10.8.2016 1:23:17 Delete
Re: Neúčast Martiny Sáblíkové na letních OH v Riu
Šuplíku,
nemyslím, že by někdy byla povinnost dokončit a nesmět cokoliv vzdát pod hrozbou nějakého postihu. Je to maximálně ztráta bodů za ten závod, případně nemožnost kvalifikovat se do jiného závodu, ale to vždy podle typu soutěže a propozic jednotlivých závodů.
Jako jo, klidně by mohlo být nastaveno, že kdo nedojel silniční závod, nemůže jet časovku, ale evidentně k tomu tady není důvod, když se medaile za silniční závod a časovku rozdávají zvlášť.
A v dráhové cyklistice jsou i závody, kde je pro výsledek důležité, aby dojel jen jeden ze čtyřčlenného týmu, celé je to o tom, že tím, že se střídají v čele, tak lépe udržují tempo, takže na vpředu rozjíždějí ti rychlejší, co se ale dřív unaví, a ti pak uvolňují místo těm za sebou, kteří se nejdřív jen "vezou", ale musí vydržet celou dobu. Nevím přesně, která je to disciplína, ale určitě není povinnost dojet do cíle ve stejném počtu, v jakém se startuje.
Ono je něco jiného, když někdo fixluje třeba zranění, nedojede, nedohraje s tím, že mu není dobře nebo ho něco bolí, ve chvíli, kdy tým, za který startuje, prohrává, a potom klidně nastoupí do individuálu, kde má větši šanci To taky považuju za nesportovní.
Ale když někdo nejede nebo nedokončí jeden závod, aby pošetřil síly do jiného, aniž tím porušuje konkrétní pravidlo konkrétního závodu, je to v pořádku.
Znám to třeba z atletiky nebo běžeckého lyžování a biatlonu. Na velkých soutěžích, kde se jede (běží) všechny možné závody, si třeba specialisté na karátké tratě zkusí dlouhou nebo naopak, přičemž někdy poznají, že přecenili své síly a raději odstoupí, než se zničit na něčem poměrně nedůležitém. Jo, problém by to byl, kdyby tím svým pokusem třeba zabrali místo někomu jinému, ať už z týmu, nebo i ze soupeřů, ale v závodech, kde není limitovaný počet startujících je to prostě OK.
Odpovědět