Deníky Fotoalba Recepty Vzkazy
   Hlavní stránka deníků 

Deník BIO okénko Jamieho Oliviera
Jak si nacpat pupek jídlem, ne chemikáliemi


[<<Předchozích 20] Články 2129 z 29 
 ReceptyBIO okénko Jamieho Oliviera

Já zavařuju s agarem a solí. Cukr mi prostě nesmí do papulek mých děťátek! Takže: jak to dělám? Konkrétní zkušenost mám s jahodami, meruňkami, třešněmi, borůvkami, rybízem (ten je ovšem bez cukru jen pro otrlé, ale třeba na slepování vánočních perníčků (samozřejmě bez cukru!) je bezkonkurenční.

Ovoce omyju, vypeckuju a buď umelu nebo rozmačkám rukama. Na dvě kila ovoce dávám malou lžičku soli, zamíchám a vařím na mírném ohni (ideální je hrnec podložit rozptylovací mřižkou) anebo to dám do pekáče a šoupnu do středně vyhřáté trouby, obojí tak na jednu až dvě hodiny (měkké ovoce míň, tvrdé víc). Troubu přitom nechávám malinko otevřenou, aby mohla jít pára pryč. Musí se to často míchat, aby se to nepřipalovalo. Docela dost té šťávy se odpaří, zbytek je potřeba zahustit agarem, aby to mělo džemózní konzistenci. Agar rozpustím v trošce vody, povařím minutu, přidám k ovoci a ještě asi minutu povařím.

Horkou marmeládku dávám do malých skleniček, maximálně do těch od dětských výživ, protože když se to pak otevře, je potřeba o rychle sníst, samozřejmě se to kazí mnohem rychleji než chemicky ošetřené nebo cukrové marmelády. No a samozřejmě se to taky musí zavařit, takže skleničky zavíčkuju a zavařuju půl hodiny při 80 stupních (by oko, prostě tak, aby se to nevařilo, ale sem tam utekla nějaká bublinka).

Taky si každý rok zavařuju ovoce na buchtičky, které v zimě jako když najdu. Ovoce narovnám do sklenic (peckoviny vypeckuju, pak už to jde blbě), do každé sklenice nasypu špetku soli, zavíčkuju a zavařuju taky půl hoďky při 80 stupních. A když mám dobrou náladu, zavařím si do sklenic pohromadě několik druhů ovoce. Totéž dělám se strouhanými jablky na štrúdl. Pokud chci mít kompot, udělám to stejně, jen ještě ovoce zaliju do ¾ vodou

A co se dá dělat po celý rok, je sušené ovoce rozvařené s kuzu. Vezmu asi 3 sušené meruňky na osobu, nakrájím na kousky a vařím ve dvou až třech dílech vody s pár zrnky soli doměkka. Na poslední dvě minuty varu přidám jedno jablko na kostičky a zahustím kuzu, které nejdřív rozmíchám ve studené vodě a nechám přejít varem. Jde to udělat i s agarem nebo maizenou. (Kdo neví, tak kuzu je keř, ten prášek se dělá z jeho kořene, je velice lehce stravitelný, zlepšuje stravitelnost ovoce, zabraňuje překyselení trávicího traktu a posiluje a reguluje zažívání.

A ještě nějaké dobré koláčky: Hruškový koláč dělám tak, že do půl kila jemně mleté celozrnné mouky dám půl sáčku vinného kamene, přidám šálek kukuřičného oleje, nesířené rozinky dle chuti, půl šálku koncentrované šťávy (jablečné nebo hroznové), půl šálku rýžového sladu a jeden šálek vody přilévaný po troškách. Je možné přidat nějaké koření, třeba pomerančovou kůru, zázvor, vanilku, co vás napadne). Naliju na pečicí papír, ozdobím hruškami na plátky a upeču.

