(29.8.2017 11:37:21) Tak jsem se s malou nadějí včera začla dívat po dlouhé době na 1.díl Padesátek - už jsem totiž dlouho neviděla nějaký milý a hl.zábavný seriál,co by TV vysílala přímo.
NO a - zklamání nebo spíš konstatování: to se dalo čekat.
Jak je to možné,že dnes není nikdo schopen nic poutavého natočit,kde jsou ty dietlové a spol.? Zato "volů" je tam hned několik.Celé je to trapas jak hrom.
(29.8.2017 11:52:45) Bylo to přesně tak strašný,jak jsem čekala....Zlatá Nemocnice na kraji města..to je radost se dívat.Nevím,novej Dietl se asi už nenarodil.
(29.8.2017 15:22:04) Novej Dietl se nenarodil a žádná škoda. Nemocnice mě sice nikdy nezaujala, ale to je věc osobního vkusu, uznávám, že profesionálně ještě nebyla nejhorší. Jinak byl ale Dietl převážně jednookej král mezi slepejma a často ani to ne: Nejmladší z rodu Hamrů, Okres na severu, Muž na radnici, Plechová kavalerie, Žena za pultem, Inženýrská odysea, Synové a dcery Jakuba Skláře, dyť na to se dalo koukat jen proto, že nic jinýho nebylo a někdy se to ani tak nedalo. Dietla trochu zachraňovalo, že byl omezenej 13 dílama, akorát ta Nemocnice snad měla víc, ale taky ne moc, myslím, že kdyby moh, točí klidně Ordinaci v nemocnici na kraji města o tisíci dílech, kde se bude furt dopryč řešit kdo s kým, kde a jak.
(29.8.2017 15:27:29) Filipe, to si myslím, že se pleteš. Nakonec každý z těch seriálů si našel své publikum, vzpomíná se na ně. Chápu, že je v současné době populární se proti lidem jako Dietl vymezovat, ale přijde mi to jako nesmysl.
(30.8.2017 7:43:09) Nevymezuju se proti Dietlovi teď, Zetko, ty seriály se mi nelíbily před listopadem. A myslím, že kdyby byl bohatší program, zas tak moc lidí by na ně dneska nevzpomínalo.
(30.8.2017 7:52:24) Filipe, já si navíc myslím, že Dietlovy seriály (tedy kdo s kým na pozadí úsilí pracovních kolektivů) jsou pro ženský a že si během nich ti chlapi chodili "na jedno", trochu mě překvapuje, jak ovlivnily Zetkův růst
(30.8.2017 8:04:19) "Kdo s kým na pozadí úsilí pracovních kolektivů" - trefnějc jsem to neslyšel, skvěle shrnuto!
V dobrým vzpomínám třeba na Takovou normální rodinku, sice to zobrazovalo "tradiční" rodinu, kde se chlapi válejí a ženský rotujou a používaj "ženský zbraně" na to, aby chlapi občas něco udělali, ale má to spád a řád a švih a střih.
A docela v dobrým vzpomínám třeba ještě na Dynastii Nováků, tam to bylo taky složený ne z charakterů, ale typovejch figurek jako u Dietla, ale ty figurky byly aspoň zajímavý a situace, do kterejch je scénárista strkal, občas taky. Dietl to měl hrozně černobílý: pokrokoví klaďasové a prohnilí reakcionáři a na konci světlý zítřky. Nemocnice se tomuhle pokoutnýmu strkání správnýho politickýho názoru vyhnula a vydělala na tom.
(30.8.2017 8:23:29) ...Dietl to měl hrozně černobílý: pokrokoví klaďasové a prohnilí reakcionáři a na konci světlý zítřky. Nemocnice se tomuhle pokoutnýmu strkání správnýho politickýho názoru vyhnula a vydělala na tom. Tak. Nemocnice vydelala hlavne napaditejsimi dialogmi a hlaska o nadnasajucej hluposti ju v kontexte zvysku Dietlovho diela a ponuky v TV urobila hitom storocia.
(30.8.2017 8:53:09) Filipe, jasně ty jsi politruk a politiku hledáš i v tvorbě. Samozřejmě tam částečně je, ale o ní to není. Je to o zábavě. Samozřejmě, že situace v nemocnicích je daná dobou o které se vypráví. Dietl ty postavy zjednodušil a předložil je divákovy, kterého to chytilo. Jeho dialogy se daly poslouchat a byly v té době přirozené.
(30.8.2017 9:15:14) ...Samozřejmě tam částečně je, ale o ní to není. Tak u Dietla bola politika vsade ( s vynimkou nemocnice). Na tom si postavil karieru. Pokial si ale Ty zo serialov pamatas iba plne regaly za komunizmu a zenu za pultom v posteli s Hanicincom, je zbytocne Ti Tvoje presvedcenie vyhovarat.
(30.8.2017 9:15:39) Prosím tě, ty tu politizovanost v Okrese na severu, Plechový kavalerii, Ženě za pultem, Synech a dcerích Jakuba Skláře apod. nevidíš? Dobrá, neříkejme tomu politika, ale třeba podle Libíka "úsílí pracovních kolektivů" a přidejme společenský odsouzení antisocialistických zlořádů.
Bylo dost seriálů, který se tomu vyhnuly, u Dietla to bylo pravidlem. Nedělal to v Nemocnici a možná i někde jinde, některý jeho seriály mě minuly. Nebylo to samozřejmě v Písařích, ale tam by to šlo těžko, anžto jsou podle Flauberta a navíc se zčásti točily jako improvizace Sováka s Horníčkem, do který Dietl moc nezasahoval, ale nechával jí volnej průběh.
