25.9.2017 5:31:50 Dari79
Re: Zdravotní pojištění v ČR, práce v cizině
No, ten účet zdr. poj. asi nezjistí, i když v bance jistě bude muset podepsat ten rezidenční formulář... V bance nehlásíš, kde jsi zdr. poj., takže banka to zdr. poj. sdělovat nebude. Ale finančnímu úřadu ano.
ale zdr. poj. jistě může zjistit, že je za ni placeno zdrav. poj. i v jiném státě EU. Tj. "problém" podle mě představuje už ten fakt, že má prac. poměr (legální, s odvody zdr. poj.) v jiném státě EU. Protože zaměstnavatel ji jistě nahlásil jako svého zaměstnance i na zdr. poj., kam jí posílá výplatu, už je v tomto smyslu jen podružné. Kam za ni jako ten zaměstnavatel ty platby na zdravotní pojištění posílá?
Ono je to logické - ona má českou zdr. poj. a když uzavře prac. poměr v EU, tak zaměstnavatel někam musí posílat za ní zdravotní pojištění, co jí srazí ze mzdy. Musí vědět kam. Musí se tedy zaevidovat u nějaké té zahraniční zdr. poj. České to musí oznámit...
Samozřejmě, že pravidlo je jen jedna zdravotní pojišťovna - podle místa výkonu práce, ale je x výjimek, třeba
Jste-li českým pracovníkem, který pracuje v jiném členském státě, ale i nadále bydlíte v České republice, máte vy i vaši nezaopatření rodinní příslušníci nárok na plnou zdravotní péči nejen v ČR, ale i v zemi, kde jste pojištěni, přičemž posouzení, zda bydlíte v ČR, je plně v kompetenci instituce v místě pojištění. Pokud zahraniční pojišťovna usoudí, že nadále bydlíte v ČR, vystaví vám formulář E106, který předložíte české zdravotní pojišťovně, u níž jste byli naposledy pojištěni.
Pokud jste přeshraničním pracovníkem a nejméně jednou týdně se vracíte do země svého bydliště, máte rovněž nárok na plnou péči v zemi výkonu práce i státě bydliště, ale vaši rodinní příslušníci mají ve státě vašeho zaměstnání nárok pouze na lékařsky nezbytnou péči.
Odpovědět