| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Záliby : Koně a jezdectví

Soutěž o balíček dětské kosmetiky

VčeraKomerční sdělení

Zasoutěžte si s lékárnou Vitalpoint o balíček kosmetické péče pro nejmenší od Weledy.

  (?)
 Názory 110 z 1154  [Dalších 1144 >>]
Filip Tesař 134358
2.7.2020 9:16:34
Sally, co píšeš o dostizích, máš podložený, je to ucelenej názor. Já taky nejsem fanda dostihů, a ani parkuru, ani drezury. Nemyslím to ironicky, nejsem fanda znamená, že mě prostě neberou, nezajímaj, ale nejsem ani proti nim.

Koně nejsou auta, tělesná stavba má svý limity, nelze donekonečna zvyšovat výkony při zachování zdraví, zvýšení výkonu od určitý hranice musí jít na úkor něčeho jinýho a možná, že s anglickejma plnokrevníkama to na tý hranici už je.

Rozumím i tomu přirovnání ke psím zápasům. Zní to drasticky, ale i ti psi měli ze zápasů radost a těšili se na ně, jak věřím.

Ale o tom utíkání myslím, že nemáš tak docela pravdu. Vnímat útěk před nebezpečím jako "slabinu koňský povahy" je možný jen tehdy, když koňskou povahu srovnáváš s lidskou. A tu lidskou bereš jako normu. "Řešení problémů tím, že zdrhnu" je lidská perspektiva, je to opak "postavení se k problému čelem." Vyhejbat se problémům místo jejich řešení je slabina u lidí. Ale koně jsou něco jinýho.

Koně nezdrhají (nechtěj pláchnout, zdejchnout se, zdekovat se, vypařit se, dezertovat = vyhnout se problémům). Koně skutečně prchají před nebezpečím a jsou schopni překonat přitom i velkou únavu a bolest. Nemyslím si ale, že stoprocentně platí, co jsi psala - pokud jsem to správně pochopil, že koně utíkají bezmyšlenkovitě, říděj se příkladem ostatních a snažej se ostatní předběhnout.

Co vím, a to i z přímý osobní zkušenosti, stáda koní prchaj napohled velice organizovaně, ta snaha bejt za každou cenu co nejrychleji co nejdál platívá pro prvních pár vteřin. Organizovaně myslím z vnějšího pohledu, on je nikdo v lidským smyslu neorganizuje, vyjma hřebce, co popohání opozdilce z vlastní rodiny. Ale myslím, že koně jsou nastavený na modus utíkat rychle a bezpečně. To v sobě nese i to, že nechaj vůdčího koně vybírat cestu a že se navzájem ani zbytečně nepředbíhaj a nemačkaj na sebe.

Navíc se koně taky v přirozeným prostředí často stavěj k problémů čelem, nebo přesněji: zadkem.

A ještě dodám – lidi jsou taky stádní živočichové.
sally 3140
1.7.2020 17:44:32
Maceško,

nikde není všechno vždycky dokonalé, o tom žádná.... ale o to víc by se o tom mělo mluvit. A nenechávat to být. A ani "holka ze stájí" by se neměla ostýchat říct trenérovi, že se jí kůň nelíbí, že "divně chodí", že je roztržitej / smutnej / asi ho něco bolí, že mu nepasuje sedlo (tyhle věci se hodně mění podle toho, jak koně přibírají / hubnou / nasvalují se podle sezóny, věku, zátěže atd.). Navrhnout, že ho vezme ještě vykrokovat, že by se kůň mohl nechat proběhnout na jízdárně na volno, poválet se v prachu....

S dostihy mám osobně problém, protože to podle mě podporuje a posiluje slabinu koňské povahy - a to je to utíkání a řešení problémů tím, že zdrhnu. Jako stádní zvíře bude kůň utíkat o to rychleji, oč rychleji budou utíkat ti kolem něj. Takže to pak klidně přežene, poběží přes bolest a nepohodlí a zraní se. A ano, věřím tomu, že se koně na dostih "těší", že jsou nadupaní, že jsou soutěživí - ale v podstatě mi to přijde na úrovni psích zápasů (kdy lidi sází na tu slabou stránku šelmy - agresivitu) - a to vše jen kvůli pobavení obecenstva?
Koně jsou navíc stavění na krátké spurty a dostihy se dělají schválně dlouhé, aby byly "těžké" a koně hodně vyčerpaní.

