| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Když dítě není bystré

 Celkem 297 názorů.
 Janinka a dvě princezny 


Téma: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 8:52:07)
Ahoj, jdu se asi spíš vypovídat a potřebuju slyšet, že to je i jinde.
Vždycky jsem byla zvyklá holkám se školou pomáhat, být nápomocná, učit se s nimi, učit práci se zdroji, nikoliv jen kázat "jdi se učit" nebo nedejbože trestat za známky.
Naše starší tam je to bez potíží a tudíž jsem namlsaná. Naše mladší (4.třída) se v plném rozsahu po covidu projevuje tak, že jsem na Bohnice.
Denně s ní něco dělám do školy, nicméně přípravu na více předmětů v jeden den nedáváme, takže když jakštakš zmákneme matiku a začne se zlepšovat začne ujíždět vlak v čj nebo aj apod. Násobilku nebo vyjmenovaná slova mám pocit, že začínáme stále od začátku.
Nezvládáme víc také proto, že žádný úkol neudělá beze mne, raději se bude půl hodiny dohadovat, denně, posledních 14 dní opravdu denně slyším "tohle už jsem měla mít" apod. dělá úkoly se zpožděním, dělá úkoly, které jiné děti stihly ve škole, dělá úkoly, protože ve škole nepochopila zadání a tak to nevypracovala, přepisuje úkoly, protože ve škole nenašla sešit ač ho měla v tašce apod.
Už nevím co s ní. Snažím se být přiměřeně přísná a třeba pokud jde o úkoly trvám na tom, že jde o její práci a MUSÍ si to všechno psát, pokud si to nepamatuje apod.
Špatná známka u nás doma znamená signál trénuj, to holky vědí. Ale přiznávám, že nevím, kde se na tohle bere síla.
Doučování z matiky a aj už má.
Rady jak se z toho nezbláznit? ~7~~n~
 Aninabe 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 9:33:31)
Psychicky ji podporovat, že na to má. Tyhle děti často mají mizerné sebevědomí. Pokud by to bylo náročné, pak nějakou poradnu, aby měla nárok na zohlednění. Hlavně na tvé straně trpělivost, klid. Samozřejmě pokud to dítě i vědomě sabotuje, tak trvat na odvedení práce, ale pomáhat s ní. Ne ve smyslu "udělám to za tebe", ale navést k řešení, ukázat způsob. Na vyjm. slova mít papír s jejich obrázky a zjišťovat, jestli tam ten významový okruh je, nebo ne. Jen vyjmenování obvykle nepomáhá. U matiky zkusit najít kompenzační metody, klidně si počítat i na prstech, hledat metodu, jak to jde, nečekat, že to půjde snadno a že to půjde "školním způsobem". Často je třeba ještě jiné vysvětlení, vše pokud možno NÁZORNĚ. A smířit se s tím, že známky nejsou otázka života a smrti. ~;((
Jsem na té doučovací straně...nejste v tom jediné, takových dětí je opravdu hodně. Vynervované, s minimálním sebevědomím...
 Simeona a 3 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 9:35:18)
Neporadím, jen snad trochu utěším.

Mám tři děti, nejstarší a nejmladší jsou si dost podobné - jak povahou (spíše introverti, pečliví, trochu trémisti), tak i školními výsledky (dají se shrnout jako vše v pohodě). Občas něco nejde, mrkneme na to spolu, pak je to dobré.

Prostřední je jiná. Je hodně citová, emočně lítá nahoru dolů. K tomu nenávidí školu. Bohužel jsem jí nenechala dát odklad a nechtěně tak způsobila, že jí první třída připadala těžká (hlavně matematika ve druhém pololetí), vůbec to nedávala, nechápala, byla jsem na blázinec. Za ty roky jsem se trochu hodila do klidu (je teď v 7. třídě) a snažím se školu neřešit, abych udržela doma pohodu. Nabízím pomoc, ona ji přijme už jen zřídka (moc nám to učení spolu nefunguje, ona brečí a mně z ní pak tečou nervy). Ona se snaží, ale jak píšeš - spraví matiku, chytne kuli z fyziky. Spraví fyziku, vyhoří v přírodopise. Nikdy nejde vše. Teď už si domlouvá doučování sama, hurá. Už hledáme jaká střední by se jí líbila, rozhodně to musí být něco bez matiky~;)
 libik 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 9:36:16)
Odvážná diskuse.~:-D

Taky nemám bystré dítě, mám kliku, že je učiteli i tak milované:-)

Hlavně se nenervuj, ono postoupí~;((
 vertigo 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 9:43:52)
Mám stejně starého syna s podobnými potížemi. Já už jsem s ním teda byla i v PPP, takže na to máme papír ~;) U něj je problém, že se strašně špatně soustředí, hrozně píše, ale zase má logické myšlení a někdy vyloženě překvapí, tak mu to myslí. Takže si nemyslím, že by nebyl bystrý, ale kazí mu to porucha soustředění. Jeho příprava do školy je hra nervů, ale nic než vydržet mi nezbývá. Na doporučení z PPP jsem mu začala dávat omega-3, zázrak nečekám, ale třeba to trochu pomůže.
 1kulička 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 11:34:37)
Vertigo, taky tak. Do PPP jde dcera zítra. Já teda očekávám diagnózu dyslexie, matika je v pořádku, i když si třeba někdo vzpomene, že v loni jsem z dcery rostla při učení násobení, ukázalo se, že prostě ve škole to natrénují a to stačí. Měla jsem asi přehnaná očekávání, vzhledem k těm distančkám a tak.
Dcera bohužel bere školu jako příkoří od první třídy, teď si myslím, že se to hodně lepší (3.třída).
U dcery je velký problém čeština a sebevědomí v ní. Vše jí připadá moc těžké, když má jen trochu asistenci, tak to dává bez problémů, ale delší samostatné práce není schopna. To je průšvih u pololetních písemek, téměř vždy nedodělá několik posledních cvičení, a to ani, když jí učitelka dá víc času, prostě odmítne, je to moc dlouhé/těžké. Dostane 3 z milosti a díky nějakým úlevám. Proto si myslím, že bude mít i problém se soustředěním.
Snažím se podporovat sebevědomí, ale jde to pomalu, ona o sobě klidně prohlásí, že je blbá a hloupá, když jí něco nejde.
Taky mě to dere, přijde mi, že nikdo nikdy s dítětem nedělal tolik věcí do školy jako já. ~n~
 Monika 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 9:44:46)
No, neporadím z vlastní zkušenosti (naštěstí), ale řekla bych, že proti "zbláznění" by mohlo pomoct:
1) Přiznat si případně, že dítě holt asi není genius (nevím, jestli má smysl předtím zkoumat, jestli nemá nějaké "dis" nebo prostě holt jen není nadprůměrně inteligentní) a nebrat to jako své selhání a nedávat si maximální cíle (dvojky jsou taky moc pěkné známky a trojka je pořád ještě "dobrá", že)
2) Sehnat externí doučování, pokud je to finančně únosné, pokud Vám to spolu moc nefunguje (já osobně dost špatně nesu, pokud někdo nechápe moje vysvětlování - kolísám mezi pochybnostmi o jeho inteligenci a mých schopnostech; navíc, pokud člověk sám chápe nějakou problematiku bez potíží, často nerozumí tomu, čemu dítě vlastně nerozumí ~;))
3) Najít si s dítětem jiné společné aktivity než dohánění školy, kde se vzájemně užijete s kladnými emocemi a nebudeš muset opakovaně vytýkat chyby, opravovat atd. ... Ideální by asi byl nějaký pohyb, výtvarná činnost atd., ale i kdyby to mělo být sledování videí nebo nakupování, pořád jde o společnou činnost s kladným emočním nábojem. Dcera by hlavně měla mít pocit, že je v pořádku a přijímáš ji, i když má potíže se školou ... A ty taky potřebuješ s ní mít spojené i lepší zážitky než věčné doučování ...
 1kulička 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 11:44:47)
Moniko, otázka je, jestli má být základní škola bezproblémová jen pro nadprůměrně inteligentní děti. Mně nějak přijde, že ty nároky jsou čím dál větší a od dětí se chce perfektní výkon.
Šílenost mi přijdou různé ročníkové práce už na ZŠ (u nás od šesté třídy) a seminárky na SŠ z několika předmětů. Vzpomínáme s bývalou spolužačkou, že muset na gymplu dělat nějaké speciální práce, tak to nedáme a neseme to fakt těžce. Dnes je to denní chleba středoškoláků a speciálně moje děti mají kvůli tomu psychické problémy.
 Monika 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 12:21:54)
1kuličko, úplně nevím, co myslíš výrazem "bezproblémová škola". Děti mají často ve škole problémy, které ani nesouvisejí s vyučovacím procesem a naopak, pro někoho je škola třeba "odpočinkem od rodiny", i když se neučí dobře ... Chtít, aby se děti co nejvíc naučily (případně aby se naučily co nejvíc dle svých možností, tj. individuální přístup), zároveň nebyly stresovány hodnocením a neměly ani jiné "problémy", to už jsou asi moc náročné představy pro kolektivní vzdělávání. A mně třeba dlouhodobé práce a "projekty" přijdou velmi fajn, mnohem záživnější, než "nastudujte kapitolu X, zítra to vyzkouším" nebo "vypracujete příklady/cvičení na straně ... Projekty mnohem víc reflektují to, proč děti do školy chodí - aby získané znalosti uměly použít. A plánovat si čas, mít vůli splnit úkol, i když to zabere víc času ... Samozřejmě by projekty měly být přiměřeně náročné (ideálně třeba i v různých variantách pro různě nadané děti).
Na tomto je ovšem ideálně vidět, jak "škola" asi nikdy nemůže být "ideální", protože každé dítě je jiné a také každý rodič má nějaké své představy - někdo chce vzdělání (pokud možno v použitelné formě) a někdo "bezproblémovou školu bez projektů" a další zase něco ~;)
 1kulička 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 12:41:14)
Moniko, no jde mi o zvládání učiva vzhledem k momentálnímu tématu na prvním stupni, ty seminárky a ročníkové práce jsem už jen zmínila, co bych já fakt nechtěla ani pro sebe a to jsem byla vždy premiant. Ale mou představou tak nějak vždy bylo, aby mne škola moc nezatěžovala - takže napsat test ve škole, dělat práci či projekt ve škole - OK, ale proč to dělat doma jako domácí úkol navíc?
K tématu...Proč se musí tolik dětí dnes tolik učit, aby učitelky nedeptaly rodiče, když jde o první stupeň? Nebo je to jenom na naší škole? A u zakladatelky? :))
Ale jo, beru, mám asi zkreslené představy z mého dětství. Ale fakt si nepamatuju, že by se spolužáci nějak víc učili a doučování byla spíš ostuda jen pro ty nejhorší děti (což dnes není, ale na doučko chodí 70% třídy)....
 Monika 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 12:47:15)
1kuličko, promiň, ale "aby škola nezatěžovala" je fajn představa. Ale jiní by zase chtěli, aby zatěžovala, aby se děti vzdělávaly, když na to mají hlavu. A upřímně - pokud ty nechceš, aby děti byly zatížené, tak prostě holt nemusíš jejich horší známky řešit, učitelka ať si říká co chce a jste spokojená rodina. Já mám někdy pocit, že rodiče hlavně potřebují pocit, že jejich dítěti jde vše samo a hlavně se vyhnout pocitu, že mají odpovědnost za případné horší známky. "Domácí úkoly" nevadí ani tolik proto, že zatěžují děti, ale hlavně proto, že rodiče se cítí zatíženi tím, že by asi měli jejich vypracování hlídat.
V mém dětství bylo na ZŠ spousta spolužáků se špatnými výsledky, míra toho "kdo se jak doma učil" byla naprosto různá a na gymplu jsme se učili doma všichni (určitě někdo víc a jiný míň) a prospěch byl také různorodý. Asi jsi byla geniální a zároveň se nezajímala o spolužáky nebo si to nepamatuješ.
 Alena 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 12:59:39)
Moniko, ja myslim, ze Kulicka ma v necem pravdu. Taky nepovazuji za normalni, kdyz se projekty delaji doma a za ukol. Deti se maji ve skole naucit jak nakladat se zdroji, jak ma vypadat vysledek a hlavne, jak ma vypadat spoluprace. To opravdu neni veci rodicu. Uceni ve skole je casto nesmirne neefektivni, kamaradky dcera pise pisemky z ruznych predmetu tak casto, ze prakticky nemaji kdy se ucit nove veci :). Moji kluci na prvnim stupni dostavali jeden maly ukol tydne. Pravidelne v pondeli a odevzdavali pravidelne v patek, kvuli navyku na rad. Jinak se doma neucili vubec, nikdo ze tridy. Deti s problemy meli skolni doucovani. Nedaleka byvala jazykovka ukoly zatezuje cely prvni stupen ve velke mire. Ale rozdily na vystupu mezi nimi moc nejsou.
V rade zemi ukoly nejsou, protoze prohlubuji socialni rozdily a deti ze skol nevylezaji blbejsi.
 Monika 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 13:17:40)
Aleno, já vůbec netvrdím, že školství je nějak ideální a to, co píšeš, je určitě pravda. A psaní "projektů" se určitě mají děti naučit ve škole, ale nevidím důvod, proč by poté, co si to zažijí, už je nemohli zpracovávat i doma - obzvlášť tedy na gymnáziu. Samozřejmě lze trvat i na tom, že děti "nemají dělat vůbec nic, co se nestihne při vyučování". Zní to rozhodně sympaticky. Neumím odhadnout, jestli by to pro většinu dětí byl přínos nebo spíš újma. My (asi stejně jako ty) máme ty bystré děti, asi by se vzdělaly i bez domácí práce. Ale tedy i s tou domácí prací mají dost času třeba na sport (na rozdíl od řady dětí, u nichž by zbavení se přípravy do školy jen rozšířilo dřepění před obrazovkami).
A samozřejmě strašně moc záleží na kvalitě učitelů, co kdo dokáže děti naučit "jen ve škole" plus taky na velikosti tříd. Měla jsem kamarádku výbornou učitelku, která mi opakovaně vysvětlovala, jak velké rozdíly jsou, jestli má třídu 20-22 dětí (může se jim věnovat individuálně, je schopná látku opravdu každého naučit ve škole, může dávat všem pěkné známky a nechat rodiče "v klidu") a 30 a více dětí (nestihne řešit zároveň slabé i nadané, musí zadat víc opakování domů a dát horší známky, aby "rodiče viděli, že je třeba něco dělat" ...)
 Alena 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 13:37:19)
Moniko, ale resit v debate prvostupnove holcicky, jestli se maji ucit doma na gymnaziu je mimo, to je jina kategorie. Samozrejme mi je jasny, ze skoly jsou ruzne a jeste vice ucitelky, mnohe jsou pretizene, je moc deti ve tride. Nicmene pokud dite ve skole zapasi z duvodu nekvality skolniho prostredi, tak to domaci priprava proste nemuze ani priblizit k idealu. Hodiny domaciho uceni akorat dite otravi, to neni reseni, pokud se vse odehrava doma, nema cenu aby dite do skoly chodilo.
 Monika 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 13:46:01)
Aleno, tak ten můj příspěvek o projektech a spol. byl reakce na 1kuličku, která psala o starších dětech a výslovně tvrdila, že ona (a její kamarádka) by bývala na gymnáziu seminární projekty nezvládla. Je to samozřejmě posun od původního tématu, jak už se tu holt stává. Napsala jsem ale i příspěvek přímo k zadání zakladatelky.
 Ennywan 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:02:06)
Moniko, ale ty se své práci také většinu času věnuješ v práci a domů si svou práci netaháš. Aspoň by to tak mělo být. Tak mi přijde normální, že by to tak mělo být u dětí es školou, obzvlášť tou základní. Jde o to, co by se vůbec mělo na základních školách učit, protože všechno to, co teď řeší, tak mnohdy ani nemůžou chápat tak, jako v pozdějším věku. Viz např. literatura a díla jako Máchův máj atd.
 77kraska 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 13:37:35)
Aleno, taky mi u dcery vadily projekty, uz na zakladni skole

napr. pet holek dostalo projekt "vytvarne pojednat zimu" a chtelo se po nich, aby vse delaly mimo skolu, a to bylo snad jednou za mesic....kazda holka mela casove narocne krouzky, jedna dojizdela do Prahy z vesnice za Prahou, nebylo misto, kde to delat, chtel se po nich nejaky hmatatelny vysledek jako 3D scenerie se snehulaky....obvykle to skoncilo stresem nebo katastrofou (odevzdaly neco odbyteho, co se jim cestou rozpadlo) nebo tim, ze to prehodily na rodice...taky nikdy nebylo uplne jasne, co skola chce, zadne pisemne zadani

to teda za nas fakt nebylo

taky mi prislo, ze se na ZS proste malo ucili, ze kazdou chvili byla prilezitost poustet si ve tride filmy (to za nas fakt neslo, ani technicky).....priprava na prijimacky na SS pak byla prehozena na rodice

rodice zjistovali ohromne mezery ve znalostech, ty zjistujeme dodneska, napr. zemepis nebo dejepis.....mezery v matice a cestine na PZ se odstranovaly s rodici nebo doucovanim
 Alena 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 13:39:11)
"pet holek dostalo projekt "vytvarne pojednat zimu" a chtelo se po nich, aby vse delaly mimo skolu" tohle ale neni skolni projekt, to je domaci ukol z vytvarky pro skupinu. Nevim proc to skola delala, aby si neco odskrtla?
 77kraska 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 13:42:33)
Aleno taky nevim, proc to skola delala

bydlim kousek od skoly a cele roky jsem vidala deti, jak nosi takove velke vytvarne veci do skoly....ted uz je tak nevidam, vymenili se tam ucitele i vedeni a asi uz to nedelaji
 Buřt 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 13:48:41)
Sedmi, me to prijde jako docela mily napad, delat dohromady nejaky vytvarny projekt.
Zas mi prijde divne, ze ma ucitelka pocitat s tim, ze vsechny deti maji narocne krouzky, to fakt nenajdou volny casovy slot ?
Co je to za detstvi, vzdyt je to jako diar vrcholoveho manazera.
 monam 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 13:51:21)
Buřte, moje děti by třeba časový slot pro někoholikahodinovou mimoškolní výtvarnou dílnu hledaly těžko /ale našly by, to ano) a jsem za to ráda. Jinak by se potulovaly se spolužáky po okolních OC.
 Monty 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 13:53:12)
"Jinak by se potulovaly se spolužáky po okolních OC."

