| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Kultura stravování aneb Jak doma jíte?

 Celkem 117 názorů.
 hildegarda 


Téma: Kultura stravování aneb Jak doma jíte?  

(28.4.2022 15:58:08)
Mám asi hloupý dotaz, jak doma jíte ? :-) Nemyslím vařené jídlo, ale když se jí třeba k večeři, či snídani chleba se salámem, sýrem, sejdete se s dětma? Necháte to papíru/igelitu, ve kterém to bylo koupeno, každý si bere co chce, či to pěkně naskládáte na talíř doprostřed stolu a každý si bere co chce, či přidělujete každému na talíř? Hledám nějakou vhodnou formu, děti jsou již druhostupňové, tak nepotřebují, abych jim mazala chleba :-) Děkuji
 Evelyn1968,2děti 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:02:19)
Většinou jíme společně jen teplé jídlo, dělám teplé večeře. Pokud se sejdeme ke společné svacine, tak dělám obloženy talíř. Když byly děti mladší, tak jsme společně dělali oblozene chleby.
 PJana 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:06:58)
Snídaně vyskládám na talíř a každý si z nabízeného bere, co chce. Puboš poslední dobou dělá to, že si nabere na svůj talíř a odchází do pokoje. To mě štve, ale vracím ho marně. Tak to musím přežít. Ono to přejde.
Co se týká teplých obědů, tak tam se scházíme u společného stolu všichni a někdo nakládá ostatním. U večeří se obvykle nesejdeme, takže si každý sehřeje sám svoji porci, popř. sehřeju já a naložím dětem a ony si to vezmou na stůl.
 hildegarda 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:09:17)
díky a když tedy uvařené jídlo, dáváš ho v hrncích, ve kterých se vařilo, nebo přelíváš, předeláváš do pěkného nádobí? Fakt se nad tím zamýšlím co u nás zlepšit ... díky

 Liaa 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:11:52)
Uvařené jídlo dávám na stůl na dřevěné/keramické podložky v hrncích, ve kterých se vařilo, a a každý si nabírá sám. Pouze na Štědrý večer přelévám polévku do porcelánového polévkovníku apod., protože to používáme slavnostní servis.
 angrešt 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:18:02)
Uvařené jídlo obvykle nandavám rovnou v kuchyni podle přání dotyčného a dávám příslušný talíř. Když si chce někdo přidat, chodí si pak sám přidat do kuchyně (je to vlastně vedle jídleního stolu, jen místnost má tvar L a kuchyň jev té krátké nožičce, tak ji vnímám trochu odděleně).
Hrnce na stůl dávám jen nerada, zaberou hrozně místa a navíc přes ně nevidím na osoby naproti.

Na slavnostnější příležitosti přendavám do servírovacího nádobí, mám vysloveně slavnostní starožitné mísy a teriny, to vytahuju jen na Vánoce, ale pro takové to "všední slavnostní" přendavám do nádob ze zapékací keramiky a varného skla. takže třeba bramborovou kaši dost často servíruju v nádobě na velké sufflé :)
 Liaa 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:33:37)
"Hrnce na stůl dávám jen nerada, zaberou hrozně místa a navíc přes ně nevidím na osoby naproti."

Angrešte, vy musíte mít doma hrozně velké hrnce, nebo hrozně malé osoby. :-)
 angrešt 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:43:34)
Lioo, já jsem malá osoba :D A mám velké hrnce a - pozor, třetí položka - speciálně vysoký stůl :D (aby se mému obřímu muži pod něj vešly nohy normálně s lýtky kolmo, pod normální stůl se nevejde, aniž by měl nohy šikmo) Přes hrnce vidím manžela, nikoli však své zatím po otci nedorostlé potomky :D
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:24:56)
"dáváš ho v hrncích, ve kterých se vařilo, nebo přelíváš, předeláváš do pěkného nádobí?"

běžné obědy podávám klidně v hrncích na stůl, aby si každý sám nandal (máme pěkné hrnce ~:-D)
svátečnější jídlo přendavám, hodně využívám velké obkládací talíře a mísy... ještě bych potřebovala polévkovou mísu a nějaký pěkný omáčník (ale velký, možná spíš ještě jednu polévkovou mísu ~:-D)
 Sugar+3 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:57:27)
Na omacky mam tohle, muzes jich mit vic a rozmistit na stul, aby se pro to stravnici nemuseli natahovat (ja mam jen jeden a porad beham do kuchyne dolit omacku)
 Evelyn1968,2děti 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 20:31:57)
Uvařené jak kdy, mám skleněné servírovací mísy pro běžné stolovani o víkendu, lepší porcelán pro slavnostní stolovani, ve všední dny spíš rychlovka, každý si nanda v kuchyni, taky podle typu jídla.

Cokoliv kolem jídla mě baví, tak si vyhraju~;)
 Ropucha + 2 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 21:13:54)
"Cokoliv kolem jídla mě baví, tak si vyhraju"

Mě nebaví vaření, ale kolem servírování a stolování si také vyhraji.
Mám ráda na stole všechno sladěné, naaranžované, servíruji si pečlivě i sama pro sebe. Nekulturní konzumace jídla mě vyloženě irituje (nevím proč, ale prostě irituje).
 Pole levandulové 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 9:47:06)
To je dobrý, já to mám přesně naopak - baví mi víc vařit a péct než to pak servírovat. Na to je zas specialista můj manžel, tak to máme rozdělený. Když je potřeba něco hezky naaranžovat na mísy, dělá to on /baví ho to, protože má po tchyni na to talent a není línej si vyhrát s vykrajováním sýra do kytiček a podobné prkotiny/.
My doma nejíme moc často a už vůbec ne společně, takže běžný model je jídlo v lednici a každý si nandá na svůj talíř kdy má chuť, kdy přijde a sní to buď dole v obývací části nebo u sebe v pokoji /děti/. Jídelní stůl sice máme, ale prakticky nepoužíváme, nejraději všichni jedí u kuchyňského vyvýšeného ostrůvku. Společně stolujeme v restauracích.
Co se týká těch návyků z domova, jak tu někdo psal, tak se to to taky může zvrtnout v pravý opak. Vyrostla jsem v rodině, kde bylo plno starožitností, speciální pokoj na jídlo s obřím starožitným stolem, založeným porcelánem v několika vrstvách a na každé jídlo správný příbor atd. Nesnášela jsem to, zdržovalo mi to od zajímavějších věcí, takže do svého dospělého života jsem si to zařídila zcela jinak. V mém domě se nevyskytují vůbec žádné starožitnosti a co se porcelánu týká, tak ho mám minimálně, žádné obří sady a misky se speciálním jednorázovým účelem. Jak to budou mít naše děti, to ukáže čas.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 16:02:57)
Tak já obráceně. V dětství chleba s pastikou na umakartové stole, babička, tatova maminka, krásně prostirala na bílý ubrus, sváteční servis, i nám, dětem, treba čaj do vysokých sklenic.

Doma jsem hrozně trpela ~;), v dospelosti jsem převzala babiccin způsob. Ženatý syn s manželkou to vedou stejně jako já, je radost k nim jít na oběd. U dcery uvidíme.
 angrešt 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:10:11)
Většinou sice máme teplé jídlo (často polívku), ale když je výjimečně jen pečivo s něčím, tak dekorativně naskládám na talíř to "něco" včetně nakrájené zeleniny, na misku nakrájené pečivo, a každému dám nůž, aby si mohl mazat z máslenky máslo.

Přímo na talíř přiděluju, když je toho málo :D Pak to rovnou vyskládám a vydávám to za "obložené vejce" nebo tak něco, prostě za úmysl ~t~
 hildegarda 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:14:18)
Díky moc, perfektní, to jsme potřebovaly slyšet, jak to udělat, aby jsme jedli kulturně. Z domu jsme byla zvykla, že se na stul hodil balíček salámu a balíček sýrů v igelitu/papíru, co se koupilo a každý si bral co chtěl a teď si říkám děti odrůstají, to asi není model, který bych chtěla, aby si odnesli do života ...
 Ropucha + 2 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:23:28)
"že se na stul hodil balíček salámu a balíček sýrů v igelitu/papíru, co se koupilo a každý si bral co chtěl a teď si říkám děti odrůstají, to asi není model, který bych chtěla, aby si odnesli do života ..."