Navíc mi přijde v dostihu, že tam není osobní vztah jezdce s koněm. Kůň prochází tolika rukama, že nemá "svého" člověka. Pokyny jsou pak obecné a hrubé (uzda, bičík, paty), přitom kůň sehraný s partnerem dokáže reagovat třeba jen na pootočení hlavy jezdce (nakonec tažní koně reagují i jen na slovní povely), ale to kůň nebude dělat pro "cizího" - a už vůbec ne kůň, který je na hrubé zacházení zvyklý....
Afima 93790
1.7.2020 13:03:36
Ale já to přiznala, že o koních dohromady nevím nic, dokonce se jich bojím. Jen bych jako chovatel určitě zbystřila, kdyby se jich po svých, během jednoho dne domů, nevrátilo víc. Srovnání s chovnými býky pokulhává fest, tam snad nikdo nepředpokládá, že se z jatek vrátí živí, nebo ano?
Macecha 135035
30.6.2020 22:16:40
Tak všechno, co popisuješ se s koňmi nedělá, procházky jen na ohlávce jsou ale docela časté, pár kilometrů od stáje je řeka a místní koníci jsou na vodu zvyklí, a ohledně zhodnocení případné únavy koně a nastavení tréninkových dávek, tak od toho je tady trenér, o tom holky ze stáje ani rozhodovat nemůžou.
sally 3140
30.6.2020 20:20:24
Macecho,
já neříkám, že všichni všude všechno dělají špatně.... jenom, že kromě přešlechtěnosti hraje roli i to, co má ten kůň za možnosti pohybu. Nejzdravější a nejpřirozenější je spousta chůze v různorodém terénu. A kolik těch "nadšenců" vezme koně na vodítko (nebo i na volno) a jde s ním "jen tak" na procházku? Při které se kůň může popásat, seznamovat se s okolními bubáky, brodit se řekou, překračovat větve, stoupat do stráně, scházet dolů? Chození nahoru a dolů BEZ ZÁTĚŽE, je super na posílení břišních svalů, překračování větví kromě těch břišáků i zlepšuje koordinaci, brodění v potoce je totální bobřík odvahy (protože kůň nevidí perspektivu, a obvykle netuší, jak je voda hluboká - a musí sklonit hlavu a podívat se z obou stran - a stejně je to o důvěře v toho člověka. Dvacetiminutovou procházkou prospěješ koni víc než hodinou honění dokola na jízdárně.
Donutit koně utíkat umí leckdo... ale myslíš, že by s těmi vašimi nadšenci jejich koně přešli šustící plachtu? Prošli závěsem (nastříhaný igelitový závěs do sprchy)? Prošli "lítačkama" (které musí tělem otevřít) Dokázali by jezdci ze sedla zavřít a otevřít velkou bránu? Přejet bokem položenou kavaletu podélně (tj. přední jsou pořád na jedné straně kavalety, zadní na druhé). Naštelovat koně mezi dva natěsno postavené sudy a zastavit ho tam?
Můj nezávodní kůň, se mnou, totálním amatérem, všechno tohle dával. Bez uzdy.
A umí vaši nadšenci přijít a zhodnotit, že kůň je dneska unavený a odpustit si ježdění? "Promarnit" cestu do stájí právě třeba jen tou procházkou?
Filip Tesař 134358
30.6.2020 20:08:17
Hříva na obranu před mouchama moc není. Ocas jo. Hříva tak akorát kolem očí a trochu kolem uší, ale ne každej je na tom stejně, nejdelší ofinu mívaj různý ponclové.

Osli, převaláci, kulani, zebry taky v pohodě přežívaj se stojatou hřívou, povislá hříva je genetická anomálie, která se nejspíš rozšířila cíleným šlechtěním a stojatou hřívu vytlačila z genofondu genetickým driftem.
Macecha 135035
30.6.2020 17:49:24
No zrovna ty copánky jsou u nás k vidění jen občas při zvláštních příležitostech, jinak žádné holení srsti, ocasy a hříva se jen mírně zarovnávají, žádné deky tady nikdo nepoužívá, koně jsou skoro pořád venku. Vložila bych tady i fotky, ale nevím jak. Všechny dostihové stáje nejsou stejné. Myslím, že se koně tady mají fakt dobře.
Podle mne hlavní důvod únavových zlomenin je opravdu přešlechtěnost plnokrevníka, kdysi jsem na tohle téma četla zajímavou diplomovou práci. Ale co s tím, nevím. Já zas tak velký fanoušek dostihů nejsem, ale když vidím všechny ty nadšence ve stáji, musím se jich zastat, žádní tyrani to nejsou.
sally 3140
30.6.2020 17:08:00
Macecho,
jenomže právě ty copánky jsou špatně.... kůň nemá obranu před mouchama... ale kdyby to byly jen copánky....

Pohybuju se v jiných koňských kontextech - a třeba je zajímavý, že koně, kteří dřou v horách (vozí turisty, kteří často na nich visí jak pytel brambor, běžná štreka je osmihodinová, nejdelší šestnáctihodinová) únavové zlomeniny nemají. Chodí po skalách, v šutrech, bažinách, volném terénu, žádné upravené dráhy schválené úředníkem.
Úrazy nemají ani na začátku sezóny, kdy se stáhnou z pastviny a jdou do práce... čím to asi bude? Když je celou zimu nikdo "netrénoval"... nepletl mašličky, nemíchal doplňky stravy, nedekoval...

jeden důvod je, že to nejsou přešlechtění plnokrevníci, ale různé směsky, o tom žádná - žádné princezny na hrášku, co je hned ofoukne...
Filip Tesař 134358
30.6.2020 12:30:27
Jo, věřím ti, Grainne.

Změna chování koně v naprostý většině případů předpokládá změnu chování člověka. Koní s nějakou nervovou poruchou apod. je naprostý minimum. Jenže pro někoho je snazší než hledat chybu v sobě přehazovat chybu na koně, na trenéra, na vedoucího kursu (kterýmu prošly rukama stovky koní a jezdců, má z čeho hodnotit...). Prostě takový to "potřebujete víc pohybu a změnu jídelníčku" a "nene, doktore, jen mi na to dejte nějakej prášek."
Macecha 135035
30.6.2020 11:43:49
Jde o dlouhou pauzu v dostizích, ne v tréninku. Koně jsou nabití energii a do dostihu jdou naplno. Potom stačí nějaká skrytá vada nebo nerovnost na dráze a neštěstí je na světě... Ale zas tak běžně se tyto zlomeniny při dostizích nevyskytují, proto se taky o tom všude psalo. Už i český Jockey Club zahájil vyšetřování, tak třeba se doberou nějaké příčiny a udělají opatření, aby se nic podobného neopakovalo. Podle mně největší chyba je přímo v chovu plnokrevníka, kde se jede podle hlavně výkonnost a na konstituční tvrdost se nehledí. Ale to je otázka celosvětová, bude asi trvat dlouho, než se tím někdo bude zabývat.
 Názory 110 z 1154  [Dalších 1144 >>]

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.