Deníky Fotoalba Recepty Vzkazy
   Hlavní stránka deníků 

Deník !Různé tipy!
Takže tady máte některé tipy, které mohou být veřejné. Takže jestli máte některá nějaký dobrý tip, tak ho sem dejte.


[<<Předchozích 40] Články 4150 z 81 [Dalších 31 >>] 
 Zajímavé odkazy na WWW!Různé tipy!
Pokud víte o zajímavém odkazu napište mi ho já ho přidám sem :-)

Co jsem našla dnes večer já, třeba Vám to k něčemu bude.

Vaječníky a MS cyklus: http://mednet.medicina.cz/pacienti/cisla/Vajecniky.htm

Žlázy s vnitřní sekrecí: http://www.mnul.cz/Projekt/SZS/ZlazyII.htm

 Pohlavní systém:   http://www.mnul.cz/Projekt/SZS/Pohlavni.htm

FHS hormon:  http://www.nemrym.cz/www/LKBaH/metody/FSH.php

 

Více ...
Vložil: snažilka dne 11.8.2003| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Amazonské indiánky v těhotenství preferují žížaly !Různé tipy!

Žížaly dodávají v těhotenství amazonským indiánkám potřebný vápník.
foto: mnh.uconn.edu

Dešťovka, která tvoří základní součást jídelníčku těhotných indiánek v Amazonii, znamená velký přísun vápníku v mateřství. Zjistila to skupina španělských badatelů, jejichž výzkum se soustředil na indiánský kmen Yekuana ve Venezuele. V době těhotenství a kojení yekuanské ženy konzumují jistý druh žížaly, kterou nazývají Kuru a jež dosahuje délky až jednoho metru.

30.7. 14:22

MADRID - "Indiánky pojídají tuto dešťovku, ale nevědí, jaké jsou to substance, které způsobují jejich dobrý zdravotní stav a správný vývoj dítěte," upozornila vedoucí studie Ana Garcíová Morenová, která patří k 18 odborníkům na světě zabývajícím se výzkumem tohoto živočicha.

Žížaly dodávají těhotným potřebný vápník

Amazonští domorodci zvenku tohoto máloštětinatce očistí a po několik hodin krmí moukou. Pak je vaří s osmaženou cibulí a rajčaty nebo z nich udělají tekutou hmotu, kterou smíchají s mletým masem podle libovolného receptu. "Pouhých 30 gramů této veliké žížaly stačí pro denní přísun potřebného množství vápníku pro těhotné ženy a dobrý vývoj plodu," zdůrazňuje bioložka.

Výsledky výzkumu, mezi nimiž je také chemická anatomická studie italského odborníka na evoluční biologii Pietra Omodea, připomínají, že využití žížal v medicíně se vyvíjelo v Asii a v Číně je používali k léčbě řady nemocí už před 2300 lety. V současné době jsou v mnoha oblastech Číny v prodeji léčiva s antibiotickými, anestetickými a protizánětlivými účinky, které obsahují výtažky z dešťovek.

Žížaly zvyšují zemědělcům úrodu

Při dalším výzkumu v několika malých zemědělských hospodářstvích na Kubě Garcíová Morenová zjistila, že žížaly slouží ke zvýšení úrodnosti a obnově vyčerpaných půd i pralesních a pouštních oblastí. "Tímto způsobem vesničané řeší různé problémy svých malých zemědělských a dobytkářských hospodářství, neboť odstraňují organické látky, hnojí svá pole a při nadbytku žížal jimi krmí dobytek," poznamenala bioložka.

Výsledky všech těchto výzkumů byly předloženy minulý týden na I. mezinárodním semináři o žížalách v Madridu. Jedním z cílů kongresu byla první analýza druhů tohoto máloštětinatce a vytvoření webové stránky, na níž by se shromažďovaly všechny poznatky o tomto druhu živočicha.

ČTK


Více ...
Vložil: Vlaďka26/Ondra04,Káťa06,Thea14 dne 31.7.2003| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Krevní skupiny I.!Různé tipy!

