10.1.2015 13:19:10 Filip Tesař
Re: 130 let od Berlínské konference, kde si Evropa rozdělila Afriku
Belgický Kongo bylo specifickým případem, v praxi šlo v podstatě šlo o soukromou kolonii belgickýho krále. Ta centralizace rozhodování v jedněch rukách značnou měrou přispěla k tomu, že "poddaní" byli redukovaný na zaměnitelný ekonomický jednotky. Tím nechci říct, že by Kongo bylo výjimka a jinde šlo o civilizační misi, jen to, že šlo o nejvýraznější případ a v čem to kořenilo.
Afrika vesměs nebyla "divoká", jak si to dneska s oblibou lidi představujou, z větší části se skládala z předstátních nebo státních útvarů, některý z nich (Rwanda a jiný východo- a západoafrický) se staletou státní tradicí. Nakreslení umělých hranic přispělo dodatečně k ke společenský, politický a hospodářský destabilizaci po dekolonizaci.
Jako by to nestačilo, že dekolonizace většinou probíhala tak, aby si bejvalý koloniální státy udržely nad bejvalýma koloniema nepřímou moc, oblíbenej recept bylo svěřovat vládu ve nově osamostatňujících se státech různým nevzdělaným omezencům, který byli vděčný za náhlou moc - a podle toho se taky chovali (např. známej kanibal Bokassa ze Středoafrický republiky byl instalovanej na přání a se souhlasem Francie, a byl jí taky věrnej - dokonce tak, že nechápal proč ho nakonec přestala krejt a hodila ho přes palubu, když už to bylo neúnosný). V rámci předávání moci se taky třeba narychlo povyšovali seržanti na plukovníky apod., aby jim mohla bejt svěřená odpovídající vojenská a politická moc...
Odpovědět