Deníky Fotoalba Recepty Vzkazy
   Hlavní stránka deníků 

Deník *** Ztaženo pro vás ... zkratky, rodička, šestinedělí, miminka
ztaženo pro Dubnatka2005 se svolením Cervnovek2004 (ztaženo z jejich stránek)


 Články 110 z 40 [Dalších 30 >>] 
 VÝVOJ MIMINKA OD 5. DO 8. MĚSÍCE - Z KALENDÁŘE FIRMY NESTLÉ*** Ztaženo pro vás ... zkratky, rodička, šestinedělí, miminka

5. - 6. MĚSÍC MIMINKA

Minulý týden byla maminka neklidná, pět dní jsem totiž nekakal. Paní doktorka mě prohlédla a maminku uklidnila, že jsem v pořádku. Namazla teploměr mastičkou a jemným krouživým pohybem mi dráždila konečník, až vyšla úplně normální měkká stolička. V tomto období prý nemusejí mít plně kojené děti stoličku každý den, ale i třeba jednou týdně.
Dostal jsem na lžičce kapičky proti dětské obrně a jeli jsme domů. Pořád spím asi 15 hodin denně, ale z toho už větší část v noci. Mám moc rád lidi, kteří si se mnou hrají a povídají, a poznám už maminku a tatínka. Když odcházejí, tak křičím.
Rád se přitahuji za ruce do sedu a už si sám podám hračku celou ručičkou - říkají tomu dlaňový úchop. Všechno strkám do pusy - učím se poznávat své okolí.
Žvatlám už slabiky a když je mi dobře, umím se i nahlas smát. Ke konci 6. měsíce jsem se překulil na bok a bříško. Kamarád z parku už to uměl, ale maminka ví, že každé dítě je trochu jiné, a tak vůbec neměla strach, že jsem zaostalý. A taky ví, že můžu dělat jenom to, co umím sám. V kočárku mě nechá přitahovat se do sedu za postranice, ale nikdy by mě nepodložila polštářem, abych "seděl" a křivil si páteř.
Končí období, kdy jsem byl plně kojen. Přestal jsem užívat vitamín K, ale vitamín D budu dostávat až do jednoho roku.

 

7. - 8. MĚSÍC MIMINKA

V poradně mi paní doktorka páskala a cinkala kolem uší a byla spokojená, když jsem se za pískáním a cinkáním otáčel. Říkají tomu sluchová zkouška. Nevím sice proč, když nemám zatím žádné zuby, ale předepsala mi fluoridové tabletky na prevenci zubního kazu. A tak je poctivě baštím.
Objevil jsem prima zábavu - hraji si s vlastníma nožičkama. Dokonce jdou strčit i do pusy. Převracím se na záda i na bříško, na zádech se odstrkuji nohama a točím se kolem dokola. Na bříšku už začínám dávat kolínka pod sebe a asi brzy začnu lézt po čtyřech. Prý je to ten nejlepší pohyb k dobrému rozvoji páteře a klenby nohy. Dtarší kamarád z parku vůbec nelezl a rovnou se postavil. Ale to se nedá nic dělat, každý jsme jiný.'Mně se sice nepodařilo postavit, ale zato pořád dokola opakuji mamama, bababa a snažím se napodobovat různé zvuky.
Už dostávám zeleninovou polévku s masem a žloutkem. Jím maso drůbeží, rybí a nejméně 2x týdně hovězí - pro správný vývoj červených krvinek. Dopoledne k svačině mám ovoce s tvarohem nebo nízkotučný jogurt, ale piji i mlíčko od maminky. Celkem ho za den vypiji 600 - 700ml. Budím se ještě jednou, občas i dvakrát v noci, a protože většinou vyvádím, dá maminka napít. Od 8. měsíce už mohu krupicovou kaši a jiné obiloviny. To je dobrota.

Více ...
Vložil: vojtami dne 14.8.2005| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 VÝVOJ MIMINKA OD 9. DO 12. MĚSÍCE - Z KALENDÁŘE FIRMY NESTLÉ*** Ztaženo pro vás ... zkratky, rodička, šestinedělí, miminka

