| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Peníze a bydlení : OSVČ a podnikání

Soutěž o balíček dětské kosmetiky

VčeraKomerční sdělení

Zasoutěžte si s lékárnou Vitalpoint o balíček kosmetické péče pro nejmenší od Weledy.

  (?)
 Názory 110 z 10902  [Dalších 10892 >>]
Monika 123907
19.6.2024 21:37:09
Osobně bych se při těchto částkách držela dohod (a nebo se té aktivity vzdala) a nekomplikovala si život podnikáním. Ať se škola posnazi,jestli Tě potřebuje ... A nebo naopak,když už živnost,snažila bych se aktivitu zvýšit a vydělat si víc. Jako než vést podnikatelskou agendu kvůli 5.000 za rok,to bych to snad raději udělala zadarmo, kdybych o tu akci stala ~;)
Pihovatá 149285
19.6.2024 20:23:13
Pěkný den,

předesílám, že ač se cítím poměrně finančně gramotná, neorientuji se v oblasti pracovního práva, přesného pojmenování dějů v účetnictví atp. Omlouvám se tedy odborníkům za případné nepřesnosti.
Celý pracovní život (tedy přes 20 let) jsem byla zaměstnancem. K tomu jsem si přivydělávala nárazově na Dohodu o provedení práce - lektorství kurzů, besedy, přednášky. Vzhledem k chystaným změnám kolem "dohodářů" mi bylo při plánování akcí na další školní rok doporučeno, abych si zřídila živnost a začala své služby fakturovat, jinak mi hrozí, že se mnou dohody nebudou uzavřeny, protože budu pro organizace nevýhodný pracovník. Nejsou to pro mne existenčně důležité peníze, ale samozřejmě nějaký přivýdělek je to je.
Neumím si představit, co by mě čekalo - můj HPP na plný úvazek je u státní organizace (školství), dohodu uzavírám opakovaně každý semestr na 10týdenní projekt pro jednu univerzitu, občas vedu lektorsky jednorázová školení pro projekty typu MAS, MAP. Někdy mám tak mám za rok přivýdělek 25 tisíc, jindy 5.
Můžete mi prosím vy, kdo jste věci znalí, poradit, jestli má smysl a co pro mě bude obnášet případná živnost? Nebo jestli se mám držet dohod, co to půjde.
Díky moc za každou radu.
Vážný2 158667
21.2.2023 21:54:27
Tak třeba moje mamka nakonec skončila s příspěvkem na bydlení a to byl domácí ještě ultra hodnej a moc to nahoru netlačil, když tam její rod žil od roku 1938.

Nejdřív měla cestovečku a průvodcovala, to bylo fajn. Vydělala na sebe a moje studium. Pak se rozhodla s kamarádkami otevřít cestovku, zrekonstruvovala pronajatý nebyt, měla tam pobočku, najímala průvodce, měla tam malou kavárničku. Nojo, ale jednak se rozhádaly do krve dřív než sro. vzniklo. A pak tam nechtěla sedět, protože jí bavilo průvodcovat (ale jen v ČJ) a nikdo, koho najala ji nevyhovoval. Nakonec tam posadila nového manžílka, JUDr. nemakačenka, bývalého StBáka (to nepřiznal). Dělal tam své podvody a vinklářství (nelegální poskytování právních služeb). Jeho kamarádi mafiáni si odtud volali do ciziny. Faktury neplatil, ale falšoval výpisy a podací lístky (blbě, poznal jsem, že to dofotil). Nasekal spoustu dluhů. Ale mamka prostor prodala (za cenu úprav) a dluhy splatila.

Začala vést kurzy nových průvodců. Přišel jakýsi T. Okamura a proloboval na MMR, že průvodci v Praze nebudou chránění a že mu mohou ty Japonce provádět i Poláci, co uvidí Prahu poprvé z autobusu. Byl halt silnější, než svaz průvodců, který mamka zastupovala. Tehdy ještě prováděl Japonce, nikoli plyšáky.

