružené okultní praktiky jako různé věštění, zaříkávání, kletby, oběti vč. obětí lidí a dětí. Součástí pohanských náboženství byla i různá kultická prostituce, která i dnes existuje např. v Indii, ale nejen tam. Různé sexuální perverze bývají běžně součástí různých pohanských náboženství.

Apoštol Pavel v Novém zákoně píše, že když např. národy (pohané) uctívají různé sošky a obrazy, zpodobnění různých božstev, tak uctívají démony. Na jednonu stranu ty modly nic nejsou, jsou to jen výrobky řemeslníka (dnes bychom řekli asi umělce). Na druhou stranu, tím že člověk uctívá kohokoli jiného než Boha, tak tím Boha nesmírně uráží. Bůh nebo božstvo je totiž to, co člověk uctívá. Jako modla je proto označeno i mamonářštví. Dle apoštola Pavla uctívání model znamená ve skutečnosti společenství s démony.

Např. marxismus je typickým kultem. Kdo zažil ten režim, tak ví, že tam nebylo míň uctívání než např. v křesťanství. Jen se volila nenáboženská terminologie, nemluvilo se o božstvu. Osobní kulty (ať zemřelého Lenina nebo žijícího Stalina či Maa) jsou v podstatě náboženstvím. Kdo je komunista, tak žije ve skutečném společenství s démony a totéž platí o různých falešných náboženstvích, kam osobně řadím i SJ. Skutečností je i to, že např. v nacismu se vzývala stará germánská božstva, krom kultu Vůdce. Ti lidé dělali vědomě okultismus, pouze navenek se prezentovala oficiální ideologie. Ti zasvěcenější věděli více. U komunistů podobné, různí okultisté byli činní při výstavbě Leninova mauzolea, pěticípá hvězda je starý okultní symbol pocházející z Egypta. Ta na Kremlu se otáčí podle Slunce. Okultní symboliky je tam fakt plno. Právě v Sovětském svazu měli okultisti zelenou. Nakonec i v tehdejším Československu. Bývalý ministr Kauhuda na jedné vš měl "výzkumnou laboratoř", kde provozovali okultismus, těch ústavů bylo víc. Pátera Ferdu, okultního léčitele, si zvali i do Ruska, co vím.

Asi tak, v materiálním světě jsou věci neutrální, hmota sama o sobě není dobrá nebo špatná. Ale v duchovním světě nic neutrálního neexistuje. Buď ty duchovní síly slouží Bohu, nebo jsou ve vzpouře proti němu. Jsou tu jen dva světy. I když satanské ideologie mají různé podoby, které se navenek někdy mezi sebou likvidují. Ze strany islámu byla v době II.sv. války silná podpora Hitlerovi, předtím ruští bolševici a nacisté uzavřeli pakt o neútočení. Dle mého názoru je Rusko dodnes říší zla, kde vládne člověk, který osobním kultem udržuje satanský řád. Rusko zpravidla podporuje kdejaké diktátorské režimy, i když se to občas snaží dělat méně okatě. Ať jde o Sev. Koreu, Irán, dříve Idiho Amina a Kadáfího, nebo Chávese ve Venezuele. Ateisté dřív naoko okultismus potlačovali, fakticky si je pěstovali, pouze to dělali tajně, aby klamali lidi.
 Ananta 


Re: Mirek 

(13.4.2013 20:29:52)
"Apoštol Pavel v Novém zákoně píše, že když např. národy (pohané) uctívají různé sošky a obrazy, zpodobnění různých božstev, tak uctívají démony. Na jednonu stranu ty modly nic nejsou, jsou to jen výrobky řemeslníka (dnes bychom řekli asi umělce)."

Jo, to je v Bibli, ale třeba Katolíci taky uctívají sošky, obrací se k nim v bohoslužbách a v kostele je jich plno. Chodila jsem i do jedné letniční církve a tam nesměli mít ani doma na stěně obrázek.


