Kdyby se někdo o prázdinách hodně nudil...
1. Mé stáří jakož i věk mých pěti synů dá se stanoviti podle těchto údajův. Právě jsem dvakráte tak stár jako můj nejstarší syn; za čtyři roky dosáhne druhý syn polovice mého stáří, za čtrnáct let dosáhne jí třetí a za osmnácte roků čtvrtý můj syn; jenž však již příštím rokem bude míti třetinu mého věku, kdežto pátý syn měl před dvěma roky čtvrtinu mého stáří. Kolik je nám let a ve kterých letech jsme rozeni?
2. Rozděliti dědictví není vždy věcí snadnou, má-li se vyhověti všem podmínkám zůstavitele. Toho dokladem budiž uveden alespoň jeden případ.
Zemřel Arab a zanechal svým třem synům 17 velbloudů s přáním, aby se o ně tak rozdělili, aby nejstarší obdržel polovici, druhý třetinu a třetí devítinu, aniž by však velbloudům na životě ublíženo bylo.
Toho synové nedovedli. Nechtíce porušit vůli otcovu a nevědouce, jak by si v této nesnázi sami pomohli, odebrali se do sousedního města a poprosili sudího, aby je po právu rozdělil.
Druhého dne na velbloudu skutečně přijel a rozdělil syny o 17 velbloudů zcela přesně tak, jak to otcova závěť požadovala.
Synové plni vděčnosti doprovodili odjíždějícího sudího a blahořečili jeho důvtipu i spravedlnosti.
Jak asi rozhodl sudí?
3. Štěstí ve hře jest měnlivé. Toho doznal onehdy náš Jeník, když se třikráte do hry o peníze pustil.
První den zasmála se na něj štěstěna tou měrou, že vyhrál tolik, co původně měl; na konec však prohrál 8 krejcarů.
Se zbytkem pustil se druhého dne zase do hry, a výsledek byl týž; nejprve vyhrál, co do hry byl přinesl, načež zase 8 kr. prohrál.
Zcela stejný osud stihl jej také den třetí. Když byl napřed své peníze zase na dvojnásobek rozmnožil, ztratil posledních 8 kr. a odešel s prázdnými kapsami.
Kolik peněz přinesl asi první den do hry?