To dobře děláš, že chceš tento zvyk překonat.
Ber to tak, že kulturní standard je takový, jak se servíruje v restauraci. V papíru ti nehodí jídlo na stůl ani ve čtvrté cenové.
 Pruhovaná 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 9:13:31)
No a my to vždycky krásně vyskládávali na talíře a dcera, bytostná pragmatička, to coby dospělá dělat nechce, protože práce navíc (skládání, uklízení, mytí nádobí). Z téhož důvodu má u sebe doma velmi uklizeno, žádné "zbytečně" věci navíc 🙂.
 Senedra 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 13:40:18)
Protože vstáváme v jinou dobu, tak si snídani připraví každý sám a sní si jí. Občas nejíme společně ani večeře ( děti mají kroužky, my různé akce a když přiběhnou děti z tréninku, mají hlad a manžel má dorazit za hodinu a půl, tak nečekáme). Když se náhodou sejdeme, tak buď připravíme v kuchyni nebo na hezké keramické talíře naskládáme sýry, salámy, pomazánky ( v miskách), nakrájenou zeleninu. pečivo v košíčku.
Obědy a teplé večeře - na veeeeeeeeelký stůl v hrncích nebo miskách ( třeba nakrájené knedlíky). Málokdy servíruji přímo v kuchyni. Jako dítě jsem málo jedla a velmi jsem nesnášela, když přede mne někdo položil plný talíř a já byla nešťastná jen z toho množství, které jsem před sebou viděla.
Navíc hlavně jedno dítě je schopné jeden den sníst větší porci než já a druhý den si dá jen poloviční.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:12:21)
podle toho, co máme k večeři... často máme třeba sýry, sušené šunky, hrozno - to servírujeme na velkém obkládacím talíři (menších obkládacích talířích), všichni si pak berou podle chuti... nebo klobása, sýr, chléb, okurka - vše pokrájené v miskách, opět si každý bere sám... když jsou pomazánky, postavím je na stůl, pečivo do ošatky, každý má svůj talířek a maže si podle svého... no a často máme loveckou večeři - co si kdo uloví v lednici, obvykle si nachystá sám v kuchyni nebo v obýváku u stolu, jíme víceméně zároveň...
snídaně doma bojkotuju, každý snídá podle svého jak se vzbudí (snídáme doma jen ve volné dny a to jen pokud se nikam nejede)... výjimečně máme slavnostní snídani (obvykle nějaká variace na téma vejce), to pak snídáme společně u stolu, obvykle slavnostněji prostřeného...
 hildegarda 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:16:26)
díky moc za zkušenost a inspiraci !
 babi_ 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:12:25)
Bydlím sama, a i když tudíž většinou jím sama, z papíru igelitu vybalím, pokrájím vyskládám na prkénko nebo talíř.
Dokud jsme bydleli společně s dalšími členy rodiny, tak samozřejmě také.
Není takto servírováno nadbytečné množství, raději méně a doplňuji, co se dobere, aby zbylé neokoralo - nevyhazovalo se.
 Bouřka 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:12:39)
Kulturu provozujeme u velkého teplého jídla, zejména o víkendech, na tom většinou lpím, zbytek týdne je nekulturní a málokdy jíme spolu kvůli různým režimům. Obecně převládá model "nandám si to na talířek a plácnu se s tím k monitoru". Snídani a večeři má obvykle každý zcela jinou. Společné kulturní snídaně a večeře by se mi velmi zamlouvaly, ale stojím nohama na zemi :-)
 Bouřka 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:24:58)
Teplé jídlo teda dávám na stůl v tom, v čem se vařilo, mám minimum nádobí kvůli nedostatku úložných prostor, natož abych měla ještě servírovací kusy. Kuchyň je hodně daleko od stolu, kde se jí, přes půl baráku, takže servírovat nandané talíře je u nás nesmyslné.
 Rodinová 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:15:51)
Teple jidlo davam na talire, vetsinou mensi porci, pak nekdo prinese na stul nadoby a otevira se okenko pro pridavky ~:-D

Studene jidlo by muz nejradeji snedl ve stoje u otevrene lednicky primo z ni ~a~

coz se snazim minimalizovat a davam nabidku na talir/prkenko a kazdy si nandava a maze dle libosti na svem taliri, misce ...
 Ropucha + 2 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:19:02)
Na stolování jsem "pes".
Jinak než z úhledně prostřeného stolu se v mé přítomnosti jíst nesmí.
Nádobí samozřejmě, talíře, skleničky, misky, příbory, ubrousky ...
Na lince ať si každý dělá, co chce, ale ke stolu se nosí jídlo na talíři.
Pokud si berou děti jídlo do svého pokoje, tak na to mají tácy, ale důsledně je nepoužívají a jak konzumují v tom pokoji, o to se pro jistotu příliš nezajímám.
U kuchyňského stolu dodržují kulturu.
 hildegarda 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:21:27)
díky, taky budu pes :-) čím jsme starší, tím víc lpím na pořádku a tradicích ~:-D
 Rodinová 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:22:43)
Ja mozna nejsem pes, ale predstava, ze jim doma z papiru nebo igelitovyho obalu se mi nezamlouva ~;)
 Bouřka 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:31:15)
Já taky unesu hodně, ale jíst z obalů, to teda ne, leda tak, když je něco ve sklenici, okurky, marmeládu a spol. teda nepřendavám. Ale nikdo u nás tuhle tendenci nemá, prostě si vyrobí jídlo na svém talíři dle svých preferencí a odnesou si to (i lempl jako syn použije talíř, akorát nejsem s to ho naučit, že ho má taky přinést zpět a nepovalovat všude možně ~l~).
 Bouřka 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:51:13)
Valkýro, já takhle v papíru obecně máloco i nakupuju, sem tam šunka nebo sýr na vàhu, buřty a zabijačkové věci od řezníka. To se dá na talíř nebo na pečivo a to na talíř. Saláty nekupuju, to se dávà do kelímků, ne? Kdyby to byla jednoporcovka, tak bych to asi taky nepřendavala. Sem tam koupím v lahůdkách aspik nebo zavináče, ale to přendám na talíř. Teda aspik v kelímku jím přímo z něj cca třikrát do roka v práci, když si odskočím v pauze do potravin a podlehnu chutím ~:-D.Ale furt si říkám,źe bych měla nějak překopat skříně, aby mi tam vlezlo nějaké nádobí, ale to by vyžadovalo součinost kolegy, a to si nedělám iluze :-). Takže tam občas na obal dojde, ale naprostou většinu jídla mívám z domova v krabičkàch. Taky nic moc, ale v daných podmínkách je to nejpraktičtější.
 Bouřka 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 17:37:28)
Tak kelímky s jednou porcí jídla beru, malý jogurt asi většina taky konzumuje přímo z toho. Já teda kupuju velké balení, takže si jogurt dáváme do misek. Ale věci jako lipánek a tvaroháček konzumujeme z kelímku, teda hlavně děti.
 Stará husa 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 17:51:30)
Já jídla v kelimkach nekupuju, jen jogurty nebo sýry. Jogurt jim většinou k snídani s musli a ovocem, to jim z misky, sýr z kelímku namažu na chleba. Majonézove saláty a podobné věci vůbec nejím.
 Yuki 00,03,07 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 17:54:04)
ani by mě nenapadlo jogurt z kelímku (malýho) dávat do misky
saláty nejím, ale třeba kluci mají rádi rybičkový salát, ten taky nechávají v kelímku, připadá mi to jako úspora času i nádobí na umývání
 Stará husa 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 18:14:20)
Yuki, já jim jogurt akorát s musli, samotný asi nikdy. Kupuji jen bílý, ochucený jogurt jsem nejedla od doby, co byly děti malé a jedly ho třeba k svačině. Ten jsme tedy jedli normálně z kelímku.
 Stará husa 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 18:10:54)
Valkýro, tyhle saláty nejím, mám nějak od dětství vštípeno, že je to hrozně nezdravé jídlo. Doma jsme to nikdy nejedli, nejsem na to zvyklá. Ochutnala jsem z těchto salátů akorát vlašák, jinak jsem je ani nikdy nejedla.
 Stará husa 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 18:20:37)
Valkýro, u nás doma se tradovalo, že majonéza je strašně nezdravá, vůbec jsme ji nejedli. Existence třeba tatarské omáčky mi byla tak do 12 let zcela utajená. Doma jsme to nejedli ani pak, ale dala jsem si to někde v restauraci. Pamatuju si na "anglický roastbeef s tatarskou omáčkou a hranolky" jako manu nebeskou.
 Bouřka 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 18:23:36)
Tak je kalorická. A vejce byla svèho času na indexu kvůli tuku v žloutku a cholesterolu. Majonézové saláty u nás taky byly za strašlivost. Ale já jim nikdy na chuť nepřišla, kor v kombinaci se salámem. Majonézu mám ráda, ale jako jemný doplněk, ne dominantní složku.
 Bouřka 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 18:48:34)
U nás se tatarka kupovala k smaženému sýru a květáku. Dnes ji nepoužívám vůbec, smažák nedělám, květák milujeme, ale je to tradiční jídlo, co nám dělá tchyně, tam k němu tu tatarku teda míváme. Doma držím 1-2 velká balení majonézy, občas ji do něčeho použiju, občas si s ní dělám hranolky a nejčastěji s ní podmazáváme obložené housky, ale tam přijde tenká vrstva.
 angrešt 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 18:59:58)
majonézu mám ráda, ale vlastně mi jí přijde do různých majonézových salátů spíš škoda. Používám ji spíš nějak ochucenou jako takovou tečku navrch, třeba naposled jsem použila majonézu o víkendu, kdy jsem dělala chlebíčky s avokádem, vajíčkem a domácím gravlaxem a zdobila jsem právě kopečkem hořčicové majonézy a koprem. To pak ta chuť víc vynikne. Podobně třeba dělám bazalkovou majonézu na niceský salát, koprovou na slanečkový salát... prostě samostatný chuťový tón nahoře :)
Na klasické majonézové saláty dostanu sem tam výjimečně žravou chuť, kupované si prakticky dát nemůžu (je vnich skoro vždy mrkev), tak pak teda doma vyrobím třeba bramborový salát a udělám šunkové závitky, něbo nějakou jinou lahůdkářskou klasiku :)