Jablečnou želatinu dělám tak, že litr bio 100% jablečné šťávy přivedu k varu s 10 gramy agaru, přidám trochu zázvoru, naliju do báboviček a studené vyklopím. (Manžel to někdy sní ještě teplé).

Makové mafiny dělám z půl kila mouky (celozrnné, samozřejmě, co byste ode mě čekaly jiného), přidám špetičku soli, vinný kámen a nemletý mák, trochu olivového oleje a husté ovocné šťávy, nejlepší je bio hrušková z Albia, vše tak, aby to mělo správnou konzistenci jako trochu hustší lité těsto. A upeču. Tohle je můj nejoblíbenější moučník, je úplně neslazený a přitom mooooooc dobrý, s oblibou ho dělám návštěvám, které netuší, jak jsem prdlá a pak jim řeknu, co v tom je. Zvlášť chlapi nemívají daleko k mdlobám.

A ještě trocha výhrůžek na konec: představte si, že průměrná spotřeba cukru v ČR je 37,1 kilo na osobu a rok!!! Včetně kojenců! No, vzhledem k tomu, že Pepča ještě cukr neměl v pusince, některá z Vás tuhle dávku snědla i za něj! Přitom v zemích EU je maximální doporučená spotřeba „jen“ 28 kilo. Kde jsou ty doby, kdy byl cukr v Anglii tak vzácný, že se prodával na předpis v lékárnách? A později, když už se dal koupit v obchodě, stálo kilo cukru půlroční plat! Jo, to byl jiný argument pro slazení ovocem a medem. Pro mě by cukr klidně mohl stát tisícovku…

Když jsem někdy před rokem a něco psala první deníček o příkrmech, Vlaďka mi položila naprosto nezáludnou otázku: co je vlastně na cukru tak zlého? Tak si to ještě jednou zopakujeme: rafinovaný bílý cukr se liší od všech ostatních potravin zejména tím, že je pouze zdrojem energie. Nepřináší tedy našim tělíčkům vůbec nic než kalorie! A přitom k trávění bílého cukru potřebuje naše tělo vitamíny skupiny B, chrom, zinek, vápník, hořčík, vlákninu a to jsem ještě nevyjmenovala všechno. Prostě cukr je jedna z mála potravin, které můžeme ze svého jídelníčku zcela vyloučit. V naší společnosti to samozřejmě není jednoduché, ale rozhodně proveditelné je, oddálit u našich dětí okamžik, kdy cukr poprvé vezmou do pusinky a ovlivňovat je natolik, aby ho jedli co nejméně. Třeba pomocí mých skvělých marmelád!!! Loni jsem jich udělala plnou spíž a v lednu už jsme neměli! Letos si udělám dvě spíže!

A propos: pokud se Vám to nechce dělat, vřele doporučuju marmelády St.Dalfour, mají je v carrefouru za 39 korun. Jsou pouze zahuštěné pektinem a koncentrovanou hroznovou šťávou a jsou vynikající. Marně se snažím sehnat samostatný pektin a zkusit to vyrobit, zřejmě budu muset vyloupit nějaký potravinářský podnik!

Dobrou chuť přeje Píďásek

Více ...
Vložil: inishkea dne 29.3.2008| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 PřesnídávkaBIO okénko Jamieho Oliviera

přesnidávky, které poslouží třeba jako ovocné pyré do různých receptů,nebo jen tak….

Nakrájená jablka, na kostičky bez slupek, dáme povařit do změknutí, ale ne na rozvaření, a jen s trochou vody, jenom na zakrytí dna, po vychladnutí uvařených jablek rozmixujeme na hustou kaši a můžeme při mixování přidat další nejrůznější povařené ovoce,…
a stejný postup jako při zavařovaní, do skleniček…, nebo je možnost taky zmrazení.Nemusí se ani sladit, jablka jsou dost sladké

PŘÍPRAVA OVOCE
vše řádně omyjeme, vypeckujeme, vykrájíme jádřinec. Slupky necháváme, pod slupkou je nejvíce pektinu a to dělá přesnídávku krásně hustou. Dáme do hrnce trochu vody a pokrájené ovoce, občas promícháme a dusíme do měkka, cca 5minut dle druhu ovoce. Měkkčí ovoce přidáváme později. Propasírujeme přes sítko nebo rozmyxujeme. Získaný protlak dáváme do skleniček a sterilizujeme. Nebo jen zamrazíme.

