Re: Eliminační dieta při kojení
Kopřivo, tady je ten jídelníček pro vás jako kojící matku:
Eliminační dieta kojící matky: dodržuje se 3 týdny, pak se začínají zavádět alergeny do stravy kojící matky, vždy 5 dní po sobě jedna potravina, kvůli vychytání i možných zpožděných reakcí na potravinu. To mi napíšete a povedu vás.
příklad jídelníčku:
POZN.: zkratka BKM = bílkoviny krav.mléka
Snídaně: rýžová nebo jáhlová nebo kukuřičná nebo pohanková kaše (viz Zdravá výživa- Naturálka jahelná, Nomina, atd ) s HA ovocem (viz seznam povolených = HA potravin a nepovolených potravin =neHA na konci mejlu) – třeba hrozno, atd. – lze dušené ovoce nebo přesnídávku, zatím ne syrové. Lze přisladit (sirup - rýžový, atd.- když už sladím, ať to dá nějaké vitamíny a minerály, takže určitě ne obyč cukr (=sacharóza) apod. Obecně- slazení minimalizovat – podporuje růst nežádoucích organismů ve střevě, hl.Candida.
Důležité!!!!!! Střevní mikroflóru „jistit“ probiotiky (Probian, atd.).
Nebo jiná snídaně: kukuřičný nebo rýžový chléb, žitný chléb (minimalizovat klasickou pšenici, její lepek je extrémně agresivní a většině atopikům skrytě škodí a prohlubuje jejich atopické projevy) s margarínem bez BKM (v ČR např. Alfa vital nebo Perla s vitamíny, Flora light, atd. - ještě jednou zdůrazňuji – žádné BKM = ve sožení jakéhokoli výrobku nesmí být syrovátka, suš.mléko, smetana, tvaroh, prostě žádný mléčný produkt!!! Postupně BKM taky zavedeme, abychom zjistily reakci, ale aby se tato reakce projevila, musí být min.3 týdny pauza v konzumaci dané potraviny, to je princip toho testování, co spolu budeme dělat = EET test - eliminačně expoziční test). Obzvlášť pozor na rohlíky, tady bývají skryté BKM.
Na chleba lze dát taky džem z HA ovoce (ideál.složení: ovoce, fruktóza, popř.cukr, pektin, kys.citr.), nebo dětskou šunku (jiné uzeniny zakázány).
K tomu popíjet rýžový nápoj z DM (Reis drink), oves milk, kokos milk.
Svačina: pozobávat směs: kukuř.lupínky, rozinky, suš.meruňky (ty ale ne moc často), suš.borůvky, prostě suš.ovoce. (ovšem vždy pouze HA ovoce- viz seznam na konci mejlu)
Jíst polévky – do polévky hlavně zelenina, kterou lze konzumovat, brambory, zahušťovat kukuř.krupicí nebo jáhlami, je to pohodlné (nemusí se míchat). Opatrně s kořením (nejl.pro začátek pouze kmín) a sůl jodidovaná nejl.s fluorem.
Hl.chod – příloha+zelenina. Viz třeba recept : zapečené brambory: udusit cibuli s brokolicí , mrkví (popř.jinou zeleninou co přijde pod ruku) (10 min), uvařit brambory (12 min). Naskládat do pekáčku (po vrstvách, úplně nahoře brambory, trochu okmínovat a osolit), navrch sádlo. Připravit si zálivku z rýž.nápoje Reis drink, cca 1dcl, do toho lžíci kukuř.škrobu (Gustin nebo Maizena), osolit tuto zálivku a kmín a fenykl. Zapékat 30 min. Varianta- zapečené těstoviny (rýžové, kukuřičné, amarantové, atd.), atd.atd.
Bramborová kaše- namísto mléka klasického rýžové nebo jiné obilninové, ale ne sojové. (dobrý je třeba Oves milk).
Zeleninové karbanátky (lze uděůlat samostatně zeleninové, nebo i s masem- třeba krůtí)
Umeleme např.brokolici (lze více druhů zeleniny najednou), popř.umeleme ještě k tomu maso, pokud chceme karbanátky maso-zeleninové, osolíme namletou hmotu, přidáme instantní kaši (kukuřičná, rýžová HIPP, jáhelná, velký výběr viz Zdravá výživa) tak, aby vznikly placičky, které následně obalujeme v instantní kaši a opékáme dozlatova na pánvi.
Jiná varianta: namísto brokolice lze přidat cuketu, mrkev, či jinou zeleninu.
