| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Expert Informačního centra pro vzdělávání

 Celkem 327 názorů.
 kambala pláááckááá 


Téma: Expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 21:10:54)
Když se tu pořád hovoří o školství, dávám sem toto:


Zasadní kritika našeho vzdělávacího systému od auditora českého školství
1. V poměru cena/výkon nemáme vzhledem k tomu, jak je u nás školství podfinancované, konkurenci. Ale to kvantita, kvalita chybí
2. Ve veřejném systému se objevila víceletá gymnázia, kam dnes chodí deset procent dětí, v Praze mnohem více, a která významnou část populace odvádějí do exkluzivního prostoru.
3. Ve Finsku, což je příklad dobré praxe, zrušili víceletá gymnázia už v 60. letech – nechtěli v tak nízkém věku děti segregovat. Proč? Když se zeptáte maturantů na gymnáziu, jestli mají kamarády na učňáku, odpoví, že samozřejmě ne. Vůbec netuší, co se „u těch druhých“ děje. Sociální dopady exkluzivity jsou zcela zásadní. Přesně to odráží skutečnost, že polovina lidí volí Zemana a polovina proti Zemanovi a navzájem se naprosto nevnímají. A jestli si někdo dělá naděje, že to časem bude lepší, tak garantuju, že s tímhle vzdělávacím systémem to lepší nebude.
4. Spor mezi dovednostním a znalostním vzděláváním je strašně umělý. Ano, musíme mít nějaké penzum znalostí. Nikdo nevolá po tom, aby je školy přestaly učit. Ale rozumní lidé mluví o tom, že by školy měly konečně začít pracovat s informačními zdroji a že by se výuka znalostí měla stát integrální součástí práce s moderními technologiemi.
5. Druhou věcí je smysl a cíl školy v budoucnu. Vzdělávání v mnohém přebírají technologie. Ale výchovu ne.
6. když srovnáme výsledky, které měli vysokoškoláci před třiceti lety a dnes, logicky došlo se zvýšením jejich počtu k výkonnostnímu poklesu, ale společnosti jako celku se to jednoznačně vyplácí.
7. Navíc je to trend globální, nedá se zastavit a země, které to pochopily jako první, na tom dneska vydělávají. Jižní Korea byla v šedesátých letech zaostalou zemí s velkým počtem negramotných lidí, něco jako dnešní Etiopie. O půl století později je to nějaká desátá nejvýkonnější ekonomika světa. Přičemž má Jižní Korea celosvětově nejvyšší počet vysokoškoláků v populaci.
8. Jak se na kardinální proměnu práce připravuje české školství?
To je jednoduché: nijak. Ve vzdělávacím systému neustále reprodukujeme starý ekonomický model, který už nefunguje a za chvíli se rozpadne úplně.
9. Nejhorší to pak bude pro regiony závislé na montovnách.
Regiony jsou vůbec časovaná bomba. Neexistence dlouhodobější vize vzdělávání se jich dotýká naprosto zásadně. V takovém Karlovarském kraji není jediná veřejná vysoká škola, navíc zde převažuje střední odborné vzdělávání a současné krajské zastupitelstvo, které je zřizovatelem středních škol, se snaží všeobecnou část ještě více oslabit, zavřít lycea a omezit přístup do maturitních oborů, a tím pádem i k vyššímu vzdělání.
10. V tom kraji za pár let nebudou příležitosti, protože tam nebudou lidi, odstěhují se jinam, budou klesat ceny nemovitostí, budou se tam stahovat lidé s existenčními problémy.
11. Ve skandinávských zemí je běžné, že všichni žáci mají individuální program, nejen ti, kdo jsou nadaní nebo mají hendikep. Všichni. Každý přece máme trochu jiné spektrum možností. Škola to má rozpoznat a pomoct žákům stanovit splnitelné individuální cíle, překonávat překážky a otevírat cesty.
12. Školy se bohužel vzdaly občanského vzdělávání hned po 11/89, protože bylo 40 let používáno jako indoktrinační nástroj. Řekly si, že budou už jen vzdělávat, ne vychovávat. Jenomže to je nesmysl, protože výchova ze školy nikdy nemůže zmizet. Občanská nauka je dneska považována za něco, co může učit každý. Navíc je průměrný věk českých učitelů 47 let, většina z nich byla formována minulým režimem.
13. A na to všechno se nalepují populistické nesmysly o multikulturních, eurounijních ideologiích, které šíří zejména Klaus mladší, mimochodem velmi populární osobnost mezi učiteli.
14. Reprodukce občanských hodnot přece není nic jiného než reprodukce Ústavy České republiky, a kdo proti tomu protestuje, nechová se demokraticky nebo vůbec nechápe, co to demokracie je.
 kambala pláááckááá 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 21:11:04)
https://www.novinky.cz/kultura/salon/466498-regiony-jsou-casovana-bomba-rika-expert-na-vzdelavani-bohumil-kartous.html
 Firenza 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 21:25:45)
...nejvíc se mi líbí ta část o individuálních plánech pro každé dítě ve třídě. A to je přesně ono. Zajistit aby ve třídě na ZS bylo 12-14 děti , jeden pedagog a jeden asistent pedagoga a 85 % problémů školství by bylo vyresrnych. Jo , vstupní náklady jsou vyšší, ale efekt obrovský.
 Firenza 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 21:29:28)
...a trochu rypnu do učitelů. Zatímco nám všem běžným pracovníkům se pracovní prostředí, hardware, software, zákony , dane a geopoliticka situace které se pracovně musíme prizpusobit mění každých 3-5 let , tak učitele trvají často na tom , že prostě budou frontálne vykládat látku triceti žákům, pak vyzkouší a oznamují 1-5
 Firenza 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 21:50:06)
....a konkretne která část mých příspěvků je směšná?
 Firenza 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 21:55:46)
...já to nemyslím polemicky, ale znám školství jen jako ( informovaný ) rodič , tak třeba jsou mé představy zkreslené
 Hr.ouda 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 21:37:30)
A FAKT NA TOM TRVAJÍ?

jedna naše elementariska měla problém s ČSI, když nechtěla detem do notýsku známkovat výcjovy - telák, výtvarku ....¨¨
 Jahala. 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:03:43)
Firenzo
Konkrétně tato
tak učitele trvají často na tom , že prostě budou frontálne vykládat látku triceti žákům, pak vyzkouší a oznamují 1-5

Neznam ani jednoho který by na tomto trval minimálně ten počet ve třídě chtějí snížit všichni. Další věc je měnění pracovního prostředí. To že se dělí o pár zastaralých počítačů a pokud mají ve třídě interaktivní tak s výměnou na novější technologii už nemohou dalších 10 let počítat také není jejich volba....
 Palac + 1 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 21:16:36)
Pro mě je osobně je finský systém školství sen. Ideál.
 kambala pláááckááá 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 21:17:35)
jenže ty jsi levičák, já jsem pro budování elit (ale fakt elit, ne poloviny národa)
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 21:20:05)
prosim tě, a co je to pro tebe "elita"?
 kambala pláááckááá 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 21:27:24)
Kudlo, chceš slovíčkařit? nevíš, co to je elitní vzdělávání? co je to elita?
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 21:33:40)
kambalo, jde mi o tvou definici, každej si před tím představí něco trochu jinýho. A jak jsi zmiňovala, že hlavně ne půlku národa... jestli myslíš elitou lidi, který by měli určitý vzdělanostní a morální kvality, tak co by bylo špatnýho na tom, kdyby jich byla půlka národa? Za mě klidně celej.

Mně by přišlo přínosnější, aby bylo co nejvíc lidí na slušný úrovni, než vytvářet nějakou "elitu" a "plebs", protože když je ten "plebs" moc hluboko, tak ohrozí i tu elitu, a to by mohlo bejt sakra nepříjemný.
 Hr.ouda 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 21:39:58)
Sorry, kambi, a ty to víš?

Protože existuje hafo definicí elit a nikod to vlasně neví přesně

jedna taková legrační je, že skutečná elita jsou ti, které nelze nikaj zkoumat/sledovat, protože to nedopustí

ale jinak teorie elit je dost rozsáhlá a stále živá, takže pokud Kudla připustí, že neví, co je elita, tak toho ví víc než ty
 kambala pláááckááá 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 21:47:41)
Hroudo, asi jo. Já měla na mysli špičkový vzdělání pro řekněmě 10% nejlepší populace. Ne nejbohatší, prostě nejchytřejší. Zabezpečený pomocí skvěle placených špičkových učitelů, prospěchovýma stipendiema a podobně.
 Hr.ouda 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 21:52:22)
OK
klidně
ale za podmínek rovných šancí
a ty tu nejsou ani zdaleka a navzdory různým proklamacím se startovní čáry různých dětí spíše vzdalují a nejsou vytvářeny podmínky, jak nezaviněný handicap na startu vyrovnat

jinak výzkumy opakovaně ukazují, že mírný handicap v jinak dostatečně příznivém prostředí (tzn. určitý podpora a překonatelné překážky) je spíš pozitivním faktorek k úspěchu , ale nesmí vymizet motivace

naše podmínky ve školství jsou demotivační

takže nebude na nejlepších školách 10% nejnadanějších a nejpilnějších, ale bude to záležitost peněz a sociálního a kulturního kapitálu - což když trvá moc dlouho, tak ona původně možná vzdělanostní elita, tenduje k průměrnosti a tím tendují k průměrnosti i představy o tom, co je dobré vzdělání

u nás to vidíš na každém kroku - kultura auditu na vysokých šklách je známkou zmaru vzdělání jak swiňa
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 21:58:37)
"takže nebude na nejlepších školách 10% nejnadanějších a nejpilnějších, ale bude to záležitost peněz a sociálního a kulturního kapitálu - což když trvá moc dlouho, tak ona původně možná vzdělanostní elita, tenduje k průměrnosti a tím tendují k průměrnosti i představy o tom, co je dobré vzdělání "

ano, ano, ano, myslím si totéž.

Mimochodem, jak dopad ten Kellnerův projekt školy pro chytrý někde tuším za Prahou?
 K_at 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:16:10)
Kudlo, to gymnazium funguje furt. Kdysi jsem se tam mihla v ramci nejaky akce a je to tam moc hezky. Takovy komunitni, pospolity. I ty prace a projekty na chodbach byly jiny. Oni zrovna davaji stipendia i detem ze soc.slabsich pomeru, z detskych domovu atd.
 Vítr z hor 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 17:59:21)
Je tam několik známých a nestěžují si. Jedno dítě se chce vrátit, protože se mu stýská po kamarádech. Osobně si myslím, že to je fakt spíš pro děti, které to nemají doma úplně růžové, protože poslat šesťáka na intr, vidět se s ním jen o víkendu a zcela se vzdát vlivu na jeho výchovu, mi připadá trochu brzy.

Já vím, že bohatí Angličané posílají dětičky za vzděláním vzdělání z Rangúnu do Anglie a naopak, ale asi jsem málo Angličan. A málo nebo moc bohatá – protože podle těch jejich tabulek buď musí člověk platit plné školné nebo musí vykazovat naopak hodně nízké příjmy. Z lidí kolem mě na stipendium dosahují rodiny s více dětmi.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 18:06:54)
Takže to pro "normální" lidi není, buď musi být chudí, aby dostali stipendium nebo bohatí aby to zaplatili.
 Vítr z hor 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 18:15:17)
No ještě mi připadá zváženíhodný ten faktor, že šesťáka odstřihneš od rodiny a rodinu od šesťáka.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 18:22:01)
To jo, to je fakt divný.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:01:00)
hroudo,
ale ona už to do značné míry je věc peněz.
Před časem jsem sem dávala, kolik stojí různé přípravy na PZ, vč. individuálu, to nejsou částky pro dolních deset tisíc. A i obyčejný přípravný kurzy na školách jsou tisícové záležitosti. Nemluvě o času a iniciativě rodičů, kterou do té přípravy často investují.
 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:42:57)
Monty, pokud na to dítě má schopnosti, žádnou zvláštní přípravu nepotřebuje.
Věc peněz je to pro ambiciózní rodiče, kteří potřebují protlačit průměrně dítě. Což není "nic proti ničemu", jak se říká, ale opravdu schopným dětem z nezámožných rodin to cestu nezavírá. Ty potřebují hlavně podpořit v úmyslu studovat.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:44:35)
"... pokud na to dítě má schopnosti, žádnou zvláštní přípravu nepotřebuje"

Ropucho,
to bohužel už dávno neplatí, systém je nastaven jinak. ~;)
 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:02:21)
Monty, já ti nevím, nemám tedy zkušenosti s Prahou, ale moje osobní zkušenost nezahrnuje žádné zvláštní finanční náklady.
Spíš vidím problém v té sociální separaci, kdy dělící čáru mezi studenty a nestudenty tvoří více sociální zázemí než schopnosti.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:04:59)
"...nemám tedy zkušenosti s Prahou"

Ropucho,
v tom to možná bude.
 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:07:49)
Monty, může být.
Pro zajímavost, víš z hlavy, kolik se v Praze v průměru cca hlásí dětí na jedno místo na gymnázia?
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:11:15)
Ropucho,
jak na která. Ale to, co tu často čtu z regionů, např. to, že se na 4G v pohodě dostávají i děti s trojkami v Praze moc neplatí. Zveřejňované výsledky tomu neodpovídají.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:15:01)
zefýr,
to jsou krásný čísla, v Praze to bude spíš tak, že se hlásí 250 a berou 30. ~;)
 Dana 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 9:53:06)
Na státní osmiletá gymnázia v Praze odchází z ročníku hodně málo dětí. Možná tak, jedno, dvě ze třídy. Rozhodně ne třicet procent ze třídy. Je tam obrovský nával, hlásí se i 400 dětí a berou 60. Problém je, že právě v těch přípravných kurzech, které, souhlasím s Monty, je třeba absolvovat a hodně věcí se tam doučit, se ukáže, za co stojí ta která základní škola. Někteří rodiče z hrůzou zjistí, že jejich dítě, ve srovnání s dětmi z jiných ZŠ nic neumí. Ti potom dítě seberou, i když se na žádné osmileté gymnázium nedostane, a snaží se mu najít kvalitnější školu. Třeba i soukromé gymnázium neboť těch různých soukromých či církevních škol je v Praze dost.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:24:07)
zefýr,
do Prahy se ale hlásí i mnoho dětí ze Středočeského kraje.
Regiony mají svoje specifika a Praha taky.
V regionech je méně víceletých gymnázií, ale je tam menší převis. Ono dojíždět z Berouna do Prahy jde, ale do Valašskýho Meziříčí ne. ~;)
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:34:17)
zefýr,
jde o to, z jakého počtu uchazečů ta procenta počítáš...
 Alena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 7:18:21)
hlavně se uvádí počet procent žáků odešlých ze ZŠ." a nevíš, jak se to zjišťuje? Deti neodchází jen na gymnázia, ale i na specializovane druhe stupně (tady v okolí je jich dvakrát tolik než gymnazii) a škola nemá právo zjišťovat, kam deti jdou..
 Lída+2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 7:43:22)
Alena, mě ty čísla přijdou nějaké moc vysoká....

u mladšího končila Zš, na 8G odcházel jen on z 20

u staršího jen on z 13

ve městě u nás co vím....ze tříd o 30-32 lidech okolo 0-1 člověk na 8G

A přesunu se o 100km dál dvěma různými směry........2-3 děti dělají přijimačky....z 30lidí, nakonec odejde jedno....max. 2.

 Alena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 7:53:48)
Ale tak v Praze jistě jsou třídy z ktere odchází vic deti- i tretina(z jazykovek, alternativ), ale takove školy nebudou vetsinove (co vidim v okolí a ve výročních zpravach). Na státní a dobre soukrome je nasvih veliký, ale jsou i instituce, kde berou téměř všechny prihlasene.
 Alena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 0:29:07)
Mne by zajímalo kde se ten údaj o ctvrtine pražských žáků bere, nemáš seriózní zdroj? Že to papouskuji novináři, to pro me zdroj není. Snažila jsem se to přibližne vyvodit z údajů ČSÚ a i v nejhubenejsich letech jsem se nedostala ani k petine? Třeba v naší mestske části (cca 100 tisíc obyvatel) je 90 mist a nejhorší přijati na odvolání meli loni kolem 84 bodů ze státní zkousky.
 Alena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 9:37:29)
"A našla jsem oficiální statistiky. Ale jsem na mobilu, teď to hledat nebudu.
Každopádně to byly oficiální údaje." tak az se k tomu dostanes,tak to sem prosim dej.
""Něco jako pražské intenzivní víkendové nalejvárny tady ( ZPB ) neexistují. Projít tím děti tady, tak se moc lišit v počtu bodů nebudou." to muze byt pravda nebo take ne, dulezita je motivace pri vyberu gymnazia, ktera muze byt hodne ruzna.
 Alena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 0:29:19)
Mne by zajímalo kde se ten údaj o ctvrtine pražských žáků bere, nemáš seriózní zdroj? Že to papouskuji novináři, to pro me zdroj není. Snažila jsem se to přibližne vyvodit z údajů ČSÚ a i v nejhubenejsich letech jsem se nedostala ani k petine? Třeba v naší mestske části (cca 100 tisíc obyvatel) je 90 mist a nejhorší přijati na odvolání meli loni kolem 84 bodů ze státní zkousky.
 Marta. 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:23:38)
Monty, není to tak všude. Dívala jsem se na gymnázium Arabská na Prze 6 mají 175 přihlášek na humanitní vědy, berou 60, na přírodní vědy mají 187 přihlášek a berou 60 a na programování 78 přihlášek a berou 30.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:26:23)
Marto,
jasně, ale to pořád není "na jistotu", jak tu čteš o regionech. ~d~
 Marta. 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:29:19)
Monty, to máš pravdu, na jistotu to není. A máš pravdu s tím Středočeským krajem, to dělá hodně.

