9.9.2016 21:32:55 Filip Tesař
Dějepisný test: 618-648 – co si z toho pamatujete?
Vlaštovky pomalu odlétají, začala škola, na Rodince se debatuje o výuce dějepisu, prostě normální podzim. Co kdo z vás ví o tom, co přineslo třicet let válčení ve výše uvedených letech, jež překopaly tehdejší politickou mapu a ustavily nový řád po řekněme tři, čtyři následující století?
Pár střípků: první z oněch let přinesly svržení císařské dynastie, druhý rok se císař málem připravoval opustit své hlavní město, přišla řada bitev vedených fenomenálními generály (jeden z nich byl natolik vlivný, že ho odvolali, ale nakonec si okolnosti znovu vynutily jeho návrat), vyplenění paláců v jistém starobylém městě, včetně toho královského (toho hlavně), náboženská perzekuce a vynucené konverze. Formální postavení papeže posílilo, jinak se ovšem mocenské poměry v Itálii zásadní mění... stejně jako postavení římských císařů (ve formálním i praktickém ohledu), mění se i způsob, jakým je jejich impérium spravováno.
Co dáte z hlavy? Nechte být google i wikipedii. Klidne se zkuste zeptat i středoškolských potomků, jejich odpovědi by mě zvlášť zajímaly!
Nějaké události? Jména? Co aspoň něco spojeného s naším územím? Ideologie: náboženství, imperiální snahy obnovovat staré (dávné mrtvé) říše...? Zpod jakého jha se nakrátko vymanili naši předkové, aby pod něj znovu upadli a úpěli další staletí (jak to romantizovaně líčí staré romány), než konečně vytvořili nový stát, na který mnozí dodnes vzpomínají se slzou v oku? Které mocnosti se tu střetly? Vyjmenujete aspoň tři (čtyří, pět, šest...)? Která z nich se k velmocenskému postavení pozvedla až během těch válečných let, kdy se do dění vložila ve chvíli, kdy se zdálo vše podstatné rozhodnuto? Kdo patříl k vítězů, kdo k poraženým? A kdo skončil víceméně s tím, s čím začínal? Pokud tedy nepočítáme ekonomické vyčerpání a vylidnění oblasti, ve kterých se prakticky nepřetržitě válčilo a které přecházely několikrát z rukou do rukou (mimochodem, které to byly?). Jaký náboženský směr, svého času bojovný a vlivný, v důsledku války prakticky vymizel?
A má smysl o těchto dávných událostech něco vědět, a pokud ano, proč? Pociťujeme následky dodnes, promítají se třeba některé důsledky onoho konfliktu stále i do dnešní Evropy? Nebo se z nej alespoň můžeme poučit?
Odpovědět