(30.8.2017 9:33:02) ...Okrese na severu, Plechový kavalerii, Ženě za pultem, Synech a dcerích Jakuba Skláře A napriklad Nejmladsi z rodu Hamru je tak apoliticky, ze samotni komunisti robili peticie za jeho odvysielanie v ramci vyvazenosti pohladu na nasilnu kolektivizaciu. https://www.novinky.cz/domaci/199091-exposlanec-kscm-se-domaha-odvysilani-serialu-nejmladsi-z-rodu-hamru.html
(30.8.2017 9:56:40) I v Nemocnici nám schvaluje přimáře náš oblíbený závodní výbor KSČ a koronární jednotku si bere pod patronaci svaz socialistické mládeže
(30.8.2017 10:05:24) No jo, ale to beru spíš jako takovej dobovej popis dění. Jasně, svazáci jsou nadšený, že můžou budovat, ale svazák, kterej nemá v životě jasno, byl za socialismu bájná postava, a protože vládnul vědeckej materialismus, bájný postavy neexistovaly.
Furt to nebylo ani zdaleka jako osvětově výchovnej rozhlasovej seriál "Jak se máte, Vondrovi". Soudružka matka rodu, schopná jakoukoli a číkoli situaci vyřešit na místě a dodávající důrazu svý autoritě okřídlenou větou: "No z národního výboru, Vondrová!" - to byla legenda. Občas jsme do se ségrou poslouchali coby humoristickej pořad.
(30.8.2017 10:07:38) "svazák, kterej nemá v životě jasno, byl za socialismu bájná postava, a protože vládnul vědeckej materialismus, bájný postavy neexistovaly. " paráda
(30.8.2017 10:16:56) ... svazák, kterej nemá v životě jasno, byl za socialismu bájná postava, Naopak, nemat jasno a najst spravnu cestu k strane bola oblubena verzia biblickeho pokusenia zasadena do kontextu komunistickej vierouky.
(30.8.2017 10:39:31) Ne, Aky, svazák mohl bludovat ve vztahu k ženám, mužum, sousedům, ve vztahu ke straně jasno měl
Takovej jeden seriál o nějakých krávách (Abrhám tam měl hlavní roli nějakýho zootechnika) řešil situaci, kdy bylo vhodné, aby vstoupil do KSČ a on (ó, ty odvaho), řekl "jsou věci, které se mi nelíbí"
(30.8.2017 10:20:37) Filipe, taky si precti Milence a vrahy....tam teda hlavni hrdina nemel jasno dost, podle meho mineni...lakaly ho plaze na Azurovem pobrezi, porad snil o lepsim zivote, prohlizel si zapadni casopisy
Já se proti SSM zas tolik nevymezuju, obecně to byla volnější organizace než KSČ a čím menší obec, tím víc byly náplní programu koncerty, tancovačky a sportovní soutěže, řekl bych, SSM dokonce politicky pokrejval i nějaký ty trampský aktivity (což byl trn v oku státní moci), jasně, to bylo shora dovolený proto, že měli ty živly dostat pod kontrolu a osvítit světlem pravým, ale bylo tam i dost lidí, co tam vlezli právě jen kvůli těm různejm aktivitám a snaze vymoct pro ně takovej prostor, jakej jen byl možnej. To v KSČ nešlo, navzdory miliónům údajnejch rozkládačů zevnitř.
Ale v televizní tvorbě jsem měl pocit, že když byl někdo označenej za svazáka, bejvalo to vyjádřením jeho vnitřního nadšení dobrovolně budovat, jinej smysl to nemělo, bylo to něco jako deus ex machina.
(30.8.2017 11:07:02) Jinak tedy myslím, ž členství v SSM nezanikalo a na SŠ byl svazákem téměř každý, takže vyvozuji, že Abrhám mohl být přerostlý svazák.
(30.8.2017 8:55:52) Libíku, já skoro žádný serial neviděl. Občas nějaké výseky, ale nejsem slepý a vidím a viděl jsem jak to spoustu lidí, rodin ovlivňovalo a ovlivńuje, jak se o tom baví a prožívají to. Zrovna Nemocnice nebo Sanitka zasáhla velkou část společnosti.
(30.8.2017 9:10:57) Libik, na seriály u nás jsme koukali všichni. Otec dělal na směny, na jedno taky chodil, tak se moc nezúčastňoval - ale pamatuji si ty páteční večery, tu pohodu. Víkend, ráno žádná škola, ve 20.00 Život v přírodě a ve 20.30 seriál. Já to měla ráda. Máma občas udělala pohár nebo něco. Humberto, Jakub Sklář, Nemocnice... Nevím ty ostatní seriály, buď si to nepamatuju, nebo jsem to nesledovala. Ty Okresy na severu, Rody Hamrů atp. Ještě v neděli dávali tyhle seriály, po Studiu Kamarád a Tahu Sportky, ale to už jsme lítali většinou venku.
(30.8.2017 9:24:52) Pardon, koukala jsem na Proti větru, ne na Skláře. Ale Sklář mě bavil kvůli té práci se sklem, to mě fascinovalo. Ten zbytek okolo, hlavně po válce, ani ne. I když to obsazení bylo pěkný. Kdo hrál ženu Čepka - Kolářová?
(29.8.2017 12:31:42) Exnera hráli čtyři herci a nikdy žádný dvakrát. Vala, Kostka, Kodet a Heřmánek. James Bond má také několik představitelů, každý má své fanoušky
(29.8.2017 14:23:36) Já jsem jako holka nejprve četla ty knížky. Pak jsem se těšila, když měli v televizi dávat film. A pokaždé jsem byla děsně zklamaná představitelem Exnera. Takže konečně jsem spokojená - Dlouhý se mi moc líbí.
