Čtvrtek - magický den
Po šestisetosmdesátémčtvrtém přečtení Káji Maříka mě napadlo,kdy přestalo být volno ve čtvrtek a v neděli a nastal víkend takový jako ho známe dnes? Nedaří se mi ani najít žádný článek na toto téma...M.Wagnerové vyšla kniha o Kájovi kolem r.1930 - nicméně ani prarodiče volno ve čtvrtek nepamatují...
A proč vlastně bylo ve čtvrtek volno? Souvisí to nějak s tím,že čtvrtek byl za pohanů magický?
A tady ukázka,kde mě to též zaujalo :
Kateřina Tučková,Žítkovské bohyně :
"Za nejvýraznější rys,jímž se odlišuje traktace běžného týdenního života sledovaných subjektů ( žítkovských bohyní ) od režimu běžných katolických věřících ,považujeme uctívání čtvrtku jako dne,kdy se neprovozuje závažnější činnost.V tento den subjekty nepřijímají návštěvníky ani se nevěnují namáhavé práci na poli,kterou jinak provozují denně ,kromě neděle.Vedle ní patří i čtvrtek k posvěceným dnům,a to aniž by tázané subjekty věděly proč.
Z hlediska současného poznání starogermánské společnosti a její duchovní kultury ale víme,že čtvrtek uctívali naši předkové jako den zasvěcený bohu hromu a blesku Donarovi - odtud také název Donnerstag.Domníváme se,že tato tradice u sledovaných subjektů přežila z doby předkřesťanské v intuitivním ctění daného dne,byť už samy její původní význam nechápaly."
Tak jak to tedy bylo se čtvrtkem?
Odpovědět