Budu reagovat postupně, je to obsáhlé, ale jsem moc ráda za tuto diskuzi.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Mirek 

(13.4.2013 20:35:19)
Anato, tak u nás je obrázků hodně :D akorát je teda neuctíváme
Např: nádhernej zarámovanej plakát Sedmi statečných, fotka Johnnyho Cashe, tři obrovský starý americký filmový plakáty (Africká královna, Okno do dvora, Casablanca), pak jeden Aleš Lamr, spousta dětských obrázků... mám pokračovat? ~t~
 Filip Tesař 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 11:37:07)
Bible pro mne není jednolitým celkem. To podstatné je pro mne deset přikázání. I když se zdají být napohled jednoduchá a jednoznačná, skrývá se v nich dost věcí k uvažování. Jak se jich držet v praxi? Dál, podstatné je pro mne to, co říkal Ježíš. Chápu, že to podáno tradicí, ale změnit se mohlo ledacos ve formulaci, dohromady na mne zapsané výroky i podobenství působí jako celek, bez toho, že by Ježíšovi byla připisovány například výroky jiných. Ačkoli je to vlastně především tlumočení smyslu Božích přikázání, skrývá se v tom k výkladu ještě víc. Dál je pro mne důležitým vodítkem příběh o útěku z Egypta, i spisy prvních křesťanů z Nového zákona. Stvoření světa v Genesis je pro mne odrazem pohledu dobového na svět. Další příkazy a zákazy souhrnem předmonoteistické, předmojžíšovské rituální praxe, která přežívala paralelně s mojžíšovským učením a dost možná se stala závaznou až po "zázračné" záchraně Jeruzaléma před Asyřany a upevnila se jako etnické pojítko v babylónské době. Pak jsou tu dobové kroniky s morálním naučením ve vztahu k Bohu, což je samozřejmě důležité - ale zůstává to pro kronikami s morálním naučením, ne míň, ne víc. Různé alegorické příběhy, mudroslovné knihy, některé vztahující se i ke zmíněné předmonoteistické praxi, atd. Zkrátka, pro mne Bible není jednotný a nedělitelný útvar, a už vůbec ne zapsané Boží zjevení. To podstatné je hlavně deset přikázání (a s nimi spojený příběh o záchraně z Egypta) a Ježíšovo učení k nim (plus jako vodítko výklad Ježíšova učení z Nového zákona).
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 11:44:27)
Filipe, s některými věcmi, které píšeš, se ztotožňuji.
Nicméně, jak si vysvětluješ, že si Ježíš nárokoval Božství? Že o sobě mluvil ve smyslu, že on sám je zjevením Boha? Byl to cvok? nebo lhář?
 Filip Tesař 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 12:09:29)
Naprosto upřímně - kdybych to věděl, řeknu ti to.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 12:15:15)
Filipe, to je právě úskalí toho, když si představíme Ježíše jako "moudrého učitele" - jak se to dá skloubit s tím, co jsem psala? Podobně je to s tvrzením, že v podstatě je k Bohu řada cest a že se do toho dá křesťanství zahrnout. Ať se nám to líbí, nebo ne, Ježíš (potažmo křesťanství) si dělal nárok na výlučnost.
 Filip Tesař 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 12:38:04)
Sám pro sebe si myslím, že Ježíš byl víc než jenom moudrý člověk, moudrý učitel. I víc než jenom shůry osvícený? Jak víc? Nevím. Co je Bůh, kromě obligátní odpovědi: Stvořitel? Co je Boží království? Mír? Nemyslím klid zbraní. Nepocítíme někdy uvnitř opravdový vnitřní mír, takový závan, vedle kterého se všechno ostatní zdá nepodstatné? Je to ozvěna toho? Je Ježíš cestou k tomu, nejen ve smyslu, že ukazoval cestu, láskou a odpuštěním, ale také lásku a odpuštění skutečně žil? Nevím. Cest k Bohu může být třeba tolik, co lidí. Sám pro sebe nemyslím, že každé náboženství je opravdu cestou k Bohu, ale asi je pokusem vykročit na tu cestu. Neřekl bych, že křesťanství je jen jedno z mnoha náboženství a že náboženství jako taková jsou vzájemně souměřitelná. Dělám si nárok na výlučnost? Křesťanství je neoddělitelně spjato s naší vlastní kulturní tradicí a je trochu těžké už jenom proto ho posuzovat nezaujatě. Jestliže s náboženstvími obecně je spojen určitý společenská a morální řád, pak myslím, že křesťanství stojí výš. A to i při vědomí toho, že ve jménu křesťanství se po staletí děly činy v příkrém rozporu s duchem Ježíšova učení. Třeba rovnoprávnost v různých společenských ohledech, kterou můžeme dnes zažívat, vychází ideově z křesťanství. Na otázky, které jsi položila, je těžké odpovídat. Snažil jsem se.
 sovice 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 11:57:06)
Filipe,