9. - 10. MĚSÍC MIMINKA

Maminka bude mít nové šaty. Objevila můj první zub. Jsem teď mrzutý a protivný, v noci špatně spím, mám občas i zvýšenou teplotu a průjem. Dostávám proto Paralen a nebo Brufen, po nich se bolest dásní zmírní a já jsem klidnější. Až mě zoubky přestanou trápit, dostanu zase kapičky na lžičce proti obrně. Nemám teď rád, když ode mě maminka odchází a je u mne někdo jiný. Většinou to obrečím. Sedět už umím, ale nejvíc mě baví lézt. Dostanu se všude, pokud nejsem v ohrádce.
Umím už brát hračky mezi ukazovák a palec - klešťový úchop - a moc mě baví schválně je pouštět na zem nebo je zandavat a vyndavat z krabičky. Poprvé jsem se postavil u ohrádky. s tatínkem jsme se naučili pěknou hru - paci, paci, pacičky a umím ukázat ručičkama jak se dělají hodinky. Maminka mě pořád ještě kojí ráno a odpoledne, ale když se probudím, dostanu napít i v noci. Jinak jím ovoce a zeleninu, libové maso, nzkotučné sýry, žervé, tvarohy, jogurty a pudingy. Jako přílohu už mohu jíst brambory, rýži i těstoviny. Pořád mi ale jídlo nesolí. K odpolední svačině mi maminka namazala chleba rostlinným máslem, nakrájela ho na kostičky a já jsem si ho bral z talířku. Byla to velká legrace.
A to mi ještě přinesli takovou nádobu - hrneček tomu říkali - a učili mě pít vodu. Moc mi to nešlo, ale určitě se to za chvilku naučím. Když mě viděl tatínek, nevěděl jestli piju nebo se koupu.

 

11. - 12. MĚSÍC MIMINKA

Na roční prohlídce v poradně jsem dostal pochvalu, i když ještě nechodím sám. Ztrojnásobil jsem svou porodní hmotnost a vyrostl o polovinu porodní délky. Takže vážím 10kga měřím 75cm. Nemusím už užívat vetamín D, dál budu dostávat fluor a přibude mi jodid. Můžu pít už kravské mléko, ale paní doktorka mamince doporučila, abych až do dvou let pil umělé mléko, které je obohaceno o vitamíny a minerály. Ty potřebuji pro svůj zdravý vývoj. z kravského mléka mi má připravit jen kaši nebo puding.
Spím teď asi 13 - 14 hodin denně, z toho dvě nebo někdy 4 hodiny přes den. Umím stát už sám, chodím kolem nábytku se široce roztaženýma nohama.a lákají mě výšky. Sice už rozumím mamince, že někam nesmím, ale stejně to zkouším. Řekl jsem poprvé máma. Babička sice tvrdila, že to byla bába, ale jsem určitě řekl máma.
Stavím už dvě kostky na sebe a baví mě hrát si s menšími, lehkými, hezky barevnými hračkami. Dostávám dřevěné, plastové i hadrové, ale vždy jsou natřeny zdravotně nezávadnými barvami.
Dokážu už ukázat na některé známé předměty a umím předvést, jak jsem veliký, a hrát si s plenkou na schovávanou. Při narozeninách jsem na sebe málem strhnul ubrus i s dortem, a tak ubrusy z naší domásnosti přechodně zmizely.

Více ...
Vložil: vojtami dne 14.8.2005| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 VÝVOJ MIMINKA OD 13. DO 18. MĚSÍCE - Z KALENDÁŘE FIRMY NESTLÉ*** Ztaženo pro vás ... zkratky, rodička, šestinedělí, miminka

13. - 15. MĚSÍC BATOLETE

Tak jsem se stal z kojence batoletem. Do dvou let budu menší batole, od dvou let strarší. Porostu teď už pomaleji - za rok asi o 11cm a budu přibývat na váze asi 50g týdně, což je 2-3kg za rok. Jsem teď velmi neposedný. Všude lezu, všechno chvi vzít do ruky, se vším se chci seznámit. Ale nezlobte se proto na mě -  objevuji svět.
Chodím už sám, ale často ještě spadnu - přímo na zadeček. Do schodů lezu po čtyřech a umím už dávat kuličky i do malého otvoru. Tatínek mi dal do ruky takovou malou tyčinku - tužka tomu říkal. On s ní maloval mého oblíbeného pejska, ale mě to vůbec nešlo. Zatím po papíře jenom čárám.
Umím už asi 5 slov, nejraději předvádím, jak dělá pejsek. HA, HA - to F na konci mi ještě nejde.
Dostávám teď asi 500ml mléčných výrobků denně. Mléko, nízkotučné jogurty, tvarohy, sýry a puding. Potřebuji hodně vápníku, ale i ostatních minerálů, bílkovin a látek pro správný vývoj. A mléko piji už z hrnešku skoro sám.
Maminka vaří alespoň 1 týdně mořské ryby, abych měl dostatek jódu. Potřebuji ho 50 - 100ug denně a je vlastně pouze v soli a mořských produktech. A protože my, batolata, solíme jenom minimálně, maminky, které mořské ryby nevaří, by měly svým dětem dávat jód v tabletkách. Paní doktorka jim určitě poradí. V poradně jsem dostal první očkování proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím.

