| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Úzkosti a deprese u nedonošeného dítěte

 Celkem 17 názorů.
 Pafča 


Téma: Úzkosti a deprese u nedonošeného dítěte 

(26.1.2016 17:22:01)
Mám dceru nar. ve 26.tt. (890g) a v jejích 6letech se objevily bohužel úzkosti a deprese, bylo to peklo..nejdříve to začlo školkou - každé ráno brečela, večer také, bolelo břicho.., pak to vyústilo v zácpu, bolesti břicha, zjštění zvýšených amyláz na slinivce, pak byla kvůli tomu dobu doma..pak opět zvykání na školku (přitom předchozí dva roky ok,ale změny nesla vždy hůře než vrstevníci..). no a pak se bála i lidí, dělalo se jí zle v obchodě, kde jich bylo více..no, peklo..
skončili jsme na antidepresivech, bereme je 11měsíců...vyzkoušeli jsem už různé druhy, než něco sedlo..ale stejně nic moc..večer si stále ztěžuje na bolesti břicha.. ráno když jde do školy tvrdí, že se jí bude stýskat, je jí smutno, natahuje..ale pak ve škole je to v pohodě..jen ty odchody usínání jsou peklo..

prý se úzkosti u nedonošených dětí objevují..chci se tu poptat, za někdo z vás má s tímto také zkušenost a jak dlouho to tak trvalo..
ráda bych,abychom už nemuseli léky brát a byla dcera v pohodě~;),ale vypadá to na běh na dlouhou trať~n~. už jsem si myslela, že vše jsme si vybrali před a po narození a za těch pár let..a pak to zase vypuklo jinak..jsem z toho už zoufalá.
nikdo stejně neví, proč to je a nějaká příčina toho zjistit a odstranit také nejde.. zkrátka se to prý u nedonošených dětí velmi často stává...
fakt tedy je, že my bohužel máme i rodinnou zátěž s depresemi :o(, ač v dospělosti.., takže i to asi sehrálo roli..
 Epepe 


Re: nedonošené děti a úzkosti, deprese.. 

(26.1.2016 17:26:51)
A proč nejdete k odborníkovi?
 TwinVerča 


Re: nedonošené děti a úzkosti, deprese.. 

(26.1.2016 17:41:42)
Kluky - dvojčata mám nedonošené jen lehce (35+4tt a ten menší měl 1760g).
Měli taky až nestandartně dlouhé adaptační období na školku - 3 měsíce večerních otázek, jestli zítra zase musí a ráno ve školce scény, které ovšem pokračovaly kolikrát celý den - nejedli, nepili... Ale pak se to zlomilo a od té doby je klid.
Ale tam je dost velký rozdíl v tom, že si kluci byli (a jsou) vzájemně dost velkou oporou. Teď mi naopak připadají optimističtější a veselejší než většina vrstevníků. které známe.
Na Tvůj problém radu nemám, určitě bych zkusila znát názory více odborníků. A pokusit se být sama co nejvíce v pohodě, nepanikařit s děckem (vím, že se to lehce řekne...).
 rišulka 


Re: nedonošené děti a úzkosti, deprese.. 

(26.1.2016 17:47:55)
Ano, u předčasně narozených dětí deprese bývají často. Někdy se vyvine v OCD. Někdy je těch "vad" více.
Syn, narozený stejně, o 100g méně, má předepsaný Seropram kapky. Bere léků už dost, zatím nedávám, mám v šuplíku.. "Experimentujeme" s psychofarmaky na jinou poruchu, úzkosti kompenzuji svou přítomností, slovy, kontaktem - konzultujeme pravidelně s neurologem, popravdě nikdo neví, co dřív, co víc..

"už jsem si myslela, že vše jsme si vybrali před a po narození a za těch pár let..a pak to zase vypuklo jinak..jsem z toho už zoufalá."
- znám, souhlasím, chápu ~;(( Procházím tím stále znova, občas žijem všední dny a občas se zas ozve připomínka toho těžkého startu, tak to je.
 rišulka 


Re: nedonošené děti a úzkosti, deprese.. 