osobně mám velké problémy s Pavlovými listy, v mnoha záležitostech je považuji za velmi moudré, jeho samotného mám za muže skutečně naslouchajího Duchu svatému, ale některá místa neskousávám - a musím přiznat, že většina "odvysvětlení" těch míst, která mi vadí, pro mě je prostě jen zástěrkou "tak to nemyslel", ale můj pocit je, že tak to myslel.
Nu což. Rozhodně mě provokuje a nutí přemýšlet.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 12:12:13)
sovice, co máš třeba na mysli?
 sovice 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 12:49:55)
Ráchel, třeba mám vážnou potíž s tímhle:

1 Timoteovi 2:9-15  Rovněž ženy ať se oblékají slušně a zdobí se prostě a střízlivě, ne účesy a zlatem, perlami nebo drahými šaty, nýbrž dobrými skutky, jak se sluší na ženy, které se rozhodly pro zbožný život. Žena ať přijímá poučení mlčky s veškerou podřízeností. Učit ženě nedovoluji. Žena nemá mít moc nad mužem, nýbrž má se nechat vést. Vždyť první byl stvořen Adam a pak Eva. A nebyl to také Adam, kdo byl oklamán, ale žena byla oklamána a dopustila se přestoupení. Spasena bude jako matka, jestliže setrvá ve víře, lásce, svatosti a střízlivosti.

Celkový tón toho všeho... mi výrazně vadí. Oceňuji ale to, že Pavel tohle nevydává za Ježíšovu vůli, ale je to jasně identifikovatelné jako jeho vlastní stanovisko.
V současnosti kolikrát kolem sebe třeba dost vidím, jak jsou to často právě ženy, které v rodinách (i ve sborech) bojují o předávání víry dětem (učí je, učí mládež, v naší církvi máme kazatelky), zatímco muži odpadají nebo se vezou... a do toho zní Pavlovo "učit ženě nedovoluji". Vidím v pozadí těchhle veršů mužskou nadřazenost - vždyť první byl stvořen Adam, a pak Eva.

Ještě mám problémy např. s pasážemi dotýkajícími se homosexuality - ale tam spíše s jejich výkladem a aplikací, než se samotným Pavlem, myslím...
 Filip Tesař 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 13:32:35)
Myslel jsem si, že to bude možná asi nejvíc tahle pasáž.

Mám na to osobní názor, vycházející z osobní zkušenosti, ale možná na tom bude platného i něco obecnějšího. Poznal jsem řadu žen, které byly zevnějškem a chováním vůči manželům záměrně "myši", ale také mnohé z nich byly s odpuštěním, drbny, a hlavně dost žárlivě střežily farní společenství před cizími vlivy. Hlídaly jak případné nové osoby na mších, tak věrouku a v neposlední řadě, po listopadu, také to, aby všichni volili KDU-ČSL. Takže mi přišlo, že uzavírání se před ženami ve farnosti mělo za důsledek jen posilování uzavřenosti farního společenství.
 sovice 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 14:13:58)
Filipe,