U těch čísel si ale člověk musí stále opakovat, že se podávají 2 přihlášky, takže ve skutečnosti se dostane třeba 100. uchazeč v pořadí, i když berou např. těch 60 ze 175.
 Marta. 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:40:25)
zef, já píšu o 4G a v Praze je v tomto směru větší výběr, víc možností volby.

Na 8G je to jinak i v Praze, míst je málo a ty děti tam opravdu chtějí. Jak jsem ale slyšela, tak u víceletých gymnázií se třídy přidávat nebudou, spíš by je někteří z MŠ chtěli rušit.
 K_at 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:26:41)
Monty, tak nejak.
 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:15:22)
Monty, ono i v těch regionech je to jak na kterou školu.
Jsou maloměstská gymnázia, kam se dostane každý, to je fakt.
Nebo soukromá.
Ale také je otázka, jak si tam pak ti trojkari vedou a jestli dostudují.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:14:03)
Mmch., nedávno jsem se o tom bavila s kamarádkou z Vysočiny.
Státní střední odborné školy berou i děti se čtyřkami, protože nemají dost zájemců.
V Praze jsou převisy prakticky všude a děti se čtyřkami, když už rodiče chtějí, aby šly na SŠ, je dávají na školy soukromé.
Syna jsem se ptala, kdo se od nich kam hlásí a na gympl se hlásí jen děti s vyznamenáním. Jinak totiž ani nemá moc smysl to zkoušet.
 Vítr z hor 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 2:22:31)
Ropucho, uz je to i mimo Prahu, situace se v poslednich cca 4 letech neuveritelne zmenila.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:45:27)
Ropucho,

tam jde spíš o to, že pokud to děláš na první dobrou bez příprav, tak i chytrej může zpanikařit nebo tak něco.

A ano, rodiče chytrých, ale nikoli geniálních dětí (kterých je většina) jim tak můžou svýma prachama otevřít šanci, kterou ti chudší těm svým dát nemůžou.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:51:30)
jentakj,

ovšem s tím zastáncové elit tak úplně nepočítaj.

Že ten desetiprocentní jim bude prdět na nějaký plný využití svýho potenciálu, a radši pojedou na půl plynu a ve zbytku času si budou dělat to, co JIM bude připadat přínosný.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:56:05)
jentakj,

já si myslím, že prakticky v každým takto nastaveným režimu maj smůlu ti, kteří jsou nadprůměrní, ale ne geniální (tudíž nedosáhnou na to stipendium), ale zároveň nemaj bohatý rodiče, který by jim to zaplatili.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:04:06)
Tak já si myslím, že motivovanej lehce nadprůměrnej může dosáhnout lepších výsledků než blazeovanej génius, kterej to má všecko na salámu.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:53:33)
navíc znám i lidi, jejichž rodiče k tomu měli přístup jako Kambala (tj. mám dostatečný možnosti zajistit mu co nejlepší vzdělání), ale ti lidi z tý školy odešli a nedodělali ji, protože se to neslučovalo s tím, co chtěli ONI.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 21:57:22)
Kambalo,

zas na druhou stranu,

- těch 10 % nejchytřejších lidí si tu cestu ke vzdělání v celý řadě případů prošlape a prosadí samo, třebas nějak netradičně, a neomezej se jen na školu
- je otázka, jestli všech těch 10% bude o to elitní vzdělávání stát, a jestli se mezi ně nepokusí procpat i někdo, kdo bude dejme tomu na šedesátým percentilu, ale bude mít ty prachy (protože jak je něco "elitní" záležitost, tak v tom některý lidi čuchaj prestiž a pojedou po tom jak slepice po flusu, i když "nebudou hodni")
- jak na tom budou tihle lidi v kontaktu s tím obyčejným "zbytkem", protože "elitu" tvoří komplex vlastností, nejen samotná genialita, a pokud bude někdo "elitář", tak nemůže bejt "elita" už ze samý podstaty.
 Kaipa 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 21:59:33)
kambalo, a ty bys mezi ty nejchytřejší patřila? Nedávno jsi tu psala, že už na gymplu jsi hodiny denně dřela. Třeba tedy nejsi mezi těmi nejchytřejšími, ale nejpracovitějšími. To se taky počítá?
 kambala pláááckááá 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:13:47)
ne, já nepotřebuju dokonalý vzdělání. s mým IQ a tím, co dělám, mi stačil obyčejnej šestiletej gympl a plzeňský práva. nejsem špičkovej vědec, neurochirurg a podobně. vzdělání ti nezaručí úspěch. já mám ostrý lokty, to je něco jinýho
 Kaipa 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:16:37)
Ok, takhle to cítím taky. Jsme na tom podobně, i když v jiném oboru (a gympl mám čtyřletý).
 kambala pláááckááá 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:17:32)
leda by byly gymply bez matiky, to bych byla elitní~:-D~:-D
 Kaipa 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:19:27)
Matiku ovládám (no, spíš ovládala jsem), ale nesnášela jsem fyziku. Fuj.~l~
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:28:18)
jentakj,

ale "elitu" z Tebe přece nedělá genialita v matematice, ani chytrost jako taková, a už vůbec ne prachy.

Označila bys takovýho Janečka (geniální matematik a superboháč) za "elitu"? Já teda ani náhodou.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:33:56)
jentakj,

protože podle mýho soudu na to bejt "elita" nestačí bejt chytrej/známej/bohatej, ale musíš mít vedle toho ještě určitý lidský vlastnosti, a to mimózní bigamista podle mě fakt nemá.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:42:27)
jentakj,

právě proto bych to neoznačovala za "elitní" gymnázia, protože se slovem "elita" jsem fakt dost opatrná.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:37:33)
Jentak,
můj syn s brouky se ale dovede "na jedničku" naučit i to, co ho vůbec nezajímá, to není úplně klasický příklad "jednostranného nadání". ~;)
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:56:57)
jentak,
moje dítě má ambice být v přírodních vědách mezi 1 %, jenže se holt nepotkává se systémem, který je u nás nastavený. ~;)
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:01:47)
Monty,

jenomže k naplnění ambic s takto vysokou laťkou myslím, že člověk musí být geniální PLUS pilnej PLUS mít tah na branku, v tomhle levelu už je stěžování na systém už těžkej alibismus, kterej ke kýženýmu výsledku nepovede (ani kdyby ten systém fakt stál za psí karas).
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:03:21)
Kudlo,
ad jedna jsi vůbec nepochopila, co tím chci říct a ad dvě je to OT, neměla jsem v úmyslu to rozmazávat. Byla to jen odpověď Jentak. ~;)
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:05:41)
monty,

ale já to myslím všeobecně.

Jedno procento je velmi vysoká ambice a je pro to potřeba mimořádný nadání i mimořádný úsilí, a asi taky ochota a schopnost jít si za svým i přes "nepřízeň systému", zvláště při dnešních možnostech.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:25:25)
jentakj,

jak "není to možný"?

Já myslím, že to možný je, akorát on to vyhodnotil tak, že to nechce/má jiný priority.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:19:56)
ale to se už přece nebavíme o elitách.
 Firenza 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:00:42)
... Kamb , 10% nejnadanejsich a nejpilnejsich ( cou myslim se muzeme shodnout je ta elita)přece se bude vzdělávat v zahraničí na ca 10% prestižních univerzit.což dnes je v USA a zítra bude někde v Asii. Na to jsou už dnes granty , nadace atd. Protože dnešní narodni elita musí byt zároveň globální elita. Tak je dnes nastaven svět
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:03:45)
"10% nejnadanejsich a nejpilnejsich ( cou myslim se muzeme shodnout je ta elita)přece se bude vzdělávat v zahraničí na ca 10% prestižních univerzit.což dnes je v USA a zítra bude někde v Asii. Na to jsou už dnes granty , nadace atd."

Přesně tak.

Myslím si, že když je někdo fakt nadanej v intencích těch 10 %, tak to může zkusit třeba na Oxford nebo na jinou prestižní univerzitu, tam maj tuším stipendia pro nadaný, ale nemajetný.

 sovice 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:08:50)
Kudlo,
tak velký ten Oxford a jiné prestižní univerzity nejsou, aby zvládly 10% naší populace, kromě jejich vlastní domácí.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:13:59)
sovice,

tak Oxford není jediná univerzita na světě.

Myslím, že je v zájmu států i univerzit tohle podporovat. Úžasnej mi přijde třeba Erasmus. Nebo to, že jako občan EU můžeš jít zdarma studovat na kteroukoli základku v EU (takže lidi, co bydlej u hranic, můžou svý děti takhle posílat třeba do Německa nebo do Rakouska kvůli němčině?
 sovice 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:21:31)
Bydlím u hranic s Polskem, tak asi nevyhrávám.
Erasmus je fajn (ačkoliv ohledně vzdělání je to jak kdy a jak kde, někdy je to prostě spíš "zábavný čas v cizině"), ale vyjet z UJEP s Erasmem a studovat na Oxfordu je trošku jiná liga.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:23:52)
tak jasně že Erasmus není Oxford, ale i tak je to obrovský plus pro lidi, kteří by si třeba pobyt v jiný zemi nebyli schopni zaplatit.
 Len 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:29:19)
Oxford je normalni statni univerzita a pro obcany EU ma stejne podminky prijeti jako pro obcany Britanie, stejne moznosti pujcky na studium, i prispevky na zivobyti (skolne je £9000 rocne). Jake budou zmeny s Brexitem, to nevim, nam doporucovali co nejrychlejsi nastup na MA (MSc) studium uz pred rokem a pul prave kvuli tem pujckam a skolnemu, protoze skolne pro necleny EU je trojnasobne.

Jinak, ja ted mela v ramci skoly takovy spolecny projekt a v me skupine byla holka z Finska, skvely rozhled, hodne jsem se od ni dozvedela i o skolstvi a byla bych nadsena, kdyby neco takoveho fungovalo i v jinych zemich. Mam dve deti se specialnimi potrebami, autistu a vyjimecne nadanou, oba maji osobni pristup v te same skole, ale myslim, ze by to slo dle finskeho modelu jeste lepe.
 K_at 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:23:59)
Firenzo, ja jen dodam, ze vzdelavani pro elitu je skutecne uplne marna myslenka ve chvili, kdy si nedokazeme poradit se skolstvim beznym. A presne situace, kdy se v 21.stoleti ucitele na ZS deli o 2 pc ve sborovne, 1 kopirku a nemaji ani dost toneru a A4 papiru, je ostudna. Presto celkem bezna.
 kambala pláááckááá 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:12:14)
a -pozor, ošklivá pravičácká myšlenka - samozřejmě možnost pro bohatý si takový vzdělání zaplatit, pokud ho mentálně zvládnou. k čemu jinýmu jsou prachy, než abych sobě a dětem zajistila to nejlepší, že. (platí i pro zdravotnictví)
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:18:16)
kambalo, ale tím už popíráš tu myšlenku, že to bude nejchytřejších 10 %, tím tomu zákonitě snížíš úroveň (pokud nebudeš zároveň bohatá A patřit do těch 10 %) ~d~.

Jako nic proti tý myšlence, ale pak už to nebude čistej koncept "10 % nejchytřejších", a už vůbec ne elita (bohatej může být i někdo s ostrými lokty a odpudivým charakterem)

 kambala pláááckááá 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:22:17)
mluvim o 10% nejlepších, kteří to maji zadarmo. A pak dalších x procent těch ne uplně nejlepších, ale třeba velmi nadprůměrnejch, kterejm to rodiče můžou zacálovat.
 Bouřka 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:27:42)
zefýr, on to tvrdí i ten Kartouz, že osmiletá gymnázia nerušit, dokud ty základky nebudou poskytovat srovnatelné možnosti
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:32:08)
Bouřko,
njn. A kolik rodičů bude řvát, když se budou děti, které na ZŠ nestačí znova posílat do pomocných škol? ~d~
 Bouřka 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:48:03)
Monty, to jsi absolutně nepochopila ten systém. Individuální plán je o tom, že by měl poskytnout možnost co nejvyšší, pro daného jedince dosažitelné úrovně. Ne že všichni musí absolvovat úroveň osmiletých gymnázií. Takže výstup pro Pepu bude na úrovní odpovídající gymnáziu, pro Manku a Petra na úrovni běžné ZŠ, přičemž každý z nich to může mít trochu jiný, a případně pro hendikepovaného Honzu na úrovni praktické.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:49:20)
Bouřko,
to by ale muselo být ve třídě max. 10 dětí, jinak je to nereálné.
 Bouřka 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:59:04)
Monty, problém individuálního přístupu se dá řešit různě. Lze mít nízký počet žáků, lze mít víc pedagogů a asistentů na třídu, lze opustit systém tříd, ať už částečně nebo zcela, plus samotný způsob výuky. A samozřejmě to jinak bude fungovat na prvním stupni a jinak u deváťáků, kde u té nadané části lze ledacos třeba přenechat samostudiu.Ledacos zvládnou i technologie. Montessori jedou standardně tři ročníky ve třídě a ten počet dětí není úplně malý (u nás i přes dvacet).
 Lída+2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 6:37:43)
Monty proč?

Syn starší na Zš 1-5. třída jich bylo 13 a nyní jich je po různých odchodech už 3 roky jen 18, učí se tam skvěle....tvrdí profesoři.....bylo by jich 11,ale dělali se k nim speciální přijímačky......před 4 roky.

U mladšího po odchodech na jiné Sš a stěhování opět loni vypadlo dost dětí a je jich 20, nikoho jim nenabrali navíc.....ředitel viděl , že to kdysi byl krok vedle.....těch 7 lidí u staršího ještě stále nedohnalo ty co už tam byli.....

Jinak nelitujeme, že jsou na 8G, naopak jsou rádi, že tam jsou.

u nás to nyní asi bude lepší pro mladšího i na uvolňování na sporty lepší. Zš ve městě nechtějí uvolňovat.

Navíc jim škola stejně končila 5. třídou....
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:49:43)
Bouřko,

no jo, ale jak to daj ti učitelé?

To přece musí bejt mnohonásobně náročnější než frontální výuka, a říkám upřímně, že já bych se jim na to za ty prachy zvysoka, neb nejsem žádnej altruista, natož elita. ~t~
 Bouřka 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:00:13)
Kudlo, tak zaplatit kvalitní lidi, co to budou umět, je základ :-)
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:03:05)
Bouřko, ale obávám se, že dost nedosažitelnej, pokud nechceš těm lidem napálit tučný školný.
 Bouřka 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:08:27)
Kudlo, tak v tom Finsku to zvládají i bez školnýho. A místní montessori je státní škola a zjevně to prostě uměj.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:26:27)
no, ale ty už vnímám jako že se na tom "přiživěj", a to nepovažuju za žádnou elitu, ale spíš elitářství.

jako nic proti, aby jim rodiče zaplatili nejlepší vzdělání, jakýho budou schopni, ale žádnou skutečnou elitou se proto nestanou.
 kambala pláááckááá 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:07:15)
ale ja nerikam, ze se stanou automaticky elitou. ja jim jenom nechci upirat tu moznost, jako je jim upirana napriklad ve zdravotnictvi
 K_at 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:27:25)
Kambi, a kde vezmes vyucujici? Ty elitni? Pretahnes je ze zahranici? Jak zaridis, aby ty deti nebyly jak ve zlaty kleci? A myslis elitni vzdelani od ZS? Nebo od kdy?
 libik 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:36:03)
Movitý rodič(pokud nemá v palici vymleto) má prostor k tomu, aby jeho dítě bylo kvalitně vzděláno v nějakém individuálním plánu. Už vidím, jak VIP školy pro 10% inteligentních v otrhaných šatičkách doplňují své řady dětmi kolotočářů, mafiánů a dalších elit.

Deklarace "škola pro bohaté" navíc společnost rozdělí jako málo co jiného, možná je to záměr elit~;)

Zdravotní nadstandardy s tím nelze srovnávat, ty jsou v pořádku, zprůchodní zdravotnictví.