(26.1.2016 17:54:30)
A ještě - takové děti potřebují multioborovou péči - to k předchozím příspěvkům, jistě vám to píše odborník, ach jo.
Klukovi není špatně, ale bojí se, skoro pořád a často věcí, které neumím rozluštit - doma nepřejde z pokoje do pokoje, vodím za ruku i na záchod, bojí se zvuků, tmy, bojí se, když venku polkne vítr, když je díra v chodníku, bojí se být sám, když se koupu, stojí za dveřma, když jdu na záchod, hledá mě po bytě.. je to těžké, a člověku je smutno no.
 Pafča 


Re: nedonošené děti a úzkosti, deprese.. 

(27.1.2016 16:03:40)
ano, přesně tak..ten těžký start do života se vždy někdy projeví..
na neurologii mi dnes dr. řekl, že ano, úzkosti časté u těchto dětí jsou a u nás prý těch předpokladů k tomu je více od předčasné narození, císaře a hlavně dlouhou dobu pobytu na umělé plnicní ventilaci a dále těžký zápal plic v kojeneckém věku.., který má vliv právě na mozek..

doufám jen, že to nebude trvat dlouho a zvládneme to snad časem bez léků..no, co se dá dělat, člověk může být rád, že je to tak, jak to je a ne hůře..
 :-) zaregistrovaná 


Re: Úzkosti a deprese u nedonošeného dítěte 

(26.1.2016 18:41:21)
holka zlatá, máte to ale trápení. Ona je otázka, jestli to, co je dcerce, má co do činění s nedonošeností. Aby se při "výmluvě" za nedonošenost neschovala nějaký jiný problém, který by se kvůli tomu nehledal. A nebo, zda předčasný porod byl spouštěčem genetické dispozice? Ta dispozice tam byla a deprese by se projevila,, i kdyby byla dcerka donošená? Nikdo neví.
On je problém u studií vlivu nedonošenosti v tom, že každé dítě je v jiné situaci. Některé je porozeno dřív pro zdravotní problémy matky, jiné z důvodu svých zdravotních problémů, další se svezlo při předčasném porodu s dvojčetem, které mělo problémy, některé dítě projde neonatologií bez zaškobrtnutí, některé dítko je objeví na ARO po přirozeném porodu v termínu. Těch proměnných je tam tolik, že nedonošenost je pouze jedním kamínkem do mozaiky.
Co endokrinologie, neurologie, eeg, prošla všemi těmito vyšetřeními? A při lécích je stabilní?
Hodně sil, někdy je to opravdu dost běhání po lékařích, než zapadne ta správná informace do skládačky.
 Pafča 


Re: Úzkosti a deprese u nedonošeného dítěte 

(27.1.2016 16:18:04)
jojo, je sledovaná od malička všude možně,jak už to bývá.. , na eeg chodíme již x let po respiračních záchvatech (vlastně skoro nonstop od narození),zrovna jsem tam dnes byla..na eeg nic vidět není..a nikdy nebylo...neurolog sám řekl, že těch rizik.faktorů tam máme hodně..hlavně brzké narození, císař, a nejvíce umělou plicní ventilaci přes dva měsíce a těžký zápal plic v kojeneckém věku..
k psychiatrovi docházíme už skoro rok, je to lepší po medikaci,ale také se to muselo hledat, aby sedla..není to jen tak :o(
 Epepe 


Re: nedonošené děti a úzkosti, deprese.. 

(26.1.2016 18:48:39)
A proč nejdete k odborníkovi?
 Pafča 


Re: nedonošené děti a úzkosti, deprese.. 

(27.1.2016 16:19:49)
Umami, samozřejmě, že k odborníkovi chodíme, bez toho by to nešlo..
 Pam-pela 


Re: Úzkosti a deprese u nedonošeného dítěte 

(26.1.2016 19:09:19)
Pafčo, neber to, co píšu, jako radu nebo nějaký návod, ale jako čistě jen můj názor, informaci - zkušenost. Jeden z mnoha...
Problémy si myslím mohou opravdu být spojené s předčasným porodem...a myslím, že to každého napadne jako první volba...(stýskat, smutno...je to asi něco, s čím už přišla do styku) + spojení s rodinnou anamnézou.