A já už se bála, že se nedočkám. ~t~
 Liaa 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 13:54:31)
~t~
 77kraska 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 13:54:36)
no moje dite se zacalo potulovat po OC az ve 13...do te doby samy krouzek a sport
 Buřt 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 13:55:09)
Ano, Monty, mas pravdu.
ME prijde hrozny zaplnit detstvi jen povinnostma a vykonnostnima aktivita, ale uz drzim hubu ~;)
 monam 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:00:36)
Monty, a já zas doufám, že se nedočkám toho, aby moje děti něco podobného provozovaly ~;)
 Monty 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:03:55)
monam,
třeba by je to bavilo víc než ten nabitej program vrcholovýho manažera. ~;)
Já si moc neumím představit, jak takový dítě v dospělosti vzpomíná na dětství, když ho mělo vyplněný samými povinnostmi a drilem. Přijde mi to dost nezdravý a depresivní.
 monam 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:13:32)
Monty, ale já je k ničemu nenutím. Dělají, co chtějí. Jen chci, aby to dělaly pořádně, tedy ne stylem "dnes se mi nechce". Nás to, aby dělaly co chtějí stojí dost peněz, takže je to také něco za něco. Já to budu platit a dítě to bude dělat pořádně. Asií by je chvíli bavilo se poflakovat a cpát do sebe hranolky u mekáče, ale dlouhodobě udržitelné to není.
 Monty 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:19:26)
"Asi by je chvíli bavilo se poflakovat a cpát do sebe hranolky u mekáče, ale dlouhodobě udržitelné to není."

monam,
je, navíc je poflakování se s kamarády vyloženě zdravá záležitost, ale jak říkám... každý svého štěstí strojvůdcem. ~;)
 Ennywan 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:20:31)
Monty, no nevím, poflakování se s kamarády vedlo u našeho staršího k tomu, že je závislý na žvýkacím tabáku. Přece když to žvýkají všichni, dokonce i hokejisti, tak je to v pohodě :-(
 Ennywan 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:33:00)
Jo, souhlas, není to 100%, spíš je to o tom dítěti, příležitosti, jeho sociální bublině...
 monam 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:31:11)
Monty, ale oni se poflakují, neboj. Jen ne každý den. Pak si dokonce celkem užívají :-)

NJ mě se také nechce je stále někam vozit, třeba. Ale vozím. Protože děti něco dělat chtějí. Toho si cením třeba i proto, že když byl lockdown, měly náplň a to bylo fajn.
 babi_ 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 15:28:40)
Monty, čas věnovaný zájmovým aktivitám (tedy tomu, co člověka baví) není "vyplněný samými povinnostmi a drilem". Pokud tedy píšete s monam o "kroužcích", hodně záleží na tom, zda to děti baví, chtějí se tomu věnovat, nebo chodí, protože je tam rodiče zapíšou. Z prostého faktu, že dítě má hodně kroužků, nelze usoudit, zda je to fajn strávený čas se spoustou benefitů, nebo "dost nezdravý a depresivní".
Fakt nerozumím tomu, co je depresivního na tom dělat to, co mě baví ~d~
 Monty 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 15:33:34)
babi,
depresivní není "dělat to, co mě baví".
Depresivní je mít pevně nalajnovanej program bez možnosti dělat to, co tě baví zcela neorganizovaně. Třeba se jít courat někam s kamarády. ~;)
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 15:39:37)
No, někoho to nebaví, jen tak courat. Syn chtěl chodit na tenis, na basket na skauta, já ho do ničeho nenutila. Kdyby chodil jen tak courat, ušetřila bych hromadu peněz.
 babi_ 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 15:42:37)
Monty, ale jsou lidi, kterým ten naplánovaný program, ve kterém se věnují tomu, co je baví, vyhovuje.

Kdyby se měli každý den každou hodinu rozhodovat k nějaké činnosti, tak zůstanou sedět doma na zadku, což je ve výsledku třeba zas tak moc nebaví (někoho možná jo).

Na courání s kamarády zbývá čas i tak, však kromě vrcholových sportovců v exponovaných sportech děti nejsou organizovány od rána do noci den co den.

Ty máš deprese i z pravidelného zaměstnání, ale většina lidí s tím problém nemá ~d~ (pokud je práce baví), naopak někteří mají drobet problém udržet si "zdravý rozum" a pohodu na HO, případně jako OSVČ s úplně volnou volbou, co zda kdy udělají.

Lidi jsou různí, někomu opravdu vyhovuje řád, harmonogram, očekávatelné situace, ve kterých se jim pravidelně dostává radosti ~:-D
 Kaliope X 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 15:53:01)
Tak moje přeorganizované dítě si to dělá samo, já jen opakuji, že musí odpočívat, spát, a že není nutné jet ve všem na 100%. Jako vrchol mi ukazovalo svůj elektronický plánovací kalendář, co vše je možné a jak hezky to má uspořádané. Já se z toho osypávám, neb jsem neorganizovaný lenoch a mám pocit, že dítko snad už plánuje po minutách, ale dítko je naprosto spokojené a nesnáší, když mu jeho pečlivě rozplánovaný rozvrh něco naruší.
 Tatramelka+3 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 16:13:34)
Tohle plánování je ale také nebezpečné pro život a někdy fakt otravné. Takový je můj muž. Jednou jsem se rozhodla, že on má míň kiksů než já a měla bych tak něco s tím dělat. Koupila jsem si příručku, jak neprokrastinovat.

Striktně jsem se jí držela, tak jak se drží svých plánů můj muž. Záhy jsme ale došli k tomu, že pokud bychom se takhle chovali celá smečka, nemůžeme spolu žít.

Kompromis je zdravý. Jak v organizovanosti, tak ve sportu versus odpočinek, a každý máme jiný práh snesitelnosti.~s~
 Kaliope X 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 16:20:50)
Tatramelko zatím to jen plánování ve vztahu ke splnění snu a tedy i časově omezené, až tam bude mít dítko všechno, tak se opravdu začnu děsit.
 Tatramelka+3 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 16:27:05)
To je hezký. Mám taky takovou organizovanou dcerku. Asi je po tatínkovi. Když ještě chodila do školky, tak se vždycky hroutila, pokud jsem třeba nechala doma nějaký papírek, který třeba jen pak stačilo vyplnit ve školce, přímo na místě.

Cítí diskomfort, pokud něco nemá v pořádku. Se mnou se učí, že všechno má řešení.~;)
 Půlka psa 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:36:08)
"doufám, že se nedočkám toho, aby moje děti něco podobného provozovaly"

Jééé, tak já se toho napoflakovala a žádný dopad to nemělo. Prostě pokec a kamarády. V tom věku člověk nemá moc jiných možností, kam jít. Za nás to teda s OC bylo ještě dost mizerný, ale nějaké možnosti byly. Dneska by se to poflakovalo jedna báseň.

Moje děti to tedy téměř s jistotou nepotká, tak si to možná maluju až moc romanticky.
 monam 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:40:16)
Taky jsem se poflakovala, ale jinak. Nebyly mobily, počítače ani OC. Moje děti jsou schopné být celé dny přilepené na telefonu nebo počítači. Celé dny, doslova. 24h.
 Buřt 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:44:52)
monam, asi v tom je rozdil, moje deti nemaji takovy problem s elektronikou. Jen nevim, jestli nevytloukas klin klinem, ty jim proste jen vyplnis ten cas jinymi povinnymi aktivitami.
 monam 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:50:39)
To samozřejmě nevím, ale u nás děti o další aktivity měly zájem už ve školce, to jsme ještě snad ani žádný tablet neměli. Dcery chtěly tancovat, pak přišla výtvarka, hudebka. Vlastně u toho v podstatě zůstalo. Starší sportuje a bude se hlásit na výtvarnou školu. Problém mám se synky, ti byli malá na začátku covidu a u nich se to nějak rozpadlo, všechno.
 77kraska 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 13:52:23)
BUrt, byla to vyberova jazykova skola ve sirsim centru Prahy, vsechny deti mely krouzky, v ctvrti je hudebka, kam chodilo skoro kazde dite, snad vsichni delali sporty...fakt nebyl cas a prostor a nic...jako chapu, kdyby to bylo na vesnici, kde deti nemaji problem se sejit po skole u jednoho spoluzaka, ale tady nekteri jezdili zdaleka a po skole je rodice hned vyzvedavali a kdo tu bydlel, tak sel hned na piano nebo na sbor
 1kulička 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 13:55:42)
Moniko, myslím, že si mé příspěvky vykládáš příliš extrémisticky a ještě si domýšlíš.
Ano, byla jsem velmi bystré dítě a nemusela jsem se učit ani na gymnáziu, naopak jsem po hodině vysvětlovala spolužákům, co nepochopili - matiku, chemii, fyziku. Mám talent se věci rychle naučit (pochytím to z výkladu) a pak zase rychle zapomenout. Protože mám slušnou poruchu pozornosti, naučila jsem se svým systémem zvládat i ten gympl. Na VŠ to bylo o dost horší, musela jsem se naučit učit...v příspěvcích jsem psala, že jsme si to říkaly s mou bývalou spolužačkou z gymplu - tedy nemáš pravdu, že mě spolužáci nezajímali.
Slovíčka jsem učila ráno ve vlaku cestou do školy a když jsme měli vypravování ve francouzštině, tak to jsem se opravdu musela učit asi 2h v neděli dopoledne a brala jsem to hodně úkorně. Nebyla jsem na to zvyklá, většinu úkolů jsem dělala před hodinou nebo v tom vlaku no...jedna spolužačka se drtila, protože se chtěla dostat na psychologii a neměla zas takový talent, tak se drtila pořád, aby měla 2 dvojky na výzo. jiná se drtila, protože ji šikanovali rodiče, kterým šlo jen o známky. Jiná propadala a po změně gymplu najednou měla vyznamenání. Bylo to různé, ale většinou nebylo třeba nic extra. Co já stihla za těch 10 minut přestávky, udělali ostatní doma, asi za stejnou dobu. Nemáš představu, v čem jsem musela pomáhat dcerám a kolik toho musí odevzdávat mimo školu. Protokoly z laborek v kvalitě, kterou jsme nedělali ani na VŠ (tam je asi magor učitel biologie). Ročníkové práce s citacemi a formě se v sedmé třídě ZŠ směle mohly rovnat s mou bakalářskou prací na UK. Asi prostě mají moje děti smůlu, nevím.
Nejmladší chodí do jazykové státní základky a doučování tu má opravdu 70% dětí. Polovina je jich cizinců, takže tam je to pochopitelné, ale i jinak bystré děti se musí hodně doma učit, aby zvládaly nároky třetí třídy. A hodně myslím půl až hodinu denně, jak kdy. Jednou v týdnu úkoly nemají, jinak na půl hoďky pravidelně.
 Monika 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:07:03)
1kuličko, nechci se dohadovat, co jsi psala a co jsi jak myslela a jak já to pochopila. Pokud jsem ti nějak ukřivdila, omlouvám se.
Ale pokud máš dítě na tak náročné škole a nejsi s tím spokojená (což tedy v případě tak náročné třetí třídy chápu), proč ho tedy nedáš jinam? Naše děti chodí taky do "státní jazykové základky", ale nic tak hrozného se tam neděje (a když se některým rodičům v dcery třídě zdálo, že je úkolů moc, probralo se to na třídní schůzce a učitelka to omezila) ...
 1kulička 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:37:03)
Moniko, u nejmladší si vybírat školu vůbec nemůžu, chodí do spádové a i to mne stálo dost úsilí, tady to trvalé bydliště úředně zařídit a škole donést doklad, protože já má bydliště jinde (kvůli hypotéce). Dokonce loni u zápisu i spádové děti losovaly, třetina dětí musela jít do školy v jiné čtvrti.
Soukromé školy v okolí jsou narvané k prasknutí a při přijímačkách se tam v té konkurenci nedostala, protože byla extrémně stydlivé dítě.
Navíc to teda zrovna u té malé tak neprožívám, mám zařízenou PPP a má úlevy. Je to jiná škola, než byly starší děti s těmi ročníkovými pracemi.
 *Kate* 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 13:38:34)
"Šílenost mi přijdou různé ročníkové práce už na ZŠ (u nás od šesté třídy) a seminárky na SŠ z několika předmětů. Vzpomínáme s bývalou spolužačkou, že muset na gymplu dělat nějaké speciální práce, tak to nedáme a neseme to fakt těžce. Dnes je to denní chleba středoškoláků a speciálně moje děti mají kvůli tomu psychické problémy."

Různé ročníkové práce teda dcera na ZŠ neměla. Nejde o nějakou výběrovou školu?

Ad seminární práce na gymnáziu - to mi teda nepřijde jako nic špatného, naopak. Rozhodně lepší než aby tam studenti učivo memorovali. (samozřejmě pokud po nich nechtějí seminárky ze všech předmětů, ale to snad ne. Anebo je to nějaké specifické, náročné gymnázium?)
 Monty 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 13:43:24)
"Různé ročníkové práce teda dcera na ZŠ neměla. Nejde o nějakou výběrovou školu?"

Kate,
syn něco takového měl na úplně normální ZŠ, ale nebylo to ze všech předmětů a tuším, že až někdy od osmičky...
 77kraska 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 13:47:02)
Kate, u dcery na ZS se na konci delala zaverecna prace, nejlepe nejaky vyzkum (dite melo sestavit dotaznik, ucitelka ho rozdala ve tridach, tridy vyplnily), dite melo napsat teoretickou cast (velky duraz na zdroje, nesmelo se nic opsat bez uvedeni zdroju), k tomu vyhodnotit dotazniky a napsat praktickou cast a zaver a pak to verejne obhajit....prislo mi to na zakladce az moc, dcera s tim bojovala, pak nastesti prisel covid a zaverecne prace se zrusily, resp kdo chtel, mohl je delat doborovolne

tohle za nas byla stredoskolska vedecka cinnost nebo jak se to jmenovalo, delalo se to dobrovolne do souteze, za velkych konzultaci s uciteli a s jejich velkou pomoci....a urcite to nedelali vsichni
 Monika 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 13:55:23)
77krásko, fakt muselo 30 dětí ve třídě sestavit každý svůj dotazník (možná bylo i víc tříd v ročníku)? A jiné třídy měly tolik dotazníků vyplňovat? To si tedy úplně umím přestavit, co tam tak můžou puberťáci vyplňovat, z toho můžou vyjít fakt super výsledky, jedna radost s tím pracovat, ne? ~;)
 77kraska 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:02:32)
MOniko, jo, fakt.....moje dcera dostala tema "skodlivy vliv koureni na zdravi", udelala dotaznik na dve A4, ucitelka ho nechala vyplnit dvema tridam (myslim jedne devate a jedne osme)....taky dcera napsala teoretickou cast, ale dostala vynadano, protoze nemela kazdou vetu odzdrojovanou, proste psala, co tam cetla, neumela zdrojovat....dotazniky dve tridy vyplnily, dcera donesla domu stos dotazniku a nevedela, co s nima (byly tam otazky jako kourite? kouri nekdo v rodine? napiste jake nemoci jsou zpusobeny kourenim...hadam, ze poradne vyhodnoceni by bylo dost slozite).....pak se zavrely skoly kvuli covidu a nakonec skola rekla, ze praci dodela a obhaji jen dobrovolnici...uff, dcera dobrovolne nedopsala, misto toho se ucila na opozdene prijimacky

myslim, ze ne kazdy mel zaverecnou praci s dotazniky, ale nejaky vyzkum tam udelat museli, neco nafotit, pestovat nakou rostlinu apod.

ale nechci tady plevelit
 libik 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:05:12)
Sedmi a kouří tvoje dcera?~:-D
 77kraska 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:12:29)
libik, moje dcera uz davno nekouri :-)
 77kraska 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:11:05)
za meho mladi na ZS nic takoveho nebylo

na mem gymplu byla jedina takova povinna velka rocnikova prace a to bylo neco jako "muj kraj", clovek mel napsat neco o svem meste nebo vesnici (pulka trid dojizdela z vesnice do okresniho mesta), napsat neco o historii a soucasnosti a dat tam fotku nebo stacil pohled, bylo to na stroji na A4, kazdy si to musel nejak zaridit, bylo to snad na 10 stran a vsichni z toho byli vystresovani

praci SOČ na SS psali jen dobrovolnici, to uz byla soutez, tam byly dotazniky a teoreticke casti a tak

ale nelze zapomenout, ze tehdy byly uplne mizive moznosti proti dnesku, zdroje byly jen knihy, nebyl internet, nebyly pocitace, nebyly tiskarny, napred se to napsalo v ruce a pak slozite prepisovalo na psacim stroji, taky neexistovalo zadne kopirovani na kopirce, kopirek moc nebylo a kazda kopii se hlidala, aby nekdo nekopiroval protistatni tiskoviny

dneska jak jsou velke moznosti, tak ucitele si asi mysli, ze to je pro deti vsechno strasne snadne
 máta 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:53:32)
U nás na ZŠ je taky projektů a samostatných prací hafo, obyčejná státní základka, už i 1. stupeň. Problém je, že dětem ve škole nikdo neřekne, JAK to mají psát, JAK zdrojovat, jaký má být cca rozsah, co je cílem ... a ani zpětně to neprobírají. Takže dítě ve stresu, neb matka,ať radí cokoliv, nikdy nemá pravdu, určitě to nebude správně ... ale jak to má být správně je nezjistitelné.
Obdobně práce ve skupině. To má nějaké zákonitosti, vždycky budou tahouni a lemplové, co se jen vezou ... ale opět škola dá dětem nulové info, jak si práci rozdělit, naplánovat ... To je na houby.
 77kraska 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:56:32)
mato, ale kdyz jsem se skoly ptala, ja to ma byt, tak pry vsechno detem rekli....a deti asi neposlouchaly

kdyby to napsali mailem detem a rodicum, tak by si usetrili praci ....vsem by usetrili praci
 77kraska 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:57:51)
to je jako s tim telocvikem - skola detem nic nevysvetli a pak po nich chce splh a skok do dalky a skok pres kozu - a vsechno na znamky
 Půlka psa 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:59:51)
"kdyby to napsali mailem detem a rodicum, tak by si usetrili praci "

