3.11.2016 19:21:20 Monika
Re: Dohoda o rezervaci domu - jsou tyto formulace ve smlouvě normální??
To s tím předáním domu může být normální, když se domluvíte. Pokud ovšem s takovým návrhem nesouhlasíš, řekni svou představu protistraně - buď se domluvíte jinak nebo se s tím smíříš nebo si to za těch podmínek nebudeš chtít koupit ...Cena, termín a způsob platby, čas a podmínky předání atd. jsou prostě věcí dohody stran smlouvy. Když se ti nelíbí cena, tak taky buď jednáš o výši nebo se smíříš nebo prostě nekoupíš - tohle je to samé.
Platba do úschovy před podpisem smlouvy je běžná od té doby, kdy se větší peněžní částky nesmějí platit v hotovosti. Na ten převod budeš mít ale (předem) smlouvu o úschově (s advokátem nebo lépe notářem a prodávajícím) a podmínkách uvolnění (stejných jako v kupní smlouvě), včetně termínu, kdy ti mají peníze vrátit, pokud nakonec k uzavření kupní smlouvy nedojde. Takže uzavřeš smlouvu o úschově, pak pošleš peníze, pak se podepisuje kupní smlouva. Je to obvyklé a relativně bezpečné (u notáře víc).
To s "propadnutím rezervačního poplatku" je bohužel také obvyklé ustanovení rezervačních smluv, ale je to jeden z hlavních zdrojů špatné pověsti realitek - je to hodně rizikové, záleží hodně na konkrétním znění celé rezervační smlouvy (když máš štěstí, může být ta dohoda i neplatná, ale nemusí). Kvůli riziku "předkládání špatných smluv" je lepší, když už je přesné znění kupní smlouvy sjednáno při rezervaci, ale jsou i jiné situace, které mohou k "propadnutí" rezervačního poplatku vést (např. potíže s hypotékou nebo zjištění zásadních závad na nemovitosti při důkladnější prohlídce atd). Takže mimo jiné záleží, jak velký ten poplatek je a zda si můžeš dovolit v krajním případě o něj buď přijít nebo se o něj třeba léta soudit ... Smlouvy směřující ke koupi domu (resp. všechny smlouvy týkající se větších částek) bys měla zkonzultovat spíš s právníkem než v internetové diskusi ....
Odpovědět