Majonézy jsem nejvíc snědla v době kojení, kdy obě moje děti měly těžké alergiee mmj. na mléčnou bílkovinu, takže majonéza byla super řešení na ty divné bezlepkové věci - alespoň nějaká normální chuť místo náhražek ~:-D Pak mladšímu začalo vadit i vejce a bylo po žížalkách... tedy po majonéze.
 Bouřka 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 19:11:40)
Valkýro, tak celerová pomazánka asi bude jedna z mála jídel, kde bych uvítala majonézu coby dominantní složku, hlavně cítit cokoliv jiného než celer ~t~
 Ruth 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 20:10:28)
Záhada není, co je zdravé.
Ale - co je to ""u nás"".
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 21:02:00)
Kupuju ty malé pytlíky, vyjde to kupodivu levněji než ty sklenice. A je dobrá. Tatarku můžu jíst lžičkou, ale snažím se to nedělat.
 libik 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:43:58)
Někdy hrajeme na "když muž se ženou snídá", 1-2x týdně oběd(večeře) ve třech.

Jinak mají ti pardálové takové časy jídla (23.00), že se na ně maximálně zbožně dívám.

Já většinou jím ve stylu "dělím se se svou klávesnicí", taky tak mé nb a má postava vypadají.~8~

Jíme z talířů, ale bereme si je i do postele. Kdybych chtěla řídit oběd pro nějakého diplomata, musím zakoupit něco nóbl, vzhledem k tomu, že máme 2 domácnosti, ale maminka podkuřuje synáčkovi dobrotama, nezřídka se stane, že mám dole 1-2 mělké talíře a ostatní je v místech, kam nesmím.

Zkrátka to moc nehrotíme.
Nejíme teda lžící (což za mého dětství bylo běžné)
 Ropucha + 2 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:54:48)
Vařené jídlo nandaváme rovnou na talíře, kuchyňský kout je pár kroků od jídelního stolu.
Když je sváteční oběd, použiji mísy na knedlíky, na bramborový salát apod..
Hrnec na stůl ne.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:32:48)
no přiznávám se ke svému tajenému hříchu - občas se mi zadaří být ve všední den ráno doma, když jsem před tím musela někam jet (typicky odvézt auto do servisu a pak mám volno, lékařská prohlídka a pak mám volno a podobně) - to pak zastavím v jednotě, koupím si čerstvě krájenou šunku (tu balí do papíru), čerstvé rohlíky a doma to pak jím bez talíře, na tom rozbaleném papíře ~f~ ~t~ (nevím, možná nějaká retro vzpomínka ~:-D)
 Rodinová 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:33:51)
Coop ~:-D ?
Ja tam chodim cuchat, je to vune meho mladi ~t~
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:39:51)
Jasně coop... Nikde jinde asi do papíru nebalí a hlavně nekrájí... Tomu prostě neodolám ~:-D
 angrešt 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:50:26)
Rose, jo, tak někdy je ten obal součástí požitku :D
Když jsem šla po mateřské po letech do práce, tak jsem si místo všeho toho zdravého domácího k "pos..." kvalitního jídla... došla koupit tři chlebíčky a schválně jsem je jedla z papíru - a to v práci samozřejmě talíře máme ~t~

 jak 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:29:38)
Talíře, skleničky. Teplé jídlo si všichni nandaji, chleby a tak se namažou u linky, na stůl se dá na talířích. Jen na zahradu mám plastové nádobí..
 Žžena 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:43:56)
Druhostupňové dítě si samo naloží,co chce jíst. A pokud jde o snídani, samo se nají. Zbytek rodiny snídá později.
Skládání sýrů a masových derivátů na talíř "doprostřed stolu" neprovozujem. Nesnáším oschlé opakovaně vystavované jídlo. Každý si z obalu vyndá co sní, a to sní.
A obecně, když se nejedná o společné teplé jídlo, si každý jí co chce. Nejíme stejný věci. Někdo si dá okurku, někdo chleba s vařeným vajíčkem, někdo si zapeče toast. Jak je libo.
 vlad. 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:44:24)
Na snídani se nesejdeme kromě dovolené nikdy, ani o víkendech, děti vyspávají. S MM rádi o víkendu snídáme, někdy i v posteli :-)
Domů taky chodíme různě, děti mají tréninky, takže kdo přijde, ten se zařadí. O víkendech jíme společně, máme jeden střední kulatý stůl a jeden velký dlouhý, kam se vejde vše. Ráda servíruji v hrncích a pekáčích, mám hezké litinové, vedle toho dám do mís přílohy nebo saláty, každý si nabere co a kolik chce. K tomu sklenička vína ~:-D
 Dari79 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 16:53:03)
No, ono je to i o počtu lidí, velikosti domu/bytu a chutích, ne?

Např. já teda zásadně jím něco jiného, než dítě (v týdnu - večeře i snídaně...) - čili nějaké společné stolování je nesmysl.

v bytě - jídelní stůl je přímo v kuchyni, která je malá... Takže jídlo je buď v hrncích na sporáku, pokud je čerstvé, nebo se vyndá z lednice na linku. Tam se to přendá na talíře a dá (1 krok) na stůl před strávníka... Velký syn si to také často bere do svého pokoje (přijde, naloží si z hrnců nebo vyndá z lednice-strčí do mikrovlnky - odnese do pokoje).

U stolu pak (snídaně ne, já nesnídám vůbec) sedíme společně, byť má každý něco jiného... Šunku nikam nepřekládáme, protože to u nás vesměs jí jen muž a velký syn, čili ti si to dají na svůj talířek (muž si obvykle vyndá nějaký sýr, šunku, naskládá na talířek, nakrájí okurku,papriku na druhý talířek pro všechny, a vezme si pečivo... sám si to mázne, přikusuje nebo obloží a sní... dítě má třeba těstoviny s vajíčkem a k tomu přikusuje "tátovu" okurku a papriku... a já si dám třeba jogurt.

víkendový oběd pak teda dáme na talířky na lince a na stole máme jen každý svůj talíř a max. společný tedy ten zeleninový talíř...