ono je tam i to "spasena bude jako matka", jako by se lidství ženy redukovalo na mateřskou roli...
 Filip Tesař 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 15:34:23)
Však taky některé takové vzorně "pavlovské" rodiny braly rození jako závody. Když se mojí švagrové narodil sedmý sourozenec, skandovala hromadná návštěva příbuzných a známých: "Deset! Deset!" Nemyslím si nic špatného o tom, když má někdo hodně dětí, ale ten závodní duch byl trochu divný, trochu, jako by nešlo o bytosti, ale o čísla. Řekl bych, že některé ženy viděly v počtu porozených dětí cestu, jak se ve farním společenství zviditelnit a vyniknout. Netuším, nakolik byly v životě šťastné nebo nešťastné, protože za masku vzorné ženy a matky nebylo skoro vidět. Někdy mi taky přišlo, že se v takových párech muži se ženami moc nebavili, i když nevím, jak to vypadalo v soukromí, ale na veřejnosti často docela chladně, jako by tím, že byly rozdělené společenské role a zplozeny děti, už si nebylo moc co říct. Ale koukal jsem na to prakticky jenom zvnějšku a víc nevím, jen ojediněle se ke mně dostaly útržky, že třeba "u mojí sestry to mezi Jirkou a ní zrovna nefunguje..." atp., cestou k nápravě bylo modlit se za ně, někdy i prosba o připojení se k modlitbě, bráno tedy ve stylu: rozdělení společnosti na muže a ženy je věc daná, žena má muže poslouchat, případně trpět a čekat na zásah shůry, který muže ve vztahu k ní osvítí.

 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 16:12:13)
Filipe, to je moc smutné, nicméně za biblické to příliš nepovažuji... spíš za způsob, jak zneužít náboženský nátěr na maskování mužského šovinismu
 Filip Tesař 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 16:34:36)
To máš pravdu.
 sovice 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 15:01:00)
Divá Báro,

to jsem udělala, vícekrát. Ale přijde mi to jako takové... nepřesvědčivé. Jako pokus zahladit tu očividnou tvrdost.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 16:08:54)
sovice, nemyslím si. Jednak je potřeba si uvědomit, že Pavel to nepsal s tím, že to bude jedou součástí NZ a bude to číst sovice s Ráchel. Psal to do konkrétní situace v tom konkrétním sboru. No a pak pokud chceme něco nějak vyložit, je potřeba vždy v kontextu celého Písma - ale to určitě víš
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 16:06:56)
sovice, tak co se týče učení o ženách, hodně jsem se tím zabývala, kdybys chtěla, tak ti o tom něco pošlu. Jelikož jsem nějakou dobu byla ve vedení sboru a taky kážu, tak jsem se tím zabývat tak nějak musela z dost osobních důvodů ~:-D Základ toho, proč se tenhle text různě podivně vykládá ad absurdum, je neznalost historických souvislostí.
 sovice 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 20:12:15)
Ráchel,

já se tím taky dost zabývala, z podobných důvodů jako ty; celkem dost jsem toho v této věci načetla, ale... bohužel si myslím, že to nelze tak jednoduše smést se stolu; především proto, že tyhle a podobné verše dodnes svazují mnohé ženy a křesťanská společenství jako okovy. Pavel považoval za přirozené i otroctví, ale to mě netíží, protože je to teď prostě pasé, ale s postavením ženy se hýbe teprve krátkou dobu. A nejde jenom o ty verše, které jsem zmínila - ty jsou sice pro mě poměrně iritující, ale některé jiné se poměrně významně dotýkají samotného vztahu žen k Bohu - takový 1. Korintským 11, kde se v 3. verši píše Rád bych, abyste si uvědomili, že hlavou každého muže je Kristus, hlavou ženy muž a hlavou Krista je Bůh.... Ano, je to v dobové souvislosti(mimochodem, připadá mi velmi lehounce komické, jak Pavel bere vhodnost délky/zahalování vlasů a podobné detaily jako danou přirozeně :-)) Ano, i tam napíše "v Kristu ovšem není žena bez muže ani muž bez ženy", jinde "není už rozdíl mezi židem a pohanem, otrokem a svobodným, mužem a ženou. Vy všichni jste jedno v Kristu Ježíši."; ale přesto, jakkoliv to v rámci Pavlovy doby bylo přirozené, pochopitelné a v mnoha směrech pokrokové, žena je pro něj v okamžiku, kdy přejde od teorie k praktickému životu prostě o příčku níž než muž, žena je člověk, ale ne tak úplně svéprávný ~;)

