25.12.2013 8:15:59 .kili.
Re: Dlouhý průjem u 6. letého dítěte
- "v pátek bolet břicho, pak to přešlo a v neděli začal zvracet a mít vodový průjem.....V pondělí před vánoci zvracel jen ráno, pak to ustalo a teď trpí vodovými průjmy. "
dlouhodobými míní se spíše týdny a měsíce trvající. Váš hoch trpí nejspíše akutním průjmovým onemocněním, příčina neznámá (možnost dietní chyby, infekce, požití látek s laxativním účinkem a j.), což ale není v danou chvíli podstatné tak jako ztráty tekutin a solí, zejména pokud tu byly episody zvracení a tak vázlo i doplnění tekutin perorálním příjmem.
stav hydratace laik pozná stěží, na dehydratřaci mohou upozornit žízeň a snížené močení, ale vodnaté průjmy samy o sobě zavdávají předpoklad dehydratace. Navíc je
při tom podstatný stav acidobasické rovnováhy a případná ketosa z katabolismu.
To vše spolu s dalšími nálezy určuje potřebu péče, zejména způsob dopnění tekutin (nitrožilní infuse versus p.o. rehydratace).
Proto je dobře, že jste se vydali vyhledat lékařské vyšetření a ošetření.
- "Mysleli jsme že má střevní chřipku."
průjmy vyvolané infekcí Influenza viry (A,B,) jsou docela vzácné, z nich pak ještě vzácnější jsouo ty, které nejsou provázeny horečkami.
- "Den ode dne je to horší,... Nechce ani jíst, pořád poléhává jak je unavený, teplota zvýšená."
to jsou potíže, které sebou (nejen) dehydratace, případně acidosa a ketosa přinášejí. Nikdo Vám takto přes i-net věc nevyhodnotí.
Nechutenství není problém, konečně léčebná dieta by měla oprvních 24 hodin obsahovat jen tekutiny, nejlépe čaj (z čajovníku, ne z těch sáčků éčkových barev a vůní) slazený monosacharidem (např. glukopur) a chlazenou, s ledem, šťávu pomerančovou, případně mrkvovou a evetuálně mixovaný banán se škrábaným jablkem,
trocha PEPSI-coly (ne coca-coly) také s ledem, do všeho malou špetičku kuchyňské soli.
V dalších dnech pak pozvolné přidávání - piškoty, masový vývar, mrkvová polévka,
rýže do měkka vařená, a až během tří čtyř dnů při příznivém průběhu noprmální strava, jan dalších pár dnů až týden bez mléka.
Problém je dostatečný příjem tekutin, tedy pití. Pokud dítko současně s vodnatými průjmy i zvrací, pak je příjem téměř vždy nedostatečný a dehydratace s poruchou acidobasické rovnováhy, ketosy a solné poruchy se rozvine během hodin a tento metabolický rozvrat dále poškozuje orgány.
Z toho všeho plyne, že vyšetření lékařem je nezbytné a na nálezu pak spočívá volba péče. Ovlivnění léky je vhodné jen u některých průjmových onemocnění, těch je docela málo, mimo ně jsou pokusy o ovlivnění všelijakými léky a potravinovými doplňky jako jsou probiotika, eubiotika či prebiotika zbytečné, marné a někdy i přitěžující.
Odpovědět