Tento článek dodala Danka 27 :-)

Krevní skupiny byly dlouho studovány, ale definitivně byly určeny až na začátku 20. století. Krevní skupiny jsou určeny přítomností anebo nepřítomností určitých molekul na povrchu membrány erytrocytů.
Rozlišují se 4 základní krevní skupiny, 0 (nula), A, B, a AB. Krev skupiny 0 je druhá nejčetnější krevní skupinou ve střední Evropě, tvoří 40% všech krevních skupin středoevropské populace. Skupina A je nejčetnější středoevropskou krevní skupinou - 43%. Supina B má mezi populací ve střední Evropě 14% zastoupení a skupina AB má pouze 5%

Podrobnější přehled jednotlivých kombinací krevních skupin v naší populaci

AB0 skupina a Rh/ Typ Počet osob s touto skupinou /Frekvence

0 Positivní       1 osoba ze 3       37.4%

0 Negativní     1 osoba z 15       6.6%

A Positivní      1 osoba ze 3       35.7%

A Negativní    1 osoba ze 16     6.3%

B Positivní      1 osoba z 128.    5%

B Negativní    1 osoba ze 67     1.5%

AB Positivní   1 osoba z 29       3.4%

AB Negativní 1 osoba ze 167    0.6%

Více ...
Vložil: snažilka dne 17.7.2003| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Krevní skupiny II.!Různé tipy!

RH faktor a jak to souvisí s těhotenstvím?

Prakticky mohou nastat tyto situace:

Matka otec dítě

RH+ RH+ RH+nebo RH-

RH+ RH- RH+nebo RH-

RH- RH- RH-

RH- RH+ RH+nebo RH-

V prvních třech případech se nic neděje, ve čtvrtém může dojít k situaci, kdy matčino tělo RH faktor nemá, ale v krvi plodu obsaženo je, a proto tělo matky „bojuje“ proti krvi děťátka, což by v krajním případě mohlo skončit smrtí miminka (nebo před porodem potratem). Nicméně ani tohle není tak jednoduché.

V prvních třech případech se nic neděje, ve čtvrtém může dojít k situaci, kdy matčino tělo RH faktor nemá, ale v krvi plodu obsaženo je, a proto tělo matky „bojuje“ proti krvi děťátka, což by v krajním případě mohlo skončit smrtí miminka (nebo před porodem potratem). Nicméně ani tohle není tak jednoduché.

U plodu krvinky vznikají kolem 8. týdne a od té doby mohou v malém množství přestupovat přes placentu do krve matky. Ta si zas proti nim může vytvořit protilátky, které pro změnu přestupují do krve plodu, a pokud je jich hodně, napadají jeho krvinky. Protože je krevní oběh matky a plodu v podstatě oddělený, děje se tak ve velmi malém množství. Protilátek většinou vzniká velmi málo na to, aby mohly ublížit.

Ovšem ve chvíli, kdy dojde k ukončení těhotenství (ať už porodem nebo potratem), k matce se antigeny dostanou ve velkém, její tělo proti nim „zabojuje“ a co hůř - zapamatuje si je a je-li při dalším těhotenství plod opět RH pozitivní, i při malém průniku jeho krvinek hned začne naplno vytvářet protilátky, které už uškodit mohou.

Moderní medicína však zná řešení. RH- matkám je po potratu nebo po porodu podáván lék, který má zabránit tvorbě a „zapamatování si“ protilátek proti RH faktoru. Zrovna tak jsou na přítomnost protilátek v krvi sledovány a ev. léčeny i při dalších těhotenstvích.

Více ...
Vložil: snažilka dne 17.7.2003| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Nebezepčí toxoplasmózy pro těhotnou ženu!Různé tipy!
Holčiny, jelikož jsme byli nuceni navštívit s naší zvířenou veterináře, využila jsem chvilky a s MVDr jsem hodila řeč o toxoplasmóze. Nabídl mi následující materiál, který Vám teď poskytuji. Takže cituji:

Dobrý den, máme kočku a plánujeme mít dítě. Jak je to s toxoplasmózou a těhotenstvím u ženy?
Jedná se o pověru nebo představuje jisté riziko? Děkuji.

Toxoplasmóza je skutečně nebezpečím a to zejména pro těhotné ženy. Na druhou stranu je riziko nakažení od kočky často, zejména v médiích, velmi přeceňováno. Kočka může člověka nakazit asi jeden jediný týden svého života a to v době, kdy prodělává tuto chorobu a aktivně vylučuje oocysty. Pak je imunní a znovu onemocnění neprodělá. K nakažení navíc musí dojít pozřením něčeho kontaminovaného kočičím trusem a to ke všemu nejméně 3-5 dní starým (kdy dochází ke sporulaci oocyst). Tedy nic jednoduchého a při dodržení základních hygienických podmínek je tato cesta velmi nepravděpodobná.

