Deníky Fotoalba Recepty Bazar Vzkazy
    

Patří do deníku

4/ Zavádění příkrmů

Autor: správce srpen , 8.11.2006

8. – 9. měsíc


Přidejte třetí příkrm – obilninovo-mléčný, případně mléčno-ovocný (pokud prvním příkrmem byla nemléčná  kaše), který nahradí večerní kojení (případně bude jako svačina – v případě ovoce).


V tomto věku je již možné dítěti podávat lepek, takže kaše mohou být z různých obilnin – kukuřice, rýže, oves, pšenice, vícezrnné, jáhla, pohanka, amarant, ječmene. Je také možné podávat kupované nemléčné (připravují se z MM či UM) či mléčné (připravují se do kojenecké vody) kaše.


Kaše nesladíme, maximálně troškou hroznového cukru, ale nejlépe do ní přidáme ovoce, ovocnou přesnidávku.


Můžeme už také dítěti nabízet kvalitní bílý jogurt. Dítě ho může jíst samostatný případně do něj přidáme ovoce nebo ovocnou přesnidávku.


S rozvojem jemných pohybových funkcí ruky a prořezávání zubů začínají být kojenci schopni vzít do ruky potraviny, dát si je do úst a žvýkat. Aby se dítě žvýkat naučilo, je důležité mu takové potraviny nabízet – takže můžete dítěti nabídnout ke žvýkání kousek chleba či rohlíku. Dítě je samozřejmě potřeba hlídat.


 


9. – 12. měsíc


Nabízejte dítěti k hlavnímu jídlu vždy i přílohu – kromě brambor i rýži a těstoviny, rýžové nudle, kuskus.


Je možné už také vyzkoušet luštěniny v pořadí – zelený hrášek (možno již od konce 7. měsíce), červená čočka, hrách, čočka, fazole. Je potřeba sledovat, zda některá luštěnina dítě příliš nenadýmá.


Nabízejte dítěti i pečivo.


Kromě mléka a tvarohu je možné již vyzkoušet i další mléčné výrobky – sýry (pozor ne tavené – obsahují příliš mnoho soli), lučina, žervé, kefír, kysané mléčné výrobky.


Sledujte složení potravin na obalech – zda neobsahují přídatné látky, barviva, konzervanty, barviva, soli, přidané cukry. Do třech let věku je na místě opatrnost při výběru potravin.


Dítě může ochutnat i kvalitní dušenou šunku – drůbeží.


Kolem 9. měsíce prochází dítě další senzitivní periodou, kdy je připraveno přijmout kousky v potravě - začněte nabízet měkkou kouskovitou stravu – již nemačkejte, ale spíše krájejte.


Novou konzistenci potravin smíchejte s již známou strukturou – např. kousky mrkve do mrkvového pyré.


Koncem 1. roku života by dítě už mělo schopno jíst potravu stejné konzistence jako zbytek rodiny.


Nabízejte často kousky potravy do ruky.


Pokud dítěti něco nechutná, zkuste zvolit jiný způsob přípravy – např. místo vařené či dušené zeleniny zkuste syrovou.


Nechte dítě, aby se samo zkusilo krmit lžičkou, umožní mu to rozvíjet zručnost a koordinaci svalových pohybů. Buďte však připravená mu pomáhat, dítě zatím není schopno se samo najíst. Povzbuzujte každé jeho úsilí, je to pro něj velký krok kupředu.


Nabízejte pokrm v hlubší misce, nabírá se z něj lépe, než z talířku. Nádobí by mělo být nerozbitné. Těžší miska je vhodnější, méně klouže než lehká.


 

Oznámkujte článek (jako ve škole)!
1 2 3 4 5
výborný nedostatečný
Průměrná známka: 1 (známkovalo 1 čtenářů)
Zobrazeno doposud 496 x.
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.