 Alena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 7:28:13)
Vyborne vzdělání ale můžeš získat i ve smisenem kolektivu, mluvi se o základní škole. Vytváření elit vjedenacti letech? Rusit gymnázia v současných podmínkách je ale nesmysl, soucasne druhe stupnesi s nejakym individuálním vzděláním moc neporadej.
 Palac + 1 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 21:22:50)
zrovnaa katrous, kteryho cistujes, je snad jeste vetsi levicak, nez ja:)))

jinak je fakt, ze finsky skolstvi je velmi egalitarsky.
ale vysledky jsou takovy, ze vetsina deti je tam na urovni elit u nas - co se toho edokovaneho kapitalu tyce.

 kambala pláááckááá 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 21:26:44)
no já taky neříkám, že s ním souhlasím, žejo. já to sem jenom dala
 Palac + 1 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 21:32:15)
ja jsem rada, ze se mu dava prostor.
donbedavna byl jen na blistech.
ted uz ho zvou i do DVTV.
kez by to melo nejaky dopad. on bije na poplach uz dlouho.
 Hr.ouda 


jenže ty pleteš dvě věci dohromady  

(25.3.2018 21:33:48)
když se nad sebou zamyslím, také nejsem proto nějakému syszému budování vudělané elity, intelektuální elity

ale systém exkluzivnho školství včetně časné segregace dětí na osmiletá gymnázia doprovázené úpadkem úrovně zkladních škol

plus paralelní rozvoj soukromého , drahého a exkulzivního školství vede k postupnému rozvoji DĚDIČNÝCH ELIT, a to už problém je

protože postupně přestane jít o tu vzdělaností vtříbenost, ale o ekonomický a sociální kapitál, předávaný v rámci exkluzivního klubu elity



 Hr.ouda 


Re: jenže ty pleteš dvě věci dohromady  

(25.3.2018 21:43:05)
problém té segregace dopady, jsou sociápní, ne vzdělaností, že se vytvářejí vzájemně těžkko prostupné, ted použiju momentálně populární termím - sociání bubliny

a v extrémní variantě pak vybrané vzdělávací instituce fungují jako dost uzavřené sociální "kluby", které reprodukují (na mikro, mezo i makro úrovni, dle tytu instituce, jejího "impakt faktoru", míře exkluzivity ...) rozdělení moci, sociání nerovnosti atd.
 Monty 


Re: jenže ty pleteš dvě věci dohromady  

(25.3.2018 21:51:16)
jentak,
samozřejmě, že se s nimi stýkají. Tedy aspoň v mém vesmíru ano.
 libik 


Re: jenže ty pleteš dvě věci dohromady  

(25.3.2018 22:27:21)
Zefýr, ve městě je to jiné, jedenáctileté dítě ještě dozoruješ a ve 12-13, když začne být samostatné, už má prostě nové vazby(gymnaziální).

Skupinky napříč spekterm vznikají až pak v hospůdkách~d~
 Kudla2 


Re: jenže ty pleteš dvě věci dohromady  

(25.3.2018 21:39:40)
hrou.do, přesný. ~R^

Slovo "elita" už je pro mě dost zprofanovaný, protože častějc si na to lidi chtěj hrát, než že by to opravdu byli.

Navíc v tom článku jsou zatracovaný osmiletý gymply a propagovaný společný vzdělávání všech (což v určitým smyslu není špatně, protože se to od sebe tak neoddělí, ale zas na druhou stranu to bude trošku brzda ve výkonu, a tam je zase otázka, jak se to uchopí, jestli pojmem jako klíčovej spíš ten výkon nebo to soužití, a co z toho bude pozitivnější), což vytváření nějaký vzdělanostní elity snad spíš brání než by ji to podporovalo.
 Bouřka 


Re: jenže ty pleteš dvě věci dohromady  

(25.3.2018 21:48:41)
Tak v tom pojetí individuálních plánů v zásadě osmiletá gymnázia v podstatě ztrácí smysl, protože kvalitní takto pojatá základka by měla poskytnout srovnatelnou úroveň. Ale tuhle představu nelze osamoceně implementovat do stávající podoby školy, to by opravdu nefungovalo, tam jde o komplexní pojetí. Osobně bych i tak viděla určitý prostor na osmiletá gymnázia, ale tak nějak na úrovni "speciálky" pro zvláštní talenty.
 Kudla2 


Re: jenže ty pleteš dvě věci dohromady  

(25.3.2018 21:43:13)
hele, já jsem třeba zatraceně chytrá holka chytrejch rodičů, ale ze skromnejch poměrů bez známostí a tlačenek, a víceméně podobně na tom byli i moji pěstouni ~s~~s~.

Pokud by mi nebyla dána šance stát se intelektuální elitou, protože by všechny místa byly zabraný lidma, co měli stejný nebo horší schopnosti, ale nesrovnatelně lepší podmínky, a cesta k tomu vzdělání by byla pro mě ze stejnýho důvodu zasekaná, tak bych to vnímala jako zatraceně nespravedlivý a velkej průs.r.

Pokud se nestanu elitou, protože k tomu nemám chuť nebo předpoklady (což je můj případ), tak je všecko v pořádku, ale důležitá je ta prostupnost, ta MOŽNOST.
 Hr.ouda 


Re: jenže ty pleteš dvě věci dohromady  

(25.3.2018 21:46:54)
~t~~t~

já jsem taky chytrá holka ~t~~t~

ale vyrostla jsem na periferii a chodila jsem na gympl na periferii a i když jsem přišla jen do blbýho Brna, viděla jsem, oč dál jsou stejně chytrý holky z brnenských škol, kde všude se školou byly, jakou měli výuku, jakou měly výuku jazyků atd. Já jsem se na gymplu naučila třeba AJ ze 75% jako samouk, nekecám.

Ao byloprosím v době, kdy školství u nás zdaleka nemělo tak kolísavou úroveň regipn od regipnu, škola od školy .....
 Analfabeta 


Re: jenže ty pleteš dvě věci dohromady  

(27.3.2018 12:09:12)
Taky jsem byla chytrá holka.
Až když jsem se dostala na VŠ, tak jsem viděla ten propastný rozdíl mezi absolventem střední odborné školy v Horní Dolní a absolventem gymplu v Praze. Oni byli o dvě třídy lepší a já jsem válčila i s tím, že ještě na střední mi stačilo to, co jsem pochytila při výuce, neuměla jsem se učit a už vůbec ne studovat. Takže první dva roky na VŠ byly tvrdý pád na hubu a velká škola poznání.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 21:40:49)
No, já bych se neunáhlovala, pokud ty elity vybíráme podle toho, že správně určí přívlastek jmenný se sponou, tak se ještě nic tak dramatického neděje. ~;)
 Tizi 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:06:32)
Gymnázia problém vůbec nejsou, ve třídě od syna odešel na gymnázium jenom jeden žák, a i kdyby odešli 3, což je těch 10% v naplněné třídě, tak by se nic nestalo, naopak, učitel by alespoň teoreticky měl čas se věnovat více těm ostatním dětem, které asi více výkladu či procvičování potřebují. Já vůbec nevěřím, že průměrného Pepu nějak motivuje enormně nadaný Franta, který všechno chápe mnohem rychleji a vykazuje značně lepší znalosti. Tak proč by ten Franta neměl odejít na gymnázium? Samozřejmě, individuální plán pro všechny děti zní super, ale v našich podmínkách naprosto sci-fi, tak o čem vůbec diskutovat?
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:09:44)
tak já vnímám jako riziko třeba to, co tu holky psaly před týdnem o těch učňácích, že to je úplně jinej svět, a že je to od sebe tak odtržený.
 sovice 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:18:17)
Trochu problém je, že málokterý rodič je ochoten obětovat lepší vzdělání svého skutečně či domněle nadaného konkrétního dítěte ve prospěch motivace jakéhosi Franty Vomáčky v 7.B nebo ve prospěch myšlenky nerozevírání nůžek mezi světy dětí různě studijně nadaných...
 libik 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:19:20)
Učňovské prostředí by mělo být místem kvalitního vzdělání odborného charakteru, řemeslníci jsou elitou jiného druhu a mají stavovskou hrdost. Představa, že blbé učně od sociálního propadu zachraňujou jejich uhrovití kamarádi z gymnázií, je hodně povýšená(a velmi legrační).

No a pokud nám zrušej G osmičky, ubude navíc Rodině nekonečný potenciál k třeskutému humóru~t~

 Žžena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:27:51)
Jenže v ČR je obrovská propast mezi tím, jaké BY MĚLO být učňovské školství a jaké JE.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:31:17)
Žženo,

tak nějak.

Osobně si nemyslím, že by oddělování "kast" bylo k čemukoli dobrý. Je možný, že ten samej kluk, kterej bude úplně tupej ve škole, si se svým spolužákem - premiantem v pohodě zahraje fotbal nebo ho porazí v běhu, a myslím, že není moc dobrý, když tohle nebude možný, protože se k sobě vůbec nedostanou.
 Tizi 


Jak často se stýkáte se spolužáky ze základky? 

(25.3.2018 22:36:09)
V návaznosti na to sociální nerozdělování by mě zajímalo, jak často se tedy se spolužáky ze základy z těch různých sociálních vrstev stýkáte? Já totiž pravidelně s nikým, byť za to může i skutečnost, že žiju dost daleko od mého rodného města. Ale jaký máte dnes přehled o jejich životních názorech, zkušenostech, problémech? Víte, jestli volili Zemana nebo Kalouska? Jste si blízcí, když jste tedy absolvovali celou základu společně (pro ty, co nešli nebo za ně nebyly 8G)?
 Kudla2 


Re: Jak často se stýkáte se spolužáky ze základky? 

(25.3.2018 22:40:22)
Tizi,

tak se spolužákama moc ne, ale z kamarádů třeba myslím nadpoloviční většina je vyučená, většina s maturitou, někdo i bez.

A jsou to normální lidi s dost slušným přehledem a zájmem o dost věcí.
 Tizi 


Re: Jak často se stýkáte se spolužáky ze základky? 

(25.3.2018 22:58:29)
Tak stýkáš se s těmi kamarády, aniž bys s nimi povinně absolvovala základku, to je ta pointa. Jinak jasně, že vyučení lidé jsou normální a velká část má i slušný přehled.
 libik 


Re: Jak často se stýkáte se spolužáky ze základky? 

(25.3.2018 23:06:52)
Nestýkám se se žádnými spolužáky, nějak nás vítr rozfoukal. Někdy se s nimi setkám na srazu, ale to je takový problematický styk fotografií v mobilu.

Samozřejmě, že doktoři víc kamarádí s doktory a zahradníci zas se zahradníky, nevidím v tom žádný problém a rozhodně ne problém, který by řešilo zrušení G8.
 Monika 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:35:06)
Byla bych moc ráda, kdybys s tím učňovským vzděláváním měla pravdu. Máš k tomu nějaké info? Jako že třeba děti šikovných řemeslníků se jdou vyučit, i kdyby třeba zvládly se dostat na SŠ? Já totiž žiju v úzkostech, že řemeslníci za pár let už budou fakt už jen ti "mentálně slabší" (a i těch bude málo), což je podle mého bohužel i pro řemeslníka zásadní limit ~:(
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:38:25)
Moniko,

já si velmi vážím řemeslníků (máme mezi nimi pár kamarádů), kteří by zcela jistě rozumově měli na vystudování VŠ, a u toho, co dělaj, dokážou MYSLET a předvídat. ~x~
 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:57:33)
"kteří by zcela jistě rozumově měli na vystudování VŠ, a u toho, co dělaj, dokážou MYSLET a předvídat."

Ano, takoví jsou velmi potřeba.
Ne každý inteligentní člověk se chce akademický vzdělávat a je to požehnání, když se chytrý človek naučí něco praktického a stane se z něj schopný fachman.
Ale u nás to bohužel moc nefunguje.
 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:05:26)
Zefýr, já vůbec nechci říct, že jsou u nás všichni řemeslníci hloupí, ale že vzdělávací systém jim nepomáhá.
To jsem myslela tím "nefunguje". Že u nás není atraktivní a kvalitní příprava pro řemeslo.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:07:38)
Ropucho,
tak.

A že spousta lidí by třeba i na učňák šla, ale odrazuje je (nevím do jaký míry zasloužená) pověst, že to je jak pobočka polepšovny zkřížená s Trainspottingem.
 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:11:23)
Kudlo, přesně tak.
Kdyby učňovské školství mělo prestiž a chodili tam průměrní žáci jako za našeho dětství, ubylo by problémů s negramotnými a nezaměstnatelnymi stredoskolaky i s nedostatkem kvalitnich řemeslníků.
 Monika 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:28:27)
Ano, já mám asi dost "kacířský" pocit, že tohle se "zhoršuje" ještě tím, jak se berou ohledy na všelijaká ta "dis-". Já s tím samozřejmě obecně souhlasím, proč by se takové děti měly cítit ve škole jako nějací hlupáci, jako to bylo za nás. Na druhou stranu, se pak s těmi všemi "úlevami" přesunou i na SŠ, dokonce vím, že jsou přijati i na VŠ a přijdou pak s požadavky na úlevy u zkoušek i tam (a dostanou je!) Bohužel mám obavu, že v praxi už se pak žádných úlevy nedočkají a bývalo by pro řadu z nich (a i pro nás ostatní, co bychom chtěli zaplatit schopným řemeslníkům) asi praktičtější, kdyby se vyučili nějakému řemeslu...
 Monika 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:40:21)
Jedna moje kamarádka učí na FF UK cizí jazyk a snad každý rok mají nějakého studenta, co uplatňuje nároky na delší čas pro zkoušku apod. a dle vedení se jim to musí poskytnout. Kdo jim bude víc času dávat jednou v práci, to nevím. Ale jinak uznávám, že se nejsem na ty poruchy žádný odborník, takže už mlčím ~;)
 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:55:17)
Moniko, já jsem z toho trendu čím dál slabších studentů byla zpočátku rozpačitá, ale ono je to možná nakonec dobré, dát šanci co nejvíce lidem.
Ať si vystudují, když chtějí. Praxe proseje zrno od plev, neschopný člověk se asi daleko nedostane. Je to každého riziko, že v praxi narazí. Asi je to spravedlivější než hodnotit a předjímat už podle známek na ZŠ.
 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 0:18:26)
Zefýr, ano, pro ty odpadající je to devastující a podle mě by si mohli ušetřit čas a zklamání právě třeba učením se řemeslům.
Ale vidím to ve svém okolí, jak rodiče za každou cenu chtějí střední školy, i za cenu doučování, vyběhávání všelijakých úlev, prostě jen aby dítě studovalo.
Na jednu stranu to chápu, chtějí mu dát šanci, na druhou stranu si představuji to trápení a úsilí vkládané do něčeho, co ty děti ani nebaví a nezajímá, zatímco by se mohly realizovat v něčem praktickém a perspektivním, co by je třeba bavilo.
 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 0:31:54)
jentakj, ano, dneska se to tak posunulo, že maturita není elitní záležitost, ale je to vlastně základ, něco jako dříve ukončené základní vzdělání.
 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 0:34:19)
A to, že patnáctiletí netuší, co by je bavilo, to je podle mě také chyba systému, kde jsou do těch patnácti let zavření v "konzervě" ZŠ, kde nepřičichnou vůbec k žádné praktické činnosti, jen sedí v lavicích odtržení od reálného světa.
 Lída+2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 5:50:03)
Ropucha + 2 ropušata, ono je problém pro takové dítě sehnat i brigádu......a stále platí, že brigádu v některých místech kde není KFC a McD a podobně...jen přes známé.....tak ono kde si co očuchat....exkurze.....to se už skoro nevede....

A syn říkal, že EU má projekt, "Zaměstnaný absolvent" a garantují jim od toho 100Kč na hodinu.....což on loni měl ze známosti též,ale roky před tím 80Kč. jenže tu práci co jsme poslední roky schrastili je pořád to samé....takže opět není možnost vystřídat. podniky o brigádníky nestojí.

tak kde mají k čemu přičichnout.....tátové doma většinou už ani nekutí....domů si pozveš řemeslníka....ten to udělá, šahat mu na nic nemohou....
třeba mladší je hodně zručný, ale manžel vůbec....a prarodiče na ně kašlou od kterého by mohl pochytit hodně, protože ten je Ferda mravenec....
takže mají jen to co jim věnoval praděda. Jinak NIC....

