Deníky Fotoalba Recepty Bazar Vzkazy
   Hlavní stránka deníků 

Patří do deníku

2/ Zavádění příkrmů

Autor: správce srpen , 8.11.2006

Příkrm podávejte malou lžičkou, nikoliv z lahve s dudlíkem.


Začněte podávat 1-2 lžičky příkrmu 1-2x denně. Postupně množství zvyšujte, až příkrm zhruba během 2-4 týdnů nahradí celou jednu dávku kojení či umělé výživy. Porce zeleninového příkrmu, která nahradí celé kojení by měla být zhruba 150 – 200 g.


Dítěti stále ještě stačí mateřské mléko, cílem prvních asi 2 týdnů je, aby se dítě naučilo jíst kašovitou stravu ze lžičky.


Nabízejte dítěti příkrm tak, aby na něj vidělo. Lžičku vložte na střed jazyka a lehce zatlačte – to přiměje dítě k posunu sousta horním rtem ze lžičky. Kojenci může nějaký čas trvat, než se naučí, jak používat rty k sebrání potravy ze lžičky a jak ji posunout dozadu do úst, aby ji mohlo polknout. Část jídla může dítě vyplivnout, to ale neznamená, že mu jídlo nechutná. Buďte trpělivá a opakujte pokusy. Učíte své miminko něco zcela nového.


Pokud dítě jednu potravinu odmítá, nenuťte je. Další den zkuste něco jiného a původní potravinu zkuste znova nabídnout za pár dnů či týdnů.


Na dítě mluvte a povzbuzujte je, protože chuť jídla je nový pocit, který dítě může překvapit. Pochvalte je za každý úspěch.


Jedno krmení by nemělo trvat déle než 15-30 minut, pokud dítě není nasyceno, nabídněte mu prs, případně umělou výživu.


Nechte dítě, aby si samo určilo množství jídla, které sní. Nucení k větším dávkám vede často k odmítání jídla nebo dokonce ke zvracení. Dítě může odmítat potravinu, ze které mu bylo špatně nebo do níž bylo nuceno. Toto doporučení platí v průběhu celého dětství.


Také neříkejte, že má něco jíst, i když mu to nechutná, protože je to zdravé – dítě by mohlo získat averzi ke všemu, co je zdravé, protože by si myslelo, že vše, co je zdravé je i nechutné.


Povzbuzujte dítě k jídlu, ale nenuťte je, aby snědlo vše, co má na talíři – jinak si navykne, že množství jídla, které má sníst je spíše dáno tím, co má na talíři, než aby vnímalo své vnitřní pocity hladu a sytosti.


Je možné používat i kupovanou dětskou výživu, která musí splňovat přísné normy a je tedy pro děti vhodná. Je ovšem finančně náročnější a děti někdy mohou odmítat doma připravovanou stravu. Pokud chcete kupovanou dětskou výživu používat, je dobré ji s doma připravovanou stravou střídat. Pozor na výběr ovocné přesnidávky, mohou být doslazovány cukrem!



Nedávejte, nedělejte



Nepřislazujte – dítě si na sladkou chuť rychle zvykne a může poté odmítat nesladké pokrmy. Zvyk na sladké vede později k nadměrnému příjmu cukru, tedy energie a tím k obezitě.


Nesolte a nekořeňte až do konce 1. roku věku.


Nepoužívejte žádné dochucovací přísady, majonézy, kečupy, hořčice.


Pokuste se vyhnout sladkostem, sušenkám, čokoládám, zmzlinám.


Nepodávejte uzeniny (s vyjimkou libové dušené šunky), tučné maso, paštiky.


Ryby nepodávejte minimálně do 1 roku věku.


Vaječný bílek dávejte až po roce věku.


Nemixujte – kdysi se doporučovalo mixovat, aby se pokrm mohl podávat v kojenecké lahvi. V dnešní době se vůbec nedoporučuje podávat příkrm v lahvi, příkrmy se podávají lžičkou. Také není potřeba dělat zeleninový příkrm jako polévku, je lépe je zpracovat do kašovité konzistence. Dítě v menším množství získá více živin.


Do ukončeného 6. měsíce nepodávejte pokrmy obsahující lepek.


Nepodávejte neupravené „obyčejné“ kravské mléko. K přípravě pokrmů je možné ho používat od 1. roku věku, jako samostatný nápoj až po 2. roce věku.


Do 1 roku věku nepodávejte tvaroh, obsahuje příliš mnoho bílkovin.


U kojených dětí není nutné přidávat tekutiny zhruba až do 10. měsíce.


Nepodávejte žádné malé kousky pevné potravy, špatně rozpustné slinami. U dětí mladších 4 let je největší riziko dušení při jídle. Nejméně vhodné jsou oříšky, kousky syrové mrkve nebo jiné zeleniny, celé bobule hroznového vína, tvrdé bonbony. I jiné potraviny mohou být nebezpečné, pokud jsou v ústech ve větším množství.


Dětem do 2 let nepodávejte nízkotučné potraviny – malé dítě potřebuje více energie, vzhledem k tomu, že množství stravy je ještě malé.


Dítě při jídle vždy hlídejte, nenechávejte ho samotné – nikdy nevíte, kdy mu může kousek potravy zaskočit a dítě se může začít dusit.


 

Oznámkujte článek (jako ve škole)!
1 2 3 4 5
výborný nedostatečný
Průměrná známka: 1 (známkovalo 1 čtenářů)
Zobrazeno doposud 421 x.
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.