Mnohem obvyklejší cestou je nakažení se z masa, které obsahuje toxoplazmy. Nejčastěji to bývá voda skapávající z vepřového, hovězího, ale i drůběžího masa nebo kuchyňského nástroje, které přijdou do styku jak s neupravenou surovinou, tak i s hotovou surovinou.

Spíše než zbavit se kočky, doporučuji tedy dodržovat tzv. "černou a bílou" kuchyni a základní hygienická pravidla. Snad vás uklidní, že v době těhotenství mé ženy, jsme doma chovali dva volně se pohybující kocoury.

S pozdravem MVDr. Hanuš Velebný

Více ...
Vložil: Lenorka (Ondra 10.7.06) dne 9.7.2003| 1 komentář | Přidej komentář | Poslat mailem
 Bylinkový čaj na podporu plodnosti!Různé tipy!

Z knihy Babiččiny bylinky (slovenští autoři Aurélia Dugasová, Dionýz Dugas)

KONTRYHEL ŽLUTOZELENÝ (ALCHEMILKA ŽLTOZELENÁ)
- "myslím, že pokud pánbůh stvořil nějakou bylinku pro ženy, je to právě kontryhel. Na 1. místě slouží ženám s oslabenou nebo slabě vyvinutou menstruací, protože ji velmi posiluje,zvyšuje pravděpodobnost početí a pomáhá udržet plod. Já už mám několk "kontryhelových" dětí, které se narodily po letech neplodnosti a potratů zásluhou mého čaje. Každá maminka, která chce donosit a snadno porodit zdravé dítě, by měla od třetího měsíce těhotenství, ale nejpozději poslední tři měsíce před porodem, vypít denně 1 - 2 šálky čaje z kontryhelu. I v případě, že začne žena v době těhotenství slabě krvácet, je okamžitě třeba začít pít kontryhelový čaj, navíc s trošku turanky, kokošky pastuší tobolky a přesličky. Kontryhel prospívá také dítěti, protože zlepšuje kvalitu mateřského mléka, podporuje jeho tvorbu a vylučování. A nejen budoucím maminkám doporučuji tuto požehnanou bylinku, ocení ho i ostatní ženy, neboť pomáhá při menstruačních poruchách a bolestech, působí proti bělotoku.
Pro své hojivé účinky má kontryhel i jiné uplatnění. Léčí všechny zánětlivá onemocnění v podbřišku, např. častý zánět vaječníků. V těchto případech je třeba používat kontryhel vnitřně ve formě nálevu i zevně jako sedací koupel.
Výhodou kontryhelu je, že nemá nežádoucí účinky a že ho můžeme při běžném dávkování používat i delší dobu."

Čajová směs na podporu ženské plodnosti:


nať kontryhelu 5 dílů
nať řebříčku 2 díly
nať šalvěje 2
tinktura ze jmelí
Dvě lžíce směsi dáme do půllitru vroucí vody a necháme asi 10 minut vylouhovat. Přecedíme, přidáme 20 kapek tinktury ze jmelí a pijeme 3xdenně třetinu množství.

Více ...
Vložil: Rokytka,30 dne 9.7.2003| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 O hleníkách!Různé tipy!
Našla jsem v knize Jak mít holčičku, J. Martin Young povídání o změnách děložního hlenu a poprvé se mi zdálo že tomu rozumím.. tak jsem to pro vás přepsala...

Všeobecný příklad tvorby hlenu

Použijeme ideální 28 denní cyklus….

 

1. –5. den      Menstruační období s odplavováním děložní sliznice vytvořené během předchozího cyklu

 

6. – 7. den      Nedostatečná torba hlenu nebo se netvoří vůbec. Jde o tzv. „suché dny“.

 

8. den        První známky přítomnosti hlenu, který je obvykle popisován jako lepkavý nebo nečistý, zjistitelný v poševním otvoru. Je budˇneprůhledný, nebo bílé či žluté barvy. Netáhne se, ale na povrchu lze spatřit jemné vrcholky. Může být překážkou pro proniknutí spermií. Brzy se však vytvoří kanálky, které usnadní spermiím průchod do děložního hrdla.