(29.8.2017 15:29:55) Exnera jsem viděla asi 20 min. a stačilo. Bohužel. Dlouhého mám jinak ráda. Padesátky jsem ani nezkoušela. Je to, myslím, úmysl. Tyhle mizerný záležitosti se točí proto, aby lidi přestali sedět u bedny a začali dělat něco smysluplnějšího. A to se jim daří.
(29.8.2017 12:05:42) Jen upoutávka mi stačila, abych si udělala závěr. "na vlastní nebezpečí"
Podle mé prosté úvahy, talentovaní autoři jsou, ale neprosadí se v tom bordelu, co se dnes točí. Kdepak, nějaký Štrosmajer, zastaralé vtípky a už vůbec nemá nárok primář Sova, se svou noblesou. Dnes musí být všichni poloblázni nebo blázni. Vydávat skřeky. Plácat blbosti. Odvázat se. Dialogy o houně. Neustále stát u kuchynské linky (ženy) a krájet rajčata. Pro oživení papriky. Pořád žrát. Mluvit s plnou hubou.
(29.8.2017 12:15:51) jako ne že bych vyloženě sledovala, ale byla jsem u tv, kde to běželo (předtím jsme koukali na exnera) - a zas tak hrozný, jak jsem čekala, to nebylo... moc tyhle seriály nemusím, ale obsazení je mi sympatické, téma bylo celkem fajn, možná zkusím i na další díl kouknout touha po "starých dobrých českých seriálech" ve mně nějak není, nesrovnávám (beztak je to neporovnatelné), seriály sleduju celkově málo, od tv vlastně nic moc nečekám, jsem nenáročný konzument televizní zábavy
jo a dlouhý coby exner se mi vyloženě líbil, dokonce jsem si říkala, jak hezky dozrál
(29.8.2017 12:18:16) Ano, Dietl byl fenomén, ale dnes už by seriál typu Nemocnice na kraji města nikdo nenatočil. A že nevzniká nic dobrého, s tím rozhodně nesouhlasím. Čtvrtá hvězda, Okresní přebor, Comeback, Temný kraj, Vinaři.... Každý si něco najde a kdo ne, vypne telku a vezme si knihu
(29.8.2017 12:23:16) Dietl byl strašnej. Vůbec nechápu, odkud se vzala jeho obliba. Podle mne je to uměle nafouklá a stále přiživovaná bublina. Snad každej socialistickej seriál, který není od Dietla je o několik tříd výš. Dialogy - špatný. Milostný scény - tragický. Postavy plochý, šablonovitý, v podstatě bez vývoje. Propaganda jak svině, samej uvědomělej soudruh a zavilej, proradnej kapitalista nebo aspoň jeho příznivec. Dlouhý hluchý záběry úplně o ničem. Teď zrovna opakovali Sanitku, to je proti Dietlovi balzám na duši. Jasně, je to takový hooodně jednoduchý pro chápání diváka mdlého ducha, takže to pobere, ale vzývat někoho, kdo uměl řemeslo pro pitomce mi přijde dost zvláštní.
(29.8.2017 12:26:08) Monty, já myslím, že spousta fajnšmekrů miluje Nemocnici právě pro dlouhé záběry odjíždějících žigulíků do dáli a hlavně pro upřený pět minut trvající pohled hospodyně Emy
(29.8.2017 12:46:20) Je to reál. socialismus, kde by se vzal klášter.
Já nevím, jestli měli primářové v 70. letech hospodyni, co s nima bydlela v prvorepublikové vile. Dělala jsem asistentlu seniorovi, co byl dobově taky primář, barák měli,co vzpomínali, tak primářová nevařila, ale nikdo u nich nesloužil, byla jsem první
(29.8.2017 12:51:31) V 50. dramaticky rušili kláštery, nevím jestli se něco zachránilo nebo jestli se jeptiškovalo externě, to bude vědět Monty nebo jiný chytrý uživatel. Je fakt, že se řikalo, že potkat jednu jeptišku smůla, 2 štěstí (nebo obráceně), takže nějaký tu asi chodily.
(29.8.2017 12:55:12) Spolužačka měla o dost starší sourozence, bráchové byli kněží a sestry jeptišky, akorát ona se dost nechutně spustila. Takže, jo jeptišky existovaly.
(29.8.2017 14:55:49) Jeptišky v omezeném množství byly. Asi proto, že byly užitečné jako ošetřovatelky v odkladištích porouchaných lidí. Např. na Velehradě v klášteře ošetřovaly těžce postižené. Lidi na ně chodili koukat přes plot jako na zvířata v ZOO (na pacienty i řádové sestry)
(29.8.2017 15:18:57) magrato, tady v Praze chodily jeptisky normalne po ulici a jezdily metrem...ja byla z maleho mesta a byl to pro mne sok...zrovna tak řádoví bratři chodili po ulici na nekterych mistech, ale to uz nevim, jestli bylo pred nebo po 89
(29.8.2017 15:20:25) ale hadali jsme se doma nedavno o nabozenske vychove pred rokem 89....u nas na malem meste nabozenska vychova byla na ZS, ale pozde odpoledne a chodily tam 3 deti....partner tvrdi, ze o tom nikdy neslysel a ze v Praze to neexistovalo
(29.8.2017 15:24:06) U nás ( VČ))za dob mého dětství také nikdy žádné náboženství neexistovalo.( jako výuka). Až po roce 89. Ale mamka je ročník 56 a na náboženství jako dítě chodila. Pak ji farář neprávem obvinil ze lži a potrestal, tak doma řekla, že se jí tam nelíbí a odhlašuje se. Rodiče souhlasili.
