Re: Hezký den
Tak kiwi se u nás začalo prodávat už v první půlce 80. let.
Hlavně za socíku nebyly žádné supermarkety, žádné obchody otevřené každý den. V potravinách v okresním městě někdy už ráno v deset došlo mléko, jogurty byly jen bílé ve skle, možná dvakrát týdně i s marmeládou, pamatuji termix, výběr max. ze dvou druhů (třeba kávový a vanilkový), když dovezli pribiňáky, tak jen jednu příchuť. Chleba vozili z místní pekárny kolem poledne, když se neprodal ten den, nechali ho v regálu ztvrdnout do druhého dne, když ráno jiný nebyl, prodal se i ten. Z pečiva se prodávaly rohlíky klasické a karlovarské, housky a bulky jen ve velkoměstě.
V prodejně zeleniny u nás v zimě byly kolikrát jen brambory, zelí a citróny, pár konzerv, kompotů a zavařenin. Legendární byly kubánské pomeranče, tuhé, zelené a neoloupatelné.
Zákazník si nemohl vybrat, prodavačka za pultem házela vše do papírových hnedých pytlíků, šup na váhu a už hlásila cenu. Až doma jste objevili vespod shnilý kus ovoce. Když dovezli zboží, tak jen jeden druh, třeba grepy, za týden banány, další týden mandarinky.
Podobně v masně - max. 3 druhy masa, z toho jeden bůček, sádlo, buřty nebo točeňák, dvoje párky, 3-4 druhy salámů a někdy játrová paštika. Ryby jen o Vánocích. Jasně, dalo se v tom žít i z toho vařit, měli jsme spíž, kde mohly být větší zásoby pro případ výpadku.
Jedno období třeba nebyly prášky na praní, několik měsíců, jindy toaleťák (jen tvrdý skládaný do obdélníků). Nevím, jestli soudruzi rozhodli, že se všechna produkce vyveze do zahraničí anebo se porouchala linka, o tom se nemluvilo.
Ze zpráv jste se dozvěděli o úspěších brigád socialistické práce, kolik mléka vyprodukovalo úspěšné zemědělské družstvo, jak pokračuje výstavba přehrady, kolik tun vyprodukovaly ocelárny a kolik uhlí se včera vytěžilo na dole Antonín Zápotocký. Ze zahraničních zpráv třeba jakou umělou družici vyslal do vesmíru program Interkosmos
a jak nás jadernými hlavicemi ohrožují imperialisté z USA.
Ve městech nebyly žádné pěší zóny, těžká doprava většinou jezdila přímo přes hlavní ulici, domy byly zašedlé, zaprášené, v zimě za inverze bylo venku nedýchatelno.
Veřejné budovy byly zdobeny na fasádě i uvnitř červenými transparenty s hesly podporujícími budování socialismu a plnění závazků z posledního sjezdu KSČ. Nechyběly červené hvězdy a srpy zkřížené kladivem. Z kostelů, hradů a bývalých sídel nepřátelské třídy se stávaly ruiny.
Opravdu to někdo chce vrátit?
Odpovědět