Naše Vánoce Přerov, 23.12.2009 10:11, (Romano voďori)
Příprava na Vánoce je u nás dlouhá. Já a máma pečeme cukroví, uklízíme celý byt. Jak už bývá u lidí zvykem, dávají hodně na čistotu - hlavně o Vánocích, kdy se narodil Ježíš Kristus. Skoro každý Rom věří v Boha. Den předem všechno napečeme - jak bramborový salát, tak různé rolády a chlebíčky. Večer, když už se stmívá, jdeme nazdobit stromeček.
Druhý den brzo ráno začínáme vařit a péct maso. Kdysi se dělaly různé jiné dobroty - tradiční romské šinga plněné mákem, jablky, ořechy. Dále se připravovala pišota – taštičky plněné marmeládou, ovocem a také zelím. Nevím jak ostatní, ale my to neděláme. Samozřejmě se drží půst, ale na štědrovečerní večeři nesmí chybět salát, polévka a ryba. Někdo také mívá pašvare - žebírka nebo klobásky a čabajky.
Před večeří usedneme všichni ke stolu a hlava rodiny má proslov. Vždy za všechno poděkuje a dá pod talíř sobě a mámě peníze. V tradičních osadách na Slovensku se pod stůl dávala sláma - stejně jako v Betlémě, když se narodil Ježíš. Během dne se chodí vinšovat…
Našla jsem si podobu jedné z vinšovaček:
Vinšinav tumenge, vinšinav, bachtaľi karačoňa. Aven saste sar mačhe andro paňori, bachtale sar odi amari kaľi phuvori. But džene mule, amen dživas u le Devleske vaše paľikeras. Ačhen saste the bachtale. Bachtaľi karačoňa.
O Vánocích se všichni usmiřují, musí držet pospolu. To je jediná obrana proti osudu žít na okraji společnosti.
Po večeři vždy zazvoní zvonek a my víme, že můžeme jít do obýváku ke stromečku. Máma nebo táta vezmou do ruky foťák a mě a bráchu při rozbalování dárečků fotí. Pak se jdeme všichni k babičce pochlubit. Tam zůstaneme až do večera. Pouštějí se písničky a zpívá se.
Před pár roky jsem ještě s našima chodívala do kostela na půlnoční mši, ale teď už ne. Teď chodí už jen babička a děda.
VIDEO Vánoce v romské rodině
Míša Horváthová, redaktorka ze ZŠ B.N. Přerov Romano voďori |