Grainne, já bych chtěla slyšet, kde byl kdy funkční Tebou omílaný model "jeden uživí rodinu a druhý se o ni stará". Střední třída ve městech? Protože co vím ze "starých dobrých časů" z naší rodiny, která kam až jsme dohledali byli chalupníci na venkově, tak pracovali muži, ženy a vesměs musely i ty děti. Žádné "žena doma u dětí" nebylo (leda v šestinedělí). Muž z práce nosil peníze, to ano, ale na zaplacení čeho všeho... žádná hypotéka, minimum potravin (mouka, cukr, kafe) - ostatní z vlastních zdrojů, dovolenky, kultúra a podobné záležitosti - neexistovalo. Prabába netrávila dny u plotny ani s dětmi na dvorku, makala na poli (a ještě ne vlastním), děcka podle věku jí visely na zádech v chůvce, lezly mezi řádkama brambor, lítaly po okolí nebo makaly s ní. Pokud se konalo nějaké "pečování o rodinu", tak to muselo být hodně jiné než náš současný "bábovkový model"... Péče o domácnost taky měla dost jiný rozměr v domácnosti s hliněnou podlahou, latrínou v rohu zahrady a vodou ve studni. Vaření bylo taky dost o něčem jiném než "teplé večeře", "výživná strava pro všechny", "pestrý jídelníček" atd.
A taky je značně diskutabilní ten pojem "uživení rodiny" a "slušná úroveň" atd. Když se tady zeptáš, co to znamená, má teda živitel přinést donl částku, ze které se zaplatí slušný bydlení (což pastouška ve které žila naše prabába není), kvalitní jídlo (to se z pradědem vydělaných peněz prakticky nekupovalo, jedlo se to, co bába s děckama vypěstovali, vyměnili atd), ošacení (boty s žirafou děti fakt nenosily, vesměs nenosily boty žádné...), pořádné vzdělání dětí, aspo%n jednou ročně nějaká ta dovča atd atd. Skladba věcí které se kupovaly za ty peníze co zaměstnaný člen rodiny kupoval před 80 lety byla úplně jiná. A na tehdejší poměry má většina z nás haldu věcí, které jsou přinejmenším zbytné.
Uživení rodiny na úrovni dovolení si všech vymožeností co doba nabízí je dnes stejně jako bylo dřív buď možné tehdy, pokud má jeden člověk nadprůměrný příjem, nebo pokud průměrný, tak halt musí být těch vydělávajících víc.
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.