(29.8.2017 17:53:12) Nabozrnstvi se pred 89 ve VC na nekterych skolach vyucovalo. Dve moje sestrenky chodily (ročník cca 75). a v lázních (rok 87) jsem měla na pokoji mentálně postiženou dívku, kterou tam přivezla a navstevovaly jeptisky, mladé. Myslím, ze byly z velehradu. A vlastně v sousední vsi byly jeptisky taky, klášter. Ale žily v ústraní, tak se o nich moc nevědělo. Dnes je tam Dům Sv. Josefa.
(29.8.2017 15:24:06) Drahý nedávno vzpomínal, že jezdil na "tajnou" náboženskou výchovu k faráři do vedlejšího městečka. Taková nedělní škola, nejdřív šli s rodiči do kostela, pak rodiče zašli na pivo a děti se vzdělávaly na faře.
(29.8.2017 15:25:26) Do nedělní školy jsem chodil taky. A nemyslím si, že by to bylo něco tajného. Nikdo po mně nechtěl abych o tom nemluvil. Dokonce jsem tam občas tahal kamarády a později kamarádky ze školy.
(29.8.2017 15:34:50) U nás náboženství bylo, většina děcek přestala chodit po 3. tř., kdy bylo první sv. příjímání. Já jsem chodila na nižším stupni, pak už asi nebylo. Chodilo nás tam dost, bylo přímo v budově ZŠ.
(29.8.2017 15:59:36) Asi záleželo na kraji. Moje rodina věřící nebyla, tak nevím, ale manželova jo a dle nich to víra moc tolerovaná nebyla. Byli klasické mše, ale naboženství jako výuka už probíhala tajně (samozřejmě to moc tajné nebylo, všichni věděli, ovšem oficiálně to nebylo)
Jak píši, sestry mé spolužačky byly jeptišky a asi si opravdu vybavuji, že pokud přijely domu, tak po městě chodily v civilu, v hábitu až po revoluci. Věděla jsem, že jsou jeptišky, ale když jsem je jako malá potkal v hábitu, byla jsem šokována, měla jsem pocit, že se vyskytují jen v knížkách a filmech.
(29.8.2017 18:07:01) Pokud vim, tak jeptisky byly v dobe normalizace jen ty stare, nove se nevysvecovaly. Bracha byl nekdy od roku 1985 v ustavu, kde pracovaly prave jeptisky /jako zdravotni sestry/ a ty nam to takto vysvetlovaly, vsem bylo kolek 70 let. Ty mlade tam byly vlastne tajne, nosily klasicky zdravotnicky sestersky oblek, ale dalsi styl zivota mely stejny, jako ty vysvecene jeptisky. Bylo to v Horni a Dolni Poustevne, byl to USP pro Prahu a jeptisky tam mely takto "uklizene". V Praze jsem je tedy taky vidala, nebylo to nic neobvykleho.
(29.8.2017 18:31:58) Ano, ale udajne nebyly vysvecene. Oficialne ten obrad vysveceni nemohl pry probehnout, to nam tehdy vysvetlovala matka predstavena Aquinella. Mozna to bylo neco jako seda zona, to fakt netusim, nechavali je zit, ale nesmelo to mit vsechny nalezitosti. Moji rodice se hodne pratelili s reditelem Chabem, ktery vedl oba ustavy, jeden chlapecky a druhy pro divky, byl rad, ze tam ty jeptisky pracovaly, tuhle praci by fakt chtel delat naplno malokdo, meli tam kombinovana postizeni telesna i mentalni.
(30.8.2017 8:49:56) Různé ženské řády a kongregace, a byla jich u nás i za totality řada, mají různá roucha, s typickými detaily, včetně medailonku na krku. Navíc se liší roucho novicek, jak správně předpokládáš. Sestry u nás nosí ale i pracovní oděv, který není řeholním, a je celý bílý, včetně pokrývky hlavy.
Jinak k historii řeholnic u nás jsou cenné informace třeba v muzeu III (Internace, izolace a integrace) v Bílé Vodě, kde byla na počátku padesátých let většina sester internována. Do řádů se vstupovalo, dvě sester v naší nemocnici vstoupily do řádu v roce myslím 67, jako nezletilé dívky.
(29.8.2017 17:20:16) 77 v 80. letech náboženství v pražských základkách nebylo. Nebo nevím o tom, že by někdo z mých známých a příbuzných to v té době ve škole měl. Jeptišky se na ulici (v centru města) potkat daly.
(29.8.2017 15:27:10) Ohľadom mníšok môžem prispieť. Pracovala som v 90 rokoch v dome sociálnych služieb (mentálne postihnutí) a tam pracovali mníšky. Staršie kolegyne hovorili, že pred 89 tam boli tiež, akurát normálne v civile, nenamaľované, vlasy si nefarbili...bývali spolu "v kláštore" v ubytovni, žili rehoľným životom (modlitby...) a tak. Že to bola sranda v 89, keď zrazu prišli v habitoch :)
(29.8.2017 12:53:28) Nezapomeň, že seriál se už tenkrát prodal do NSR . Byla tam řada věcí, které v té době nebyly úplně obvyklé. Např. to vybavení nemocnice, bytů, a ta ubytovna , ta byla nadprůměr. Bydleli jsme s našima v nemocnici, vím jak vypadaly ubytovny sester a lékařů.
(29.8.2017 12:56:45) O těch bytech jsem přemýšlela a to mi připadalo reálné, tapety, závěsy mezi dveřmi, pískací konvice, peřiňáky..to všechno došlo i k nám na ves.