 

16. - 18. MĚSÍC BATOLETE

Maminka zapomněla na varování paní doktorky, že musí všechny drobné předměty, léky a chemikálie dávat z mého dosahu, a už jsem byl v nemocnici. Vdechnul jsem burský oříšek, který někdo nechal na stole. Nakonec ale všechno dobře dopadlo.
Jsem teď nešťastný když u mě není maminka. Není to tou nemocnicí. Je to prý normální do dvou až tří let. A i když mám tatínka a všechny kolem sebe ráfo, stejně brečím, když není na blízku maminka. Ale už jsem zase o něco šikovnější. Umím už trochu utíkat a když mě někdo vede za ruku, jdu už do schodů. S tátou stavíme komín už ze 3 - 4 kostek, a když si teme knížku, obracím stránky. Sice několik najednou, ale tatínek to napraví. Pojmenovává mi jednotlivé obrázky a já už na některé potom umím ukázat. Když se mi chce a mám náladu, dovedu už podat nebo hodit balon. A umím už vylézt na moc velkou židli, na které sedává babička.
Byla moc překvapená, když mě tam našla a začala naříkat, že můžu spadnout. Všichni mě teď musí hlídat! Ale já je stejně překvapím zase něčím novým.

Více ...
Vložil: vojtami dne 14.8.2005| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 VÝVOJ MIMINKA OD 19. DO 24. MĚSÍCE - Z KALENDÁŘE FIRMY NESTLÉ*** Ztaženo pro vás ... zkratky, rodička, šestinedělí, miminka

19. - 21. MĚSÍC BATOLETE

Měl jsem horečky a užíval jsem ATB, tak mi paní doktorka odložila očkování, které jsem měl dostat v 18 měsících. Injekci jsem dostal až nyní a do tří let mě prý čeká už jen druhá dávka proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím. Aby se dobře vytvořily protilátky po očkování, musí se dodržovat časové intervaly jednotlivých dávek a jenom paní doktorka může rozhodnout o posunutí termínu. Jsou očkování povinná, která hradí zdravotní pojišťovna. Jsou i očkování, která zdravotní pojišťovna může, ale nemusí hradit, a záleží na rodičích, zda očkování zaplatí. Pro nás mrňata je to hlavně očkování proti infekcím způsobeným bakterií Haemophilus influenzae B.
Chodím již samo po schodech nahoru a dolů když se držím zábradlí, kopu do míče a dávám dvě až tři slova dohromady. Většinou je zkomolím k pobavení všech přítomných. vzájemně se informují, co všechno jsem již řekl a často si i moje úspěchy zapisují. rozeznávám také víc detailů na obrázcích v knížce.
Maminka mě začala pravidelně vysazovat na nočník, protože teprve kolem 18. měsíce nočník používám vědomě, ale samo si o něj ještě neřeknu. Maminka věděla, že nemá cenu ,mi nutit nočník dříve, když jsem ještě ani netušil, k čemu to zvláštní sedátko vlastně je. Vše má svůj čas.

 

22. - 24. MĚSÍC BATOLETE

Jsem už hodně velký a nejraději všechno dělám sám. Nechápu, proč to maminku občas zlobí, když se chci sám napapat, obléknout, obout boty ajít přes ulici. Pravda, jídlo ještě většinou vybryndám, oblékání mi moc nejde a na silnici mě málem přejelo auto, když jsem mamince utekl.
Znám už asi 200 slov, ale nejoblíbenější je teď - "já sám" a "nechci". Začínám si totiž uvědomovat samo sebe a nechápu, pročproč bych měl dělat to, co se mi nelíbí. A když mi maminka nebo tatínek nechtějí něco dovolit, občas si lehnu na zem, kopu a vztekám se. Oni si mě ale nevšímají, a tak mě to za chvíli přejde.Je to prý období vzdoru a to, co provádím, jsou afektivní záchvaty, které přejdou kolem třetího roku. Alespoň v to všichni doufají.
V knížce už "čtu" i podrobnosti na obrázcích a obracím ji už pěkně po listech. Stavím komín už ze 6 - 7 kostek, namaluji čáru a kruhy a tužku už udržím v prstech. Mám rád kolem sebe děti, ale zatím si hrajeme každý sám - říká se tomu hra souběžná.
Kolébáme každý svou panenku a vozíme každý svého medvídka. Jsem také objednán na první prohlídku u zubaře ve dvou letech. 4istím si už sám 2x denně zuby, ale maminka mi je vždy ještě dočistí. Většinou s tím nesouhlasím, ale maminka je neoblomná.

