Re: Bylinky a jejich negativní vliv
Samozřejmě, že bylinky můžou uškodit.
Obsahují celou řadu látek ve složité směsi, leckdy je přítomnost jedné látky prospěšné doprovázena přítomností jiné látky škodlivé. Například jmelí obsahuje zároveň jak látku brzdící růst rakovinných buněk, tak i látku rakovinotvornou.
Další problém se týká dávky - většina účinných látek je prospěšných v určitém množství a při překročení účinné dávky bývají toxické.
Z vyjmenovaného je asi nejnebezpečnější eukalyptus, tam je toxická dávka při požití celkem malá, tuším kolem 3 ml u dospělého.
Celkem bezproblémové jsou byliny, které se používají k přípravě pokrmů - u těch (snad s výjimkou muškátu, nic jiného mě teď nenapadá) jsou běžně používané dávky bezpečné. Takže máta, tymián, lipový květ celkem ok, i když ani to není třeba přehánět.
Podběl má sice pozitivní účinek při nachlazení, ale obsahuje látky podobné forbolům a forboly jsou rakovinotvorné, takže je z rakovinotvornosti podezírán i podběl, ač jisté to není.
A takhle je to s většinou bylin - jsou to léčiva a jako léčiva by měly být používány, tj. cíleně pro konkrétní účinek u konkrétního onemocnění. Dlouhodobé necílené užívání je obecně spíš škodlivé.
Oleje do lampiček, to je extra kapitola, o tom už tu jedna diskuse byla, nechce se mi to rozepisovat http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/novep_tree.asp?all=yes&id=15887388&typ=0
Odpovědět