Nečekejte, že tento článek bude něco vědeckého nebo objevného. Informace jsou z přednášek MUDR. Krbkové z Dětské nemocnice v Brně na školení 19.5.2007. Prosím příliš úzkostlivé povahy, aby to raději nečetly, ostatním přeju pěkné počtení.
Dotazy: simonaflorianova@seznam.cz
KLÍŠTĚ OBECNÉ – se vyskytuje pouze v tzv. euroasijském pásmu ( to jsme bohužel i my), má rádo teplo ( 18-25 °C) a vlhko (86-96%) Daří se mu hlavně v letech, kdy přes léto v noci hodně prší a ve dne je krásně teplo. Přenáší asi 15 infekcí, z toho 9 u nás. Vrcholy výskytu jsou V-VI a pak VIII a IX. Červenec je na klíště příliš suchý a horký.
Nejčastější výskyt inf. klíšťat u nás : Praha, Brno - Líšeň, Bystrc a Kohoutovice; Tišnovsko, Blanensko, Podyjí, Mikulovsko a Šumava
PŘISÁTÉ KLÍŠTĚ : Přisáté klíště je nutné ihned odstranit, většina infekcí ( kromě klíšťové encefalitidy) se totiž nepřenáší do 24 ( případně 36)hodin. Nejprve místo desinfikujeme jodisolem nebo septonexem, pak dvěma prsty zatlačíme na pokožku kolem klíštěte, to se uvolní, a druhou rukou ho pomocí pinzety vyjmeme.. Místo pak znovu vydesinfikovat. Pracujte v rukavicích, pokud nemáte pinzetu, použijte alespoň kapesník. Nesmí se na klíště používat kdysi doporučované sádlo, mýdlová voda, masti…, protože klíště se sice pustí, ale současně se začne dávit a uvolňuje možné patogeny.
|