Re: Kdo si má užít svatbu?
Horamo, to s těmi "hostitelskými" a "hostovskými" prvky je trefné.
Samozřejmě že hostitel si svou akci "neužije" stejně jako host v tom smyslu, že nemůže vypnout a jen se nechat bavit, protože na něm spočívá starost o organizaci, a to by měl dodržet. Postarat se o své hosty, když už je pozval.
Ale hosté mají také své povinnosti, a jednou z nich je zásada "doma jez co máš, jinde co ti dají", vztažená samozřejmě nejen na jídlo, ale na celou akci.
Hostitel má právo pozvat si jen toho, koho tam opravdu chce, ale o toho by se měl adekvátně postarat.
Na druhou stranu je nemyslitelné, aby hosté zasahovali do organizace svatby, nejsou-li o to výslovně požádáni nebo nepředloží-li to zdvořilou formou. Tj. ti nejbližší můžou říct "nemyslíš, že by bylo dobré pozvat i tetičku Marušku/mít v menu radši svíčkovou než řízek/vdávat se v bílé a ne v modré", ale když nevěsta a ženich řeknou "ne, já to chci takto", tak prostě musí srazit kufry.
Nepřípustné je "když nebude toto či toto, tak já na svatbu nepůjdu". Takovému hostu, i kdyby to byl rodič ženicha nebo nevěsty, bych s gustem řekla "to mi bude moc líto, já bych tě na svatbě moc ráda měla, ale když se za této podmínky nezúčastníš, nemohu dělat nic jiného než tvou neúčast respektovat." A věřím, že by si to spousta lidí dobře rozmyslela.
Na druhou stranu si ale umím představit, že pokud svatbu financují rodiče, mají zas oni plné právo říct, že to či ono financovat nebudou.
Odpovědět