Jinak se omlouvám, že v téhle diskusi nebudu pokračovat, ale na tomhle fóru, bez možnosti náhledu před odesláním a rychlého propadání se vlákna v živějších diskusích to je pro mě celkem složité, pokoušet se o hlubší diskusi; a nerada bych tu sepisovala plachty; tyhle věci jsou pro mě spíš na rozhovor.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 20:17:49)
sovice, cos k tomu četla, jestli se můžu zeptat? osobně bych se s nějakou povrchní odpovědí nespokojila, to mi věř ;) takže jsem se tím zabývala opravdu do hloubky. V češtině na toto téma moc literatury není.
 sovice 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 20:34:12)
Ráchel,

četla jsem k tomu věci anglicky, přístupné na netu; máš nějaké dobré tipy?
(Momentálně teda řeším jiné věci, ale určitě bych si je uložila do budoucna, až se o tohle téma zase sama se sebou otřu.)
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 20:36:13)
sovice, když mi napíšeš na samuel@samuelcz.com a do předmětu dáš "pro Ráchel", tak ti něco pošlu
 Maugha 


Re: Nejednoznačná bible 

(15.4.2013 15:46:53)
Ráchel,
souhlasím skoro se vším, co píšeš. Tahle pasáž, kterou zmiňuješ, ta se prostě dá vysvětlit a okecat pouze historickým kontextem. Jinak to nejde. Je tam napsáno, co je tam napsáno, a to je neoddiskutovatelný fakt.
Viděla jsem dokument, kde biblický historik řekl, že Pavel nenáviděl ženy.
On chtěl žít v celibátu a ženy mu to kazily, i když jim třeba ze zahalení koukal jen nos a oči.
Má to velkou spojitost s další větou, se kterou mám osobně dost problém - a to že žena je nádoba hříchu.
Ano, chybí mi pokora a jednou se z toho budu zpovídat, ale tuhle vinu pořád nemůžu přijmout.
Není vinou myšky, že ji kocour honí.

Ještě k té politické korektnosti - mám tu dva anglické překlady a obě homosexualitu vysloveně zmiňují.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(15.4.2013 16:08:34)
Maghua, ty řekneš "okecat". Jenomže pokud nebereš v úvahu historický kontext a také kontext situace, do které Pavel psal, tak dojdeš jednoduše k mylným závěrům. Pavel psal dopisy konkrétním sborům do jejich konkrétní situace v konkrétní době. Vezmi si například, že za dejme tomu 500 let někdo najde tvůj dopis, který jsi někomu napsala. Jak moc myslíš, že mu bude srozumitelný, pokud nebude vědět nic o dnešní době, která je jistě zcela odlišná od toho, jak bude vypadat svět za 500 let? Navíc, dotyčný bude mít k dispozici jen tvůj dopis, nikoliv např. dopis, na který odpovídáš - to je další půda pro zcela mylné závěry.