V Belgii po páté třídě přestěhují na 8leté učiliště/ průmyslovky, kde 4 roky jedou v režimu zkoušíme si vše....od elektra, truhláře, automechaniky, ohýbat, svářet, frézovat.....pak si vyberou co chtějí....a Poslední roky se specializují. školu zakončují výstupní prací.....třeba kuchyňskou linkou u sousedů. lodí a podobně. Rodiče mají po dobu studia kde nechávat opravovat auta.
Pro mě super nápad!!!~R^

V našem městě jedna Zš, má pořád aspoň dílny....nezrušili je, jedou stále ve stejném duchu.....co jsme vyráběli před 30lety mi, dělají o oni....
 Dana 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:47:50)
Ale také dneska nemá maturita sama o sobě žádnou velkou hodnotu. Právě proto, že ji má skoro každý. Je pak třeba si ještě udělat vysokou školu nebo se jít naopak něčím vyučit. Ti, co skončí jen s maturitou a hledají kancelářskou pozici, i v Praze, se pak diví, že je jim nabízeno 16 000,- Kč, protože se na to místo hlásí dost uchazečů.
 Alena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 0:35:58)
Ale to je v pořádku, že všichni chtějí maturitu, a vůbec se to nevylučuje s možností ovládat řemeslo. Dobre vzdělání je vzdy dobře, pro člověka i pro spolecnost. Ale ucnaky jsou ve špatném stavu, doporučuji několik posledních článku na toto téma na www.eduin.cz
 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 0:42:57)
Aleno, když já si nejsem jistá, jestli tu maturitu každý pak dokáže zúročit. Jestli je to opravdu vždy přínos.
Trochu si myslím, že je to jen umělé protahování času, než člověk nastoupí na pracovní trh, ale je to holt dnešní realita.
 Alena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 7:02:44)
Co to je zurocit? Dobre vzdělání proste kultivuje a je jedno co delas. Otázka je, jestli naše školy a ucnovske obory poskytují dobře vzdelani.
 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 8:23:24)
"Dobre vzdělání proste kultivuje a je jedno co delas."

Což vzdělání určitě kultivuje, ale nejsem si bohužel jistá, že každý maturant si odnese stejnou dávku kultivace. Ono vzdělávání je interaktivní proces a každý získá jen tolik, kolik k sobě pustí.
 Alena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 8:26:57)
"Ono vzdělávání je interaktivní proces a každý získá jen tolik, kolik k sobě pustí." to jiste, proto hodne zalezi na tom, co a jak ucitel vypousti a jake dava prilezitosti. A bohuzel je to nekdy dost tragicke, na ucnacich asi i casto.
 Vítr z hor 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:23:15)
~R^
 Vítr z hor 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 2:31:53)
Neboj, problem se vyresi sam. Behem cca 4 let se pocet deti v rocniku zvysil o cca tretinu, pro kterou nikdo dalsi tridy na strednich skolach otvirat nebude. Babyboom je zasobarnou inteligentu do montoven.
 K_at 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:33:57)
Moniko, ale ony takovy problemy mohou mit prave ty velmi nadany deti. Poruchu uceni, adhd, vetsinou se to nauci vekem kompenzovat.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:37:11)
Moniko,

no, ale když je ten člověk třeba dis- v něčem, co není pro jeho obor vůbec důležitý, ale nějak to absolvovat v rámci tý školy musí (třeba dyslektik, co jde dělat jadernou fyziku, asi nebude nutně potřebovat gramatiku, nebo dyskalkulik, co jde studovat jazyky, taky nebude potřebovat matiku), a kdyby nebylo těch úlev, tak by třeba nedostudoval ani střední školu kvůli něčemu, co nebude v praxi vlastně ani potřebovat.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:59:40)
Kudlo,
no, ale s tím úzce souvisí jednotné přijímačky M+ČJ. To je vlastně taky diskriminační, protože ten budoucí jaderný fyzik fakt nepotřebuje umět určovat přívlastky ve větách.
 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 0:08:53)
Monty, no tak jestli někdo není schopen určit základní přívlastky na úrovni páté třídy ZŠ, tak nemá šanci vystudovat ani jadernou fyziku, protože s jeho mozkem musí být něco zásadního v nepořádku :-)
To bych zase nepřeháněla.
Však bude z ČJ a z M také maturovat, to by pak bylo diskriminační úplně všechno.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 0:13:32)
Ropucho,
nejde o to, že by to někdo neměl/nemohl zvládnout. Jde o to, že posuzovat v roce 2018 studijní předpoklady podle přívlastků je archaismus. ~;)
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 7:44:48)
Zefýr,
ano, když už to musí být, tak na způsob testu OSP. Tady každý volá po moderním školství, ale přijímačky z dob Rakousko - Uherska kupodivu nikomu nevadí. ~d~
 Alena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 7:57:31)
...a státní verze tomu nasadila korunu.
 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 0:21:50)
Monty, nemyslím si.
Ukazuje to celkem dobře na schopnost absolvovat akademické vzdělávání.
Ačkoliv v jedenácti letech je brzy, na té úrovni to zvládá kde kdo.
Větší vypovídací hodnotu podle mě mají zkoušky v pozdějším věku.
 Bouřka 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:40:50)
Moniko, v reálném životě ti ty dysporuchy zdaleka tak nevadí jako ve škole. Nikdo tě totiž permanentně nehodnotí, leckteré se ani neprojeví a ledacos se časem naučíš kompenzovat. Já mít na ně úlevy, tak se to projeví akorát nižší mírou stresu, proleżla jsem i s nima. Od určitého věku naštěstí bylo skoro každému jedno, že píšu jak prase a kaligrafií a zápisem do matrik se neživím :-) Do mých ručních poznámek nikomu nic není, ani do toho, jestli si je dělám v ruce či na počítači. Že počítám pomalu a i na kalkulačce mi u dlouhých sloupců z 5 pokusů vyjdou 3 různé výsledky (no dobře, účetní bych byla mizerná), je taky každýmu jedno, závěr je dobře a jak si rozvrhuju práci je čistě moje věc.
 TaJ 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 0:07:18)
Bouřko, souhlasím, spousta těch věcí je velký problém ve škole, ale potom s tím lidi dokážou celkem dobře fungovat....syn třeba taky nepíše zrovna úhledně, úlevy tedy žádné psané nemá, ale první tři roky měl učitelku, která to psaní nijak extra nehrotila, neřešila někde přetaženou linku, velikost kličky, nebo dokonalý sklon písma...sama nám vždycky říkala, že je pro ni důležité, aby to přečetli oni sami po sobě, že ona to rozluští vždycky... A pokud to nebyl zrovna diktát, nebo pololetní písemka, tak ho klidně nechávala psát tiskacím, psal tak rychleji... Teď ve 4.třídě ani nová paní učitelka už písmo neřeší, syn píše tak, že se to po něm dá přečíst a píše rychle, což je lepší varianta, než kdyby psal krasopisně, ale pomalu a nestíhal...
 Monika 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 23:22:36)
Ano, já nemám vůbec nic proti tomu, aby řemeslníci měli SŠ, naopak to v dnešní době "prodlužovaného dětství" považuju za ideální, aby se děti učily, pokud mají jen trochu chuti a podpory v rodině. Podle mého by měly být co nejotevřenější možnosti, jak by se maturanti mohli nějakým lehce přístupným přístupem vyučit a udělat příslušné zkoušky z té praxe a odborné teorie. Protože přímo ze ZŠ na učňák právě co vím, opravdu rodiče moc děti posílat nechtějí, hlavně v hrůze z šikany nebo nějaké šikmé plochy, na kterou "by tam mohli být svedeni" Ale po maturitě už dost "dětí" je natolik v realitě, že mohou dojít sami k tomu, že by vyučení žádanému řemeslu pro ně mohlo být mnohem praktičtější, než s maturitou sedět někde v kanclu, vozit zboží pro eshopy nebo něco prodávat ...
 libik 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(25.3.2018 22:42:48)
Nevím, žiju v symbioze se řemeslným světem celý život, třicátníci s vlastními firmami, normálními sociálními vzorci, volebními preferencemi a slušnými ročními obraty~:-D

Nojo, na Rodině jsou samý géniové, tak to holt neznáte~t~
 Lída+2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 7:35:35)
.libik , proč se na některých těch školách tak strašně fetuje, šikanuje, každou chvilku tam je policie někoho zatknout....~d~

1/2 lidí má odchozenou jen minimální docházku....úkoly, to nenosí....

ty učitelé jsou rádi, když jim děti vůbec do školy dorazí.....

Ale třeba na těch holčičích tolik šikany není, ale je tam taky.....s docházkou tam je problém též.....

Ono je asi problém udržet v klidu tolik pubošů, navíc mnohdy jen kluků.....

A rodiče? těm to je asi jedno....nebo já nevím.....

mladšího mi šikanovali už ve školce děti i učitelka.....tak si to možná víc beru....
 Alena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 7:43:44)
Ono je asi problém udržet v klidu tolik pubošů, navíc mnohdy jen kluků....." hlavně pubosu, který jsou často dost frustrovani, slychali, že jsou k nicemu, motivace ke vzdelavani nulova, učitele často demotivovani.
 K_at 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 7:59:13)
Lido, tak zakl.pruser je, ze skoly maji penize za "hlavu". Tudiz i ty ucnaky budou delat vsechno, aby jim ten zak neodesel. Tzn.ze proste to nejak preklepe vetsina. Neni to atraktivni, jit na ucnak. Misto aby zak musel trochu vyvinout snahu, aby prosel, vyvine snahu skola - aby neprichazela,o prachy. Neni mozny dite vyloucit, i na ZS je velky obrovsky problem vyloucit dite, ktere proste pusobi enormni problemy (pisu o extremu).
 Dana 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:55:12)
Mně by zajímalo, co se dneska může vyučit holka. Napadá mě jen kadeřnice a kosmetička. Prodavačky se již snad neučí nebo administrativní pracovnice ?
 Dana 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 12:03:01)
Tak, jasně. Ale myslím taková víc ženská povolání k vyučení. Ještě vlastně kuchařka a servírka, pokud se servírka také ještě učí ?
 Lída+2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 7:09:09)
Kudla2 , né každý rodič co má dítě na učňáku je ochoten tam pak pořád řešit....šikanu a podobně....a je to tam opravdu jiný svět....

Znám rodinu, když kluk odešel se učit na truhláře, musel měnit školu po 3 měsících...a pak ještě asi 2x.......pak už to nějak dožil....,ale bl rád, že vypadnul......

Známá co měla dceru na kadeřnici tam vydržela celou dobu,ale odpočítávala dny až bude konec.....

známá co měla nevlastního syna na učńáků elektro, popisovala šílené věci, stěhovali ho 2x.....

fakt do toho vidím jen takto z venčí a maličko z vyprávění děti a jejich rodičů.....i když si třeba řeknu, že přehání, tak i půlka je na mě velmi silné kafe........

proč se tam děje co se tam děje netuším.....~d~
 Lída+2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 5:23:41)
Zajímavá je část bodu 3., třeba moji kluci mají gympl hned vedle učiliště, a to doslova pár kroků.....příjdou s nima běžně do styku.....
pošta dokonce nechává poštu u sekretářky jedné, nebo druhé školy a předají si to mezi sebou....

A jiný gympli co znám jsou doslova pár kroků od prumyslovek....

A pokud absolvují taneční, tak se tam sejdou všichni hezky dohromady a skamarádí se.....pokud se náhodou neznali od školky.....což většinou ano.~;) a jsou rozprchlý nyní do všech koutů CR....

Přijde mi zvláštní to podání.....budeme se všichni družit, proč?
 margotka78 alias shit-roller 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 5:57:27)
Jsem pro zrušení osmiletých gymplů. Není dobře segregovat děti podle majetku ani schopností. Ne do 15 let. Sama jsem díte na 8G měla, byla to chyba. Litujeme všichni.
Individuál v pořádku, bylo by fajn ho mít pro každé dítě na ZŠ.
Jinak teda není pravda, že by děti z G neměly kamarády z učňáku. Můj kluk měl VŠECHNY kamarády z učňáků nebo SOU s maturitou. Ono jaksi na vsích moc dětí na G nechodí. ( široko daleko jsme byli jediná rodina, nikdo z našich přátel, ba ani známých děti na gymply nedali, ne na 8l).
 Senedra 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 6:43:12)
no vidíš margotko, naše dítě na osmiletém gymplu je a je nadšené...

Já bych byla pro omezení počtu gymplů, hlavně v Praze a posílení možností zakládat výběrové třídy na ZŠ. Stejně tak, aby děti s LMP měly k dispozici specializované třídy a s vrstevníky měly společné jen výchovy.
 Alena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 6:57:55)
Můj kluk měl VŠECHNY kamarády z učňáků" mel? Už nema?
 Vítr z hor 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 7:28:54)
CO se tvému dítěti na 8G stalo, že chceš plošně zrušit všechny?
 Lída+2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 8:22:40)
Buchli, oni ty z Prahy jsou jaksi mimo realitu....mají tam 8G několik, většinou po pár ulicích.....
tady se podá přihláška a je tu jedno...žádné jiné....takže těm dětem je šumák, že může být vyplněno víc škol, není jakou tam napsat.....napíšou jednu a tím končí.

a berou každého třetího....navíc tu o 8G není takový zájem, kvůli dojíždění....

Se 4letýma je to maličko jinak.
 Alena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 8:25:18)
"a berou každého třetího....navíc tu o 8G není takový zájem, kvůli dojíždění...." tak je to lehci se na venkove dostat na 8g nebo tezsi?
 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 8:31:02)
Aleno, záleží, co bereme jako "venkov". Moje zkušenost je taková, že dostat se na gymnázium v malém městečku je snadné. Mají co dělat, aby naplnili stav. Většina zájemců chce na gymnázia ve velkých městech a tam je myslím situace podobná jako v Praze, podle reputace školy (a podle početnosti populačních ročníků) buď větší nebo menší nával.
 Lída+2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 8:43:34)
Alena, pokud to není Kepler a podobné, kde se jich hlásí 500-600na 30-60lidí....

...tak ten zbytek bude asi dost podobné.....co tu tak pár let čtu po těch přijímačkách.....

Navíc gympl náš pořádá přípravu od října, každý týden a je zdarma....ač Monty tu ráno psala, že to stojí tisíce....takže toto to taky ulehčuje....jen si rodiče musí najít čas, vyzvednout dítě na Zš a dovést ho na odpolední přípravu...tam počkat....naštěstí škola má na chodbě gauče a křesílka, židle......

No všude je něco...

...a rozhodně si nemyslím, že u nás ve vidlákově jsou horší studenti o tolik jak se tu píše.....jak to, že naše škola má potom tolik vítězů celostátních různých soutěží, nebo aspoň krajských.....když podle zdejších uživatelek z Prahy, by měli sotva prolézt gymplem.....

A když se nyní napsal letos Klokan.....tak pár lidí od syna mělo 85 bodů, dost kolem 65....120 nikdo....chyběla jim kalkulačka, stěžovali si všichni, tak jsem je politovala se smíchem a čekala horší výsledky.....takže když jsem otevřela sborník, tak to je krásný výsledek.....loni byl průměr asi 49bodů. No a když to tu čtu, neměli by to vůbec napsat....

 Alena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 8:50:58)
"pokud to není Kepler a podobné, kde se jich hlásí 500-600na 30-60lidí....

...tak ten zbytek bude asi dost podobné.....co tu tak pár let čtu po těch přijímačkách....."
omlouvam se, moc nechapu co tim chces sdelit? Ani s tim klokanem? Otazka prece nestoji, jestli jsou nekde deti "hloupejsi"? jak se to meri?
ani obecne pocet prihlasenych na pocet mist nerika nic o narocnosti skoly ...
 Lída+2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 8:52:54)
Alena, několikrát ročně i v této diskuzi je na začátku napsáno, že z těch menších měst by se nikdo v Praze na gympl nedostal.....nevím z čeho to usuzujou.

Roky tu čtu: blbečci z vidlákova.....

Jdu dělat něco rozumnějšího, než se pitvat v blbostech....
 Alena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 9:01:53)
hra "blbecci z vidlakova" (obdoba "blbecku na zakladkach") je vazne divna, proc to pises? Pripadas mi urazena a nechapu proc. Nejsem si vedoma, ze bych napsala neco pejorativniho o venkovskych skolach, jen jsem opravdu nepochopila gro predchoziho sdeleni a ten Klokan me zmatl.
Ad "několikrát ročně i v této diskuzi je na začátku napsáno, že z těch menších měst by se nikdo v Praze na gympl nedostal.....nevím z čeho to usuzujou." Tak mozna to je jen prosta statistika vysledku statnich prijimacich zkousek? Je fakt, ze tady na gymplu v okoli mel ve dvou tridach posledni prijaty 85 bodu. A je pravda, ze v mnoha jinych gymnaziich by byl s timhle vysledkem mezi prvnimi. Ale samozrejme ma na to do urcite miry vliv priprava, neda se to nejak odfiltrovat a posuzovat detskou "chytrost" (obzvlast ve chvili, kdy cast otazek tvori takove perly jako jsou druhy zajmen)
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 9:09:54)
Lído, roky tu čteš "blbečci z Vidlákova"?

Tak to čteš asi nějakou jinou Rodinu, připadá mi to zrovna takovej justament jako "blbečci na základkách" ~a~
 Alena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 9:11:17)
" Ale hlásí se tam opravdu jen 1-2 nejlepší ze třídy. " tady ale hodne zalezi na motivacnich faktorech. Hlasi se jeden dva ze tridy, protoze vedi, ze je tam opravdu narocna konkurence a nema to cenu zkouset, anebo je gympl stale neco nepraktickeho a dojizdeni je slozite?
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 9:14:19)
To je fakt, pokud je někde gympl "na každým rohu", tak je asi jednodušší rozhodnout se "pro", než když je to nějak složitý s dopravou.
 Alena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 9:39:34)
"Na 8G jsou fakt ti nejchytřejší" s tim nesouhlasim. Na 8g nejsou ti nejchytrejsi ani v Praze, ani na venkove.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 9:43:05)
Aleno,

no tak ale zase v zájmu objektivity bych byla na takovýhle výroky opatrná.

