28.4.2016 16:58:18 Inaaa
Re: Omezení sociálních dávek v německu pro příchozí z ostatních zemí EU
Zajímavý byl tento případ - Německo podle soudu smí odepřít dávky cizincům, kteří v zemi nikdy nepracovali
25letá Elisabeta Dano žije se svým pětiletým synem v Německu už od roku 2010. Bydlí u své sestry v Lipsku a od začátku pobytu je bez práce.
Na pracovním úřadě Rumunka zažádala o podporu v nezaměstnanosti. Její žádost ale byla zamítnuta s tím, že se mladá žena práci v Německu ani nesnažila najít, a proto na příspěvek nemá nárok.
Německo nemusí platit podporu v nezaměstnanosti Rumunce, která tam nikdy nepracovala.
Elisabeta Dano Německo zažalovala. Stát argumentoval tím, že Rumunka na Německo nemá žádné vazby a přijela jen proto, aby pobírala dávky. Evropští soudci teď dali Německu za pravdu.
Cizinec, který přijede do Německa a nemá tam zajištěnou práci, je v současnosti automaticky vyloučen z pobírání dávek. Pouze pokud odpracuje alespoň tři měsíce, vzniká mu nárok na podporu v nezaměstnanosti. Německo se tak chce bránit před zneužíváním sociálního systému. Evropské komisi se takové plošné řešení ale moc nelíbí.
Vynesení rozsudku dnes pozorně sledovaly i další země Evropské unie. Pokud by totiž soud Rumunce vyhověl, jednalo by se o precedens, který by pravděpodobně spustil lavinu žádostí o sociální podporu ve všech bohatších unijních státech.
Soud jen potvrdil stávající právo
Evropský soud však svým rozhodnutím nijak neomezil volných pohyb osob nebo pracovních sil, tedy dvě ze čtyř základních svobod v unii, ačkoli takové názory zaznívají, pouze potvrdil interpretaci stávajícího evropského práva.
V něm se praví, že právo volného pohybu nikdy nebylo absolutní. Nikdy neplatilo, že by kdokoli v EU mohl odjet do jiné země a tam nečinně roky pobírat podporu v nezaměstnanosti.
Německo podle soudu smí odepřít dávky cizincům, kteří v zemi nikdy nepracovali.
Pokud nějaký občan země Evropské unie chce žít v jiném státě EU a chce tam dostávat podporu v nezaměstnanosti, musí u něj být jasně prokazatelné, že má šanci sehnat si práci. To znamená, že v minulosti pracoval, aktivně si hledá zaměstnání a je zásadní naděje, že ji skutečně sežene.
Pokud se někdo vydá do jiné členské země jen v naději na to, že bude dostávat sociální dávky a nebude se tam ucházet o práci, podporu v nezaměstnanosti dostávat nebude.
http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/nemecko-podle-soudu-smi-odeprit-davky-cizincum-kteri-v-zemi-nikdy-nepracovali--1419124
Odpovědět