KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA
Je virové onemocnění, které může skončit fatálně. Přenos je klíšťaty, ale i komáry. Největší výskyt je na Šumavě, v Brně a Praze. Pravděpodobnost nákazy je 1%. Léčba je nespecifická, ale nákaza je zbytečná, existuje vysoce účinné očkování.
Průběh infekce je dvoufázový: Z klíštěte se inf. přenese ihned, přenos je možný i na nenarozené dítě matkou nebo kojením !!!
1 fáze: Po inkubační době, která trvá asi 10 dnů ( dát si do souvislosti s klíštětem!!!), se 2-6 dnů objevují příznaky podobné chřipce, tj. bolest hlavy, únava, zvýšená teplota, bolest svalů, v krku, nechutenství. Důležitý je v této době tělesný klid, pak většinou infekce už dál nepokračuje. Pokud toto ignorujeme – hlavně dospělí- propuká 2. fáze
2. fáze: Napadení CNS – bolest hlavy, horečka, světloplachost, únava, zvracení, meningeální projevy : motorické křeče, třes, ataxie, poruchy citlivosti, vědomí a zraku.
Diagnostická pomůcka: Pacienta položte na rovnou podložku a poproste ho, aby zvedl hlavu, pokud to nezvládne bez pokrčení nohou, jde o enc. 99%. (Stejně se projevuje i meningitida bakteriální) Nutná je hospitalizace, lékaři používají podpůrnou léčbu. Onemocnění může končit nervovým poškozením, parézami a může být také spouštěcím mechanismem sklerozy multiplex a epilepsie.
Velmi účinná prevence je očkování!!!!!!!!!!!!!!!
Mezi další často se vyskytující infekce patří Ehrlichióza, Lidská granulocytická anaplazmóza, Tibola, Tularémie a další často inportované nákazy. Všechny se projevují horečkou, chřipkovitými projevy a nálezem v místě vpichu.
K dětskému nebo obvodnímu lékaři: Vyskytne-li se zvýšená teplota, ze středu blednoucí skvrna, velké množství skvrn do 30 dnů od objevení klíštěte Na infekční: Vysoká teplota, křeče, zvracení, uzlinky na kůži, otoky kloubů při pozitivní klíšťové anamnéze |