STERILACE


- RYCHLÁ STERILACE : protlak naléváme vařící do horkých skleniček  /  před použitím vypláchneme vařící vodou/, zavřeme, otočíme dnem vzhůru

- ZAVAŘOVÁNÍ V TROUBĚ : Naplněné a zavíčkované sklenice vyskládáme na plech s vodou (stačí tak 2-3cm) tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Dáme do trouby předehřáté na 150° a "pečeme" shora i zdola. Zhruba po 15 minutách ubereme teplotu na 100°, přepneme na spodní pečení na cca 20 minut (podle toho, co takto zavařujeme a jak moc to chceme mít měkké). Po vytažení z trouby skleničky skládáme na vlhkou utěrku dnem vzhůru, aby všechna víčka "chytla".

-ZAVAŘOVÁNÍ V OBYČEJNÉM HRNCI sklanice naskládáme do hrnce, na dno dáme utěrku a zalijeme vodou - u Zepteru cca 5 cm, u obyčejných do poloviny, přiklopíme poklicí a vaříme, pomalu cca 20 minut až půl hodiny, podle velikosti sklenic. Vyndáme a skládáme na utěrku dnem vzhůru, necháme do vystydnutí.

Přesnídávky vydrží několik měsíců, jen pozor, aby víčko nebylo vypouklé.


Ovoce do přesnídávek lze kombinovat (např. jablka, švestky nebo meruňky a pod.)  Řídké protlaky zahušťujeme odpařením.

Stejně jako ovoce lze zavařovat i zeleninové pyré (mrkev, brambora, květák, brokolice)


OVOCNÁ PŘESNÍDÁVKA
Omyté ovoce (borůvky, rybíz, třešně a hrušky, meruňky, broskve, švestky atd.) se krátce povaří. Zároveň se povaří i jablíčka (viz předcházející recept). Ovoce se rozmixuje a přidá se stejné množství rozmixovaných jablek. A přesnídávka je hotová, stačí nalít do skleniček a zavařit. TIP: Pokud by se vám takto zavařená přesnídávka zdála moc řídká, je možné ji zahustit trochou instantní rýžové nebo kukuřičné kaše, případně kukuřičným bio škrobem. Doslazovat není potřeba. Je-li přesnídávka ale opravdu moc kyselá (rybízová), můžete přidat trochu hnědého cukru nebo kukuřičného nebo rýžového sirupu, ječného sladu atd.

RAJSKÝ PROTLAK
Omytá rajčata nakrájíme na čtvrtky a dusíme v trošce vody (opravdu jen tak, aby se zalilo dno). Pak přepasírujme přes sítko a plníme do skleniček, které stejně jako přesnídávky zavařujeme.
Na jídlo pak přidáváme rýži, bramboru nebo jiné druhy zeleniny…


ZELENINOVÉ PYRÉ
-mrkev, brambora, květák, brokolice, dýně, špenát atd.
Zeleninu nakrájíme, podusíme, propasírujeme, zavaříme
Lze kombinovat: brambory + mrkev, brambory s brokolicí, mrkev + květák, mrkev + hrášek atd., zelenina s rýží

Doporučuji zavařit si každou zeleninku zvlášť. Lépe se kombinuje. Může se objevit nesnášenlivost některého druhu ovoce nebo zeleniny a kombinace více druhů bychom pak musely sníst samy. Výborné je zavařit si samotnou mrkvičku. Lze pak kombinovat s čerstvým jablíčkem, s rýží, s bramborem apod.

