12.2.2015 15:53:12 1kulička
Re: Hypotyr. štítná žláza - všechny berete hormony, je tu někdo, kdo dal celostní, čínskou medicinu?
Tak toto je zrovna druh léku - hormonální substituce - které se bát opravdu nemusíš. Léty odzkoušeno, velmi dobře fungující a s hormonální antikoncepcí to má společný jen název "hormonální" - není hormon jako hormon. Formulace "už dávno neberu HA" mi evokuje, že HA považuješ za menší zlo - tomu tak opravdu není.
Jinak naše endokrinoložka sama uznává, že např. zvýšení protilátek při normální funkci šž často může být jen přechodné (aktuálně řeším s dětmi). Jistě to bude platit i o zvýšené/snížené funkci, pokud budeš chodit na kontroly, není se čeho bát, naopak, usuzuje se, že nízká dávka hormonu i při normální funkci působí při zánětu profylakticky a může zabránit další destrukci tkáně.
U tebe je důležité:
1. dle UZ zjistit stav tkáně - je-li hodně poškozena, rozhodně se léčbě nevyhýbej
2. výsledky z krve - důležité je, jestli máš hypofunkci - tj. nízké ft3, T4 nebo náběh na hypofunkci tj vysoké jen TSH, nebo vše v normě a vysoké jsou jen protilátky - dobrý endokrinolog ti vysvětlí, zda musíš brát léky nutně nebo zkusit preventivně nízké dávky, které mohou ovlivnit stav zánětu.
3. jelikož máš i jiné autoimunitní choroby, ale v celkem tichém stavu - určitě čínská nebo ajurvéda stojí za vyzkoušení - jak všichni psali, pomůže ti i když budeš substituci brát.
4. vyhýbat se dlouhodobému užívání léků z nějakého pocitu nebo principu není moc dobrá filozofie, člověk se připravuje o potencionální výhodu. Je třeba vědět, že ne každý lék vyhovuje všem a když mi některý nesedl, musíš žádat u doktora jiný - většinou je dost možností - zrovna u levotyroxinu to neplatí, ale obecně velmi
Odpovědět