Jistě že ne všichni nejchytřejší půjdou šmahem na gympl, ale zase to, jak to podáváš, tak to zní, že tam vesměs jde nějaká "druhá inteligenční sorta", a to taky není tak úplně pravda.
 Alena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 9:49:35)
Ja ale nesoutezim o to, jestli je lepsi praha nebo venkov. To, ze na 8g nejdou apriori ti nejchytreji neni me tvrzeni, ale jsou na to studie (treba tady https://zpravy.aktualne.cz/domaci/mene-nez-polovina-gymnazistu-ma-lepsi-vysledky-nez-deti-ze-z/r~665a338c054211e6a5f4002590604f2e/?redirected=1522050387 ). Pokud bys v pate tride chtela odhalit a dostat na 8g vsechny " nejchytrejsi" musela bys zajistit vybornou a srovnatelnou vyuku na prvnich stupnich a podporu tohoto systemu na vsech zakladnich skolach. A to se rozhodne nedeje. Coz neznamena, ze se tam chytre deti nedostanou, ale dostanou se tam jen ty s domaci podporou.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 9:56:10)
Aleno,
tím jsme v podstatě znova u té nešťastné PZ kombinaci matika a čeština. V páté třídě obzvlášť, protože tam ještě není učivo příliš těžké a na jedničky ho zvládne více dětí než pak třeba v devítce.
 Alena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 10:00:22)
tak samozrejme, ze OSP by udelali svou praci. Ale v prijimackach je i porozumeni textu, logicke uvazovani v matice je zastoupeno dost, nadrilovat to fakt moc nejde, ale seznameni se s ulohami je velka vyhoda.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 10:05:37)
Aleno,
tak pořád je to normální učivo ze ZŠ. Jistě, dítě se čtyřkami a pětkami odshora až dolů to nenadriluje, ale skupina těch, co na to s přípravou budou mít je pořád vyšší než počet těch, co se nakonec dostanou. A pokud se shodneme na tom, že má nějaký smysl matematika, tak čeština s otázkami na vedlejší věty a větné členy je těžce mimo. Matematika je provázaná s logikou, potřebuješ ji ve fyzice, v chemii... přívlastek neshodný nepotřebuješ nikde kromě hodin českého jazyka na střední škole a možná bohemisté na vysoké. Ale kolik je v populaci budoucích bohemistů, že. ~;)
 Alena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 10:09:22)
Ale prece v ramci cestiny muzes mit take veci podstatne a logicke, jako je zminovane porozumeni textu, dulezity je jazykovy projev (sloh), slovni zasoba... i z matiky bys mohla dat sloupecky na nasobilku a byla by ot pitomost.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 10:12:56)
Aleno,
to může být klidně v testu OSP a blbostem z větného rozboru se lze zcela vyhnout.
Jo, naučí se to i opice. Ale je to k ničemu. Jak jsem včera psala o tom Rakousko - Uhersku. V době, kdy jakákoli informace vyjede na jedno kliknutí na internetu musí vzdělání vypadat úplně jinak než tak, že se budou děti biflovat tuny nepotřebných věcí, z nichž 99 % zapomenou, pokud se nebudou profesně věnovat oboru, ve kterém je to potřeba.
 Alena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 10:17:31)
Ale o tom zadna. Mne pripada silena vubec varianta statni zkousky (jedina jeji vyhoda jsou ty dva pokusy), navic pro 8g je to ultranesmysl. Vede to akorat k nesmyslnemu diktovani skolni cinnosti (misto zajimavych veci procvicujeme druhy cislovek), sabotovani zajimavych alternativnich skol a stejne neni stanovena nejaka nepodkrocitelna hranice, je to smesne a stoji to nesmyslne penize..
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 10:18:26)
"v době, kdy jakákoli informace vyjede na jedno kliknutí na internetu "

monty, ale tohle je dost legrační přístup.

Musíš totiž vědět, KAM máš kliknout, a o tom je to vzdělání. Na internetu si vyklikneš datum nebo násobek, ale souvislosti si na něm nevyklikneš, a bez těch souvislostí vůbec nebudeš vědět, co hledáš.


 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 10:21:20)
Kudlo,
o tom ale píšu v části "vzdělání by mělo vypadat jinak". ~;)
 Sam01 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 10:27:01)
Monty,
To je hezka myslenka naucit deti vyhledavat a zpracovavat informace oproti biflovani blbost. Problem je v tom, ze spousta skol nema vybaveni nebo je v prisernem stavu. A ne vsechny deti maji vlastni pc a tablety.
Skola deti to vybaveni ma. Deti muzou mit i vlastni tablety, ale stejne bifluji. To bys musela predelat osnovy a zajistit skolam vybaveni. Potazmo treba tablety detem na praci domu.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 10:39:19)
Sam,
osnovy nejsou, je RVP. Školy mají mnohem více volnosti v tom jak co učit než dřív. Mají větší výběr učebnic, za nás byly jednotné. Že nemají na něco peníze je věc druhá, ale to je opět otázka nějaké smysluplné školské reformy. Vzdělávání formou biflování je zkrátka 19. století a maximálně "cvičí mozek", ovšem nic moc v něm nezanechá. Jo, všichni chceme to nejlepší vzdělání pro své děti, ale když nemáme na soukromé učitele, tak je k tomu biflování odsuzujeme. Za mě je to špatně.
 Sam01 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 10:44:11)
Monty,
Treba u moji dcery na ZS si kazda ucitelka objednavala ucebnice podle sebe. Dcera mela ucebnice od Frause. Vedlejsi trida mela snad neco jako Nova skola. Kazda trida si jela pidle sveho a pak delali co ctvrt roku nejake srovnavaci testy.
Budeme- li se pohybovat v realite neni proste v soucasne dobe mozne zajistit vsem skolam dobre vybaveni. Ani doma ho ty deti nemaji stejne.
 . . 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 10:52:26)
Monty, zas bych to neviděla tak černě. Všude se nebifluje, dají se najít základky (již desítky let, aspoň v Praze), kde je přístup smysluplnější. I bez soukromého učitele se dá dítě neodsoudit ~;) (tedy ne vš všech lokalitách, samozřejmě). Na PZ je třeba se pak třeba něco doučit, ale zas nejsou to z kvalitní alternativy taková kvanta, aby to motivované dítě nezvládlo (z páté tříd na 8lg nadané dítě, z devítky většina dětí kromě těch nejméně studijních).
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:01:49)
Já mám zase trošku pocit, že Monty pod "biflování" zahrnuje jak opravdu to zbytečný "učení nazpaměť", tak věci, který jsou sice "nazpaměť", ale jsou užitečný, a pokud je "nazpaměť" neumíš, tak tím "hledáním na internetu" strávíš neúměrně moc času (namátkou třeba malou násobilku).
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:03:45)
Kudlo,
to nevím, kde ten pocit bereš, bifluje se především v humanitních předmětech, protože tam není obvykle potřeba něčemu rozumět, stačí se to prostě naučit. Oproti (např.) zeměpisu se třeba chemie bifluje docela blbě.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:04:49)
Monty,

jak to, že v humanitních předmětech není potřeba něčemu rozumět? ~e~
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:06:46)
Kudlo,
píšu "obvykle".
A na mnoha školách, možná většině, se předměty typu zeměpis, dějepis, literatura atd. biflují běžně, čemu chceš rozumět na hlavních městech států nebo letopočtech historických událostí? ~d~
 Žžena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:09:19)
Monty,
a jakou část zeměpisu tvoří hlavní města? V zeměpise na pochopení závisí mraky věcí.
Naopak i v chemii máš mraky biflování, všechno neodvodíš z periodické soustavy.
A ty letopočty... no to je kolorit diskusí. V reálu se neučej jen ry čísla, ale i souvislosti.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:11:10)
"V reálu se neučej jen ty čísla, ale i souvislosti."

Žženo,
v reálu se ale na spoustě škol píšou písemky a zkouší se "z letopočtů", nikoli souvislostí.
A učí se to fakt na každé škole jinak, není žádný jednotný formát výuky.
 Žžena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:12:12)
Monty,
když není jednotný formát výuky, tak nezobecňuj biflování ~;)
 Alena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:12:36)
"A učí se to fakt na každé škole jinak, není žádný jednotný formát výuky. " no prave, zalezi na systemu vyuky. Takze moznost biflovani dava ucitel nikoli predmet.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:17:05)
Ale já nechci vést spor o tom, jestli se bifluje všude a v čem.
Podstata mého sdělení byla v tom, že biflovat se cokoli pokládám za zbytečnost.
 Žžena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:18:17)
Monry,
takže VEŠKERÁ faktografie je zbytečná? Nahradí google?
 Žžena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:18:18)
Monry,
takže VEŠKERÁ faktografie je zbytečná? Nahradí google?
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:19:47)
Žženo,
a on tu někdo mluvil o VEŠKERÉ faktografii? Kromě tebe? ~;)
 Žžena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:20:46)
Monty,
a ona je faktografie, která se nebifluje? Sama se v hlavě zjeví?
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:27:56)
Žženo,
ona je to věc podání, víš. Ta faktografie se buď dá učit v nějakém kontextu nebo budeš bazírovat čistě na datech a názvech. Mně někdy přijde, že tady všichni chodili do nějakých mimořádně osvícených škol a děti mají rovněž v takových školách, ale já si třeba na výuku dějepisu (a ostatně i zeměpisu) na své ZŠ pamatuju a to bylo jenom o biflování. Dost se divím, že mi to celý dějepis neznechutilo, jak tu často čtu. ~;) A opravdu si nemyslím, že by se to mávnutím kouzelného proutku změnilo a všichni dějepisáři/zeměpisáři prošli sebereflexí a začali učit JINAK.
 Alena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:31:09)
"A opravdu si nemyslím, že by se to mávnutím kouzelného proutku změnilo a všichni dějepisáři/zeměpisáři prošli sebereflexí a začali učit JINAK. " a chemikari ano? :)
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:33:21)
Aleno,
to je ale jedno, jaký si tam dosadíš předmět. Předpokládám, že každý vychází z vlastní zkušenosti nebo zkušenosti svých dětí, nikdo neznáme výuku na všech školách a všechny učitele. Že se někde bifluje spíš chemie než dějepis je jistě možné, ale proč se tu dohadovat o margináliích, když jde o podstatu? ~d~

Mmch., u chemie bude jistě hrát svou roli omezení možnosti konání chemických pokusů ve školách, když už o té chemii mluvíme.
 Žžena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:35:46)
Monty,
no hlavní potíž je asi v tom, že se neshodnem v tom, zda biflování je reálným rozsahem marginálie nebo podstata.
 Žžena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:32:43)
Monty,
já jsem asi byla ve škole osvícené, měla jsem tu o tom nedávno téma, kde jsem se na biflování ptala, a lidé, co zažily praktiky co popisuješ, byli v menšině.
 Alena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:20:42)
Ja to chapu, ze nechces vest spor o takove kraviny. Tak holt nepis nesmyslne vyroky " bifluje se především v humanitních předmětech, protože tam není obvykle potřeba něčemu rozumět, stačí se to prostě naučit. " a nebude to nikoho zarazet :).
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:23:02)
Aleno,
fajn, budu psát na noťasu a ne na mobilu, kde musím zkracovat, protože se mi od určité délky textu ztrácí tlačítko "Přidat". ~;)
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:54:32)
Monty,

když mně přijde, že Ty "biflováním" nazýváš obecně JAKÉKOLI nalití určitých znalostí do hlavy a že se proti tomu vymezuješ.

Já si myslím, že je rozdíl, jestli se člověk něco učí nazpaměť a bez porozumění (to bych taky nazvala "biflováním" a nevidím to jako nijak efektivní), nebo když se to učí s vědomím souvislostí, ale podstatný je, že tu informaci v hlavě prostě mít musí, že se bez ní neobejde. Dejme tomu Pythagorovu větu se můžeš navrčet nazpaměť, aniž bys ji chápala (a pak budeš mít potíže s tím aplikovat to v praxi, protože se Ti to nepropojí), nebo si ji můžeš dostat do hlavy na základě nějakejch logickejch souvislostí tak, že ji opravdu pochopíš, ale základ je, že JI BUDEŠ V TÝ HLAVĚ MÍT.

A u Tebe mi někdy přijde, že pod to biflování zahrnuješ jak to první (což já taky), tak ale i to druhý, a že v podstatě tvrdíš, že je zbytečný "Pythagorovu větu" (dosaď jakýkoli tvrdý faktum, třeba slovíčka) nosit v hlavě, když ji přece můžeš najít na internetu.

A tomu já teda neříkám "vzdělanej člověk", když pro každou jednotlivost musí běžet na internet a z hlavy by se bez toho neobešel. Kdyby tohle musel někdo dělat třeba s angličtinou, tak bys o něm asi neřekla, že "umí anglicky", ne?
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:58:05)
Kudlo,
ale to je čistě tvůj pocit, já to biflování nijak nespecifikovala - kromě hlavních měst a letopočtů. Pythagorovu větu a slovíčka mi podsouváš ty. ~;)
 Žžena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 12:03:48)
Áha. Biflování není nijak specifikováno, tj. je to argument, kterej můžeš vytáhnout úplně kdykoli, jak se zrovna šikne ~t~
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 12:08:12)
Žženo,
je specifikováno tím, že jde o učení nazpaměť bez nutnosti jakkoli chápat to, co se bifluješ. Napsala jsem to tuším hned v prvním příspěvku. To nestačí? Nebo máš pocit, že ke správné odpovědi na otázku "kdy se odehrála bitva na Bílé Hoře" potřebuješ něčemu rozumět?
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 20:21:26)
A k tomu biflování jsem našla zajímavý článek, odkaz níže.

Vzdělávání patří k čelným položkám zdejších politických slibů a státních priorit. Zároveň bychom však těžko hledali jinou důležitou oblast, kde český stát reaguje na potřeby moderní doby tak opožděně. Každý, kdo někdy v životě usedl aspoň na deset minut k internetu, by měl pochopit, že biflovat se encyklopedické znalosti je ztrátou času. Notabene v době, kdy lze nosit přístup k internetu neustále v kapse. Přesto encyklopedické biflování v českých školách podle kritiků převládá. Každý také ví, jak užitečné je umět anglicky, přesto školy nemají peníze na učitele z řad rodilých mluvčích. Nebo v obecné rovině: neexistuje důležitější profese, která by našim dětem víc zasahovala do jejich rozvoje, než je učitel, přesto učitele platíme způsobem, jako by na nich skoro nezáleželo.

Stejné je to se zmíněnými známkami: nikdo je vlastně nepotřebuje, přesto se známkuje. Ani sami středoškoláci nepotřebují dobré známky. Potřebují se umět orientovat v životě, umět jazyky, stále důležitější finanční gramotnost, rozumět všudypřítomným médiím, orientovat se v textech nebo dokázat nějaký čtivě napsat, řešit nástrahy moderního světa, zvládat najít si a zanalyzovat informace, oddělit podstatné od nepodstatného…

Čeští středoškoláci si však dál zvykají, že důležité a zajímavé věci vstřebávají mimo školní výuku, zatímco do školy si chodí pro známky. Neboli pro formální, nikdy ne ale objektivní potvrzení toho, že jsou pro studium způsobilí. Past této praxe ukazuje řada studií popularizovaných i v Česku. Z nich vyplývá, že snaha dostat dobrou známku a něco se naučit nejdou ruku v ruce jedním směrem. Někdy se dokonce vylučují.

http://www.eduin.cz/clanky/respekt-snaha-o-jednicky-brani-detem-v-uceni/
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 21:44:06)
no, Monty, problém je spíš v tom, že BIFLOVAT se rozsáhlé znalosti sice opravdu nepomůže, ale smyslem vzdělání je takových znalostí DOSÁHNOUT.