 

Více ...
Vložil: inishkea dne 29.3.2008| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Zelenina v soliBIO okénko Jamieho Oliviera


Dobře omytou , ostrouhanou a oloupanou zeleninu nastrouhaná za syrova buď na malém struhadle, nebo na větším( ale vždy si vyberte jednu velikost strouhání), celer, petržel, mrkev, česnek, cibule, můžeme přidat zelenou nať, kedlubek.. podle chuti.. vše promícháme v míse se solí,aby kousky byly pořádně obalené, nakladáme a pevně uzavřeme do skleniček.
po otevření uchovávejte v ledničce, rychlá pomoc, když je méně času do polívek,.. bez přídavku soli.

 

Více ...
Vložil: inishkea dne 29.3.2008| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Náhrada vajec BIO okénko Jamieho Oliviera

Rosol z lněného semínka

Lněné semínko / raději BIO, bývá plesnivé/ zalijeme v hrnku vařící vodou a necháme stát 10 min. Potom vodu slijeme / dá se použít místo vody do vaření, obsahuje cenné látky. Zbytek semínek vyklopíme do sítka a mícháme lžičkou, do hrnku nám vytéká taková bílkoidní sliz :-))  dá se použít v pečení a smažení místo vajec.

Více ...
Vložil: inishkea dne 29.3.2008| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 PicklesBIO okénko Jamieho Oliviera

Kvašená zelenina

Na přípravu kvašené zeleniny potřebujeme speciální  nádobu. Pokud máme velkou spotřebu kvašené zeleniny, můžeme zakoupit malý  soudek na kvašené zelí. Pokud nemáme ani jedno ani druhé, vypomůžeme si zavařovací sklenicí (3/4l  nebo 3l). Kvašená  zelenina je za 5 dnů k jídlu. Dáme ji po 5 - 6 dnech do chladničky  nebo na chladné místo, aby dále nekysla. Kvašenou zeleninu připravujeme z různých druhů zeleniny nebo lépe  ze zeleninových směsí. Tato zelenina je bez dalších úprav výborná jako salát  nebo obloha          k pokrmům.

Zeleninu nastrouháme na hrubém struhadle na nudličky, cibuli a česnek  nakrájíme na kousky a v míse promícháme podle chuti se solí a  kořením. Vše napěchujeme do nádoby       a zajistíme víčkem a hůlkou s pomocí gumy ve speciální nádobě. Pokud zelenina sama nepustí vodu, tak, aby byla zalitá  alespoň 1 – 2 cm, zalijeme jí převařenou vychladlou osolenou vodou. Pokud je voda  zakalená nebo se na ní tvoří povlak, vodu vylijeme a zalijeme  osolenou převařenou vodou. Necháme na teplém místě. Postupně zeleninu  odebíráme. Zelenina má být vždy zalitá vodou, jinak se začne kazit.

Kombinace zeleniny

 - mrkev, pastiňák, jablka, česnek, tymián

 - červená řepa, pastiňák, jablka, fenykl (semínka, nať, řapík)

 - červená řepa, fenykl - kvašená červená řepa je zvláště ceněná

 - zelí, mrkev, cibule, kopr

 - zelí, ředkev, cibule, česnek, bazalka

 - okurky, zelí, cibule, estragon

 - kedlubny, zelí, mrkev, dobromysl

 - kapusta, celer, petržel, mrkev, pórek, kopr

 - fazolové lusky - vaříme je 5 - 10 minut a prochladlé připravujeme  ke kvašení, prokládáme cibulí

 - brokolice, květák, mrkev, uvařené fazolové lusky, kopr, cibule

 Zeleninu můžeme připravovat ke kvašení jednotlivě nebo si můžeme vymýšlet další  kombinace podle toho, jakou zeleninu máme.

kg zeleniny vhodné na kvašení (např. mrkev, zelí, cibule, ředkve či kedlubny...)
cca 15-20 g mořské soli (pro krátké kvašení méně soli, pro dlouhé více)
vhodná keramická, dřevěná nebo skleněná nádoba

