Kvašená zelenina
Na přípravu kvašené zeleniny potřebujeme speciální nádobu. Pokud máme velkou spotřebu kvašené zeleniny, můžeme zakoupit malý soudek na kvašené zelí. Pokud nemáme ani jedno ani druhé, vypomůžeme si zavařovací sklenicí (3/4l nebo 3l). Kvašená zelenina je za 5 dnů k jídlu. Dáme ji po 5 - 6 dnech do chladničky nebo na chladné místo, aby dále nekysla. Kvašenou zeleninu připravujeme z různých druhů zeleniny nebo lépe ze zeleninových směsí. Tato zelenina je bez dalších úprav výborná jako salát nebo obloha k pokrmům.
Zeleninu nastrouháme na hrubém struhadle na nudličky, cibuli a česnek nakrájíme na kousky a v míse promícháme podle chuti se solí a kořením. Vše napěchujeme do nádoby a zajistíme víčkem a hůlkou s pomocí gumy ve speciální nádobě. Pokud zelenina sama nepustí vodu, tak, aby byla zalitá alespoň 1 – 2 cm, zalijeme jí převařenou vychladlou osolenou vodou. Pokud je voda zakalená nebo se na ní tvoří povlak, vodu vylijeme a zalijeme osolenou převařenou vodou. Necháme na teplém místě. Postupně zeleninu odebíráme. Zelenina má být vždy zalitá vodou, jinak se začne kazit.
Kombinace zeleniny
- mrkev, pastiňák, jablka, česnek, tymián
- červená řepa, pastiňák, jablka, fenykl (semínka, nať, řapík)
- červená řepa, fenykl - kvašená červená řepa je zvláště ceněná
- zelí, mrkev, cibule, kopr
- zelí, ředkev, cibule, česnek, bazalka
- okurky, zelí, cibule, estragon
- kedlubny, zelí, mrkev, dobromysl
- kapusta, celer, petržel, mrkev, pórek, kopr
- fazolové lusky - vaříme je 5 - 10 minut a prochladlé připravujeme ke kvašení, prokládáme cibulí
- brokolice, květák, mrkev, uvařené fazolové lusky, kopr, cibule
Zeleninu můžeme připravovat ke kvašení jednotlivě nebo si můžeme vymýšlet další kombinace podle toho, jakou zeleninu máme.
kg zeleniny vhodné na kvašení (např. mrkev, zelí, cibule, ředkve či kedlubny...) cca 15-20 g mořské soli (pro krátké kvašení méně soli, pro dlouhé více) vhodná keramická, dřevěná nebo skleněná nádoba
Jak se dělá kysané zelí, každý ví. Nebo se to dočte v každé české kuchařce. Pro dnešní zrychlený život je zajímavý jednoduchý recept na rychle kvašenou zeleninu- pickles:
1. Očištěné zelí nakrouhejte najemno, cibuli nakrájejte na tenké půlměsíce a mrkev nastrouhejte nahrubo. Všechno smíchejte ve velké míse se solí a pořádně rukama prohněťte. Můžete přidat i různé koření. Výborný je čerstvý nastrouhaný křen nebo kmín. Propracujte tak, aby zelenina pustila trošku šťávy. To je ideální chvíle pro napěchování do nádoby. 2. Na výrobu pickles existují speciální malé "pickles soudky". Pokud je nemáte, použijte velkou skleněnou čtyřlitrovou sklenici. Zeleninu je nutné zatížit. Pickles soudky jsou na to vybavené keramickou pokličkou i tyčkou a gumičkou na zatížení. Ale jde to jednoduše udělat i tak, že zeleninu zatížíte klasickou (předem umytou) skleněnou lahví od minerálky naplněnou vodou, pískem nebo kamínky. Navíc minerálka se přesně vejde do hrdla čtyřrlitrové skleněné zavařovačky, což má podobný efekt jako poklička u pickles soudků, která zajistí, aby do nádoby nešlo příliš vzduchu. 3. Nádobu umístěte na místo se stabilní pokojovou teplotou. Hlavně ne k topení nebo na místo, kam svítí sluníčko. Kvašená zelenina nemá ráda střídání teplot. Nechte 3-5 dní kvasit. Může se stát, že ze sklenice začne vytékat kysaná šťáva, proto postavte nádobu raději do hlubokého talíře. 4. Když je zelenina zkvašená a je v ní hodně šťávy, přendejte zeleninu do zavařovacích skleniček. Dbejte na to, aby byla ponořená v kysané šťávě. Uzavřené skleničky vložte do ledničky. Takhle vám pickles vydrží i několik měsíců. |