Mně by asi ta škola docela naštvala, kdyby mi posílala pokyny pro školní práci. Moje práce to není, ať to sdělí hezky dětem.....
 77kraska 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 15:02:26)
Pulko ale dite sedi doma zmatene a ma vyhodnotit 60 dotazniku o koureni a nikdo mu k tomu nic nerekne
 Půlka psa 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 15:03:36)
No to má dětem vysvětlit ta škola. Šlo mi o to posílání pokynů rodičům.
 77kraska 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 15:04:55)
Pulko a u koho ten problem nakonec skonci? u rodicu
 Půlka psa 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 15:07:00)
"u koho ten problem nakonec skonci? u rodicu"

Ne, proč? Úkoly jsou pro děti, tak to mají vysvětlit dětem. Já můžu třeba s něčím pomoci, pokud mě dítě požádá a zadání mi přetlumočí, ale kdyby to adresovali přímo mně, tak je pošlu do háje. Můj úkol to není.
 Konzerva 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 15:13:36)
Půlko,

jestli dítě nepochopí, jak dejchá slimák, mě netankuje. Ale když nepochopí, jak se tvoří přítomný čas prostý, tak to už mi vadí a holt školu zastoupím a s dítětem to proberu.
 Půlka psa 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 15:17:47)
Ale tam šlo o zadání na ročníkovou práci a ne o nepochopený kus učiva. Zadání a metodiku by imho měly dostat děti a ne rodiče.
 77kraska 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 15:00:14)
zakladni skola proste spatne komunikovala

na rodicaku nerekli nic podstatneho, ten trval 10 minut....o zaverecne praci ani slovo, tam to mohli klidne vysvetlit i rodicum
 MaMar 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:30:52)
Sedmi, záleží na tom, jak takovou práci škola pojme. V našem městě něco takového vyžaduje zrovna základka, kam chodila jedna z mých pěstounských dcer, hodná, klidná, ale prospěchově opravdu velmi slabá. Ale ta ročníková práce jí spíš pomohla a dodala sebedůvěru, že je něco takového schopná zvládnout. Děti si mohly vybrat, ke kterému předmětu se bude práce vztahovat, učitel toho předmětu pak s nimi vše opakovaně konzultoval. Jedno z mála, co dceři šlo a měla ráda, byla výtvarka, tak si ji vybrala.
V teoretické části psala něco o oblíbených malířích, v praktické nafotila výběr ze svých výkresů (chodila i do ZUŠky) a ke každému napsala, co její obrázek vyjadřuje. Já jsem jí opravila hrubky a poradila s citacemi, ale věřím, že by jí s tím byla ochotna pomoct i učitelka. A díky této práci získala pěknou známku nejen do výtvarky, ale i do češtiny :-) Říkala jsem si, že je fajn, že i děti, které jdou po ZŠ na učňák, a už asi v životě moc seminárek psát nebudou, si ujasní, že např. nemohou zkopírovat celé stránky z internetu bez uvedení zdroje, apod. Nároky nebyly vysoké, stačily klidně citace z Wikipedie, ale aspoň něco. Co si pamatuji, tak někdo psal o svém oblíbeném sportu, někdo asi i dělal dotazníkový průzkum, něco, jako píšeš, jeden nadšenec v praktické části vytvořil model Sluneční soustavy, a tak - měli pak společnou prezentaci a docela si to užili :-)

A co psala 1kulička, že dřív se povinné seminární práce na gymplu nepsaly, tak nevím v jaké době, ale my jsme je rozhodně psali (přelom 70. a 80. let). Obvykle jsem si napřed vybrala téma, o kterém jsem si myslela, že mě bude bavit, pak jsem práci dlouho odkládala, na poslední chvíli se do ní pustila, ale nakonec mě to i docela bavilo a myslím, že i ledacos naučilo ~:-D
 Ennywan 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:36:23)
Tak na našem gymplu v okresním městě se fakt nepsalo vůbec nic - roky 1990 - 1994
 Buřt 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:43:16)
Ennywan, me zavislost na zvykacim tabaku prijde legracni, vzdyt o nic nejde. Nejspis ho to za chvili prejde. Za nas jsme vsichni kourili, cigarety, travu, ledacos i z jinych drog, alkoholu hektolitry, a zadne stopy to na me nezanechalo. Zvykaci tabak je fakt o nicem.
 Ennywan 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:54:02)
Buřte, něco si o tom přečti. Žvýkací tabák je horší než když kouříš cigarety. Když si dá jeden sáček, je to jakoby vykouřil tři cigarety najednou. Navíc závislost vzniká rychleji a je horší i zbavování se toho.
 77kraska 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:54:04)
Burt, no za nas jen koureni a alkohol, ale uz mam vrstevnika, co umrel na rakovinu ustni dutiny (kouril 2 krabicky denne od 13 let) a alkoholiku jsem mela par spoluzaku a skoncili jako trosky

pardon, ze plevelim

zadnou zavislost bych nebagatelizovala
 1kulička 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:49:29)
Stejné období 90-94 a nic jsme nepsali. Slohovky, referáty to ano, ale to je rozsahem úplně něco jiného. Okresní město - gymnázium.
Tak zajímavé, že někde se psalo, to jsem netušila.
 Ennywan 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:54:46)
My ani ty referáty. Jen asi tak 2x do roka slohovku.
 77kraska 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:51:26)
MaMar, tak to je dobre, ze to diteti neco dalo

mne prislo hloupe nacasovani do 9. tridy, kdy byl kazdy vystresovany z prijimacek...treba kdyby se to delalo po prijimackach, ale tady vlastne terminy zaverecne prace kolidovaly s prijimackami (prace se mela odevzdat v hrubem navrhu nekdy do konce brezna, PZ byly v pulce dubna....nakonec byl covid a PZ byly az v cervnu) ....nebo kdyby se to psalo uz v 8. tride

pomoc ucitelu nebyla valna...spis to nechali na detech
 Monty 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:53:32)
Sedmi,
mmch., když tě tu vidím, už komunikuju s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových ohledně těch pozemků po pradědovi, tak děkuju za připomenutí. ~;)
 77kraska 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:54:49)
MOnty, to je skvele.....vzdycky si na to vzpomen az mne tu uvidis
 Monty 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:56:59)
Sedmi,
teď už to asi budou řešit oni, poslala jsem jim co chtěli (křestní list, oddací list, úmrtní listy) a dál už to prý v součinnosti se soudem zařídí ÚZSVM. ~;)
 77kraska 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:58:31)
MOnty, fakt to budou resit?
mne donutili napsat navrh na dodatecne projednani dedictvi a resila jsem to sama a notarkou
 Monty 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:59:23)
Sedmi,
napsali mi toto:
"K dalšímu postupu sdělujeme, že v případě nežijící osoby je jedním z nezbytných kroků
pravomocně ukončené dědické řízení. Pokud v něm nebyly tyto nemovitosti zahrnuty, bude
zahájeno dodatečné projednání dědictví. Tyto úkony zajišťuje ÚZSVM s příslušným soudem."

 77kraska 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 15:01:17)
MOnty tak se Urad asi pochlapil......protoze je mu jasne ze musi tem lidem pomoct, jinak jim zustane 150 000 pozemku bez vlastnika a budou se o ne muset starat
 Ennywan 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 15:04:30)
To není o úřadu, je to nedomyšlené a nereálné, už teď jsou lidské zdroje nedostačující. Jo, to bude za 2 roky sranda.
 Ennywan 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 15:03:13)
Tady se to taky neřeší, ale odkazují lidi na soud. Možná je to dle toho, kolik lidí je na pobočce a jak moc na to mají čas :-)
 MaMar 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 15:01:51)
Sedmi, jo, to je hloupé, když se to takto překrývá. Možná to u nás některým dětem také tak přišlo, i když s prací vlastně začínali v osmičce - měli si připravit teoretickou část, pak ji případně doplnili a přidali praktickou část v devítce. Termín odevzdání byl ale až asi měsíc po přijímačkách, někdy na konci května. Nám to teda bylo jedna, dcera šla na učňák, takže bez přijímaček.
 77kraska 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 15:04:02)
MaMar, no kdyby to cele delali v osmicce, tak by vsichni byli spokojenejsi

jestli to tady ctou ucitelky, co takove prace zadavaji, tak at se nam tim zamysli
 1kulička 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 15:50:54)
Ano, byla to soukromá základka, ale nebylo to nic výběrového, nebo aspoň ne původně, když jsme tam děti dávali. Nám šlo o bezpečné prostředí pro citlivé děti, malé počty dětí ve třídách. No pár let super, pak se změnil ředitel a začalo jít o výkony. Nebavilo to ani tu mou nadanou, bystrou a snaživou, jenom jí to stresovalo.
 Monika 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 9:44:46)
No, neporadím z vlastní zkušenosti (naštěstí), ale řekla bych, že proti "zbláznění" by mohlo pomoct:
1) Přiznat si případně, že dítě holt asi není genius (nevím, jestli má smysl předtím zkoumat, jestli nemá nějaké "dis" nebo prostě holt jen není nadprůměrně inteligentní) a nebrat to jako své selhání a nedávat si maximální cíle (dvojky jsou taky moc pěkné známky a trojka je pořád ještě "dobrá", že)
2) Sehnat externí doučování, pokud je to finančně únosné, pokud Vám to spolu moc nefunguje (já osobně dost špatně nesu, pokud někdo nechápe moje vysvětlování - kolísám mezi pochybnostmi o jeho inteligenci a mých schopnostech; navíc, pokud člověk sám chápe nějakou problematiku bez potíží, často nerozumí tomu, čemu dítě vlastně nerozumí ~;))
3) Najít si s dítětem jiné společné aktivity než dohánění školy, kde se vzájemně užijete s kladnými emocemi a nebudeš muset opakovaně vytýkat chyby, opravovat atd. ... Ideální by asi byl nějaký pohyb, výtvarná činnost atd., ale i kdyby to mělo být sledování videí nebo nakupování, pořád jde o společnou činnost s kladným emočním nábojem. Dcera by hlavně měla mít pocit, že je v pořádku a přijímáš ji, i když má potíže se školou ... A ty taky potřebuješ s ní mít spojené i lepší zážitky než věčné doučování ...
 máta 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 11:09:18)
Podepisuju naprosto Moničin návrh "společné činnosti s kladným emočním nábojem", je to fakt důležité. Škola je jenom škola, jen jedna součást života.

Mám to s děti velmi podobné, starší bezproblémové, pečlivé, dříč, mladší krutě nesoustředěné, nesamostatné a nenávidící školu. A přitom chytré! 5. třída. Tak trénujeme. Neví, co je za úkol? Jeho povinnost obvolat spolužáky a zjistit. Nestihl ve škole? Doděláme doma. Pomáhám, připomínám. Snažím se podporovat sebevědomí.

(A mimochodem, po odposlechu několika online hodin ... mně by to takhle taky nebavilo. Opakují věčně to samé, takže pozornost poleví a když náhodou zrovna přijde něco nového, z nesoustředěnosti to nezachytí. Čeká se na ostatní - stylem každý 1 příklad přijde na dítě řada 1x za hodinu a kdo má tu pozornost udržet, že.) PPP naprosto nepomohla, provedli nějaké testy a zkoušení stylem 1:1, což je přesně styl, kdy dítě pracuje skvěle.

Já teda zas váhám, jestli má smysl hledat jinou školu, za cenu dojíždění a ztráty kamarádů, nebo to dítě prostě "přežije".
 magrata1 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 11:17:36)
Máto, já jsem šťastná, že dcera změnila školu (nenechám ji přece bít učitelem, že). Má štěstí na učitele - na nižším stupni skvělá třídní, teď naprostý úžasňák třídní, toho všichni zbožňují (i já~t~). Nic není problém, on by taky nedával pozor při distančce (má je matiku, teď s nimi má doučování pro ty, kteří nezvládají). Někteří učitelé nejsou zrovna z říše snů, ale celek dobrý a kolektiv super. Konečně má kamarády, nikdo ji nešikanuje... Dojíždí, nevadí jí to, jezdí i na dobrovolné ranní doučo v 6 z domu. Školu miluje.
 Ennywan 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 11:31:19)
magrato, tak to je moc hezké, značka ideál :-)
 ivaxx 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 9:46:17)
Janinko a nestavíš jí laťku prostě moc vysoko? Co je to špatná známka? 2,3,4 nebo 5?

Mám dvě děti - jedno ve škole bezproblémové, druhé s poruchou učení. Objektivně je to druhé možná i bystřejší, ale prostě škola je moc informací a požadavků naráz a zvládá to hůř. Zatímco pro první je špatná známka 3 a někdy i 2, u druhého laťku máme o stupeň a v jednom předmětě i o dva výše...
 Lenka Pražanda 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 9:54:25)
Čtvrtá třída je brzy na to aby byla úplně samostatná. Zvlášť když dva roky z toho byla doma a neměla možnost budovat školní návyky. Prostě ještě potřebuje pomoc a kontrolu rodiče.
Já dětem kontrolovala školní tašky celý první stupeň. Taky jsem měla rozlítaného natvrdlína, kterému jsem musela ukázat ve které kapse má svačinu aby jí vůbec našel. To samé sešity. Všechno jsme chystali společně, aby to viděl. Úkoly jsme zásadně dělali společně, vždy na mě čekal. Bylo to lepší, než když to udělal špatně. To jsme pak museli celou stranu vygumovat a psát znovu.
Prostě přijmi fakt, že není samostatná, že to ještě musíte cvičit a udělejte z toho rutinu. Když si obě zvyknete na zaběhnutý systém úkol, učení, příprava na druhý den, bude to fungovat. Odpadne stres z toho, že nestíháte, že toho je moc. Časem bude víc a víc samostatnější, uvidíš.
 libik 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 10:39:12)
Eleonor, já bych dodala, podporovat své dítě a nechtít samé jedničky.

Já vím, že jsou různí učitele, nicméně opravdoví škodiči zas tak frekventovaní nejsou.

je dobré, když žije dítě s tím, že známky jsou jen známky.
 Monty 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 10:49:13)
Libiku,
já bych především navrhovala vyvíjet tlak na MŠMT, aby už to dementní známkování bylo konečně zrušený.
Vždyť ty jedničky jsou v podstatě něco jako veselej obrázek od paní doktorky, kterej děcko dostane, když je statečný při trhání zubu. Na prvním stupni obzvlášť, i když je to ptákovina plošně, ale tam to holt nejvíc "řve".
 Monika 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 10:52:08)
Monty, ale rodiče přeci chtějí ty jedničky!!! Ty další známky tedy už moc ne ...~;)
Ono by myslím stačilo se umět od těch známek odpoutat a řešit spíš, co dítě umí/neumí (a tedy jestli je nutné/potřebné, aby to umělo nebo se dá bez toho dost dobře žít), než přepočítávat průměry, ale to je náročnější ...
 Monty 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 10:54:29)
Moniko,
to je právě ten průšvih. Že to rodiče chtějí. Že se to pořád bere jako relevantní hodnocení a hraje to roli u přijímaček na střední (a částečně i na vysokou, i když výpovědní hodnotu to má zhruba stejnou). Děti jsou stresovaný "jedničkama", místo toho, aby si užívaly dětství bez drilu a povinností, kterých budou mít v dospělosti až nad hlavu. ~d~
 Ennywan 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 11:01:54)
Moniko, nejhorší je, že to tak fakt je, že to často chtějí rodiče. To známkování.
 Yuki 00,03,07 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 11:16:21)
naprosto souhlasím, učitelé by známky nepotřebovali, ale rodiče na tom trvají

já jsem proti známkám už dost dlouho, bohužel je nějak generovat musím, když jich není dost, rodičům chybí víc než vedení školy
 Zd a tři 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 11:25:20)
To jde, pokud dítě není v 8. nebo 9. třídě..~o~
 Ennywan 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 10:59:33)
libiku, ale on ten tlak kvůli dobrým známkám na ZŠ je prostě i kvůli přijímačkám. V momentě, kdy většina SŠ s maturitou má napsáno, že nejhorší průměr má být 1,5 -2, tak to prostě musíš chtě nechtě řešit. Protože učňáky fakt nejsou kvalitní a neschází se tam děcka, se kterými bych chtěla, aby ty mé trávily v rámci školy čas.
 Monty 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 11:03:11)
Ennywan,
ale i to by vyřešilo zrušení známkování.
Prostě by takový požadavek vůbec nebyl - protože by nebyly ty známky. ~;)
 Yuki 00,03,07 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 11:17:55)
Monty, on ten problém s učitelem-blbcem nebývá jen o známkách, ty jsou jen to, co je vidět navenek
 Monty 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 11:18:50)
Yuki,
nebývá, ale pokud nebudou známky, alespoň tato část problému odpadne.
 Yuki 00,03,07 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 11:21:47)
Monty, děckám víc vadí to ponižování a celkový přístup, který tento druh učitelů má, ty známky jim sice otravují život, ale nejsou tím hlavním, samozřejmě kromě 8. a 9. třídy, kvůli přijímačkám, ale všem ani o ty nejde
 Tatramelka+3 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 11:29:31)
Já myslím, že to není až tolik o těch známkách, ale jak jdou děti do školy nastavené. Prostě některé jsou soutěživé a dokáží se prosazovat do popředí, protože jsou třeba rychlé (první odevzdá diktát, písemku atd.).