Nevím, z čeho ten dotyčný usoudil, že Pavel nenáviděl ženy, to je s prominutím pěkná pitomost, už jenom proto, že s mnoha ženami spolupracoval a velmi pozitivně se o nich vyjadřuje, nechává je pozdravovat apod. V Bibli nic o tom, že je žena nádoba hříchu není ~d~

 Maugha 


Re: Nejednoznačná bible 

(15.4.2013 16:30:34)
Rachel,
tím "okecat" jsem myslela, že se skutečně MUSÍ přihlížet k historickým souvislostem. Jinak bráno doslovně a vytržené z kontextu by to znamenalo, že žena by skutečně spoustu věcí dělat nemohla. (třeba učit)

To tvrzení toho biblického historika - no je to už delší dobu a nenahrála jsem to, byl to pořad o autentičnosti knih NZ, tohle prohlášení (podezření) tam zaznělo jen okrajově.
Když nemůžu doložit zdroj, tak jsem to možná neměla psát - jen mě to zaujalo.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(15.4.2013 16:52:27)
Maugha, tak to ano, pro mne "okecat" znamená něco jiného :D
Hele, nebyl to dokument BBC? S mužem jsme jich pár viděli a vždycky jsme si mohli ukroutit hlavu údivem, kde to ti "britští vědci" zjistili ~t~ Zrovna nedávno jsme po dlouhé době zase kus něčeho viděli a byla to akorát snůška domněnek, fakt k smíchu... no, nebo spíš k pláči, protože to spousta lidí bere vážně...
 Maugha 


Re: Nejednoznačná bible 

(15.4.2013 17:02:31)
Ráchel,
jestli to byl dokument BBC to už nevím - ale domněnek tam bylo skutečně dost.
Takové to snažení o přiblížení "zákulisí".
Proč byly některé dopisy zahrnuty do oficiálního NZ a jiné ne, vzájemné sympatie a nesympatie, pletichaření. Takový apoštolský Blesk.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(15.4.2013 17:12:11)
Maugha, no právě - to jsou takový bla bla a ještě se to tváří děsně "vědecky" ~8~

apoštolský Blesk, to je dobrý ~t~ To mi připomíná, jak jsme jednou doma vtipkovali ve stylu "když mě tady budete štvát, tak uteču s milencem do Argentiny" - a starší syn začal vymýšlet: "No to bude bomba! A v příloze Života víry (pozn: jeden křesťanský časopis) "Blesk z čistého nebe" to bude hned na přední straně!" ~t~
 Maugha 


Re: Nejednoznačná bible 

(15.4.2013 17:55:27)
Mně je celkem i sympatické, když někdo natočí takovýhle dokument, ale přitom nezpochybňuje, co je skutečně v Bibli.
Různě posbírané střípky a zajímavosti z té doby mi nevadí.


Ten tvůj synek - taky dobrá hláška.~:-D
Už se těšil, že vypadneš a nebudeš prudit, známe svoje lidi.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(15.4.2013 19:17:44)
jéje, těch hlášek my máme...
Např. toto je záznam jednoho rozhovoru u večeře tak dva roky zpátky. S je dcera (tehdy 13), E starší syn (tehdy tak 10):
já: Víte, co je nejrychlejší dopravní prostředek?
S: No přece Bůh!
já: No... Bůh sám má dopravní prostředek.
S a E: Cožeee?!
já: Vy nevíte, jakej?
S a E: Neee.
já: Přece v Bibli je: "Hospodin vsedl na cheruba a letěl"
S a E: děsný smích
já: No fakt, je to tam, "vsedl na cheruba a letěl"
S: To je dobrý! To pak říká "Hele, Synu, včera jsem letěl na cherubovi a to byla jízda!" Nebo: "Ty, Mojžíši, co kdybychom si dali závod?"
to už se chechtáme všichni
E: Jasně, pořádaj tam dostihy!