Jak se dělá kysané zelí, každý ví. Nebo se to dočte v každé české kuchařce. Pro dnešní zrychlený život je zajímavý jednoduchý recept na rychle kvašenou zeleninu- pickles:

1. Očištěné zelí nakrouhejte najemno, cibuli nakrájejte na tenké půlměsíce a mrkev nastrouhejte nahrubo. Všechno smíchejte ve velké míse se solí a pořádně rukama prohněťte. Můžete přidat i různé koření. Výborný je čerstvý nastrouhaný křen nebo kmín. Propracujte tak, aby zelenina pustila trošku šťávy. To je ideální chvíle pro napěchování do nádoby.
2. Na výrobu pickles existují speciální malé "pickles soudky". Pokud je nemáte, použijte velkou skleněnou čtyřlitrovou sklenici. Zeleninu je nutné zatížit. Pickles soudky jsou na to vybavené keramickou pokličkou i tyčkou a gumičkou na zatížení. Ale jde to jednoduše udělat i tak, že zeleninu zatížíte klasickou (předem umytou) skleněnou lahví od minerálky naplněnou vodou, pískem nebo kamínky. Navíc minerálka se přesně vejde do hrdla čtyřrlitrové skleněné zavařovačky, což má podobný efekt jako poklička u pickles soudků, která zajistí, aby do nádoby nešlo příliš vzduchu.
3. Nádobu umístěte na místo se stabilní pokojovou teplotou. Hlavně ne k topení nebo na místo, kam svítí sluníčko. Kvašená zelenina nemá ráda střídání teplot. Nechte 3-5 dní kvasit. Může se stát, že ze sklenice začne vytékat kysaná šťáva, proto postavte nádobu raději do hlubokého talíře.
4. Když je zelenina zkvašená a je v ní hodně šťávy, přendejte zeleninu do zavařovacích skleniček. Dbejte na to, aby byla ponořená v kysané šťávě. Uzavřené skleničky vložte do ledničky. Takhle vám pickles vydrží i několik měsíců.

Více ...
Vložil: inishkea dne 29.3.2008| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Špaldové sušenkyBIO okénko Jamieho Oliviera

Špaldové linecké sušenky ve 4 variantách

300g špaldové celozrnné hladké mouky
200g rostlinného tuku v biokvalitě (například ALSAN bio)
100g sladěnky nebo rýžového sirupu


Suroviny zpracujeme v těsto a dáme nejméně na l hodinu do lednice. Je to ideální těsto na všestranné využití, na koláčové korpusy nebo vánoční cukroví. Peče se v troubě pří mírné teplotě 150 stupňů asi 15 minut.

Varianty :
1. Základní těsto rozválejte a vykrajujte různé motivy. Po upečení je slepte kvalitním džemem nebo karobovým krémem

2. Přidejte do základního těsta 3 lžíce strouhané mrkve a 2 lžíce kokosu. Jindy třeba zase lžičku zázvoru, nebo skořice.

3. Odeberte lžíci mouky a přidejte lžíci karobu a 3 lžíce mletých ořechů. Plňte do formiček.

4. Na rozválené těsto nasypte kandovanou citrónovou nebo pomerančovou kůru (v bio kvalitě), lehce posypte skořicí a vykrajujte sušenky.

Třetinu mouky můžeme nahradit kukuřičnou nebo pohankovou. Nebo z receptu odebereme 100g mouky a přidáme 150g mletých ořechů. Těsto je univerzální, koláčové.