Na baráku, kde je samostatná kuchyň a samostatná jídelna, velký jídelní stůl pro 6 - 10 osob (podle rozložení) atd., je to samozřejmě úplně jinak - uvařené jídlo dáváme v hrncích doprostřed stolu a každý si nandá, co chce... (obědy). Jinak večeře a snídaně si obvykle zas jí každý něco jiného (od kuliček s mlíkem, přes rohlík s nutelou, po (já samozřejmě) třeba ovesnou kaši...) - takže to si každý vezme v kuchyni do misky nebo na talířek a ke stolu si to odnese (resp. já to odnesu mláděti pod čumáček, samozřejmě).

Nevšimla jsem si, že by to byl nějaký problém (jakákoli varianta).


Jo, občas, hlavně teda o letních prázdninách, když je u nás někdo z rodiny na prázdninách, uděláme i snídaňový raut - pečivo do košíčku, všechno z lednice vytahat doprostřed stolu, čaj do konvičky, džusík do džbánu, pár jogurtů doprostřed stolu... a rautujeme... Ale pravidlo teda určitě bych z toho nedělala, mám lepší práci, než tohle denně roztahovat zase schovávat, navíc v průběžném denním kalupu si to ani představit nedovedu. A večer - to zas já málokdy nějak zásadně večeřím, takže malému něco uvařím, strčím na talířku pod čumáček a sama si udělám nějaké smoothie nebo oloupu kedlubnu... Společné stolování by mě asi v dietním režimu příliš nepodporovalo... Velký syn a muž jsou dospělí a zcela samostatní lidé, takže ti si vezmou, kdy chtějí a co chtějí a pro ně teda rozhodně prostírat nějaký společný stůl nemá smysl vůbec žádný...

Ale ráda si tam chodím sednout, když si dá muž večeři, tak jdu k němu, i kdyby jen s tím čajem, sednu si naproti němu a povídáme si. Ale marně přemýšlím, kdy jsme večeřeli všichni 4 to samé ve stejný čas.
 Yuki 00,03,07 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 17:36:49)
Jak kdy a mění se to v průběhu času

dokud byli malí, jestli jsme spolu, pak začaly kroužky, dojíždění, každý kdo podle svých možností a spolu málo, teď jsme rádi, když se doma sejdeme, takže je jídlo zase víc dohromady
a když nejsou doma kluci, aspoň my s mužem na sebe počkáme s jídlem, většinou

co se týká obalů, salám nebo sýr se doma hned po vybalení nákupu předává do krabičky
výhodou je, že každý vidí, co tam je a já navíc kolik toho je
navíc to neoschne v blbě zabaleným papíru nebo sáčku
 Bouřka 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 17:42:19)
Skleněnou krabičku, do které se přendají salámy a sýry, vede moje máti. Docela se mi to zamlouvá, ale u nás bývá zaráz načato x sýrů, protože každý má svůj oblíbený, a ty se od sebe špatně rozeznávají, tak je praktičtější držet to v obalech.
 Yuki 00,03,07 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 17:49:08)
když je víc třeba sýrů, tak buď je každý zvlášť, nebo všechny v jedné velké krabici, záleží na tom, jestli si vadí, nebo ne, takový jadel chce být sám, gouda a koliba si neuškodí
 Yuki 00,03,07 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 17:47:14)
kultura - někdy se udělá obložený talíř, každý si bere, co chce, to když je nás doma víc a jíme spolu
když jí někdo sám, zvyklí jsme si všichni na kredenci nachystat na talíř a jíst u stolu
teplý jídlo většinou nechávám v hrncích, dám na stůl hrnec, každý si nabere podle chuti a hrnec se vrací zpátky na vařič, do trouby nebo na kredenc, aby nepřekážel

nemám ráda plastové nádobí, ale jedno dítě pro změnu právě nejraději pije z plastových kelímků, velkých ze zoo, tak to neřeším

 Stará husa 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 17:47:25)
Bydlím sama, ale z papíru nejím. Snídani na talířek, do misky a do hrnku, večeři tak na talířek, to jim většinou u TV, oběd na talíř a jim to v kuchyni u stolu. Když přijdou děti, polévku a přílohu si bere každý sám z hrnce, ve kterém se to vařilo, ten dám na prkénko na stůl a maso přiděluji. Když jsem ještě žila s malými dětmi a BM, ve všední den snidaly děti u stolu, namazala jsem jim pečivo a k tomu kakao, já mezitím probíhala po bytě, BM chodil dřív do práce, aby se vyhnuli rannímu zmatku. Večeřeli jsme dost často spolu u stolu, většinou studenou večeři, oblozila jsem chleby, uvařila čaj a dala jsem to na talířích na stůl. Spolu jsme obědvali o víkendech, vždy všichni čtyři u stolu. Nikdy jsem nepoužila mísu na polévku, omáčnik a podobné věci, na které se muselo jídlo přendávat z hrnce a ze kterého se pak dávalo na talíř. Zdálo se mi to zbytečné.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 18:03:24)
Val, tohle nikdy nepochopím... Jak se stane, že si to necháš líbit? V takové situaci (vyčerpává ho dát dítě do školky) by jel mhd on a já s dítětem autem... Bez diskuze ~d~
 angrešt 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 18:17:20)
nu, což o to, manžel taky jezdí na stejné pracoviště autem, zatímco já tamtéž MHD - jenže to je výhoda pro mě :D Odcházím brzy a v klidu, když všichni ještě spí, děti vypravuje a do školy dává muž, já už jsem tou dobou dávno v práci. Ale zase odcházím dřív a vyzvedávám je (a pátky ani nevyzvedávám a upaluju za svou zábavou :D). Takže samotné auto x tramvaj mi nepřipadají jako vtip, ale... jde o tu normální lidskou dohodu a kooperaci obou, no, a když ta není, tak dopravní prostředek to neřeší.
 Stará husa 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 18:08:24)
Valkýro, BM jednu dobu také jezdil služebním autem a já půl hodiny potom MHD. Ale nevyčítala jsem mu to. Kdybychom se tam motali dva, ničemu by to nepomohlo, takhle měl aspoň jeden z nás klidné ráno. Dokud byly děti malé, byl to ráno masakr, přimět je vstát, nasnídat se, umýt, vyčistit zuby, obléct, do toho vypravit ještě sebe, uklidit stůl po snídani, nacpat špinavé nádobí do myčky, udělat svačinu do školy, zavést dceru do družiny a syna několik stanic tramvaji do školky a dojet na osmou do práce. Odpoledne ale občas děti vyzvedl BM nebo některá babička, tak už to bylo klidnější. Ráno horror, nervy jak špagáty.
 Bouřka 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 18:15:05)
No já účast na ranním hororu vysloveně vyžaduju, ještě tak abych ho absolvovala sama, ve dvou se to zvládá lépe, i když většina je na mně. Ovšem od září nastane velká změna a já s dcerou budu opouštět dům ve chvíli, kdy pánové lezou z postelí a drahèmu choti zůstane na krku to sabotující dítě. Skoro mi ho je líto ~k~
 Stará husa 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 18:25:25)
Valkýro, tak BM se akorát nepodílel na ranním zmatku ve všední den, jinak se dětem věnoval ve svém veškerém volném čase. Nejezdil s nimi teda k doktorům a nazabýval se jimi, když byly nemocné, což byly teda téměř pořád, ale se zdravými dětmi jezdil po výletech, chodil s nimi do kina, plavat, do Zoo, hrál si s nimi i doma, povídal si s nimi. Domácí práce kromě žehlení a mytí oken jsme měli všechny napůl, i vaření. To já byla ta, která to prostě nezvládla.
 Girili 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(3.5.2022 22:51:20)
Huso, chybí mi tam: dělal úkoly, četbu, přípravu do školy/na příjimačky s otrávenými a nespolupracujícími dětmi, trénoval s nimi hru na nástroje, vozil je po kroužcích... Činnosti, které s dětmi provozoval tvůj manžel, považuji za společnou zábavu a mrzelo by mě, kdybych se jich neúčastnila.