Moje děti chodili na 1. stupeň do sour. školy. Paní učitelky zkouší ledasco. Obrázky, slovní hodnocení a pod.. Ale ono už je tohle zakořeněné u dětí z rodiny. To je něco, co předáváme my rodiče.

Poslouchám často "děti se mi smály, že jsem byla zase poslední:-(". To je naše dohoda s dcerkou. Ona často zapomíná háčky, čárky. Doma se jí to ale nestává, jen ve škole. Protože prostě chce být první. Dohodli jsme se v říjnu, že si dá pozor na to, že bude diktát odevzdávat vždycky jako poslední. Od té doby má ze čtvrtečních diktátů jen jedničky. V září začala 3,4,4. Pro mne je to znamení, že je něco špatně.
Vidí, že naše řešení přineslo ovoce a tak se ho drží, ale nikdy to nezapomene ve čtvrtek sdělit, že to děti komentovaly, že byla zase poslední. ~t~
 Ennywan 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 11:34:40)
Hele, u nás to soutěžení bylo podporováno na první stupni učiteli. Běžné bylo ve dvojici v matice, kdo rychlej něco spočítá - hrálo se na krále počtářů. Naši kluci to neměli rádi, nejsou soutěživí, nevidí v tom smysl hrát si na to, kdo bude první.
 Tatramelka+3 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 11:45:07)
Ano, je to tak. Ale já nevím, jestli to opravdu jde žít život bez porovnávání.

Já se o to u svých třech dětí snažím. Ale když si vezmu sebe, niterně jsem taky asi soutěživá. Jsem třeba v práci pomalejší, potřebuji ale věcem rozumět a musím k tomu mít logiku. Podle kolegyně, kterou já uznávám, mám jí ráda, je to dříčka, udělá spoustu práce a co je kolem jí nezajímá. Je ochotná, každého ví, kam má poslat a za kým (za mnou třeba:-)). Když jí nadřízení vyzdvihují, tak ale ve mne červíček hlodá, že kdybych pracovala jako ona, také bych třeba byla šéfova hvězda severu :-). Je to trochu nasazené, ale vzadu v mysli mi něco podobného proběhne.

Porovnávat sebe samotnou s ostatními matkami, ženami, sportovkyněmi jsem přestala až nedávno. Ale je mi 40 a tak nějak jsem došla v sobě k nějaké vyrovnanosti a vím, že jsou věci, které v sobě nezměním. Určitě ne dlouhodobě.


Co chci říci je, ve zkratce:-), že spíš musíme učit děti, a myslím tím celou společnost, žít, že někdo je horší, lepší. Ale třeba právě ty přijímačky a různé závěrečné zkoušky a testy by měli být objektivní ne co do známek, ale do schopností. Mít možnost si vybrat. Někomu vyhovuje test, jiný testy nedává. Někdo ráda píše dlouhosáhlé eseje a jiný by na tom bouchnul.
 Monty 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 11:57:11)
Tatramelko,
ale to porovnávání výsledku nezávisle na všem ostatním prostě nemůže být nikdy spravedlivé.
Systém - tak, jak je nastavený - zvýhodňuje jednu skupinu dětí na úkor druhých, bez ohledu na to, jakou cestou k výsledku došly a dává těm výsledkům větší váhu, než jakou reálně mají.
Já to nesnášela už jako dítě. Bylo mi strašně protivný mít "jedničky zadarmo", neměly pro mě žádnou cenu, větší cenu měla spolužákova vydřená trojka, protože on se aspoň snažil, něco pro ni udělal, já pro svoji jedničku neudělala vůbec nic, prostě jsem se narodila s fotografickou pamětí. ~d~
 Tatramelka+3 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 12:53:43)
Ano, rozumím. Ale už jsem o tom přemýšlela tolikrát, jak to udělat. Nárazově také pracuji s mládežníky a samotná občas narazím na to, že je hodnotím a nebo já ani nemusím. Vymyslíš, ani nevymyslíš, použiješ nějakou kimovku z dob svého dětství a ony se Ti prostě ty děti srovnají a označkují buď mezi sebou a nebo vnitřně prostě vidí, jak na tom v rámci kolektivu jsou a pak začne pracovat ta psychika.

Někteří o svých slabinách vědí a vědí, že mají navrch jinde např. a tak se dokáží snažit i když na ně nečeká žádné další ocenění, ale prostě chtějí být v partě a jiní se tím odstřelí a těžko je do kolektivu zařazuješ a taháš.

Ve školách ale určitě mají i prostředky, jak ovlivnit a komunikovat i s rodinou. ...nebo měli by mít ty prostředky. Času na to asi moc učitelky nemají, neb mají zase jiná papírování a přípravy.

Když si ale spočítám, kolik hodin tráví mé prvostupňové dítě ve škole se svou učitelkou a kolik hodin v týdnu s ním trávím já, tak jsem přesvědčená, že tak komunikace rodič vs škola by měla vypadat trochu jinak než se potkáme jednou za dva roky online... .
Osobně si myslím, že je to zakleté hodně v tý komunikaci rodina vs škola. Rodina nemůže mít školu jako odkladiště dítěte po čas, kdy jsem v práci a školy by měly být naopak také proaktivní, když vidí, že někde by stačilo třeba pravidelně mluvit s rodiči a říct jim, že stačí malá podpora a event. je vést. Nebo jistit jejich podmínky a možnosti. Já dneska už bych svému nejstaršímu s matikou nepomohla. Kdybych byla např. rozvedená a otec by se neangažoval, tak na doučování každý nemá a ne každé dítě si dokáže samo o tu pomoc včas říct.
 Ennywan 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 11:29:11)
Monty já jsem všemi deseti pro. Zkrátka jiné požadavky na přijímačky.
 Monika 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 13:42:05)
Enywan, řekni mi, která škola uvádí, že "nejhorší průměr má být 1,5 - 2,0"? Jakože ty s horším průměrem automaticky neberou? To asi těžko, jenom budou mít míň bodů za prospěch (přičemž tyto body tvoří jen malou část celkového hodnocení pro přijetí). Ale pokud má někdo víc znalostí při horším průměru (protože "přísná škola"), dožene to přijímačkovým testem. Ty průměry, co školy uvádějí (co jsem alespoň já viděla), jsou "orientačně doporučené", jako vodítko pro děti/rodiče, kteří nemají představu, jak náročné je se na školu dostat. Určitě není v takovém případě potřeba šílet z toho, jestli dítě má průměr 1,9 nebo 2,1 - to spíš bych řešila, jak mu jdou cvičné testy z matiky a češtiny ...
 Marko + 2 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 13:54:38)
"Enywan, řekni mi, která škola uvádí, že "nejhorší průměr má být 1,5 - 2,0"? Jakože ty s horším průměrem automaticky neberou?"

Moniko, když dělal před 3 lety přijímačky na SŠ syn, tak třeba naše místní průmyslovka (okresní město) měla v podmínkách, že uchazeč nesmí mít v posuzovaných vysvědčeních (konec 8. a pololetí 9. třídy) 4 z ČJ, M a F a průměr horší než 2,5. Takový se vůbec nemohl na školu hlásit. A na většině škol tady v okolí dělají body za přijímačky 40 % celkových bodů, to mi nepřijde jako úplně málo.
 Marko + 2 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:01:02)
Takový uchazeč nesplnil podmínky přijímacího řízení.
 Monty 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:10:04)
"Takový uchazeč nesplnil podmínky přijímacího řízení."

Marko,
tak to ale nemusí být.
Syn dělal přijímačky na 6G s talentovými zkouškami, podmínky přijímacího řízení byly jasně dané, splnil je, ale protože je splnilo víc dětí než kolik bylo míst, ty body za vysvědčení mu chyběly a skončil pod čarou.
 Marko + 2 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:16:35)
Odpovídala jsem Monice, že je možné, že škola vyžaduje nějaký průměr. U nás to tak ještě předloni bylo, ten, kdo by měl průměr horší než 2,5 zároveň měl horší než 3 z ČJ, M a F, nesplnil kritéria přijímacího řízení a nemohl být přijat.
 Monika 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:01:08)
Marko, to se mi tedy moc nezdá, že by bylo možné někomu "zakázat se hlásit"??? Nechci se hádat ani to dohledávat, ale nějak se mi to nezdá. Podle mého je jediná taková zásadní podmínka, aby měl uchazeč ukončenou devátou třídu ... To, že možná někde hraje průměr známek větší roli než jinde, to asi ano, ale existuje nějaké zákonné minimum, které musí zohledňovat přijímačky (právě proto, že porovnávat prospěch z různých škol a od různých učitelů není v principu fér).
 Marko + 2 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:06:51)
Ještě v roce 2020/2021 to tak bylo. Mám ta kritéria uložená.

Cituji:
(6) Ke studiu mohou být přijati pouze uchazeči, kteří za 2. pololetí 8. třídy a 1. pololetí 9. třídy prospěli alespoň dobře z předmětu matematika, fyzika a český jazyk a literatura a zároveň jejich celkový prospěch ve sledovaných obdobích nebyl horší než 2,50.

Je pravda, že loni už to tam nebylo, třeba přišli na to, že to není právně obhajitelné a zrušili to, ale bylo to tam léta.
 Ennywan 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:10:07)
Moniko, jasně, není tam uvedeno jednoznačně, že dítě s průměrem 2,0 nevezmou, ale že je to max. průměr, kdy tu školu dítě může zvládnout. A pokud má horší, tak ať zváží jinou. Teď to nemůžu v rychlosti najít, ale jestli ten text najdu, tak to sem hodím.
 Ennywan 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:13:46)
"Podmínkou přijetí ke studiu tohoto oboru je vedle odpovídajícícho prospěchu ze ZŠ (doporučený studijní průměr je do 1,8) úspěšné zvládnutí přijímacích zkoušek z matematiky a českého jazyka."
Tak to mají všechny SŠ v našem městě. A je to divné, protože přece i kdyby měl někdo ze všeho na vysvědčení 2, tak má průměr 2 a dvojka je přeci ještě v pohodě, nic to nevypovídá o tom, jestli to dítě střední zvládne nebo ne.
 77kraska 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:16:58)
jedna obchodni akademie, kdyz se dcera hlasila na SS, mela na strankach takovou aplikaci, kam uchazec vyplnil svoje znamky, a rovnou mu to napsalo, jestli ma smysl se hlasit nebo ne
 Yuki 00,03,07 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 10:10:57)
neděje se nějaká změna nebo něco špatnýho? ve škole je v pohodě? zdravá je? spí dobře? kamarádi beze změny?

předpokládám teda, že mluvíš o změně, že první třídy proběhly v klidu, pak tím samozřejmě zamával covid, ale všechny děti tím prošly, takže pokud je ta změna velká a ani po půl roce relativního klidu se to nezlepšilo, je potřeba hledat, kde ten problém je.

Domluv si třeba schůzku s třídní učitelkou, mohla by ti dát aspoň srovnání se zbytkem třídy, někdy to pomůže :)

 Citronove koliesko 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 10:15:52)
Hodila by som rec s ucitelkou, ako to vidi ona?
 Ennywan 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 10:35:30)
Mám dva syny. Ani jeden na druhém stupni nebyl jedničkář. Ale nemyslím si o nich, že nejsou bystří. Jen zkrátka neukazují ty vědomosti tak, jak chtějí ti jednotliví učitelé. Taky je to právě hodně o učitelích a jak moc děcko předmět baví nebo jim dělá problémy. Např. oba měli problémy s přírodopisem, i když se připravovali, tak nejlepší známka z písemek byla za 3. Ač jsou o 4,5 roku, měli stejnou učitelkou. Loni na distančce jsem zjistila, že je to prostě učitelkou - jak učí a jaké testy dává. Protože tato přírodopisářka dává prostě zmatečné písemky, bývají v nich věci, které mají v učebnici za čarou malým písmem. Obrázek s popisem jim dá úplně jiný, než jaký je v učebnici nebo měli v rámci zápisu. Oba kluci nikdy neměli problém s angličtinou a dějepisem. Zajímavé je to u dějepisu - tam jim stačilo, co slyšeli ve škole nebo si to jednou přečetli a nosili jedničky. To je u přírodopisu nemožné. To samé v zeměpise - mladší měl co dělat, aby měl aspoň trojku. Změnil se jim učitel a bez potíží má 1-2. Zkrátka naše školství tak, jak je nastavené, není pro některé dětí friendly :-)
 Rodinová 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 10:42:56)
Ennywan, souhlasim, takhle jsem to mela s jednim ditetem, bylo na skolsky system pomale, na spoustu veci potrebovalo vic casu, rozmyslet si, nestresovat se.
Bylo pomale i na me nastaveni, velka zkouska me trpelivosti ~:-D
 Yuki 00,03,07 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 10:45:44)
my jsme bojovali s učitelkou dokonce u předmětu, kde syn vyhrál krajský kolo olympiády, neklasifikovala ho, protože mu chyběly asi dvě písemky za pololetí, neměl všech 10 známek, všechny, který měl byly jedničky.... prostě blbce najdeš v jakékoliv profesi
 Ennywan 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 11:01:07)
Yuki, takové jednaná nejen že mi nepřijde normální, ale taky hodně neprofesionální.
 Yuki 00,03,07 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 11:17:04)
Ennyvan, řešila jsem to i se zřizovatelem školy, nakonec jsme měnili ústav a jsme za to rádi
 magrata1 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 11:05:02)
Mám 3 dcery. Nejstarší na ZŠ byla "bezúdržbová", za celou docházku snad nic nezapomněla, učila se dobře, jen měla nástup puberty dřív než zbytek třídy, tak byly kolem 5. tř. stížnosti na vyrušování, řehtání...
Nejmladší sice všechno nechává na poslední chvíli, ale taky je to v pohodě, bude zkoušet přijmačky na 8G. Jen mi přijde, že je řečově hyperaktivní. Od mala musí neustále něco mlet, když nemluví, zpívá, když ani to, aspoň vyluzuje zvuky.(Už jsem to tu řešila, je to kolikrát na dr. Chocholouška. A stěžují si oprávněně i ze školy)

Prostřední má poruchu pozornosti. Navíc do 4. třídy měla učitele, který ji bil za to, že nevěděla, kde čtou, počítají... Než jsem to zjistila (dceři nakecal, že jsem mu to dovolila, bála se mi to doma říct, přitom ji nebiju a vztah máme dobrý), pořád jsem na ni poslouchala stížnosti, jak na to kašle, že hledí, že na to prostě nemá (to tvrdila angličtinářka, teď je z AJ snad nejlepší ve třídě na škole s rozšířenou výukou jazyků). Nakonec jsem už nevěděla, jestli je méně inteligentní, nebo je to poruchou pozornosti. V PPP jí vyšly testy inteligence v horní hranici spektra, ovšem po 15 min. přichází únava a prudký pokles výkonu.
Ve 4. tř. změnila školu, zlepšila se. Pak začala distančka. Děs běs. Nenáviděly jsme to obě. Byl to horor. Neustále jí něco chybělo, nepracovala, jak měla. Já jsem v té době taky studovala, další 2 děti mě taky potřebovaly, musela jsem vařit... Naštěstí všechno v červnu dodělala, doučila se, známky v pohodě. V 6. tř. na distančce pohroma. I teď musím hlídat, co mají dělat, neustále ji naháním, aby odeslala úkoly, má X pětek za neodeslané úkoly, testy, co měla psát on-line a nepsala... Když něčemu nerozumí a já jí to chci vysvětlit, dostane záchvat breku a vzteku, nevysvětlím jí nic. Vysvětlovat umím, vím to, doučovala jsem hodně děcek.
Takže rada: Trpělivost, PPP-pokud má nějakou poruchu, poradí ti, jak s ní pracovat, doučování domluvit s někým jiným, protože doma není nikdo prorokem. A pokud zjistíš, že je míň inteligentní, zaměřte se na její talenty, vyberte jí posléze nějaké řemeslo, ve kterém bude dobrá a bude ji bavit. (Prostřední by inteligenčně zvládla i gympl, ale dusila by ji ta spousta povinností, hlídání si termínů..., takže zatím to vidíme na SUPŠ - návrhářství oděvů, ale ještě se uvidí)
 Zd a tři 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 11:20:25)
Jenže co to je bystré?
Podle popisu mám asi podobnýho syna, je fakt, že on teda pořád čte a vůbec je svým světě.
Je na 2.stupni, návrat do školy letos byl provázen dalším zhoršením známek, první 2 měsíce se pohyboval mezi 3-5. Objednala jsem ho do poradny, výsledek žádná dys, žádná porucha učení nebo pozornosti, v něčem průměrný, v něčem nadprůměrný.
Proč je škola takový boj se moc neví.
 1kulička 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 13:24:58)
Zd a tři, no může to být i tím, že poruchy pozornosti neumí v PPP moc dobře diagnostikovat. Ono je to jiné, když máš dítě na 2 hodiny v poradně v klidu osoba na osobu, která se mu věnuje a vysvětluje, co má dělat. A úplně jiné, něž kolik udrží pozornosti dítě ve třídě.
Moje zkušenost, zcela zjevně porucha pozornosti u dcery už od malička, navíc s hyperaktivitou, ale v PPP nic zvláštního neshledali, max pomalejší tempo. No a v 16 psychiatrička to řekne od stolu bez vyšetření, že má poruchu pozornosti.... a už to má v kartě jako diagnózu. Kdybych nebyla tak nevědomá, jdu na psychiatrii rovnou už tehdy, tam člověka aspoň poslouchají.
 monam 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 13:29:53)
Moje zkušenost s ADHD a PPP je taková, že je prostě nezajímá. Zajímají je poruchy učení, tečka. Alespoň v té "naší". Uvažovala jsem, že půjdu do jiné PPP, ale nakonec si řekla, že dokud to dítě bude relativně zvládat, počkám.
 monam 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 13:47:54)
NJ, psycholožku máme, chodíme i na psychiatrii, i učitelku máme vstřícnou. Jde spíše o to, že se dítě necítí komfortně - je si vědomo, že selhává a neumí s tím nic udělat.
 Tatramelka+3 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 11:22:18)
Ahoj,

také asi neporadím, ale snad trochu podpořím.

