zaujalo mě to výročí - ale taky pár událostí, které k tomu Díkuvzdání vedly.
Ve zkratce - Pilgrims vyrazili na Mayflower až v září 1620, takže do Ameriky přijeli příliš pozdě (prosinec), navíc se "netrefili" a místo ve Virginii skončili v Massachusetts - v místě, kde jsou fakt kruté zimy. Přes zimu jich spousta zemřelo - 58 z původních 102. Přežili asi jen díky tomu, že našli indiánskou vesnici - která celá vymřela na nějaký "mor" (jedna teorie praví, že Evropani nebyli schopní kolonizovat Ameriku po objevení - že se to podařilo právě až o 200 let později, kdy původní obyvatele prokosil mor).
První zajímavá událost - Pilgrims sepsali Mayflower Compact - když jim došlo, že je to fakt průšvih a že pokud nebudou jednotní, tak nemají šanci přežít - v podstatě si zvolili "vládu" a zavázali se "vládu" poslouchat - v Evropě se tenkrát teoretizovalo o konceptech něčeho takového, ale v praxi to byla království - zároveň tahle "vláda" měla mandát jen tím, že lidé zavázali ji poslouchat.
Pilgrims se spřátelili se s místním kmenem a s tím uzavřeli na jaře 1621 smlouvu - která vydržela padesát let (než ohrnete nos nad padesáti lety - jak dlouho vydržely Versaillské dohody?).
Třetí zajímavý bod je, že první dva roky toto společenství fungovalo jako komunitní - prostě socík - ale už po prvním roce si všimli, že mají "ulejváky" - a po dalším roce rozdělili půdu jednotlivým rodinám a opustili centrální plánování a hospodářství s tím, že je lepší a produktivnější, pokud si jednotliví lidé sami rozhodují o tom, co budou pěstovat a jak budou hospodařit.
Čtvrtý zajímavý bod je Díkuvzdání - ne, že by nábožensky založený společnostech (a v té době jiné v podstatě nebyly, než náboženské) nebylo běžné vyhlašovat svátky a modlitby a díkuvzdání v případě nějaké katastrofy nebo naopak úspěchu - ale jedenáct měsíců po přistání, s tím, že ztratili 60% lidí - a přesto se dokázali radovat a oslavovat, že přežili, že se jim podařila sklizeň, že mají mír s Indiány - to je neuvěřitelné (a tak mě napadá, proč fňukáme a stěžujeme si my?). Na oslavu pozvali Indiány - těch přišlo devadesát (osadníků bylo 44) - a přinesli zvěřinu (mimo jiné pět srnců) - takže oslava se protáhla na tři dny. V rámci oslav byla vojenská přehlídka, zpěvy, tance - a sporty - docela by mě zajímalo jaké "sporty" se provozovaly v roce 1621 mezi anglickými puritány a indiánským kmenem Wampanoag? Myslíte, že hráli fotbal (ten americký, pochopitelně)
)