"Nejezdil s nimi teda k doktorům a nazabýval se jimi, když byly nemocné, což byly teda téměř pořád, ale se zdravými dětmi jezdil po výletech, chodil s nimi do kina, plavat, do Zoo, hrál si s nimi i doma, povídal si s nimi.
 K_at 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 18:25:39)
Huso, aha. Takže ON měl klidné ráno a ty jsi padala na hubu hned ráno. A ještě MHD. A to se vyplatí. 😂 Manžel teda taky nekmital, ale střídal se s voděním do družiny nebo do MŠ. A upřímně, kdybych dnes věděla, co vím, zapojila bych ho teda ještě výrazně víc.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 23:23:45)
U nás vodil děti MM, dělá na směny, tak si do školky mohly přispat, i do skoly to bylo klidnější, když nešel pak do práce. Koukám, že mám doma poklad~s~
 Marika Letní 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 18:41:08)
Na talíř buď dohromady všem anebo to někdo připraví ostatním. Z papíru jíme jen výjimečně že třeba přijedeme vyhládlí z výletu, z dovolené apod.
 terapeutka 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 18:47:57)
Jíme blbě, každý jako soukromník.
Společná snídaně neexistuje, každý vstává jinak přes týden i o víkendu.
Oběd je přes týden v zaměstnání/děti ve škole. O víkendu vařím doma, ale stejně sedí každý jinak- manžel a dcera u TV na gauči, syn u jídelního stolu v obýváku a já u pracovního stolu s PC v kuchyni. Společně sedíme asi jen na Štědrý večer.
Večeře taky společná není- každý jí podle potřeby, děti většinou dříve než rodiče. Teplé večeře jsou jen minimálně, většinou studené stylem "vem si co chceš z lednice", takže si děti a já děláme nějaký obložený chlebík, děti často večeří i cereálie s mlíkem. Manžel si vezme sýr v papíru a k tomu rohlík do ruky, sedne k TV a zapíjí to minerálkou z PETKy ~d~, já bych to u sebe nesnesla, ale komandovat ho nebudu, jsou to malé věci ~;)

Naprostý zákaz je ovšem pro jídlo do postele, děti mají povolené jen nápoje do pokojíků a případně ovoce nebo jiné zobání na stole, z drobků v posteli bych byla na mrtvici :D
 Len 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 20:18:43)
Taky jime soukromnicky. Ja teda od malicka nesnasim spolecne jidlo, na spolustolovani je pro mne nutny minimalne metr a pul dlouhy prostor pro kazdeho, ticho a nesledovani taliru spolustolovniku. Ticho a nesledovani by se u nas provozovat mohlo, bohuzel na velky stul neni prostor, takze nic. Jime tedy z taliru, ale zase nekdy i v te posteli.
V zivote bych nebyla schopna provozovat spolustolovani s taliri uprostred, ze kterych si vsichni berou. Uplna nocni mura.
 LadyP 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 19:11:14)
Z igelitu nejíme nikdy, vždy všechno dáváme na talíř. Nijak se s tím nepipláme, ale je fakt, že určitou úctu tomu prokazujeme a děláme si hezkou chvilku tím, že i jídlo, které se třeba nedrobí a nemuselo by být na talíři, na hezký talíř dáme.
 Kaliope X 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 20:20:53)
Dokud bylo dítko malé, tak jsme společně jedli jen obědy o víkendu, kdy jsem naložila na sporáku na talíř a dodala na stůl. Teď si ze sporáku každý nabere v době, kdy sám chce a přesune se do svého koutku, společně u stolu jíme jen na Vánoce.
Snídaně byly společné pouze o víkendu, když byly vafle nebo teplá pozdní snídaně v zimě, vafle jsou dosud u stolu kvůli výběru náplně. Teplé snídaně bývaly v posteli v ložnici ~;) to jsme si velmi užívali. Jinak každý vstával a vstává jinak.
Vše ostatní si každý na lince připraví dle svého na talířek a odnese tam, kde bude jíst.
 Monika 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 20:31:16)
Pokud jídlo pro všechny chystám já, tak plastové obaly ani papíry na stůl nedávám. V případě studeného jídla většinou přímo mažu a obkládám pečivo (mimo jiné, aby se snědlo to, co je potřeba a nesnědlo to, co ještě vydrží nebo s tím mám nějaké plány), někdy ale máme i obložené talířky nebo velký společný talíř. Ale docela často jíme "co si kdo uloví" každý trochu jindy a to se pak možná někdy nějaký obal na stole objeví. Já sama si tedy většinou nachystám rovnou u lednice nějaké obložené nebo zapečené pečivo, ale pokud jím sama, asi bych to dala i z papíru nebo sýr z plastového obalu.
Teplé jídlo nejčastěji servíruju v kuchyni na talíře (pokud jsme jen naše rodina), pokud dávám na na stůl k nabírání, pak holt v hrncích (polévka, přílohy), moc servírovacích nádob nemám a s ohledem na prostor ani nechci. Maso tedy dávám na mísu, ne že bych donesla na stůl pánev s olejem nebo pekáč. Pokud jsme doma všichni, tak se snažím, abychom jedli společně u stolu, ale taky někdy skončí každý u svého přístroje (zejména v případě té studené kuchyně).
 ALL 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 20:52:17)
Večeříme každý den společně u prostřeného stolu, používáme nádobí, příbor, skleničky, ubrousky, čas od času si zapálíme i svíčku, teď z jara máme na stole docela často i vázu s kytkami. Máme to tak rádi, byla jsem tak zvyklá z domova od dětství. Pokud se někdy někdo z nějakého důvodu opozdí a večeří později, stejně s ním často u toho stolu sedíme, neb dlouho zažíváme, pijeme kafe,někdy vínko, povídáme si nebo čteme... Snídáme společně jenom o víkendech, sedíme dlouho u kafe a novin, takže se nakonec všichni aspoň na chvíli u toho stolu sejdeme, i když dítko vstává později. Ve všední dny snídá každý v sám podle toho, kdy vstává, někteří ve stoje u linky, já si teda sednu a čtu si u toho. Zhruba od toho druhého stupně se dítko o všední snídaně a svačiny stará samo podle svých potřeb a chutí.
 Ropucha + 2 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 21:24:21)
ALL, stolovat zásadně společně jsem byla z původní rodiny také zvyklá.
Vůbec neexistovalo jen tak si samostatně něco vzít, samostatně něco kuchtit. Jídlo připravovala maminka a podávalo se najednou, všichni se museli sejít, třeba i pozdě večer.
Mně to pro všední provoz přijde nepraktické, takže jsem to nezavedla. Děti obvykle chtěly jíst hlavně rychle, po příchodu domů byly hladové, takže dětem jsem dávala první a my s mužem jsme jedli v klidu později.
Společně stolování praktikujeme o svátcích a jinak nárazově, když se sejdeme.
Květiny na stole mám také ráda, od jara do podzimu tam mám pořád nějaké, přes zimu pak svíčky.
 ALL 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 21:35:50)
Ropucho, u nás to funguje, pro nás představuje jídelní stůl centrum rodinného života. Jinak bychom se už jen těžko sešli, dítě je v postatě dospělé. I v pubertě akceptovalo společnou večeři jako chvíli, kdy se mluví s rodiči, tak si tyhle chvíle hýčkáme. 🙂
 Ropucha + 2 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 21:40:38)
ALL, to je hezké.
My se denně nesejdeme, děti od určitého věku přicházejí domů velmi všelijak a my rodiče ostatně také.
Ale scházíme se občasně díky tomu, že starší student už je mimo domov, takže když přijede, je to událost a ten společný stůl se alespoň na chvíli koná :-)
 Ina z Radešína 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 20:54:10)
Jíme společně večeře ve všední den, o víkendu oběd i večeři, pokud nejsme na výletě.
Stolujeme normálně - talíře, příbory, skleničky, ubrus, ubrousky. Hrnce na stůl nedávám, jídlo se nakládá v kuchyni, nebo je na servírovací misce. Nějak mě nenapadlo, že by to mohlo být jinak. Kupované "něco" z papíru se u nás nevyskytuje ~5~, tudíž toto dilema úplně odpadá.
 Velšice 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 21:43:35)
Tak z igelitu ani papiru nejime nikdy, kultura stolovani je pro me dulezita. Ve vsedni dny jime kazdy podle navratu domu, takze pubertaci vetsinou pospolu u stolu, mrnous sam u pohadky, manzel vecer neji, ale ja si k nim sednu a vypravime si co nam den dal a vzal. Spolecne jime prevazne vikendove obedy a s manzelem vikendove snidane.
 E.mama 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 21:45:59)
Jíme společně u stolu pokud to jde, děti někdy jindy než dospělí, protože mají něco jiného. Nandavám v kuchyni nebo až na stole - třeba tortily nebo hamburgery.
Dneska byl třeba velký společný obložený talír, nikdy nejíme z papíru. I když mám sama doma oběd z krabičky, tak si ho přendám na talíř.

 apo-lena 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 22:25:10)
Já snídaně mažu i manželovi. ~:-D
Obvykle rozděluji každému jeho porci na talíř.
Teplé jídlo si nabírá každý sám, ale čerstvé jíme spolu u stolu. Ohřívané si bere syn většinou do pokoje. Nádobí vrací jednou za čas po několikáté výzvě.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(28.4.2022 23:31:01)
Spolecnou snídani neprovozujeme ani o víkendu, dcera spí do odpoledne a my s manželem jak kdy, často je z toho nakonec brunch kolem poledne a něco jako oběd jíme v podvečer ~t~

V týdnu se rano nevidíme vůbec.
 susu. 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 7:11:44)
Tak z papíru jsem jedla naposled někdy na kolejích. Doma to neděláme.

