| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Bible pro mne není jednolitým celkem. To podstatné je pro mne deset přikázání. I když se zdají být napohled jednoduchá a jednoznačná, skrývá se v nich dost věcí k uvažování. Jak se jich držet v praxi? Dál, podstatné je pro mne to, co říkal Ježíš. Chápu, že to podáno tradicí, ale změnit se mohlo ledacos ve formulaci, dohromady na mne zapsané výroky i podobenství působí jako celek, bez toho, že by Ježíšovi byla připisovány například výroky jiných. Ačkoli je to vlastně především tlumočení smyslu Božích přikázání, skrývá se v tom k výkladu ještě víc. Dál je pro mne důležitým vodítkem příběh o útěku z Egypta, i spisy prvních křesťanů z Nového zákona. Stvoření světa v Genesis je pro mne odrazem pohledu dobového na svět. Další příkazy a zákazy souhrnem předmonoteistické, předmojžíšovské rituální praxe, která přežívala paralelně s mojžíšovským učením a dost možná se stala závaznou až po "zázračné" záchraně Jeruzaléma před Asyřany a upevnila se jako etnické pojítko v babylónské době. Pak jsou tu dobové kroniky s morálním naučením ve vztahu k Bohu, což je samozřejmě důležité - ale zůstává to pro kronikami s morálním naučením, ne míň, ne víc. Různé alegorické příběhy, mudroslovné knihy, některé vztahující se i ke zmíněné předmonoteistické praxi, atd. Zkrátka, pro mne Bible není jednotný a nedělitelný útvar, a už vůbec ne zapsané Boží zjevení. To podstatné je hlavně deset přikázání (a s nimi spojený příběh o záchraně z Egypta) a Ježíšovo učení k nim (plus jako vodítko výklad Ježíšova učení z Nového zákona).

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.