17.3.2025 15:52:45 Dari79
Re: Jak se učit na vysoké škole na testy na počítači
Spravedlivější možná, lepší podle mě ne.
A to hlavně z důvodu, že u testů je nejpodstatnější, jestli
a) umíš myslet jako autor testu
a/nebo
b) máš sadu zkušebních otázek, které se "nadrtíš" - procvičíš - nikdo neověřuje, jestli fakt chápeš...
U ústních tě sice samozřejmě někdo může potopit nebo naopak někomu pomoct, ale zase můžeš svou odpověď vysvětlit, rozšířit, odvést jinam, když zrovna v tomhle si nejsi jistá a tak. Tj. když se někdo zeptá - ty něco řekneš - on na to "no to snad ne" - tak můžeš říct - no, ale ...., nebo z tohohle úhlu pohledu..., nebo jasně, možná jsem nepoužil přesný pojem, ale...
Na právech bylo skoro všechno ústní, což je podle mě pochopitelné a srozumitelné, pamatuju akorát 1 zkoušku, která byla "dávačka", a 1, do které jsem se trochu zamotala, jinak, ačkoli pokaždé zkoušel někdo jiný, to bylo OK (pokaždý jiný, ale pořád v přijatelných mezích).
Na FSS byla většina písemek, ale obvykle s otevřenými otázkami, takže takové "okecávací", ale pro všechny stejné zadání a objektivně hodnotitelné.
Na ekonomce byly právě hodně testy s uzavřenými odpověďmi nebo a),b),c),d) - s tím jsem osobně měla největší problém.
Nejlepší je podle mě kombinace testu (třeba s 50% na projití) a ústní zkoušky, kde se můžeš "doobhájit", "dovysvětlit", nebo oni si tě naopak proklepnou, co tam bylo blbě a jestli ses to už doučila. Tj. v zásadě kombinace zápočtový test (pro připuštění ke zkoušce) a zkouška ústní.
Jak se učit na testy, tedy já osobně nevím. Buď opravdu ze sady testových otázek (nebo z loňských...) nebo holt jít do rizika. Já teda taky používala "kartičky" - na té ekonomce, třeba z ekonomické geografie (moje noční můra) - otázky typu - jmenujte 3 největší exportéry xxx, nebo tak. Všechny ty grafy a statistiky jsem si rozstříhala a měla je v levé kapse kabátu. Vytahovala jsem je. KDyž jsem to věděla - řekla správně - strčila jsem to do pravé kapsy. Když blbě, strčila jsem zpátky do levé kapsy... Ideální bylo, když jsem před zkouškou měla skoro všechno v pravé kapse.
Ale to fungovalo vysloveně jen na předměty tohoto typu, kde bylo obrovské množství dat k zapamatování a mě "nedávaly smysl", takže jsem se je potřebovala naučit.
Dneska by jistě místo kartiček byla nějaká aplikace nebo nějaký prográmek...
Jinak je pro mě vždycky důležitější tomu rozumět.
Odpovědět