Mám stejně, asi jako psala Simeona, tři děti. První a nejmladší "bezproblémové" škola je oba celkem baví. Jsou introvertní a rády se dozvídají nové věci. Když je to nebaví, vědí, že nějak se to musí.
Známky tolik neřešíme.

Prostřední je přesně to, co popisuješ. Nám teda hodně pomohl online, že jsme si najeli předloni a v loni nějaký proces a dítě jsme si vzdělávali sami (ačkoliv jsme platili soukr. školu:-(). Byli jsme i v PPP, papír jsme si napsat nenechali neb jsme s paní psycholožkou došli názoru a ona byla i ráda, že na to není tlak z naší strany, že dítě potřebuje prostě větší podporu a ujišťování. Jak už tu někdo psal, je to asi i hodně otázka sebevědomí. Určitě to nějak souvisí, protože toto mé dítě opravdu v tomhle ohledu velmi hapruje. Nevím, jestli to i nějak souvisí s pořadím v rodině, ale co tu čtu, tak to tak skoro i vypadá.

Syn se dostal na gympl prakticky levou zadní. Zvládl se skvěle připravit a do teď těží z naší dvouleté práce. Ale on je v naturelu prostě líný. Čekala jsem, že ho to celé, co dokázal za poslední dva roky, jak hrozně jásal v PPP poradně, když mu ukázali, že není žádný blbeček, že je to chytrý chlapec, jako jeho bratr, udělal přijímačky, další skvělý milník. No a teď, když je na online škole, tak před dvěma měsíci jsem řešila, že ve škole tvrdil, že máme nestabilní WIFI, proto se nepřipojuje do některých hodin (je to kravina, pracuji z domova už skoro třetí rok). Teď je zase na online a včera při matice jsem mu šla jen říci, že už hřeju oběd a vidím, že má puštěnou školu a u toho kouká na film. Nezabila jsem ho a ani jsem nekřičela, ani jsem se na něj odpoledne nevyflákla, ale už toho mám taky dost. Matika mu teda zrovna jde fakt dobře, ale mě tohle ubíjí a také si říkám, že on asi spoléhá na to, že když něco prošvihne, tak my to s ním pak prostě doděláme. Také často říká, že od nás tomu víc rozumí než ve škole. Ale také mám propady, kdy si říkám, jestli mám tohle zapotřebí. Že bych si šla třeba zaběhat po práci, za světla... .

Držím palce, ať se to brzy zlomí. Třeba se to povede a nebo, abychom to prostě dokázali přijmout.
 *Kate* 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 13:12:57)
"Ale také mám propady, kdy si říkám, jestli mám tohle zapotřebí. Že bych si šla třeba zaběhat po práci, za světla..."

Já bych šla. ~x~
 Tatramelka+3 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 16:09:31)
Kate,

no, vždy záleží na mě měsíční fázi. Když cítím, že se neudržím, tak jdu raději běhat než bych tu lítala jak saň a kluk by valil slzy jako hrachy. I když to už teď s pubertou přešlo a upgrade je, že na mě kouká tak, že vím, že si nemyslí nic hezkého a tak je prostě někdy lepší jít běhat, pro obě strany.~t~
 *Kate* 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 17:21:11)
Tatramelko, dobře děláš.
 Pruhovaná 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 11:40:12)
Já bych konzultovala se speciálním pedagogem nebo etopedem, je víc způsobů jak doučovat, aby to bylo míň stresující a víc efektivní. Ale běžně je člověk nezná.
 Pawlla 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 11:40:20)
" Naše mladší (4.třída) se v plném rozsahu po covidu projevuje tak, že jsem na Bohnice."

Podobnou věc řeší kolegyně s dcerkou (5 třída). Napadlo mě, není to taky tím, že ty děti měly rok zpátky prakticky až dosud rozhozený režim? Některé děti jsou na tohle citlivější a neumí nastoupit do výuky, jaká byla před covidem. Nakonec ani teď není výuka zcela normální. Mám děti velké, takže jen hádám.
 Velšice 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 11:54:35)
Janinko, asi neporadim, jen at nema ke skole jeste vetsi odpor. Ja bych to neprehanela ani s doucovanim. U nas neni studijni manzeluv mladsi syn. Po trech vyslovene studijnich typech to byl sok. V pate tride propadal, takze jsme navstivili poradnu, snazili se zjistit kde je chyba, udelali si takovej mesicni plan a jeli ucivo v blocich + jednou tydne poradna. Po skole sel normalne ven, vyvetral si hlavu, v sest jsme si k tomu sedli, zacinali jsme predmetem, z ktereho se blizila pisemka, tomu jsme dali cca hodinu, pak si sel odpocinout a pokracovalo se projitim cerstve latky v nekolika predmetech. Co predmet, to 10 - 15 min. Za dva tydny se zajel a skoro se i tesil. Po mesici byly vysledky. Nikdy se z nej nestal jednickar, ale uz se chytal a nic nenechal dojit tak daleko, aby byl prusvih. Batoh na druhy den si vzdy nachystal sam a nahlas hlasil, co do nej dava. Do te doby zapominal veci. Drzim palce, at najdete stravitelny zpusob pro vsechny zucastnene.
 Ivatema 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 11:56:42)
Radu nemám, ale ovzbuzení, že v tom nejste samy. Dcera, šestá třída, po covidu taky jak když zlenivěla. Každý týden dostáváme maily co dělají ve škole, co je za úkoly. Každý týden připomínám a upozorňuju co má být hotové. Pokaždé stejná odpověď-ano, mám to hotové. A v neděli mi přijde mail, co všechno nesplnila.
Už jsem byla i u školní psycholožky. le mám pocit, že problém vidím jen já.Učitelé si až tak nestěžují, jsou prý horší případy. Psycholožka si s dcerou párkrát hezky popovídala a řekla že už k ní nemusí chodit. A já doma šílím, že dcera úkoly stejně neplní.
Štve mě to, protože se zhoršila i v prospěchu. Dělá jen to, co ji baví. A právě když vidím, jak rychle si zapamatuje to, co ji baví, tak mě mrzí, že v jiných předmětech půjde klidně na trojky. Chápala bych, kdyby nebyla chytrá, potřebujeme všechna povolání, nejen vědce, inženýry, doktory.....ale proč by měla mít špatné známky a nedostat se pak třeba na dobrou školu jenom proto že......je líná?
 Ennywan 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 12:10:00)
No, já myslím, že je i legitimní, být líná. Tohle slýchám o starším synovi, který letos maturuje, od jeho základky. Je chytrý, ale líný. Ano, bohužel je to tak. Ale já taky zrovna nejsem příklad přílišné činorodosti. Jako já ty děcka chápu. Jsou 6-8 hodin ve škole a pak se mají doma ještě zase připravovat do školy. Kdyby tohle po mně někdo chtěl do práce, tak mě jebne :-)
 Monika 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 12:26:06)
Ivatemo a proč tedy, pokud dcera říká, že "to má hotové", proč to nechceš vidět? Prostě bych si to "hotové" nechala ukázat a nečekala na překvápko ze školy ... Kdyby dcera věděla, že se tě nezbaví lživou odpovědí, už by to nedělala, ne?
Jinak tím, že "dělají jen to, co je baví" se honosí dost dospělých i zde ~;) A pořád je fajn, že dceru alespoň něco baví a to udělá pořádně.
 Monty 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 12:50:13)
Moniko,
život je krátkej na to, aby člověk ztrácel čas tím, co ho nebaví.
A dětství je ještě kratší.
Když jsem měla dítě na prvním stupni, tak mě sice štvalo, že nedělá ani to, co by ho v podstatě nestálo žádný úsilí a zbytečně si tím komplikuje život, ale na druhý straně věnovalo spoustu času a úsilí tomu, co ho bavilo, tak jsem ho nechala být. A nakonec to vzdala (zhruba v té 3. třídě) i velmi akurátní a přísná babička, protože na to neměla nervy.
Nestalo se vůbec nic, tedy kromě toho, že dospělý dítě dojatě vzpomíná na to, jak to bylo krásný, když chodilo na základku, mělo fůru volnýho času a nemuselo dělat nic, co nechtělo. ~;)
 Alena 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 13:09:14)
" dělá úkoly, protože ve škole nepochopila zadání a tak to nevypracovala," Promluvila bych si s ucitelkou, jak funguje ve skole. Tohle mi treba pripada zvlastni, skola je tak nejak zarizeni pro deti. Pokud se opravdu snazi a nechape a skola ji nijak nepomuze, tak je to tristni. Pokud spatne udrzujepozornost, treba by ji pomohla zmena mista ci neco jineho, doma to tezko vyresis.
 monam 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 13:20:43)
Ano, odvážní diskuse na serveru, kde jsou všechny užitelky matkami géniů (a samozřejmě vypadají o 20 let mladší a mají o 20kg méně než před dětmi).

K věci. Jedno moje podobně staré dítě je na tom podobně. Paradoxně je to dítě jinak velmi bystré, chytré (jak jinak, když chodím na rodinu:-) U mého dítěte je to způsobeno kombinací ADHD a úzkostí. Na oboje bere léky, ale zatím zlepšení nenastalo. Jak dítko jinak spí? Protože to moje prostě nespí, nedokáže se toho neklidu a roztěkanosti zbavit ani v noci.
 Bouřka 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:02:43)
No, mám stejně staré a jsem taky na Bohnice. Dítě je teda velmi inteligentní, ale má řadu jiných problémů, nezvládá jakoukoliv námahu a školu nenávidí. Dělám s ním doma všechno. Známky neřeším, stejně nejsem příznivec známkování. Hlídám aby na školu zcela nekašlal a věnoval se nějakè přípravě, netrvám na zvládnutí zcela všeho. Snažím se aby obvykle udělal všechny standardní úkoly, co nosí navíc filtruju, pokud mi to přijde k ničemu a dítě přetížené, tak se na to vykašleme, pokud je to třeba nebo potřebuje disciplinární lekci, tak to případně uděláme o víkendu. Intenzivně komunikuju se školou, mám teda oporu v hromadě papírů, které dítě doprovází a nemám problém se škole vzepřít, když mám dojem, že žádá kraviny, včetně nesmyslného dohánění učiva.
 Pole levandulové 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 14:15:13)
janinko, mám doma sedmačku, která má snůšku různých dys a k tomu ADD. Co nám pomohlo - nechat si dítě vyšetřit v PPP a napsat doporučení pro školu, najít školu, kde s tím umí pracovat, chodit k logopedce/speciální pedagožce, která nám dávala různá nápravná domácí cvičení na kompenzaci přesně toho, kde měla dcera nedostatek /u nás sluchové rozlišení/, doma cvičit a nestresovat jí zbytečnostma. To bylo ve třetí třídě. Dnes má sice stále z PPP nějaká doporučení, ale některá dys už dostatečně vykompenzovala, takže jsem někdy sama překvapená, jak je šikovná. Neříkám, že to nebylo náročné, ale už vím, že nemá smysl se hroutit, když jí jeden den něco jde a druhý den, když je unavená, nad tou samou věcí kouká a opravdu reálně přemýšlí, kolik je 2+2, protože pozornost odplula. Jde jí plno dalších věcí, vždy jsme dohlíželi, aby mohla zažívat úspěch, to se naštěstí daří.
 K_at 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 15:00:51)
Janinko, zvážila bych vyšetření v PPP. Dále - dle mé zkušenosti - chválila bych vůli a zodpovědnost dodělávat práci, byť po termínu. Věř mi, že je to výrazně lepší, než když dítě dělá pštrosa a mrtvého brouka. A zároveň je z toho nervama v háji.

Promluvila bych osobně s učiteli, jak ji vnímají v hodinách. Nevím zda problém je v bystrosti. Zdá se mi, že je to spíš o soustředění a organizaci práce.....??? Opravdu spolužáci všichni stíhají práci ve škole? Není to "jen" problém v tom, že ona nechytne zadání?
 Salamajka 


Re: když dítě není bystré 

(25.1.2022 15:21:56)
Radu jak se nezbláznil nemám. A naprosto tě chápu s dcerou která má dis snad na vše jsme museli cvičit psychomotoricka cvičení. Docela zabijárna fakt každý den kromě neděle 20 mít + samozřejmě škola padala jsem z toho na hubu a měla pocit, že nedělám nic jiného než školu s dcerou. Volno bylo jen o velkých prázdninách takže i přes to volno jiné ve škole my pořád jeli. Do poradny ještě pořád chodí. Covid vyučování je poznat chybí jí strašně moc vysvědčení bude nic moc. Co už. Co tě nezabije to tě posílí.🍀🍀🍀. Příští rok se budu modlit ať ji dají aspoň výuční list. Tak snad to klapne.
 Vítr z hor 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 16:15:47)
V 4. třídě jsem narazila na to, že škola neučila prakticky nic a chtěla jsem je sama učit aspoň matematiku a češtinu, jenže děti se mi vracely domů unavené z toho koukání na filmy, které pouštěla uklízečka nebo spolužáci na youtube. To jsem to ještě neřešila. V 5. třídě jsem pak zavedla, že se vstávalo o půl hodiny dřív a děti každý den ráno udělaly aspoň něco, dokud hlava ještě fungovala.

Dítě musí mít dostatek volna, jinak se mu zavaří hlava a nefunguje. Jestli nestíháte, je potřeba naplánovat i ten odpočinek.
 Federika 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 16:18:36)
Větře,
ale jestli jsem to pochopila, oni často nestíhají proto, že dítě čeká konkrétně na tu pomoc od matky,samo nic nedělá.
Asi bych probrala problém ve škole a snažila se spolu s učiteli najít řešení, pomalu bych přesouvala tu odpovědnost na dítě, byť by zpočátku třeba chytalo horší známky.
 sally 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 17:10:10)
Janinko,
je ve čtvrté třídě, druhou a třetí měla více méně distančně, a tu školu "neumí". Nemá návyky - to, co se měla naučit v té druhé a třetí, to je odfláknuté - od systému práce, až po tu násobilku a vyjmenovaná slova - nedrilovali to ve škole, nemá k tomu pořádně výklad od učitelky, nic... Učitelé mají pocit, že teď, po půl roce školy, už přeci všichni museli naskočit - ale těm dětem chybí rok a půl... v tomhle věku je rok a půl strašně dlouhá doba - skoro polovinu školní docházky měli v nějakém nouzovém režimu...
Jestli se dostanete do poradny a měla by nějaké úlevy, tak super.

Jinak - udělat si plán, jak se z toho nezbláznit. Vyhraďte si denně půl hoďku na školu - kdy si sednete a budete se zabývat školou - a budeš se tím zabývat i ty s ní. Jak tu někdo psal, že dítě s úkolama čekalo na příchod mámy a začali do dělat rovnou spolu, než aby to dítě namastilo samo a pak to muselo předělávat. Prostě s tím obě počítejte a mějte to v rodinném programu - myslím, že tím odpadne ten stres, takové to "ježiš zase škola" - a po půlhoďkách to bude zvládnutelnější.

Věci jako násobilku nebo vyjmenovaná slova - zkuste nějak zapojit do hluchých míst - třeba na cesty autem (já jsem s dětma procvičovala násobilku na lyžařském vleku - těch pár minut, co jsme seděli společně na sedačce to vydrželi a mezitím se lyžovalo (pozitivní zážitek).

Zkus jí pomoct najít nějaký systém - večer se podívat na rozvrh a říct "aha, zítra máte přírodopis, ukaž co máš v sešitě a co jste brali v učebnici - přečíst tu předchozí kapitolu je otázka pár minut, ale holce by to mohlo pomoct - trochu občerstvit, co to vlastně teda dělali - druhý den ve škole nebude mít pocit, že žádnou přírodovědu nikdy neměla.
Zkuste najít nějaký systém, kam psát úkoly atd. - jestli chce mít nějaký blbníček, nebo jestli bude mít mazací tabuli na stolkem, nebo jestli bude mít třeba takovou tu stolní podložku s kalendářem - kam si to bude psát a odškrtávat - něco vizuálního - kam bude moct zapsat věci "v pátek písemka" atd.

Ale tohle osmileté dítě nezvládne samo od sebe - bude se to muset "naučit" - a ve škole ho to nenaučí, musí si najít systém - respektive ty mu musíš pomoct najít ten systém. Moje dvě děti - jedno má tabulky v excelu, druhé má zápisníček - koukají na sebe zcela nechápavě, jak ten druhý může existovat v takovém systému - je to zcela indivindi.
 Liaa 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 17:13:34)
"(já jsem s dětma procvičovala násobilku na lyžařském vleku - těch pár minut, co jsme seděli společně na sedačce to vydrželi a mezitím se lyžovalo (pozitivní zážitek). "

Hm, to dělali naši. Byli jsme na Matějský a ve frontách na atrakce se procvičovalo. Šíleně jsem to nenáviděla.
 *Kate* 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 17:19:53)
"Hm, to dělali naši. Byli jsme na Matějský a ve frontách na atrakce se procvičovalo. Šíleně jsem to nenáviděla."