Miminko tvoří se svojí matkou určitou spojenou soustavu, mají jakoby určitou společnou energii, společné "informace", společné pocity...působí na sebe i naprosto nevědomě, interakce je tam velmi těsná, jako kdyby se jednalo o "jednu bytost".
Říká se, že máma + miminko mají společný energetický systém.
Vše, co prožívá matka, prožívá i miminko a obráceně.
Dá se to lehce vidět v řeči maminek - "počůrali jsme se, koupili jsme si nový ponožky, to jsme se hezky vyspinkali"...po narození velmi těsné, časem se to vytrácí, kritický - nějaký samostatnější - filtr dítě dostává až kolem těch 6ti let a také se začíná osamostatňovat.
Do té doby je ideální, pokud si matka přijde v klidu a v bezpečí, vyrovnaná, radostná a klidná za všech okolností (a dítě to tak vnímá, že je všechno naprosto OK a ono je 100% "kryté" a v bezpečí), což je samozřejmě utopie :-).
Dítě "odezírá" ten klid a bezpečí, ale i maminčin strach, úzkost a různá jiná hnutí mysli...bojí se třeba toho, čeho se bojí matka...a to v něm prostě zůstává - nevědomě. Čím menší je a čím neuvědomělejší je, tím hlubší a ukrytější to je.
Děje a dělo se to určitě každému z nás - abych nebyla obviněna z vyvolávání pocitů nějaké viny za něco...prostě holt některé věci se dějí nezávisle na nás a na našich přáních a očekáváních...a na člověku je, aby k nim podle svých možností zaujal určitý postoj a žil je nebo je třeba je nějak řešil...

Každý člověk si z dětství přináší nějaké prožitky a zkušenosti...záleží i na vlastnostech toho kterého dítěte, jak si co bere k srdci, jak co si do sebe "zapíše".
Každá maminka určitě dělá to, co a jak nejlíp umí v té které chvíli.
Každá z nás prošla různými událostmi a musela je nějak zvládnout - zpětně viděno líp či hůře...ale nejlíp, jak jsme tehdy uměly.
Prostě se různé věci dějí každému a snad neexistuje člověk, který by neřešil něco z dětských let :o)...

Co všechno asi cítí o hodně dřív narozené miminko? Ono neví, není to uvědomělé, ale cítí a ty pocity tam pak víc či míň zůstávají, leckdy hluboko překryté nebo vytěsněné.

Myslím, že jako první by se po takovémhle traumatu (a to silně předčasný porod s nejistou prognózou pro oba dva zúčastněné určitě je) mělo pracovat s maminkou. Emocí je tam spousta - pocit selhání, zděšení, různé strachy...nekonečné probdělé noci, člověk neví, co bude za minutu....pocit oddělení, osamocenosti, strach z dalších možných poškození, nejistota...atd...)

Tady se dá "napravit" strašně moc, pracuje se s maminkou a nějakým "zázračným" způsobem to působí i na dítě...hodně, opravdu hodně.
Zrovna tenhle případ - strach ze ztráty jistoty a bezpečí, nutnost stále vidět maminku, nejistota, děs zůstat byť na minutu sám....znám. A po porodu další třeba - fóbie z vody...maminka se po porodu málem "udusila", dítě ani přítomno nebylo...přesto se ten nevýslovný strach z utopení - udušení přenesl i na něj.
Vědomě to řešit - to asi nepřináší velkou úlevu...někdy si třeba stačí jen něco uvědomit, někdy ale opravdu ne.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Úzkosti a deprese u nedonošeného dítěte 

(26.1.2016 19:54:44)
Pam-pelo, hezký díky i za mě ~x~
 Pafča 


Re: Úzkosti a deprese u nedonošeného dítěte 

(27.1.2016 16:13:43)
krásně jsi to napsala a souhlasím~;). už na tom pracuji, už jsem objednaná k paní,která právě s tímto pracuje a začne u mě..jen trvá dlouho čekací doba..ale už se to blíží a věřím, že to pomůže..
mám právě doporučení od známé
 Dari79 


Re: Úzkosti a deprese u nedonošeného dítěte 

(26.1.2016 20:15:04)
Hele, ono je to těžké, to ti fakt nikdo nerozhodne. Je fakt, že takhle těžká nedonošenost je riziková, ale určitě ne jen jediná určující.

Před lety jsem se starala jako občasná chůva o holčičku v první třídě, která byla těsně podkilová při narození a s tou jsem teda musela chodit i na záchod v jejich vlastním bytě, nedokázala být sama. Do školy teda chodila bez plakání...

Kolegyně má normálka donošenou dcéru a ta do školky ani nechodila, bo ji tam nedokázali přes ty její scény dostat.