Více ...
Vložil: vojtami dne 14.8.2005| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 VÝVOJ MIMINKA OD 25. DO 30. MĚSÍCE - Z KALENDÁŘE FIRMY NESTLÉ*** Ztaženo pro vás ... zkratky, rodička, šestinedělí, miminka

25. - 27. MĚSÍC STARŠÍHO BATOLETE

Jsem už starší batole, a protože mám po prvním očkování proti tuberkulóze prokazatelnou jizvu, nemusím být znovu přeočkován. To se mám. Jsem někdy pěkně divoký, utekl jsem mamince a vyšel po schodech úplně sám bez držení a stídla levou a pravou nohu. Maminka mě napřed pochválila, že jsem šikulka, ale pak jsme se dohodli, že příště na ní raději vždycky počkám. Doma jsem si hrál s novou skládačkou. Už docela rychle poznávám tvar, který kam právě patří. Taky mě baví navlékat korále na šňůru. Maminka říká, že mám šikovné ručičky. Všechno mě zajímá, na spoustu věcí se již umím zeptat a když ne, mám prstík, který se správně jmenuje ukazováček.
Krmím a uspávám svého nejmilejšího zajíčka a beru ho s sebou i na výlety autem. Taťka nás vždy posadí dozadu do autosedačky a oba nás pěkně připoutá. V lese nosím zajíčka v batůžku na zádech. Mám dlouhé nohavice a vysoké boty a maminka mě ještě postříká nějakým sprejem proti hmyzu - hlavně proti klíšťatům. Přenášejí totiž nebezpečnou nemoc - zánět mozkových blan. až budu větší, nechá mě maminka proti ní naočkovat. Po takovém výletě moc chutná a výborně se spinká!

 

28. - 30. MĚSÍC STARŠÍHO BATOLETE

Už se nepočůrávám v noci. Maminka je ráda, že nemusí všude vozit plenky. Taky je to pohodlnější, když mám už jen kalhotky. Rád si prohlížím fotky a ukazuji koho znám. Sobě neříkám jménem jako dřív, ale používám už zájmeno JÁ. Umím taky mluvit v minulém čase a množném čísle. Ale někdy to ještě popletu. Znám už asi 500 slov a tvořím jednoduché věty. Často mi někdo nerozumí, co jsem vlastně chtěl říct. Maminka mě taky opravuje, když něco řeknu špatně.
Včera jsem si sám zapnul knoflík na košili, obul jsem si boty a venku mě táta naučil skákat sounož a chodit po špičkách. Doma jsem si potom vzali krabičky od mýdla = autíčka, táta postavil garáž z krabice od bot a pod stolem jsme udělali bezvadnou skrýš z deky. Maminak nás nemohla najít a my jsme z toho měli velkou legraci. Mám teď velkou fantazii a vymýšlím si svůj svět. Rád si hraji s hračkami, které rozvíjejí mou představivost. Čím dál víc mě baví napodobovat dospělé. Chci s maminkou vařit, telefonovat, s tátou opravovat rádio a pračku. Asi se jim někdy dost pletu, ale nebýt tam, kde se něco děje by byla veliká škoda.

Více ...
Vložil: vojtami dne 14.8.2005| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 VÝVOJ MIMINKA OD 31. DO 36. MĚSÍCE - Z KALENDÁŘE FIRMY NESTLÉ*** Ztaženo pro vás ... zkratky, rodička, šestinedělí, miminka

31. - 33. MĚSÍC STARŠÍHO BATOLETE

Byli jsem na narozeninách u kamaráda a přinesli jsme mu plný sáček ovoce. Většina příbuzných mu dávala bonbóny a čokoládu. To já dostávám sladkosti jen občas. Mimo zdroje energie - cukru, totiž neobsahují téměř žádné důležité živiny. A kdo si na ně zvykne od malička, může je využívat i místo pořádného jídla. To se mu pak začnou víc kazit zuby, začne tloustnout a mohou mu v budoucnu onemocnět klouby, srdce a cévy.
Kamarádovi jsou tři roky a hráli jsme si spolu na prodavače a na tátu. Ne každý sám jako dřív, ale on byl prodavač a já jsem si u něj kupoval  mlíčko a chleba. A potom jsme si zase role otočili. Začíná teď období pospolité hry. A je to větší zábava. Když jsme sfoukli svíčky na dortu a ochutnali ho, říkali sme básničky, které jsme se naučili. Jsou zatím kratičké a ne každý jim rozumí, ještě totiž dost breptáme. Taky jsme je chtěli říct co nejrychleji. Potom jsme šli na procházku, honili se, skákali přes provázek. Už vyskočím 5cm nad zem! Byl to moc hezký den.