Když byla dcera malá, drželi jsme i společné snídaně a večeře, vždycky jsem jim to chystala přímo na talířky - pečivo namáznout, obložit, ozdobit, hrála jsem si s tím. Ale i po zrušení společných snídaní a večeří, si všichni své jídlo chystáme na talířek.

Vařené obědy, občas večeře, jim dávám taky na talířky, hrnce na stůl nedávám, nevešly by se a ani se mi to moc nelíbí. Ale děláme to tak u babi, kde je nás ke stolu víc a stůl je velký a babi stárne.

Pití taky většinou do skleniček, jen když už je v petce zbytek, tak to někdo dopije přímo. Ještě bych to ráda přelívala z petky do karafy, ale to se mi zatím moc nevede
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 7:38:10)
Snídaně
V týdnu vstávám příliš brzy, jak snídají ostatní nevím. O víkendu junioři dospávají, občas se sejdeme u společné snídaně, občas snídají polévku po desáté.
Oběd
Pokud jsem doma, vařím a VŠICHNI se najednou sejdeme u stolu - přes to nejede vlak. Servíruji rovnou z hrnců na talíře. Nesnáším servírovací mísy apod. - protože!!! nádobí navíc, mytí navíc, a žere to čas, když se doplňuje.
Svačina - kdo si co najde, sní.
Večeře - podle nálady: někdy společná, někdy společná grilovačka, někdy si každý uloví, co chce. Kde je lednice, ví dost dobře.
Když dovezu nákup, jdou ho vybalit - takže velmi dobře ví, co kde najít:-). To jsem zavedla cca od jejich páté třídy, kdy mne přerostli. Přece nejmenší nebude tahat nákup z auta, stačí že nakoupím a zaplatím. A většinou si každý bere dle chuti k snídani a ke studené večeeři.
 zerat 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 7:54:44)
S druhostupňovými dětmi věkem okolo 13-14 let více méně skončilo naše společné stravování u snídaní a večeří. Děti si sbalí svoje jídlo a odchází s ním do svých pokojů - asi jsem to takto dělávala v podobném věku taky, už si to ale úplně přesně nevybavuji.
Zpočátku nás to rozčilovalo, ale zvykli jsme si. Obědy jíme spolu u jídelního stolu a stolujeme myslím si naprosto běžně jako jinde ~d~
Co se týče kupovaných salátů a pomazánek - někdy si je rozdělíme do mističek, jindy je jíme přímo z plastových kelímků. Prostě dle toho, jak se to zrovna hodí.
 Blanče 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 9:03:40)
Z papíru asi výjimečně děti u kuchyňské linky. Jinak pokud jsme k jídlu doma alespoň dva v podstatě bez výjimky u stolu a trochu prostřeno. Miluju hotelové snídaně a o pidi verzi se snažíme alespoň o víkendu. Za desetiletí mám systém - pečivo z voskovaného pytlíku přesypu do ošatky na které v tom pytlíku leží ve skříni, marmeládu mám v hezkých skleničkách, tak jen otevřu, uzeninu a sýry mám v takové sestavě plastových krabiček z TW - přendaváme je tam hned po nákupu, vrší se na sebe a mají společné víčko, dávám do nich třeba i zbytek nakrájené zeleniny.Takže jen ty otevřené krabičky - plast vím, ale je to rychlé - naskládám na stůl. Pomazánkové máslo nebo třeba paštiku teda na ten stůl dám v originál obalu, stejně jogurty. K tomu každému talířek a příbor, ubrousek, bokem misky na jogurt. Kafe a čaj na přání. I s usmažením vajíček a nakrájením zeleniny mám za 15 minut prostřeno a nachystáno pro pět lidí, za pět minut uklizeno po snídani. V týdnu jíme teď často jídlo dovezené ze školní kuchyně, to přendávám na talíře u linky. Mnou uvařené jídlo servíruju buď v hrncích nebo skleněných pekáčích, podložené velkými dřevěnými prkýnky, pokud by to nevypadalo hezky, přendavám do jenského skla a v tom pak případně uchovám zbytky. Večeři "co dům dal" řeším v podstatě jako snídani - trochu naaranžuju na stůl, k tomu džbán vody a skleničky. Co jsem nebyla schopná zkousnout (a je to jen můj problém, jejich věc samozřejmě) byli známí, kteří jedli ze zásady u televize, což mi přišlo divný, ale budiž ale problém byl to, že v obýváku neměli velký stůl, takže si něco ulovili v kuchyni a s večeří nebo dokonce i obědem se nasáčkovali na sedačku. Stůl měli jen v kuchyňském koutě a používali tak dvakrát do roka.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 9:18:20)
večeříme téměř vždy v obýváku u tv ~:-D
máme velkou sedačku do U a vyšší konferenční stolek... což je teda současně trochu problém, chci nový, ale všechny jsou "proklatě nízké" ~:-D
u stolu v kuchyni jíme jen pokud je teplé jídlo a potřeba jíst příborem... dokonce pokud obědváme doma třeba jen ve dvou, ve třech, tak jíme i to teplé jídlo v obýváku u tv ~:-D
což nijak nebrání hezkému stolování (a my si teda i u té tv často povídáme, běží nám často jen jako kulisa)
 Saamajna 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 10:26:26)
Kdyz jsem sama, tak miluju jidlo pred televizi, zvyk z obdobi "single" a ted tedy nostalgie po case, kdy jsem byla svym panem a delala kdykoliv jen to, co se mi chtelo.~t~

Jinak s manzelem a detmi zasadne u jidelniho stolu - je prirozenym centrem u nas doma. Stoji mezi kuchyni a obyvakem, je z masivniho dubovyho, 4,5cm tlustyho dreva s prirodni hranou, velikej (1x2,6)m, naolejovanej (takze krasna vyrazna kresba a prijemnej na ohmat).
Pokazde prostirame bavlneny prostirky (? - ty vroubkovany, barvy podle prilezitosti a rocniho obdobi), na snidani barevny talirky, na veceri servirovaci prkynka.
Dreveny talir s pecivem, maslo do malych porcelanovych misticek, syry na velky olivovy prkynko, sunka etc na postribrenej tacek, nakrajena zelenina na keramicky misticky, olivy apod na misticky...
No je to akce ale uz tak nacvicena, ze to zabere tak 5 minut. A hlavni akter tohoto je manzel.

Obedy: teply jidlo ja s detma vetsinou dam hrnce s podlozkama na stul a nandavam na talir podle jejich pokynu (nebo starsi sama dcera).
O vikendu jde na stul servirovaci nadobi nebo ty hezky zapekaci misy.
 Koníček mořský 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 10:46:50)
Když jsme byli doma společně, tak jsme i společně jedli. Výjimkou od jistého věku dětí byla snídaně, protože děti ve vývoji déle spí a kdo by na ně s kručícím žaludkem čekal. Ale jinak jsme vždy jedli společně a u stolu. Pro mě je jídlo trochu obřad, v rodině rodinný a společné stolování pravidlem. Samozřejmě z pravidel se občas udělí výjimka a ta se řádně užije. Takže, když jsem doma sama, jím někdy "na prasáka" na sedačce u televize, z kastrůlku, z papíru i z kelímku. Ale to vidím jen já a u stolu bych stejně seděla sama se sebou, tak proč si někdy neužít. Ale to se vlastně týká jen večeře, snídani a oběd jím jak inteligent i osaměle. Tzn. stůl, talíře, příbory, lokty u těla.
Stolování, kdy si každý vezme co chce nebo nabere kolik chce nepreferuji. Je pak problém se stravovací empatií a s rozvržením pokrmu. Takže většinou nandavám a přiděluji, každý si hospodaří se svou porcí, dojídat se nutně nemusí, přidat se může. Vždycky se ptám: " chce někdo něco přidat ?" Ani to, že si někdo něco někde vezme nemám ráda. Jídlo připravím - baví mě to, takže jídlo je. A neustálé chození do lednice a do spíže pro "něco" vytváří divné stravovací návyky.
 vlad. 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 11:19:04)
"Stolování, kdy si každý vezme co chce nebo nabere kolik chce nepreferuji. Je pak problém se stravovací empatií a s rozvržením pokrmu."

