Také mě děsí to, co tu někteří píší - vpodstatě je to variace na téma "nemoc jako vina". Kdyby ty ženy s BRCA mutací přece kojily, neholily...tak by rakovinu nedostaly se stejnou pravděpodobností, jako zbytek populace. Takže si za to vlastně mohou životním stylem. A aspoň trochu si za to mohou, žejo, přece jen kdyby kojily a nepoužívaly deodorant...tak by nějaká banální mutace neměla větší vliv než na kohokoli jiného bez mutace. To je krystalizovaná lidská hloupost.
Nádor je nemocí genů. Je to vždy důsledek mutace v některém z protoonkogenů/tumor supresorových genů.
Sporadické nádory bez vrozené nádorové predispozice vznikají skutečně obvykle jako důsledek životního stylu - mutagenní látky z prostředí (třeba, co já vím, nitrosaminy z přepálených buřtů) způsobí mutaci některého z výše uvedených genů a to způsobí množení dané mutované buňky tak, že se vymkne kontrole těla a vyroste v nádor. (Někdy je těch mutací víc, někdy ale stačí jen jedna).
Jenže jidé s vrozenou nádorovou predispozicí tam tu mutaci UŽ MAJÍ! Oni se s ní narodili a jejich životní styl je absolutně bezvýznamný, ždný spálený buřt už ji tvořit nemusí.
Někteří ani žádný životní styl provozovat nestihnou, třeba lidé s vrozenou mutací RB genu mají obvykle nádory jako děti. Řada z nich se s nádorem už rodí. Nojo, kdyby ten plod v děloze méně hltal tuky z matčiny krve a mlsal z ní raději vlákninu... že.
Lidé s BRCA mutací (nebo např. TP53 mutací, ta je také typická nádory prsu) tím pádem svým životním stylem vpodstatě nic neovlivní. Pravděpodobnost, že u nich nádor vznikne, se blíží 90% u BRCA, 100 % u TP53. Ta zbývající procenta z nich jsou lidé, kteří obvykle mají neobyčejně příznivé ostatní genové pozadí (dobrou konstelaci variant ostatních tumor supresorových genů, třeba) a také lidé, kteří se svého nádoru prostě "nedožijí", jelikož je dřív skolí něco jiného. Doba, kdy se nádor objeví, souvisí s různými faktory (např. s anticipací zřejmě v důsledku poruch reparačních mechanismů), ale zejména s aktuálním stavem imunitního systému.
Nádorové buňky průběžně vznikají (všem lidem, ale těm s vrozenou mutací mnohem častěji), ale imunitní dohled je do určité míry likviduje.
Schopnosti imunitního systému (resp. zejména T lymfocytů v tomto případě) jsou sice do znančé míry vrozené, ale formují se částečně i během života. A nezanedbatelný vliv na oslabení jinak zdravého imunitního systému má i stres, mimojiné i stres z "provinění se nedodržením životosprávy". Málokdy mě tu něco tak rozzlobí, ale když čtu příspěvky některých v této diskusi, tak bych měla chuť některým lidem pro nebetyčnou blbost odebrat vyjadřovací právo k některým tématům.
A k zakladatelce - ano, preventivní odstranění prsní žlázy se v Čechách dlouhodobě dělá, s proplácením je to sice složité, ale po nějakých obezličkách to obvykle proplaceno je. Pokud bys byla nosičkou některé závažné onkomutace, tak je podobná úvaha poměrně rozumná. Třeba i proto, že při odstranění prsní žlázy preventivně ze zdravého prsu je operace mnohem méně devastující, není třeba odebírat např. uzliny, dá se ponechat dostatek tkáně pro následnou modelaci prsu do pohledného tvaru...
A především se, u indikovaných mutací, riziko velice významně sníží.
Pokud je to pro tebe jen trochu dostupné, tak doporučuju Brno - Žlutý kopec. mají tam největší zkušenost a (přes svůj pražský patriotismus
) jsou podle mě opravdu v tomto směru nejlepší.