(29.8.2017 13:22:00) No, my takhle nebydleli. Ale je fakt, že my jsme prostě neměly ten " nárok" na byt. K nám nějak ta pozitiva a sociální jistoty " nedopluly"
(29.8.2017 13:14:38) Jo vlastně, 2 říkala, no jo..
Upřímně, Balzerová byla taky dost praštěná.
Na tom seriálu je zajímavý, jak obě 2 "zanícené lékařky s posláním", nedotečou štěstí v lásce(Čeňková, Králová). Autor nám ženám chtěl sdělit, že buď si můžeme vybrat čumět jako Ina a držet hubu a být milované dominantním nicméně kouzelným chlapem nebo dělat karieru a pak se nedivit
(29.8.2017 12:52:43) Pan primář byl dlouholetý vdovec. O domácnost se mu starala sousedka, manželka toho bodrého, s kulatou hlavou, jak mu navrhoval koupi baráku. Časem vznikaly spory, když například soused žárlil, že upekla Sovovi povidlové buchty a manžela odbyla tvarohovýma, které neměl rád.
Ema byla pacientkou na ortopedii, jedna z úspěšných totálních endoprotéz. Po třech měsících se ji ale přestalo dobře chodit, tak přišla za panem primářem domů, poradit se. Sova po několika vhodně volených otázkách zjistil, že od operace přibrala 20kg. Vůbec ji to nevyčetl, ale chtěl reagovat i vydumal toto: Vy musíte být ale výborná kuchařka! Ema: No říká se to o mě (zrudla). Však Vám udělám svíčkovou, slíbila. A už tam zůstala.
(29.8.2017 13:12:15) Dík. Já bych to kazila, kladla bych tzv. otázky na tělo, Jaroslave, zapoměli jsme vysvětlit, s kým Sova vede sexuální život, například, on by jen zavrčel: "Nevšimla sis, táhne se to celým dějem, po padesátce už nic! Štrosmajer sexuální narážky, to má povolené, Sova celým dějem s výrazem "že ho nemá"! Vzruší se jen, když se ptá, zda Karel pije."
(29.8.2017 12:46:45) Zefýr, s "Emou" měl nejspíš poměr Dietl. V Ženě za pultem z ní udělal femme fatale, sice pro penzistu, ale zachovalýho a movitýho.
(29.8.2017 13:00:38) Souhlas, jediný co se Dietlovi povedlo byli Dva písaři. Když se kouknu na Nemocnici dnes, tak nemůžu pochopit, čím mohl tak debilní seriál zaujmout. O tom ostatním ani nemluvě.
(29.8.2017 13:11:59) Libiku, jasně, že to můžeš říkat. Mě se nikdy nelíbila Marta Kubišová nebo spíš mě nikdy nebavila jako zpěvačka a taky jsem se skoro bála říct, že si jí v rádiu většinou přeladím,stejně jako stovky jinejch, ale říct že si vždycky přeladím Gotta, Vondráčkovou nebo třeba Černocha je v poho, ale u tý Kubišky je to skoro svatokrádež a to je všechny vypínám ze stejnýho důvodu-nemám ráda jejich hudební styl.
(29.8.2017 13:37:12) Persepolis, souhlasím i s Kubiškou, akorát jsem nějak nezaznamenala její adoraci coby zpěvačky, vlastně neznám nikoho, kdo by si ji pouštěl.
(29.8.2017 13:42:35) Tak jako, každý, kdo jde ve 4 hodiny ráno městem z hospody, zpívá Kryla, to se mu musí nechat. Já ty Bratříčky a rozmlácený kostely snesu, ale jenom jako písně, mám s ním problém jako se symbolem..
(29.8.2017 13:20:44) Molavcovou jsem nedávno viděla v seriálu Návštěvníci a překvapila mě, jk to byla pěkná ženská. Jinak ji mám taky zařazenou jako potrhlou a protivnou dětskou herečku.
Já zas nechápu existenci Uršuly Klukové. Kromě toho, že je protivná a ukrákaná, to fakt někde hraje nebo alespoň hrála? Je jako Colombova manželka, všichni ji znají, ale nikdo ji nikdy hrát neviděl.
(29.8.2017 13:20:16) jo a Šimka v tandemu s Grosmannem ráda mám, měli jsme doma (na kotoučovejch magnetofonovejch páskách) snad všechny jejich scénky a vždycky mě bavilo je poslouchat, ale když dělal ten pořad s Bubílkovou, tak byl dost tragickej.
(29.8.2017 13:37:35) Libiku, neříkám, že byl blbej. Mě prostě leze krkem ta legenda kolem něj, jak slyším "moudrý klaun", tak mi naskočí vyrážka. A ty citáty typu "Když už člověk jednou je..." Brrr. Na to jsem asi moc velký pankáč.
(29.8.2017 16:31:16) Počkej, jak chodit a sypat moudra? Vždyť je to z divadelní hry. To se mu nesypalo samo. To si odpracoval - napsal, odehrál a pak to někdo vytrhnul z kontextu. Pochybuju, že z něj tohle jen tak padalo po cestě tramvají a otravoval s tím spolucestující....
