Půlko - nechala jsem si udělat právní rozbor od odborníků na pracovní právo, protože můj zaměstnavatel si nebyl jistý. Výsledek - mateřská je právo, nikoliv povinnost. Pokud na ni nastoupit nechceš, nemůže tě nikdo nutit. Odvozují to i z toho, že OSVČ taky "nemusí" nastoupit na mateřskou. Můj zaměstnavatel se jistí dvěma prohlášeními - jedno na období do porodu a druhé po porodu, kde prohlašuji, že jsem si vědoma všech možných rizik a dělám to dobrovolně (volný překlad ). S vedoucí mám gentleman agreement, že po porodu si vezmu minimálně 4 týdny řádnou dovolenou. Všechna ta ustanovení týkající se minimální délky mateřské jsou relevantní jen pokud na ni nastoupíš. Rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená - já třeba nehodlám čerpat ani následně rodičovskou dovolenou, ale mám nárok na rodičovský příspěvek ode dne porodu. Co nevím a musím teprve ověřit je, zda budu mít nárok i na volbu čerpání příspěvku - protože mi bude chybět ten papír z mateřské - hodlám zajít na pracák a zeptat se dopředu.
Jinak je mi fuk, co si o tom kdo myslí, jsem prostě krkavčí matka, která je hlavní živitel rodiny, pracuju jenom z domova na počítači a mateřská pro mne stejně jako jiné dávky v nemoci představuje cca třetinu platu - z toho hypotéku nezaplatím. S miminem přisoslým k prsu se pracovat dá i z postele, mám vyzkoušeno.
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.