 

Více ...
Vložil: inishkea dne 29.3.2008| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Rostlinná smetanaBIO okénko Jamieho Oliviera

Rýžový krém na vaření a pečení je výbornou 100% rostlinnou alternativou ke klasické smetaně, který umožňuje vařit kreativně, s fantazií, ale s méně kaloriemi. Je vyroben z jednoduchých surovin, má lehkou smetanovou konzistenci a neobsahuje cholesterol. Obsah tuku je jen 15%, což dodá Vaší kuchyni určitou lehkost.Tento produkt neobsahuje laktózu a je velmi lehce stravitelný. Rýžový krém je plnohodnotnou volbou pro ty, kteří drží speciální dietu či jsou alergičtí na laktózu. na těstoviny, nebo přidejte do omáček servírovaných s vašimi oblíbenými pokrmy. Jako dresing je výborná samotná nebo doplněna jakýmikoliv dalšími surovinami.

 

Více ...
Vložil: inishkea dne 29.3.2008| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Recepty na webuBIO okénko Jamieho Oliviera

http://www.moje.victorie.cz/vendy/bio-i-nebio-vareni?Page=0

Rostlinná mléka  http://www.foodlife.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=3335&Itemid=115

Vánoční pečení  http://www.foodlife.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=3293&Itemid=115

Švestkovo pohankové čtyřhránky http://www.foodlife.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=2564&Itemid=70

Více ...
Vložil: inishkea dne 29.3.2008| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Legrácky... BIO okénko Jamieho Oliviera

Ocet vinný

Do velké kamenné lahve nebo dřevěného soudku vleje se ½ litru dobrého vinného octa, zavěsí se do toho lněný váček s kouskem těstového kvásku jako ořech velkého a s trochou pepře a soli promíseného; na to přileje se ½ litru poněkud ohřátého lehkého vína a to se po každých dalších 2 dnech opakuje, až nádoba je plná; kvásek se pak vyndá a po dalších 8 až 10 dnech může se ocet čistě slíti a upotřebiti. Nahražuje-li se časem jen část octa k upotřebení vzatého novým vínem, může se nádoby tak dlouho k dělání octa používati, dokud se na dne nenahromadí tolik kvasnic, že by vyčistění nádoby bylo žádoucí. Ve velkém upotřebují při výrobě velkých matečných sudů octových 8 až 10 let, nežli je čistí a na ocet znovu zakládají. Z kořalky připravuje se ocet po domácku tím způsobem, že se malý vinný soudek důkladně horkým octem propláchne, dá se do něho pak 1 kg tlučeného cukru a 31/2 litru francovky, což se dobře protřepe, načež se soudek filtrovanou dešťovou vodou doplní, v teplém místě uloží s nasazenou pípou a při horním otvoru kouskem muselínu přikryje, aby vzduch měl volný přístup. Po 5 až 6 měsících jest ocet hotov a může se upotřebiti, ku kterémuž cíli do lahví se stáhne.

Ocet šalotkový

(také cibulový nebo česnekový). Oloupej 125 g čerstvých šalotek a rozkrájené na kousky vlož do láhve se širokým hrdlem i polej 1 litrem nejlepšího vinného octa; nech to státi 10-12 dní, při čemž se jednou denně obsah láhve protřepe. Má-li býti chuť šalotková ostřejší, nechá se to státi 3 neděle. Ocet se pak procedí a v malých dobře uzavřených láhvích uschová; upotřebuje se jako koření do pikantních omáček, míšenin, k některým masitým a bramborovým salátům apod. Stejně připravuje se ocet cibulový a česnekový; česneku však na 1 litr octa béře se jen 10-12 g.

Ocet citronový

Oloupej velmi tence 8-10 pěkných citronů a kůru na drobné kousky rozkrájenou polej litrem vinného octa a tento po 2-3 týdnech zceď a uschovej. Tento ocet v malých dávkách propůjčuje omáčkám a míšeninám výbornou příchuť.

Ocet estragonový

nabízí se v obchodě již hotový a nikoli levně. Máme-li estragon svěží po ruce, můžeme si jej snadno připraviti, rozprostřeme-li estragonové lístky na čistý papír a necháme-li je na teplém, ale stinném místě zavadnouti. Na litr nejjemnějšího vinného octa vezme se 150-200 g těchto zavadlých lístků, přidá se k tomu dle libosti ještě trochu soli, šalotky a totenu, aneb dle francouzského způsobu trochu citronové kůry a několik hřebíčků, což nicméně zvláštnímu aroma estragonového octa škodí. V láhvi zazátkované nechá se to státi na výsluní 14 dní a oblíbený i chutný estragonový ocet se pak zcedí.

