Domácí modelíny a těsta (nejedlá!)
PLASTELÍNA
Na 1 kg plastelíny potřebujeme:
400 g hladké mouky, 200 g soli, 10 g kamence v prášku (hlinito-draselný síran, dá se sehnat v lékárně), 1/2 litru vody, 3 polévkové lžíce oleje a polévkovou lžíci potravinářského barviva. V míse dobře promícháme mouku se solí a kamencem. Do vařící vody zamícháme olej a potravinářskou barvu. Tuto vodní směs pomalu zamícháme do uvedené směsi mouky, soli a kamence. Těsto důkladně prohněteme rukama, až se všechny složky dobře promísí. Plastelínu uchováme v dobře uzavřeném igelitovém sáčku nebo krabičce.
SLANÉ TĚSTO K PEČENÍ
Slaným těstem můžeme nahradit modelovací hmoty, které se vytvrzují v peci. Těsto připravíme ze 4 hrníčků hladké mouky, 2 hrníčků soli a 1 až 1 a ½ hrníčku vody. Zamícháme a pět minut zpracováváme. Modelujeme podle vlastní představy. Hotové výrobky uložíme na slabě vymaštěný plech a sušíme 1,5 hodiny v troubě p ř i 150 °C. Podobně lze využít i vizovické pečivo.
NEVAŘENÁ MODELOVACÍ HMOTA III
Tuto modelovací hmotu vyrobíme snadno, schne pomalu, je poddajná. Když ji obarvíme, je lesklá a hezky barevná. Hmota je hladká a velmi příjemná na omak. Materiál: 1 hrníček (230 ml) studené vody, 1 hrníček (200 ml) soli, 3 hrníčky (600 g) mouky, 2 lžičky oleje, 2 lžíce maizeny (lze nahradit solamylem)
Postup: V míse smícháme vodu, sůl, olej a případně práškovou barvu, která dá hmotě jasnou barvu. Hmota může zůstat také bílá. Postupně do směsi vpracujeme mouku a maizenu, až vznikne hmota o hustotě chlebového těsta. Hmotu přemístíme na podložku a prohněteme. Použijeme ji k modelování podobně jako ostatní modelovací hmoty.
MODELÍNA ZE SODY
Tuto hmotu lze i několik týdnů skladovat v neprodyšném obalu. Na vzduchu by brzy vyschla. Hmotu lze rozdělit na menší části a obarvit ji s dětmi pomocí sypkých potravinářských barev. Skutečně rychle tvrdne!
Materiál: 1 hrníček (200 g) jedlé sody, 1/2 hrníčku (100 g) maizeny, 2/3 hrníčku (150 g) teplé vody, potravinářská barviva
Postup: V rendlíku smícháme jedlou sodu a maizenu (maizenu lze nahradit solamylem). Přidáme vodu a mícháme do hladka. Položíme rendlík na sporák a nastavíme střední teplotu. Vaříme a mícháme, dokud hmota nemá hustotu bramborové kaše. Pak ji nalijeme na prkénko a necháme vychladnout. Chladnou hmotu prohněteme. Tuto modelovací hmotu můžeme obarvit potravinářskými barvivy a tvořit plastiky dle své fantazie. Hotová dílka také můžeme obarvit temperovými barvami. Když jsme s modelováním hotovi, necháme dílka několik hodin schnout. Suché plastiky můžeme i přelakovat, aby se leskly.
PILINOVÁ MODELOVACÍ HMOTA
Je potřeba mít při modelování trochu navlhčené dlaně, aby se na ně hmota nelepila. Hmota krásně voní dřevem. Při práci s tímto materiálem zapojímei nejen hmat, ale i čich. Po zaschnutí lze výrobky nabarvili hustými vodovými barvami.
Materiál: dřevěné piliny, škrob, kyselina sorbová nebo Petol
Postup: V hrnci uvaříme podle návodu škrobový maz. Za stálého míchání přisypáváme piliny a tvoříme tuhou pilinovou hmotu. Když se přestane hmota lepit, přisypeme sáček kyseliny sorbové nebo Petolu a asi 2 minuty povaříme. Zabráníme tak plesnivění výrobku. Hmotu necháme vychladnout. Zchladlou hmotu už můžeme použít k modelování, tj. hnětení, tvarování, válení. Hotové výrobky sušíme na vzduchu na suchém a teplém místě. Výrobky můžeme povrchově upravit – barvíme je temperovými barvami nebo málo ředěnými vodovými barvami.