|
|
Výchova podle pořadí narození - K. Leman |
Vypsáno z knihy Sourozenecké konstelace od Kevina Lemana |
|
Autor: kaMyš , 16.10.2006 | |
| Jak vychovávat prvorozené?
- Neposilujte perfekcionistické sklony prvorozeného. Nesnažte se ještě „vylepšit“, co řekne nebo udělá. Buďte opatrní, když budete dítěti připomínat, jaké by „mělo“ být.
- Uvědomte si, že prvorození mají potřebu znát přesně pravidla. Buďte trpěliví, abyste mu všechno vysvětlili od A do Z.
- Uznejte vedoucí pozici prvorozeného mezi dětmi v rodině. Jako nejstarší by měl mít jistá zvláštní privilegia, aby se mu tím kompenzovaly povinnosti, jichž má přirozeně víc než ostatní děti.
- Vyrazte si někam „dva s jedním“ – rodiče jenom s nejstarším dítětem.
- Nedělejte si ze svého prvorozeného „automatickou hlídačku“ mladších sourozenců.
- Jak váš prvorozený dospívá, přemýšlejte, jestli mu nenakládáte stále více povinností. Některé jeho povinnosti z něj sejměte a přeneste je na mladší děti, hned jak budou schopné je plnit.
- Prvorození jsou velmi citliví na kritiku a na to, když je někdo opravuje. Dejte mu příležitost, aby si poradil sám. Pomozte mu, jen když vás o to požádá.
Jak vychovávat prostřední dítě?
- Mnohé prostřední děti mají sklon vyhýbat se hovoru o svých pocitech. Udělejte si čas, abyste si s ním mohli občas promluvit mezi čtyřma očima. Je důležité, abyste si na každé dítě takto udělali čas, ale prostřední dítě si to na vás pravděpodobně nebude umět vynutit – nezapomínejte na něj.
- Snažte se dělat něco pro to, aby se vaše prostřední dítě občas cítilo výjimečné. Pro prostřední dítě je typické, že se cítí sevřené bratry a sestrami nad ním a pod ním. Potřebuje, abyste se ho zeptali na jeho názor, dali mu něco vybrat atd.
- Stanovte určitá privilegia, která pro ně budou platit pravidelně každý den nebo každý týden. Jde o to, aby vaše prostřední dítě mělo pocit, že to je něco, co se dělá výhradně pro něj.
- Poslouchejte pozorně, co vám prostřední dítě odpovídá nebo jak vám něco vysvětluje, co si myslí o určitých situacích atd. Jeho touha vyhnout se konfliktu a nedělat rozruch může zkreslovat skutečná fakta. Měli byste mu říct: „No tak, pověz mi, jak to doopravdy bylo. Já se nebudu zlobit. Chci jenom vědět, jaký z toho máš pocit.“
- Dbejte na to, aby v rodinném albu byly i fotografie vašeho prostředního dítěte.
Výchova benjamínka aneb jak pomoci rodinnému štěněti, aby dospělo?
- Nenechte sebou manipulovat!
- Zajistěte, aby váš benjamínek vykonával svůj odpovídající díl domácích prací. Poslední narození toho obyčejně dělají velice málo ze dvou důvodů: a) dovedou se mistrně vykroutit z práce, kterou je třeba udělat, b) jsou tak malí a „bezmocní“, že ostatní členové rodiny dospějí k názoru, že bude jednodušší, když si to udělají sami.
- Zajistěte, aby benjamínkovi neprocházelo porušování rodinných pravidel a disciplíny. Statistiky ukazují, že poslední narození mají nejmírnější režim a nemusí dodržovat pravidla, která platila pro sourozence.
- Když nebudete své nejmladší dítě rozmazlovat, dávejte pozor, abyste také na něj nebyli příliš tvrdí a nepřehlíželi ho. Je známo, že poslední narození trpí pocitem „nic z toho, co udělám, není důležité“. Snažte se ocenit úspěchy svého benjamínka.
- Dbejte, aby se vaše nejmladší dítě brzy naučilo číst. Nejmladší si rádi „nechávají číst“ a když jim to projde, přenechají většinu čtení druhým.
|
|
Zobrazeno doposud 917 x.
|
|