Tak asi tak nějak :D

Jinak co se týče něčeho v češtině, tak vyšla Emancipace žen v církvi, ale to je rozebraný. Sovici jsem něco slíbila elektronicky (jeden svůj dávný elaborát), ale musím to vyhrabat odněkud ze starýho počítače, tak kdyžtak prosím o strpení.
 Maugha 


Re: Nejednoznačná bible 

(15.4.2013 19:57:02)
:-) pěkný
 sovice 


Re: Nejednoznačná bible 

(15.4.2013 20:20:23)
Ráchel ~t~
 Ráchel, 3 děti 


Re: Nejednoznačná bible 

(15.4.2013 20:42:30)
nejmladší v šesti letech: Víš, co si přeju o Pána Boha? Aby konec světa byl v noci, až budu spát. Protože jak budou ty kobylky, tak já se jich dost bojim. Ty kobylky,co všechno žerou.

a ten samý syn také tou dobou: "Dneska je svátek Jana Husa. Pan Hus byl chudáček."

starší syn, který neustále nosí poznámky z hodin náboženství: "Když na nábožku nejde nezlobit!" "A proč, prosím tě?" "Protože jak praví známá učitelská poučka, když začne jeden, druhej se přidá. No a já jsem ten druhej."

 Suzzen 


Re: Nejednoznačná bible 

(15.4.2013 18:52:35)
Ráchel, na mně ten Pavlův dopis působí podobně jak na Maugh.Je možné že je to reakce na nějakou konkrétní situaci v konkrétním sboru..ale tím jak je to podané to působí jako všeobecný závěr a je to živná půda pro další. Není pak divu, že se objevovali výroky typu "ženy nemají duši"apod. I když to byl moudrý muž, byl to pořád jenom chlap, a mužský šovinismus mohla být jeho slabina ~;) Ale nikdo z nás Pavla osobně neznal..~;) Pokud bys k tomu měla nějaké materiály v čj docela by mne to zajímalo. Jinak souhlasím s tím, že základní věci víry jsou stejné i při různých překladech..
 Filip Tesař 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 12:17:47)
Mám to podobně. Kdo ví, možná máme i podobná problémová místa. Neříkám si, že to tak nemyslel, spíš to tak myslel, říkám si, že prostě vycházel ze své doby a společenského okolí a jeho uvažování tím samozřejmě bylo omezeno tu víc, tu míň. Myslím ale, že se snažil celkově uvažovat podstatně otevřeněji než jak asi tehdy uvažovala běžná většinová společnost, a tak možná to, co je obtížné skousnout pro nás dnes, bylo tehdy vykročením do budoucnosti. Pak je lepší než hledat pro to odůvodnění a ospravedlnění, vnímat to jako pobídku ke snaze překračovat zažité hranice tam, kde smysl Ježíšova učení, jehož hlavní podstatou je pro mne láska k bližním, říká něco víc. Protože kolik asi omezení platí pro nás? Nemusíme se chlubit otevřeností, kterou pomohli vybudovat ti před námi, ale spíš zamýšlet nad tím, kam nepronikla.
Daphne du Maurier má vynikající povídku o farnosti v centru města, kam chodí místní honorace, jejíž farář odjíždí na dovolenou a jeho záskokem je kněz z předměstí, který do mechanického odříkávání mše vnese znepokojující kázání o chudobě atd. (pointou je, jak si domácí farníci oddechnou, když se vše vrátí do starých kolejí). Napadlo mne to tak nějak v souvislosti celé téhle diskuse, tak trochu co je duch, a co litera Písma. Nevzpomínám si, jak se povídka jmenuje, mohu zkusit zjistit.
 sovice 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 12:58:35)
Filipe,

už jsem psala Ráchel, která místa mi nesedí, a v podstatě s nimi v myšlenkách zacházím podobně jako ty. Snažím se nad nimi ale opravdu přemýšlet, protože vím, jak snadno lze vyzobnout z jakékoliv víry jen to, co s tebou ladí, a věci, které kladou jiné nároky, než jaké chci přijmout, vynechat či odmítnout.

