Přidat odpověď
Výjimečně to jistě možné je.
Například zemědělci v době sezóny makají 5-6 dnů v týdnu třeba po 12-13 hodinách...
Každý měsíc těžko.
Jinak 12 hodinové směny se obvykle řeší buď v režimu krátký - dlouhý týden (tedy cca 10-11 směn za měsíc) nebo v režimu denní-noční (třeba 2 dny denní, 2 dny noční, 2 dny volno).
Zaměstnavatel by měl mít nastavený režim, který mu funguje (a dodržuje zákoník práce) v běžném režimu. Tedy mít nabráno dost zaměstnanců, aby mu takový režim pokryli. Pak samozřejmě vznikají mimořádnosti typu - někdo má dovolenou, někdo onemocní, to se pak řeší často placenými přesčasy a/nebo náhradními volny...
Zcela pravidelná (nemimořádná/nesezónní) pracovní doba 20x12 hodin, to jistě není v pořádku. Lze 20x8 (21x, 22x) + přesčasy do zákonného limitu (nebo dle pracovní smlouvy). Práce přesčas nařízená zaměstnavatelem nesmí přesahovat 8 hodin v 1 týdnu a celkem 150 hodin v kalendářním roce.
Tj. limit je (po časově omezenou dobu) 5x8+1,5 za týden, při rovnoměrně rozložené pracovní době.
Nad rámec těchto limitů je možné práci přesčas požadovat pouze se souhlasem zaměstnance. Ale ne více než 8 hodin týdně v období 26 týdnů (v případě, že tento limit není navýšen kolektivní smlouvou). Do tohoto limitu se nezapočítává práce přesčas, za kterou zaměstnanec dostal náhradní volno.
Předchozí