(29.8.2017 13:47:26) Monty, ja mam Wericha rada jako mladyho tlustyho s krasnym stihlym Voskovcem po boku
Voskovce mam rada i jako staryho, napr. ve Dvanacti rozhnevanych muzich, jak hral hodinare z Evropy s prizvukem....ten mel tak smutnej osud, az se mi z toho chce vzdycky brecet, zavrenej na Ellis Island, pak se musel vzdat adoptovanych deti, hral vselijaky steky, pak se odstehoval nekam do pouste, kde umrel
ja vubec nevim, co kdy udelal.....a potom na to cely roky vzpominal...asi mi neco uniklo nebo jsem naprosto nevzdelana
kdyz s nim jde nekdy scenka v TV, tak se snazim to vydrzet a pockat na vtip, ale zadny neprijde....jedine mne celkem pobavilo, jak sel s Kopeckym na fotbal a potom na operu, jak kazdy mel to svoje a nerozumel tomu druhemu tematu
(29.8.2017 15:35:35) Já kdysi jako děcko strašně milovala Tajuplný ostrov,co šel jako seriál v TV; pak jsem viděla kousek už jako dospělá,a divila jsem se,jak se mi to mohlo líbit.
Tu první nefalšovanou Nemocnici na kraji města,na tu jsem se dívala,líbila se mi moc,ale Sanitku už jsem třeba neviděla vůbec,nějakse mi nechgtělo a na Nemocnici,kdyby ji opakovali,bych už moc asi ani neměla chut se dívat znova - tenkrát tobylo super,ale nic naplat,doba o dost pokročila
(29.8.2017 15:39:18) Fren, Tajuplny ostrov jsem taky milovala...nedavno jsem ho koupila na DVD, ze to bude bomba, ze to pustim dceri, ale bylo to hrozne, pomale a zastarale....ani to nebylo podle knihy
(29.8.2017 16:02:30) Pomalé... Tos mi připomněla Star Trek: The motion Picture. Ten film miluju. Onehdy mi jedna kámoška říkala, jak je to pomalé, ty strašně dlouhé záběry na kosmickou loď a tak - a právě to mě na tom baví
(29.8.2017 16:19:48) Můj taky, ale film, pokud už ho mám ráda, zrychlovat nemusí. Je fakt, že nový film s podobně táhlými záběry už bych asi brala jen v rámci recese.
(29.8.2017 17:10:37) sovice, ale treba o vikendu jsem se divala na "Angelika a kral" a to bylo tak rychle, ze jsem nevedela, ktera bije, musela jsem vzpominat na to, co jsem si pamatovala z minula
(29.8.2017 13:22:48) Připojuju se k těm, co maj z Dietla osypky.
Zařadila bych ho do kategorie Páralů a Vieweghů - řemeslo asi zvládnutý, ale typy a mezilidský vztahy naprost otřesný, v dobách, kdy je člověk ještě blbej a věří pohádkám a televizi, jsem mívala trauma z toho, že život je fakt takovej.
V Nemocnici de fakto není ani jediná postava, se kterou bych se byla ochotná ztotožnit nebo s ní aspoň sympatizovat, všichni se chovaj víceméně jako kok.ti. Akorát teda Blažeje jsem milovala, protože byl krásnej (ale choval se taky jako kok.t)
To mluvím o tý první sérii, ty další jsem ani nepouštěla, nejsem sebevrah.
(29.8.2017 13:43:32) Kudlo, Dietl mel tu nemocnici odkoukanou z reality.....napr muj partner byl zamlada jako Blazej (hezkej, chytrej, chlastal, klatil sestricky, ac byl zenatej) a ted je jako Štrosmajer (hláškující žovial s nadhledem) ...bohuzel nedozral do primare Sovy
(30.8.2017 7:56:31) Kudlo, podle měho názoru je to opačně: ty más lidi a svět zidealizované. Třeba Páral ve svých knihách umí vystihnout lidské charaktery výborně, ale ty často "šustíš papírem", nic ve zlém.
mně naopak přijde, že papírem šustí ti Páralovi lidi, že jsou takoví dvourozměrní a ploší.
Když je někdo zlej, tak nemá žádnou dobrou stránku, když je hodnej, tak nemá špatnou. A nemaj žádnej přesah a vývoj, jsou takoví bezvýchodní.
Třeba i takoví lidi existujou, ale v pubertě, kdy člověk takový věci prožívá a ještě si není věcma moc jistej, mě děsila možnost, že taková je VĚTŠINA lidí, což se naštěstí nepotvrdilo.
(30.8.2017 9:34:10) Kudlo, precti si od Parala ty starsi knizky
ja jsem mela nejradeji Mlady muz a bila velryba...Milenci a vrazi na mne byli moc drsni, kdyz mi bylo dvanact nebo trinact
i tom Mladym muzovi a velrybe se skoro vsichni hrdinove vyvijeji...napriklad Viktor na vsechno kasle a odpociva a na konci je zase spickovym chemikem, Edita je pragmaticka a jede jen karieru a pak se v Usti osudove zamiluje a chce se rozvest...jestli to znas, Kudlo, byl to i krasny film
(29.8.2017 16:53:22) Já to mám přesně naopak. Asi jsem holt pitomec.
Dietlova Nemocnice je pro mě majstrštyk televizní seriálové tvorby ČSSR. Jiné jeho seriály mě nezaujaly. Dialogy mi přijdou ze života a skvěle vypointované. Jako jsou tam momenty trapnosti, ale myslím, že i v životě jsou trapné momenty. Obzvlášt milostné scény neprobíhají v reálu vždy jak v americkém velkofilmu. Ina je zvláštní postava, ale myslím, že nějaká taková klidně může existovat, nepřipadá mi nereálná. To samé příšerná Ema.