Moje nedonošeně (skoro 5 let) po roku a půl ve školce pořád blbě snáší odchody do školky... (ale ve školce už je pak v pohodě, vyžeru si to vždycky jenom já), dřív nesnesl hlídání kýmkoli jiným, než mnou, tátou a chůvou (ani k mojí matce na klín nechtěl si sednout...).

Já nějak nepochybuju, že ty blbý týdny po porodu tohle hodně ovlivňují, resp. možná i moje chování k němu pak... To "nesmět si pochovat vlastní dítě" bylo pak vyváženo tím, že "nepustím ho z ruky". To trauma si neseme určitě oba dva. Jestli se s tím něco dá dělat, netuším. Já v tvé pozici bych byla asi dost měkká a normálka bych mu dala domácí školu. říkávám to už teď, dokud bude potřebovat být na mě naplácnutý, tak ať je.

Samozřejmě si pořád přeju, aby už konečně chodil do školky jako ostatní děti s úsměvem nebo dokonce s těšením se, ale co už uděláme...
 Mariana +2 


Re: Úzkosti a deprese u nedonošeného dítěte 

(26.1.2016 22:28:27)
Ano myslím že objevují.
Mně tedy bylo několika odborníky řečeno že mají tyto děti nedozrálou nervovou soustavu, resp. dozrává jim mnohem mnohem pomaleji a to způsobuje některé specifické problémy.

Samozřejmě každ édítě je originál, takže se do toho míchají vlivy vrozené povahy a jistě i nějaká dědičnost.

Syn je také nedonošený, 35tt 1.7kg, takže rozhodně ne tolik jako tvoje. Ty následky a emoční nerovnováhu tam vidím, takže věřím že u extrémně nedonošeného dítěte je to ještě znatelnější.

Odmalička špatně zvyká na změny, nové lidi, hlídat ho mohli jen ti co dobře znal. Také u nás bylo špatné přijímaní školky, nechala jsem ho pak docela dlouho doma.
Dlouhodobě řešíme logopedii, a logopedka říká že jsou tyto problémy u nedonošenců dost časté a obvyklé. Taky nemá rád nadměrný hluk, moc lidí, je dost bázlivý a opatrný apod.

V 5ti letech mi začal ze stresu koktat, bohužel spouštěč byl asi odchod exmanžela od rodiny. Se zácpou měl problémy od mala, ale v těch 5ti to vygradovalo extrémně. Obešli jsme odborníků, ale v podstatě závěr byl že je to psychické. Stálo velké úsilí to nějak normalizovat. Ovšem věkem bych řekla že se to hodně lepší.

Ale ono to bude to i vrozenu povahou, ta nedonošenost to pak spíš umocňuje. Já mám srovnání, kdy druhorozená dcera je dítě donošené pěkně do termínu.
Povahu má v popsaných ohledech vlastně dost podobnou jako syn, taky je "ranní plačka", visí na mně od určitého věku snad ještě víc než syn.

Ale podstatný rozdíl vidím v tom, že u dcery se to nepřelívá do nějakých vedlejších zdravotních problémů, což u syna ano. Takže na tu zralost/nezralost nervové soustavy věřím.
 Kafe 


Re: Úzkosti a deprese u nedonošeného dítěte 

(27.1.2016 8:43:12)
A byla jsi na dětské psychiatrii? Nějaká kamarádka nebydlí blízko vás, že by chodily do školy spolu?
 Pafča 


Re: Úzkosti a deprese u nedonošeného dítěte 

(27.1.2016 16:07:11)
kamarádka do školy s dcerou chodí, ale i tak to nepomáhá..navíc jednou jsou v pohodě, jednou se s ní kamarádka pak chvíli nebaví a je to pak ještě horší..pár holek ze školky tam má, takže není mezi cizími,což byla velká výhoda..
ale ona je upnutá hlavně na mě a má prostě obavy, když nejsem na blízku...když jsem pracovala doma, tak byla jakoby víc v pohodě, než když jsem jela do práce..tak jsem pak říkala, že pracuji jen doma- měla pocit, že jsem blízko, kdyby něco...ale i tak klidná nebyla..
u psycholožky jsme byli, stejně se na nic nepřišlo..zkrátka to přisuzují předčasnému narození a nevyzrálé nerv. soustavě..

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.