7.10.2011 20:08:26 aaBBccDD
Rozvod
Prosím, vím, že na netu i tady tohle téma bylo alespoň milionkrát, ale já jsem momentálně naprosto neschopná si cokoli dohledat a zařizovat, nemůžu se na nic pořádně soustředit, cítím se fakt mizerně a dělá mi problém udržet myšlenku. Potřebovala bych k rozvodu návod pro blbý, krok po kroku, co jak a kam.
1. co je potřeba k rozvodu - asi nějaká žádost. Určitě se dá stáhnout nějaký vzor někde na netu, nevíte o nějakém dobrém, ověřeném, že má všechny náležitosti, které má mít? Co s tou žádostí, ta se podá k soudu podle bydliště? Platí se nějaký poplatek? Je nutné mít právníka? Na něj mi jaksi nezbývají peníze, i když vydělávám, manžel podniká, peníze nechává ve své firmě (s.r.o.) a já poslední dobou víceméně všechno táhnu sama a nemám už žádné rezervy. Už jsem se ptala jinde, ale dostala jsem odkazy na vzory podle par. 24a zákona o rodině. Jak jsem ale vyčetla, ty se používají, když spolu manželé alespoň půlroku nežijí a to my žijeme.
2. svatbu jsme měli v kostele (českobratrská církev evangelická), je potřeba k rozvodu podle bodu 1 udělat ještě něco navíc?
3. jediný náš společný majetek je družstevní byt, dohodli jsme se, že manžel mě z něho vyplatí (jednak v něm bydlel ještě jako v obecním, než se už za manželství zprivatizoval jako družstevní, jednak já bych na jeho vyplacení neměla peníze a on si je bude moct vzít ze své firmy), ale asi to nebude možné hned. Jak je možné pojistit, abych v bytě mohla zůstat do doby, než dostanu peníze a hlavně jak se dá zajistit, abych se k těm penězům opravdu dostala? On by mi manžel určitě nedělal naschvály, že by mi je nechtěl dát, jenže pro něj točit peníze ve firmě vždycky bylo důležitější, než je přinést do rodiny, tak abych věčně jenom neslyšela "nemám, nemám, nemám"... a pak třeba nezjistila, že už je můj nárok na peníze promlčený nebo tak něco.
4. co a jak se řeší u soudu? Já nechci řešit nic, myslím, že s manželem jsme schopni se nějak dohodnout a od soudu v podstatě potřebujeme jenom papír, že jsme rozvedení, nechci, aby se někdo v něčem šťoural. Ale to je asi nereálné? Koukala jsem na rozvod dohodou, ale tam je podmínka, že spolu nežijeme, takže sami se dohodnout nemůžeme, nebo jak to je? Na co se mám připravit? Co všechno musíme mít vyřešené, aby nás soudce nechal žít a jenom nám podepsal rozvod?
5. jak s dětma? Mám mlhavý pocit, že soud není nikdy jeden, ale že jich je víc, o dětech zvlášť, o majetku zvlášť? Je to tak, nebo lze zvládnout všechno při jednom? Pokud ani jeden nesouhlasíme se střídavou péčí, může nám ji soud vnutit, nebo se respektuje, že o ni nestojíme? Pokud děti zůstanou v mé péči, je potřeba mít stanovená nějaká pevná data, kdy si je bude otec brát, nebo lze tohle neurčovat, aby si je bral dle možností? Přeci jenom děti už máme velké (6-11 let), mají své zájmy včetně víkendových akcí a rozhodnutí třeba "každou středu a sudý víkend" by ty akce narušovalo a ničemu neprospělo. Jako pro mne samozřejmě pevné datum bylo fajn, že bych věděla, kdy můžu počítat s volnem, ale obávám, že s ohledem na děti by to moc vhodné nebylo.
Odpovědět