 

34. - 36. MĚSÍC STARŠÍHO BATOLETE

To to uteklo! Z maličkého plodu jsem se stal tříletým človíčkem, který už umí spoustu věcí. Moje slovní zásoba se rozšířila na 700 - 900 slov. V knížce pojmenuji nejen kdo je na obrázku, ale umím popsat i co kdo dělá. Řeknu jestli jsem chlapeček nebo holčička, umím několik říkanek, při jídle už moc nebryndám zapínám a rozepínám knoflíkyna dobře přístupném místě. Stavím komín z deseti kostek, namaluji kroužek podle předlohy a umím stát na jedné noze.
Hraji si s ostatními dětmi, půjčuji jim i oje hračky. Je pravda, že někdy je půjčit nechci. To potom začne pořádná mela. Maminka s tatínkem mě za každý úspěch pochválí, o všem mi povdají  a všechno vysvětlují. Stál mi dávají najevo, že mě mají rádi a že jim na mě záleží. Včera mi řekli tajemství. Mamince prý teď poroste bříško a brzy nás bude víc. Jsem moc rád, že si budu mít s kým hrát. Už se všichni těšíme.

Více ...
Vložil: vojtami dne 14.8.2005| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 VÝVOJ MIMINKA DO 4 MĚSÍCE - Z KALENDÁŘE FIRMY NESTLÉ*** Ztaženo pro vás ... zkratky, rodička, šestinedělí, miminka

1. - 2. MĚSÍC MIMINKA

Tak už to máme všichni za sebou a já už nejsem plod, ale novorozenec. Tatínek byl s námi u porodu a moc mamince pomohl. Ještě v porodnici jsem byl očkován proti tuberkolóze. Spím až dvacet hodin denně. Pít od maminky dostanu skoro vždy, kdy se přihlásím, to znaměná 7x - 10x denně. Hustá černá stolička - smolka - mi odešla už v porodnici a nyní to v plenkách vypadá, jako řídká míchaná vajíčka nebo hořčice.
Občas pláču, i když jsem nakrmený a přebalený, ale to dělají všechna miminka. Byla se na mne podívat paní doktorka, napsala mi vitamíny D a K a mamince doporučila, aby stále pila mléko pro těhotné a kojící ženy, nebo užívala jodid.
Dostal jsem doporučení pro ortopedii na vyšetření kyčelních kloubů. Dolů do ledničky přibyly Paralenové čípky, pokud bych měl náhodou vyšší teplotu než 38°C ( v zadečku naměřeno 38,5°C ).

Je mi 6 týdnů a dnes jsem se na tatínka a maminku poprvé usmál. Už je začínám na chviličku sledovat a mám radost z hraček nad postýlkou. Přibývám 150 - 200g za týden a piji jenom mlíčko od maminky. Když ležím na bříšku, udržím už hlavičku zvednutou. Prsty mám sevřené v pěst. Na silný hluk reaguji trhnutím celého těla.

 

3. - 4. MĚSÍC MIMINKA

Dnes mě u paní doktroky poprvé očkovali, říkali tomu trojkombinace proti záškrtu, tetanu a černému kašli. A protože rodiče nechtějí, abych dostal těžkou hemofilovou infekci, dali mi i injekci do druhé půlky zadečku. A dostanu ji stejně jako trojkombinaci ještě 3x po měsíci. Tu sice musí maminka platit, ale některé pojišťovny jí částečně hradí ( pozn. MITCHI - nyní celá kombinace obsahuje i očkování na hemofilovou infekci, druhá injekce do zadečku je proti hepatitidě typu B. Vše je plně hrazeno pojišťovnou pokud nejde o speciální vakcínu ).
Spím teď asi 15 hodin denně, broukám si, usmívám se když na mě někdo mluví, ale zatím je mi jedno, jestli je to maminka nebo tatínek a nebo cizí člověk Když jsem na zádech, baví mě si prohlížet ruce a hračky zavěšené nad postýlkou a pozoruji je již delší dobu. Na bříšku se opírám o předloktí a prsty mám na konci 4. měsíce už rozevřené. Stále dostávám jen maminčino mlíčko a vitamíny D a K. Byli jsem naposledy na ortopedii na vyšetření kyčlí v 16 týdnech. Často teď brečím - bolí mě bříško. Prý to trápí hodně kojenců.
Dostávám tak teplé obklady, tatínek nebo maminka mi cvičí s nožičkama, pokládají mě často na bříško a cucám nějaké kapičky před kojením. Když už je nejhůř a mám bříško hodně nafouklé, zavede mi maminka na chvíli do zadečku takovou gumovou trubičku ( rektální rourku ), po které se mi uleví. Nesmí se to ale dělat každý den.

Více ...
Vložil: vojtami dne 13.8.2005| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 dudliky ano-ne*** Ztaženo pro vás ... zkratky, rodička, šestinedělí, miminka

Dudlík – ano či ne?