Kurzy se staly věcí veskrze dobrovolnou. Navíc mamku začaly bolet nohy. Tak šla učit na soukromou VOŠ cestovního ruchu - ale učitelé tam byly na švarcsystém. Manžel zemřel a zanechal exekuce. (Zjistilo se těsně před smrtí, něco jsem zaplatil - desítky tisíc, většina propadla, ale musel jsem to řešit s advokátem.) Mamka odešla do malinkého důchodu, kde se ještě zjistilo, že za dobu, co v komunismu pracovala jen na DPČ (nesměla pracovat v kultuře na plný úvazek, táta byl politicky zakázanej), ji počítají snad jen půlku odpracovaných let. (Pracovala naplno, ale na mrtvé duše.) DOstala něco kolem 6,5 tisíc, než zemřela před cca 6 lety tak to bylo asi 8 tisíc.

Vždycky se dokázala zvednout (poprvé, když jí z PISky těsně před revolucí vyhodily, kvůli návštěvě Lánského hřbitůvku a hrobu TGM, tak vstoupila do nově vytvořeného družstva průvodců), ale rezervy si nevytvořila.


L+ 2m 114525
21.2.2023 20:09:19
No, ne tak docela. Kdyby byla nemocenská nastavena pro osvc nějak rozumně, tak jsem ochotná si ji platit. Ale momentálně to smysl nedává. A já bych bývalá hlavně ocenila možnost OCR, když byly děti malé.
Dari79 114243
21.2.2023 18:13:55
Já jsem OSVČ a sociální a zdravotní platím vyšší, než drtivá většina zaměstnanců.

Problém OSVČ tvoří podle mě hlavně ti řemeslníci, kteří používají 80% výdajový paušál, ačkoli žádné reálné výdaje nemají (materiál zaplatí zákazník zvlášť, v reálných nákladech mají max. auto, pracovní oděv a nějaké to nářadí).

Ti pak si skutečně můžou vydělat třeba 80 000 Kč měsíčně, hodí tam 80% výdaják, čili odvody mají, jako by si vydělali 16 000 Kč měsíčně, čili jen ty minimální - tedy kolem 6 000 Kč měsíčně. A to je samozřejmě strašlivý nepoměr, ale i vůči mě, která musím vydělat na nájmy, zaměstnance...

Nelze prostě strčit OSVČ do jednoho pytle a to je ten největší problém.

Osobně bych zrušila 60 a 80% výdajový paušál, to je největší svinstvo. Dala bych jen 2 možnosti, buď 50% výdajový paušál nebo si veď reálné výdaje... A současně bych zvýšila minimální odvody, protože kombinace pidi odvodů a 80% výdajového paušálu strašně nahrává švarcsystému...

Inka ..|-.|-.-|.- 141843
21.2.2023 17:41:32
Tak to je vaše rozhodnutí.
neznámá 91073
21.2.2023 17:36:03
Neb si ji neplatíme. Marodit se nevyplatí.
I kdyby jsme si ji platili, tak těch pár korun při nemoci nám tržbu a potažmo následné podnikatelské aktivity nezachrání.
babi_ 48341
21.2.2023 17:19:58
Žženo, "problém" zaměstnance je to v tom smyslu, že třeba ten, co vyrobí židli, dostane samozřejmě daleko míň peněz, než si za ni vyfakturuje jeho zaměstnavatel, o to, co je potřeba na zaplacení kolegů z administrativy, obchodu, vedení, nájmu prostor, nákupu strojů, materiálu, propisek a BOZP, prostě všeho kolem...

Pokud bude židli vyrábět a prodávat OSVČ, musí také z fakturace zaplatit tohle všechno, i když to dělá sám. Tedy OSVČ nefakturuje jenom svoji odbornou práci a materiál a nájem prostor, ale i svůj čas, kdy běhá po úřadech, komunikuje s odběrateli, shání materiál, promýšlí svůj byznys, musí přidat na tvorbu úspor pro případ své nemoci nebo obecně horších časů, ...
Krásné konferenční stolky od českých ověřených obchodů
Inka ..|-.|-.-|.- 141843
21.2.2023 16:56:17
Jaktože nemáš placenou nemocenskou?
neznámá 91073
21.2.2023 16:32:43
Vážný, asi neznám OSVČ důchodce, který by žádal o nějaké dávky navíc. Můj tchán ani netuší, kolik má důchodu, chodí mu na účet a nezajímá ho, kolik na něm je, pro svojí potřebu si peníze vydělá na ruku. Je to svérázný starý pán, na učty moc nehraje. Daně a učty mu spravuje švagrová, on netuší.
 Názory 110 z 10902  [Dalších 10892 >>]

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.