Tak to chápu:)
 sally 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 17:24:10)
no tak naše děti z toho taky nebyly nadšené - ale tohle je věc, která se MUSÍ nadrilovat a kdy jindy? Místo večerníčka? Na sedačce vleku to alespoň nebylo tak veřejné, jako třeba ve frontě... a prostě se odbyla násobilka a byl pokoj (rozhodně to nebylo každý den při každé jízdě - prostě takové to projet to, jestli to v té hlavě ještě pořád je)
 Monty 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 17:35:35)
Ale nemusí. Je to vcelku absurdní požadavek spojený s tlakem na soutěživost, nic jiného. Ve skutečnosti je úplně jedno, jestli člověk/dítě umí násobilku zpaměti nebo si to nějak dopočítá.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 17:38:46)
Já si to musím dopocitavat doteď, vždycky jsem se při uceni vytočila a dupala po sesitech, ale radši používám mobil~t~
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 18:44:35)
Dokonce občas používám prsty a přesto jsem odmaturovala z matiky i z programování.
 sally 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 18:07:08)
Monty,
spousta dětí si to dopočítat nedokáže, tak se musí naučit nazpaměť... dopočítávání zdržuje i ty chytré... mám doma experta, který dokonce učení se násobilky považoval za "podvod", protože v matematice by se mělo všechno počítat... ~t~... ale nakonec sám uznal, že to dopočítávání prostě JE pomalejší, než když člověk ten výsledek ví...
 Monty 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 18:21:20)
sally,
jo, je to pomalejší, ale o zanedbatelnej časovej úsek. Zejména u malý násobilky, to je úkon na pár vteřin.
 Yuki 00,03,07 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 20:20:01)
ať si klidně počítají násobilku na prstech a odvozují, jenže když pak mají třeba sečíst tři zlomky, mají problém, jednoduše nestíhají, navíc dělají chyby

jsem pro to, aby zvlášť ze začátku klidně počítali, aby věděli, co vlastně dělají, ale postupně je potřeba tyto lehký věci zautomatizovat, aby to nebralo čas na mnohem těžší věci
 Alena 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 20:55:32)
"je to pomalejší, ale o zanedbatelnej časovej úsek." Ne, nejde, u prumernych deti to i zablokuje schopnost priklad vyresit. Jasne, ze neni dulezite, jestli spocitam 3 krat 3 nebo to vim z pameti. To je prkotina. Ale pokud dite nevidi, ze treba 81 je ctverec, nac o se rozpada treba 64, tak si to fakt rychle nespocita, nektere si to nespocita vubec. A to se na to divam z pozice vyznavace alternativniho skolstvi. Branit se nauceni zkratek, ktere lze pouzivat cely zivot je nerozumne. S tlakem na soutezivost to nema nic spolecneho.
 Yuki 00,03,07 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 21:17:31)
pokud žák 8. třídy nezná násobilku, má poněkud problém třeba s odmocninami, to je pravda,
jenže některý matky si myslí, že to jejich dítě, který neumělo násobilku zpaměti ve 3. třídě ji neumí ještě ani v té 8., a pak mají spoustu chytrých řečí

 Monty 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 21:20:02)
Aleno,
jenže od toho je ve škole učitel, aby si všiml, které dítě nemusí otravovat s biflováním násobilky a kterému doporučit, aby se ji raději naučilo zpaměti. Právě proto, že nejsou všechny děti stejné by se nemělo po všech chtít to samé. Co je pro jednoho k ničemu, může druhému usnadnit práci. Vyžadovat od všech "násobilku zpaměti" usnadňuje práci leda tak tomu učiteli.
 Alena 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 21:48:10)
"Co je pro jednoho k ničemu, může druhému usnadnit práci. " Jenze zrovna tohle je pro kazdeho k necemu, znalost nasobilky moc nevyhod nema. Kdyz si vzpomenu, kolik prispevku jsi napsala na tema " prijimacky z matematiky maji prilis kratky limit"....:)
 Monty 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 21:52:32)
Aleno,
to s níže uvedeným úzce souvisí, že. ~;)
Ale už jsem si zvykla na místní pojetí ideálního vzdělávání v podobě dostihů, jen holt sázím na jinej sport. ~;)
 Alena 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 22:05:39)
Monty, to neni o dostizich. Efektivita neni spatna vec.
 Liaa 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 17:43:43)
Ale houby musí, nemusí. Podstatný je umět počítat, vědět, kde se píše i a kde y a že předložka aus se pojí se třetím pádem, nikoli oddrmolit násobilku sedmi, vyjmenovaný slova po B a ausbeimitnachvonzu "i kdyby tě vzbudili o půlnoci".
 Monty 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 18:00:47)
Lio,
no, vzpomněla jsem si, jak se mě na prvním rodičáku na gymplu ptala synova matikářka, proč většinou nestíhá celou písemku, když je tak dobrej na matiku. Tak jsem jí řekla, že si prostě většinu věcí odvozuje, protože neumí vzorečky. Jestli umí malou násobilku zpaměti nemám ponětí, na základce ji neuměl. Nezdá se, že by to něčemu/někomu vadilo. ~;)
 Půlka psa 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 20:48:27)
A co to bylo za předmět s těmi vzorečky na VŚ?
 Půlka psa 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 21:00:00)
Přijde mi, že na strojní nebylo v předmětech, kde se počítá, v prváku snad nic, kde by šlo o rychlost a ne především o to, umět odvodit a dokázat. Ale každý má jistě svůj systém učení.
 Monty 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 20:56:37)
Nová Jano,
předpokládám, že ty blbě odvoditelný se taky radši naučí, jen zřejmě nevidí důvod nosit tam kompletně všechny. Zvlášť když je nepotřebuje zdaleka jenom v matematice.
 sally 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 21:12:29)
Nová jano,
no některé děti se to naučí tak, že o tom ani nevíš - pak jsou jiné děti, které to musí drilovat... holt se svět skládá i z těch ostatních, ne jen malých geniusů na rodině... je to třeba i o tom, jak mají uzpůsobenou paměť - jsou lidi, kteří mají výbornou krátkodobou paměť a kteří si dokážou velmi rychle naskládat spoustu věcí do hlavy (ale pak je taky velmi rychle zapomenou). No a nebo mají dlouhodobou paměť - do které se to musí natlouct - ale pak to nikdy nezapomenou... většina lidí to má rozhozené průměrně.
Další věc je, že někdo má vizuální paměť, někdo sluchovou - někdo má lepší představivost, někdo horší... já si třeba číselnou řadu představuju v podstatě zprava doleva (asi, že jsem levák) - což dělá trochu paseku v tom, jak se tyhle věci učí...
 sally 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 21:39:10)
Nová Jano,
tak to je super systém, že se to naučili tím, že to vlastně furt používali - bez stresů a buzerace...
 Alena 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 21:49:24)
" ale naučí se to všichni." Ja mam zkusenost, ze ne. Aspon ne u te nasobilky. Cast deti si zautomatizuje pohled do papiru, spoleha na to a uplne vypusti jakekoli premysleni nad cislem.
 Liaa 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 21:54:18)
"Cast deti si zautomatizuje pohled do papiru, spoleha na to a uplne vypusti jakekoli premysleni nad cislem."

No a když se násobilku driluješ zpaměti, tak přece taky nepřemýšlíš nad číslem.
 Alena 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 22:18:16)
"No a když se násobilku driluješ zpaměti, tak přece taky nepřemýšlíš nad číslem." Ja to nemyslela tak, ze je dobre drilovat cokoliv, aniz bych chapala smysl. Ale vsimla jsem si, ze cast deti pri stereotypnim pouzivani tabulky (treba u Hejneho metody) vubec nevnima, co v ni je, jen to prepisi. Nevsimaji si, jestli je to cislo male, velke, jestli to tak muze vyjit. Je to v tabulce, tak je to spravne, nepremysli o tom. Kdyby ses jich zeptala, co zrovna zapsaly za cislo, tak to vedet nebudou. Rada deti se samozrejme timto zpusobem nasobilku nauci bez potizi spolehlive, jen jsem chtela rict, ze ne u kazdeho to funguje.
 Alena 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 22:40:43)
NovaJano,reagovala jsem na "ale učitelka říkala..... někdo dřív a někdo později, ale naučí se to všichni."
 Okolík 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 21:54:54)
Tak kdo umí násobilku nazpaměť, tak taky nad číslem moc nepřemýšlí, ne?~d~
 Yuki 00,03,07 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 22:10:47)
cože? to někdy někdo ve škole slyšel v posledních dvaceti letech?
proč nezměnil školu?
 Evelyn1968,2děti 


Re: Když dítě není bystré 

(25.1.2022 17:25:32)
My jsme měly s dcerou školu s panenkama, panenky to pořád pletly, dcera byla ucitelka a vysvětlovala.
Už ji to zůstalo, teď dělá pedak jazyky na UK jako kdysi moje mamka~;)
 Delete 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 2:23:55)
Může být přetížená.

"dělá úkoly se zpožděním, dělá úkoly, které jiné děti stihly ve škole, dělá úkoly, protože ve škole nepochopila zadání a tak to nevypracovala, přepisuje úkoly, protože ve škole nenašla sešit ač ho měla v tašce apod."

A co teda ve škole dělala? A co dělala učitelka?

Je sakra rozdíl mít vše vyplněné a umět. Pokud se veškerý čas a energie věnuje vyplňování, na naučení nezbývá kapacita.

Násobilka ani vyjmenovaná slova ještě nejsou ve 4. třídě upevněné. Násobilka by být mohla, ale nebývá ani za běžného provozu, natož, po roce distančky. Nebývá, protože se často učí pouze pamětně, chybí zapojení různých smyslů a pohybu. S vyjmenovanými slovy se ve třetí třídě seznámili, stěží poznají jiný tvar stejného slova, takže ve čtvrté třídě se jede skoro znovu a přidávají se slova příbuzná. Podobně jako s násobilkou, ve druhé třídě seznámení, ale stejně to jedeš ve třetí od začátku a furt až do konce, kdy přidáš dělení se zbytkem a někdy násobení mimo obor násobilek.

Na vyjmenovaná slova pomáhají pohybové řady (ke každému slovu vymyslet pohyb, který dané slovo vystihuje, často děti nechápou význam těch slov, většina se v běžné řeči nepoužívá) nebo obrázky. Obojí dobré pro vybavení si těch slov. Pro fixování pravopisu je pak dobré mít ta slova pořád někde na očích, třeba doma na nástěnce nad stolem, na dveřích atd. Pak ta slova používat při procvičování něčeho jiného /např. třídění na slovní druhy, podle počty slabik, rostlin a živočichů, rodů podtstaných jmen.....). A kreslení např. rozdílů bít x být, nabýt x nabít...

U násobilky opět pomáhá mít někde pořád vidět násobilkové spoje. A pak čtveřice příkladů. Zejména dětem se slabší pamětí to pomáhá. Nejprve drilujeme vymýšlení 4 příkladů ze třech zadaných čísel. Když pochopí princip, vynechávám jedno z čísel a nechávám je domyslet, které číslo chybí. A opět i všechny čtyři příklady. Když jim pak dojde, že místo čtyř spojů jim stačí vědět jeden, hrozně se jim uleví a víc je to motivuje. U toho se narazí na spoje, kdy se násobí dvě stejná čísla, ta si pak snáz pamatují a už nedopočítávají.

S vyjmenovanými slovy a násobky pak hrajeme hru "Co chybí". Z řady násobků jeden schovám a oni musí najít, který násobek nebo které slovo chybí. Vyjmenovaná slova lze nahradit obrázky k těm slovům. Ve škole hrajou ve dvojici, kdy má každý jinou řadu násobků a jinou řadu slov, takže procvičují najednou dvě. Nebo ve trojicích můžou hrát, že jeden schovává, dva hledají chybějící, kdo je rychlejší, schovává. Při tom hledání chybějícího to přeříkají tolikrát, že pak už kouknou a vidí.

Stačí i jen třídění hromádky čísel do jednotlivých řad násobků, přiřazování příkladů k výsledkům, slov k obrázkům, kartiček se slovy podle toho, jestli se tam píše y/ý nebo i/í, později na čtyři hromádky i - í - y - ý...co nejvíc činnostně a co nejméně písemně, protože to psaní odebírá u slabších dětí energii na naučení. A psaní si evidentně užijou ve škole víc než dost. Postupně si vytvářet kartotéku slov a příkladů, ze kterých pak cíleně nebo náhodně vybírat kartičky.

Dá se použít i na slovíčka, pojmy z přírodovědy a vlastivědy, u toho všeho navíc skvěle fungují myšlenkové mapy a propojování do souvislostí. Vlastně i u vyjmenovaných a příbuzných slov, dítě napíše základní řadu, já přidám slovo a ono hledá, na které vyjmenované slovo to slovo napojit, pak samo vymýšlí slovo, které jde napojit na to moje nebo na to vyjmenované....za chvíli je papír pokrytý příbuznými slovy....

Pak hádanky, popsat slovo (je to podstatné jméno ve vyjmenovaných slovech po B, má jednu slabiku a nemá nic společného s bydlením) nebo číslo (násobek sedmi větší než 50 a menší než 70, a je to sudé číslo). A ať dcerka nejen hádá, ale i vymýšlí, to pomáhá uvědomění si mnohem víc než opakované vysvětlování.

Vymezit si na učení přesně daný čas a nepřekračovat ho, co se nestihne, to se nestihne. 2x půlhodina je víc než 1x hodina. A jak tu už padlo, najít minimálně stejné množství času i na něco jiného, na společnou zábavu.
 77kraska 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 9:51:03)
lepim nahodne:

u dcery se deti nasobilku proste nadrilovaly a bylo po starostech - dekuji ucitelce Hance ze severni Moravy, nejlepsi ucitelce, kterou znam

metoda byla ta, ze deti denne na matice na zacatku hodiny hraly "Pocetniho krale": vsichni se postavili a ucitelka vzdy vybrala dvojici, ktera soutezila v rychlosti odpovedi na priklad ustne zadany nebo napsany na papire A4 - zadala dvojici jeden priklad, kdo odpovedel rychleji, zustal stat, ten druhy si sedl, pak vybrala dalsi dvojici....postupne zbyvalo mene a mene stojicich deti, stojici soutezili mezi sebou....nakonec zbyli dva posledni a kdo vyhral, byl ten den pocetni kral a mohl mit do konce hodiny nasazenou papirovou kralovskou korunu.....nebylo to sice uplne fer (pomalejsi dite holt nevykriklo vysledek tak rychle), ale nasobilku se naucili vsichni skvele
 77kraska 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 9:52:27)
my jsme to pak doma jeste trenovali - taky ustne nebo ukazanim prikladu na papirku, ale pak to bylo zbytecne, protoze dite to proste umelo - a umi doted
 Alena 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 10:02:38)
sedmi, zrovna "pocetniho krale" povazuji za divnou hru,nejde o pomalost/rychlost, ale procvicuje (a je vyznamenan) predevsim ten, co uz to umi (povetsinou nadanejsi zak), a ten, co by to potreboval jen sedi (a jeste je za loosra).Navic vetsina deti je pasivnich, zapojuje se jen dvojice. Tomuhle proste nerozumim.
 77kraska 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 10:55:02)
Aleno, ty ostatni deti tu soutezici dvojici poslouchaji a tim se jim nasobilka fixuje....tedy pokud poslouchaji, ale staci, kdyz poslouchaji na pul ucha, podle mne...proste ten vysledek slysi 100krat za tyden, tak se jim fixuje, muj nazor

nejsem vzdelanim pedagog

ta soutez je strasne rychla....ve tride bylo asi 24 deti, das jim 12 prikladu, pulka deti si sedne, das jim 6 prikladu, pulka deti si sedne, pak zbydou tri deti, das jim dva priklady a je to konec....tam bych ani nepocitala s tim, ze cast deti je pasivni....navic nad tim deti nepremyslely, proste to vykrikly

hlavni smysl byl podle mne v tom, ze se to opakovalo denne, cely rok, uz nevim, ve ktere tride, ale ucitelka je mela od prvni do treti, myslim, ze meli pocetniho krale uz u scitani a odcitani....a pak u nasobilky ucitelka jeste dodavala priklady na scitani a odcitani
 77kraska 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 10:59:02)
no nechci to rozebirat, proste to tak deti hraly, treba to tu nekoho inspiruje....podle mne to bylo prinosne a dcera proste vypali vysledek bez premysleni a myslim, ze ji to hodne pomohlo u vsech prijimacich zkousek ...a vidim to i v praktickem zivote, ze proste rychle pocita ceny, slevy, procenta
 Delete 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 13:28:00)
Jenže tvoje dcera by nejspíš počítala rychle i bez Početního krále, zatímco děti pomalejší, co si vždycky sedaly jako první (a zejména když se hrálo po lavicích, to už pak ani není potřeba hrát, opakují se pořád stejní vítězové a poražení), časem většinou rezignují.

Navíc ty s oslabenou pamětí nemají záchranný kruh, tedy cestu, jak se výsledku dopočítat, když selže paměť.

Pro děti, které nemají dobrou sluchovou paměť, je neustálé opakování bez zrakové opory dost k ničemu. Je to jednostranné, zaměřené na jeden typ dětí. Má to efekt ve zrychlování těch, kteří už mají osvojeno, ale násobilku jako takovou to nenaučí. Když chci něco naučit všechny, musí to všicni také dělat, nejen poslouchat, jak to dělají ostatní.

A ještě z pohledu hospitujících, jedna z hodnocených oblastí je, zda vyučující vede děti ke spolupráci a ne k soupeření. Početní král tedy body nepřidává.
 Monty 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 13:29:45)
Můj syn by se toho s největší pravděpodobností odmítl účastnit a myslím, že by si ani nenechal pro sebe názor na takové "hry". ~;)
 babi_ 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 13:34:03)
"A ještě z pohledu hospitujících, jedna z hodnocených oblastí je, zda vyučující vede děti ke spolupráci a ne k soupeření."