Ocet fialkový

Dvě hrstě svěžích fialkových květů bez zelených kalíšků polejí se polovicí svařeného a opět vychladlého vinného octa, kterýž po 24 hodinách jakožto modravá, fialkami vonící tekutina se procedí a v malých láhvích uschová. Upotřebuje se na hlávkový salát, k rybě na modro aneb na limonádu, pro horečně nemocné, velmi osvěžující. Také se mohou fialky políti nesvařeným octem, kterýž se v tom případě staví na 14 dní do výsluní.

Ocet kořeněný

Do 1 ½ litru vinného octa naloží se 2 muškáty, 8 g zrnkové hořčice, 4 g hřebíčků, 4 g zázvoru, vše hrubě tlučené, 20 g soli, 4 g pepře v zrnkách, kůra ½ hořkého pomeranče a 6 oloupaných šalotek. Nechá se to státi na výsluní několik týdnů, načež ocet velmi vhodný do omáček a míšenin se zcedí.

Ocet malinový

Rozmačkejme ½ litru zralých, pěkných malin, polejme je litrem nejjemnějšího vinného octa v dobře uzavřené láhvi nechme státi 14 dní na výsluní, načež můžeme zcediti ocet velmi jemné chuti, jehož se upotřebuje na saláty, do omáček, k rybám, zvláště ke pstruhům a do chladivých limonád. Ještě chutnější je malinový ocet, vezme-li se větší množství malin, např. 1-1 ½ litru na 1 litr octa a nechá-li se to státi jenom 12 hodin, načež se ocet sfiltruje do láhve, obváže měchýřem a několik minut ve vodní lázni vaří. Po vychladnutí se láhev zazátkuje. Na limonády svařuje se malinový ocet často s cukrem a béře se na 1 litr octa ½ kg cukru.

Ocet rybízový

Vylisuj šťávu ze 2 litrů červeného a 2 litrů bílého rybízu, nech ji státi klidně do druhého dne a slej pak opatrně, aby ssedlina se zadržela. Čistou šťávu smíchej s 1 litrem vinného octa, sfiltruj do čisté láhve a nech tuto několik dní státi otevřenou na výsluní, načež s octem obvaž láhev měchýřem a vař ocet několik minut ve vodní lázni.

Ocet višňový

Utluč v hmoždýři 3 litry zralých višní i s peckami ovšem bez stopek a polité 1 ½ literm jemného vinného octa nech státi přikryté na chladném místě 8 dní, každodenně jednou jimi míchajíc. Po 8 dnech se ocet šatem prolisuje a smíchá se stejným množstvím cukru dle váhy, zčeří se s tímto cukrem za pilného odpěňování a po vychladnutí uschová v zazátkovaných a zapečetěných láhvích. Ocet višňový rozředěný vodou poskytuje lahodnou limonádu.

Octové mořidlo

na starší maso a zvěřinu pořizuje se takto do 70 g rozpuštěného másla vloží se několik na koláčky nakrájených mrkví, cibulí a petrželových kořenů s 2 šalotkami a ½ celeru, k tomu 2 bobkové listy, snítka tymiánu a bazalky, 5 hřebíčků a 3 g pepře v zrnkách. Všechno se chvíli na másle smaží, potom zaleje 1 litrem vinného octa a 1 litrem vody, přidá se ½ lžice soli a vaří se to tiše ½ hod., načež se mořidlo procedí a po vychladnutí k naložení masa upotřebí

Více ...
Vložil: inishkea dne 29.3.2008| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
[<<Předchozích 20] Články 2129 z 29 
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.