Jinou cestou než biflováním (logickýma souvislostma apod.), ale prostě to musí bejt v hlavě, a ne na internetu (tam se daj dohledat třeba detaily, ale kdo nemá v hlavě podstatný části toho celku, tak se vzdělancem nemůže nazývat ani náhodou).
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 22:02:04)
Kudlo,
vůbec nevím, na co reaguješ a proč.
Pokud ty pokládáš biflování za užitečnou věc, vymlouvat ti to nebudu ("každému jeho Poděbrady"). Jen mám zjevně jiný názor.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 22:20:55)
Monty,

vzhledem k tomu, že jsem přímo v příspěvku, na kterej reaguješ, doslovně napsala, že "BIFLOVAT se rozsáhlé znalosti sice opravdu nepomůže, ale smyslem vzdělání je takových znalostí DOSÁHNOUT.
Jinou cestou než biflováním (logickýma souvislostma apod.)..." tak pokud na to reaguješ

"Pokud ty pokládáš biflování za užitečnou věc, vymlouvat ti to nebudu ("každému jeho Poděbrady"). Jen mám zjevně jiný názor.", tak to ve mně vzbuzuje dost zásadní pochybnosti o tvý funkční gramotnosti. ~d~
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 22:27:47)
Kudlo,
já jsem s dovolením četla to, cos psala dopoledne, moje reakce je souhrn na to, co tu už na toto téma zaznělo. Protože - jak je tvým zvykem - jsi z toho, co jsem napsala já opět volně asociovala, takže z "hlavních měst a letopočtů" najednou byla "násobilka a Pythagorova věta". A mě už debata vedená tímto stylem moc nebaví. ~;)

Kdyby někoho zajímalo, co myslím tím "biflováním" a proč ho nepokládám za žádoucí, může si přečíst např.
https://zpravy.idnes.cz/rozhovor-s-ondrejem-hausenblasem-dlz-/domaci.aspx?c=A120420_144906_domaci_zep

https://www.lidovky.cz/cestina-se-ma-ucit-jinak-bez-biflovani-deti-musi-pochopit-proc-se-uci-1gd-/zpravy-domov.aspx?c=A161214_221003_ln_domov_ele

Tohle je vyloženě dojemné:
https://www.novinky.cz/domaci/6720-biflovani-uz-nema-byt-na-skolach-tim-hlavnim.html

 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 22:31:04)
Monty,

když u tebe je těžký odpíchnout se od něčeho, co řekneš, protože to metamorfuje podle toho, jak se Ti to zrovna hodí.

A mimochodem, ohledně tý násobilky, neříkala jsi něco o hledání násobků na internetu, když jsme se bavili o těch ovcích (ale možná jsi tím myslela až VELKOU násobilku)?
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 22:35:41)
Kudlo,
psala jsem o hledání násobků menších než 500, tuším. Protože je to snazší, než si je vypisovat z hlavy. Ovládám i velkou násobilku, ale nevím, proč něco dělat složitě, když to jde jednoduše.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 22:48:43)
Šuplíku,

tak já se přiznám, že jsem si násobky na netu hledala (respektive jsem použila kalkulačku, ale kdyby tam byly vypsaný násobky sedmi nad 70, tak bych to použila), a byla to součást správnýho postupu.

A ano, bez mučení se přiznám, že je to proto, že opravdu jsem to líná mechanicky počítat a v hlavě to nemám (ale zamyslet se nad tím příkladem jako celkem jsem líná nebyla).
 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 22:03:50)
Monty, ono to "biflování" je taková tradiční mantra.
Ale já si nemyslím, že škola by měla děti učit (zjednodušeně řečeno) pouze jak klikat na internetu - to jednak umějí a jednak tam těžko najdou ucelené hlubší informace.
Netvrdím, že na českém školství není co vylepšovat, ale když porovnám např. výuku na českém gymnáziu a na německém gymnáziu, nejsou to propastné rozdíly. Studenti prostě musí vstřebat značné množství informací ze všech oborů.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 22:06:19)
Ropucho,
zajímavé. Napsala jsem "letopočty a hlavní města" a najednou jsou z toho "ucelené hlubší informace". Že je - např. - hlavní město Peru Lima je nějaká "ucelená hlubší informace"?
 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 22:13:34)
Monty, já nečtu, co jsi napsala někdy dříve, mám tedy možná mezeru, ale pokud jde o hlavní města nebo letopočty, pochybuji, že na tom stojí celá výuka předmětu, to jsou přece jen střípky ze všeho, co se učí.
Chápu, že někomu to utkví v paměti, je to takové jednoduché a přehledné, ale podle mě je to spíš selektivní paměť, zapamatovat si ze všech hodin jen toto.
Čímž netvrdím, že nejsou nekvalitní učitelé, určitě někde jsou, ale nemám žádný důvod si myslet, že by se dneska ve školách plošně jen biflovaly izolované encyklopedické údaje.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 22:17:04)
Ropucho,
což nic nemění na faktu, že z těch střípků se velmi často zkouší a podle toho se pak žák hodnotí.
Mmch., pro jistotu dodávám, že mě osobně to vůbec nijak nepálí, jako žák jsem neměla problém si ty "hlavní města a letopočty" zapamatovat, ani moje dítě s tím nemá problém. Nelíbí se mi to jako obecný jev ve školství.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 22:28:33)
ano, samozřejmě je k ničemu nutit lidi biflovat se nazpaměť, že hlavním městem Francie je Paříž, bez dalších souvislostí.

Ale každej aspoň trochu vzdělanej dospělej člověk VÍ, že Paříž je hlavní město Francie, ale ne na základě toho, že by se to bifloval nazpaměť, ale kvůli spoustě jinejch souvislostí - občas o tom čte v novinách, někdo tam někdy i jede, čte knížky...

Kdyby si tu informaci, jak se jmenuje hlavní město Francie, musel googlit, tak by to bylo k smíchu a stěží by ho někdo považoval za vzdělanýho.

A když to nebude vědět ve škole, tak dostane zaslouženě kouli, protože neznalost tohohle "střípku" ukazuje na mnohem hlubší neznalost toho celku, kterej je žádoucí, aby znal.



 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 22:51:10)
Monty, a je to obecný jev?
Hodnotí se žáci většinově pouze podle toho, zda si zapamatují tento druh informací?
Jestli to není spíš takové klišé, které se papouškuje stále dokola, aniž bychom měli přehled o realitě.
Uznávám, že za našich školních let se vyučovalo hodně encyklopedicky a kolikrát mi chyběly souvislosti, ale netroufala bych si tvrdit, že je to dneska obecný jev.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 22:54:48)
Ropucho,

já se pamatuji, že po nás ve škole v některých předmětech to učení hlavních měst apod., chtěli, a že to bylo naprosto k ničemu a navíc to vůbec nelezlo do hlavy.

Takže biflování rozhodně NE, ale neznalost hlavních měst mi už párkrát chyběla.
 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:03:42)
Kudlo, mně už kolikrát chyběly i jiné znalosti.
Je sice hezké, že si všechno mohu najít, ale je to trošku otravné, pořád něco hledat a dovzdělávat se proto, že jsem ve škole byla líná :-)
Ony ty souvislosti člověku kolikrát docvaknou později, ledacos se mu spojí a dotvoří si celkový obrázek, ale když nemá v hlavě základní stavební kameny, nemá vůbec co spojovat a na čem stavět.
Uznávám samozřejmě, že je poutavější a snadnější na zapamatování učit se rovnou v souvislostech. Ale vždycky to potřebuje nějaký základ, asi jako v chemii se člověk musí napřed "našprtat" soustavu prvků nebo v medicíně anatomii a pak teprve přijde to zajímavé, co dává smysl a baví.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:09:50)
Ropucho,

já s Tebou souhlasím v tom, že musíš mít ty základní kameny (a tady se asi neshodnem s Monty, protože mám pocit - Monty, oprav mě, jestli se pletu - že ona je pro to, aby se i ty základní kameny "hledaly na internetu").

Ale na rozdíl od Tebe si myslím, že učit se dá aspoň zčásti rovnou v těch souvislostech, i ty poučky asi lezou do hlavy líp, když se to neučíš nazpaměť, ale s nějakým porozuměním už od počátku.
 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:14:58)
Kudlo, určitě, však to sama píši, že rovnou v souvislostech je to lepší.
Ale pokud vím, ono se to tak alespoň z části učí, pokud jde třeba konkrétně o ten zeměpis, zadávají se referáty, pouští se filmy, dneska je tolik možností ... Jedno z mých dětí má třeba na zeměpis zcestovalého cizince, který opravdu má co předat o světě, nemají žádnou učebnici, jen materiály od učitele, musí to být velmi zajímavé.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:01:21)
Ropucho,
já nejsem školní inspektor, abych řekla, do jaké míry je to OBECNÝ jev. ~;)
Rozhodně si ale myslím, že to není jev zcela vymizelý, který se už ve školách prakticky nevyskytuje.
 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:05:29)
Monty, no psala jsi, že je obecný.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:07:07)
Ropucho,
myslím si to. Dokázat to ovšem nemůžu.
V alternativách to samozřejmě obecný jev nebude.
Stačí takhle? ~;)
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 22:29:06)
ŠUplíku, prací prášky ~t~
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 22:32:55)
Šuplíku,
zjevně ani ty nechápeš, co se snažím říct.
Nejde o to, aby ve škole dětem učitel zamlčel, že hlavním městem Peru je Lima, ale o to, aby tyto marginálie, které lze v případě potřeby najít "na jedno kliknutí" NEBYLY PŘEDMĚTEM HODNOCENÍ žáka. Stejně tak jako výčet letopočtů. A ty otázky v testech tak často vypadají. Upálení Mistra Jana Husa, poprava 27 českých pánů, bitva na Bílé Hoře... uveď DATUM. Jenže DATUM není důležitý, důležitá je ta událost v nějakém kontextu, proč k ní došlo, co jí předcházelo, co následovalo. Mám dokonce pocit, že tu psala Janina o tom, že takhle vypadaly i nějaké přijímačky na VYSOKOU ŠKOLU.
Jako fakt má někdo pocit, že tohle je důležitý výstup ve vzdělání? ~d~
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 22:39:51)
Šuplíku,
a k čemu to tedy slouží? Žák se to naučí na písemku/zkoušení a okamžitě poté to zapomene. Smysl mi uniká.
Jasně, ono je úsměvný uvést příklad "hlavní město Francie je Paříž". Jenže ono na světě existuje přes 200 států a mezi "Francií" a - dejme tomu - Vanuatu vidím přece jen jistej rozdíl.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 22:45:36)
Monty,

ale přece pokud se to naučíš v souvislostech, tak budeš VĚDĚT, že hlavní město Francie je Paříž (a mnohem víc).

Jako, je špatný chtít po Tobě, aby ses to dověděla tak, že se to nabifluješ, v tom se shodnem, ale když se to naučíš v souvislostech, tak přece nebude možný, abys to nevěděla. Takže i když se Tě na to zkoušející zeptá, tak není šance, že bys to nevěděla.

Já mám pocit (možná mylnej), že tu obhajuješ právo žáka na to nevědět, jak se jmenuje hlavní město Francie, protože si to přece může kdykoli vygůglit, a přece to nebude biflovat.

Já tvrdím, že by se to neměl naučit biflováním, ale že by to měl vědět.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 22:59:34)
Kudlo,
tak znova. A nebudeme s dovolením používat hlavní město Francie, to je profláklé prakticky v každém sociokulturním prostředí, protože pravidelně dostáváš impulsy, které tuto informaci v mozku zafixují.
Zkusíme to třeba s hlavním městem Portugalska. O Portugalsku se nikde moc nemluví, v médiích se zpráv z Portugalska objevuje pomálu a je tudíž velmi snadné tuto informaci zapomenout.
Žák se naučí na písemku/zkoušení, jaké je hlavní město Portugalska, dostane jedničku... a za měsíc už to neví. Jakou cenu má ta jednička, co sis tím jako učitel ověřila? Jen to, že je žák schopný tuto informaci krátkodobě udržet v paměti. A má tohle opravdu být předmětem známkování? Z jakého důvodu?
Takže ano, přijde mi naprosto lhostejné, pokud někdo neví "z hlavy" hlavní města zemí jako je Portugalsko. Není to důkaz ani jeho vzdělanosti, ani nevzdělanosti. Svědčí to pouze o tom, že mu z nějakého důvodu nestálo za to udržet v hlavě informaci o hlavním městě Portugalska. Pokud ví, že Portugalsko je stát a ne ovocný koláč, tak si jeho hlavní město v případě potřeby najde na internetu.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:06:36)
Monty,

tak samozřejmě je rozdíl mezi Paříží a Wanuatu (jinými slovy jsou bližší a vzdálenější skutečnosti a člověk si nemůže zapamatovat všecko ), ale třeba to Portugalsko je v Evropě a myslím si, že člověk, kterej se dopracuje aspoň maturity, by se po Evropě měl aspoň základně orientovat.

Já si myslím, že pokud je na tom tak, že se hlavní město Portugalska musí nabiflovat a za měsíc ho zapomene, tak to znamená, že o tom Portugalsku neví vůbec nic. A - a teď prosím o zvýšenou pozornost - to opravdu NEZNAMENÁ, že bych tvrdila, že by se to měl nabiflovat, ALE že by se o tom Portugalsku měl dovědět takový souvislosti, že by mu to hlavní město samo vyskočilo nejen při zkoušení, ale i o ten měsíc, rok, pět, deset let pozdějc.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:13:51)
"A - a teď prosím o zvýšenou pozornost - to opravdu NEZNAMENÁ, že bych tvrdila, že by se to měl nabiflovat, ALE že by se o tom Portugalsku měl dovědět takový souvislosti, že by mu to hlavní město samo vyskočilo nejen při zkoušení, ale i o ten měsíc, rok, pět, deset let pozdějc."

Kudlo,
njn, ale PROČ?
Protože je to podle tebe součást nějakého všeobecného přehledu? Nebo podle "společenské normy"?
Pokud ten žák bude v dospělosti hodně cestovat po Evropě, bude obchodovat s Portugalskem nebo se živit jako kartograf nebo ministr zahraničí, tak to bude vědět celý život.
Když bude jaderný fyzik, tak mě nijak nepřekvapí, když si po informaci "letíte na konferenci do Lisabonu" najde na netu, kde ten Lisabon vlastně je (a nepřekvapí mě ani to, když si to nebude muset hledat), protože jaderný fyzik prostě nosí v hlavě spíš jiný věci než nějaká hlavní města.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:17:52)
Kolik znáš jadernejch fyziků ? Já pár jo a žádnej si nemusí hledat evropská hlavní města na internetu.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:19:36)
Inko,
OMG, to byl jen příklad povolání, který k výkonu své profese nepotřebuje znát hlavní města.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:23:07)
Já myslím, že fachidiotství není zrovna ideál, kterýho bychom chtěli dosáhnout.

Jistě že si NEmusí člověk pamatovat všechno a není to ani v jeho silách, je klidně možný, že Karel si bude pamatovat tu páku, ale ne Lisabon, a Anička to bude mít naopak, ale pokud nebude považovat za nutný si pamatovat ani páku, ani Lisabon, ani vlastně nic jinýho kromě svýho oboru, že si to když tak vždycky vygůglí, tak co jinýho z něho bude?
 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:28:44)
Kudlo, přesně, fachidiotství mi také nepřipadá jako ideál.
Je sice hezké, že někdo rozumí jaderné fyzice (třeba) a umí si jadernou fyzikou dobře vydělat, ale mně osobně by přišlo poněkud trudné, kdyby se vedle jaderné fyziky projevoval jako omezenec nedisponující základním přehledem na úrovni ZŠ.
A to píši jako zoufale nedovzdělaný člověk, kterému mnoho ze základního vzdělání setsakra chybí. Možná právě proto to tak vidím.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:30:37)
"Je sice hezké, že někdo rozumí jaderné fyzice (třeba) a umí si jadernou fyzikou dobře vydělat, ale mně osobně by přišlo poněkud trudné, kdyby se vedle jaderné fyziky projevoval jako omezenec nedisponující základním přehledem na úrovni ZŠ.
A to píši jako zoufale nedovzdělaný člověk, kterému mnoho ze základního vzdělání setsakra chybí. Možná právě proto to tak vidím."

Ropucho, vidím to úplně stejně (včetně mé vlastní nedovzdělanosti), také si leccos musím vygůglit, ale hrdá na to rozhodně nejsem, kdybych to měla v hlavě, bylo by to mnohem příjemnější.
 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:34:52)
Kudlo, ono navíc nejde jen o to, jak člověk funguje v běžném životě, jestli si někde fundovaně poklábosí či nikoliv, ale i o to, že čím menší informovanost, tím snadnější manipulovatelnost, jak známo.
Nelze spoléhat na to, že člověk vždycky pozná okamžik, kdy má konkrétní informaci hledat a že ji má vůbec hledat.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:36:47)
No, a teď tu už chybí jen Sedmikráska, aby napsala, že by nikdy nemohla žít s chlapem, který neví, jaký je hlavní město Portugalska. ~t~

(Promiň, Sedmi.)
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:38:21)
Zkusím se toho svýho zeptat.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:28:46)
To ke svý práci nepotřebuje většina lidí, přesto to vědí. To je jako kdybys rekla, že když není doktor nepotřebuje vedet, kde je mozek a kde žaludek.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:30:50)
Inko ~t~
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:19:33)
Monty,

ano, protože to podle mě je součást všeobecného přehledu, a protože je otravný a zdlouhavý muset gůglit každej prd.

A protože čím víc toho má člověk v hlavě propojenýho těma souvislostma, tím větší prostor a možnosti mu to dává v životě.

