Alergie na mléko a intolerance laktózy
Rozdíl mezi alergií na mléko a intolerancí laktózy není ani tak v reakcích na mléko, ale zejména v příčinách, které alergickou respetive intolerantní reakci způsobují.
Alergie na mléko a intolerance laktózy, jedna z potravinových alergií respektive intolerancí, se dá obecně rozdělit na alergii na mléčnou bílkovinu a alergii na laktózu (mléčný cukr). Tyto dvě alergie mohou mít různou příčinu, ale v obou případech je třeba dodržovat bezmléčnou dietu.
Alergie na mléčnou bílkovinu
Alergie na bílkovinu mléka se u dětí většinou začne projevovat s přechodem na umělou výživu, ovšem může to být i kdykoli později. Jedná se o "klasickou" potravinovou alegii. Ve většině případů o alergickou reakci na bílkovinu kravského mléka (ABKM - Alergie na bílkovinu kravského mléka)). Alergie se diagnostikuje pomocí krevních testů, ovšem u batolat nejsou testy zcela spolehlivé. U zjištěné alergie je třeba dále podávat mléko s naštěpeným řetězcem mléčné bílkoviny, např. Nutrilon Pepti, příp. pro přísnější dietu Nutrilon Pepti MCT - zde je i snížen obsah laktózy. Tyto mléka mají poněkud podivný "zápach" a některé děti je proto odmítají. Pokud se jedná čistě pouze u tuto alergii, je možné vyzkoušet výrobky např. z ovčího či kozího mléka, které mohou být zcela akceptovány.
Intolerance na laktózu (lactose intolerance)
Alergie na mléčný cukr - laktózu, lactosa intelerance začíná již s narozením. Nejedná o "klasickou" potravinovou alergii, ale přesnější je označení - metabolická porucha štěpení mléčného cukru. Tato porucha je vrozená. Jedná se o obdobné onemocnění jako např. celiakie, kdy organismus reaguje na gluten obsažený v obilných slupkách.
Nemoc vzniká proto, že ve střevě chybí enzym laktáza, který má na starosti štěpení mléčného cukru. Po požití se cukr pomocí enzymu nerozštěpí a organismus na něj tudíž reaguje jako na cizorodou látku. Dítě zvrací, je neklidné, má průjem, a kožní projevy - atopický ekzém, nechuť k jídlu a bolesti bříška, celkově neprospívá.. Pokud dítě netrpí střevní neprůchodností nebo refluxem žaludeční šťávy(zpětné vtékání kyselého žaludečního obsahu do jícnu) a prodělali jste již krevní testy na alergii bílkoviny kravského mléka s negativním výsledkem nabízí se jako další možnost alergie na mléčný cukr - laktózu.
Všechny druhy mléka,lidské mléko i mléko živočichů,obsahují mléčný cukr neboli laktózu.Tento cukr se v trávícím ústrojí rozkládá za pomoci enzymu laktáza na fragmenty, které se pak vstřebávají do krevního oběhu.Je-li laktázy nedostatek,zůstává mnoho mléčného cukru nestráveno a slouží za potravu přirozeným střevním bakteriím.Při jeho zpracování bakteriemi vznikají různé látky a plyn, které střevo dráždí a vyvolávají koliku a průjem. Jedná se o tzv. laktózovou intoleranci neboli nesnášenlivost laktózy. Kojenci obvykle vytvářejí enzym laktázu v dostatečném množství.Pokud tomu tak není, jedná se o primární nedostatek laktázy. Při tomto onemocnění se tvoří laktázy málo,nebo se netvoří žádná.
Vzhledem k tomu, že toto onemocnění se vyskytuje spíše ojediněle, mnoho lékařů tuto diagnózu buď nezná vůbec, nebo Vás budou spíše utvrzovat ve faktu, vzhledem k četnosti výskytu, že se o toto onemocnění zcela jistě nejedná. Jediným možným řešením je návštěva dětské ganstoenterologie či odd. metabolických poruch.
Vzhledem k faktu, že se jedná o metabolickou poruchu, je toto onemocnění celoživotní. S věkem může dojít k mírnému zlepšení. |