!!!!!!!!DŮLEŽITÉ: Prostě všude tam, kde je v receptech klas.mléko, dáváme stejné množství alternativního (rýžové, Nutrilon pepti allergy care, atd.), všude tam, kde je v receptech vejce, dáváme kukuřičný škrob (obecně 1 vrchovatá lžíce škrobu nahradí 1 vejce) – v krámě pod názvem Maizena nebo Gustin. Jinými slovy: vezme se klasický recept (třeba na borůvk.knedlíky) a místo krav.mléka klasického se dá rýžové mléko a místo vajec kukuřičný škrob (1 vrchovatá lžíce škrobu= 1 vejce) a hotovo.
Nedávat ze začátku jiné koření, než kmín. Nepoužívat ze začátku jiné druhy zeleniny, než HA = květák, kukuřice, brokolice, dýně, mrkev, pastinák, cuketa, cibule, brambory. Ze začátku, než vyčistíme tělo vaše i kluka dietou, nepoužívat rajčata, papriky, celer, petržel, ředkvička, atd. – viz seznam na konci mejlu, ze začátku používáme vždy jen HA potraviny a postupně (po pauze)zařazujeme ty alergennější.
Odpoledne: pudink (z alternativního mléka = bez BKM), nebo kukuřičná nebo jiná bezlepk. kaše buďto na sladký zůsob (třeba s duš.hruškami, atd.), ale i na slaný - třeba brokolici dušenou s kmínem- rozmixujeme a dohustíme kaší – nakonec osolíme + lžička oliv.oleje, je to krémové a dobré.
Svačinka: přesnídávka, dušené ovoce…
Večeře: polévka z oběda, atd.atd.
Nebojte, takhle přísná je ta dieta jen v začátku, pak začneme zkoumat vliv i těch více alergenních potravin a jsem si naprosto jistá, že spousta z nich nebude vadit. Ale pro začátek to takhle musí být, je nutné udělat pauzu od těch potravin, co budeme zkoumat, protože reakce na potraviny se ukáže, pouze když ji nasadíme po pauze, ne během nepřetržité konzumace potraviny.
Teď vám napíšu pár receptů, ať trochu víte, co a jak:
Nepečená bábovka hypoalergenní
1 hrnek jáhel, ½ hrnku polenty, 2 hrnky vody nebo obilninového mléka – třeba rýžové mléko (Reis drink DM), 2,5 hrnku ovocné šťávy (lze mošt).
Všechny uvedené přísady dáme do hrnce a vaříme (při občasném zamíchání) cca 15 min, ke konci vaření přidáme rozinky či ještě další sušené ovoce (meruňky, atd.). Odstavíme hrnec z plotny a jeho obsah nalijeme do bábovkové formy vymaštěné olejem a – pokud na něj není alergie- vysypané kokosem (pokud na něj alergie je, pouze olejem vymaštěná forma). Necháme 2 hodiny ztuhnout, pak bábovku vyklopíme (-jde to dobře). A je to!
Buchta bezmléčná a bezvaječná
TĚSTO: 1 hrnek jáhelné nebo kukuřičné mouky a 1 hrnek mouky špaldové nebo žitné, 2 hrnky glukózy (nebo 1 hrnek třtinového cukru), 1/4 hrnku kukuřičného škrobu (Maizena, Gustin), 1 hrnek alternativního mléka (např. Rýžový nápoj DM, Nutrilon allergy care), 1/2 hrnku rostlinného oleje. Z těchto ingrediencí vytvoříme vláčné (ne moc tuhé ani ne moc řídké) těsto. Pak dáme např. 3 najemno nastrouhané hrušky, nebo jiné ovoce, na které nemáme alergii (můžeme použít ovocnou přesnídávku).
Postup:
Umícháme vláčné těsto z uvedených ingrediencí. Pak na plech vyložený pečícím papírem nalijeme těsto, navrch dáme nastrouhané ovoce (-např.3 najemno nastrouhané hrušky,atd. popř.ovocná přesnídávka). Můžeme zasypat drobenkou z třtinového cukru, másla ghí (=neobsahuje BKM) nebo sádla a rýžové mouky. Pak pečeme - při 170°C - cca 55 minut (trouba by měla být předem vyhřátá).