Sanitka se mi nelíbí vůbec. Viděla jsem jednou a stačilo. Nemocnici můžu vidět opakovaně a pořád mě baví. Ráda bych viděla, jak by to pokračovalo, kdyby Dietl nezemřel. Medřická (dr. Fastová) by udělala v Borské nemocnici asi slušné haló
(30.8.2017 0:31:29) Marko, mám to taky tak k Nemocnici, přijde mi dost dobrá...zkoukla jsem ji teď po dlouhé době s odstupem a celou a mám za to, že většinou ty charaktery postav jsou víc než reálné... Celý seriál je pomalý...mlčení, pohledy herců, dlouhé záběry na "nic"...tak nějak nebylo kam spěchat. Ale co mě na tom osobně děsí, to je ten přístup zdravotnictví k pacientům...jak se ti zdravotníci halasně baví mezi sebou o osobních věcech, aniž by si jen okem všimli ještě nespícího pacienta na operačním stole...sestřička vrazivší do pokoje pacientek, aniž by na ně jakkoliv brala ohledy, doktor, který říká pacientovi, ať se nestará, co mu s tím loktem budou dělat, od toho, že tu je on, děda ležící v nemocnice týdny se zlomenou nohou...to jsou ty situace, které mi vypěstovaly slušnou fóbii ze socialistického zdravotnictví. Vnímám už jenom v tomhle obrovský posun.
A potom - žili jsme celkově prostě o hodně pomaleji....
Nové díly Nemocnice jsem viděla jednou a už se na ně koukat nebudu...
Z novějších seriálů se mi líbily Četnické humoresky, a můj oblíbený Midsomer ...jinak nejsem schopna koukat ani na jeden. jeden čas jsem ještě vlastně sledovala Pojišťovnu štěstí...a to byl můj poslední seriál, na který jsem koukala, všechny přepínám. Padesátky jsem si nepustila ani na minutu...i když pravda - mohla bych se možná inspirovat.
(30.8.2017 7:58:46) Ano, ten přístup k pacientům mi taky přijde otřesný, a ještě otřesnější, že nám to tehdy přišlo normální.
Pamatuju si, že už tehdy mi bylo trochu divný, že zelinářka Dobiášová, která má legitimní zájem o zdraví svého manžela, je tam za zlou megeru (ano, pak se to vystupňovalo, ale lví podíl na tom mělo i to, jak necitlivě s ní Štrosmajer jednal, myslím, že u blízkého člověka je určité jednání ve stresu pochopitelné.)
A stejně jako Filipovi mně na tom něco nesedělo už tehdy, akorát až pozdějc mi docvaklo, co.
(30.8.2017 9:02:03) Počkej, Kudlo, Štrosmajer Dobiášovou vůbec neznal, představovali se navzájem až v tom finále. Kdežto paní prudila a vyhrožovala hned od začátku. Teď jsem zrovna ten kousek viděla, kdy on s ní mluvil náhodou, protože Blažej nebo Sova byli pryč. Až když měl Dobiáš po několika operacích kotník srostlej, tak s ní promluvil. A že se snažil vysvětlovat, jako by to ani nebyl on, než padla ta kráááva nebeskááá.
(29.8.2017 12:24:02) Dietl napsal také "Nejmladší z rodu Hamrů" (taškařice o hodných komunistech, co rozorávali meze a velké lásce, která se nakonec naplnila), "Okres na severu" ( o rozšafném tajemníkovi, co se nenechal obalamutit zdravicí a kritizoval tvrdé rohlíky na pultech konzumu), "Muž na radnici" (o tom, jak poctivý funkcionář naletí povětrné Bohdalové a vychová superblbou dceru, zato však nahradí historické jádro města panelovou výstavbou ) a spoustu dalších prorežimních volovin. já bych z něj tak neučůrávala.
Nemocnici mu toleruji jedině skrze chlupatou hruď Josefa Abrháma
(29.8.2017 12:26:10) Libiku, taky Plechovou kavalerii, Inženýrskou odysseu a Ženu za pultem. Jedna odpornost za druhou. Přitom jsme měli i za toho totáče dost lepších scénáristů.
(29.8.2017 12:30:11) Ne, nekřivdi mu . Postava Štrosmajera se mu fakt povedla. I když Kopecký v tom má lví podíl. Zázvorková a její "zgruntu hodná Dobiášová" je také archetyp
(29.8.2017 12:47:09) Mihulovou beru na milost, i kdyz se mi taky zda, ze nad ni priviram oko spis kvuli Kachynovi. Tomicova mozna tak v divadle, pred kamerou nema nic dobreho.
(29.8.2017 15:43:04) Tomicová tam hraje snad 70ku! Odporná je tam dost teda. A ty zbylý 2 hrají scénky,který by seděly tak na 17ky,fakt trapárna a celé o ničem,veškeré obsazení a dialogy k tomu.
(29.8.2017 12:33:27) Nevidela jsem to, ale uz pohled na obsazeni: Pavla Tomicová, Klára Melíšková, Anna Šišková, Berenika Kohoutová... by mi byl varovanim.
(29.8.2017 12:45:53) Vidíš, na to jsem zapomněla, měla jsem v plánu se podívat. Já jsem na DIetla asi moc mladá, či co. Nemocnice je neskutečná nuda, zato Plechová kavalerie je alespoň prča, u té se pobavím ráda. Celkově se někdy ráda pobavím v tomto duchu, takže se ráda podívám ne Tátu pohraničníka nebo zkouknu staré televizní noviny. Sanitku jsem snad ani neviděla a nechystám se na ní.
ALe včera jsem v televizi narazila na záznam muzikálu Dracula z roku 94, to bylo fajn, nalila jsem si burčák a zavzpomínala jsem na dětství, kdy jsem ho asi ve stejné roce a ve stejném obsazení viděla. Genzer metal piruety.
(29.8.2017 13:48:01) Tak Trapný padesátky má být sitcom. Bohužel relativně dobrý scénář je strašně špatně zrežírován. Ale s Nemocnicí to fakt nic společného nemá a ani mít nemělo.
