5.1.2014 21:57:55 Vítr z hor
Re: Prosím o radu ohledně hromadného vzdělávání...
V podstatě by to šlo, kdyby nechodila ČŠI
Učitel je hrazen ze státního rozpočtu, škola dostává přidělené úvazky podle počtu dětí. Takže na ty vaše zapsané děti by škole připadl určitý normativ. Předpokládám, že by to nestačilo na celou učitelku, ale pokud byste byli ochotni doplácet, třeba byste se do svého rozpočtu vešli. Odhaduji, že cca kolem 16 dětí by vám na učitelku stačilo, případné doplácení byste museli řešit s ředitelem. Ten by rozhodl o tom, jestli od vás peníze vůbec může vzít a jak by to formálně řešil. Také je třeba počítat s dovolenou, tedy na učitelku byste museli připlácet i v průběhu prázdnin.
Oficiální učení "na faře" nebo "v garáži" by vám neprošlo, protože peníze dostává jen škola zapsaná v rejstříku, která splní podmínky a velkou část z nich tvoří podmínky hygienické. Jsou dost ostré, třeba co se týče vchodu, rozměrů, sociálního zařízení (i když u ZŠ to není takový masakr jako u MŠ). Takže škola nemůže přijmout děti nad svou kapacitu nebo je posílat učit do hospody.
Podle mě je největší (a nejvýhodnější) šance tam, kde je v existující ZŠ volná třída, dostatečná kapacita školy a vstřícný ředitel. Jinak je to neproveditelné.
Dalším řešením je tzv. komunitní škola, jejíž existence je však velmi drahá a křehká. Děti jsou oficiálně v domácím vzdělávání, ale učí je jedna společná učitelka, a to kdekoliv. Učitelku platí rodiče. Vzhledem k současným učitelským platům a v souvislosti s požadavkem na nízký počet žáků ve třídě (asi byste nechtěli, aby bylo 29 dětí), je to velmi drahé. I když to rodiče na začátku roku odsouhlasí, někdo může přijít o práci nebo se odstěhuje a tudíž ostatní budou muset platit víc. Jenže někdo na to určitě mít nebude, tak odejde a školné dále stoupá... Neplatí se jen učitelka, ale i režie...školství je hodně drahé, i když se to lidem jeví tak, že je zadarmo. Jsou tu i další rizika – učitelka může onemocnět, taky se odstěhuje... je celkem velká pravděpodobnost, že taková komunitní škola nebude moc dlouho existovat a vzhledem ke specifikům výuky se dětem bude špatně přecházet na normální školu.
Nevidím to jako dobré řešení...
Odpovědět