Člověk přilepenej neustále k internetu, aby si gůglil něco, co jsou pro ty ostatní základní znalosti, by musel bejt docela chudák.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:22:18)
Kudlo,
proč neustále? Tyhle věci jsou v životě naprosto okrajové, kdy ses s někým naposled bavila o Portugalsku? Před dnešní diskuzí? ~;)
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:25:48)
"Naprosto okrajové" - to si nemyslím, a podporování nevzdělanosti ve mně také žádný obdiv nevzbuzuje.

Jaké to asi bude, když ten člověk bude třeba špičkovej odborník na šestou nohu od mravence nebo na bliznu nějaký rostliny, ale krom toho nebude možný s ním promluvit o ničem jiným, aniž by potřeboval strejdu Gůgla jako externí paměŤ?
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:33:12)
"Jaké to asi bude, když ten člověk bude třeba špičkovej odborník na šestou nohu od mravence nebo na bliznu nějaký rostliny, ale krom toho nebude možný s ním promluvit o ničem jiným..."

Kudlo,
ale to je opět jen tvoje extrémistická dedukce. ~;)
Ten odborník na bliznu nějaký rostliny může mít (a obvykle má) v hlavě celou řadu jiných věcí, jen tam zrovna nebude mít hlavní město Portugalska, protože je to pro něj informace o ničem. Nestála mu za zapamatování. Ale zas tam bude mít něco ze "všeobecného vzdělání", co tam nemáš ty.
Bavit se s lidmi, co ví to samé, co víš ty, je pro mě osobně dost nuda. A ještě jsem nepoznala člověka, co by tam měl jen bliznu nějaký rostliny a nic jinýho, i když je samozřejmě možné, že takový člověk někde existuje.
 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:38:16)
Monty, no a když tedy každý udrží jiné informace a jiné vypustí, jak poznáme, které se mají ve škole učit?
Pro jistotu žádné a necháme na každém, ať si průběžně googlí podle svého aktuálního hnutí mysli?
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:40:51)
Ono to biflování je určeno hlavně k procvičování mozku, ne proto aby si všichni všechno zapamatovali navždy.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:41:14)
Ropucho,
ehm, ale já nikde nepsala, že se nemají UČIT.
Psala jsem, že se nemá vyžadovat jejich biflování - tzn. nemá na tom být postavené zkoušení/písemný test.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:43:50)
a jak poznáš, jestli je zkoušení/test postavený na "biflování"? Z pouhýho dotazu na nějakou skutečnost asi těžko.

 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:45:11)
Monty, a proč by na tom nemohl být postavený test?
Samozřejmě jsou různé cesty, jak otestovat, jestli si žák zapamatoval hlavní město nebo jakýkoliv jiný údaj, od rozsáhlého projektu přes různé interaktivní opičárny až po úplně jednoduchý test á la telefonní seznam.
Nevěřím, že se na všech školách většinově vyučuje pouze tak, že se biflují pojmy a následně testují á la telefonní seznam. Ale je to jedna z metod a není na ní nic zavrženíhodného.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:50:23)
"Nevěřím, že se na všech školách většinově vyučuje pouze tak, že se biflují pojmy a následně testují á la telefonní seznam. Ale je to jedna z metod a není na ní nic zavrženíhodného."

Ropucho,
no a já si myslím, že je to ta nejhorší možná metoda a ve 21. století ji pokládám za přežitek z dob Rakousko - Uherska.
Co člověk, to názor. ~;)
 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:55:24)
Monty, klidně to může být nejhorší metoda, ale studenti jistě přežijí, když se na ně občas použije ~:-D

Já si ostatně myslím, že memorování má v procesu učení své místo, rozvíjí mozek a dokonce jsem někde četla, že zvyšuje inteligenci, učenci ve starověku prý byli inteligentnější než dnešní lidé, protože se učili dlouhým textům zpaměti ~;) Zdroj tedy nemám, mně takhle uvíznou různé kusé informace, mám málo trénovaný mozek :-)
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(27.3.2018 0:03:29)
Ropucho,
učenci ve starověku měli k dispozici daleko menší penzum informací, než jaké je k mání dnes. Šíře tzv. všeobecného přehledu je závislá na množství vstupních dat, které se samozřejmě stále navyšuje, ale "kapacita mozku" průměrného jedince je víceméně konstantní.
Když zůstaneme jen u hlavních měst, tak od dob starověku se zásadně změnila mapa světa, takže bys pro "ucelený přehled" musela nosit v hlavě jak chronologii vývoje všech státních útvarů, tak i názvy všech hlavních měst ve všech obdobích. Lidé to běžně v hlavách nenosí, ale pokud máš nějaké povědomí o zeměpisu a dějepisu, celkem snadno si to v případě potřeby vygooglíš. ~;)
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(27.3.2018 0:25:41)
a kde je hranice toho povědomí a toho googlení?

jestliže nemáš povědomí ani o tom, že Lisabon je evropský město, tak to asi budeš muset googlit trochu víc. Nebo teda jestli máš nějaký povědomí o zeměpisu, tak zase nebude tolik pravděpodobný, že bys nikdy o Lisabonu neslyšela (tj. že si ho možná nevybavíš na první dobrou, ale když už ho někdo zmíní, tak budeš aspoň přibližně vědět, která bije).
 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(27.3.2018 8:49:37)
Monty, o množství dat v tomto kontextu nejde.
Jde o to, jak funguje mozek a jestli mu škodí nebo prospívá trénink v podobě memorování. Jsou teorie, že to svůj smysl má.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(27.3.2018 8:59:42)
Ropucho,

já myslím, že mozek má obrovskou kapacitu a občasnej trénink mu neuškodí.

Kdyby Monty myslela memorování, biflování apod. věcí, kterejm člověk NEROZUMÍ, tak bych s ní i souhlasila, protože to vzápětí zapomene a nemá na co by to "pověsil", ale já mám takovej pocit, že se vymezuje prostě proti udržení tý informace v paměti, protože to "není důležitý".

A já si myslím, že pokud někdo ví milion věcí a souvislostí, ale zrovna si nedokáže vzpomenout na Lisabon, tak to není žádný neštěstí, ale pokud si musí gůglit nejen Lisabon, ale každou druhou věc, se kterou se setká, protože se spolehne na to, že vygůglit se dá všecko, tak už to docela průšvih je.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(27.3.2018 11:11:27)
Kudlo,
ty máš pořád nějaké pocity, ale dost často vůbec neodpovídají tomu, co dotyčný opravdu napsal. Pokud jde o to, co píšu já, tak prakticky nikdy. ~;)
 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(27.3.2018 12:48:37)
Kudlo, tak já chápu tažení za změnu vzdělávání oproti dobám, kdy děti musely zpaměti memorovat celé knihy v jazycích, jimž nerozuměly.
Ale tomu jsme se myslím vzdálili již dostatečně a nepovažuji za ideál dojít k druhému extrému, kdy jakýoliv pamětný dril vypustíme.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:42:03)
Tak extrémistická dedukce... proč?

Jak jsi správně podotkla, tak proč by mělo být neznat hlavní město Portugalska horší než neznat páku, a X jinejch věcí?

A jistě každej nezná všecko, takže může nastat situace, že si sice nebude pamatovat ten Lisabon (i když i tak si umím představit, že si na něj nevzpomene při otázce, jaký je hlavní město Portugalska, ale už si neumím představit, že o něm nikdy v životě neslyšel a bude muset gůgli,t jestli je to v Evropě) ale bude si pamatovat páku a spoustu jinejch věcí mimo svůj obor - to se asi může stát i vzdělancovi.

Ale tys říkala něco ve smyslu, že "jaderný fyzik přeci nosí v hlavě něco jinýho než hlavní města", a to mi tak trochu evokuje přístup "proč bych se měl zatěžovat věcma, který nejsou z mýho oboru" a to, že se nebude zajímat nejen o Lisabon, ale ani o páku a ty další věci, protože prostě to pro něj bude "okrajový" a neví, proč by se tím měl zatěžovat - a je tu fachidiot jako vyšitej.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:47:06)
Kudlo,
že se nebude zajímat o žádný jiný věci jsem nepsala. Jen to, že u něj automaticky nepředpokládám znalost hlavních měst, zatímco u ministra zahraničních věcí ano.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:54:00)
a proč znalost hlavních měst ne a ostatní věci jo?

jak mám poznat, jestli jde o celkovej přístup k "neužitečnejm" informacím, nebo jen o to, že nenosí v hlavě úplně všecko?
 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:10:48)
Monty, to je nesmysl.
Jestli je žák ignorant a neudrží informaci, tak to je jeho problém a těžko s tím vzdělávací systém může něco dělat.
Cílem bylo předat nějaký základní přehled, aby se žák při slově Lisabon okamžitě orientoval, o čem je řeč.
Není jiné cesty, jak si ověřit, že žák informaci přijal, než ho otestovat.
Za další udržení informace už těžko může být zodpovědná škola.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:14:17)
Ropucho,

tak ale zas na druhou stranu je fakt, že se asi shodnem na tom, že není ostuda neznat VŠECKA hlavní města VŠECH států světa, ale už se asi neshodnem na tom, jak moc má bejt velkej okruh těch, který bychom jako vzdělanci znát měli.



 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:16:54)
"Jestli je žák ignorant a neudrží informaci..."

Ropucho,
všichni jsme do jisté míry ignoranti, protože si nepamatujeme "všechno", co jsme uměli na jakémkoli typu školy.
V reálu toho vždy víš nejvíc v rámci oboru, kterým se živíš nebo který máš jako koníček.
Ostatní informace průběžně ztrácíš. Různou rychlostí, ale ztrácíš. Proč by mělo být více zavrženíhodné zapomenout hlavní město Portugalska než - např. - výpočet rovnováhy na páce mi není tak docela jasné.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:14:16)
Tak Portugalsko jeste za základní vzdělání považuju. Představ si tu ostudu, ze někdo vypráví, ze byl na prodlouženém víkendu v Lisabonu, a ty nevíš jestli byl u more nebo v horách, v pralesa nebo po památkách. A budeš si to hledat v mobilu.
 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 23:21:33)
Já také považuji znalost alespoň evropských hlavních měst za základní vzdělání a mně osobně by překáželo, kdybych je neznala, čistě pro běžné fungování a orientaci v běžných informacích kolem mě.
Akceptuji, že někdo to může vidět jinak, to je takový americký přístup, mít znalosti jen o tom, co mě aktuálně zajímá nebo co aktuálně potřebuji. Ale při vší úctě, nepůsobí to na mě nijak přitažlivě, když člověku klesá čelist nad banálními fakty o světě.
 K_at 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 22:36:50)
Monty, mne naopak prijde, ze Suplik de facto hovori o tom samem.... Mozna to blbe chapu. Jinak souhlasim s tebou, ze se neuci dobove souvislosti. Casove zarazeni je taky dulezity, ale mel by to byt jen ramec veci.
 Alena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:06:48)
"Oproti (např.) zeměpisu se třeba chemie bifluje docela blbě. " je to pleveleni, glosovat takovou podruznou poznamku, ale tohle me pobavilo. Vzdycky me chemie prisla snadneji biflovatelna nez zemepis. Pokud mas zemepis zarazen jen pod pojmy na mape tak mozna.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:08:28)
Aleno,
vy jste v chemii nepočítali?
Mně zas přijde úsměvný tvrdit, že se chemie bifluje líp. To tak možná tabulka prvků. ~;)
 Alena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:09:44)
Myslis rovnice? to asi jo, ale dalo se to zautomatizovat.
 Žžena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:11:07)
Jojo, v chemii jsme počítali. A taky se biflovali vzorečky minerálů, aminokyselin, mraků sloučenin, co nevymyslíš.
 . . 


Re: zeměpis versus chemi 

(26.3.2018 12:02:41)
""Oproti (např.) zeměpisu se třeba chemie bifluje docela blbě. " je to pleveleni, glosovat takovou podruznou poznamku, ale tohle me pobavilo. Vzdycky me chemie prisla snadneji biflovatelna nez zemepis. "

Aleno, naprostý souhlas.

V chemii se sice trochu (celkem jednoduše) počítá, ale jinak je celá defacto pamětní záležitost, naštěstí tedy s vnitřní logikou, takže je dost "pomůcek" pro paměť. Zeměpis má těch "pomůcek" taky dost. Ono taky záleží na pojetí zeměpisáře, co považuje za podstatné, jak to učí a jak zkouší. Ale to je u všeho :-)
 Alena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:08:20)
a zemepis neni humanitni predmet.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:09:05)
Aleno,
ne, není to humanitní předmět, je to příklad předmětu, kde se bifluje. ~;)
 Alena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 11:10:42)
"je to příklad předmětu, kde se bifluje." ne, je to priklad predmetu, ktery ti pripada lepsi k biflovani.
 Ropucha + 2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 16:28:00)
Sam, materiálně perfektně vybavené bývají soukromé školy a nemyslím si, že by to bylo přímo úměrné jejich kvalitě.
Já bych asi ani nechtěla, aby se mé děti učily s tablety. To mají doma a ve volném čase, zírají do obrazovek více než zdrávo.
 Sam01 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 18:41:36)
Ropu ho,
Myslela jsem, ze deti mohou pracovat na svem tabletu nebo laptopu. Je jednodussi si materialy stahnout nebo robnou ofotit. Pokud zvladaji mit v materialech poradek, tak nemuseji mit sesit.
Ne vsichni pisou rychle a citelne, tak mi to pripada prakticke.
 Alena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 10:20:10)
"To je reakce na nějaký předchozí příspěvek, že se to nadrti nedá. Da" ja zadne "prumerne" dite, co zvladlo prijimacky pouhym nadrcenim proste neznam.
 Sam01 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 10:32:43)
Kruci,

Naprosto souhlasim. Kazdy se snazi najit pro svoje dite tu nejlepsi moznost.
 sovice 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 10:16:29)
Musím se zastat neshodného přívlastku. Porozumění logice jazyka, primárně vlastního jazyka, je pro mnoho lidí slušnou pomocí při učení se jazyku cizímu. Zároveň to není tak složitá myšlenka, že by ji chytrý páťák nevstřebal.
Nemluvím o jevech jako přístavky a tak; podmět, přísudek, předmět, přívlastek a nějaké jejich základní typy, a třeba taky druhy číslovek a zájmen považuju za věci hodně o logice, byť je to čeština, ne matika.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 10:20:24)
Sovice,
psala jsem to tu mockrát. 99 % textů, které mi projdou rukama, obsahuje hrubé chyby. A nepíšou je absolventi SOU. Nevím, jestli všichni ti lidé zvládnou spočítat trojčlenku, mají většinou humanitní vzdělání, ale ten výstup je prostě hrozný. Přijímačkami museli projít všichni.
 sovice 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 10:26:59)
Monty,

taky občas dělám hrubky. Napíšu tolik textu, že není divu; nejsem robot. Občas se dokonce i přepočítám (loni jsem připravovala rozpočet a nezvládla jsem jednu položku vynásobit dvanácti - výsledek byl dostatečně blízko, takže jsem si toho nevšimla, ale bylo to špatně).

A spousta spousta hrubek je například u shody přísudku s podmětem, tam musíš vědět, co máš k čemu vázat. A u shodných přívlastků se taky najdou chyby typu malý kluci)... Tak myslím, že je naopak velmi dobré ten shodný přívlastek poznat ~;) a není od věci to po dětech, hlásících se na 8g, chtít. Že se časem na pravopis vykašlou? No, někteří asi jo.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 10:59:53)
sovice,

zrovna u těch shodnejch přívlastků to je přece jen POMUCKA, tj. když to "nevidíš", tak si to musíš nějak zdůvodnit, ale když to "vidíš", tak píšeš správně a rozbor nepotřebuješ.

Stejně tak nechápu třeba určování slovních druhů u různých těch "doplňků" a tak, co nešlo logicky odvodit, to mi přišlo vždycky jako úplně k ničemu.
 Dana 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 12:01:31)
Nejchytřejší možná nejsou, ti co jdou v Praze na státní osmiletá gymnázia. Protože tam třeba řada hodně chytrých dětí ani jít nechce. Ale je fakt, že je tam takový nával, že se tam dostanou z těch přihlášených ti nejchytřejší, nejrychlejší,dobře připravení a s dobrými nervy.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 9:40:31)
kruci,

tak to by se ale logicky měla úroveň gymplů v Praze snižovat (protože z krajů tam jdou ti nejchytřejší, ale v Praze tam ambiciózní rodiče nacpou i mnohem méně chytrý).

