Klasická opruzenina je rudá, někdy i trošku jakoby nateklá, lehce vystouplá nad povrch kůže, může být i s pupínky, přidá-li se infekce, pak jsou tam pukličky s hnisem. Bývá nejčastěji v okolí konečníku, děvčátka to mají i na pyscích. Klasicky - zůstane-li miminko déle v pokakané plence nebo i dlouho v počůrané, ale některým mrňouskům to vůbec nevadí.
Jsou období, kdy je moč i kakání více agresivní (třeba šťávy s vit. C, zoubky, nemoc) a pak se stejně problém dostaví. Proto téměř ve všech prdelkových mastičkách je oxid zinečnatý - vysušuje a desinfikuje. Jenže všechno je jinak, než píšou chytré příručky, každé mimi je jiné. Někdy se přemírou péče a mytí a mazání ochranný film pokožky tak rozhodí, že už těžké poznat, co to je. Tady jsme většinou řešily právě ty rudé, suché pruhy, které se pak loupou a zahojí při promazávání. To podle mne opruzenina není, rozhodně tomu prdelkové masti, co vysušují, nepomáhají.
Máme vyzkoušený ten černý čaj - prdelku omyju jen čajem - třísloviny zarudnutí zklidní, pak ji hooodně promastím. Při každém přebalování.
Malinká miminka mají kůžičku ještě bez ochranného filmu, tak právě tam je co nejšetrnější péče moc důležitá. Na plenkovou oblast jsou super olejíčky - psala to už Bumbi, krásně omyjí a přitom vyrobí ochranný film. Když je pokožka bez problému, je zbytečné ji preventivně mazat. Stačí třeba jen promastit, když bude mimi v plence déle (třeba na noc).
Jiná věc je - rudá, lehce mokvavá kůžička - třeba i v záhybech (podpaží, pod krčkem) - s bělavými pupínky - to je pak kvasinka - na to je třeba fajn Pevaryl pasta, někdo používá Imazol (nám se neosvědčil). |