To je dobrá zpráva ~g~
 77kraska 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 14:08:12)
babi, nenapada mne, jak by se deti mely ucit nasobilku "spolupraci"....snad nekdo takovy zpusob vymyslel a treba ho i pouziva
 Alena 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 14:15:58)
"nenapada mne, jak by se deti mely ucit nasobilku "spolupraci"....snad nekdo takovy zpusob vymyslel a treba ho i pouziva" Viz vyse, Delete tu nejake typy davala.
 babi_ 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 14:37:59)
Sedmi, ty způsoby samozřejmě vymyšlené jsou, viz i zdejší diskuze Delete a TaJ.

A i kdyby nebyly, tak to už je lepší, aby se násobilku učily děti frontálně a jednotlivě (kombinace obojího), než aby ostatním předváděly, jak jim momentálně (ne)jde.

Představ si to třeba tak, jestli se tím samým způsobem naučíš běhat. Jo? Zkus to, přesně stejně: dvojice běží, kdo doběhne první, pokračuje s někým dalším (a běhá a běhá), pomalejší si sedne a kouká (možná), jak to dělají ti rychlejší. Okukuje techniku, a doma si pak pilně běhá běhá sprinty, aby příště mohl déle běhat (ironie, tak to udělá možná Sedmi a Federika toužící za všech okolností po jedničkách, nikdo jiný běhunemilný).

Že ten, kdo se párkrát s radostí proběhne, opouští prostor nadšen, asi není pochyb... a teď otázka: jak se cítí ti, co většinou sedí? A co natrénují?
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 14:47:50)
Byla bych ráda, že můžu sedět. Stejně jako ve vybice mi nevadilo, že jsem vybitá a můžu si sednout. Stejně jsem nepřehodila hřiště.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:03:56)
Mně to nebavilo ani trochu. To radši závodit v matice.
 Půlka psa 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:14:28)
" Stejně jako ve vybice mi nevadilo, že jsem vybitá a můžu si sednout."

No jo, když ty jsi flegmouš. Mně to vadilo. Byla jsem zdatná na matiku a tupá na jazyky. Soutěžení mě bavilo v matice a strašně demotivovalo v němčině. Ale fakt strašně. Dokonce ta jazyková demotivace byla hlubší než benefit té matematické motivace. Víc mi to soutěžení v součtu vzalo, než aby bylo neutrální, ačkoliv jsem měla jednu věc, co mi nešla a jednu, co mi šla.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:24:14)
Vybíjená byla soutěž jak prase a přesně se vědělo, kdo nemá šanci. Stejně jako v tý matice. A ještě k tomu votrava, protože se u toho muselo stat a pobíhat. Horší snad byl jenom volejbal.
 Půlka psa 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:28:06)
Od dob tělocviku na ZŠ nesnáším týmové sporty. Žádná týmovost v tom totiž nebyla.:-)
 Konzerva 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:32:03)
"Horší snad byl jenom volejbal."

Inko,

já byla šťastná jak blázen, když jsme se v sedmý třídě přesunuly z vybíjený na střídání voleybal/košíková.

Vybíjená mě nebavila a moc mi nešla. Naštěstí jsem aspoň uměla uhýbat, tak jsem nebyla mezi těmi úplně posledními, které si kapitánky vybíraly, ale "jen" na začátku poslední třetiny.

Voleybal a košíková taky nebyly žádná sláva, ale rozhodně lepší než vybíjená, protože tam člověk nedostával žádný perdy do hlavy a do prsou.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 16:12:40)
snad se umím sehnou

To bych musela dávat pozor, mě tohle nikdy nebavilo, tak jsem si přemejšlela o něčem zajímavým a pak mi všichni nadávali~t~
 Liaa 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 16:16:16)
Přesně. ~t~
 babi_ 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 16:17:48)
Nooo... dávala jsem pozor, byla jsem poměrně mrštná, a přesto to občas i ta hlava odnesla. Vybiku jsem měla ráda, byla jsem v ní dobrá, často jsem tam lítala jako poslední a vybila na druhé straně zbytek, a co... do života je mi to přesně na ... (doplň dle své slovní zásoby).
 Liaa 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 16:22:14)
"Evelyn - to si u nás nikdo nedovolil - na základce - nepřemýšlet a nekoukat"

Uvědomuješ si, že se to lidem může dít veskrze automaticky, že to vždycky neovlivní? Zřejmě ne.
 77kraska 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 16:30:03)
ja dneska nechapu, proc se porad hrala vybijena a co to vubec bylo za debilni hru, pri ktere to odnasely hlavy, obliceje, nekdy i zuby.....a ucitel nikdy nepokaral nikoho, kdo trefil jineho zblizka do hlavy
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:20:08)
No, mě bylo jedno, že jsem poslední a nijak zvlášť jsem nejásala, že jsem první.
Ale uznávám, že být pořád poslední, úplně ve všem by mě asi mrzelo.
 babi_ 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:46:29)
Inko, ok, budeš ráda sedět. A naučíš se běhat? Aspoň nějak, ne nutně rychle.
 libik 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:50:46)
Babi, co je to zase za didaktické návody?

Jistěže se nenaučí nikdo běhat, když mu bude z nařízeného běhání fyzicky na zvracení a ještě k tomu bude fakt poslední.

Pokud jsi ve skupině 30 dětí někdy jedna z 15, co si v prvním kole sedne, ale při sezení uslyší malou násobilku, je to stejný příběh?
 babi_ 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 16:06:28)
libiku, sedne a NEuslyší násobilku. Pořád je to o tom, že koho počítání baví nebo mu aspoň jde, tak hraje a případně po vypadnutí sleduje, koho to nebaví, slyší opravdu jen mimoděk, a mnozí ani to. Jak již tu psala Delete, část lidí se posloucháním nenaučí.

Takže ta představa, že tou hrou se dříve či později naučí násobilku všichni, je neoprávněná.
Nejspíš se ji naučí skoro všichni, ale ne díky této soutěži.
 77kraska 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 16:24:16)
babi, zrovna moje dcera se uci spis poslouchanim nez ctenim, na to jsem tu mela extra tema....a takovych je jiste vice
 babi_ 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 16:32:55)
Sedmi, no jasně, někomu to vyhovuje - jak forma, tak důraz na rychlost a soutěž... a někomu vůbec. Taky jsem dala děti do školy, která vyhovovala jim, a ne někomu jinému. Vy jste zvolily tuto, a byly tam spokojené.
My s dcerkou vidět tuto hru na DOD, nezvolíme tu školu. Nám tedy stačilo i pozorovat chvíli s dcerkou frontální výuku, abychom si ujasnily, že tudy ne ~:-D
 77kraska 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 16:37:08)
babi, my jsme zakladku nevybirali, nebyli jsme ani na jednom DOD, dali jsme dite za roh do statni jazykove skoly, kam sli vsichni spoluzaci z materske skoly, skladaly se tam prijimacky....neco bylo skvele, neco otresne, obcas jsem si sla stezovat a obcas moje stiznosti odneslo dite

kazdopadne ted v te skole nezustal kamen na kameni, trikrat se zmenil reditel, pote cele vedeni a nakonec pulka ucitelskeho sboru

 Renka + 3 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 14:58:49)
Myslím si o Králi počtářů to samé. Vítězit bude několik stejných dětí, zatímco jiní budou stále looseři. To je dost velká cena za učení násobilky. Ty děti to musí nenávidět. Bavit to bude vítěze.

Vím, jak děti prohry těžce nesou. A všechny děti nebaví soutěžit, moje to nebaví vůbec, a to ani, když ty dobré výsledky mají.
 Půlka psa 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:10:20)
Loseři. ~;) Ale jinak máš samozřejmě naprostou pravdu.
 libik 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:17:01)
Proč jste si tak jisté, že "máte samozřejmě" pravdu?

Samozřejmá pravda je, že vám to přijde blbé, nic víc nic míň.

Jestli umíte minimálně počítat (alespoň jako lůzr v Králi počtářů~;)), musíte dojít k výsledku, že v 1. kole vypadne polovina dětí, tak jací loseři???
 Půlka psa 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:19:51)
Naprostou pravdu v tom smyslu, že s ní souhlasím. Těžko tady budeme měřit objektivní pravdu.
 Renka + 3 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:28:33)
Libiku, ale když Pepíček vypadne vždycky v prvním kole, moc motivační to nebude, i když s ním vypadnou i ostatní spolužáci.
 Vítr z hor 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 16:01:06)
Mozna by bylo dobry to kvantifikovat. Pani ucitelka trenuje touhle bezva hrou denne nekolik minut ty same deti, nejvic casu samozrejme ty, ktere to nepotrebuji. Kolik to je? 5 minut denne? Ke 2 hodinam mesicne? Rychlikum narusta praxe, pani ucitelka si pamatuje, ze to jsou ty sikovne deti. Rychlikum stoupa sebevedomi, radi hraji, radi a rychle pocitaji.
S temi ostatnimi aspon nekdy pocitaji rodice.

Taky to tak u mych deti ve tride bylo.

Pani ucitelka omezila vyuku matematiky na zakladni pocetni operace. Ti pomali pocitali priklady na papir. Furt ale nebyli dost rychli, aby vyhravali krale poctu… tak vic prikladu. Tretina tridy nakonec drive ci pozdeji dorazila do PPP, protoze “jim nesla matematika”.

A vysledek? Oblibenci pani ucitelky totalne propadli u prijimacek na G8, dokonce i v ruznych olympiadach je predbehli jini. A zaver? Oblibenci nestihli pro nedostatek casu, neoblibence trenovali nesoudni rodice, lepe si vedly i deti, kterym puvodne “nesla matematika”.

No a Kral poctu valcuje vyuku v mistni skole dal ~d~
 77kraska 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 16:22:24)
Vitr, taky nechapu, proc Pocetni kral vzbudil takove vasne, kdyz v realu zabral cca 5 minut denne vcetne ceremonie korunovani viteze toho dne.....dceru tedy skola valne nebavila ani na prvnim stupni, ale toto bylo spis zabava nez uceni a mohli soutezit a kricet cislice a vstavat a sedat, takze ji to vyhovovalo spis svou dynamicnosti a odlisnosti od frontalni vyuky
 K_at 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 16:24:06)
77, a vítězové byli vždy jen v matice? Nebo měly děti jiné hry i v jiných předmětech?
 77kraska 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 16:25:39)
Kat, toto meli jen v matice....asi by se to tezko aplikovalo na "lidske telo" nebo "kraje v CR"...tezko by se tvorily otazky a tezko by se hodnotily odpovedi
 K_at 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 16:30:58)
77, kvízy fungují normálně v jiných předmětech také. To je to nejmenší.
 77kraska 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 16:33:36)
no ja nevim, u dcery jsem kvizy moc nevidala, spis křížovky z nejake ucebnice...vseobecne se vi, ze vytvareni testu/kvizu a hodnoceni odpovedi je velmi tezke a casove narocne, pokud to ma byt objektivni, udajne proto se treba na VS porad zkousi ustne

 babi_ 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 16:37:00)
Proč by to nešlo s tělem a kraji? Kdo odpoví rychleji (a správně), stojí. Otázek s jedno-dvouslovnou odpovědí se dá vymyslet vždycky dost (podotýkám, že obdobné hry znám z jiné oblasti, neteoretizuji - jak hru na Krále, tak tu s tím míčem, co psala TaJ).
 77kraska 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 16:38:30)
babi, samozrejme by to slo, ale priprava by zabrala nepomerne vic casu nez karticky s malou nasobilkou
 Liaa 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 16:40:02)
Ale šanci vyniknout by mělo nepoměrně víc dětí.
 77kraska 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 16:47:03)
Liaa, ja nejsem zadna teoretička vzdelavani, jsem jen obycejna matka....a oddechnu si, az obe deti budou mit veskere vzdelavani za sebou....protoze jedno dite nema dokoncenou VS jeste ve 31 letech :-(, coz neni zrovna chyba ceskeho skolstvi...jestli to tak pujde i s dcerou, tak mam o zabavu postarano az do 70 let :-)
 Delete 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 19:00:01)
Existuje hra "Já mám, kdo má", jednoduchá, univerzální a udržuje děti ve střehu po většinu doby, protože nikdy nevědí, kdy kdo přijde na řadu. Dokonce zapojuje i tu sluchovou paměť, ale je tam zraková opora.

Kartičky mají dvě části, v jedné je výsledek nebo odpověď na otázku, v druhé je nový příklad nebo jiná otázka. Vlastně je to na principu domina.

V době počítačů vytvořit takovou hru trvá půl hodiny? Asi tak nějak, záleží na tématu. U násobilky je to nak 15 minut i s tiskem, stříháním a laminováním.
 babi_ 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 16:27:12)
Sedmi, podívej, tvoji dceru to bavilo, tys byla ráda, že ji to baví, přijde ti to skvělý, ok ~;(( Mně to přijde hrozný, taky mám k tomu svoje důvody, pokecaly jsme si ~d~

Děkuji za osy ~R^
 Vítr z hor 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 16:40:46)
77mi, ja to chapu. V te “nasi” lehce hororove skole totiz Kral poctu v dusledku deti nic nenaucil, vytvoril oblibence (pravidelni kralove poctu se pote s pomoci ucitelu venovali sikane), ucitelka uplne vynechala matematiku a resila jen zakladni pocetni operace, rozhodla se, ze rychle budou pocitat vsichni, ale kontraproduktivne trenovala jen ty ty, kterym to slo, ostatni se hroutili pod nakladem pisemnych prikladu (ty pak ostrakizovala pred tridou a tem sikanujicim se aspon lepe vybiraly obeti).

A tech 5 minut neni malo - je to pravidelnost, ktera z mistru rychlosti udelala jeste vetsi mistry, ostatni to znevyhodnilo (v teto hre, ve vyuce a v hierarchii tridy). Hlavne to ve vysledku nenaucilo nikoho nic, ta zenska se zamerila uplne blbe (a ty deti, ktere to bavilo a slo jim to, tak tem to paradoxne ublizilo na konci, kdyz u prijimacek zjistily, ze s kralem poctu diru do sveta neudelaji).
 77kraska 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 16:52:42)
Vitr, moje dite taky s Pocetnim kralem neudelalo diru do sveta a u PZ melo problemy.....ale aspon si snad bude umet spocitat vyplatu a nakup :-)

je zajimave, ze s kazdymi dalsimi prijimackami (prijimacky na ZS - ukoly z logiky, pak na 8G, 6G a nakonec na 4G) melo horsi vysledky....a jsou veci ze vseobecneho prehledu, ktere prokazatelne umelo v pate tride a ted je neumi...jako kdyby jim zakladka vedomosti a dovednosti ubirala a nikoliv pridavala
 Vítr z hor 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 17:15:34)
77mi, zrovna nedavno jsem si rikala, jak je mozny, ze neco umely uz v 5. tride k prijimackam - a ted v tercii se to uci znova a maji pocit, ze to je novinka.
Ale jinak mam pocit, ze celkove neblbnou a brutalne nezapominaji, k cemuz mozna prispiva skola (abych ji nekrivdila), ale predevsim kamaradky. Mozna se tak nejak udrzuji v dusevni kondici, ci co - nasla se tam particka zhruba 7-8 pohodarek, ktere na sebe vzajemne maji vetsi vliv nez skola ci rodice.
Anebo si jen lzu do kapsy ~k~
 77kraska 


Re: Když dítě není bystré 

(27.1.2022 9:44:42)
Vitr, zase si rikam ze na jedne strane dite neco zapomene a na druhe strane nove dovednosti a znalosti ve stejne dobe ziska

ale u sebe myslim, ze to bylo jinak....ze si pamatuju veci 35-50 let, jen je musim trochu oprasit....oprasila jsem takhle rustinu, chemii....vyuka je dneska jina, cely proces nabyvani znalosti je jiny (drive jen knihy)
 Monty 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:28:04)
Renko,
mně strašně nebavilo soutěžit, i v tom, v čem jsem vyhrávala. Naopak jsem to nesnášela.
Dítě to nebaví taky.
Takže zjevně část populace není soutěživá ani v dětství.
 libik 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:33:51)
Monty, dobrá, takže ve jménu nesoutěživosti části populace navrhuješ co?
 Konzerva 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:38:27)
Vymyslet hru tak, aby nevyřazovala ty slabší.

Nebo udělat dvě skupiny. Jedna bude mít soutěž a druhá bude mít nějakou jinou formu procvičování. A děti si vyberou, do které chtějí.
 Monty 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:38:50)
Libiku,
přečti si článek, co jsem dneska vkládala do vedlejší diskuze.
 libik 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:43:50)
Monty, ježišmarjá už jsem ho četla prve, no a co jako

U mladé Sedmi ve třídě se hrál Král počtářů a ji to bavilo, fakt má někdo zapotřebí vtipem nebo článkama dát Sedmi najevo, jak má nízké a trvale poškozené dítě bez ohledu na to, jestli umí počítat?
 Konzerva 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:47:36)
"dát Sedmi najevo, jak má nízké a trvale poškozené dítě bez ohledu na to, jestli umí počítat?"

Nechápu. tohle tu někdo psal?

Jde o to vysvětlit si, že některé děti taková soutěž baví a pomáhá jim, ale jsou takové, které nebaví, nic je nenaučí a případně jim ještě sníží sebevědomí. Takže doporučovat to jako vhodnou hru pro všechny děti je špatně.
 Liaa 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:48:31)
Ne, to Libík uměle vytvořila premisu, aby se proti ní následně mohla vymezit. ~;)
 libik 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:51:31)
Nevím, co je premisa, u nás se říká předpoklad a čamtat.
 Kaliope X 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:51:36)
Tak hlavně tenhle způsob procvičování rozhodně nepomůže tomu, komu ta násobilka nejde, ale ještě ho víc utvrdí v tom, že je zbytečné se snažit.
 K_at 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:54:13)
Konzervo, myslím, že to řešení je přesně ono - koho to baví, může soutěžit.
 babi_ 


Re: ad soutěž ve škole, výchově... 

