Rentgen - připadá vám odpověď úřadu normální?
Dobrý den,prosím o radu. Má dvouletá dcera byla s manželem ve Fakultní Thomayerově nemocnici na rentgenu lebky. Manžel dostal ochrannou zástěru, dcera ale nic. Byl tento postup správný? Manžel tvrdí, že objektiv cílil na hlavu, nicméně pokud dávají ochranný plášť dospělému doprovodu, proč ho nedají na ostatní části těla malému dítěti? To by jistě snímek hlavičky negativně neovlivnilo. Nebo to nebylo nutné?
Bojím se, zda naše dítě nedostalo zbytečné dávky záření do okolních tkání navíc. Pokud dostalo, kolik asi přibližně mSV,do oblasti hrudníku a kolik do oblasti břicha?
Dále se nikdo neptal ani na hmotnost naší dcery? Nehrozí v tomto případě, že zářič nastavili špatně?
Je nebezpečné, když dcera při snímkování neměla zavřené oči? Děkuji
(Vložil(a): Anonym) Použití ochranné zástěry je pro doprovázející, přidržující, kteří nejsou sami vyšetřováni, povinností. Vyhláška č. 307/2002 Sb., v § 64 odst. 3 stanoví obecně: "osobní ochranné prostředky a pomůcky se používají v rozsahu odpovídající charakteru vyšetření". U osob, které se podrobují lékařskému ozáření je vždy na rozhodnutí pracoviště, jaké a zda vůbec ochranné stínící prostředky použije. Věříme, že i v případě vyšetření vaší dcery byl důvod ochrannou zástěru nepoužít. Někdy může být použití stínící zástěry pro vyšetřovaného kontraproduktivní. Nemusíte se bát, že vaše dítě dostalo zbytečné dávky záření do okolních tkání, určitě byl svazek vykloněn. Přístroje jsou pravidelně SÚJB kontrolovány, že jsou správně seřízeny a tzv. rozptýlené záření bylo tedy velmi nízké až zanedbatelné.
(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)
Odpovědět