 

9. – 12. den Hlen řídne a vodnatí, nejsou již vidět žádné vrcholky.Povrch je hladký bez elastičnosti. Pro spermii je velmi příznivý a žena je všeobecně v této době považována za plodnou. Hlen je často zjištěn pocitem vlhka při utírání genitálií po močení.

 

13. den      Hlen je vydatným vazký a tažný v důsledku vysoké hladiny estrogenu a nepřítomnosti progesteronu. Mnoho žen porovnává hlen s vaječným bílkem. Takzvaná Spinnbarkeit, při které je možné táhnout hlen mezi prsty až na několik centimetrů (až 12 cm). Toto období je charakterizováno mimořádnou plodností a příchodem ovulace.

 

14. den       Ovulace. Hlen je stále velmi kluzký, čistý a tažný. Je to poslední dne, při kterém je zaznamenám plodný hlen, a proto jej nazýváme vrcholným symptomem.

 

15. - 16. den       Hlen rychle mění strukturu, je lepkavý, kalí se, později se stává sušší, jelikož hladina estrogenu klesá a hladina progesteronu stoupá.

 

17. -  28.den      Suché dny.

Více ...
Vložil: Zuzava* dne 8.7.2003| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 JONAS - VÝPOČET ASTRODNŮ, ŽIVOTASCHOPNOSTI, POLDNÝCH A NEPLODNÝCH DNŮ!Různé tipy!

 

 

Více ...
Vložil: Ivca29 dne 8.7.2003| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 to co uz vsetky vieme...{a vieme si to aj vsugerovat :-D}!Různé tipy!

Niet pochýb – je to tehotenstvo


    Autor : Martina Jeníková
    Datum a Dátum : 13.09.2002

O tom, či ste alebo nie ste tehotná, sa môžete presvedčiť už šesť dní po oplodnení. Tehotenské testy, dostupné v lekárňach, sa dajú ľahko urobiť v akýchkoľvek podmienkach. Organizmus ženy sa mení od prvej chvíle, keď sa oplodnené vajíčko uchytí na stene maternice. Ako prvé začnú hormóny celkom meniť cieľ svojej práce. Namiesto riadenia mesačného cyklu ovulácie sa sústredia na vytváranie hormónov, ktoré uľahčujú vajíčku pevne sa prichytiť sliznice maternice. Vo vaječníkoch prestávajú dozrievať ďalšie vajíčka. Imunitný systém sa usiluje, aby organizmus matky nevypudil cudzie teleso, akým je preň rozvíjajúci sa zárodok.

 

Symptómy tehotenstva
Aj keď tieto zmeny si ani neuvedomujeme, dostávajú sa k nám niektoré ich signály a začneme si klásť otázku: ,,Nie som náhodou tehotná?“ Niektoré prvé symptómy tehotenstva je ľahké prehliadnuť alebo považovať za prejav choroby, stresu alebo zmeny podnebia.
Vynechanie menštruácie je najcharakteristickejší symptóm tehotenstva. Tehotenstvo sa vo väčšine prípadov prejavuje práve vynechaním menštruácie, ale u niektorých žien prichádza v ranom štádiu tehotenstva k miernemu krvácaniu, ktoré sa objavuje v čase, ktorý by inak pripadal na menštruáciu. Krvácanie je omnoho slabšie, ale niektoré ženy si rozdiel nevšimnú.
Zvýšená teplota – je normálnou reakciou organizmu na tehotenstvo. V jej prvých týždňoch narastá teplota tela o niekoľko čiarok nad normu, do približne 37-37,3 stupňov.
Časté močenie – je vyvolané dvomi príčinami. Prvou je tlak zväčšujúcej sa maternice na steny močového mechúra. Druhou je progesterón, hormón ktorý vyvoláva zvýšenie produkcie moči.
Nevoľnosť a zvracanie – sú ťažkosti, na ktoré sa v začiatkoch tehotenstva sťažuje viac ako polovica žien. Nevoľnosť sprevádza nadmerná citlivosť na niektoré vône. Dokonca aj minimálna koncentrácia nepríjemných pachov (cigaretového dymu, vône ryby, kávy a pod.) vyvoláva mdloby a dvíhanie žalúdka. Nevoľnosť zvyčajne ustupuje medzi 12. a 14. týždňom tehotenstva. Ak je zvracanie prudké, únavné a objavuje sa po každom jedle, je nevyhnutné, čo najrýchlejšie vyhľadať lekára, pretože hrozí odvodnenie organizmu. Väčšina budúcich mamičiek pociťuje nevoľnosť ráno, preto by po prebudení nemali prudko vstať z postele, ale poležiačky zjesť aspoň malú porciu jedla bohatého na uhľohydráty (napr.banán alebo keksy).
Bolesti v prsníkoch – môžu byť rôznej intenzity: od ľahkého pichania až po bolestivé bodnutia. Prsníky sa zväčšujú už od prvých dní tehotenstva a tak sa pripravujú na dojčenie dieťaťa. Okolo 5 týždňa sú už výrazne zväčšené, s viditeľnou sieťkou žiliek. Bradavky stmavnú a vytvoria sa okolo nich tmavé kruhy.
Zmeny psychiky: búrka hormónov vplýva aj na ženskú psychiku. Niekedy do takej miery, že budúca mama sa ani nespoznáva. Výkyvy nálad sú pre tehotenstvo veľmi charakteristické,  súčasne sú dosť únavné pre ženu aj jej okolie. O to viac, že v tom čase ju sotva niekto podozrieva, že zlá nálada je vyvolaná iným stavom. Náhle prechody od radosti k plaču alebo zlosti sú považované za nedostatočné ovládanie sa. Pritom je celkom prirodzené, že adaptácia organizmu na nároky tehotenstva vyvoláva podráždenosť, psychickú precitlivenosť a zvýšenú  únavu. Organizmus jednoducho vysiela signály, že potrebuje viac pokoja a odpočinku.
Ak žena na sebe zbadá niekoľko z uvedených zmien súčasne, je veľmi pravdepodobné, že bude matkou. Úplnú istotu však môže získať až po návšteve u gynekológa.