Tomu uplne nerozumim :-)
 Koníček mořský 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 11:28:53)
No někdo je takový dravý, někdo zase slušný a dává přednost, někdo sežere vše co vidí i když už má dost, někdo zase přenechává, někdo by si dal raději tohle, někdo tamto, někdo sežere to nejlepší, někdo to nejhorší...
Obdivuju národy, které jedí svorně z jedné mísy.~g~ Ale u nás doma se mi zdá nejlepší, když má každý své jídlo na svém talíři a s tím si časově, posloupně a množstevně hospodaří. Maji pak klid všichni.
Samozřejmě jsou i jídla, která se "hodí do placu". Třeba návštěvě.
 Bouřka 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 13:40:05)
Já tomu taky nerozumím. Zase takovou nouzi, aby se nedostalo na všechny nemáme a neměli jsme ani v nejnuznějších dobách. Že by se někdo žinýroval si něco nandat, to fakt neznám. Krom toho znám své drahé a vím dost přesně, kdo o co bude mít zájem a podle toho to připravuju. Pokud je něčeho omezeně, tak akorát upozorním a přispůsobí se i sociální tragéd jako je synátor. Tomu někdy nandaváme na talíř z praktických důvodů, když to vyžaduje větší manipulační um nebo by se musel natahovat na druhou stranu stolu. Druhé dítě jí zcela separé a má svou stravu. Dřív s náma sedàvala, ale teď už jí výrazně vadí i pach našeho jídla.
 TaJ 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 13:54:10)
Bouřko, u nás synovi nevadí pach jídla, jíme většinou to stejné, ale nemá rád, když se víc lidí u jídla baví, nebo různé zvuky příborů a další zvuky s tím spojené (nemlaskáme, nesrkáme, ale i když koušeš třeba něco křupavého apod., tak je to prostě slyšet, nebo aspoň on to zvýšeně vnímá). Jako malého jsme ho nutili jíst s námi u stolu, ale nenajedli jsme se v klidu fakt nikdo, takže jsme celkem brzy zavedli, že jí to samé, ve stejnou dobu, ale vedle v pokoji. A jsme spokojení všichni, ve škole to pro něj muselo být asi docela peklo, na začátku pandemie jsme ho z jídelny odhlásili a už znova nepřihlásili, obědvá doma a sní toho pak i mnohem víc, předtím se stejně dojídal doma, protože ve škole toho v tom prostředí moc nesnědl, ať už kvůli tomu, co bylo za jídlo a nebo kvůli tomu prostředí - plná jídelna hluku a zvuků. A manžel má zkrácený úvazek, takže většinou dorazí domů přibližně stejně, já jsem taky pravidelně některé dny v poledne doma, takže často obědváme doma všichni.
 Bouřka 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 14:09:32)
TaJ, my na ten problém s pachem přišli relativně nedávno, asi se to postupně ve zhoršuje plus je víc schopná dát najevo, co je problém. Je fakt, že vždy všechno dost očichávala, než to strčila do pusy. Postupně se to, co je ochotná sníst, strašlivě zredukovalo ~:( A v posledním roce začala rychle prchat od stolu a vadí jí i jen náš použitý talíř. Čert ví, jestli to nesouvisí s covidem, jak si lidi stěžovali, že jim ledacos smrdí. Mně spíš věci smrdět přestali, jak se mi čich dost otupil, už můžu i nakrmit kočku bez navalování, ne že bych to zdůrazňovala, ať jí pěkně dál krmí ostatní ~t~
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 14:17:45)
koníčku, právě sdílení jídla v rodině je skvělý výchovný okamžik...
u nás se to provozovalo i v původní rodině a fakt je neuvěřitelné, jak i malé dítě dokáže na první pohled "spočítat" jaký je zhruba jeho díl ~:-D dodnes se u nás traduje historka, jak jsme u babičky já, moje sestry a bratránek (asi 8 let, jedináček), na talíři 8 koláčků a bratránek sahá po třetím a má nejmladší sestra (asi 5 let) ho pleskla přes ruku s "neumíš počítat nebo co?" ~t~ no a jak se to rychle naučil, vždycky, když u nás pobýval (škoda, že doma to nikdy nepraktikoval, teta ho vedla k pocitu, že je pupek světa)...
a vedeme to tak i v současnosti a ani moje prožrané děti by nikdy nesnědly víc, než aby zbylo dost i na ostatní ~:-D
 Koníček mořský 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 14:32:29)
"právě sdílení jídla v rodině je skvělý výchovný okamžik..."

já si to taky myslím - výchova k sounáležitosti, ohleduplnosti, empatii.. Ale kdo na to má mít ty nervy, ještě u jídla. To bych se pro samou výchovu ani nenajedla. Dělit se o jídlo s ostatními je výchovně super. K tomu nějaká ta hierarchie. Nebo anarchie. Vychovávání. Prosazování, ohleduplnost, nafukování se, brečení..

Naše děti už si jedí samy nebo se dělí s někým jiným. Já nám, s mužem, občas dám něco na sdílený talíř, takže si chvilku uplatňujeme naši kvalitní výchovu a spravedlivě i láskyplně se dělíme. Ale když jídlo po chvíli rozdělím na dvě části - mojí a jeho, vidím, jak se mu uleví.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 14:51:19)
koníčku, já jako dítě milovala, když byly k večeři šťouchané brambory, to totiž byly na velkém talíři, navršené do kopce a my seděli kolem a jedli z jednoho talíře... a nejlepší to bylo u babičky, děda si totiž vždycky hloubil lžící tunel a my se snažily buď mu ho zbořit nebo naopak napojovat svoje tunely na ten jeho ~t~
a teda po pravdě to není tak úplně o vědomé výchově, jako spíš přirozené přijímání nějakých vzorů ~:-D
ale chápu, muž vyrůstal s mámou sám (má sourozence o dost starší) a taky někdy těžce nese naše hromadné stolování ~t~
 Koníček mořský 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 15:28:14)
No mně se moc líbí, v televizi, ty pospolité rodiny - rodiče, děti, prarodiče, tety, neteře, bratranci, strýcové z pátého kolena, kteří přijedou, zasednou k obrovskému stolu nebo na zem a před nimi jsou mísy se vším možným a nemožným a všichni si nabírají, hodují, švitoří, volizujou si prsty... Moc hezky se na to kouká, ale já osobně bych místo~w~ asi~8~.

Jediný společný jídlo, který snesu, je hrnec brambor na loupačku uprostřed stolu.
 Bouřka 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 15:43:55)
Tak to já muže od začátku vede k tomu, že to, co je na jeho talíři je automaticky i moje ~t~ Miluju mu užírat, když si něco připraví, i kdyby to mělo být jen symbolicky. Už dávno rezignoval ~t~
 Ropucha + 2 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 17:15:30)
Bouřko, to bych tě zabila :-)
Nesnesu, aby mi někdo sáhl do talíře.
Pokud tedy nedojde předem k domluvě.
 Bouřka 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 17:19:40)
Domluva byla jasná - Chceš roztomilou prsatou ženušku? Tak se musís smířit s podílnictvím svého talíře ~t~
 Senedra 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 17:21:57)
Tak já nemám ráda, když si něco připravím ( nejčastěji nakrájím zeleninu) a děti přiběhnou a chtějí ujídat.... většinou bývá na stole velký talíř, tak nechápu, proč si neberou z něho. Nebo proč si nepřivraví jídlo samy.
 Bouřka 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 17:27:08)
Senedro, no protože nêkomu uzmuté jídlo chutná mnohem víc :-)
 Beat 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 17:34:07)
Nemám rada, když část rodiny sedí a mama kolem nich poskakuje a nají se sama až pak. To jsem nikdy nepochopila a nepraktikovala. Je to sice složitější, a kor když jsou u nás hosté, ale rada vše pripravim a jime pak pohromadě. A pak se sklidí jen to zásadní, pripadne se dolije pití, a sedí se dal a povídá.