Dietl byl mistr dialogů a uvěřitelných postav. Navíc mu fungovaly dlouhé záběry a sladění s náladou diváků. V současnosti jsou podobné seriály, jen jsou prošpikovanější akcí. Navíc, vše co nám nabízel Dietl jsme od té doby viděly dvakrát. On nám to jen nabídnul poprvé.
Za mně je škoda, že žádná z TV nemá ambici natočit propracovaný seriál , který by byla schopná i prodat. Evidentně chybí kvalitní scénáře a i herci a režiseři mají málo času a tak šance na dobře udělané řemeslo je malá.
(29.8.2017 13:52:03) Zetko, já mám pocit, že národ Járy Cimrmana se na Nemocnici dívá jako na retro píčovinu a parodii v jednom. Jasně, že to každý zná, ale že by v tom někdo viděl kumšt nebo alespoň napínavý příběh, to si teda nemyslím.
(29.8.2017 13:55:08) libik, myslim, ze lidi ve veku mych rodicu, se na to divaji s nostalgii a vaznosti....lidi jako ja se na to divaji ze studijnich duvodu (jak to bylo tehdy a jak to je nyni - a jak tehdy rezim popisoval realitu)...a mladi jako na legracni retro
(29.8.2017 13:58:11) libik, ale v Nemocnici jsou dost realny momenty, ktery znam i ze skutecnosti, treba mlada doktorka, jak v horlivosti rekne pacientovi nepodlozenou blbost....nebo Cvach, to je typizovana figura (muj partner jednomu kolegovi rika Cvach)...pro mne jako partnerku doktora to ma dost zajimavych momentu, kor kdyz to z detstvi znam skoro nazpamet, jak to porad opakovali
(29.8.2017 14:06:59) libik, ale urcite to neni tak, ze kdyz privezou jednoho pacose z bouracky, tak se v noci sjedou vsichni doktori z oddeleni....tomu se partner smal....operovali by ho spis rano, zatim by ho nechali na traumatologii
(29.8.2017 14:25:43) Přesně tak a nejen u nás , ale i v německy mluvících zemích. Já tohle laciný schazování něčeho co se lidem v mládí líbilo nemusím. Stejně jako Případy majora Zemana je to svým způsobem přelomový seriál. Dietl byl mistrem uvěřitelných dialogů. Byla to taková sonda do typizovaných postav. O hereckých výkonech se není třeba vůbec bavit. Ty jsou někde úplně jinde než u současné snad kompletní České tvorby.
(29.8.2017 15:48:40) mě Comeback přijde něco jako reklamy - jen výpln,trapná výpln,mezi ještě trapnějšíma pořadama;vždy jsem se vydržela dívat jen chvilku,než jsme to přepli
(29.8.2017 15:55:39) Já ho moc nemusím, ale ano to svoje, těm filmům dává. Po strništi bos mně moc neoslovilo, ale syna hodně. Asi je ve správném věku.
(29.8.2017 15:58:08) O existenci uvedeného díla jsem vůbec nevěděla a po zdejších reakcích si ho nechám ujít. Za posledních 10 let jsem se z české produkce dívala jen na Případy 1. oddělení (na Montyino doporučení), a ty jsem si užila.
Ale ze slova "seroš" se mi kroutí palce u nohou, dostalo čestné místo hned vedle mimísků
(29.8.2017 17:02:31) Mám to stejně. Miluju Melíškovou a Tomicovou, ale dle ukázek jsem tušila průšvih. Bohužel jsem se nemýlila, kromě skvělého Kopty jsem nenašla jediný důvod, proč se dívat i na druhý díl.
(30.8.2017 12:02:32) llibiku, můžeš uvést, kdy ses smála nahlas? Já na to koukla na popud téhle diskuze a přiznám se, že i trochu tvého komentáře. Ovšem já se nezasmála ani jednou, ani v duchu.
Nepřjde mi to vtipné, ani vtipně trapné. Jen plytké a zbytečné. Pro mě ztráta času, což jsem tušila a opavdu další díl nedám. To už mě víc bavila ta Věra a Marta (z kanceláře, hrála tam Remundová a Liška a Poláková). Nebo z cizích sitcomů Miranda. Tam bych řekla, že jsou trapasy dotažené do vtipu.
(30.8.2017 12:07:15) Já už nevím, ale rozesmálo mě tam něco.
je to televizní zábava malého formátu, nečekám, že jdu koukat na něco, co mi zásadně změní život. Je tam jasný rukopis Obermannové, je tam roztomilá Mihulová a zajímavá babochlapka Tomicová v roli té chytré ze 3 slepiček.
Herecky je to zvládnuté, režijně hůř, ale zatím proběhl jeden díl.
(30.8.2017 12:16:52) Jediné trochu vtipné mi tam přišlo, jak Mihulová říká, že jsou stejně staré s Melíškovou a ta na to, že ne, že jí bylo 30 nedávno. Ovšem to jen v kontextu zdejších opakujících se diskuzí, jak mladě některé nicky vypadají.
(30.8.2017 9:08:30) Seroš je docela starý slovo, poprvé ho k nám domů přinesla ségra, co učila na internátní škole v době, kdy se u nás vysílal britskej seriál o vyhnancích v Austrálii, což je nejmíň asi tak čtvrt století, citací výroku jednoho z žáků:
(30.8.2017 9:22:10) Proti větru je krásná věc. Jen se to (po čtvrt století) nedá sehnat. Je tam i hezká hudba. Viděla jsem teď pár dílů, v mizerné kvalitě a v originále - tedy žádná BBC English, ale i tak se na to dalo dívat.
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.