Miminka jsou s dudlíkem spojována takřka automaticky, své místo má i na většině seznamů s výbavičkou pro kojence. Ne každý odborník však gumové šidítko doporučuje a ne každá maminka si přeje své děťátko na dudlík zvykat. Než se rozhodnete, jestli dudlík pořídíte nebo se bez něj raději obejdete, podívejte se s námi, k čemu vlastně dudlík kojencům slouží a jaká má šidítko svá pro a proti. Každé dítě vyžaduje určitý způsob konejšení. Ve chvíli, kdy má miminko vše, co potřebuje, a přesto pláče, pomůže v některých případech tělesný kontakt s matkou, jiné děti se uklidní sáním. Občas je těžké rozlišit, kdy má dítě ještě hlad a kdy chce jen dumlat. Když při krmení uplyne obvyklý čas potřebný k nasycení a vaše dítě se přesto nechce od prsu nebo lahve odtrhnout, potřebuje sání spíše pro pocit klidu a spokojenosti. Pak je pohodlnější i vhodnější když mu k dumlání poskytnete jiný prostředek.

Cucání palečku

Vlastní prstíky jsou pro miminko v prvních týdnech k dumlání nejlepší. Můžete své děťátko povzbudit tím, že mu několikrát pomůžete dát pěstičku do pusy a nebudete mu balit paže, aby na svůj drahocenný paleček lépe dosáhlo. Většina dětí však dokáže dát ruce do pusy později nebo je sání maličkého prstíku neuspokojuje. V případě, že si dítě na cucání palečku vypěstuje návyk, může nastat řada problémů. Paleček nelze dítěti vzít a odvykání je složitější než v případě dudlíku. Děti si tak cucají palec často ještě v předškolním, nezřídka i školním věku. Kromě toho, že je to neestetické, hrozí dětem infekce (těžko uhlídáte, aby vaše dítě mělo ruce neustále umyté), vyrážky (sliny kůži vysušují a poškozují) a špatné postavení zubů.

Výhody a nevýhody dudlíku

Pro

Dudlík dokáže dítě uklidnit a uspat.
Pokud dítě spí s dudlíkem, samo se při vyrušení udumlá a spíše usne znovu, než by se probudilo.
Děti s dudlíkem si pravděpodobně nezačnou cucat palec.
Je snazší odnaučit dítě dumlání dudlíku než cucání prstů.
Dudlík prokazatelně snižuje riziko SIDS (syndrom náhlého úmrtí kojence).

Proti

Dítě zvyklé na dudlík se časem bude muset naučit být zase bez něho.
Když dudlík dítěti vypadne ve spánku z pusy, může se vzbudit a plakat. Je třeba mu dudlík vrátit, aby znovu usnulo.
Dudlík omezuje potřebu dítěte dávat si do úst jiné předměty, což je pro něj důležité kvůli jejich důkladnému prozkoumání.
Dudlíky jsou nehygienické, pokud nejsou sterilizované.
Některé maminky si zvyknou dávat dítěti dudlík pokaždé, když je nešťastné, aniž by zjišťovaly, co dítěti chybí.
Kompromisní řešení
Dudlík má nesporně své výhody, zejména v případě usínání miminka. Pokud je to možné, zkuste jej dávat dítěti jen na spaní, a to pouze v počátečním období života. Zároveň dítěti od tří měsíců přes den poskytujte vhodné předměty na hraní, aby je také mohlo zkoumat dásněmi a jazykem. Nebude tak hledat náhradu v cucání prstíků. To je sice v prvních týdnech života důležité, ale později by mohl vzniknout škodlivý návyk, kterého se dítě těžko zbavuje i s naší pomocí.

Používáme dudlík – kdy s tím přestat?

Dudlík je v podstatě jen krátkodobým řešením a slouží dítěti především k tomu, aby se uklidnilo. Jestliže se pro dudlík rozhodnete a miminko jej přijme, měli byste jej dítěti včas vzít. Čím později totiž nastane tato chvíle, tím více jej bude postrádat. Začátek období lezení a batolení je ideálním časem pro definitivní odebrání dudlíku, který omezuje dětské zkoumání a je nehygienický o to víc, že jej dítě později dává do pusy přímo ze země. Vaše dítě by určitě mělo své první narozeniny oslavit již bez gumového šidítka. 

autor článku: Kristina Navrátilová
sta6eno z
www.mojedite.cz

Více ...
Vložil: Gabcik+Žofka/02+Amálka/05 dne 15.5.2005| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 kam v Praze s detmi ...*** Ztaženo pro vás ... zkratky, rodička, šestinedělí, miminka

od Hrabáčka - z diskuze ztaženo ...