Drobenková buchta bezlepková, bezmléčná a bezvaječná
Uvaříme pudink z 1l rýžového nápoje DM nebo Kokos milku , 2 sáčků vanilkového pudinku (lze nahradit 40g Maizeny nebo Gustinu) a 4 lžic glukopuru (lze nahradit 2 lžícemi třtinového cukru, popř.klasického cukru, kdyby jjiný nebyl). Užmouláme drobenku z 250g másla Ghí (lze nahradit stejným množstvím margarínu nebo sádla), 300g špaldové nebo žitné a 300g kukuřičné nebo rýžové mouky, 1 lžíce kukuřičného škrobu, 250g třtinového cukru.
Na plech vyložený pečícím papírem dáme ¾ drobenky, na ni rozetřeme uvařený pudink (ještě teplý), poklademe HA ovocem a zasypeme zbytkem drobenky. Pečeme cca 40 – 50 min při 170°C.
Sušenky
100g kukuřičné mouky, 50g HIPP rýžové kaše, 50g kukuřičného škrobu, 50g třtinového cukru,4 lžíce oleje, voda dle potřeby-aby nám vzniklo tuhé těsto. na obalení:moučkový cukr.
Do mísy dáme sypké suroviny, olej a zalijeme vodou tak, aby vzniklo tuhé těsto, které dáme na chvíli do mrazáku. Těsto vyválíme a vykrajujeme požadované tvary, pečeme asi 15min.při 170°C. Ještě teplé obalujeme v moučkovém cukru.Jsou krásně křupavé - jako pravé sušenky a pokud zbydou druhý den, jsou ještě lepší...
HA houstičky
150 rýžové a 350 g špaldové mouky
1 balíček sušeného droždí
1 lžička soli
1 lžíce oleje
125 ml rýž.mléka
250 ml vlažné vody
Mouku prosyjeme do mísy, vytvoříme v ní důlek a nadrobíme do něho droždí. Pocukrujeme, zalijeme částí vlažného rýž. mléka a necháme vzejít. Když droždí "ožije", dodáme zbytek mléka, vodu, sůl, trochu kmínu a lze i fenykl. Vypracujeme těsto a necháme vykynout (klidně i 3h). Z vykynutého těsta tvoříme válečky asi na prst silné, po třech splétáme do copánku. Těsto je krásně vláčné, nelepivé, takže není třeba máčet ruce ani copánky. Hotové houstičky klademe na plech vyložený papírem na pečení, potíráme rostl.olejem s troškou vody, sypeme hrubozrnnou solí a kmínem. Pečeme do červena v troubě vyhřáté na 180 °C.
Závěrem: slíbený seznam HA a potenciálně alergizujících potravin:
Nealergizující:
Obiloviny bezlepkové: rýže, kukuřice, pohanka, jáhly (pozn.:vzhledem k tomu, jak se převádí lepek do MM, můžete vy špaldové a žitné a ovesné produkty, syn ale ne. Klasické pšenici =bílá mouka - se vyhýbejte oba dva.)
Zelenina: brambory, cuketa, špenát, pastinák, fenykl, dýně, baklažán,mrkev, brokolice, růžičková kapusta, květák, patizon, kedluben, okurka, čínské zelí, salát listový
Ovoce: : tepelně upravené ovoce (jablka, hrušky, broskve, meruňky, třešně, švestky), meloun, vodní meloun, borůvky (nemusí být tepelně upravené), hrozny
Sladidla: hroznový cukr (=glukoza = Glukopur), rýžový sirup, jablečná, hrušková, hroznová šťáva
Potenciálně alergizující
Obiloviny s lepkem: lepek pšenice Triticum aestivum je považován za nejagresivnější
Mléko: kravské, kozí, ovčí a jakékoli výrobky z mléka
Vejce: hl.vaj.bílek či výrobky z vajec
Zelenina: chřest, celer, kapusta, žampióny, hrášek, paprika, křen, ředkvička, rajčata, kyselé zelí, petržel
Ovoce: citrusové plody, exotické ovoce (vč.banánu, kiwi, atd.), jahody, angrešt, rybíz, maliny, ostružiny
Ořechy: vlašské, mandle, pistácie, kešu, lískové, burské, jakákoli semínka (zvláštěpak sezam)
Ryby: vč. sladkovodních, mořské plody, mořské ryby (hl.treska)
Sója: vč. "mléka"
Sladidla: klasický cukr, med, „klasické“ sladkosti
Koření: vanilkový lusk, skořice, muškátový oříšek, kari, bobkový list, paprika, pepř, atd., směsi koření
Alkohol, káva, čokoláda, přezrálé ovoce jakékoli (přezrálost = histamin, ten dráždí)
Luštěniny: nutno vždy prověřit individuálně, zda alergizují.
Odpovědět