(26.1.2022 19:55:43)
Shodou okolností mi právě teď přistálo v e-mailové schránce avízo na nové číslo Gymnasionu s tímto průvodním textem:

"Soutěž je pro někoho jasný fenomén růstu a rozvoje a pro jiného slovo patřící k slovům zakázaným. Jakápak soutěž! A tak jsme při tvorbě tohoto čísla zažili nejednu zajímavou filipiku, názorovou třenici. Sami mezi sebou jako členové redakční rady jsme zjistili, že téma samotné je ve vodách výchovy a rozvoje osobnosti natolik polarizující, že by byla škoda tuto polaritu nezachytit a nerozvinout. Jak to tedy se Soutěží je?"

Takže číslo je věnováno přesně tomu, co tu tak střípkovitě nahazujeme... snad vám to půjde stáhnout, nevím, zda to není jen pro vyvolené:

https://gymnasion.org/casopis-odkaz-pdf/
 MaMar 


Re: ad soutěž ve škole, výchově... 

(26.1.2022 19:57:25)
babi, skvělé, jde to stáhnout. Ráda si počtu :-)
 babi_ 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 16:10:23)
Konzervo, nenapsal. Dají se tak překroutit moje příspěvky z úvodu vlákna o hře.
 babi_ 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:41:52)
Normálně jít spolu. To je jako s těma procházkama - nemusí to být vždycky soutěž, kdo je u rozhledny první. Může, ale nemusí ~t~
 77kraska 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 13:49:10)
Delete, nehralo se to po lavicich....naopak....soutezily deti pomalejsi spolu, rychlejsi spolu, nejrychlejsi spolu, aby aspon to posazovani bylo rovnomerne.....a nedopadalo to pokazde stejne, nekdy byl vitez uplne prekvapivy

dcera o tom vzdy nadsene vypravela

a papirovou korunu deti milovaly....to nebylo zadne stigma, byly teprve na prvnim stupni
 babi_ 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 13:51:40)
Že ji milujou neznamená, že jim neškodí.
 Půlka psa 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 14:15:15)
"dcera o tom vzdy nadsene vypravela"

Jé, tak tuhle hru jsem taky mívala moc ráda. U nás to tedy nebylo o korunování, ale o tom, kdo vydrží déle stát (kdo se spletl, tak si šel sednout). Byla to moje oblíbená školní hra. Byla jsem totiž vždy mezi těmi, co stáli nejdýl a tak v 50% jsem to i vyhrála.

Ne, že bych byla malý genius, ale byla jsem nedopatřením na jazykové škole, i když mi šla matika a ne jazyky. Mám dojem, že u sedících spolužáků to až tak populární nebylo. No a ta samá soutěž v němčině pro mně byla naopak neskutečně demotivující a němčinu nesnáším dodnes.
 Konzerva 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 14:18:26)
Hele a není to tak, že vlastně nejdýl procvičují ti, kterým to jde dobře, zatímco ti, kteří to potřebují víc, tak odpadnou hned a neprocvičují nic?

 K_at 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 14:21:32)
Konzervo, bingo.
 Půlka psa 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 14:22:36)
Je to přesně tak. Akorát obráceně by to taky nešlo. Kdo umí, ten může přestat, a komu to nejde, ten tu bude počítat do skonání věků a ostatním zakážeme se mu smát. Oběma směry je ta soutěž ve výsledku totéž.
 Vaitea 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 14:25:09)
"tak odpadnou hned a neprocvičují nic"

No, asi mají poslouchat své úspěšnější a nadanější spolužáky a opakovat si to.

Zatím se spíš cítí jako loseři a těší se až bude konec.
Já nevím, kdo to mohl vymyslet.
Asi nějaký pedagog, který to nedotáhl dál, než k tomu, že byl na základce "Král počtářů".
 Monty 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 14:27:08)
Já nevím, kdo to mohl vymyslet.
Asi nějaký pedagog, který to nedotáhl dál, než k tomu, že byl na základce "Král počtářů".


Vaiteo,
trefa. ~R^~;)
 libik 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 14:33:12)
Monty, Vaitea, při veškeré sympatii, nejste lehounce přepíčené ?~:-D
 Vaitea 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 14:38:24)
Ne.
Dokonce si myslím, že vítězové Krále počtářů si pak v dospělosti honí ego tím, že si jen tak počítají objem vzduchu v čekárně, nebo si jen tak při čekání na metro derivují.
Prostě , že se ještě neprobrali ze svého dětského vítězství a doteď mají přehnanou představu o své důležitosti.

Není zač :-)
 babi_ 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 14:43:22)
Vaiteo, to bych se ohradila :-) Způsob trávení volného času není totéž, co "honit si ego krále počtářů".
 Vaitea 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 14:49:14)
To se klidně ohraď :-)

Derivace byla nadsázka, ale o počítání objemu čekárny tu jednou někdo psal ve smyslu : "Nesnusu, aby můj mozek jentak zahálel, cvičím ho i ve volnu." - nebo tak nějak.

Dospělá ženská si cvičí mozek matematikou ZŠ ???
Mně to přijde infantilní.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 14:50:15)
To snad nikdo nedělá. Nebo jo ?
 Evelyn1968,2děti 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:43:04)
Moje máma mi často vyčítala, proč si nepočítám pro zábavu, proč si jenom čtu, pro mě je počítání asi taková zábava, jako plazit se bahnem pod ostnatým drátem~t~ Ale máma měla prý na začátku prázdnin vypočítanou početnici na další rok, pro radost z toho počítání, někdy je mi jí až líto, co se jí to narodilo, ji by snad bavilo i to plazení, ségra je na tom stejně jako já ~t~
 babi_ 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:59:31)
Evelyn, taky jsem pořád četla (i za chůze), ale třeba v té škole to vždycky nešlo ~:-D
 libik 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 14:50:20)
Babi, tys byla ta počtářka objemů?~5~

I neee
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 14:52:48)
~t~
 Vaitea 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 14:55:22)
Jo byla.

Proto to píšu .
 libik 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:18:18)
To byla nezralost mládí, možná:-)
 babi_ 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:52:14)
Vaiteo, tomu nerozumím. Celo dobu (a nejen v této diskuzi, ale asi už tak 20 let) tu hájím školu, kde děti spolupracují a neznámkuje se. (ovšem nemám nic proti tomu umět násobilku, jelikož mi to přijde jako užitečný nástroj)

Proč zrovna mě jako odhadce objemů čekáren spojuješ se zamrzlou mentalitou krále počtářů, to fakt nevím.
 babi_ 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:39:57)
libiku, bylo nás víc... počítat si něco pro ukrácení chvíle v čekárně nebo jiném uzavřeném prostoru s nudným programem (např. skutečně i kolik metrů krychlových máme vlastně každý k dýchání a kolik prostoru na zemi a zda jsme na tom lépe, než slepice v klecovém chovu) je myslím legitimní zábava a soutěživého v ní dle mého nic není. Kromě počítání vymýšlím příběhy přítomných lidí a řadu jiných neškodných zábav "v duchu" mám po ruce, zvyk mj. ze školních lavic ~;)
 libik 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 14:46:53)
Super, myslet si to můžeš, ale jeto stejně relevantní jako když se stomatolog nebo kardiolog vyjadřuje k očkování aneb můj názor na to je stejně směroplatný jako tvůj.

A myslím si, že pokud malé dítě rychle násobí, nemusí být nutně debil, i když celá třída ví, že je dobré na 3*9


Nemám ráda, když někdo odpovídá na děkuji "není zač", je to pokrytectví. Příště řekni "rádo se stalo", to odpovídá~;)
 Vaitea 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 14:49:46)
Rádo se stalo :-)
 TaJ 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 14:25:13)
77krasko, u syna v logo třídě trénovali násobilku, ale i jiné počítání třeba i tak, že všichni seděli (sedí po jednom), jeden dostal míč, řekl příklad a někomu ten míč hodil a ten musel říct výsledek...takhle byli zapojení celou dobu všichni, nebyla v tom žádná soutěž a co syn říkal, tak nejvíc je bavilo, když se to zrychlovalo a házeli si ten míč rychleji a rychleji...takže to chtělo i co nejrychleji říct výsledek...podobně trénovali třeba i čtení slabik v první třídě, nebo si je ukazovali na kartičkách, chvíli ukázali, schovali a někdo měl říct co tam bylo...prý kolem toho byla vždycky sranda a blbnutí a přitom nebyl nikdo, kdo by vyhrál, nebo prohrál. A naučili se to všichni:-)
 Konzerva 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:24:21)
TaJ,

nevím. Umím si představit, jak většina je tak nějak průměrně rychlá, ale jeden, dva jsou pomalí. a u těch se ten míč zasekne, jak přemýšlí a přemýšlí... A ostatní začnou šoupat nohama a pokřikovat "dělej" a obracet oči v sloup. ~d~
 babi_ 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:35:31)
" jeden, dva jsou pomalí. a u těch se ten míč zasekne, jak přemýšlí a přemýšlí... "

Fígl je v tom (aspoň jak obdobnou hru znám já), že se smí napovídat, když je někdo "seklý", on to pak zopakuje a hodí. Každopádně je ve hře.
 Delete 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 13:11:26)
Aleno,

přesně, mám na to stejný názor, Početního krále a všechny jeho variace nesnáším.

Jedinou výjimku jsem udělala s Mouchami, na tabuli napsané výsledky, dvě děti s plácačkami, je tam i dobře vidět, kdo trefil první, i když jsou skoro nastejno. Ale posílala jsem sednou toho rychlejšího, zatímco pomalejší měl prostor nakoukat čísla, uvědomit si možné výsledky a nestalo se mi, že by tam někdo zůstal déle než 3 kola. A nešlo o výhru, ale končilo se, když se vystřídali všichni (druhého do dvojice jsem losovala).

Ale má to smysl při málo dětech, jinak je to velmi neefektivní způsob procvičování.
 babi_ 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 13:14:46)
To je dost hrozný.
 libik 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 13:17:48)
Proč hrozný, nic jiného se v životě neděje~:-D
 babi_ 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 13:21:16)
libiku, děje. U nás v práci třeba ti nejrychlejší rozhodně nemusí sedět v čepici ~;)

EDIT: jo sorry, s korunou na hlavě ~:-D
 libik 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 13:23:40)
ti nejrychlejší jsou odměněni jinak~:-D
 babi_ 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 13:32:45)
libiku, odměna je něco jiného, než být ostatním na očích jako ten vyznamenaný. To se dělá málokde, a na takovém pracovišti bych nesetrvala.
Dle mého soutěžit má jen ten, kdo chce, a to v tom, v čem chce.

Chápu tvoji myšlenku, že život je svého druhu soutěž. Ale není třeba, aby se děti od prvních ročníků ZŠ cítili jako lůzři jen proto, že neumí rychle vykřiknout 36, a jiní jako králové, protože to umí - to měřítko je úplně špatné. To není výhra/prohra v soutěži o přežití, ale v nějaké marginálii, která se životaschopností vůbec nesouvisí.

Jako způsob, jak naučit násobilku, mi to přijde fakt hrozný. Efekt učení pofidérní - již tu bylo napsáno - kdo umí umí, kdo dává pozor (je toho mocen) by se naučil i jinak, kdo nedává pozor nenaučí se ani takto, zvlášť když občas někdo vykřikne chybu,

efekt na sebereflexi velmi špatný u všech - jak s papírovou čepicí, tak těch ostatních.
 Vranice 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 13:46:08)
Hra na nejrychlejšího počtáře (a ještě pár věcí jako 3 různé pracovní sešity vystřídané v rámci jedné ukázkové hodiny na DOD na ZŠ) mě odradila, abych dítě na tu školu zapsala. Přesto, že byl v počítání a v matice dobrý už od školky, násobilku pochytil od staršího bráchy a dnes je na IT střední.

Bylo mi těch dětí, co si sedaly jako první, celkem líto, některé byly naštvané a některé rezignované. Hrály to na konci hodiny, zřejmě na odlehčení, možná se dost dětí spíš těšilo na svačinu, než na titul krále počtářů.
 babi_ 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 13:50:58)
Přesně. Umístit dítě do školy, ve které si bude většinou připadat jako král, mu udělá medvědí službu. Základka je od základu hodně umělé prostředí plné situací, které v pozdějším životě již nikdy nenastanou, a zvyšovat absurditu celé té etapy ještě hrou na krále počtářů tomu nasazuje jen korunu.
 77kraska 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 13:56:20)
babi, ja nejsem pedagog, abych hodnotila odborne

ale jako matka to hodnotim pozitivne, protoze dite se naucilo rychle a bezvadne nasobilku.....a chodilo domu nadsene

myslim, ze soutezeni se v zivote lidskem vyskytuje po celou dobu, znamky jsou soutez a prijeti na stredni a vysokou skolu taky a prijeti do prace taky a pracovni uspechy taky a nakonec vyse duchodu taky.....a vsechno se to hodnoti body a umistenimi a vysvedcenimi....tezko se tomu nekdo vyhne a nevidim na tom nic spatneho
 77kraska 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 14:01:11)
....holt je ta spolecnost tak ted nastavena....aspon podle toho, jak ziju a pracuju ja

bylo by skvele, kdyby prace byla zalozena na spolupraci a dobrych pocitech z odvedeneho vykonu, ale s tim se ja osobne nesetkavam...zamlada jsem se setkavala, ale dneska na to aspon v mem oboru neni misto, u vseho se hodnoti profitabilita nebo rychlost odevzdani bez ohledu na kvalitu, ale to je jine tema
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 14:12:03)
Děti soutěže baví. Spolupráce je většinou nuda.
 Konzerva 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 14:13:44)
Inko,

to neplatí absolutně.

mně nebavily soutěže na téma nebo způsob, který mi nešel nebo mě to nezajímalo. Takže i kdyby ses rozkrájela, tak pokud v tom byl běh, mně by to nebavilo.

Stejně tak soutěž, kde by se muselo počítat, by mě nepřitáhla.
 Alena 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 14:18:21)
"Děti soutěže baví." hlavne ty, co vyhravaji :)
 libik 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 14:28:27)
tak mně tedy daleko víc vadí měření času na sprinty i střední vzdálenosti, protože tam je jeden nejlepší a jeden jasně nejhorší, zrovna tak jako skoky do dálky a jiné.

Hra na nejlepšího za předpokladu, že 50% zúčastněných zůstane na stejné pozici "nejhorších" mi tak škodlivá nepřipadá.

Navíc i odpadlíci pasivně procvičujou, jelikož někomu fandí.

Mé dítě by to přijalo flegmaticky, zkusilo by základní kolo, buď by vyhrálo nebo prohrálo.

Zkusíme si to dneska zahrát doma, jestli nás budou alespoň 4 dvojice~:-D
 Konzerva 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:26:16)
"Navíc i odpadlíci pasivně procvičujou, jelikož někomu fandí."

Libik,

takhle domněnka je naprosto mylná. Já, i kdybych někomu fandila, tak bych rozhodně nic v duchu nepočítala. Na co? Věděla bych, že on je rychlejší a lepší, tak proč bych se o to měla já pokoušet?
 Půlka psa 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:29:16)
On to ten rychlejší hlavně řekne dřív, takže tomu pasivnímu to stejně nikdy nedoběhne do konce, i kdyby fakt pilně chtěl (což navíc od dob Komenského nastalo v celosvětovém měřítku zatím jen několikrát, že by někdo po odpadnutí nevypnul mozek).
 Liaa 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:31:56)
"On to ten rychlejší hlavně řekne dřív, takže tomu pasivnímu to stejně nikdy nedoběhne do konce, i kdyby fakt pilně chtěl."

Přesně.
 libik 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:32:04)
Pokud posloucháš hlasité příklady a výsledky násobilky, nemusíš nic počítat, prostě to slyšíš, jo je mnohdy lepší než když to čteš~;)

Stejným způsobem se učíš dětské písně, nadávky a jiné nezbytnosti
 Konzerva 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:33:45)
Libiku,

když tě to nebaví, tak to poslouchat nebudeš. Půjde ti to jedním uchem tam a druhým ven.
 libik 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:37:06)
Konzervo, čekala jsem, že se chytneš za nos a nebudeš to rozvíjet.


Nejen, že to posloucháš nevědomě, ale i vědomě, jelikož tě jako správného malého ďáblíka baví, že to někdo nevyhraje

 Renka + 3 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:40:58)
To si myslím, že vyřazené dítko bude radši koukat z okna nebo hrát s dalším vyřazeným piškorky než poslouchat nadanější spolužáky. Přijde mi to, jako když byl někdo zkoušený, taky mě to nebavilo sledovat, radši jsme v lavicích dělali nějaké blbiny.
 Konzerva 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:42:23)
No, pokud budu někomu fandit, tak budu vnímat to, jak je kdo rychlej. Ne ty příklady a odpovědi.

Neříkám, že si někdo něco nezapamatuje. Říkám, že zdaleka ne všichni to budou vnímat.

A pokud to bude dítě, které v té třídě nemá žádného kamaráda a není soutěživé, tak mu bude buřt, kdo vyhraje. Nebo když jeho kamarádi už vypadnou a zbyde souboj mezi těmi, kteří ho nezajímají.

 libik 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:46:07)
Dítě, kterému je to buřt, je buď geniální a čas spotřebuje k tomu, aby se vhodně vymezilo a bylo zajímavé nebo je mu buřt všechno a pak je vcelku jedno, jakým procesem se procvičí násobilka.
 Konzerva 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:48:58)
Libiku,

měla jsem ve třídě dvě kamarádky. jejich výsledky mě zajímaly. Ti ostatní mi byli buřt. Nejsem ani geniální, ani jsem neměla potřebu se vymezovat.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Když dítě není bystré 

(26.1.2022 15:37:16)
Naleze ti to do hlavy i když nechceš.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.