A když někam jdeme na návštěvu, tak tam , kde porad hostitelé vyskakují a běhají něco nosit, se necítím dobre. Sice chápu a ocenuju, ze mi chtějí dat vše a jen to nej, ale ja nejvíc ocenim společný čas. Takže radši méně jídla, ale klid a pohoda.
 Ropucha + 2 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 18:13:54)
"když někam jdeme na návštěvu, tak tam , kde porad hostitelé vyskakují a běhají něco nosit, se necítím dobre. Sice chápu a ocenuju, ze mi chtějí dat vše a jen to nej, ale ja nejvíc ocenim společný čas. Takže radši méně jídla, ale klid a pohoda"

Beat, to mi mluvíš z duše.
Ale zdá se mi, že starší generace má zažité jako prvořadé právě jídlo a servis a hostitelka klidně stráví čas návštěvy částečně v kuchyni a částečně pobíháním kolem stolu.
 Pole levandulové 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 17:51:10)
Senedro, to taky nesnáším. Na dotaz, jestli chtějí to či ono, když už si jdu něco nandat - odpoví, že nic. Jakmile to mám na talíři a zavoní to, tak by chtěli taky. Ale mají smůlu, to už musí zvednout svůj zadek a jít si to připravit sami. Ujídání z mého talíře neexistuje - můj talíř je můj a pokud by mi do něho někdo sáhl, tak bych o to jídlo už ztratila zájem. A nenajedená matka = velmi protivná matka, takže už to znají a neriskují.
Před časem jsme byli na jakési příbuzenské oslavě v restauraci, kde si manželé i s dětmi objednali na 5 lidí jen 3 jídla a po donesení nastala šaráda, každý hrabal do talíře každému, přehazovali si hromádky z jednoho talíře do druhého, měla jsem co dělat, abych se vydržela neutrálně usmívat a dělat, že tohle je normální a vůůůbec mi to nevadí.
 Ropucha + 2 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 18:17:08)
"po donesení nastala šaráda, každý hrabal do talíře každému"

Pole, ano, takovým akcím také nerada přihlížím.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 18:51:26)
Pole, to jste byli s námi ~t~
My fakt jídlo sdílíme, běžně si objednáváme 3-4 různá jídla na 5 lidí, abychom si mohli dát i 2-3 různé dezerty, případně polévku (klidně 1 pro všechny ~t~ milujeme ochutnávání a celé menu bychom nesnědli ~d~ ~:-D
Běžně k tomu teda objednáváme prázdný talíř a porce tedy dělíme, ale taky si dáváme i jen ochutnat... Jediné, co má každý vlastní, je příbor ~t~
 K_at 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 19:10:51)
Rose, taky si různě užíraáme a ochutnáváme. Většinou si teda každý objedná své. Ale potom se to různě točí.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 19:17:17)
Když u nás v 70. letech otevřeli první "čínu", tak si lidi schválně dávali každý něco jiného a dávali si ochutnat.
Jídlo se nosilo na stříbrných podnosech, rýže v miskách a teprve na stole si to hosté dávali na talíře. Bylo to krásné a exotické. Někdy takhle servíruju čínu i doma ~;).

V osmdesátkách jsem tam hodně chodila i já, dodnes mi víc chutná ta česká čína, než později pravá z těch různých bister. Způsob servírování jídla si ta naše čína zachovala dodnes.
 Kaliope X 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 19:08:21)
My si sice v restauraci objednáme každý svoje jídlo, ale vždy vzájemně ochutnáváme, nevzpomínal si, že bychom si někdy objednali stejné jídlo.
 Ropucha + 2 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 17:30:39)
Bouřko, tak to je důkaz, pro co jsou muži ochotní trpět ~:-D
 Ruth 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 17:54:50)
Bouřko,
nestálo by aspoň za úvahu, odepřít si to? Já bych se vedle vašeho padedé u stolu nenajedla určitě.
Proč to děláte, to má být roztomilé?
 TaJ 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 18:01:22)
Ruth, tak asi jim to nevadí...my zase třeba když si někdo něco nandáme na talíř, tak často klidně tomu druhému nabídneme, jestli si nechce "zobnout":-)
 Bouřka 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 18:23:32)
Ruth, buď v klidu, u společnèho stolu to neprobíhá. Je to prostě náš soukromý žert, který má pro nás nějaký kontext. A miluju ten jeho výraz se kterým odevzdává talíř ~:-D Teda má jich víc, ale oblibuju všechny.
 Ropucha + 2 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 17:19:20)
"To bych se pro samou výchovu ani nenajedla."

Koníčku, tak nějak.
Děti jsem vždycky raději nechala najíst předem a sama jsem pak jedla v klidu bez nich.
Společné rodinné stolování s širší rodinou má samozřejmě své kvality a párkrát do roka je fajn, ale častěji se člověk rád nají v klidu. Alespoň já tedy určitě.
 Simeona a 3 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 11:39:17)
Jíme hrozně. Každý přijde domů jindy a má hlad, takže každý jí, kdy zrovna chce.
 TaJ 


Re: Kultura stravování - aneb jak doma jíte?  

(29.4.2022 13:26:38)
U nás to máme aktuálně s jídlem tak, že snídaně společné nemáme, manžel odchází ráno před šestou, takže snídá sám, ale uvaří nám čaj a většinou i namaže pečivo. My pak vstáváme po šesté, syn v půl sedmé, syn si v obýváku sní půlku rohlíku s máslem a medem a čaj, já snídám až v práci. Společně snídám s manželem občas o víkendu, ale taky ne vždycky, někdy někam jede se synem na výlet on, někdy někam s ním jedu já, takže společně se u snídaně sejdeme tak možná 2x za měsíc. Jíme normálně z talířků, z papíru ne...ale každý si dáme svoji porci na talíř, případně si dojdeme něco přidat. Obědy a večeře jíme s manželem my dva společně vždycky, když jsem doma (takže se to střídá, dva dny jo, dva dny ne), syn si obvykle bere obědy i večeře k sobě do pokoje, nebo když byl menší, tak si to snědl vedle v obýváku u stolu a my v kuchyni u jídelního. Odmalička nemá rád společné stolování, tak ho nenutíme, nenají se tak v klidu. Trváme na tom jenom když je u nás návštěva, nebo jsme my někde na návštěvě (no a samozřejmě někde na táboře apod. jí taky s ostatními). Jídlo, které uvaříme, nandáme na talíř každému už u linky, stůl máme hned naproti lince, takže stačí udělat krok, když si chce někdo přidat. Nemáme žádné nádobí typu polévková mísa, omáčník apod., prostě každému podle přání nandám na talíř, hrnce necháme na sporáku a případně si pak každý dojde přidat co chce. Na svačiny si každý dojde kdy chce a vezme si co chce, dáváme si to na talíř, maximálně jogurt jíme z kelímku (nebo nějaké věci typu Pribináček).
 Girili 


Re: Kultura stravování aneb Jak doma jíte?  

(3.5.2022 22:22:44)
Teplé jídlo servírujeme rovnou na talířích (od linky ke stolu kousek), chleby dětem zatím většinou namažu a obložím, pouze pokrájenou zeleninu dám na velký talíř doprostřed stolu. Snadno mazatelné pomazánky ve větším nožství dám doprostřed stolu, dětem rozdám talířky a příborové nože a mažou si samy.

Při servírování všeho doprostřed stolu hrozí, že ten největší a nejpohotovější dětský jedlík vyluxuje i to, co bylo určeno pro ostatní - "jsem nevěděl, že je toho tak málo/že to je pro všechny/že k tomu mám jíst i chleba..."
K tak velké kultuře stolování, aby při jídle i přemýšleli a trochu brali ohledy, jsme to zatím nedotáhli... ~t~

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Kosky