Více ...
Vložil: Renítko dne 4.7.2003| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Hodnoty HCG!Různé tipy!

Mám pocit, že jsme před časem hodnoty HCG sice řešily v diskusi, ale že do deníčků je pro pozdější použití nikdo nedal, takže kopíruji od umělinek:

HCG - hormon ohlašující těhotenství

Kdy se v našem těle objevuje hormon nazvaný HCG? Jaké jsou jeho hladiny v krvi budoucích maminek? Jde podle něj určit, zda jde o vícečetné těhotenství?

Ve chvíli, kdy se oplodněné vajíčko rozdělené již do blastocysty zahnízdí do zbytnělé děložní sliznice, začínají první buňky, které tvoří základ placenty, uvolňovat do krevního oběhu chemické látky a hormony, které zabrání nástupu další menstruace. Především jde o lidský choriový gonadotropin HCG. Na přítomnosti tohoto hormonu v krvi (později v moči) jsou založeny těhotenské testy.

Úroveň lidského choriového gonadotropinu HCG v těle budoucí maminky z počátku (během prvního trimestru) velmi rychle narůstá. Jeho množství v krvi budoucí maminky se zpočátku zdvojnásobuje každé 2-3 dny. Vrchol hladiny HCG v krvi maminky nastává někdy kolem 9.-10. týdne těhotenství a pak mírně opadá. Přibližně v 16. týdnu se ustálí na určité hladině.

Pomocí krevního testu lze detekovat HCG již přibližně v koncentraci 2mIU/ml (přičemž se za bernou minci bere hodnota nad 5mUI/ml). V případě přibližně 5% budoucích maminek je toto množství možno najít v krvi již 8. den po oplodnění tedy 3. týden po poslední menstruaci. Ve většině případů lze tento hormon v krvi detekovat již 11. den po oplodnění.

Tabulka hladiny HCG v krvi budoucí maminky v závislosti na době uplynuté od početí, resp. od prvního dne poslední menstruace.

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4t)

3 - 426

21 dní

35 dní (5t)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

1 3,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V případě dvojčat se ukazuje, že je hladina hormonu HCG vyšší než u jednoho miminka. (Jovanovic, 1977)

Dní od PM

hCG u 1 dítěte - průměr

hCG u dvojčat průměr

28. den(4. týden)

64.7

64.7

33.den

450

1,500

36.den (5. týden)

1,500

19,200

40.den

3,600

58,344

45.den

36,000

126,000

70.den (10. týden)

120,000

414,000

Zdroj dat v tabulkách: www.bobrow.net

Více ...
Vložil: Pett* (děti 2004, 2006, 2010) dne 25.6.2003| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
[<<Předchozích 40] Články 4150 z 81 [Dalších 31 >>] 
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.