Jenom jsem chtěla doplnit. v Metropoli na Zličíně je i Človíčkov taková kavárnička s obrovským prostorem pro děti na hraní, mají tam vozový park, 3 velikosti klouzaček, houpačky, hračky no prostě nádhera pro děti, dneska už tam i ohřejí v mikrovlnce donesené jídlo pro děti. Pro prťousky je to vhodné tak když sedí, ale musí se na dávat bacha, aby je ty větší děti nepřejely apod. Akorát pro maminy tam mají akorát dortíky, alkohol (nabídku alkoholu stále rozšiřují..)a kávičky všeho druhu, poháry mňam apod.

Studio Mami - max.kapacita dětí (program bez maminek) je 10 dětí, ale víc jak 5 se jich tam většinou nesejde, na program s maminkami jsme nechodily, ale je to tam moc fajn, zpívá se, cvičí, děti si pohrají, dle věkových kategorií rozvíjejí jejich zručnost apod., velmi individuální přístup a děti si vždycky domů neěco odnesou - co společně s tetama vyrobily.

Pak je ještě na Pze 5 - Lužiny, Bronzová ul. Dům dětí a mládeže (mám pocit, že stránky jako takové nemají, ale zběžné info by mělo být pod Phou 13), program maminky s dětmi do 3let, vždy út a čt od 9-11,30h; zpívání, říkanky s pohybem, hraní, apod. v út obohaceno o výtvarku. A je to cca od sezení až pojedu kolem mrknu se od kolika let. JInak potom pro větší děti mají různé kroužky...

Více ...
Vložil: Gabcik+Žofka/02+Amálka/05 dne 19.3.2005| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 kam v Praze s detmi *** Ztaženo pro vás ... zkratky, rodička, šestinedělí, miminka

kam s detmi v Praze 18.3.2005 23:32:45

ztaženo z www stranek cervnovek2004 - z verejneho deníčku

KAM S DĚTIČKAMI NA JÍDLO

IKEA www.ikea.cz je vymyšlena skvěle,jak dětský koutek,tak i restaurace.

Metropole www.metropole.cz Dětský koutek i když né tak docela. Mezi posezením u občerstvení je vytvořen ostrůvek pro děti se skluzavkou, houpačkami a kolotočem

Teta Tramtárie www.tetatramtarie.cz v prostorách bývalého Domu sportu.

Dětské knihkupectví, divadélko, kino, dětský koutek pro různé věkové kategorie dětí, polyfunkční multimediální centrum, prodejna hraček, her a zboží pro děti různého druhu, gastronomické zařízení pro cca 150 lidí - velký mléčný bar, kavárna, pizzerie. Jungmannova 28, Praha 1, 110 00

Kavárna Loutka v pasáži divadla Minor http://www.minor.cz/ Nekuřácké prostředí vyzdobené loutkami, ke koukání i k prodeji. V růžku dětský stolek pro kreslení a v druhém internet pro brouzdání.

Kavárna Vesmírna http://www.mameotevreno.cz/ v ulici ve Smečkách 5, Praha 1

Čajovna U měsíční kočky v Zubatého ulici na Smíchově, nekuřácké prostředí a jsou velmi laskaví k dětem.

Bohemia Bagel www.bohemiabagel.cz v Masné ulici - mají dětský koutek je doslova vypolstrovaný pro mrňata, je tam malá skluzavka, pro větší nějaké žebřiny a hračky pro všechny.. Je to dost neformální restaurace, takže nebyl ani problém dát jedno spící děcko do růžku koutku a moje dcera si hrála a my seděly jednoduše na zemi na kobercích přímo v místnosti, kde koutek je (i s kafem a jídlem..).Můžete si tam půjčit i knížku na čtení, či si sednout na chvíli k internetu.

Pizzerie Padova http://www.padova.cz/ vedle hotelu Movenpick na Smíchově velký dětský koutek s hračkami, stanem, tunelem, dětské vysoké židličky, po jídle automaticky a zdarma přinesou dospělým espreso a dětem lízátka.

Pizzerie RUGANTINO http://www.rugantino.cz/ Praha 1 - Dušní č.4. V zadní části restaurace jsou na zdech namalovány obrázky z pohádky o Pinokiovi, děti mohou na záchod samy, protože se neztratí - holčičí záchody mají růžové dveře, klučičí zase modré, prostě děti jsou tu vítány - jsou tu dětské sedačky, velice milá a usměvavá obsluha půjčí dětem pastelky a přinese omalovánky, na požádání vám udělají dětskou porci, pití dostanou děti v uzavřených kartónových kelímcích s brčkem.... a pizza je moc dobrá. Navíc se tu dají slavit i narozeniny

Zahrádka u vchodu do porodnice v Podolí Ve stínu pod stromy, obsluha normální, jídlo hodnotit nemůžu, byla jsem tam jenom na limču k dispozici 4 odrážedla (motorky a autíčko), domeček, houpačka, malý stoleček a lavice.. Není to zrovna klidné prostředí (sousedí s hlavní silnicí na nábřeží), ale na pokec s volně vypuštěným dítětem to bylo fajn.