Ale je to opravdu tak? (já nevím) ~d~
 Sam01 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 9:43:24)
Kudli,
Jak tam v Praze nacpou rodice ty mene chytre deti?
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 9:47:46)
Sam,
platí jim všechna možná doučování a individuály a tráví přípravou každý den. To jsi nikdy neslyšela/nečetla?
 Alena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 9:54:22)
Ano pripravu deti maji.To umoznuje posun o nejaky ten bod (hlavne vyplnovani testu je pro pataky tak slozite, ze pro nepolibeneho je to hendikep jako hrom). ALe zas neverim na prumerne nadrilovane deti, ktere nechaji ty chytre deti opodal, v Praze je priprava pristupna, vyuziva ji vetsina deti. Neznam, zadne takove dite z okoli, ty testy jsou nadrilovatelne jen z casti, bez inteligence to fakt nejde.
 Sam01 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 10:00:56)
Monty ja jsem vzala deti asi 5x na dve hodiny srovnavacich testu, abych videla, jak na tom Jsou ve srovnani s ostatnimi a doma jsme si jen formou her dali ten vseobecny prehled. Jo a jedenkrat byl kazdy z nich na testech nanecisto, aby vedeli, co je zhruba ceka a, jak si asi stoji. Zadne vikendove testy . Ani scio testy pro ten rok jsem nekupovala. Mela jsem jen nejake starsi zdedene.
Syn mel dve dvojky a ja jsem se bala, jestli neni bez sance, kdyz nema same jednicky.
Obe deti to chtely zkusit . Podpora od nas rodicu byla samozrejmosti.
 Alena 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 9:56:19)
"V Praze nekolikamesni placená priprava každý víkend, příp.soukromy učitel (netvrdím že každý, ale většina urcite). Fakt jsrm zitala, co jsou nekteri rodice i deti ochotni podstoupit." kdyz budes delat s ditetem pripravu samodomo a budes mit sajn, co se chce na prijimackach, dosahnes lepsiho vyledku nez na skupinovem doucovani.
 Sam01 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 10:09:10)
kruci,
Je naprosto v poradku ujistit se, jak na tom deti jsou ve srovnani s okolim. Kazda skola jede podle vlastniho planu a nektere dosud neprobrane veci muzou byt v testu.
Kdyz se budu v praci pripravovat k nejake profesni zkousce, tak se take na to musim naucit. Neznam nikoho,kdo by to daval z patra bez pripravy.
 Sam01 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 10:29:49)
Kruci,
mas pravdu, ze ten vystup musi byt stejny, ale v dobe prijimacek proste nemuseji mit probranou stejnou latku. Do konce skolniho roku to muzou doprobrat,ale v dobe prijimacek to proste mit stejne nemusi. To je prave duvod toho, proc rodice deti davaji na ty kurzy.
 Sam01 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 10:38:00)
Kruci,

nevim jestli se nepletu, ale mam pocit, ze skola ma predepsane ucivo, ktere musi probrat treba 1-5 trida. Ovsem uz nema jasne dane v jakem poradi to musi probrat. Dane je jen to, ze musi byt ten vstup na konci shodny pro vsechny.
Potom se lehce stane, ze v dobe PZ nejsou vsichni na stejne urovni.
 Sam01 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 10:39:52)
A samozrejme svou ulohu v tom ma i slozeni tridy. Kdyz se sejdou chytre deti, tak jde ta trida rychleji a muzou vic do hloubky. V opacnem pripade je to prusvih, protoze jim muze trvat mnohem dele, nez neco pochopi a pak samozrejme nestihnou probrat vsechno.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 9:44:59)
Kudlo,
dost možná je. Slyšela jsem na toto téma mluvit ředitele populárního pražského gymplu. Řekl, že před 20 lety měl ve škole děti opravdu výjimečně chytré, dnes že převažují průměrné s intenzivní přípravou.
 Sam01 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 9:52:28)
Tak pokud jsou prumerne deti na gymplech jake deti zustavaji na ZS?
Proc ZS delaji takovy cirkus, kdyz po nich clovek chce prihlasku na gympl? Zazila jsem to u obou deti na dvou ruznych ZS.
Kdyz jsem chtela dceru na tu jednu ZS prihlasit, tak mi reditelka rekla, ze neni misto. Kdyz zjistila, ze holcicka ma bezproblemove chovani a same jednicky, tak misto ihned bylo. Ta sama reditelka mi pak udelala scenu, co si to dovolujeme, ze gympl nam nenabidne vic, nez oni. Ano ta zakladka byla latkou vysoko nad jinymi ZS, ale s gymplem se take srovnat neda.
Motivace u ZS je jasna,proste ty chytre deti jim zvedaji prumer. Tam vubec v systemu neslo o ty deti, ale jen o statistiky a penize na hlavu, ktere skola dostane.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 9:58:12)
Sam,
ale většina lidí i dětí prostě JE průměrná, logicky se musí vyskytovat na všech typech škol. Tady se bere průměrnost pomalu jako sprosté slovo, ale realita je jinde.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 9:12:02)
kruci,

ano, tohle mi připadá hodně pravděpodobný.

Že v tý Praze je větší tlak na to "mít dítě na gymplu", a tak to zkouší víc lidí než v místech, kde takovej tlak není, a vytváří to větší převisy.

Fakt si nemyslím, že by byli Pražáci chytřejší než zbytek republiky, a pokud to bude někdo insinuovat, tak mě to ani neurazí, protože to považuju za absurdní.
 Sam01 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 9:27:22)
Kudli,
Najdi si tabulky uspesnosti u maturit a uvidis zcela jasne, ze Praha je jinde. Pak byla dobra tusim Vysocina . Myslim si, ze je v Praze vetsi tlak na ty deti i ze strany rodicu, kteri je proste na ten 8 G pripravuji a chteji dostat. A myslim si,ze po experimentech typu inkluze bude ten tlak jeste vetsi.

Moje sestra ma trojcata. Ted se akorat pripravuji na PZ. Dcera chce na gympl. Ma same jednicky, tak by se mohla dostat. Jeden syn chce na prumyslovku a druhy segre rekl, ze se uz vic ucit nechce a ze chce delat automechanika. Segra samozrejme nadsena neni, ale nebude ho nasilim cpat nagympl nebo prumyslovku. Mozna sam zjisti casem, ze by radejiza brachou nebo segrou, ale uz to bude mit slozitejsi. Uvidime po PZ.
 Sam01 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 9:03:41)
Ja porad nechapu, proc tolika lidem porad lezi ty 8G v zaludku. V Praze je poptavka mnohonasobne nad nabidkou. Kolem me- znami vsichni maji deti na gymplech. U dcery treba ve sportu byla snad jedna holka, ktera neni na 8G. Jinak vsechny. Jsou na ceskych i mezinarodnich gymplech a zvladaji to i s tim barocnym sportem. Jentakj se ptala jestli se deti stykaji s jinou skupinou nez s gymnazisty, tak musim odpovedet nestykaji. Jejich kamaradi z puvodnich ZS jsou take na ruznych gymplech takze se stykaji dal a cestou se k tomu nabalilo dalsich x detiz gymplu. Osobne treba neznam zadne dite, ktere slo na ucnak a ani nevim, kde jsou vsechny deti z puvodni ZS. Vim jen o tech, ktere tenkrat prechazeli na 8 G.
Z meho pohledu byl prechod na 8G dobre reseni u obou deti. Oba tam byli spokojeni i prestoze se museli naucit ucit. Na zakladce se ucit nemuseli. Jsem rada, ze se dostali mezi podobne deti ,protoze ja posilam deti do skoly se neco naucit a ne, aby tahli prumer tridy nahoru a povzbuzovali Pepika Vomacku. Pro moje dite neni prinosem, kdyz si udela svou praci a misto, aby sel dal musi delat praci ucitelky a v podstate dodelat praci nekoho jineho, kdo se neuci. Tam nevidim zadny prinospro svoje dite a nebudme pomrytci. Vsem nam jde predevsim o nase dite.
Pokusy schazovat a rusit 8 G jsou tu roky, ale zatim nikdo nic lepsiho nevymyslel. Viz. pani Buzkova, ktera brojila proti vyclenovani elit z kolektivu a pak dala svoji dceru na francouzske lyceum.
Ja jsem vzdy chtela, ty deti na 8 G mit a jsem rada, ze se to povedlo. Oproti tomu treba moje nevlastni sestra razi jinou teorii. Ma syna, ktery ma same jednicky ( ted tusim 4 trida). Rekla, ze jeji syn pujde na remeslo a nikdy na gympl. Je pomatena a vubec nevidi, ze ten klukje levej na ruce. Muj syn take neni manualne zrucnej a nikdy nebyl. Kdybych ho nacpala na nejaky ucebni obor, tak by tam trpel. Jsem vazne rada, ze nemam male deti, ktere bych ted musela davat do skoly.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 18:26:32)
Tak zrovna mám otevřený stránky jednoho úplně obyčejnýho pražskýho gymnázia. Na 30 míst na 8G se letos hlásí 261 dětí.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 18:46:10)
Kepler - 231 přihlášek na 8G (berou 30), 194 na 4G (berou 90).
Nad Štolou - na 8G se hlásí 407 dětí (60), na 6G 305 dětí (30), na 4G 85 (30) + 68 (30) do sportovní třídy.
4G Na Zatlance - 328 (90) přihlášek do "normální" třídy, do alternativní 100 (30).
Čistě pro ilustraci. ~;)
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 19:19:28)
kruci,
no jistě, hlásí se tam kdekdo. A ty stovky dětí tam fakt nechodí bez přípravy. Takže z celé myšlenky výběrové školy pro ty nejnadanější se stal obyčejný byznys. V Praze tedy rozhodně. ~;)
 Sam01 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 19:47:20)
Monty,
chodí tam ty děti,které zvládnou přijímačky, i tu školu dodělat. Je spousta dětí,které se hlásí,ale zkoušky nedají.
Jak bys asi nastavila jinak podmínky pro přijetí? Na tom,že se někdo připravuje na nějakou zkoušku-test osobně nevidím nic špatného. I ve škole se připravuješ na test nebo zkoušení. Minimálně na to mrkneš a ujistíš se,že to dáš.
Navíc ten 8G má i tu výhodu,že tam máš +- stejně nadané děti a spoustě dětem prostě sedne ten kolektiv podobně naladěných dětí.
Základka nám také třeba nenabízela jazykové pobyty a rodilé mluvčí na jazyky. Na gymplu je to normální.
A ze strany rodičů je ta velká poptávka po 8G patrná už roky. To není žádná módní záležitost. Opravdu v mém okolí se všichni snaží ty děti z těch základek dostat pryč,jak jen to jde. Ať už na 8g nebo třeba jinou lepší nebo jazykovou školu.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 20:01:18)
Sam,
to tu už někdo vysvětloval, že jazykové pobyty pořádají daleko častěji mimopražské školy, snad je na to nějaká dotace?
 Sam01 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 19:51:26)
Kruci,
v Praze a okolí je také nepoměrně více dětí,než na nějakém maloměstě. Proto se hlásí kde kdo. Nevím o nikom,kdo by se špatným prospěchem hnal dítě k přijímačkám na gympl. Každému je totiž jasné,že v tom převisu,který je prostě nemá šanci. Tady si školy opravdu vybírají. Mě jeden ředitel gymnázia řekl,že o mého syna nemají zájem,protože děti s ADHD nepotřebují. Mají takový převis,že si vybírají opravdu jen ty nejlepší. A to jsem se jen zeptala,zda umí pracovat i s dětmi,které mají nějakou poruchu. Proto jsem to rovnou vzdala a ke zkouškám se tam ani nehlásila, přestože bych o tu školu bývala hodně stála.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 20:15:27)
Sam,
jenže v páté třídě má dobrý prospěch právě taky "kdekdo". Některá škola má tak nízké nároky, že má "samé jedničky" půlka třídy. Oni totiž rodiče na ty dobré známky víc tlačí a umím si představit, že tomu část učitelů podlehne, aby měli klid.
Mně je fakt jedno, kdo kam dává děti a proč, jen poukazuji na to, že ta víceletá gymnázia už dávno neplní tu funkci, kterou původně plnit měla. To, že má někdo v páté třídě samé jedničky prostě automaticky neznamená, že je mimořádně nadaný. Jsou to prostě výběrový základky. Dřív byly jen jazykovky, dneska jsou k tomu víceleté gymply. Což se logicky muselo stát, jakmile o ně začal být enormní zájem a rozjel se všechen ten byznys kolem.
 Sam01 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 21:27:09)
Monty,
To ze maji ruzne zakladky ruzne nastavenou latku nikdo nerozporuje. To je proste fakt. Nicmene od toho jsou ty prijimacky, aby se ukazalo, co dite zvladne a nebo nezvladne. A zcela uprimne, pokud se dite zvladne naucit na ty testy, tak je evidentne schopne, pilne a zpusobile ten gympl zvladnout. Jak jinak ty deti roztridit na to, kdo muze nebo nemuze na 8G ?
Jiste je hromada sikovnejsich chytrejsich a pulnejsich deti, nez jsou napriklad ty moje. Presto mi uz jedno dite ten gympl udelaloa druhe mi konci za dva roky. Dcera uz ted v sexte dostala prihlasku na seminare a musi se rozhodnout dva roky predem jake seminare bude v septime a oktave navstevovat. Uz ted chodi sledovat obhajoby maturantu, aby mela prehled o tom, jak to ma vypadat a, jak maji profesori nastavenou latku. To je taky biflovani na tu maturitni zkousku.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 21:33:30)
Sam,
ale to přece nikdo nerozporuje. Část dětí ty přijímačky zvládne, část nezvládne, a část z těch, co je zvládnou jsou přijatí. Jde o to, co zaznělo v úvodním článku. Čím víc lidí něco zvládne, tím musí být laťka níž. Stejně tak jako asi bude "laťka níž" na ZŠ, kde by měli v té páté třídě všichni nebo třeba 2/3 dětí samé jedničky, protože to neodpovídá rozdělení "sil" v populaci.
 Sam01 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 21:43:52)
Nevim, jak je to ve tride u tveho syna, ale u deti ve tride rozhodne v pate tride vsichni same jednicky nemeli. Jak uz jsem psala, tak od syna odchazelo na gympl 12 deti ze 26. To je temer pulka tridy. Z tech deti, ktere zustali bylo tak 8 deti temer nepouzitelnych. Sami kluci. Tozn zbylo tam 5 prumernych det, tak jaka latka tam asi mohla byt nastavena? Sloucili je s vedlejsi tridou. Tam nevim kolik deti z te tridy odeslo, ale co jsem pak potkavala maminky spoluzaku, ktere jsem znala, tak to bylo peklo a nekteri odesli radeji jinam.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(26.3.2018 22:04:02)
Sam,
ne, u syna ve třídě neměli v 5. ročníku všichni samé jedničky. Ale taky neodešla "skoro půlka dětí" na 8G. Odešli 3 ze 30.
 Lída+2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(27.3.2018 5:49:58)
Monty, kam by mohla asi tak odejít půlka třídy......to je prostě nesmysl......, který uměle udržují média......

Tak jsem si to schválně našla v okrese máme 40 Zš, některé mají po jednom, některé po 2-3 třídách....,ale toto číslo jsem nenašla, budeme pracovat s číslem 1.

A máme tu jen 3x Gympl kam lze jít na 4roky (otvírá se vždy jedna třída). A jen 1x gympl na 8let. Kde berou 30 lidí, takže tam v průměru odejde necelý jeden žák z každé třídy....z těch co tu školu mají v dosahu.

A to je přesně to co vidím....odejde 1, nebo taky žádný....,ale hodně rodičů nadává na některé Zš.....hlavně ty u nás ve městě.

a prostě nesmíš věřit všemu co se píše. Třeba včera mi známá vyprávěla, že četla zajímavý článek s jmény a příjmení.....ani jedno jméno se v CR nevyskytuje jak jsme zjistili.....prostě celé vymyšlené.~8~ večer mi to poslala a tak hezky se to četlo.....
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(27.3.2018 6:31:33)
Lído,
ale to psala Sam. Copak já někde tvrdím, že ze škol běžně odchází půlka třídy? ~d~
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(27.3.2018 7:45:39)
Lído,

nebyla tam jména jako třeba Pětiletka Koniprdová? ~;)
 Sam01 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(27.3.2018 9:53:29)
Lído,
v Praze je těch gymplů víc,takže nevidím důvod,proč by se nemohlo z jedné třídy přihlásit ke zkouškám 12 dětí.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(27.3.2018 11:04:29)
Sam,
ale o to přece nejde, že by se nemohly přihlásit, přihlásit se můžou klidně všechny.
Jde o to, že pokud se 12 dětí z 26 ve třídě dostane na 8G, je 8G jen ta výběrová základka a ne škola pouze pro mimořádně nadané, protože těch není polovina každé třídy.
 Kudla2 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(27.3.2018 12:05:01)
Monty,

ale pokud je někde převis takovej, že se z 300 dětí dostane 30, tak to přece není o tom, že by se DOSTALO 12 z každý třídy, ale že to ZKUSÍ 12 z každý třídy, ale mezi těch 3O se dostanou jen ti nejlepší.
 Monty 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(27.3.2018 12:06:24)
Kudlo,
ale Sam psala, že od nich ze školy 12 dětí ze 26 ODEŠLO, pokud se nemýlím.
 . . 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(27.3.2018 12:23:03)
Ano, Sam psala, že odešlo 12 dětí ze 26, a je to zcela nepochybně výjimka.
 . . 


Re: expert Informačního centra pro vzdělávání 

(27.3.2018 12:25:14)
Což plyne z toho, že na gymply se kapacitně prostě půlka žactva nevejde.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.