K Ježíšovu božství - to pro mě bylo jednou z nejsložitějších věcí, uvěřila jsem jako dospělá a vstřebávala jsem to poměrně složitě... ale nakonec jsem dospěla k přijetí formulace "pravý Bůh a pravý člověk". Hodně mi v tom pomohl jednak prolog Janova evangelia a pak taky Tomášovo prosté "Můj Pán a můj Bůh".
 stekna+ smečka 


Mirku 

(13.4.2013 14:14:11)
otázka je jestli je Bible skutečně inspirované Boží slovo.
Já osobně jsem se přesvědčila, že ano. Bible je nejen studnicí morálních hodnot a životních moudrostí, ale úžasné na ní je, že neodporuje vědě a pravost slpnění proroctví dosvědčila i archeologie.

Vezmi si, že Izraelský národ dostal perfektní hygienická pravidla. Ohledně nakládání s nemocnými, mrtvými, ohledně osobní hygieny, nakládáním s exkrementy atd. Tehdy Izraelité absolutně neměli potuchu o existenci nějakých bacilů a virů a poslušnost těchto pravidel jim zachránila zdraví a mnohdy životy. Je dokázáno, že okolní národy prodělávaly těžké epidemie úplavice atd. Je to úžasné, když si představíš, že ještě počátkem 19 stol. chodili lékaři z pitevny rovnou na porodní sál.
Kniha Job byla dopsána asi v roce 1473 př. n. l. a Job 26:7 říká, že "Země je zavěšena na ničem". A kniha Izajáš píše ve 40: 22, že "Země je kulatá". Jak mohli mít ti pisatelé potuchu o tom jaký tvar má země?
Je spousta dalších důkazů, že Bible je skutečně inspirovaná Bohem. Nechci to tady zahltit informacemi, jen poukázat na to, že chyba není v Bibli, ale v lidech, kteří ji překrucují nebo nepřesně překládají. Proto je užitečné mít více překladů Bible a srovnávat.
Pokud vím, že kralický překlad Bible nebo Ep překládá výrazy šeol a hádes pokaždé jinak zatímco např. některé zahraniční překlady tyto výrazy pouze transliterují, není lepší používat ten překlad, který výrazy šeol a hádes používají v původním tvaru? Pak totiž nemůže dojít k tomu, že mě někdo oklame. Přesto i tak lze s použitím logiky a srovnáváním dalších veršů z Bible dojít ke správnému závěru.
Jan 4:24 říká, že Boha musíme uctívat duchem a PRAVDOU, tudíž nemohu v žádném případě souhlasit s tím co učí např. katolická církev, když sami ve své encyklopedii uznávají, že většina jejich věrouk byla přidána na základě jakýchsi dohod v rámci tradic a sami tvrdí, že některé nauky nemají opodstatnění v Bibli. Čímž nechci říct, že všichni katolíci jsou špatní a zlí lidé nebo že jimi opovrhuji. Až na Tabithu, která se ale hádá i se svými souvěrci, jsem měla vždy i s katolíky velmi pěkné rozhovory a vždy jsme se rozešli v dobrém. Někteří dokonce chtěli překlad Bible, který používáme my.
Víš, SJ, katolíci, evangelíci, adventisté ti všichni ti můžou něco tvrdit, ale jen ty sám se můžeš přesvědčit o tom co je pravda. A můžeš se o tom přesvědčit ne na základě uvěření řečem, ale na základě vlastního prozkoumání.
 Mirek_ 


Re: Mirku 

(14.4.2013 7:32:09)
Stekno,
já před lety bibli zkoumal a dospěl jsem k bodu a/.
Pro mne je spíš zajímavá otázka, jak vést svůj pozemský život a jak se zachovat v té které situaci, než co se děje s duší po smrti a zda a jaké bude peklo.
 Maugha 


Re: Mirku 

(15.4.2013 15:51:21)
Také si myslím, že a) je správně.
Díky za založení.
 Kopřiva Dvoudomá 


Re: Nejednoznačná bible 

(13.4.2013 16:15:08)
a) ano
b) ano
c) ano

:-)

Bible je plánovitě nejednoznačná, úmyslně jsou tam některé věci popsané a vyložené víckrát - pokaždé trochu jinak. Opatření proti fundamentalismu.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.