Osobně se mne mnohem více dotkla tato "událost" z konce války - největší námořní katastrofa:
*****************************
Německá osobní loď pojmenovaná podle nacistického politika Wilhelma Gustloffa byla 30. ledna 1945 torpédována sovětskou ponorkou S-13. O život tehdy přišlo okolo 9 000 cestujících a členů posádky.
Loď se v lednu 1945 podílela na jedné z největších námořních evakuací v dějinách, kdy německé obyvatelstvo spolu s tisícovkami Lotyšů a Litevců prchalo před postupující Rudou armádou do zóny západních mocností.
Na neštěstí lodi se podepsal přebytek kapitánů, kteří byli hned 4, ve špatně vybrané trase, která vedla skrze ponorkové cesty, nevyhovující záchranné vybavení a v nedostatečný doprovod skládající se pouze z jedné lodi - minolovky Löwe. Loď nekřižovala a plula osvětlena. Loď dostala celkem tři zásahy (příď, strojovna, prostor lodního bazénu) krátce po 21. hodině. Spousta lidí byla zabita přímo torpédy (ze 373 ženských pomocnic ubytovaných v místě jednoho zásahu se zachránily jen tři ženy) nebo se utopila po uzavření příďových přepážek. Loď se okamžitě začala potápět: na palubě propukla panika. Jeden záchranný člun byl spuštěn poloprázdný, jednomu se přetrhlo lano, takže svou posádku vysypal do moře, třetí se rozbil o bok lodi. Ačkoliv měly přednost ženy a děti, většinu zachráněných tvořili muži. Přežili i všichni čtyři kapitáni. Byl velmi chladný den s teplotami kolem v rozmezí -10 až -18 °C. Teplota vody nebyla vyšší než 4 °C. Mnoho lidi umrzlo nebo zemřelo následkem teplotního šoku. Necelých padesát minut po zásahu se loď potopila do hloubky 45 metrů. Okamžitě k vraku vyrazily záchranné lodě, které vylovily celkem 1239 žijících osob. Přičemž poslední zachráněný byl kojenec, kterého nalezla posádka hlídkové lodi 1703. Neuváženě se zachoval kapitán Henigst se svým křižníkem Admiral Hipper, na kterém plulo 1500 dalších uprchlíků, když odmítl vyzvedávat ztroskotance a navíc v místě katastrofy se svou lodí zahájil obracecí manévr, takže spousta lidí skončila pod jeho lodními šrouby.
Potopení lodi provází kontroverze: na jednu stranu se jedná o jeden z největších masakrů civilního obyvatelstva (odhaduje se až 3000 mrtvých dětí), na stranu druhou se na palubě nalézala i ponorková posádka přepravovaná na místo bojového určení. Loď měla navíc status válečného plavidla.
Německý nositel Nobelovy ceny za literaturu Günter Grass prohlasil v roce 2003 pro New York Times:
"Říká se, že tragédie Gustloffu je válečným zločinem. Není. Je to strašné, ale je výsledkem války, hrozivým výsledkem války."
*************************************************
Sdílím názor Ericha Maria Remarqua:
„"Válka není pohádka, v níž všichni zlí hynou a všichni hodní jsou zachráněni. Smrt si v ní nevybírá jen spravedlivou daň na těch, kdo na svůj vrub prolili nevinnou krev."“
Proto si přeji, aby již žádná další válka nebyla, bohužel jak vidíme ve světě, není to stále realistické přání...