Restaurace Cihlena www.cihelna.com na Malé Straně má pěkný dětský koutek, bohužel zatím otevřený pouze o víkendech, mají i dětské menu...

V restauraci La bocca v Truhlářské ulici je nejen krásný dětský koutek /Ikea/, dobrá kuchyně, dětské židličky, ale i menu.

Restaurace na Žofíně http://www.gastrozofin.cz/ má krásný dětský koutek, autíčka, hrad, klouzačky atd., ale pouze v létě na zahrádce!

Restaurace Zlatý Anděl u Carefouru na Smíchově. Posezení ve dvoře, bez hluku, příjemný personál, velké porce. Prolézačka, klouzačka, lanové houpačky. Vchod průjezdem hned naproti východu z metra B.

Restaurace Albio http://www.albiostyl.cz/core.php?page=index dětský koutek Café Imperiál http://www.hotelimperial.cz/cafe/home.asp Je zde dětský koutek pro dítě donesli omalovánky a nové pastelky Jinak je známo,že je zde ke kávě(espreso za 31 Kč)kobliha zdarma.

Restaurace KOGO www.kogo-prague.cz Slovanském domě, kde je malé hřiště Sparkys, ale tam je nutné dítě hlídat, je od restaurace daleko.

Restaurace v hotelu Salvátor http://www.salvator.cz/

Restaurace Blue Orange www.blueorange.cz Praha 9. Nevšimla jsem si sice, jestli tam mají nějaký dětský koutek, ale jídelní lístek nabízí menu dětem: od 6 měsíců, od 12 měsíců atd.

Pizzerie Severka u pošty na proseckém sídlišti nabízí venkovní posezení, kde často sedávají maminky s kočárky, a uvnitř dětský koutek, vymalovaný obrázky, vybavený prolézacím domečkem, hračkami a dětskými židličkami. Jídlo je moc dobré (pizza, těstoviny, skvělé tiramisu...)

Pizzerie Siesta na Hanspaulce ulice Na pískách, Praha 6, k venkovnímu posezení na zahrádce je v létě k dispozici pískoviště. A v zimě přímo v restauraci hrací koutek s hračkami. Tratorie za Vinohradskou tržnicí mají místo ubrusu papír a na každém stole jsou voskovky, takže než přinesou jídlo, se děti ani dospělí nenudí

Bílá Labuť. restaurace v 5tém patře. Dětský koutek, skluzavka+kuličky, motorky. Hluk dětí nikomu nevadí. Výběr je samoobslužný a i pro děti se něco najde. Ceny příznivé.

TGI Fridays na Příkopech je prima personál připravený na děti, balonky a omalovánky, drobky a jiné na zemi

Koutek v Paláci Flora cena 29,- Kč za hodinu, dále se to stupňuje asi 5,-Kč za další půl hodinu. Je to, ale až od 3 let. Najdete ho nahoře v patře u jídla. Můžete tam sedět u stolečku, nebo si můžete jít třeba nakoupit Poříčská restaurace propojená s KFC www.kfc.cz Nekuřácké prostředí a pěkný dětský koutek. Na výběr je KFC a pro ty, kdo této stravě neholdují je v nabídce klasická česká kuchyně, minutky, saláty, ryby. Výběr je velký a ceny rozumné.

Restaurace Praha - Krč Proti IKEMu v ulici V Štíhlách je v posledním rodinném domku před paneláky, malá téměř rodinná restaurace a cukrárna U rybiček. Obsluha velice příjemná a dětský koutek má dost hraček i malou kuchyňku. V létě je možné sedět na zahrádce, kde je kromě hraček pro děti i malý dřevěný altánek.

Na východ od Prahy Grosseto http://www.grosseto.cz/ v Průhonicích není zde hřiště, ale uprostřed stolů je pěkný trávník a vždy několik dětí, které si spolu hrají,

Creperie U slepiček tel.: +420 267751097, Říčanská 89, Průhonice pro děti k dispozici pastelky a omalovánky,celé prostředí je hezké,na dvorku venku je kromě miniatur golfu taky pár houpacích zvířátek. Na WC k dispozici nočník,židle ke stolu atd. A které dítě nemá rádo palačinky,jak sladké,tak třeba slané?

DOLTON Ranch ve Svojeticích www.doltonranch.cz (cca 30km od Prahy) k dispozici mají pískoviště, houpačky a skluzavku i židličky. A ještě navíc vyjížďky na koních.

Více ...
Vložil: Gabcik+Žofka/02+Amálka/05 dne 19.3.2005| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Články 110 z 40 [Dalších 30 >>] 
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.